Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

καμμιά μανούλα από γιάννενα


CoffeeFilter

Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας!

Είμαι καινούργια στην παρέα και ελπίζω να βρώ πολλές φίλες!

Είμαι παντρεμένη στα Γιάννενα και μένω εδώ τα τελευταία 7 χρόνια. Είμαι βρεφονηπιοκόμος αλλά έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία (Λονδίνο) και εχω εξειδικευτεί ως σύμβουλος μητρικού θηλασμού. Διαθέτω μεγάλη εμπειρία μιας και έχω δουλέψει σε μεγάλο μαιευτήριο της Αθήνας πολλά χρόνια (μονάδα προώρων), έχω επίσης διδακτική εμπειρία, συμμετοχή σε επιστημονικά συνέδρια, άρθρα κτλ. Το κυριότερο βέβαια είναι ότι είμαι μανούλα δύο μικρών κοριτσιών 3 και 4,5 ετών που έχουν θηλάσει αποκλειστικά πάνω από ένα χρόνο! Επειδή στα Γιάννενα δυστυχώς πολλοί λίγοι παιδίατροι και μαιευτήρες ασχολούνται με σοβαρότητα με το μητρικό θηλασμό, για τους δικούς του λόγους ο καθένας, θα ήθελα να προτρέψω όποια μανούλα θέλει να θηλάσει, ή ήδη θηλάζει κι έχει ίσως απορίες ή προβλήματα να επικοινωνήσει μαζί μου. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω με όποιο τρόπο μπορώ (τηλεφωνικά, e-mail, ή και προσωπικά). Περιμένω τα μηνύματα σας - Μαρία

Ευχαριστούμε Μαρία. Δουλεύει κάπου στα ιωάννινα τώρα?

Είμαι και εγώ φάν του θηλασμού και προ 1,5 μήνα περίπου διακόψαμε οριστικά μετά από 40 σχεδόν μήνες θηλασμού. Μπορώ να σε ρωτήσω μετά από ποσο καιρό διακοπής σταματά να υπάρχει γάλα στο στήθος, γιατί ακόμη έχω, αν και δεν με ενοχλεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Μελίτα. Είμαι καθηγήτρια.

Το γάλα δεν κόβεται αμέσως αλλά δεν χρειάζεται και κανένα απολύτως φάρμακο, εκτός βέβαια κι αν κριθεί αναγκαίο. Εγώ θήλασα τη δεύτερη κόρη μου 13 μήνες και το έκοψε από μόνη της απότομα με αποτέλεσμα να πρέπει τις πρώτες μέρες να αντλώ 1-2 φορές την ημέρα για περίπου 10-15 μέρες να μην πάθω μαστίτιδα. ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ -ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΓΑΛΟΥΧΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. Σταγόνες γάλα έβγαιναν από το στήθος μου επί πολλούς μήνες αλλά μόνο αν εγώ το πέιραζα...Δεν είναι ενοχλητικό, άλλωστε μετά από τόσους μήνες θηλασμό και τόοοοοση υπομονή, αυτό είναι πταίσμα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μελίτα. Είμαι καθηγήτρια.

Το γάλα δεν κόβεται αμέσως αλλά δεν χρειάζεται και κανένα απολύτως φάρμακο, εκτός βέβαια κι αν κριθεί αναγκαίο. Εγώ θήλασα τη δεύτερη κόρη μου 13 μήνες και το έκοψε από μόνη της απότομα με αποτέλεσμα να πρέπει τις πρώτες μέρες να αντλώ 1-2 φορές την ημέρα για περίπου 10-15 μέρες να μην πάθω μαστίτιδα. ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ -ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΓΑΛΟΥΧΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. Σταγόνες γάλα έβγαιναν από το στήθος μου επί πολλούς μήνες αλλά μόνο αν εγώ το πέιραζα...Δεν είναι ενοχλητικό, άλλωστε μετά από τόσους μήνες θηλασμό και τόοοοοση υπομονή, αυτό είναι πταίσμα!

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όντως δεν με ενοχλεί και το ελέγχω καθημερινά για πιθανή μαστίτιδα. Είμαι και εγώ κατά των φαρμάκων, όποτε κοπεί δεν με πειράζει.

:)


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕιά σας μανούλες κ χρόνια πολλά. Ας θέσω εδώ την ερώτησή μου, ξέρετε πότε αρχίζουν οι αιτήσεις στους παιδικούς σταθμούς εδώ στα Ιωάννινα; Κ που θα βρω λίστα με τους ιδιωτικούς ή / και δημόσιους παιδικούς σταθμούς των Ιωαννίνων;

Link to comment
Share on other sites

ΓΕιά σας μανούλες κ χρόνια πολλά. Ας θέσω εδώ την ερώτησή μου, ξέρετε πότε αρχίζουν οι αιτήσεις στους παιδικούς σταθμούς εδώ στα Ιωάννινα; Κ που θα βρω λίστα με τους ιδιωτικούς ή / και δημόσιους παιδικούς σταθμούς των Ιωαννίνων;

σημερα αρχισα κ εγω να ψαχνω

για δημοτικους τηλ. στο 2651001021/2 και θα σου πουν για βρεφονηπιακους (εως 2,5χρ. κ με πανα) κ παιδικους (ανω των 2,5 χωρις πανα) αναλογα με το πού μενεις. εγω π.χ. που το Σεπτεμβρη δεν θα εχουν ακομα κλεισει τα 2,5 εχω μονο 3 επιλογες για βρεφονηπιακους.

μαλλον για ιδιωτικο με βλεπω.

επικοινωνησα με τον ιδιωτικο που πηγαινα κ εγω μικρη κ εχω ακουσει καλα λογια.

οσον αφορα λιστα με τους ιδιωτικους, εψαξα σε χρυσο οδηγο, internet, κ βρηκα καποιους.

ξερει καμια μανουλα στην πλατεια παργης απεναντι απο τον Αη Γιωργη τι σχολειο ειναι? παιδικος?


MCYlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα αρχισα κ εγω να ψαχνω

για δημοτικους τηλ. στο 2651001021/2 και θα σου πουν για βρεφονηπιακους (εως 2,5χρ. κ με πανα) κ παιδικους (ανω των 2,5 χωρις πανα) αναλογα με το πού μενεις. εγω π.χ. που το Σεπτεμβρη δεν θα εχουν ακομα κλεισει τα 2,5 εχω μονο 3 επιλογες για βρεφονηπιακους.

μαλλον για ιδιωτικο με βλεπω.

επικοινωνησα με τον ιδιωτικο που πηγαινα κ εγω μικρη κ εχω ακουσει καλα λογια.

οσον αφορα λιστα με τους ιδιωτικους, εψαξα σε χρυσο οδηγο, internet, κ βρηκα καποιους.

ξερει καμια μανουλα στην πλατεια παργης απεναντι απο τον Αη Γιωργη τι σχολειο ειναι? παιδικος?

Στην πλατεια Παργης είναι παιδικος του Δήμου. Καλός ιδιωτικός είναι το Ηλιοτρόπιο στην Πεδινή. Έχω στείλει και τις 2 κόρες μου. Θέλει καλό ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στην πλατεια Παργης είναι παιδικος του Δήμου. Καλός ιδιωτικός είναι το Ηλιοτρόπιο στην Πεδινή. Έχω στείλει και τις 2 κόρες μου. Θέλει καλό ψάξιμο...

ξερεις ποσα ζητανε εκει για 2 παιδακια? εχει κ σχολικο φανταζομαι!

παλια το ειχε η Αντιγονη Καπριτσιου που την ειχα εγω νηπιαγωγο οταν ημουν νηπιο κ εχω τις καλυτερες αναμνησεις.

μαλλον θα τις παω στην Γεωργιας Γιαννακοπουλου στην Ανατολη. εχω ακουσει καλα λογια κ πηγαμε κ το ειδαμε


MCYlp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, να ρθω κ εγώ στην παρέα σας; Κατάγομαι απο Γιαννενα κ μενω στην Αθήνα τα τελεύταια 7 χρόνια λόγω δουλείας...μου λείπουν πολύ τα Γιάννενα κ πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ...Συζώ με ένα παιδί στην Αθήνα κ ελπίζω σύντομα να παντρευτούμε κ να κάνω πολλα παιδάκια...Θέλω τόσο πολύ να γίνω κ εγώ μανούλα! Ελπίζω να τα λέμε συχνά!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια γειά σας!

Είμαι καινούργια στην παρέα και ελπίζω να βρώ πολλές φίλες!

Είμαι παντρεμένη στα Γιάννενα και μένω εδώ τα τελευταία 7 χρόνια. Είμαι βρεφονηπιοκόμος αλλά έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία (Λονδίνο) και εχω εξειδικευτεί ως σύμβουλος μητρικού θηλασμού. Διαθέτω μεγάλη εμπειρία μιας και έχω δουλέψει σε μεγάλο μαιευτήριο της Αθήνας πολλά χρόνια (μονάδα προώρων), έχω επίσης διδακτική εμπειρία, συμμετοχή σε επιστημονικά συνέδρια, άρθρα κτλ. Το κυριότερο βέβαια είναι ότι είμαι μανούλα δύο μικρών κοριτσιών 3 και 4,5 ετών που έχουν θηλάσει αποκλειστικά πάνω από ένα χρόνο! Επειδή στα Γιάννενα δυστυχώς πολλοί λίγοι παιδίατροι και μαιευτήρες ασχολούνται με σοβαρότητα με το μητρικό θηλασμό, για τους δικούς του λόγους ο καθένας, θα ήθελα να προτρέψω όποια μανούλα θέλει να θηλάσει, ή ήδη θηλάζει κι έχει ίσως απορίες ή προβλήματα να επικοινωνήσει μαζί μου. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω με όποιο τρόπο μπορώ (τηλεφωνικά, e-mail, ή και προσωπικά). Περιμένω τα μηνύματα σας - Μαρία

Γεια σου Μαρία!

χαίρομαι πολύ που αποκτήσαμε στην πόλη μας σύμβουλο θηλασμού!

εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά 4 μήνες τώρα

κάποια στιγμή χρειάστηκα βοήθεια και μιλησα με εθελόντριες συμβούλους θηλασμού σε άλλες πόλεις

εσύ κάνεις αυτή τη δουλεια΄;

έχεις γραφείο;

ή είσαι κι εσύ εθελότρια;

τα στοιχεία σου πο μπορούμε να τα βρούμε;

μπορεί να χρειαστούμε ξανά βοήθεια στο μέλλον!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα, ζω λίγο καιρό στα Γιάννενα και γνωρίζω λίγα πράγματα για την πόλη. Ψάχνω (καθυστερημένα) για ιδιωτικο παιδικό μαζί με νηπιαγωγείο (συστεγασμένα) για τα δύο κορίτσια μου. Μένω κέντρο αλλά με βολεύει και η περιοχή γύρω απο το ΠΠΝΙ. Ακουσα καλά λόγια για τον παιδικο της Γιαννακοπουλου στην Ανατολή, γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες; έχει και παιδικο και νηπιαγωγείο, κόστος, συνθήκες κλπ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα, ζω λίγο καιρό στα Γιάννενα και γνωρίζω λίγα πράγματα για την πόλη. Ψάχνω (καθυστερημένα) για ιδιωτικο παιδικό μαζί με νηπιαγωγείο (συστεγασμένα) για τα δύο κορίτσια μου. Μένω κέντρο αλλά με βολεύει και η περιοχή γύρω απο το ΠΠΝΙ. Ακουσα καλά λόγια για τον παιδικο της Γιαννακοπουλου στην Ανατολή, γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες; έχει και παιδικο και νηπιαγωγείο, κόστος, συνθήκες κλπ;

καλημερα

κι εγω εκει θα στειλω τις μικρες μου. ακουσα πολυ καλα λογια κ τις πηγα δοκιμαστικα 2 μερες. περασαν ωραια κ θελουν με χαρα να ξεκινησουν το Σεπτεμβριο. για 1 παιδι παιρνουν 250?, για 2 παιδια 400?. στην τιμη ειναι το σχολικο και το φαγητο, πρωινο, δεκατιανο κ μεσημεριανο. η εγγραφη ειναι 50? και για τα 2 και μου αρεσε το οτι ειναι ολες νεες κοπελες, εχει καθαρη κουζινα και μεγαλες μεριδες. οι εγκαταστασεις δεν ειναι πολυ συγχρονες αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι λιγα παιδια κ κοπελες με ορεξη για να προσεχουν τα ζουζουνια μας. παιρνουν παιδακια απο 1,5 ετ. μεχρι και νηπια. δλδ αν μεινουμε ευχαριστημενοι δεν χρειαζεται να τα αλλαξουμε χωρο για νηπιαγωγειο, απο εκει κατευθειαν δημοτικο.

βρισκεται στην Ιουστινιανου 52, σε ησυχη, αραιοκατοικημενη περιοχη.

οι δικες μου ειναι μικρες, 2 ετων και 2,5 μηνων, δλδ ουτε 2,5 το Σεπτεμβριο, οποτε θελω τις καλυτερες δυνατες συνθηκες, μιας κ δεν εχουμε ακομη βγαλει την πανα κ στο φαγητο ειμαστε λιγο πισω.

τωρα βεβαια εχει κλεισει ο σταθμος (ειναι κλειστος καθε Αυγουστο). το τηλ ειναι 2651040695

ειναι ισογειο κ εχει μεγαλη αυλη.

ο,τι αλλο θες μπορεις να με ρωτησεις.

πού ξερεις, μπορει απο Σεπτεμβρη να γνωριστουμε

καλο ψαξιμο:P


MCYlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φέτος η μικρή μου πήγε στη Γιαννακοπούλου. Είχαμε δει όλους τους ιδιωτικούς σταθμούς. Ο μόνος που μας έκανε κλικ (και ο πιο οικονομικός) ήταν αυτός. Καθημερινή ενημέρωση, σωστή συμπεριφορά, υπέροχες κοπέλες, μαγείρισσα, διευθύντρια. Πολύ καλός οδηγός. Μεγάλες αίθουσες, μεγάλη αυλή, μεγάλη κουζίνα και όλα καθαρά. Πάντα.

Η κόρη μου δεν μου έκανε ούτε μια στιγμή παράπονο. Λάτρευε την δασκάλα της και του χρόνου πολύ φοβάμαι πως θα την αναζητά. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Μακάρι να είχα και φέτος την οικονομική δυνατότητα να την ξαναπήγαινα...


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...