Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Εμένα πάντως κορίτσια μου είπε μετά την αυχενική σε ένα μήνα περίπου . Δεν ξέρω εμένα μάλλον λειτουργεί αντίθετα … τα πολλά ραντεβού με γιατρόυς με αγχώνουν , έχω στο μυαλό μου πως αν κάτι άσχημο συμβεί θα το μάθω - καταλάβω με κάποιο τρόπο (χτυπάω ξύλο ). Όποτε νομίζω πως θα συνεχίσω με αραιά ραντεβού όπως μου προτείνει … δεν ξέρω έτσι λέω τουλάχιστον τώρα … θα δείξει ! 
μπρος το παρόν περιμένω να πάνε όλα καλά με την εξέταση αυχενικής που έχω την Παρασκευή :) μάλλον οι περισσότερες την έχετε κάνει ήδη ! Η τελευταία νομίζω είμαι ! (Μιας και η πητ μου είναι 30/9 η 1/7 ) 

Καλημερα και καλή επιτυχία κορίτσι ! Μην αγχώνεσαι είναι μια εξέταση που θα σου δώσει θάρρος για τη συνέχεια της εγκυμοσυνης σου ! 
ειμαστε αντιδιαμετρικά :) εγώ τελείως στην αρχή του μήνα :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Εμένα με έβλεπε κάθε δύο εβδομάδες αλλά τώρα έκανα αυχενική στις 29/11 και θα με δει ξανά στις 20/12... Έχω τρελή ανυπομονησία! Στις 23/12 έχουμε ταξίδι και θέλαμε να είναι το ραντεβού πριν φύγουμε και να με δει μετά ξανά που θα γυρίσουμε.

  • Μου αρέσει 1

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2022 at 11:25 ΠΜ, Πεγκούλα! είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Μετά από την αυχενική διαφάνεια, πότε θα σας ξαναδεί ο γιατρός σας? Εμένα με έβαλε στο μήνα κ αγχώνομαι γιατί μου φαίνεται μεγάλο το διάστημα!

Καλησπερα εμενα το ειδε μετα απο 3 μερες απο τη διαφανεια και το επομενο ραντεβου 3 εβδομαδες μετα.Αγχωνεσαι κ με το δικιο σου ζητα ενα επιπλεον υπερηχο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπάρχει κάποια που έχει κάποιο μυοσκελετικό πρόβλημα από πριν το οποίο σας ταλαιπωρεί και στην εγκυμοσύνη; Εγώ είχα από πριν θέμα με τον αυχένα κάποιες κήλες το οποίο σίγουρα θα με πιάσει μια δύο φορές μέσα στον χειμώνα και το αντιμετώπιζα με φυσιοθεραπείες μυοχαλαρωτικά και γυμναστική. Το θέμα είναι ότι με θυμήθηκε και τώρα και μου προκαλεί πολύ έντονους πονοκέφαλους. Προσπάθησα να κάνω κάποιες ασκήσεις στατικά γιατί πολλά πολλά δεν μου επιτρέπονται αλλά δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα...Θα ρωτήσω και τον γιατρό μου τι μπορώ να κάνω αλλά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς πως το αντιμετωπίσατε εάν έχετε κάτι παρόμοιο 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Αθανασια2345 είπε:

Κορίτσια υπάρχει κάποια που έχει κάποιο μυοσκελετικό πρόβλημα από πριν το οποίο σας ταλαιπωρεί και στην εγκυμοσύνη; Εγώ είχα από πριν θέμα με τον αυχένα κάποιες κήλες το οποίο σίγουρα θα με πιάσει μια δύο φορές μέσα στον χειμώνα και το αντιμετώπιζα με φυσιοθεραπείες μυοχαλαρωτικά και γυμναστική. Το θέμα είναι ότι με θυμήθηκε και τώρα και μου προκαλεί πολύ έντονους πονοκέφαλους. Προσπάθησα να κάνω κάποιες ασκήσεις στατικά γιατί πολλά πολλά δεν μου επιτρέπονται αλλά δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα...Θα ρωτήσω και τον γιατρό μου τι μπορώ να κάνω αλλά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς πως το αντιμετωπίσατε εάν έχετε κάτι παρόμοιο 

Καλημέρα κορίτσι! Εγώ έχω θέμα με αυχένα και μέση, κυρίως ισχιαλγία, με πιάνει κυρίως το χειμώνα και κάνω και εγώ κάθε χρόνο φυσιοθεραπείες. Ξεκίνησε από την πρώτη εγκυμοσύνη και επειδή δουλεύω σε σούπερ μάρκετ εδώ και 9 χρόνια, την έχω ταλαιπωρήσει τη μέση μου. Τώρα εδώ και μια εβδομάδα με έπιασε πάλι έντονα, μουδιαζει το δεξί ποδι και από τον αυχένα με ενοχλεί και το δεξί χέρι και φαντάζομαι ότι θα πάει μέχρι τέλος και μετά τη γέννα γιατί τα κόκκαλα μετακινούνται και πιέζουν τα νεύρα. Ξεκίνησα να κάνω γυμναστική μόνη μου, είμαι και γυμνάστρια, οπότε με βιντεάκια για εγκυμοσύνη την έχω προσαρμόσει στα μέτρα μου. Επειδή με πιάνει πιο έντονα το βράδυ που ξαπλώνω, όταν σηκωθώ προσπαθώ να βρω λίγο χρόνο για γυμναστική.

  • Μου αρέσει 1

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/12/2022 at 4:22 ΜΜ, DIM. είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ! Μακάρι! Εύχομαι κ σε σένα τα καλύτερα! 

@elenakith Συνήθως λένε ότι επιβαρύνει το σαλοσπίρ τις αιμορραγίες. Δεν τα ξέρω κ εγώ καλά. Αν ήταν όμως θα σου είχε ήδη δημιουργήσει μεγαλύτερο θέμα κ θα στο είχαν κόψει. Μην κάνεις κ γι αυτά δεύτερες σκέψεις. Εσύ έχεις θρομβοφιλία ή κάνεις προληπτικά τις ενέσεις; 

Κανω αντιπηκτικες λογω εξωσωματικης αμεσως μετα την εμβρυομεταφορα, αλλα εχω και μια ταση για θρομβοφιλια, αν εχω καταλαβει καλα..αυριο εχω αιματολογο και θα σας πω..

On 9/12/2022 at 7:42 ΜΜ, ´Ισιδα είπε:

Κορίτσια θέλω να σας ρωτήσω όσες είστε από εξωσωματικη αλλά δεν έχετε θρόμβο φιλια ξεκινήσατε ενέσεις αντιπηκτικές ; 
εγω δεν ξεκίνησα ακόμη αλλά ο γυναικολόγος και ο αιματολόγος μου άφησαν πολλές πιθανότητες το επόμενο διάστημα να ξεκινήσω αντιπηκτικές προληπτικά γιατί λέει είμαι 1) από εξωσωματικη 2) πρώην καπνίστρια 3 ) πάνω από 35 ετών 

και η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω καθόλου ! Γιατί οι αντιπηκτικές αυξάνουν τις πιθανότητες για καισαρική κάι εγώ ήθελα να πάω με φυσικό τοκετό . 
καποια που να γνωρίζει ;;;

Να σου πω την αληθεια νομιζα οτι ολες οι κοπελες απο εξωσωματικη κανουν αντίηκτικες προληπτικα.Στην πρωτη εγκυμοσυνη μου μου ειπαν καλυτερα καισαρικη για να ειναι ελεγχομενη η εποδραση της αντιπηκτικης...για.φυσιολογικο τοκετο δεν μου το απεκλεισαν, αλλα μου.ειπαν με δικη μου ευθυνη..εγω επειδη εκανα και ινσουλινη δεν το ρισκαρισα.

 

On 12/12/2022 at 11:25 ΠΜ, Πεγκούλα! είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Μετά από την αυχενική διαφάνεια, πότε θα σας ξαναδεί ο γιατρός σας? Εμένα με έβαλε στο μήνα κ αγχώνομαι γιατί μου φαίνεται μεγάλο το διάστημα!

Εμενα σε ενα μηνα μετα την αυχενικη. Και επειδη εκλεισα ραντεβου και με γιατρο σε δημοσιο, μου ειπε το ιδιο. Βεβαια, μου ειπαν και οι δυο, αν εσυ ζητησεις να ερθεις δεν  θα σου αρνηθουμε, αλλα δεν χρειαζεται..

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! 
 

υπαρχει καποια κοπελα που ειναι απο εξωσωματικη να μου πει ποτε σταματησε την προγεστερονη; Εγω αυριο μπαινω στην 14η εβδομαδα και ο γιατρος μου ειπε να σταματησω τη vasclor..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! 
 

υπαρχει καποια κοπελα που ειναι απο εξωσωματικη να μου πει ποτε σταματησε την προγεστερονη; Εγω αυριο μπαινω στην 14η εβδομαδα και ο γιατρος μου ειπε να σταματησω τη vasclor..

Γεια σου Στέλλα ! Εγώ αύριο πάω για αυχενική και μετά μου είπε ο γιατρός κου να σταματήσω και την προγεστερονη (ένεση κάνω εγώ ) και τα σικλακουρ που έπαιρνα , αύριο θα είμαι 12,1 . 

Just now, ´Ισιδα είπε:

Γεια σου Στέλλα ! Εγώ αύριο πάω για αυχενική και μετά μου είπε ο γιατρός κου να σταματήσω και την προγεστερονη (ένεση κάνω εγώ ) και τα σικλακουρ που έπαιρνα , αύριο θα είμαι 12,1 . 

Δηλαδή από αύριο τέρμα οι ενεσουλες 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ! Κάναμε σήμερα την αυχενική και περιμένω τη Δευτέρα τα αποτελέσματα και από τα αιματολογικά , αν και μου είπε ο γιατρός ότι θεωρεί ότι και τα αιματολογικά θα είναι πολύ καλά ! Γενικά τα αποτελέσματα μου βγήκαν:

τρισωμια 21: 1/ 1782

τρισωμια 18: 1/ 1458

τρισωμια 13: 1/ 13430

προεκλαμψια : 1 σε 243

περιορισμός εμβρυϊκός ανάπτυξης : 1 σε 391

Αυτόματος τοκετός : 1 σε 169 

μηκος τραχήλου : 33 

πλακουντας κάτω οπίσθιος 

ο γιατρός μου είπε ότι γενικά τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά αλλά προτείνει λόγω ηλικίας (39) προληπτικά να κάνουμε Νιπτ.

ο τράχηλος μου φαίνεται κοντός αλλά ο γιατρός ήταν απόλυτος ότι είναι μια χαρά και μέσα στα φυσιολογικά όρια !

επισης μας είπε ότι μάλλον περιμένουμε κοριτσάκι !!!!

πως σας φαίνονται εσάς τα αποτελέσματα ; 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Γεια σου Στέλλα ! Εγώ αύριο πάω για αυχενική και μετά μου είπε ο γιατρός κου να σταματήσω και την προγεστερονη (ένεση κάνω εγώ ) και τα σικλακουρ που έπαιρνα , αύριο θα είμαι 12,1 . 

Δηλαδή από αύριο τέρμα οι ενεσουλες 

Prolutex κανεις; Εκανα κ εγω και τις σταματησα εδω και καιρο! Οπως και τα σικλακουρ! Πλεον απο ενεση κανω μονο αντιπηκτικη! Πηγες για την αυχενικη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Στελλα33 είπε:

Prolutex κανεις; Εκανα κ εγω και τις σταματησα εδω και καιρο! Οπως και τα σικλακουρ! Πλεον απο ενεση κανω μονο αντιπηκτικη! Πηγες για την αυχενικη;

Ααα τι συγχρονισμός είναι αυτός ! Μόλις έγραψα τα αποτελέσματα ! 
ναι prolutex έκανα , πλέον δεν θα ξανακάνω , αντιπηκτικές δεν παίρνω ακόμη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ´Ισιδα είπε:

Ααα τι συγχρονισμός είναι αυτός ! Μόλις έγραψα τα αποτελέσματα ! 
ναι prolutex έκανα , πλέον δεν θα ξανακάνω , αντιπηκτικές δεν παίρνω ακόμη 

Ναι οντως απαντησαμε ταυτοχρονα!! Και εγω κοριτσακι περιμενω!

μπραβο, πολυ καλα τα αποτελεσματα της αυχενικης σου! Νιπτ τι ειναι; Εγω χρειαστηκε να κανω τροφοβλαστη γιατι ειχε βγει η αυχενικη μου 2.7 και βλεπαμε δεξι αορτικο τοξο και ο γιατρος φοβηθηκε για συνδρομο!την εκανα χωρις δευτερη σκεψη και μολις χθες πηρα τα αποτελεσματα οτι το κοριτσακι μου ειναι υγιεστατο! Και γενικα θα εκανα οτι χρειαζοταν για να ελεγξω οτι ολα ειναι ενταξει!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Ναι οντως απαντησαμε ταυτοχρονα!! Και εγω κοριτσακι περιμενω!

μπραβο, πολυ καλα τα αποτελεσματα της αυχενικης σου! Νιπτ τι ειναι; Εγω χρειαστηκε να κανω τροφοβλαστη γιατι ειχε βγει η αυχενικη μου 2.7 και βλεπαμε δεξι αορτικο τοξο και ο γιατρος φοβηθηκε για συνδρομο!την εκανα χωρις δευτερη σκεψη και μολις χθες πηρα τα αποτελεσματα οτι το κοριτσακι μου ειναι υγιεστατο! Και γενικα θα εκανα οτι χρειαζοταν για να ελεγξω οτι ολα ειναι ενταξει!

Αχ υπέροχα νέα ! Μπράβο η κοριτσάρα σου !! Και εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση σου. Χωρις καμμια σκέψη ! Ναι κορίτσομανες θα είμαστε ! Πολύ χάρηκα !!! Το νίπτ είναι ένας μη επεμβατικος έλεγχος (550€) που τον προτείνουν λέει σε γυναίκες ανω των 35 με καλή αυχενική . Εμένα η αυχενική ήταν 1,20 . 

πρίν από 1 λεπτό , ´Ισιδα είπε:

Αχ υπέροχα νέα ! Μπράβο η κοριτσάρα σου !! Και εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση σου. Χωρις καμμια σκέψη ! Ναι κορίτσομανες θα είμαστε ! Πολύ χάρηκα !!! Το νίπτ είναι ένας μη επεμβατικος έλεγχος (550€) που τον προτείνουν λέει σε γυναίκες ανω των 35 με καλή αυχενική . Εμένα η αυχενική ήταν 1,20 . 

Γίνεται με εξέταση αίματος 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ´Ισιδα είπε:

Αχ υπέροχα νέα ! Μπράβο η κοριτσάρα σου !! Και εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση σου. Χωρις καμμια σκέψη ! Ναι κορίτσομανες θα είμαστε ! Πολύ χάρηκα !!! Το νίπτ είναι ένας μη επεμβατικος έλεγχος (550€) που τον προτείνουν λέει σε γυναίκες ανω των 35 με καλή αυχενική . Εμένα η αυχενική ήταν 1,20 . 

Αψογη η αυχενικη σου! Και τωρα τι θα κανεις; Θα κανεις νιπτ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Στελλα33 είπε:

Αψογη η αυχενικη σου! Και τωρα τι θα κανεις; Θα κανεις νιπτ; 

Ναι φυσικά και θα κάνω και εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη ! 

Just now, ´Ισιδα είπε:

Ναι φυσικά και θα κάνω και εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη ! 

Έκλεισα για την Τρίτη ραντεβού και τα αποτελέσματα βγαίνουν μου είπαν σε περίπου δέκα μέρες 

πρίν από 1 λεπτό , ´Ισιδα είπε:

Ναι φυσικά και θα κάνω και εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη ! 

Έκλεισα για την Τρίτη ραντεβού και τα αποτελέσματα βγαίνουν μου είπαν σε περίπου δέκα μέρες 

Και θα επιβεβαιωθεί και το φύλο του μωρού γιατί στο λέει 100% αυτή η εξέταση 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...