Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

On 12/7/2023 at 8:16 ΜΜ, elenakith είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου, τα baby blues τα περασα κι εγω και μπορω να πω οτι ακομα ειμαι ευσιγκηνητη..νομιζω οτι δικαιολογουνται με ολες τις αλλαγες, αλλα σε μενα επαιζε ρολο και η αϋπνια νομιζω...και η κλεισουρα..

Οσο για τις πονεμενες θηλες, εγω χρησιμοποιω λανολινη purelan και ειμαι ευχαριστημενη.. θα μεγαλωσει η μπεμπα και θα πιανει πιο καλα τη θηλη, θα δεις..υπομονη λιγο ακομα..

Κι εμενα κοριτσι μου το ενα ραμμα στο τελος, ο κομπος, δεν εχει κλεισει και εβγαλε κατισαν πυον προχθες που το πατησα..ο γιατρος μου ειπε να.βαλω μπεταντιν. Ολα τα υπολοιπα ραμματα ειναι καλα..

Κι εμενα με.εχει σωσει η συγκοιμηση, αλλα ο μικρος οταν τρωει χρειαζεται μετα ρεψιμο, οποτε αναγκαστικα σηκωνομαι 2-3 φορες τη νυχτα..εχει λιγη παλινδρομηση ο καημενος και ηπιους κολικους, του δινω και σταγονες που βοηθησαν αρκετα..εχει κανενα αλλο μωρακι κολικους?

Και εμένα ξεκίνησε η μικρή μου από χθες και έχει κολικούς , πονάει κλαίει και προσπαθεί να αεριστεί για να ηρεμήσει . Δεν μίλησα ακόμη με τον παιδίατρο γιαυτο , τι σταγόνες του δίνεις εσυ ;

ναι και εμένα χρειάζεται οπωσδήποτε να ρευτεί γιατί μου έκανε 2 φορές εμετό και βγάζει κάποιες φορες βουλίτσες, όποτε ο γιατρός μου είπε να την βάζω να ρεύεται μετά το γεύμα .

με πιάνει η ψυχή μου κορίτσια που βλέπω τη Μπέμπα να πονάει από τους κολικούς , θέλω να ψαχτώ λίγο και με το φαγητό μήπως τρωω κάτι και την πειράζει , οι υπόλοιπες που θηλάζετε αποφεύγεται κάποια φαγητα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Και εμένα ξεκίνησε η μικρή μου από χθες και έχει κολικούς , πονάει κλαίει και προσπαθεί να αεριστεί για να ηρεμήσει . Δεν μίλησα ακόμη με τον παιδίατρο γιαυτο , τι σταγόνες του δίνεις εσυ ;

ναι και εμένα χρειάζεται οπωσδήποτε να ρευτεί γιατί μου έκανε 2 φορές εμετό και βγάζει κάποιες φορες βουλίτσες, όποτε ο γιατρός μου είπε να την βάζω να ρεύεται μετά το γεύμα .

με πιάνει η ψυχή μου κορίτσια που βλέπω τη Μπέμπα να πονάει από τους κολικούς , θέλω να ψαχτώ λίγο και με το φαγητό μήπως τρωω κάτι και την πειράζει , οι υπόλοιπες που θηλάζετε αποφεύγεται κάποια φαγητα ;

απο σταγονες του δινω biogaia, μου τις συστησε η παιδιατρος και παρολο που αρχικα τις εδωσα με βαρια καρδια, απο τη δευτερη μερα ειδα μεγαλη βελτιωση! υπαρχουν στιγμες και παλι που μπορει να γκρινιαξει λιγο αλλα καμια σχεση με το κλαμα που εκανε πριν ο καημενος..

Εμενα η παιδιατρος μου ειπε να  αποφευγω οσπρια και πρασινα λαχανικα και να μειωσω τα γαλακτοκομικα. Το εχω κανει, αλλα δεν ξερω αν εχει παιξει ρολο, καθοτι πια με τις σταγονες δεν περναει τους κολικους οπως στην αρχη..

Οσο για το ρεψιμο, ο.δικος μου βγαζει γουλιες και αφου ρευτει τις πιο πολλες φορες, εκτος κι αν τον κρατησεις ορθιο 40-50 λεπτα..υπομονη, το πολυ ως τον 3ο μηνα νομιζω θα σταματησει κι αυτο το ζορι...πφφφ

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, elenakith είπε:

απο σταγονες του δινω biogaia, μου τις συστησε η παιδιατρος και παρολο που αρχικα τις εδωσα με βαρια καρδια, απο τη δευτερη μερα ειδα μεγαλη βελτιωση! υπαρχουν στιγμες και παλι που μπορει να γκρινιαξει λιγο αλλα καμια σχεση με το κλαμα που εκανε πριν ο καημενος..

Εμενα η παιδιατρος μου ειπε να  αποφευγω οσπρια και πρασινα λαχανικα και να μειωσω τα γαλακτοκομικα. Το εχω κανει, αλλα δεν ξερω αν εχει παιξει ρολο, καθοτι πια με τις σταγονες δεν περναει τους κολικους οπως στην αρχη..

Οσο για το ρεψιμο, ο.δικος μου βγαζει γουλιες και αφου ρευτει τις πιο πολλες φορες, εκτος κι αν τον κρατησεις ορθιο 40-50 λεπτα..υπομονη, το πολυ ως τον 3ο μηνα νομιζω θα σταματησει κι αυτο το ζορι...πφφφ

Καλημέρα κορίτσια! Και εμένα η μικρή μου μετά τον θηλασμό θέλει συνήθως να την σηκώσεις να ρεφτει γιατί ή θα βγάζει γουλιτσες ή θα κλαίει και μόλις την σηκώσεις ρευεται!!! Στα αγόρια δεν είχα τέτοιο θέμα, βέβαια το βράδυ που κάνουμε συγκοιμηση δεν τη σηκώνω και κοιμάται μια χαρά!

Από κολικούς έχουμε και εμείς, καμιά φορά πιο έντονα και άλλες φορές λίγο θα ζοριζεται... Πολλά αέρια πάντως...... Μια μέρα είχε πολύ έντονους κολικούς και τρομαξαμε έκλαιγε έντονα και για πολλη ώρα μετά είχε αναφιλητα, είχε μελανιασει απο το σφίξιμο και το κλάμα ήταν έντονο από τον πόνο, την λυπήθηκα τόσο πολύ, ευτυχώς μόνο εκείνη την μέρα ήταν τόσο έντονο!

Την Τρίτη σαραντιζουμε εμείς, βέβαια από την 10η μέρα είμαστε έξω, πήγαμε και 4 φορές θάλασσα, χτες την εβρεξα κιόλας γιατί είχε καύσωνα, της άρεσε αλλά δεν την βούτηξα κανονικά γιατί δεν κάνει ακόμα! Πάμε ή πολύ νωρίς και κατά τις 12:30 φεύγουμε ή όπως χτες το απόγευμα! Κορίτσια ξεκίνησε και βγάζει φωνουλες και λιώνω, κάνει και κάτι χαμογελακια αχχχχ.... Όσες φορές και να το ζήσω πάλι τρελαίνομαι...μ

11 ώρες πρίν, elenakith είπε:

απο σταγονες του δινω biogaia, μου τις συστησε η παιδιατρος και παρολο που αρχικα τις εδωσα με βαρια καρδια, απο τη δευτερη μερα ειδα μεγαλη βελτιωση! υπαρχουν στιγμες και παλι που μπορει να γκρινιαξει λιγο αλλα καμια σχεση με το κλαμα που εκανε πριν ο καημενος..

Εμενα η παιδιατρος μου ειπε να  αποφευγω οσπρια και πρασινα λαχανικα και να μειωσω τα γαλακτοκομικα. Το εχω κανει, αλλα δεν ξερω αν εχει παιξει ρολο, καθοτι πια με τις σταγονες δεν περναει τους κολικους οπως στην αρχη..

Οσο για το ρεψιμο, ο.δικος μου βγαζει γουλιες και αφου ρευτει τις πιο πολλες φορες, εκτος κι αν τον κρατησεις ορθιο 40-50 λεπτα..υπομονη, το πολυ ως τον 3ο μηνα νομιζω θα σταματησει κι αυτο το ζορι...πφφφ

 

 

Εγώ δεν αποφεύγω κατι, ο παιδίατρος λέει όλα κανονικά μέχρι να αποδειχθεί ότι κάτι την ενοχλεί! Εγώ προχτές είχα φάει σαρμαδακια που είχε έντονο κολικό και το έχω στο νου μου τώρα, γιατί τα υπόλοιπα που είχα φάει τα έτρωγα και άλλες μέρες 

 

 

 


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από θέμα επαναφοράς σώματος πως είστε ;;; Εγώ 50 μερες μετά ειμαι σαν να ειμαι 4μηνων έγκυος ακόμα .. δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η καισαρική ή η κατακράτηση λόγω θηλασμού .. πάντως μια απελπισία με πιάνει ..

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Κορίτσια από θέμα επαναφοράς σώματος πως είστε ;;; Εγώ 50 μερες μετά ειμαι σαν να ειμαι 4μηνων έγκυος ακόμα .. δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η καισαρική ή η κατακράτηση λόγω θηλασμού .. πάντως μια απελπισία με πιάνει ..

Fraoulitsa και εγω καπου εκει 53 μερες εχω λιγη κοιλιτσα ευτυχως σαν πατσοκιλακι και μου εχουν μεινει 4 κιλα απο τα 15 τα οποια 4 και να ψοφησω στην πεινα δεν μπορουν να πεσουν.ισως οι ορμονες;;δεν ξερω πιστευω με τον καιρο θα φυγουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Jamie είπε:

Fraoulitsa και εγω καπου εκει 53 μερες εχω λιγη κοιλιτσα ευτυχως σαν πατσοκιλακι και μου εχουν μεινει 4 κιλα απο τα 15 τα οποια 4 και να ψοφησω στην πεινα δεν μπορουν να πεσουν.ισως οι ορμονες;;δεν ξερω πιστευω με τον καιρο θα φυγουν

Ναι και εγώ 6 κιλά έχω ακόμα .. ήμουν αδύνατη όμως πριν οπότε τώρα ειμαι τσουπωτούλα .. το πρόβλημα μου είναι πτι δεν μου κάνουν τα ρούχα μου ή στρώνουν περίεργα .. ελπίζω να επανέλθω .. ναι και εγώ ορμόνες και κατακράτηση νομίζω είναι.. μας πέτυχε και μέσα στο καλοκαίρι και θα τα μοστράρουμε στην παραλία τα νέα μας σώματα ✌️🌸

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Κορίτσια από θέμα επαναφοράς σώματος πως είστε ;;; Εγώ 50 μερες μετά ειμαι σαν να ειμαι 4μηνων έγκυος ακόμα .. δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η καισαρική ή η κατακράτηση λόγω θηλασμού .. πάντως μια απελπισία με πιάνει ..

Καλησπερα φραουλιτσα..νομιζω το σωμα θελει περιπου 6 μηνες για να επανελθει πληρως..δεν ξερω αν ειναι εντελως αναστρεψιμες ολες οι αλλαγες που εχουν γινει..παντως υπαρχουν και ασκησεις για την κοιλια που μπορεις να κανεις και εχω ακουσει οτι βοηθανε.. εμενα η κοιλια στο κατω μερος και πανω απο τα ραμματα κρεμεται περιεργα..αραγε θα φυγει αυτο?

Εχω παρει και ζωνη λοχειας, που λενε οτι βοηθαει, αλλα δεν την φορεσα τελικα γιατι ηταν πολυ αβολη, ειδικα οταν καθομουν και με τον αποκλειστικο θηλασμο και μετα min 40λεπτα ρεψιμο, ειναι πολλες οι καθιστικες ωρες..

Η μικρη σου τι κανει? Πως ειναι?

Και κατι ασχετο κοριτσια: εσεις ποιες πανες χρησιμοποιειτε?

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Καλησπερα φραουλιτσα..νομιζω το σωμα θελει περιπου 6 μηνες για να επανελθει πληρως..δεν ξερω αν ειναι εντελως αναστρεψιμες ολες οι αλλαγες που εχουν γινει..παντως υπαρχουν και ασκησεις για την κοιλια που μπορεις να κανεις και εχω ακουσει οτι βοηθανε.. εμενα η κοιλια στο κατω μερος και πανω απο τα ραμματα κρεμεται περιεργα..αραγε θα φυγει αυτο?

Εχω παρει και ζωνη λοχειας, που λενε οτι βοηθαει, αλλα δεν την φορεσα τελικα γιατι ηταν πολυ αβολη, ειδικα οταν καθομουν και με τον αποκλειστικο θηλασμο και μετα min 40λεπτα ρεψιμο, ειναι πολλες οι καθιστικες ωρες..

Η μικρη σου τι κανει? Πως ειναι?

Και κατι ασχετο κοριτσια: εσεις ποιες πανες χρησιμοποιειτε?

Αυτό θέλω να προλάβω και εγώ το κρέμασμα..και εμένα έχει αρχίσει να δημιουργείται ..ζωνη λοχείας δεν πήρα γιατί μου είπε ο γυναικολόγος μου πτι αδρανεί τους κοιλιακούς μυς γιατι δεν επανέρχονται με το ρυθμό τους .. κάθε σώμα έχει διαφορετικό μυϊκο ρυθμό ανάλογα αν γυμνάζονταν πριν κτλπ ..

αχ τι μου θύμισες στην αρχή τους μαραθώνιους θηλασμούς που έκανα ! Ήθελα να κλαίω πανω από το μωρό .. ευτυχώς τώρα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα .. θηλάζει λιγότερη ώρα και ρεύεται σχεδόν αμέσως μόλις τη σηκώνω .. εμείς με τη δυσκοιλιότητα έχουμε θέμα .. σήμερα 5η μερα που δεν έχει κάνει κακά της 

 

ααα και χρησιμοποιούμε  τις pampers premium

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Fraoulitsa1 είπε:

Αυτό θέλω να προλάβω και εγώ το κρέμασμα..και εμένα έχει αρχίσει να δημιουργείται ..ζωνη λοχείας δεν πήρα γιατί μου είπε ο γυναικολόγος μου πτι αδρανεί τους κοιλιακούς μυς γιατι δεν επανέρχονται με το ρυθμό τους .. κάθε σώμα έχει διαφορετικό μυϊκο ρυθμό ανάλογα αν γυμνάζονταν πριν κτλπ ..

αχ τι μου θύμισες στην αρχή τους μαραθώνιους θηλασμούς που έκανα ! Ήθελα να κλαίω πανω από το μωρό .. ευτυχώς τώρα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα .. θηλάζει λιγότερη ώρα και ρεύεται σχεδόν αμέσως μόλις τη σηκώνω .. εμείς με τη δυσκοιλιότητα έχουμε θέμα .. σήμερα 5η μερα που δεν έχει κάνει κακά της 

 

ααα και χρησιμοποιούμε  τις pampers premium

Κορίτσι μου καλημέρα. Σχετικά με τη δυσκοιλιότητα,έχεις ρωτήσει παιδίατρο; Απλώς για να σε καθησυχάσω,γ μπέμπα μου 6 μηνών σχεδόν κάνει κακά της 2 φορές την εβδομάδα και θηλάζει αποκλειστικά. Τα κακά της είναι κανονικά. Δεν είναι σκληρά σε γενικές γραμμές. Τώρα που έκανα εισαγωγή στις στερεές κάποιες φορές κάνει σκληρά κακά αλλά είναι λογικό. Αν λοιπόν κι εσένα το μωράκι σου όταν κάνει κακά δεν είναι σκληρά σημαίνει ότι δεν έχει δυσκοιλιότητα. Αν είναι σκληρά έχει! Τα αποκλειστικά θηλάζοντα μωράκια ειναι φυσιολογικό να μη κάνουν κακά κάθε μέρα από ότι μου έχει η γιατρός. Αν δεν έχει ενεργηθεί πάνω από 7 ημέρες πρέπει να το κοιτάξεις. Το φυσιολογικό της δικής μου είναι να ενεργείται 2 φορές την εβδομάδα. Μέχρι 3 μηνών μετά από κάθε θηλασμό σχεδόν έκανε κακά της. Όσο μεγάλωνε σταμάτησε αυτό. 

πρίν από 26 λεπτά , Fraoulitsa1 είπε:

Αυτό θέλω να προλάβω και εγώ το κρέμασμα..και εμένα έχει αρχίσει να δημιουργείται ..ζωνη λοχείας δεν πήρα γιατί μου είπε ο γυναικολόγος μου πτι αδρανεί τους κοιλιακούς μυς γιατι δεν επανέρχονται με το ρυθμό τους .. κάθε σώμα έχει διαφορετικό μυϊκο ρυθμό ανάλογα αν γυμνάζονταν πριν κτλπ ..

αχ τι μου θύμισες στην αρχή τους μαραθώνιους θηλασμούς που έκανα ! Ήθελα να κλαίω πανω από το μωρό .. ευτυχώς τώρα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα .. θηλάζει λιγότερη ώρα και ρεύεται σχεδόν αμέσως μόλις τη σηκώνω .. εμείς με τη δυσκοιλιότητα έχουμε θέμα .. σήμερα 5η μερα που δεν έχει κάνει κακά της 

 

ααα και χρησιμοποιούμε  τις pampers premium

Επίσης μπορείς να κάνεις μασάζ στη κοιλίτσα και να ακουμπάς τα πόδια στη κοιλίτσα του μωρού. Σε ένα βρεφικό θερμόμετρο βάλε λίγο ελαιόλαδο στο τέλος του και τοποθέτησε το ίσα ίσα στον πρωκτό του μωρού και εύχομαι να βοηθήσει. Τη δική μου θεωρώ ότι τη βοήθησε. Κι εννοείται να συμβουλευεσαι τον παιδίατρο γτ εκείνοι γνωρίζουν αλλά να ακολουθείς και το μητρικό σου ένστικτο. Είναι αλάνθαστο!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2023 at 11:54 ΠΜ, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα. Σχετικά με τη δυσκοιλιότητα,έχεις ρωτήσει παιδίατρο; Απλώς για να σε καθησυχάσω,γ μπέμπα μου 6 μηνών σχεδόν κάνει κακά της 2 φορές την εβδομάδα και θηλάζει αποκλειστικά. Τα κακά της είναι κανονικά. Δεν είναι σκληρά σε γενικές γραμμές. Τώρα που έκανα εισαγωγή στις στερεές κάποιες φορές κάνει σκληρά κακά αλλά είναι λογικό. Αν λοιπόν κι εσένα το μωράκι σου όταν κάνει κακά δεν είναι σκληρά σημαίνει ότι δεν έχει δυσκοιλιότητα. Αν είναι σκληρά έχει! Τα αποκλειστικά θηλάζοντα μωράκια ειναι φυσιολογικό να μη κάνουν κακά κάθε μέρα από ότι μου έχει η γιατρός. Αν δεν έχει ενεργηθεί πάνω από 7 ημέρες πρέπει να το κοιτάξεις. Το φυσιολογικό της δικής μου είναι να ενεργείται 2 φορές την εβδομάδα. Μέχρι 3 μηνών μετά από κάθε θηλασμό σχεδόν έκανε κακά της. Όσο μεγάλωνε σταμάτησε αυτό. 

Επίσης μπορείς να κάνεις μασάζ στη κοιλίτσα και να ακουμπάς τα πόδια στη κοιλίτσα του μωρού. Σε ένα βρεφικό θερμόμετρο βάλε λίγο ελαιόλαδο στο τέλος του και τοποθέτησε το ίσα ίσα στον πρωκτό του μωρού και εύχομαι να βοηθήσει. Τη δική μου θεωρώ ότι τη βοήθησε. Κι εννοείται να συμβουλευεσαι τον παιδίατρο γτ εκείνοι γνωρίζουν αλλά να ακολουθείς και το μητρικό σου ένστικτο. Είναι αλάνθαστο!!!!

Έχεις δίκιο ! Αυτό μου είπε και η παιδίατρος για τα θηλάζοντα !! Σήμερα 6η μερα τα έκανε και ησυχάσαμε όλοι .. 😝 μου είπε 7-10 μερες είναι φυσιολογικό και να την αφήσω εφόσον δεν ενοχλείται και δεν πονάει .. όλες αυτές τις μερες της έκανα και μασάζ και ασκησούλες .. μόνο αέρια έκανε .. αυτό με το θερμόμετρο δεν το ήξερα θα τη ρωτησω την επόμενη φορά που θα κάνει πολλές μερες να ενεργηθεί ! 
και σήμερα που τα έκανε ήταν υδαρή καθόλου σκληρά .. αφού σαραντησε ξεκίνησε αυτές τις καθυστερήσεις .. θα ξεκινήσω να την παρακολουθώ και εγώ αν είναι κάτι που τη βοηθάει περισσότερο 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...