Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα!

37+4 σήμερα και από χθες έχω αγχωθεί πολύ...Χθες το βράδυ είδα αίμα στο σκούπισμα μετά την τουαλέτα και μετά εσταξε και στο εσώρουχο.Ευτυχώς μετά σταμάτησε.. Πήρα τη γιατρό σήμερα και με καθησυχάσε ότι είναι τραχηλικό και σημάδι ότι ετοιμάζεται το σώμα για τον τοκετό..Αγχώνομαι μήπως γίνει κάτι ξαφνικά και είμαι μόνη μου...Την Τετάρτη είναι κανονικά να γεννήσω...

@Μητσάκι91Μητσάκι91 Γενικά η ισχιακή προβολή είναι η απόλυτη αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό σύμφωνα με σεμινάριο που είχα κάνει στο Έλενα.Ισως ο γιατρός σου ελπίζει να το γυρίσει σε κεφαλικη προβολή λίγο πρίν.Ξερω και άτομα που έχουν γεννηθεί με ισχιακή προβολή πριν από 50 - 60 χρόνια, τότε που δεν υπήρχε εναλλακτική, και δεν είχαν πρόβλημα.Τώρα από εκεί και πέρα έχει να κάνει με τον γιατρό.Αν τον εμπιστεύεσαι και μπορεί να το κάνει, όλα καλά.Πραγματικά σου εύχομαι όλα καλά να πάνε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου πως είστε;; τελειώνουμε σιγά σιγά εγώ κάνω τις τελευταίες προετοιμασίες γιατί Τετάρτη βράδυ πρώτα ο Θεός είπαμε με τον άντρα μου να βγούμε την τελευταία μας βόλτα ως ζευγάρι χωρίς παιδί και αμέσως μετά να μπούμε στην κλινική ώστε Πέμπτη πρωί να ξεκινήσουμε την διαδικασία του τοκετο. Είμαι πάρα πολύ ανυπομονη αλλά και ενθουσιασμενη που θα πάρω το μικρακι μου αγκαλιά και θα δω επιτέλους το ζουζούνι που με κλωτσάει τόσο καιρό. Αλλά και που επιτέλους θα ξεφουσκωσω έχω κουραστεί αρκετά. Το αστείο μέσα σε όλα είναι ότι με έχει πιάσει ένας σπαστικός βηχας χωρίς κανένα άλλο συμπτώμα έχω κάνει του κόσμου τα τεστ και τελικά έχουμε καταλήξει σε ένα παιδικό αποχρεμπτικο σιροπακι το οποίο είναι και απαίσιο 🤮. Αλλα προκειμένου να γεννήσω με βηχα το προτιμώ....ουφ αυτό ήταν το σεντόνι μου σε κάποιον πρέπει να τα πω και εγώ 🤪

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αθανασια2345 είπε:

Κορίτσια μου πως είστε;; τελειώνουμε σιγά σιγά εγώ κάνω τις τελευταίες προετοιμασίες γιατί Τετάρτη βράδυ πρώτα ο Θεός είπαμε με τον άντρα μου να βγούμε την τελευταία μας βόλτα ως ζευγάρι χωρίς παιδί και αμέσως μετά να μπούμε στην κλινική ώστε Πέμπτη πρωί να ξεκινήσουμε την διαδικασία του τοκετο. Είμαι πάρα πολύ ανυπομονη αλλά και ενθουσιασμενη που θα πάρω το μικρακι μου αγκαλιά και θα δω επιτέλους το ζουζούνι που με κλωτσάει τόσο καιρό. Αλλά και που επιτέλους θα ξεφουσκωσω έχω κουραστεί αρκετά. Το αστείο μέσα σε όλα είναι ότι με έχει πιάσει ένας σπαστικός βηχας χωρίς κανένα άλλο συμπτώμα έχω κάνει του κόσμου τα τεστ και τελικά έχουμε καταλήξει σε ένα παιδικό αποχρεμπτικο σιροπακι το οποίο είναι και απαίσιο 🤮. Αλλα προκειμένου να γεννήσω με βηχα το προτιμώ....ουφ αυτό ήταν το σεντόνι μου σε κάποιον πρέπει να τα πω και εγώ 🤪

Ποσο εισαι τωρα και θα ξεκινησετε τον τοκετο;και εγω εχω κουραστει απειρα, εχω κατι ποδια σαν λουκανικακια απ το πρηξιμο, εδω και 4 μερες εχουν παθει κατι τα αυτια μου και νιωθω κουφη αλλα παρ ολα αυτα θελω να φτασω μεχρι τελος! Τοσους μηνες υπομονη κανω , ας κανω λιγο ακομη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Ποσο εισαι τωρα και θα ξεκινησετε τον τοκετο;και εγω εχω κουραστει απειρα, εχω κατι ποδια σαν λουκανικακια απ το πρηξιμο, εδω και 4 μερες εχουν παθει κατι τα αυτια μου και νιωθω κουφη αλλα παρ ολα αυτα θελω να φτασω μεχρι τελος! Τοσους μηνες υπομονη κανω , ας κανω λιγο ακομη!

Την Τετάρτη θα είμαι 39+5 και η πρόκληση είναι κυρίως επιλογή μου αν ήταν στο χέρι μου θα είχα μπει από τις 38🙄. Οπότε αποφασίσαμε με τον γιατρό μου να μην περιμένουμε άλλο θα μπορούσαμε λίγο ακόμα κάνοντας κάθε μέρα καρδιοτοκογραφο και συχνά ντομπλερ γιατί είχα αυξημένες πιθανότητες προεκλαμψιας και αντίσταση στην μια μητριαια αρτηρία και μέχρι στιγμής την εχω σκαπουλαρει με πολύ άγχος και διατροφή αλλα δεν θα ήθελα να παίξω με τις πιθανότητες από εδώ και πέρα. Οπότε είπαμε να μπούμε με διαδικασία πρόκλησης όσο ποιο ήπια γίνεται 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Αθανασια2345 είπε:

Την Τετάρτη θα είμαι 39+5 και η πρόκληση είναι κυρίως επιλογή μου αν ήταν στο χέρι μου θα είχα μπει από τις 38🙄. Οπότε αποφασίσαμε με τον γιατρό μου να μην περιμένουμε άλλο θα μπορούσαμε λίγο ακόμα κάνοντας κάθε μέρα καρδιοτοκογραφο και συχνά ντομπλερ γιατί είχα αυξημένες πιθανότητες προεκλαμψιας και αντίσταση στην μια μητριαια αρτηρία και μέχρι στιγμής την εχω σκαπουλαρει με πολύ άγχος και διατροφή αλλα δεν θα ήθελα να παίξω με τις πιθανότητες από εδώ και πέρα. Οπότε είπαμε να μπούμε με διαδικασία πρόκλησης όσο ποιο ήπια γίνεται 

Ε ναι δεν ειναι νωρις,ηρθε η ωρα σου! 
τι καλα, εφτασε η στιγμη που θα παρεις το μωρακι στα χερια σου! Με εναν πονο κοπελα μου, να εχεις την καλυτερη εμπειρια ευχομαι! Θα περιμενουμε να μας πεις λεπτομεριες!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Ε ναι δεν ειναι νωρις,ηρθε η ωρα σου! 
τι καλα, εφτασε η στιγμη που θα παρεις το μωρακι στα χερια σου! Με εναν πονο κοπελα μου, να εχεις την καλυτερη εμπειρια ευχομαι! Θα περιμενουμε να μας πεις λεπτομεριες!

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2023 at 3:51 ΜΜ, Στελλα33 είπε:

 

Εγώ κορίτσια έχω διαστολή 2 εδώ κ 2 εβδομάδες περίπου αλλά δεν έχει εμπεδωθεί το μωρό,ήταν να μπω την  Κυριακή που μας πέρασε για τοκετό αλλά ούτε συσπάσεις ούτε τίποτα δεν έδειξε το nst,έχω κουραστεί πολύ.τριτη εγκυμοσύνη κ με παιδεύει αφάνταστα.37+6 σήμερα κ έχω ραντεβού να με ξαναδεί η γιατρός.απο κιλά πως πάτε?10 έχω πάρει μόνο κ το μωρό πριν μια εβδομάδα ήταν ήδη 3077.

14 ώρες πρίν, Αθανασια2345 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Με ένα πόνο να πάνε όλα καλά κ να το έχεις σύντομα στην αγκαλίτσα σου

On 29/5/2023 at 10:32 ΠΜ, sunshine83 είπε:

Καλημέρα και από εμένα!

37+4 σήμερα και από χθες έχω αγχωθεί πολύ...Χθες το βράδυ είδα αίμα στο σκούπισμα μετά την τουαλέτα και μετά εσταξε και στο εσώρουχο.Ευτυχώς μετά σταμάτησε.. Πήρα τη γιατρό σήμερα και με καθησυχάσε ότι είναι τραχηλικό και σημάδι ότι ετοιμάζεται το σώμα για τον τοκετό..Αγχώνομαι μήπως γίνει κάτι ξαφνικά και είμαι μόνη μου...Την Τετάρτη είναι κανονικά να γεννήσω...

@Μητσάκι91Μητσάκι91 Γενικά η ισχιακή προβολή είναι η απόλυτη αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό σύμφωνα με σεμινάριο που είχα κάνει στο Έλενα.Ισως ο γιατρός σου ελπίζει να το γυρίσει σε κεφαλικη προβολή λίγο πρίν.Ξερω και άτομα που έχουν γεννηθεί με ισχιακή προβολή πριν από 50 - 60 χρόνια, τότε που δεν υπήρχε εναλλακτική, και δεν είχαν πρόβλημα.Τώρα από εκεί και πέρα έχει να κάνει με τον γιατρό.Αν τον εμπιστεύεσαι και μπορεί να το κάνει, όλα καλά.Πραγματικά σου εύχομαι όλα καλά να πάνε!

Όλα καλά θα πάνε κ σύντομα θα το κρατάς στην αγκαλιά σου,στείλε μας να μας πεις πως πήγε,φιλιά πολλά,με το καλο

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Αθανασια2345 είπε:

Την Τετάρτη θα είμαι 39+5 και η πρόκληση είναι κυρίως επιλογή μου αν ήταν στο χέρι μου θα είχα μπει από τις 38🙄. Οπότε αποφασίσαμε με τον γιατρό μου να μην περιμένουμε άλλο θα μπορούσαμε λίγο ακόμα κάνοντας κάθε μέρα καρδιοτοκογραφο και συχνά ντομπλερ γιατί είχα αυξημένες πιθανότητες προεκλαμψιας και αντίσταση στην μια μητριαια αρτηρία και μέχρι στιγμής την εχω σκαπουλαρει με πολύ άγχος και διατροφή αλλα δεν θα ήθελα να παίξω με τις πιθανότητες από εδώ και πέρα. Οπότε είπαμε να μπούμε με διαδικασία πρόκλησης όσο ποιο ήπια γίνεται 

Αχ αθανασία και εγώ κάπως έτσι! 39+3 σήμερα και κανένα σημάδι τοκετού αν και έχει κατέβει το μπεμπάκι .. θα πάω την Τετάρτη για να δούμε τα αμνιακά και για καρδιοτοκογραφο και θα αποφασίσουμε αν θα κανουμε την Πέμπτη πρόκληση ή αν οι ενδείξεις είναι καλές να κλείσω τις 40 εβδομάδες το Σαββατο και να πάμε με πρόκληση απο Κυριακή βράδυ .. δε θέλω να τη βιάσω να βγει αλλά δε θέλω και να μεγαλώσει πολύ και ζοριστούμε και οι δυο ή ακόμη να σωθούν τα αμνιακά της και να γίνει επικίνδυνο μετά …

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Αχ αθανασία και εγώ κάπως έτσι! 39+3 σήμερα και κανένα σημάδι τοκετού αν και έχει κατέβει το μπεμπάκι .. θα πάω την Τετάρτη για να δούμε τα αμνιακά και για καρδιοτοκογραφο και θα αποφασίσουμε αν θα κανουμε την Πέμπτη πρόκληση ή αν οι ενδείξεις είναι καλές να κλείσω τις 40 εβδομάδες το Σαββατο και να πάμε με πρόκληση απο Κυριακή βράδυ .. δε θέλω να τη βιάσω να βγει αλλά δε θέλω και να μεγαλώσει πολύ και ζοριστούμε και οι δυο ή ακόμη να σωθούν τα αμνιακά της και να γίνει επικίνδυνο μετά …

Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι και εγω μέχρι στιγμής είμαστε καλά την περασμένη Τετάρτη τουλάχιστον που την είδαμε τελευταία φορά. Το να έρθει φυσικά θα ήταν το ιδανικό αλλά προτιμώ να μην πάρω ρίσκο να μπούμε για τοκετο αρων αρων αν δούμε κάτι που δεν μας αρέσει παίρνοντας παράταση. Στην τελευταία μέτρηση ήταν 3.500 σχεδόν και νομίζω είμαστε αρκετά καλα βέβαια υπάρχει και ενδεχόμενο απόκλισης 500γρ πάνω κάτω ( ελπίζω να μην είμαστε στο πάνω 😋)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια update,γύρισα από τη γιατρό μου η διαστολή πήγε 3 cm από 2,δεν έχει εμπεδωθεί όμως,37+6 σήμερα,με δρομολόγησε για Παρασκευή ,θα είμαι Πέμπτη στο Ρέα για προεγχειρητικο έλεγχο κ Παρασκευή στις 5-6 το πρωί να είμαι πάλι εκεί να μου σπάσουν τα νερά κ να ξεκινήσουμε τον τοκετό.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 48 λεπτά , Stellaskv είπε:

Κορίτσια update,γύρισα από τη γιατρό μου η διαστολή πήγε 3 cm από 2,δεν έχει εμπεδωθεί όμως,37+6 σήμερα,με δρομολόγησε για Παρασκευή ,θα είμαι Πέμπτη στο Ρέα για προεγχειρητικο έλεγχο κ Παρασκευή στις 5-6 το πρωί να είμαι πάλι εκεί να μου σπάσουν τα νερά κ να ξεκινήσουμε τον τοκετό.

Με το καλό Στέλλα ! Να έχεις έναν όμορφο τοκετό !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Με το καλό Στέλλα ! Να έχεις έναν όμορφο τοκετό !!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ,εύχομαι σε όλες τις μανουλες εύκολο τοκετό κ γρήγορα να έχουν τα μωράκια τους αγκαλίτσα.ειναι η τρίτη φορά αλλά όσο να πεις αγχώθηκα,ενώ ξέρω τι πρέπει να κάνω αναπνοές κλπ,έχω αγχος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stellaskv είπε:

Κορίτσια update,γύρισα από τη γιατρό μου η διαστολή πήγε 3 cm από 2,δεν έχει εμπεδωθεί όμως,37+6 σήμερα,με δρομολόγησε για Παρασκευή ,θα είμαι Πέμπτη στο Ρέα για προεγχειρητικο έλεγχο κ Παρασκευή στις 5-6 το πρωί να είμαι πάλι εκεί να μου σπάσουν τα νερά κ να ξεκινήσουμε τον τοκετό.

Τέλεια με το καλό!!! Έχουν ξεκινήσει για τα καλά τα γεννητούρια μας!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Stellaskv είπε:

Κορίτσια update,γύρισα από τη γιατρό μου η διαστολή πήγε 3 cm από 2,δεν έχει εμπεδωθεί όμως,37+6 σήμερα,με δρομολόγησε για Παρασκευή ,θα είμαι Πέμπτη στο Ρέα για προεγχειρητικο έλεγχο κ Παρασκευή στις 5-6 το πρωί να είμαι πάλι εκεί να μου σπάσουν τα νερά κ να ξεκινήσουμε τον τοκετό.

Ο προεγχειρητικος  τι περιλαμβανει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Ο προεγχειρητικος  τι περιλαμβανει;

Μου είπε θα περάσω από καρδιολόγο,καρδιοτοκογραφο,ούρα κ αίμα κ φυσικά μοριακό κ την επόμενη 5-6 το πρωί ραντεβού για εισαγωγή κ καλλωπισμό.αυτο δεν το θυμόμουν,στο πρώτο παιδί πριν 7,6 χρόνια είχα κάνει τα ίδια,στο δεύτερο πριν 2 χρόνια πήγα αρων αρων γιατί έπεσα κ μου τα έκαναν στην αίθουσα τοκετού,είχα καθετήρα κ πεταλούδα κ πήραν ούρα κ αίμα κατευθείαν,ο καρδιολόγος ήρθε ο ίδιος γιατί με είχαν ξάπλα,φοβήθηκαν αποκόλληση κ την επόμενη με τεχνιτούς πόνους γεννησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...