Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

8 minutes ago, Στελλα33 said:

Να σου ζησει! Γερο και καλοτυχο το μωρακι σας! Που σε βρηκε το σπασιμο των νερων; Πως ηταν η ολη εμπειρια;

Ευχαριστώ!!

Με βρήκε να βλέπω masterchef 😝

Εκεί που καθόμουν ένιωσα μια δυνατή κουτουλιά κάτω χαμηλά και πόνους περιόδου. Πάω στο μπάνιο για να κάνω πιπί και με το που σηκώνομαι από τον καναπέ γίνεται ένα μπραφ και νιώθω από κάτω να τρέχουν αφιδως νερά! Αρκετά για να γεμίσουν πλήρως το εσώρουχο. Όταν έκατσα για πιπί είδα και λίγο αίμα στην τουαλέτα. Πήρα τον γιατρό, μου είπε να πάω ΡΕΑ. Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα με διώξουν. Βάφτηκα, ντύθηκα και πήγαμε. Και τελικά με κράτησαν 😝

Απο τις 11 μπήκαμε για καισαρική στις 7 γιατί το μωρό ήταν ακόμη ψηλά. Ε και μετά από 20 λεπτά ακούστηκε στο κλάμα του (απίστευτο) 😊😊

  • Μου αρέσει 5
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Arriel_83 είπε:

Ευχαριστώ!!

Με βρήκε να βλέπω masterchef 😝

Εκεί που καθόμουν ένιωσα μια δυνατή κουτουλιά κάτω χαμηλά και πόνους περιόδου. Πάω στο μπάνιο για να κάνω πιπί και με το που σηκώνομαι από τον καναπέ γίνεται ένα μπραφ και νιώθω από κάτω να τρέχουν αφιδως νερά! Αρκετά για να γεμίσουν πλήρως το εσώρουχο. Όταν έκατσα για πιπί είδα και λίγο αίμα στην τουαλέτα. Πήρα τον γιατρό, μου είπε να πάω ΡΕΑ. Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα με διώξουν. Βάφτηκα, ντύθηκα και πήγαμε. Και τελικά με κράτησαν 😝

Απο τις 11 μπήκαμε για καισαρική στις 7 γιατί το μωρό ήταν ακόμη ψηλά. Ε και μετά από 20 λεπτά ακούστηκε στο κλάμα του (απίστευτο) 😊😊

Να σου ζήσει ο μπεμπάκος σου ! Με το καλό και η ανάρρωση σου !!! Ναι να τον έχεις πανω σου όσο θέλει να εδραιώσατε το θηλασμό ..
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Fraoulitsa1 said:

Να σου ζήσει ο μπεμπάκος σου ! Με το καλό και η ανάρρωση σου !!! Ναι να τον έχεις πανω σου όσο θέλει να εδραιώσατε το θηλασμό ..
 

Ναι μωρέ αυτό λέω κι εγώ. Ευχαριστώ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια από χθες αλλά ακόμα ποιο έντονα σήμερα έχω ενοχλήσεις και πόνους στην κοιλιά σαν να με έχει πειράξει κάτι και να θέλω να πάω τουαλέτα σήμερα έχω και αρκετά συχνές κενώσεις (σορυ για τις ανατριχιαστηκες περιγραφές) υπάρχει περίπτωση να είναι σημάδι ότι πλησιάζει ο τοκετός;;;🙄

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Αθανασια2345 είπε:

Βρε κορίτσια από χθες αλλά ακόμα ποιο έντονα σήμερα έχω ενοχλήσεις και πόνους στην κοιλιά σαν να με έχει πειράξει κάτι και να θέλω να πάω τουαλέτα σήμερα έχω και αρκετά συχνές κενώσεις (σορυ για τις ανατριχιαστηκες περιγραφές) υπάρχει περίπτωση να είναι σημάδι ότι πλησιάζει ο τοκετός;;;🙄

Κάπου το διάβασα ότι αδειάζει το έντερο να κάνει χώρο για να είναι πιο εύκολος ο τοκετός .. δες για ενδεχόμενα πετρώματα τις επόμενες ώρες /μερες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Ευχαριστώ!!

Με βρήκε να βλέπω masterchef 😝

Εκεί που καθόμουν ένιωσα μια δυνατή κουτουλιά κάτω χαμηλά και πόνους περιόδου. Πάω στο μπάνιο για να κάνω πιπί και με το που σηκώνομαι από τον καναπέ γίνεται ένα μπραφ και νιώθω από κάτω να τρέχουν αφιδως νερά! Αρκετά για να γεμίσουν πλήρως το εσώρουχο. Όταν έκατσα για πιπί είδα και λίγο αίμα στην τουαλέτα. Πήρα τον γιατρό, μου είπε να πάω ΡΕΑ. Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα με διώξουν. Βάφτηκα, ντύθηκα και πήγαμε. Και τελικά με κράτησαν 😝

Απο τις 11 μπήκαμε για καισαρική στις 7 γιατί το μωρό ήταν ακόμη ψηλά. Ε και μετά από 20 λεπτά ακούστηκε στο κλάμα του (απίστευτο) 😊😊

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Γερό και καλότυχο!!Αντε να παίρνουμε σιγά σιγά σειρά και οι υπόλοιπες!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες τι κανετε; Εγω εχω τρελο αγχος…αυριο 7 το πρωι μπαινω για καισαρικη… 😬 Με αγχωνει και η προετοιμασια (δεν εχω ξανακανει κλυσμα,αν ξερει καμια ας βοηθησει),και το χειρουργειο,και να ειναι καλα τα μωρακια μου,και η αναρρωση. Οσο αγχος δεν ειχα μεχρι τωρα μαζευτηκε την τελευταια εβδομαδα… φυσικα εμπιστευομαι το γιατρο μου αλλα φοβαμαι γιατι προκειται και για αλλες δυο ζωουλες 😣 Ο,τι και να μου πειτε παρηγορια θα ειναι,καλο θα μου κανει!

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hope86 είπε:

Κοριτσαρες τι κανετε; Εγω εχω τρελο αγχος…αυριο 7 το πρωι μπαινω για καισαρικη… 😬 Με αγχωνει και η προετοιμασια (δεν εχω ξανακανει κλυσμα,αν ξερει καμια ας βοηθησει),και το χειρουργειο,και να ειναι καλα τα μωρακια μου,και η αναρρωση. Οσο αγχος δεν ειχα μεχρι τωρα μαζευτηκε την τελευταια εβδομαδα… φυσικα εμπιστευομαι το γιατρο μου αλλα φοβαμαι γιατι προκειται και για αλλες δυο ζωουλες 😣 Ο,τι και να μου πειτε παρηγορια θα ειναι,καλο θα μου κανει!

Άντε με το καλό ! Έφτασε η ώρα να αγκαλιάσεις τα μωράκια σου ! Ρε σύ είναι λογικό να είσαι αγχωμένη είναι μια καινούργια κΙ πρωτόγνωρη διαδικασία ! 
αυτο που ξέρω πάντως είναι ότι θα σου δώσουν ένα ήπιο ηρεμιστικό πριν τη καισαρικη για να είσαι χαλαρή όποτε θ ηρεμήσεις εκείνη τη στιγμή ! ( ρώτησα τον γιατρό μου κ μου το διαβεβαίωσε ) αύριο μάλλον τέτοια ώρα θ έχεις τ μωράκια σου ! Θα τρελαθώ ξεκινήσαμε μια μια :) 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Hope86 είπε:

Κοριτσαρες τι κανετε; Εγω εχω τρελο αγχος…αυριο 7 το πρωι μπαινω για καισαρικη… 😬 Με αγχωνει και η προετοιμασια (δεν εχω ξανακανει κλυσμα,αν ξερει καμια ας βοηθησει),και το χειρουργειο,και να ειναι καλα τα μωρακια μου,και η αναρρωση. Οσο αγχος δεν ειχα μεχρι τωρα μαζευτηκε την τελευταια εβδομαδα… φυσικα εμπιστευομαι το γιατρο μου αλλα φοβαμαι γιατι προκειται και για αλλες δυο ζωουλες 😣 Ο,τι και να μου πειτε παρηγορια θα ειναι,καλο θα μου κανει!

Kαλή δύναμη ! Όλα θα πάνε καλά οργανωμένα και κανονισμένα .. θα είσαι από την αρχή υπό την επίβλεψη των ειδικών και δε θα αφήσουν τίποτα να πάει στραβά ! Καλή επιτυχία ❤️ αύριο θα γνωρίσεις τα μωράκια που τόσο καιρό νιώθεις στην κοιλίτσα σου ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, dimi13 είπε:

Καλησπερα κοριτσια..γνωριζει καμια τι γινεται με το θεμα του συνοδου στα δημοσια νοσοκομεια? Απο θεσσαλονικη ειμαι κ αναρωτιεμαι αν χαλαρωσαν καθολου με τα μετρα του covid....

Καλημέρα! Εύχομαι σε όλες με το καλό!! Γέννησα πρίν δέκα μέρες στο Ιπποκράτειο. Όχι δεν έχουν χαλαρώσει τα μέτρα ή πολύ απλά έχουν βρει την ησυχία τούς χωρίς επισκεπτήριο και το κράτησαν έτσι. Δεν μπορεί να έρθει να σε δεί κανείς ,μονο μέχρι την εξώπορτα για να σου φέρει πραγματα. Βοήθεια ζητάς από τις μαίες ( λέμε τώρα). Ουσιαστικά είσαι μόνη σου και αν είσαι και με καισαρική είναι τρομερά δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Hope86 said:

Κοριτσαρες τι κανετε; Εγω εχω τρελο αγχος…αυριο 7 το πρωι μπαινω για καισαρικη… 😬 Με αγχωνει και η προετοιμασια (δεν εχω ξανακανει κλυσμα,αν ξερει καμια ας βοηθησει),και το χειρουργειο,και να ειναι καλα τα μωρακια μου,και η αναρρωση. Οσο αγχος δεν ειχα μεχρι τωρα μαζευτηκε την τελευταια εβδομαδα… φυσικα εμπιστευομαι το γιατρο μου αλλα φοβαμαι γιατι προκειται και για αλλες δυο ζωουλες 😣 Ο,τι και να μου πειτε παρηγορια θα ειναι,καλο θα μου κανει!

Δεν είναι τίποτα το κλυσμα. Κι εγώ το φοβόμουν αλλά πραγματικά αδειάζει το έντερο καταπληκτικά και είσαι έτοιμη για χειρουργείο. 
Γενικά επειδή η καισαρική έχει πολύ φάρμακο μέσα δεν θα καταλάβεις πολλά. Απλά έχεις πολλά επιμέρους θέματα. 
Πρώτα είναι η επισκλειριδιος. Ένα τσίμπημα πίσω στη μέση θα νιώσεις και τέλος. Θα είσαι ζεν μετά γιατί όπως είπε και μια άλλη κοπέλα σου χορηγούν κάποιο φαρμακακι που σε γλαρωνει.

 

Η καισαρική είναι σε χειρουργική αίθουσα. Όσο και να αγχωθείς θα είσαι Τίγκα στα φάρμακα που δεν θα μπορείς να κανεις πολλά. Σε νεκρώνουν από τη μέση και κάτω. Εκεί είναι περίεργη η αίσθηση: νιώθεις να σε ακουμπουν αλλα όχι να σε τσιμπούν. Δηλαδή τα τσιμπήματα τα νιώθεις σαν μικρές μπουνιτσες. Έτσι όταν θα σου ανοίγουν την κοιλιά θα νιώθεις σα να σου χτυπούν την κοιλιά. Δεν πονάει καθόλου απλά έχει περίεργη αίσθηση. 
 

Το μωρό βγαίνει μέσε σε 10 λεπτά πάντως και είναι ωραία αίσθηση να ακούς το κλάμα του!!

2 hours ago, Katerinaaa said:

Καλημέρα! Εύχομαι σε όλες με το καλό!! Γέννησα πρίν δέκα μέρες στο Ιπποκράτειο. Όχι δεν έχουν χαλαρώσει τα μέτρα ή πολύ απλά έχουν βρει την ησυχία τούς χωρίς επισκεπτήριο και το κράτησαν έτσι. Δεν μπορεί να έρθει να σε δεί κανείς ,μονο μέχρι την εξώπορτα για να σου φέρει πραγματα. Βοήθεια ζητάς από τις μαίες ( λέμε τώρα). Ουσιαστικά είσαι μόνη σου και αν είσαι και με καισαρική είναι τρομερά δύσκολο...

Αυτό το είσαι μόνη σου, μίλησε στην καρδιά μου.. Έτσι ένιωσα εχθές το βράδυ που ο μικρός δεν μπορούσε να ησυχάσει από το κλάμα (ήθελε φαΐ αλλά δεν έχει υπομονή να πιάσει σωστά την θηλή) και εγώ να παλεύω μόνη μέσα στη νύχτα με τα ράμματα να με τραβούν και να μην μπορώ να κάνω πολλές κινήσεις. Και έτσι όταν ήρθε η μαία της βάρδιας να με βοηθήσει έβαλα τα κλάματα γιατί δεν άντεξα. Ένιωθα τραγικά πολύ μόνη. 

  • Λυπημένη/-ος 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Δεν είναι τίποτα το κλυσμα. Κι εγώ το φοβόμουν αλλά πραγματικά αδειάζει το έντερο καταπληκτικά και είσαι έτοιμη για χειρουργείο. 
Γενικά επειδή η καισαρική έχει πολύ φάρμακο μέσα δεν θα καταλάβεις πολλά. Απλά έχεις πολλά επιμέρους θέματα. 
Πρώτα είναι η επισκλειριδιος. Ένα τσίμπημα πίσω στη μέση θα νιώσεις και τέλος. Θα είσαι ζεν μετά γιατί όπως είπε και μια άλλη κοπέλα σου χορηγούν κάποιο φαρμακακι που σε γλαρωνει.

 

Η καισαρική είναι σε χειρουργική αίθουσα. Όσο και να αγχωθείς θα είσαι Τίγκα στα φάρμακα που δεν θα μπορείς να κανεις πολλά. Σε νεκρώνουν από τη μέση και κάτω. Εκεί είναι περίεργη η αίσθηση: νιώθεις να σε ακουμπουν αλλα όχι να σε τσιμπούν. Δηλαδή τα τσιμπήματα τα νιώθεις σαν μικρές μπουνιτσες. Έτσι όταν θα σου ανοίγουν την κοιλιά θα νιώθεις σα να σου χτυπούν την κοιλιά. Δεν πονάει καθόλου απλά έχει περίεργη αίσθηση. 
 

Το μωρό βγαίνει μέσε σε 10 λεπτά πάντως και είναι ωραία αίσθηση να ακούς το κλάμα του!!

Αυτό το είσαι μόνη σου, μίλησε στην καρδιά μου.. Έτσι ένιωσα εχθές το βράδυ που ο μικρός δεν μπορούσε να ησυχάσει από το κλάμα (ήθελε φαΐ αλλά δεν έχει υπομονή να πιάσει σωστά την θηλή) και εγώ να παλεύω μόνη μέσα στη νύχτα με τα ράμματα να με τραβούν και να μην μπορώ να κάνω πολλές κινήσεις. Και έτσι όταν ήρθε η μαία της βάρδιας να με βοηθήσει έβαλα τα κλάματα γιατί δεν άντεξα. Ένιωθα τραγικά πολύ μόνη. 

Τα ίδια πέρασα κοπέλα μου.....τη δεύτερη μέρα βράδυ ένιωθα ότι δεν αντέχω άλλο τους πονους και έβαλα τα κλάματα γιατί δεν έδιναν πια ενδοφλέβια αλλά μόνο δύο χαπακια ντεπον......με είδαν έτσι και ευτυχώς μου έδωσαν και ορό μετά....το μωρό το είχα αφήσει στις μαίες ήταν αδύνατον να το κοιτάξω...σε καταλαβαίνω απόλυτα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Katerinaaa said:

Τα ίδια πέρασα κοπέλα μου.....τη δεύτερη μέρα βράδυ ένιωθα ότι δεν αντέχω άλλο τους πονους και έβαλα τα κλάματα γιατί δεν έδιναν πια ενδοφλέβια αλλά μόνο δύο χαπακια ντεπον......με είδαν έτσι και ευτυχώς μου έδωσαν και ορό μετά....το μωρό το είχα αφήσει στις μαίες ήταν αδύνατον να το κοιτάξω...σε καταλαβαίνω απόλυτα 

Ε το σκέφτηκα κι εγώ να τον δώσω λίγο να τον κρατήσουν για να κοιμηθώ αλλά τελικά όχι. Περάσαμε όλο το βράδυ προσπαθώντας για θηλασμό και τελικά κάτι καταφέραμε.

 

Με τα παυσίπονα μην μασας. Ζητά να σου δίνουν. Εμένα ευτυχώς ο γυναικολογος μου με είχα στουμπώσει στους όρους και στα χάπια (και υποθετα). 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γεννησα 7:40 το πρωι! Ειχα τρελο αγχος αλλα με το που ακουσα το κλαμα τους εκλαιγα και μου εφυγαν ολα! Ειναι ΑΠΙΘΑΝΗ εμπειρια και παρολο που ημουν αϋπνη (40 λεπτα κοιμηθηκα το βραδυ) δεν εκλεισα ματι ολη μερα! Με ξεπατωσε στο περπατημα ο γιατρος μου για να συνελθω πιο συντομα! Και φυσικα μετα ειχα τα μωρακια μου κοντα μου! Ειχαν λιγη ταχυπνοια αλλα δεν τα κρατησαν θερμοκοιτιδα (τα παρακολουθουμε ομως) και για να μη ζοριστουν δεν τα αφησα πολυ στο στηθος,λιγο μονο και ευτυχως το επιασαν ευκολα! Αχ κοριτσια,ονειρο ζω,μη με ξυπνατε! Με το καλο να το νιωσετε κι εσεις αυτο το συναισθημα,δε μπορω να το περιγραψω…

  • Μου αρέσει 3
  • Λουλούδια 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...