Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Με το καλό να υποδεχτείς και συ το μωράκι σου στην αγκαλιά σου !! 

Αίμα δεν έχω καθόλου ούτε σταγόνα τόσες εβδομάδες αλλά και μεις φοβόμαστε μην κάνουμε κάποιο κακό οπότε απέχουμε προς ώρας . Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καλά το μωράκι μου, με τον καλό μου έχουμε γερές βάσεις , ξέρω ότι δεν θα μας απομακρύνει αυτό. 

Με το άγχος πως τα πας ? Εάν έχει βρει κάποια κοπέλα τον τρόπο να μην κάνει αρνητικές σκέψεις ας με βοηθήσει. Αν δεν είχα πάθει τη βιοχημική δεν θα το είχα ψάξει τόσο το θέμα και θα ήμουν μέσα στην άγνοια μου χαρούμενη και ξέγνοιαστη . Εξάλλου μόλις πήρα εκείνο το θετικό τεστ με τίποτα δεν πήγαινε το μυαλό μου ότι θα συνέβαινε κάτι κακό. Και σαν χαστούκι 2 μέρες μετά η χοριακη έπεσε και μαζί με αυτήν έπεσα και γω στα πατώματα. Ξεκίνησα να διαβάζω και τώρα με όλα αυτά που ξέρω είμαι σε μόνιμο φόβο. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι . Φοράω και την κορδέλα από τη ζώνη της Παναγίας για προστασία 

Εγώ είχα τρομερό άγχος στην πρώτη εγκυμοσύνη, απλά και μόνο επειδή ήξερα τι θα μπορούσε να πάει στραβά. Ουσιαστικά έφυγε σχεδόν τελείως μετά τη Β επιπέδου. Με βοήθησαν πολύ οι μαίες μου που μου είπαν ότι το ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να πάνε στραβά δε σημαίνει ότι θα πάνε, να συγκεντρωθώ σε όσα πάνε καλά ήδη και να σταματήσω να ψάχνω στο Ίντερνετ (χαχα καλό, γελάσαμε όλοι, ποτεεεεε). Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι κάποια πράγματα που μπορούν να πάνε στραβά, μπορούμε να τα ελέγξουμε κι αυτό είναι η δουλειά του. Είναι κάποιες σκέψεις που μπορεί να σε βοηθήσουν.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Με το καλό να υποδεχτείς και συ το μωράκι σου στην αγκαλιά σου !! 

Αίμα δεν έχω καθόλου ούτε σταγόνα τόσες εβδομάδες αλλά και μεις φοβόμαστε μην κάνουμε κάποιο κακό οπότε απέχουμε προς ώρας . Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καλά το μωράκι μου, με τον καλό μου έχουμε γερές βάσεις , ξέρω ότι δεν θα μας απομακρύνει αυτό. 

Με το άγχος πως τα πας ? Εάν έχει βρει κάποια κοπέλα τον τρόπο να μην κάνει αρνητικές σκέψεις ας με βοηθήσει. Αν δεν είχα πάθει τη βιοχημική δεν θα το είχα ψάξει τόσο το θέμα και θα ήμουν μέσα στην άγνοια μου χαρούμενη και ξέγνοιαστη . Εξάλλου μόλις πήρα εκείνο το θετικό τεστ με τίποτα δεν πήγαινε το μυαλό μου ότι θα συνέβαινε κάτι κακό. Και σαν χαστούκι 2 μέρες μετά η χοριακη έπεσε και μαζί με αυτήν έπεσα και γω στα πατώματα. Ξεκίνησα να διαβάζω και τώρα με όλα αυτά που ξέρω είμαι σε μόνιμο φόβο. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι . Φοράω και την κορδέλα από τη ζώνη της Παναγίας για προστασία 

Κι εμένα το πολύ διάβασμα στο ίντερνετ έκανε κακό στην ψυχολογία μου. Και πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω για να σε βοηθήσω να ηρεμήσεις, καθώς κι εγώ ακόμα το παλεύω. 

Αυτό που με σιγουριά μπορώ να σου πω είναι ότι μια βιοχημική, είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι υπάρχει θέμα. Μια από τις καλύτερες μου φίλες, στο 2ο παιδάκι της, έμεινε έγκυος τον 1ο μήνα προσπαθειών σε βιοχημικη και αμέσως μετά έπιασε την μικρή της που σήμερα είναι 6 ετών. Δεν στα λέω αυτά για να υποβαθμισω το συναίσθημα σου όμως έτσι; είτε σου συμβεί 1 είτε 5 φορές εννοείται ότι πονάει και είναι δύσκολο.   

Αφού πιστεύεις, κρατήσου όσο μπορείς από αυτό, κάνε την προσευχή σου  και προσπάθησε να σκεφτείς θετικά. Και σιγά σιγά, όσο θα βλέπεις ότι περνάει ο καιρός και το μωρό είναι καλά, θα ηρεμήσεις. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε βρε κορίτσια ; Εγώ δεν τελειώνω από ρέψιμο , να νιώθω το στομάχι να μου ανακατεύεται .. τρώω λίγο κ πάλι εχω αναγούλες ! Πφφ.. τουλάχιστον έτσι ξέρω ότι είμαι έγκυος ! :-P 

Αλλα αυτό με το ρέψιμο με ξεπερνά ! Εγώ πριν δε ρευόμουν σχεδόν ποτέ ..κ τώρα άλλη δουλειά δεν κάνω! 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Με το καλό να υποδεχτείς και συ το μωράκι σου στην αγκαλιά σου !! 

Αίμα δεν έχω καθόλου ούτε σταγόνα τόσες εβδομάδες αλλά και μεις φοβόμαστε μην κάνουμε κάποιο κακό οπότε απέχουμε προς ώρας . Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καλά το μωράκι μου, με τον καλό μου έχουμε γερές βάσεις , ξέρω ότι δεν θα μας απομακρύνει αυτό. 

Με το άγχος πως τα πας ? Εάν έχει βρει κάποια κοπέλα τον τρόπο να μην κάνει αρνητικές σκέψεις ας με βοηθήσει. Αν δεν είχα πάθει τη βιοχημική δεν θα το είχα ψάξει τόσο το θέμα και θα ήμουν μέσα στην άγνοια μου χαρούμενη και ξέγνοιαστη . Εξάλλου μόλις πήρα εκείνο το θετικό τεστ με τίποτα δεν πήγαινε το μυαλό μου ότι θα συνέβαινε κάτι κακό. Και σαν χαστούκι 2 μέρες μετά η χοριακη έπεσε και μαζί με αυτήν έπεσα και γω στα πατώματα. Ξεκίνησα να διαβάζω και τώρα με όλα αυτά που ξέρω είμαι σε μόνιμο φόβο. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι . Φοράω και την κορδέλα από τη ζώνη της Παναγίας για προστασία 

Σ ευχαριστω πολυ .. μακαρι για ολες μας να πανε ολα κατ' ευχην .Με το αγχος τα παω μια χαρα .. δεν αγχωνομαι σχεδον καθολου ..δεν ψαχνω τιποτα στο ιντερνετ .. δεν μετραω τις μερες .. μονο με αγχωνει καπως η αυχενικη ..κυριως λογω ηλικιας .. 39ετων κ 3μηνων..και το λεω αυτο γιατι οταν πας να κανεις αυχενικη βαζουν στις παραμετρους που υπολογιζουν για να βγει το ποσοστο πιθανοτητων για τα διαφορα συνδρομα ,την ηλικια που θα εχεις οταν θα γεννησεις .. που σημαινει πως θα ειμαι σχεδον 40 και καθε ετος που περνα, αυξανονται οι πιθανοτητες .. βεβαια δεν παιζει αυτο μονο ρολο ,παιζει η τιμη της αυχενικης διαφανειας,η ορμονη Papp-A και κατι ακομα .. που δε θυμαμαι τι ειναι .. ολο μου το αγχος ,να σκεφτομαι 24 ωρες το 24ωρο ,να ειμαι μ ενα κινητο στο χερι κ να ψαχνω διαφορα ,ολα αυτα τα ειχα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ..και δε μπορουσα να τα διαχειριστω .. εκανα πολλη προσευχη .. ειχα μια αποβολη με αποξεση κι επειδη η εγκυμοσυνη  ηρθε μετα απο 3,5 χρονια προσπαθειων ,ετρεμε το φυλλλοκαρδι μου.. καθε φορα που εβγαινε μια μεγαλη εξεταση καλη ,μειωνονταν το αγχος .. βγηκε για παραδειγμα καλη η αυχενικη .. ηρεμησα καπως .. βγηκε μετα καλη η β επιπεδου,ηρεμησα κι αλλο ..βγηκε καλο κ το doppler και μετα με ανησυχουσε μονο ο τοκετος.. καπως ετσι πηγε .. τωρα ,παρολο που γενικα ειμαι αγχωδης και παρολο που περυσι ειχα δυο βιοχημικες.. ειμαι αρκετα ηρεμη .. εχω τις ανησυχιες μου ,αλλα καμια σχεση με την πρωτη εγκυμοσυνη .. με βοηθουσε πολυ κ τωρα φυσικα με βοηθαει η προσευχη .. προσπαθω να κοινωνω καθε Κυριακη κ μου δινει δυναμη αυτο..εφοσον εχεις πιστη μεσα σου ,κανε την προσευχουλα σου και ολα θα πανε καλα κοριτσι μου :wub:

2 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Τι κάνετε βρε κορίτσια ; Εγώ δεν τελειώνω από ρέψιμο , να νιώθω το στομάχι να μου ανακατεύεται .. τρώω λίγο κ πάλι εχω αναγούλες ! Πφφ.. τουλάχιστον έτσι ξέρω ότι είμαι έγκυος ! :-P 

Αλλα αυτό με το ρέψιμο με ξεπερνά ! Εγώ πριν δε ρευόμουν σχεδόν ποτέ ..κ τώρα άλλη δουλειά δεν κάνω! 

Χαχα υπομονουλα ..σημασια εχει που ειναι καλα το νινι :)..εγω ευτυχως εχω μια πολυ καλη εγκυμοσυνη ..χωρις συμπτώματα ,περα απο συχνοουρια κ λιγη κοπωση ..σημερα μονο με πονεσε λιγο η μεση μου ..αλλα αυτο οφειλεται στην εκκριση προγεστερονης ..ετσι μου χε πει η γιατρος οταν στις αρχες παλι με  πονουσε η μεση.. οι γιαγιαδες στα μερη μου παλια λεγανε πως αμα εχεις καουρες πολλες κ ρευεσαι ειναι αγορι χαχα..αλλοι λενε οτι το παιδι θα βγει με πολλα μαλλακια ..φυσικα τιποτα δεν εχει επιβεβαιωθει απο την επιστημη ..αλλά ετσι .. κουβεντα να γινεται :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , xrysaxrysoula είπε:

Χαχα υπομονουλα ..σημασια εχει που ειναι καλα το νινι :)..εγω ευτυχως εχω μια πολυ καλη εγκυμοσυνη ..χωρις συμπτώματα ,περα απο συχνοουρια κ λιγη κοπωση ..σημερα μονο με πονεσε λιγο η μεση μου ..αλλα αυτο οφειλεται στην εκκριση προγεστερονης ..ετσι μου χε πει η γιατρος οταν στις αρχες παλι με  πονουσε η μεση.. οι γιαγιαδες στα μερη μου παλια λεγανε πως αμα εχεις καουρες πολλες κ ρευεσαι ειναι αγορι χαχα..αλλοι λενε οτι το παιδι θα βγει με πολλα μαλλακια ..φυσικα τιποτα δεν εχει επιβεβαιωθει απο την επιστημη ..αλλά ετσι .. κουβεντα να γινεται :D

Το παν είναι να είναι καλά τα μπεμπακια! Εγώ εκτός από καούρες και ρεψίματα έχω κ καμία βούλα ροζ στις 3-4 μέρες ! Με τυραννάει κ αυτό .. κάνω την ένεση κ σταματάει αμέσως εντάξει αλλά δε παύει να με ανησυχεί ! Η μέση που κ που με πονάει κανένα πρωινό που ξυπνάω η κατά τη διάρκεια της μέρας γι λίγο μόνο κ σταματάει μετά..

Τωρα αφού είναι δίδυμα ένα αγόρι πιστεύω θα κάνω! Χαχα! Εσυ είσαι τυχερουλα κ έχεις καλή εγκυμοσύνη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Τι κάνετε βρε κορίτσια ; Εγώ δεν τελειώνω από ρέψιμο , να νιώθω το στομάχι να μου ανακατεύεται .. τρώω λίγο κ πάλι εχω αναγούλες ! Πφφ.. τουλάχιστον έτσι ξέρω ότι είμαι έγκυος ! :-P 

Αλλα αυτό με το ρέψιμο με ξεπερνά ! Εγώ πριν δε ρευόμουν σχεδόν ποτέ ..κ τώρα άλλη δουλειά δεν κάνω! 

Ρέψιμο! χαχαχαχα σαν νταλικιέρισσα! και το άλλο... πέρδομαι συνέχεια! μαζί με αναγούλες όλα αυτά, χαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Ρέψιμο! χαχαχαχα σαν νταλικιέρισσα! και το άλλο... πέρδομαι συνέχεια! μαζί με αναγούλες όλα αυτά, χαχαχαχαχαχα

Χαχαχα! Πέρδομαι δεν έχω να σου πω την αλήθεια ! Ρέψιμο, αναγούλες , όχι διάθεση για φαγητό και ανακατωσούρα στο στομάχι ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Κορίτσια καλησπέρα .

Δειλά δειλά μπαίνω και γω στο γκρουπακι σας. Υπερηχογραφικά ο γιατρός έβγαλε το σπορακι μου 5 μέρες μικρότερο , άρα σήμερα είμαι 7+6. Ακριβώς πριν από αυτήν την εγκυμοσύνη είχα μια βιοχημική οπότε ακόμα τρέμω αν είναι όλα καλά . 6+4 ακούσαμε καρδούλα και είδαμε το σπορακι και τη Δευτέρα θα ξαναπάω στο γιατρό να δει τις εξετάσεις μου . 

Από συμπτώματα είχα εξαρχής πριν την καθυστέρηση απίστευτο πόνο και πρήξιμο στο στήθος που με συνοδεύει ακόμα . Συν κάποιες φλέβες στη θηλεα άλω( γύρω από τη θηλή). Ακόμα και στον ύπνο δυσκολεύομαι πολύ με τον πονο αυτόν. Οι ζαλάδες σχεδόν εξαφανίστηκαν αλλά οι καούρες και οι ανακατωσουρες μου έχουν χειροτερέψει. Ευτυχώς δεν έχω εμετούς . Η υπνηλία μου όμως από την αρχή με δυσκολεύει παρα πολύ και ειδικά επειδή έχω ξεκινησει ένα μεταπτυχιακό.

Ωστόσο ,δεν ξέρω αν φταίει η βιοχημική , ή επειδή ακόμα δεν νιώθω το μωρακι μου , αλλά έχω πάρα πολύ άγχος και συνέχεια σκέφτομαι αν είναι καλά .

Από κιλά πως τα πάτε ? Εγώ γυμναζομουν πολύ τα τελευταία χρόνια , τώρα από το φόβο μου σταμάτησα και επειδή έπαιρνα προληπτικά utrogestan πρήστηκα πολύ και ήδη έχω βάλει 3-4 κιλά. Αγχώνομαι που έβαλα τόσο γρήγορα κιλά , αν και προσέχω πολύ τι τρώω καθώς έκανα πολύ αυστηρή διατροφή τα τελευταία χρόνια. Απλά η όρεξη μου έχει αυξηθεί πολύ και τρώω πολλά φρούτα.

Κάτι άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω, οι γιατροί σας τι σας λένε για τις επαφές στο πρώτο τρίμηνο ; Εμένα ο άντρας μου ο καημένος έβλεπε στον ύπνο του ότι κάναμε αγκαλίτσες ....

Καλησπέρα! καλωσήρθες στην παρέα μας. είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και πριν τη χοριακή είχα κάνει τέσσερα τεστ από το φαρμακείο για να είμαι σίγουρη

Δεν έχω εμπειρία από αποβολές, αλλά ελπίζω να έχεις ξεπεράσει τους φόβους σου. Κι εγώ εργάζομαι λίγο και έχω τη διπλωματική του μεταπτυχιακού. Θέλω να σου κάνω μία αγκαλιά, ένα πατ-πατ στην πλάτη και να σου πω ότι όλα θα πάνε καλά!

Όσο το μικράκι σε ταλαιπωρεί με αναγούλες/υπνηλία κλπ πάει να πει ότι είναι όλα καλά!

Σου εύχομαι μια ομαλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη

Για το σεξ, άμα φοβάσαι μην κάνεις, δε θα το ευχαριστηθεί κανένας. Ο πρώτος που είχα μου είπε να κάνω ελεύθερα, ενώ η βασική μου, η δικιά μου γιατρός μου είπε καλύτερα όχι στο πρώτο τρίμηνο. Πάντως δεν έχω και όρεξη (κολπική ξηρότητα φουλ) και έχω και τον άντρα μακριά

Πήρα σε φάρδος! Δεν πήρα κιλά (πήρα 6 μόλις παντρεύτηκα) έχω και αναγούλες, όμως δε μου κάνουν τα περισσότερα παντελόνια μου, δεν κουμπώνουν!

1 hour ago, xrysaxrysoula είπε:

Σ ευχαριστω πολυ .. μακαρι για ολες μας να πανε ολα κατ' ευχην .Με το αγχος τα παω μια χαρα .. δεν αγχωνομαι σχεδον καθολου ..δεν ψαχνω τιποτα στο ιντερνετ .. δεν μετραω τις μερες .. μονο με αγχωνει καπως η αυχενικη ..κυριως λογω ηλικιας .. 39ετων κ 3μηνων..και το λεω αυτο γιατι οταν πας να κανεις αυχενικη βαζουν στις παραμετρους που υπολογιζουν για να βγει το ποσοστο πιθανοτητων για τα διαφορα συνδρομα ,την ηλικια που θα εχεις οταν θα γεννησεις .. που σημαινει πως θα ειμαι σχεδον 40 και καθε ετος που περνα, αυξανονται οι πιθανοτητες .. βεβαια δεν παιζει αυτο μονο ρολο ,παιζει η τιμη της αυχενικης διαφανειας,η ορμονη Papp-A και κατι ακομα .. που δε θυμαμαι τι ειναι .. ολο μου το αγχος ,να σκεφτομαι 24 ωρες το 24ωρο ,να ειμαι μ ενα κινητο στο χερι κ να ψαχνω διαφορα ,ολα αυτα τα ειχα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ..και δε μπορουσα να τα διαχειριστω .. εκανα πολλη προσευχη .. ειχα μια αποβολη με αποξεση κι επειδη η εγκυμοσυνη  ηρθε μετα απο 3,5 χρονια προσπαθειων ,ετρεμε το φυλλλοκαρδι μου.. καθε φορα που εβγαινε μια μεγαλη εξεταση καλη ,μειωνονταν το αγχος .. βγηκε για παραδειγμα καλη η αυχενικη .. ηρεμησα καπως .. βγηκε μετα καλη η β επιπεδου,ηρεμησα κι αλλο ..βγηκε καλο κ το doppler και μετα με ανησυχουσε μονο ο τοκετος.. καπως ετσι πηγε .. τωρα ,παρολο που γενικα ειμαι αγχωδης και παρολο που περυσι ειχα δυο βιοχημικες.. ειμαι αρκετα ηρεμη .. εχω τις ανησυχιες μου ,αλλα καμια σχεση με την πρωτη εγκυμοσυνη .. με βοηθουσε πολυ κ τωρα φυσικα με βοηθαει η προσευχη .. προσπαθω να κοινωνω καθε Κυριακη κ μου δινει δυναμη αυτο..εφοσον εχεις πιστη μεσα σου ,κανε την προσευχουλα σου και ολα θα πανε καλα κοριτσι μου :wub:

Χαχα υπομονουλα ..σημασια εχει που ειναι καλα το νινι :)..εγω ευτυχως εχω μια πολυ καλη εγκυμοσυνη ..χωρις συμπτώματα ,περα απο συχνοουρια κ λιγη κοπωση ..σημερα μονο με πονεσε λιγο η μεση μου ..αλλα αυτο οφειλεται στην εκκριση προγεστερονης ..ετσι μου χε πει η γιατρος οταν στις αρχες παλι με  πονουσε η μεση.. οι γιαγιαδες στα μερη μου παλια λεγανε πως αμα εχεις καουρες πολλες κ ρευεσαι ειναι αγορι χαχα..αλλοι λενε οτι το παιδι θα βγει με πολλα μαλλακια ..φυσικα τιποτα δεν εχει επιβεβαιωθει απο την επιστημη ..αλλά ετσι .. κουβεντα να γινεται :D

εγώ τους έχω βάλει όλους υπηρέτες μου, (καημένοι γονείς μου- είναι συνταξιούχοι), είναι το πρώτο εγγόνι και εκτός από το διάβασμα(μεταπτυχιακό) και το σχολείο (εκπαιδευτικός) δεν κάνω τί-πο-τα άλλο! 

πιστεύω ότι όσο περνάνε οι εβδομάδες, τόσο πιο καλά κρατιέται το μωράκι μας

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , minnie26 είπε:

Το παν είναι να είναι καλά τα μπεμπακια! Εγώ εκτός από καούρες και ρεψίματα έχω κ καμία βούλα ροζ στις 3-4 μέρες ! Με τυραννάει κ αυτό .. κάνω την ένεση κ σταματάει αμέσως εντάξει αλλά δε παύει να με ανησυχεί ! Η μέση που κ που με πονάει κανένα πρωινό που ξυπνάω η κατά τη διάρκεια της μέρας γι λίγο μόνο κ σταματάει μετά..

Τωρα αφού είναι δίδυμα ένα αγόρι πιστεύω θα κάνω! Χαχα! Εσυ είσαι τυχερουλα κ έχεις καλή εγκυμοσύνη!!

Ναι,Δοξα τον Θεο ,εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη ..θα ηταν πολυ δυσκολο να ειμαι ξαπλα μ ενα βρεφακι 26 μηνων ..νομιζω οτι στα ροζ που εχεις ανα διαστηματα , "φταιει" κι οτι ειναι διδυμη η κυηση ..πρεπει το σωμα κ γενικα ο οργανισμος ν ανταποκριθει σε μεγαλυτερη αναγκη για προγεστερονη και για τα παντα γενικοτερα .. ολα καλα θα πανε ομως .. κ σε λιγους θα εχεις αγκαλιτσα δυο γλυκα ζουζουνακια και θα τρεχεις σαν τον Βεγγο :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , xrysaxrysoula είπε:

Ναι,Δοξα τον Θεο ,εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη ..θα ηταν πολυ δυσκολο να ειμαι ξαπλα μ ενα βρεφακι 26 μηνων ..νομιζω οτι στα ροζ που εχεις ανα διαστηματα , "φταιει" κι οτι ειναι διδυμη η κυηση ..πρεπει το σωμα κ γενικα ο οργανισμος ν ανταποκριθει σε μεγαλυτερη αναγκη για προγεστερονη και για τα παντα γενικοτερα .. ολα καλα θα πανε ομως .. κ σε λιγους θα εχεις αγκαλιτσα δυο γλυκα ζουζουνακια και θα τρεχεις σαν τον Βεγγο :D

Όπως το είπες είναι λόγω προγεστερονης ! Αυτό μου είχε πει ο γιατρός ότι μπορεί να δω .. όταν είχα κάνει τη δεύτερε χοριακη έκανα κ προγεστερονη κ ήταν 9.5.. αυξήσαμε τη προλουτεξ σε 2 την ημέρα + τα ουτροτζεσταν που παίρνω και σε 2 μέρες είχα πάει 11.8!  Την Πέμπτη που θα πάω να κάνω εξετάσεις θα μετρήσω ξανά τη προγεστερονη να δω ποσό ανέβηκε .. το καλό ειναι ότι βλέπω απλά μια βούλα κ σταματάει κατευθείαν με την ένεση! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Τι κάνετε βρε κορίτσια ; Εγώ δεν τελειώνω από ρέψιμο , να νιώθω το στομάχι να μου ανακατεύεται .. τρώω λίγο κ πάλι εχω αναγούλες ! Πφφ.. τουλάχιστον έτσι ξέρω ότι είμαι έγκυος ! :-P 

Αλλα αυτό με το ρέψιμο με ξεπερνά ! Εγώ πριν δε ρευόμουν σχεδόν ποτέ ..κ τώρα άλλη δουλειά δεν κάνω! 

Κι εγώ μια από τα ίδια... Ματιάστηκα μόνη μου ότι δεν έχω συμπτώματα κι έχω 2-3 μέρες τώρα, αναγουλες το πρωί, φούσκωμα και δυσπεψία.. βέβαια και πάλι καλά λέω που δεν έχω εμετούς. Αλλά θα ματιαστω πάλι μόνη μου και θα αρχίσουν μου φαίνεται!!!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , LeneL είπε:

Κι εγώ μια από τα ίδια... Ματιάστηκα μόνη μου ότι δεν έχω συμπτώματα κι έχω 2-3 μέρες τώρα, αναγουλες το πρωί, φούσκωμα και δυσπεψία.. βέβαια και πάλι καλά λέω που δεν έχω εμετούς. Αλλά θα ματιαστω πάλι μόνη μου και θα αρχίσουν μου φαίνεται!!!!

Χαχαχα! Είδες ; Για να μην παραπονιέσαι ! Ελπίζω να σταματήσουν γρήγορα για να μη ταλαιπωριόμαστε ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέσα σε όλα, έχω και απίστευτα νεύρα . Αν δηλαδή ένα περιστατικό πριν ίσως με ενοχλούσε τώρα με βγάζει εκτός εαυτού . Ο καημένος ο σύζυγος μου τα τραβάει όλα :P

Και ενώ αναγουλες έχω ελάχιστες( ανάλογα τη μέρα), έχω αποστροφή για συγκεκριμένα τρόφιμα που έτρωγα πολύ πριν μείνω έγκυος. Κρέας,ψάρια, σαλάτες,αυγά, όλα αυτά που έτρωγα κάθε μέρα τώρα αηδιάζω στη σκέψη τους. Ακόμα και όταν πίνω νερό νιώθω ότι μου ανεβαίνει πάνω. 

Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και η αλήθεια είναι έχω πολυ άγχος αν θα είναι όλα καλά !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ellimn είπε:

Εγώ μέσα σε όλα, έχω και απίστευτα νεύρα . Αν δηλαδή ένα περιστατικό πριν ίσως με ενοχλούσε τώρα με βγάζει εκτός εαυτού . Ο καημένος ο σύζυγος μου τα τραβάει όλα :P

Και ενώ αναγουλες έχω ελάχιστες( ανάλογα τη μέρα), έχω αποστροφή για συγκεκριμένα τρόφιμα που έτρωγα πολύ πριν μείνω έγκυος. Κρέας,ψάρια, σαλάτες,αυγά, όλα αυτά που έτρωγα κάθε μέρα τώρα αηδιάζω στη σκέψη τους. Ακόμα και όταν πίνω νερό νιώθω ότι μου ανεβαίνει πάνω. 

Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και η αλήθεια είναι έχω πολυ άγχος αν θα είναι όλα καλά !!

Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι ; Όλα θα είναι καλά ! Έχεις συμπτώματα , είσαι έγκυος ! Εγώ έτσι λέω! Χαχα! 
 

Και εγώ έχω ραντεβού την Τετάρτη κ ανυπομονώ να ακούσουμε καρδούλες !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , minnie26 είπε:

Χαχαχα! Είδες ; Για να μην παραπονιέσαι ! Ελπίζω να σταματήσουν γρήγορα για να μη ταλαιπωριόμαστε ! 

Ναι ναι!!! Βρήκα κι εγώ να παραπονεθω... Τέλος πάντων και πάλι καλά να λέμε!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...