Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

Ειχες χαμηλο αιματοκριτη στις προηγουμενες εξετασεις σου ; Ευχομαι να βγουν καλες κ να μην παρεις προς το παρον :)

Ευχαριστω! Έχασα αίμα στον προηγούμενο τοκετό και στις προηγούμενες εξετάσεις αρκετούς μήνες μετά τον τοκετό ήταν όλα τα σχετικά εκτός, δλδ η φεριτίνη, το μέγεθος των ερυθρών κλπ. Έχουν περάσει 6 μήνες και πήρα σίδηρο στο ενδιάμεσο για λίγο καιρό αλλά πιστεύω ότι δε θα είναι τέλεια. Ελπίζω κι εγώ να βγουν καλές οι εξετάσεις.

7 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Ωχ κατάλαβα, ελπίζω να το αποφύγεις, αλλά, μας πίνουν το αίμα τα μωράκια μας!

 

Ευχαριστώ! Χαχα σίγουρα μας το αραιώνουν λίγο, αλλά στο δεύτερο τρίμηνο. Ελπίζω να μην πάρω σίδηρο μέχρι τότε.

1 hour ago, Ellimn είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Με το καλό να υποδεχτείς και εσύ το μωράκι σου !!

Γυμναστική και γω βάρη έκανα και μάλιστα με πολλά κιλά. Το καλοκαίρι είχα φτάσει στο καλύτερο επίπεδο σωματικά της ζωής μου με λίπος 15%. 

Ο πρώτος γιατρός που πήγα μου είπε κομμένη εντελώς η γυμναστική , επιτρέπεται μόνο το περπάτημα. Άλλαξα γιατρό, πήγα σε έναν επίκουρο καθηγητή στο Αρεταίειο και μου είπε ότι όλα επιτρέπονται εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα , αλλά με μέτρο . Εγώ φυσικά δεν έχω κάνει τίποτα απ' το φόβο μου. Σκεφτομαι μόλις κλείσω το πρώτο τρίμηνο πρώτα ο Θεός , να ξεκινήσω yoga για εγκύους ή κάτι έτσι χαλαρωτικό. Δεν νομίζω ότι θέλω να ξαναρχισω τα βάρη σε αυτή την κατάσταση . Αλλά είναι λίγο αποκαρδιωτικό να βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει τόσο πολύ , μετά από κόπους ετών αυστηρής διατροφής και γυμναστικής. Ας είναι το μωρό μου καλά ,βέβαια και χαλάλι του , το σώμα ξαναφτιαχνεται.

Εγώ κάνω με πολύ λίγα βάρη δλδ μέχρι 10 κιλά και λίγο cardio. Σε γενικές γραμμές κάνω ό,τι έκανα και πριν, μόνο που δεν έχω τις ίδιες αντοχές, όποτε προσαρμόζομαι σ αυτά που μπορεί το σώμα μου τώρα. Το τρέξιμο σταμάτησα προσωρινά γιατί δεν έβγαινε, ήμουν πολύ κουρασμένη. Επίσης περπατάω καθημερινά γιατί βγάζω το παιδί βόλτα. Η αλήθεια είναι ότι οποιαδήποτε μορφή άσκησης με βοηθάει τρομερά με όλα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης.

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα κάνει γιόγκα εγκυμοσύνης μέχρι και την τελευταία μέρα. Μου άρεσε παρά πολύ η επαφή με άλλες εγκύους.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Με το καλό να υποδεχτείς και εσύ το μωράκι σου !!

Γυμναστική και γω βάρη έκανα και μάλιστα με πολλά κιλά. Το καλοκαίρι είχα φτάσει στο καλύτερο επίπεδο σωματικά της ζωής μου με λίπος 15%. 

Ο πρώτος γιατρός που πήγα μου είπε κομμένη εντελώς η γυμναστική , επιτρέπεται μόνο το περπάτημα. Άλλαξα γιατρό, πήγα σε έναν επίκουρο καθηγητή στο Αρεταίειο και μου είπε ότι όλα επιτρέπονται εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα , αλλά με μέτρο . Εγώ φυσικά δεν έχω κάνει τίποτα απ' το φόβο μου. Σκεφτομαι μόλις κλείσω το πρώτο τρίμηνο πρώτα ο Θεός , να ξεκινήσω yoga για εγκύους ή κάτι έτσι χαλαρωτικό. Δεν νομίζω ότι θέλω να ξαναρχισω τα βάρη σε αυτή την κατάσταση . Αλλά είναι λίγο αποκαρδιωτικό να βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει τόσο πολύ , μετά από κόπους ετών αυστηρής διατροφής και γυμναστικής. Ας είναι το μωρό μου καλά ,βέβαια και χαλάλι του , το σώμα ξαναφτιαχνεται.

Γι αυτο κ εγω σε ρωτησα γιατί ξερω οι αποψεις των γιατρων διίστανται και δεν ξέρουμε κ εμεις τι να κανουμε..Κ εγω αυτο σκεφτομαι μετα το τρίμηνο να κανω κατι τετοιο ή πιλατες. Θα δοκιμάσω κ με λιγα κιλα τυπου για δικεφαλα αντι για 8 κιλο που εκανα να κανω με 4,στο σπιτι βεβαια γυμναστηριο φοβαμαι να παω. Αυτο μου ειπε μια γυμναστρια οτι μπορω να κανω... Κ εγω στεναχωριεμαι πολυ για αυτο που λες αλλα το σωμα ξαναφτιαχνεται κ γρηγορα απ οτι λενε.Ειναι ζορι για οσους ειναι τροπος ζωης. Εγω αυτο που δεν θελω να νιωσω είναι να ξεκινησω απο το μηδεν απο θεμα αντοχων.. Να ειναι καλα τα μωρακια μας και ευχομαι να εχουμε καλη εγκυμοσύνη κ ολα θα τα κάνουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Μην αναστατωνεσαι οταν το βλεπεις κοπελα μου εφόσον ειναι ελάχιστο. Ειναι και τα αγγειακια που σπανε στη μητρα όσο μεγαλώνει πόσο μαλλον για δύο μωράκια.. Θα περασουν λίγες ακομα βδομαδες κ θα ηρεμήσεις κ εσυ. Κ εγω ξαπλα την εχω βγαλει άσε! Υπομονή και ψυχραιμία! Θα πας και για υπέρηχο και θα σου φύγει ενα άγχος πιστεύω. 

 

Την ώρα που το βλέπω αναστατώνομαι μετά εντάξει ,ηρεμώ αφού βλέπω ότι δεν συνεχίζει! Αυτό τ παθαίνω κάθε 3-4 μέρες ! Έχω 12 μέρες έτσι τώρα ! Αν πρέπει να είμαστε ξάπλα , έτσι θα είμαστε ! Τι να κάνουμε ! Ναι , Τετάρτη που έσω υπέρηχο αν δω ότι όλα είναι καλά θα ηρεμήσω ακόμη περισσότερο ! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Την ώρα που το βλέπω αναστατώνομαι μετά εντάξει ,ηρεμώ αφού βλέπω ότι δεν συνεχίζει! Αυτό τ παθαίνω κάθε 3-4 μέρες ! Έχω 12 μέρες έτσι τώρα ! Αν πρέπει να είμαστε ξάπλα , έτσι θα είμαστε ! Τι να κάνουμε ! Ναι , Τετάρτη που έσω υπέρηχο αν δω ότι όλα είναι καλά θα ηρεμήσω ακόμη περισσότερο ! 

Εγω ειχα περάσει μήνα με αιμα καθε βδομαδα κ φορουσα σερβιέτακι και γεμιζε σκέψου. Ολα καλα όμως...Εφοσον πας στο γιατρό κ προχωρανε κανονικά τα μικρακια μην αγχώνεσαι. Αντε με το καλο την Τετάρτη να τα δειτε παλι κ να ειναι ολα σούπερ ευχομαι, κ εγω την ιδια μερα εχω υπέρηχο,υπομονή! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Aria konsta είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Πως είστε ; Έτοιμη είμαι να ακυρώσω το αυριανό ραντεβού και να το βάλω Τετάρτη χαχαχα 

Κανονικά έτσι πρέπει. Και να αλλάξουμε και το όνομα του γκρουπ σε "μανουλες Τετάρτης"!!!

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Ellimn είπε:

Εγώ είχα σήμερα πάντως ! Χαχα 8+2 μας έβγαλε , μεγάλωσε το μωράκι , και όλα προς το παρόν πάνε κατά ευχήν !! Και οι εξετάσεις μου καλές , μόνο D θα ξεκινήσω .:)

Μπραβο ..πολυ ωραια τα νεακια σου .. μεγαλωνει το μπεμπακι .. :wub:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Πωπω σας είχα αφήσει κάπου στην 11 σελίδα και τώρα στην 25! Καλά δεν παίζει να διαβάσω τοσες σελίδες.. είστε όλες καλα;;

Εμένα άρρωστες και οι  3 τους τρέχω κ δε φτάνω!   

 

15 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Με το καλό να υποδεχτείς και εσύ το μωράκι σου !!

Γυμναστική και γω βάρη έκανα και μάλιστα με πολλά κιλά. Το καλοκαίρι είχα φτάσει στο καλύτερο επίπεδο σωματικά της ζωής μου με λίπος 15%. 

Ο πρώτος γιατρός που πήγα μου είπε κομμένη εντελώς η γυμναστική , επιτρέπεται μόνο το περπάτημα. Άλλαξα γιατρό, πήγα σε έναν επίκουρο καθηγητή στο Αρεταίειο και μου είπε ότι όλα επιτρέπονται εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα , αλλά με μέτρο . Εγώ φυσικά δεν έχω κάνει τίποτα απ' το φόβο μου. Σκεφτομαι μόλις κλείσω το πρώτο τρίμηνο πρώτα ο Θεός , να ξεκινήσω yoga για εγκύους ή κάτι έτσι χαλαρωτικό. Δεν νομίζω ότι θέλω να ξαναρχισω τα βάρη σε αυτή την κατάσταση . Αλλά είναι λίγο αποκαρδιωτικό να βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει τόσο πολύ , μετά από κόπους ετών αυστηρής διατροφής και γυμναστικής. Ας είναι το μωρό μου καλά ,βέβαια και χαλάλι του , το σώμα ξαναφτιαχνεται.

Για πες σε ποιον πηγες στο αρεταιειο; γτ ο δικός μου έφυγε, κ το κοιτάω ακόμα λιγάκι! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΜomOf4 είπε:

Πωπω σας είχα αφήσει κάπου στην 11 σελίδα και τώρα στην 25! Καλά δεν παίζει να διαβάσω τοσες σελίδες.. είστε όλες καλα;;

Εμένα άρρωστες και οι  3 τους τρέχω κ δε φτάνω!   

 

Για πες σε ποιον πηγες στο αρεταιειο; γτ ο δικός μου έφυγε, κ το κοιτάω ακόμα λιγάκι! 

Καλημέρα , πήγα στο ιδιωτικό του ιατρείο, μπορώ να αναφέρω όνομα κανονικά ;;

Περαστικά σας , θερίζουν οι ιώσεις τώρα δυστυχώς και θέλει προσοχή !!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Καλημέρα , πήγα στο ιδιωτικό του ιατρείο, μπορώ να αναφέρω όνομα κανονικά ;;

Περαστικά σας , θερίζουν οι ιώσεις τώρα δυστυχώς και θέλει προσοχή !!

Στείλε μου μήνυμα αν μπορεις ! 

Αν και σε προηγούμενες φορές  πάντα λέγαμε το όνομα του γιατρού κ μάλιστα έμπαινε κ στο πινακάκι! Για  Περισσότερες πληροφορίες όμως ήταν πριβε !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...