Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, minnie26 είπε:

Εμένα που δεν με πονάει καθόλου τώρα , τι να πω;;; Χαχα ! Να ανησυχώ κ εγώ;;; Έχει σταματήσει να πονάει .. αλλά έχει μεγαλώσει ! 

Εχεις δίκιο... Όχι να μην ανησυχείς κ εσυ!! Δεν θα κανω κ αλλες να ανησυχούν για τις δικες μου φοβίες! :D

1 hour ago, LeneL είπε:

Κι εμένα που ήταν το πρώτο σύμπτωμα που είχα δεν είναι όλες τις μέρες το ίδιο έντονος ο πόνος πια.. μερικές μέρες πονάει αρκετά, άλλες λιγότερο. Αλλά πρησμένο είναι μόνιμα.

Αρα το εχετε κ εσεις... Πρησμενο ειναι ναι κ μενα..Βλακειες σκεφτομαι λογικά....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Maria Ad είπε:

Εχεις δίκιο... Όχι να μην ανησυχείς κ εσυ!! Δεν θα κανω κ αλλες να ανησυχούν για τις δικες μου φοβίες! :D

Αρα το εχετε κ εσεις... Πρησμενο ειναι ναι κ μενα..Βλακειες σκεφτομαι λογικά....

Όλες μωρέ παρατηρούμε τα πάντα σε αυτή τη φάση.. ειδικά οσες είναι πρώτη εγκυμοσύνη και δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης μάλλον υπεραναλυουμε..

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LeneL είπε:

Όλες μωρέ παρατηρούμε τα πάντα σε αυτή τη φάση.. ειδικά οσες είναι πρώτη εγκυμοσύνη και δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης μάλλον υπεραναλυουμε..

Αστα να πανε... Ειναι που συνεχίζει το καφε αιμα και με ανησυχεί καθε φορα...Θελω να πιστεύω οτι σε 2 βδομάδες που εχω αυχενική αν δειξουν ολα καλα να ησυχασω λιγο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Maria Ad είπε:

Αστα να πανε... Ειναι που συνεχίζει το καφε αιμα και με ανησυχεί καθε φορα...Θελω να πιστεύω οτι σε 2 βδομάδες που εχω αυχενική αν δειξουν ολα καλα να ησυχασω λιγο..

Πόσες μέρες είσαι με καφέ αίμα συνεχόμενα ; Ταλαιπωριόσουν κ στην αρχή την εγκυμοσύνης ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria Ad είπε:

Αστα να πανε... Ειναι που συνεχίζει το καφε αιμα και με ανησυχεί καθε φορα...Θελω να πιστεύω οτι σε 2 βδομάδες που εχω αυχενική αν δειξουν ολα καλα να ησυχασω λιγο..

Λογικό να αγχώνεσαι, εννοείται. Όλα καλά θα πάνε, θα δεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Πόσες μέρες είσαι με καφέ αίμα συνεχόμενα ; Ταλαιπωριόσουν κ στην αρχή την εγκυμοσύνης ; 

Δεν είναι συνεχομενα κραταει 2 με 3 μερες.. Απλα εχω καθε βδομαδα κ 2 φορες έχει τυχει μες τη βδομαδα..Εχω 4 βδομαδες σιγουρα ετσι.. Αλλα τουλάχιστον τωρα βγαινει μονο λιγο καφε. Ευχομαι κουραγιο σε ολες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Maria Adεμένα το στήθος μου ενώ στην αρχή πονούσε απίστευτα, τώρα πια πονάει ελάχιστα και συνήθως το βράδυ. Σε καταλαβαίνω κι εγώ στην αρχή είχα φρικάρει, αλλά είναι φυσιολογικό να ηρεμεί. 

Αχ κορίτσια πήγαμε πάλι σήμερα να το δούμε το σπορακι. Μου έκανε κοιλιακό και όχι κολπικό υπέρηχο 1η φορά, και στην αρχή δεν το βρίσκαμε το μικρούλι. Πάνω που ετοιμαζόμασταν να πάμε για κολπικό, μας έκανε τη χάρη και φάνηκε! Μέχρι να ακούσω την καρδούλα του, νομιζω πως είχε σταματησει η δική μου. 

 Όλα είναι καλά και σε 10 μέρες περίπου έχουμε πάλι υπέρηχο και μετά αυχενική. 

Ελπιζω να είστε όλες καλά! 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Δεν είναι συνεχομενα κραταει 2 με 3 μερες.. Απλα εχω καθε βδομαδα κ 2 φορες έχει τυχει μες τη βδομαδα..Εχω 4 βδομαδες σιγουρα ετσι.. Αλλα τουλάχιστον τωρα βγαινει μονο λιγο καφε. Ευχομαι κουραγιο σε ολες! 

Όπως το είπες! Συμβαίνουν κ αυτά .. δεν είμαστε όλες τυχερές να έχουμε εγκυμοσύνη χωρίς ταλαιπωρία!! Όλα θα πάνε καλά! Μ το καλό η αυχενική !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/12/2022 at 6:28 ΜΜ, foza είπε:

Τετάρτη εχω ξανά ραντεβού 

Ναι είδαμε ακούσαμε και καρδιά απλά επειδή είδε αίμα κάτω από τον σάκο είπε να μην κάνω πολλά πολλά ούτε  να βολτάρω 

ο άλλος σάκος είναι κούφιος θα τον απορροφήσει ο οργανισμός μου 

εκτος από το πρησμένο στήθος τίποτα άλλο πριν 2 μέρες πονάκια χαμηλά λες και περιμένω περίοδο αλλά πολύ απαλά πονάκια αφού λεω σίγουρα είμαι έγκυος ;;; Χχαχαχα 

Να εχεις υπεροχα νεακια την Τεταρτη ..μεχρι τοτε υπομονουλα :) κι εγω filicine 1 παιρνω τη μερα των 5mg

On 8/12/2022 at 6:37 ΜΜ, Aria konsta είπε:

Τελειώσαμε από το γιατρουλη ! 
Μας έκανε την καρδιά ροϊδο αλλά τέλος πάντων.

5w6d το κουκουτσακι είδαμε λεκιθικο σάκο και είδαμε και εμβρυϊκά στοιχεία καρδούλα δεν ακούσαμε με έβαλε να πάμε Τρίτη να ακούσουμε καρδούλα πρώτα ο θεός ! 
Ειναι χαμηλά το κουκούτσι θα θέλαμε να αρχίσει να ανεβαίνει … είναι λίγο αγχωτικό αυτό. Και ο μικρός μου τ ίδια μου έκανε. Και είχαμε συχνές αποκολλήσεις

Με το καλο κοριτσι μου να ακουσετε κ την καρδουλα .. υπομονη μεχρι την Τριτη .. :)

On 8/12/2022 at 6:55 ΜΜ, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα!!!

διανυω τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου και αν κ έχουμε πητ 1/8/23 πιστεύω ισχυρά ότι ανήκουμε στην ομάδα του Ιουλίου!

να έχουμε καλές εγκυμοσύνες κ εύκολες γέννες!

Με το καλο κοριτσι μου ..να εχεις μια υπεροχη κ ξεγνοιαστη εγκυμοσυνη :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Geogi είπε:

@Maria Adεμένα το στήθος μου ενώ στην αρχή πονούσε απίστευτα, τώρα πια πονάει ελάχιστα και συνήθως το βράδυ. Σε καταλαβαίνω κι εγώ στην αρχή είχα φρικάρει, αλλά είναι φυσιολογικό να ηρεμεί. 

Αχ κορίτσια πήγαμε πάλι σήμερα να το δούμε το σπορακι. Μου έκανε κοιλιακό και όχι κολπικό υπέρηχο 1η φορά, και στην αρχή δεν το βρίσκαμε το μικρούλι. Πάνω που ετοιμαζόμασταν να πάμε για κολπικό, μας έκανε τη χάρη και φάνηκε! Μέχρι να ακούσω την καρδούλα του, νομιζω πως είχε σταματησει η δική μου. 

 Όλα είναι καλά και σε 10 μέρες περίπου έχουμε πάλι υπέρηχο και μετά αυχενική. 

Ελπιζω να είστε όλες καλά! 

 

Καλημέρα! Σε ποια εβδομάδα είσαι και το είδατε με κοιλιακό υπέρηχο;

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2022 at 12:27 ΜΜ, mariaalexiou είπε:

Χρύσα μου καλημέρα! Ναι τον έχουμε, είναι και πιστοποιημένος για αυχενική και όλα τα σχετικά απλώς δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόσο πάθος να τον υπερασπίζονται όλοι έτσι. Έχει την πελατεία του, και νιώθω ότι δεν θα έχει καθόλου χρόνο για μένα! Δηλαδή να είναι και εμβρυολόγος και γυναικολόγος. Τόση διαφήμιση δε μου αρέσει. Άκουσα τώρα πρόσφατα ότι έχει αγοράσει τα πιο εξελιγμένα μηχανήματα με 150.000 ευρώ. Προτιμώ να πάω κάπου που όντως έχουν χρόνο για μένα. Και προπαντός σε γυναίκα. Τέλος πάντων δεν τον ξέρω σαν γιατρό απλώς αν ακουγα ένα- δυο καλά λόγια θα πήγαινα, τώρα τον ακούω περισσότερο ως διαφήμιση. Τέλος, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να είσαι και καλός εμβρυολόγος και καλός γυναικολόγος (γνώμη μου, πάντα)

Μου φαίνεται θα γεννήσουμε μαζί! χαχαχα! πάνω κάτω στα ίδια! Εμείς είδαμε ξεκάθαρα το ένα χέρι να πάει προς το πρόσωπο και το ένα ποδαράκι σηκωμένο. Αν δεν κάνω λάθος το αριστερό ποδαράκι ήταν σηκωμένο. Έκανε αυτά τα δύο και μετά κοιμόταν για την υπόλοιπη ώρα. Από πάνω στον έκανε τον υπέρηχο; Εμένα ναι, γιατί λέει ότι δε χρειάζεται πλέον από κάτω. Νόμιζα ότι ήταν μικρό και δε θα φαινόταν αλλά τα είδα όλα!

Εμένα μου φαίνεται θα τα ξαναπάρω τα utrogestan γιατί χτες στο σκούπισμα είδα λίγο ροζ πάλι(μόνο μία φορά). πφφφ. Δεν ανησυχώ όμως γιατί πλέον στις 9 εβδομάδες είναι κοτζάμ παιδί.

Κάτι τελευταίο να σε ρωτήσω. Την εξέταση για την κυστική ίνωση πότε θα την κάνεις; Τι σας είπαν; Και οι δύο; Εμάς μόνο εγώ, αλλά εννοείται βλέπουμε. Σκέφτομαι να κάνω τη βασική, όχι από τσιγκουνιά αλλά έτσι νιώθω, ότι είμαστε οκ και με το 50%. Μάλλον θα την κάνω κοντά στην αυχενική αλλά μπορεί να την κάνω και τώρα, για να βγει μέχρι τότε. Η γιατρός μου, μου την έχει γράψει στον ατομικό μου φάκελο ως εκκρεμότητα. Να την κάνω να φύγει και αυτην.

Εγώ είμαι μόνιμα σαν να έχω κολπίτιδα. Έχω τσουξιμο και έχω κάνει πόσες καλλιέργιες (και ούρων και κολπικού και σε διαφορετικά εργαστήρια). Μάλλον θα πρέπει να μεγαλώσει κι άλλο για να μη πιέζει την κύστη

Καλημέρα κορίτσι! χαιρομαι που είσαι δυνατη και αισιόδοξη. κι εγώ πιστεύω πως θα κάνεις και άλλο παιδάκι. Το θέλεις πολύ και αυτό φαίνεται. Καλή συνέχεια, να είσαι καλά!

Ωχχχ ελπίζω μόνο να μη δουλεύεις γιατί σίγουρα είναι δύσκολο! ελπίζω να προλαβαίνεις να ενυδατώνεσαι έστω και λίγο. υπομονή, πιστεύω ότι αυτός ο μήνας θα είναι δύσκολος!

Καλημερα Μαρια μου ... Οντως, απ' ό,τι φαινεται μαζι θα γεννησουμε.. οσον αφορα ,την εξεταση της κυστικης ινωσης την ειχα κανει το 2019 ,μετα απο μια αποβολη που ειχα ,μπηκα στη διαδικασια κι εκανα ενα σωρο εξετάσεις.. βεβαια ,προέκυψε μια πρωτη μου ξαδερφη να ανακαλυψει οτι εχει το στιγμα ,κι επρεπε να την κανω οπωσδήποτε,γιατι ο πατερας μου με τη μαμα της ειναι αδερφια και δεν ξεραμε εαν το εχει παρει απο το σοι της μαμας της ή του πατερα της ..εκανα το 50% των μεταλλαξεων ,οπου η συχνοτερη μεταλλαξη στον ελληνικο πληθυσμο ειναι η μεταλλαξη F508del (και ειναι κι αυτη που ειχε η ξαδερφη μου) και βγηκε αρνητικο το δικο μου ..δεν την ειχα ..και γι αυτο δεν προχωρησα στο υπολοιπο 50%.. ειχα μπει βεβαια στη διαδικασια να ψαξω να κανω κ το υπολοιπο 50% .. κ το μονο νοσοκομειο που κανει το 100% και μπορει να εντοπισει καινουργια μεταλλαξη στον ελληνικο πληθυσμο (κατι που δε μπορει να κανει ενα ιδιωτικο μικροβιολογικο εργαστηριο)ειναι το Αγιας Σοφιας παιδων στην Αθηνα ..ειχα κατεβασει κ την αιτηση ,το κοστος ηταν τοτε 300€ .. παντως και σ εμας η γιατρος ειχε πει να κανω πρωτα εγω και μονο αν ημουν θετικη θα εκανε κι αντρας μου..  Αυτα σχετικα με την κυστικη ινωση .. ευχομαι κοριτσι μου να σου περασουν συντομα κ τα τσουξιματακια κ να μην εχεις ενοχλησουλες ..να εχεις ομορφη μερουλα και καλο σκ κι ολα τα κοριτσια εδω μεσα να εχουν ομορφη μερουλα :)

Επεξεργάστηκαν by xrysaxrysoula
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Geogi είπε:

Καλημέρα! Χθες ήμουν 8+4! 

Εσεις κολπικό κάνετε ;

Εγώ έχω κάνει έναν για την ώρα και ήμουν 6+2. Έχω όμως αυτή την εβδομάδα και θα είμαι 8+2 οπότε αναρωτιέμαι πώς θα γίνει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...