Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, Geogi είπε:

@Maria Adεμένα το στήθος μου ενώ στην αρχή πονούσε απίστευτα, τώρα πια πονάει ελάχιστα και συνήθως το βράδυ. Σε καταλαβαίνω κι εγώ στην αρχή είχα φρικάρει, αλλά είναι φυσιολογικό να ηρεμεί. 

Αχ κορίτσια πήγαμε πάλι σήμερα να το δούμε το σπορακι. Μου έκανε κοιλιακό και όχι κολπικό υπέρηχο 1η φορά, και στην αρχή δεν το βρίσκαμε το μικρούλι. Πάνω που ετοιμαζόμασταν να πάμε για κολπικό, μας έκανε τη χάρη και φάνηκε! Μέχρι να ακούσω την καρδούλα του, νομιζω πως είχε σταματησει η δική μου. 

 Όλα είναι καλά και σε 10 μέρες περίπου έχουμε πάλι υπέρηχο και μετά αυχενική. 

Ελπιζω να είστε όλες καλά! 

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσι!! Με το καλο και η αυχενική σου!!! 

7 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Όπως το είπες! Συμβαίνουν κ αυτά .. δεν είμαστε όλες τυχερές να έχουμε εγκυμοσύνη χωρίς ταλαιπωρία!! Όλα θα πάνε καλά! Μ το καλό η αυχενική !

Άσε εμεις που ταλαιπωρηθηκαμε για να μειμουμε εγκυες ειμαστε σε αλλο στάδιο αγώνα και άγχους πια. Ολα καλα θα πανε ομως απο δω και περα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Άσε εμεις που ταλαιπωρηθηκαμε για να μειμουμε εγκυες ειμαστε σε αλλο στάδιο αγώνα και άγχους πια. Ολα καλα θα πανε ομως απο δω και περα! 

Άσε , τι να πεις ! Πάλι μετά απ 4 μέρες τσουπ, εμφανίστηκε πάλι ελαααααχιστο ροζακι! Ξανά ένεση , ξανά ξάπλα ! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσι!! Με το καλο και η αυχενική σου!!! 

Άσε εμεις που ταλαιπωρηθηκαμε για να μειμουμε εγκυες ειμαστε σε αλλο στάδιο αγώνα και άγχους πια. Ολα καλα θα πανε ομως απο δω και περα! 

Επειδή κι εγώ έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά,  χθες που πήγα πάλι για υπέρηχο, ήμουν με τα μούτρα κάτω. Γεμάτη φόβο και απαισιοδοξία. 

Ο γιατρός μου όμως μου  είπε κάτι και έχει απόλυτο δίκιο. Σε όλες μα όλες τις εγκυμοσύνες, μπορεί να συμβεί κάτι κακό, ακόμα και στις γυναίκες που δεν έχουν άσχημο ιστορικό κτλ. 

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είμαι να ζούμε τη στιγμή και να σκεφτομαστε θετικά, γιατί είναι αυτό που βοηθάει το μωρό περισσότερο από όλα. Οι αρνητικές σκέψεις μόνο κακό κάνουν. Συν πως όταν έρθει η στιγμή να το πάρουμε αγκαλιά, το μόνο που θα θυμόμαστε από αυτή την υπέροχη φάση, θα είναι στεναχώρια, άγχος, φόβος. 

Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά εμένα αυτή η σκέψη μου έδωσε μια ανάσα. 

8 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Εγώ έχω κάνει έναν για την ώρα και ήμουν 6+2. Έχω όμως αυτή την εβδομάδα και θα είμαι 8+2 οπότε αναρωτιέμαι πώς θα γίνει..

Νομίζω πως έχει να κάνει και με το μηχάνημα του κάθε γιατρού, πόσο καινούργιο είναι κτλ. Έχω φίλες που μέχρι την αυχενική κάνανε κολπικά υπέρηχο. 

Όπως και να έχει, το σημαντικότερο είναι ότι θα δείτε το μικρούλι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Geogi είπε:

Επειδή κι εγώ έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά,  χθες που πήγα πάλι για υπέρηχο, ήμουν με τα μούτρα κάτω. Γεμάτη φόβο και απαισιοδοξία. 

Ο γιατρός μου όμως μου  είπε κάτι και έχει απόλυτο δίκιο. Σε όλες μα όλες τις εγκυμοσύνες, μπορεί να συμβεί κάτι κακό, ακόμα και στις γυναίκες που δεν έχουν άσχημο ιστορικό κτλ. 

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είμαι να ζούμε τη στιγμή και να σκεφτομαστε θετικά, γιατί είναι αυτό που βοηθάει το μωρό περισσότερο από όλα. Οι αρνητικές σκέψεις μόνο κακό κάνουν. Συν πως όταν έρθει η στιγμή να το πάρουμε αγκαλιά, το μόνο που θα θυμόμαστε από αυτή την υπέροχη φάση, θα είναι στεναχώρια, άγχος, φόβος. 

Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά εμένα αυτή η σκέψη μου έδωσε μια ανάσα. 

Νομίζω πως έχει να κάνει και με το μηχάνημα του κάθε γιατρού, πόσο καινούργιο είναι κτλ. Έχω φίλες που μέχρι την αυχενική κάνανε κολπικά υπέρηχο. 

Όπως και να έχει, το σημαντικότερο είναι ότι θα δείτε το μικρούλι! 

Αχ ανυπομονώ πολύ να τα δω τα μικρά! Την προηγούμενη φορά ακούσαμε καρδουλες αλλά εκτός από σακο δε διέκρινες κάτι άλλο και είμαι περίεργη τώρα να δω τι θα δούμε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@xrysaxrysoulaσε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου

Κι εγώ προσανατολίζομαι για το 50% δεν έχω λόγο για το παραπάνω.

Έχω λίγες αναγουλες (γι αυτό και η εξαφάνιση μου). Να είσαι καλά κι εσύ σου εύχομαι.

@minnie26κουράγιο κορίτσι, ενεσουλες και αισιοδοξία!

@Maria Ad για όλες τις μανουλες που προσπαθήσατε και κάνατε περισσότερα βήματα εύχομαι δύο φορές τα καλύτερα 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LeneL είπε:

Αχ ανυπομονώ πολύ να τα δω τα μικρά! Την προηγούμενη φορά ακούσαμε καρδουλες αλλά εκτός από σακο δε διέκρινες κάτι άλλο και είμαι περίεργη τώρα να δω τι θα δούμε!!!!

Αχ δύο έχεις;; συγγνώμη δεν το είχα προσέξει! Τέλεια! Με το καλο να τα δείτε και πάλι! Από τον κοιλιακό δεν φαίνεται καλά ρε γαμωτο. Σαν φασολάκι φαίνεται πάλι ! Μου το είπε κι ο γιατρός να μην περιμένω να το δω όπως από τον κολπικό. Ρε γιατρέ, και τι με βάζεις από κοιλιά τότε ήθελα να πω χάχαχα. Αλλά δεν μίλησα χαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Geogi είπε:

Αχ δύο έχεις;; συγγνώμη δεν το είχα προσέξει! Τέλεια! Με το καλο να τα δείτε και πάλι! Από τον κοιλιακό δεν φαίνεται καλά ρε γαμωτο. Σαν φασολάκι φαίνεται πάλι ! Μου το είπε κι ο γιατρός να μην περιμένω να το δω όπως από τον κολπικό. Ρε γιατρέ, και τι με βάζεις από κοιλιά τότε ήθελα να πω χάχαχα. Αλλά δεν μίλησα χαχα

Είναι μικρό για κοιλιακό υπέρηχο

Μετά την 9η

Αλλά αφού φάνηκε, είναι όλα καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα .

Δειλά δειλά μπαίνω και γω στο γκρουπακι σας. Υπερηχογραφικά ο γιατρός έβγαλε το σπορακι μου 5 μέρες μικρότερο , άρα σήμερα είμαι 7+6. Ακριβώς πριν από αυτήν την εγκυμοσύνη είχα μια βιοχημική οπότε ακόμα τρέμω αν είναι όλα καλά . 6+4 ακούσαμε καρδούλα και είδαμε το σπορακι και τη Δευτέρα θα ξαναπάω στο γιατρό να δει τις εξετάσεις μου . 

Από συμπτώματα είχα εξαρχής πριν την καθυστέρηση απίστευτο πόνο και πρήξιμο στο στήθος που με συνοδεύει ακόμα . Συν κάποιες φλέβες στη θηλεα άλω( γύρω από τη θηλή). Ακόμα και στον ύπνο δυσκολεύομαι πολύ με τον πονο αυτόν. Οι ζαλάδες σχεδόν εξαφανίστηκαν αλλά οι καούρες και οι ανακατωσουρες μου έχουν χειροτερέψει. Ευτυχώς δεν έχω εμετούς . Η υπνηλία μου όμως από την αρχή με δυσκολεύει παρα πολύ και ειδικά επειδή έχω ξεκινησει ένα μεταπτυχιακό.

Ωστόσο ,δεν ξέρω αν φταίει η βιοχημική , ή επειδή ακόμα δεν νιώθω το μωρακι μου , αλλά έχω πάρα πολύ άγχος και συνέχεια σκέφτομαι αν είναι καλά .

Από κιλά πως τα πάτε ? Εγώ γυμναζομουν πολύ τα τελευταία χρόνια , τώρα από το φόβο μου σταμάτησα και επειδή έπαιρνα προληπτικά utrogestan πρήστηκα πολύ και ήδη έχω βάλει 3-4 κιλά. Αγχώνομαι που έβαλα τόσο γρήγορα κιλά , αν και προσέχω πολύ τι τρώω καθώς έκανα πολύ αυστηρή διατροφή τα τελευταία χρόνια. Απλά η όρεξη μου έχει αυξηθεί πολύ και τρώω πολλά φρούτα.

Κάτι άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω, οι γιατροί σας τι σας λένε για τις επαφές στο πρώτο τρίμηνο ; Εμένα ο άντρας μου ο καημένος έβλεπε στον ύπνο του ότι κάναμε αγκαλίτσες ....

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ellimn είπε:

Κορίτσια καλησπέρα .

Δειλά δειλά μπαίνω και γω στο γκρουπακι σας. Υπερηχογραφικά ο γιατρός έβγαλε το σπορακι μου 5 μέρες μικρότερο , άρα σήμερα είμαι 7+6. Ακριβώς πριν από αυτήν την εγκυμοσύνη είχα μια βιοχημική οπότε ακόμα τρέμω αν είναι όλα καλά . 6+4 ακούσαμε καρδούλα και είδαμε το σπορακι και τη Δευτέρα θα ξαναπάω στο γιατρό να δει τις εξετάσεις μου . 

Από συμπτώματα είχα εξαρχής πριν την καθυστέρηση απίστευτο πόνο και πρήξιμο στο στήθος που με συνοδεύει ακόμα . Συν κάποιες φλέβες στη θηλεα άλω( γύρω από τη θηλή). Ακόμα και στον ύπνο δυσκολεύομαι πολύ με τον πονο αυτόν. Οι ζαλάδες σχεδόν εξαφανίστηκαν αλλά οι καούρες και οι ανακατωσουρες μου έχουν χειροτερέψει. Ευτυχώς δεν έχω εμετούς . Η υπνηλία μου όμως από την αρχή με δυσκολεύει παρα πολύ και ειδικά επειδή έχω ξεκινησει ένα μεταπτυχιακό.

Ωστόσο ,δεν ξέρω αν φταίει η βιοχημική , ή επειδή ακόμα δεν νιώθω το μωρακι μου , αλλά έχω πάρα πολύ άγχος και συνέχεια σκέφτομαι αν είναι καλά .

Από κιλά πως τα πάτε ? Εγώ γυμναζομουν πολύ τα τελευταία χρόνια , τώρα από το φόβο μου σταμάτησα και επειδή έπαιρνα προληπτικά utrogestan πρήστηκα πολύ και ήδη έχω βάλει 3-4 κιλά. Αγχώνομαι που έβαλα τόσο γρήγορα κιλά , αν και προσέχω πολύ τι τρώω καθώς έκανα πολύ αυστηρή διατροφή τα τελευταία χρόνια. Απλά η όρεξη μου έχει αυξηθεί πολύ και τρώω πολλά φρούτα.

Κάτι άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω, οι γιατροί σας τι σας λένε για τις επαφές στο πρώτο τρίμηνο ; Εμένα ο άντρας μου ο καημένος έβλεπε στον ύπνο του ότι κάναμε αγκαλίτσες ....

Καλώς ήρθες και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου, γερό και ομορφουλικο! 

Καταλαβαίνω το άγχος σου, το ίδιο νιώθω κι εγώ καθώς είχα 3 βιοχημικες αποβολές πριν την τωρινή μου εγκυμοσυνη η οποία μέχρι στιγμής πηγαίνει καλά. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και υπέρηχο με υπερηχο, όσο βλέπεις ότι είναι καλά, θα αρχίσεις να ηρεμεις. 

Για τα περισσότερα συμπτώματα, το μοναδικό που μπορείς να κάνεις δυστυχώς , είναι υπομονή χαχα. 

Για τα κιλά, εγώ είμαι ήδη 10 πάνω από τα κανονικά μου από πριν μείνω έγκυος , αλλά μέχρι στιγμής επειδή έχω εμετούς και ανακατωσουρες, δεν έχω πάρει ακόμα κανένα. Προσπαθώ να τρώω όσο πιο σωστά γίνεται και μόλις συνέλθω θα επισκεφτώ διατροφολόγο. 

Για τις επαφές, ρώτησα τον γιατρό μου μετά τον πρώτο υπέρηχο και μας έδωσε το ελεύθερο αλλά ακόμα δεν το εχουμε καταφέρει. Ο άντρας μου τρέμει μήπως κάνει κακό στο μικρούλι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 39 λεπτά , Geogi είπε:

Αχ δύο έχεις;; συγγνώμη δεν το είχα προσέξει! Τέλεια! Με το καλο να τα δείτε και πάλι! Από τον κοιλιακό δεν φαίνεται καλά ρε γαμωτο. Σαν φασολάκι φαίνεται πάλι ! Μου το είπε κι ο γιατρός να μην περιμένω να το δω όπως από τον κολπικό. Ρε γιατρέ, και τι με βάζεις από κοιλιά τότε ήθελα να πω χάχαχα. Αλλά δεν μίλησα χαχα

Ναι ναι, δύο είναι! Αλίμονο, που να το ξέρεις! Και εμένα πιο λογικό μου φαίνεται να είναι ενδοκολπικος γιατί έχω μεγάλη κατακράτηση και έχει πρηστεί η κοιλιά οπότε δε νομίζω ότι θα μπορεί να δει κάτι από εκεί!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Geogi είπε:

Καλώς ήρθες και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου, γερό και ομορφουλικο! 

Καταλαβαίνω το άγχος σου, το ίδιο νιώθω κι εγώ καθώς είχα 3 βιοχημικες αποβολές πριν την τωρινή μου εγκυμοσυνη η οποία μέχρι στιγμής πηγαίνει καλά. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και υπέρηχο με υπερηχο, όσο βλέπεις ότι είναι καλά, θα αρχίσεις να ηρεμεις. 

Για τα περισσότερα συμπτώματα, το μοναδικό που μπορείς να κάνεις δυστυχώς , είναι υπομονή χαχα. 

Για τα κιλά, εγώ είμαι ήδη 10 πάνω από τα κανονικά μου από πριν μείνω έγκυος , αλλά μέχρι στιγμής επειδή έχω εμετούς και ανακατωσουρες, δεν έχω πάρει ακόμα κανένα. Προσπαθώ να τρώω όσο πιο σωστά γίνεται και μόλις συνέλθω θα επισκεφτώ διατροφολόγο. 

Για τις επαφές, ρώτησα τον γιατρό μου μετά τον πρώτο υπέρηχο και μας έδωσε το ελεύθερο αλλά ακόμα δεν το εχουμε καταφέρει. Ο άντρας μου τρέμει μήπως κάνει κακό στο μικρούλι. 

Με το καλό να υποδεχτείς και συ το μωράκι σου και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! 

Για τα συμπτώματα εμένα με ηρεμούν όταν τα έχω, νιώθω ότι όλα κυλούν ομαλά, μη σου πω θα προτιμούσα να είχα και εμετούς χαχα 

Και μεις επαφές φοβόμαστε να έχουμε, θέλω να περάσει το κρίσιμο πρώτο τρίμηνο. 

Πάντως προς ώρας δεν νιώθω έγκυος , αφού καμία φορά δεν το πιστεύω ούτε εγώ η ίδια !!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ellimn είπε:

Κορίτσια καλησπέρα .

Δειλά δειλά μπαίνω και γω στο γκρουπακι σας. Υπερηχογραφικά ο γιατρός έβγαλε το σπορακι μου 5 μέρες μικρότερο , άρα σήμερα είμαι 7+6. Ακριβώς πριν από αυτήν την εγκυμοσύνη είχα μια βιοχημική οπότε ακόμα τρέμω αν είναι όλα καλά . 6+4 ακούσαμε καρδούλα και είδαμε το σπορακι και τη Δευτέρα θα ξαναπάω στο γιατρό να δει τις εξετάσεις μου . 

Από συμπτώματα είχα εξαρχής πριν την καθυστέρηση απίστευτο πόνο και πρήξιμο στο στήθος που με συνοδεύει ακόμα . Συν κάποιες φλέβες στη θηλεα άλω( γύρω από τη θηλή). Ακόμα και στον ύπνο δυσκολεύομαι πολύ με τον πονο αυτόν. Οι ζαλάδες σχεδόν εξαφανίστηκαν αλλά οι καούρες και οι ανακατωσουρες μου έχουν χειροτερέψει. Ευτυχώς δεν έχω εμετούς . Η υπνηλία μου όμως από την αρχή με δυσκολεύει παρα πολύ και ειδικά επειδή έχω ξεκινησει ένα μεταπτυχιακό.

Ωστόσο ,δεν ξέρω αν φταίει η βιοχημική , ή επειδή ακόμα δεν νιώθω το μωρακι μου , αλλά έχω πάρα πολύ άγχος και συνέχεια σκέφτομαι αν είναι καλά .

Από κιλά πως τα πάτε ? Εγώ γυμναζομουν πολύ τα τελευταία χρόνια , τώρα από το φόβο μου σταμάτησα και επειδή έπαιρνα προληπτικά utrogestan πρήστηκα πολύ και ήδη έχω βάλει 3-4 κιλά. Αγχώνομαι που έβαλα τόσο γρήγορα κιλά , αν και προσέχω πολύ τι τρώω καθώς έκανα πολύ αυστηρή διατροφή τα τελευταία χρόνια. Απλά η όρεξη μου έχει αυξηθεί πολύ και τρώω πολλά φρούτα.

Κάτι άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω, οι γιατροί σας τι σας λένε για τις επαφές στο πρώτο τρίμηνο ; Εμένα ο άντρας μου ο καημένος έβλεπε στον ύπνο του ότι κάναμε αγκαλίτσες ....

Καλως ηρθες στην παρεουλα μας ..να εχεις μια υπεροχη κ ξέγνοιαστη εγκυμοσυνη κ με το καλο να έρθει στον κοσμο το μπεμπακι σου .. σχετικα με τις επαφες στο πρωτο τριμηνο ,αν δεν υπαρχει αιμορραγια (κοκκινη,ροζ,καφε) επιτρεπεται κανονικα .. εγω με τον αντρα μου απο κοινου συμφωνουμε οτι δε θελουμε γιατι ειμαστε φοβιτσιαρηδες κ οι δυο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xrysaxrysoula είπε:

Καλως ηρθες στην παρεουλα μας ..να εχεις μια υπεροχη κ ξέγνοιαστη εγκυμοσυνη κ με το καλο να έρθει στον κοσμο το μπεμπακι σου .. σχετικα με τις επαφες στο πρωτο τριμηνο ,αν δεν υπαρχει αιμορραγια (κοκκινη,ροζ,καφε) επιτρεπεται κανονικα .. εγω με τον αντρα μου απο κοινου συμφωνουμε οτι δε θελουμε γιατι ειμαστε φοβιτσιαρηδες κ οι δυο..

Με το καλό να υποδεχτείς και συ το μωράκι σου στην αγκαλιά σου !! 

Αίμα δεν έχω καθόλου ούτε σταγόνα τόσες εβδομάδες αλλά και μεις φοβόμαστε μην κάνουμε κάποιο κακό οπότε απέχουμε προς ώρας . Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καλά το μωράκι μου, με τον καλό μου έχουμε γερές βάσεις , ξέρω ότι δεν θα μας απομακρύνει αυτό. 

Με το άγχος πως τα πας ? Εάν έχει βρει κάποια κοπέλα τον τρόπο να μην κάνει αρνητικές σκέψεις ας με βοηθήσει. Αν δεν είχα πάθει τη βιοχημική δεν θα το είχα ψάξει τόσο το θέμα και θα ήμουν μέσα στην άγνοια μου χαρούμενη και ξέγνοιαστη . Εξάλλου μόλις πήρα εκείνο το θετικό τεστ με τίποτα δεν πήγαινε το μυαλό μου ότι θα συνέβαινε κάτι κακό. Και σαν χαστούκι 2 μέρες μετά η χοριακη έπεσε και μαζί με αυτήν έπεσα και γω στα πατώματα. Ξεκίνησα να διαβάζω και τώρα με όλα αυτά που ξέρω είμαι σε μόνιμο φόβο. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι . Φοράω και την κορδέλα από τη ζώνη της Παναγίας για προστασία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Κορίτσια καλησπέρα .

Δειλά δειλά μπαίνω και γω στο γκρουπακι σας. Υπερηχογραφικά ο γιατρός έβγαλε το σπορακι μου 5 μέρες μικρότερο , άρα σήμερα είμαι 7+6. Ακριβώς πριν από αυτήν την εγκυμοσύνη είχα μια βιοχημική οπότε ακόμα τρέμω αν είναι όλα καλά . 6+4 ακούσαμε καρδούλα και είδαμε το σπορακι και τη Δευτέρα θα ξαναπάω στο γιατρό να δει τις εξετάσεις μου . 

Από συμπτώματα είχα εξαρχής πριν την καθυστέρηση απίστευτο πόνο και πρήξιμο στο στήθος που με συνοδεύει ακόμα . Συν κάποιες φλέβες στη θηλεα άλω( γύρω από τη θηλή). Ακόμα και στον ύπνο δυσκολεύομαι πολύ με τον πονο αυτόν. Οι ζαλάδες σχεδόν εξαφανίστηκαν αλλά οι καούρες και οι ανακατωσουρες μου έχουν χειροτερέψει. Ευτυχώς δεν έχω εμετούς . Η υπνηλία μου όμως από την αρχή με δυσκολεύει παρα πολύ και ειδικά επειδή έχω ξεκινησει ένα μεταπτυχιακό.

Ωστόσο ,δεν ξέρω αν φταίει η βιοχημική , ή επειδή ακόμα δεν νιώθω το μωρακι μου , αλλά έχω πάρα πολύ άγχος και συνέχεια σκέφτομαι αν είναι καλά .

Από κιλά πως τα πάτε ? Εγώ γυμναζομουν πολύ τα τελευταία χρόνια , τώρα από το φόβο μου σταμάτησα και επειδή έπαιρνα προληπτικά utrogestan πρήστηκα πολύ και ήδη έχω βάλει 3-4 κιλά. Αγχώνομαι που έβαλα τόσο γρήγορα κιλά , αν και προσέχω πολύ τι τρώω καθώς έκανα πολύ αυστηρή διατροφή τα τελευταία χρόνια. Απλά η όρεξη μου έχει αυξηθεί πολύ και τρώω πολλά φρούτα.

Κάτι άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω, οι γιατροί σας τι σας λένε για τις επαφές στο πρώτο τρίμηνο ; Εμένα ο άντρας μου ο καημένος έβλεπε στον ύπνο του ότι κάναμε αγκαλίτσες ....

Καλώς ήρθες και με το καλό να έχεις μια όμορφη τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Εγώ είμαι 7 βδομαδων σήμερα και ζορίζομαι πολύ με την υπνηλία. Έχω ένα μικρακι 15 μηνών και όλη μέρα σκέφτομαι την ώρα που θα κοιμηθώ. Βρίσκω την ενέργεια και συνεχίζω τη γυμναστική γιατί με βοηθάει πολύ στην ψυχολογία και μετά νιώθω πολύ καλύτερα. Παρολα αυτά, χωρίς να έχω ζυγιστεί ακόμα και χωρίς ούτρο, βλέπω κατακράτηση στην κοιλιά. Κάποιας μέρες είμαι τόσο πρησμένη, σαν 5 μηνών. Τώρα για τις επαφές, ξέρω ότι ο γιατρός μου τις επιτρέπει, αλλά φτάνει η ώρα που βάζω το παιδί για ύπνο και απλά κοιμάμαι δίπλα του, όποτε είναι εκτός πλάνου για την ώρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...