Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Θηλασμός και θηλαστρο SOS !


Recommended Posts

πρίν από 55 λεπτά , vikib είπε:

για το θεμα της διαρροιας απλα να αναφερω οτι τα κακα του μωρου με αποκλειστικο θηλασμο ειναι αρκετα υγρα

με θηλαστρο δ εχω ασχοληθει οποτε θα σου προτεινα να το μειωσεις σταδιακα.μειον 1φορα καθε 4-7μερες

η μπορεις να βαζεις με την ιδια συχνοτητα,για να δινεις το ερεθισμα αλλα να μειωνεις τον χρονο η τα μλ που βγαζεις

πιστευω αν εχεις σωστη καθοδηγηση δ θα χρειαζεται να αντλεις καθολου,θα θηλαζεις μονο,κ θα ειναι πολυ πιο απλο

μπορει να μην προσκολλαται καλα το μωρο στο στηθος,μπορει να υπαρχει καποιο αλλο μικρο θεματακι στον τροπο σιτισης

γενικα εγω θα αναφερω να μην δινεις πιπιλα

να ανοιγει καλα το μωρο το στομα να πιανει ολη τη θηλαια αλω

να προσπαθεις να το ξυπνας αν αποκοιμιεται στο στηθος

να βλεπεις οτι τρωει ενεργα κ καταπινει

να κανεις μαλαξεις στο στηθος οσο θηλαζεις,κατεβαινει πιο γρηγορα γαλα ,κ αδειαζει καλυτερα το στηθος

να αλλαζεις στασεις θηλασμου,γτ αλλο σημειο ενεργοποιειται κ αδειαζει καθε φορα

επισης οι συχνες εναλλαγες στηθους αυξανουν την παραγωγη

σε καθε θηλασμο δινεις κ τα δυο στηθη;κρατας χρονο;

αυτην την στιγμη που θες το μωρο να αυξησει την παραγωγη κ να παρει βαρος,5ωρες μου φαινονται πολλες.βεβαια γιατρος δ ειμαι

εγω περιμενα να αναπληρωσουν το βαρος γεννησης +300 με 500 γρ παραπανω κ μετα σιγα σιγα το αφηνα παραπανω.δλδ αν ξυπνουσε στο διωρο πριν,μετα εγω το ξυπνουσα για 10μερες στο 3ωρο κοκ

η κορη μου βεβαια ξυπνουσε το πολυ ανα 3ωρο μεχρι 1,5χρ

ο θηλασμος δ εχει ωραριο κ ρολοι.θα θηλαζεις οποτε κ οσο θελει το μωρο.δ ειναι απαραιτητο να φτασει στο σημειο να κλαιει,μπορει απλα να κουναει το κεφαλακι κ να ψαχνεται

εισαι σε φαση που προσπαθεις να αυξησεις παραγωγη,τωρα μαθαινετε να θηλαζει.οποτε στο διωρο αρχικα για μερα κ 3ωρο νυχτα ειναι καλα.απο θηλασμο σε θηλασμο.φυσικα αν το μωρο ζητησει ενδιαμεσα δινεις κανονικα

τι θηλαστρο χρησιμοποιεις κ με ποιο τροπο δινεις το αντλημενο γαλα;

Στην αρχή θήλαζε μισή ώρα,μπορεί και 40λεπτα,τώρα μάξιμουμ 20. Δίνω και τα δύο στήθη κάθε φορά. Παρατηρώ πως τώρα καταπίνει πιο καλά,ακούγεται δλδ. Τις πρώτες 4εβδομαδες δεν ακουγόταν να καταπίνει και κυρίως έπαιζε με το μαστό η κοιμόταν πάνω. Η πιπίλα είναι κάτι το οποίο με έχει βοηθήσει παααααρα πολύ στο να ηρεμεί,δεν μπορώ με τίποτα να την σταματήσω..Χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό θηλαστρο της medela και το δίνω κανονικά με μπιμπερο,δεν έχω δοκιμάσει με σύριγγα η κουπάκι.

Θέλω τόσο πολύ να θηλάζω και να μην ξανασχοληθω με αντλήσεις η γάλα σκόνη,δε φαντάζεσαι...Είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη και αρκετά επώδυνη γέννα και έλεγα δε μπορεί να έχω θέματα και με το θηλασμό. Να όμως που έπεσα έξω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Στην αρχή θήλαζε μισή ώρα,μπορεί και 40λεπτα,τώρα μάξιμουμ 20. Δίνω και τα δύο στήθη κάθε φορά. Παρατηρώ πως τώρα καταπίνει πιο καλά,ακούγεται δλδ. Τις πρώτες 4εβδομαδες δεν ακουγόταν να καταπίνει και κυρίως έπαιζε με το μαστό η κοιμόταν πάνω. Η πιπίλα είναι κάτι το οποίο με έχει βοηθήσει παααααρα πολύ στο να ηρεμεί,δεν μπορώ με τίποτα να την σταματήσω..Χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό θηλαστρο της medela και το δίνω κανονικά με μπιμπερο,δεν έχω δοκιμάσει με σύριγγα η κουπάκι.

Θέλω τόσο πολύ να θηλάζω και να μην ξανασχοληθω με αντλήσεις η γάλα σκόνη,δε φαντάζεσαι...Είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη και αρκετά επώδυνη γέννα και έλεγα δε μπορεί να έχω θέματα και με το θηλασμό. Να όμως που έπεσα έξω..

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την @vikib, μέχρι να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του στο βάρος,τον γιο μου τον έδινα κάθε δύο ώρες μέσα στην μέρα(μπορεί κ συχνότερα αν τον έβλεπα αναστατωμένο) και κάθε τρίωρο το βράδυ. Τον ξυπνούσα δλδ,γιατί ο ίδιος από πολύ μωρό ήταν του ύπνου κ γάλα δεν ζητούσε ποτέ. Είχα στις αρχές την βοήθεια του άντρα μου,δλδ μόλις αποκοιμιοταν στο στήθος(πράγμα πολύ συνηθισμένο σε εμάς) τον πειραζαμε λίγο στο αυτακι,του άλλαζα στήθος,άλλαζα στάση θηλασμού,μαζί με μαλαξεις δικές μου για να κατεβαίνει πιο εύκολα το γάλα,πολλές φορές του βρεχαμε τα ποδαράκια,είχαμε ένα βαμβάκι ,χλιαρό νερό δίπλα κ του το κάναμε για να μένει ξύπνιος. Εγώ είχα σύμβουλο θηλασμού που ερχόταν στο σπίτι κ με βοήθησε πολύ. Την θηλαστικη κίνηση την καταλαβαίνεις κ από το μαγουλακι του,εκεί ξεχωρίζεις το πιπιλισμα. Επίσης πριν τον βάλεις στήθος ,για λιγάκι, πίεσε το να δεις ότι ξεκινάει η ροή,ούτως ώστε όταν μπει να ρέει πιο εύκολα. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ η σύμβουλος. Θα τα καταφέρεις σίγουρα,ειδικά όταν λίγο ακόμα μεγαλώσει το μωράκι. Τώρα με το θηλαστρο,εγώ όταν ήθελα να το μειώσω,στην αρχή μειωνα σταδιακά τα λεπτά που έκανα άντληση κ μετά από δέκα μέρες έκοβα μια φορά. Γενικά τα είχα καταφέρει κ θα θήλαζα αποκλειστικά με στήθος αλλά μας ήρθε η δεύτερη εγκυμοσύνη της κόρης μου κ είχα μεγάλη αιμορραγία κ συσπάσεις οπότε αναγκαστηκα δυστυχώς να διακόψω τον θηλασμό. Είχα κάνει όμως μια μικρή κατάψυξη κ συνεχισαμε για λίγο καιρό έτσι.

από όσο θυμάμαι όμως στην περίοδο του αποκλειστικού θηλασμού τα κακά του γιου μου ήταν σχεδόν πάντα αρκετά υδαρη,βλεννες ή αίμα δεν είχαμε δει κ για αυτόν τον λόγο δεν είχα κάνει κ αποχή.(παρά μόνο για ένα μικρό διάστημα από γαλακτοκομικά γιατί δεν έπαιρνε επαρκές βάρος αλλά δύο διαφορετικοί παιδίατροι μου είπαν να το σταματήσω κ όντως δεν είχαμε θέμα). 

ΚΑταλαβαινω απόλυτα την κούραση σου γιατί θηλαστρο,έξτρα χρόνος,αποστείρωση κτλ κ θηλασμός μαζί είναι πολύ δύσκολο αλλά πραγματικά διορθώνεται σιγά σιγά με τον καιρό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Στην αρχή θήλαζε μισή ώρα,μπορεί και 40λεπτα,τώρα μάξιμουμ 20. Δίνω και τα δύο στήθη κάθε φορά. Παρατηρώ πως τώρα καταπίνει πιο καλά,ακούγεται δλδ. Τις πρώτες 4εβδομαδες δεν ακουγόταν να καταπίνει και κυρίως έπαιζε με το μαστό η κοιμόταν πάνω. Η πιπίλα είναι κάτι το οποίο με έχει βοηθήσει παααααρα πολύ στο να ηρεμεί,δεν μπορώ με τίποτα να την σταματήσω..Χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό θηλαστρο της medela και το δίνω κανονικά με μπιμπερο,δεν έχω δοκιμάσει με σύριγγα η κουπάκι.

Θέλω τόσο πολύ να θηλάζω και να μην ξανασχοληθω με αντλήσεις η γάλα σκόνη,δε φαντάζεσαι...Είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη και αρκετά επώδυνη γέννα και έλεγα δε μπορεί να έχω θέματα και με το θηλασμό. Να όμως που έπεσα έξω..

οσο μεγαλωνει γενικα θα θηλαζει πιο γρηγορα κ αποτελεσματικα,αλλα γενικα οσο μπορεις κρατα το περισσοτερο

αν πιστευεις οτι η πιπιλα βοηθαει,να συνεχισεις να την δινεις

αλλα να αυξησεις οπωσδηποτε θηλασμους για να μην χανει γευματα

με πιπιλα κ μπιμπερο υπαρχει πιθανοτητα συγχησης θηλης

κ αυτο που λεει η mum maria πριν βαλεις το μωρο να ξεκινησεις μαλαξεις για να κατεβει το γαλα,ειναι πολυ βοηθητικο

υπαρχει κ ενα συστημα με σωληνακια ετσι ωστε κ το συμπληρωμα να το πινει ενω εχει κ τη θηλη στο στομα,δ πιστευω οτι σου ειναι απαραιτητο

ακομη δ φαινεται να εχει παθει συγχηση,κ αν ξεκινησεις να μειωνεις το συμπληρωμα δ θα χεις θεμα

γενικα ο θηλασμος ειναι πιο κουραστικος για το μωρο.πρεπει να προσπαθησει περισσοτερο.νομιζω τα calma τα μπιμπερο της medela  ειναι πιο κοντα,γτ δ ρεει τοσο ευκολα το γαλα

κ γενικα το αντλημενο να το δινεις λιγο λιγο.μπορει να φτανει λιγοτερο απο οσο νομιζεις

 

μπορω να φανταστω ποσο μεγαλη ταλαιπωρια ειναι,να κανεις σκονη,αποστειρωσεις,αντλησεις,ολη αυτη η προσοχη στη διατροφη κ παραλληλα να θηλαζεις κιολας.αλλα το μωρο σου ειναι μικρο,κ αφου το θελεις μπορεις να τα καταφερεις με αποκλειστικο θηλασμο.με τις σωστες συμβουλες

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την @vikib, μέχρι να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του στο βάρος,τον γιο μου τον έδινα κάθε δύο ώρες μέσα στην μέρα(μπορεί κ συχνότερα αν τον έβλεπα αναστατωμένο) και κάθε τρίωρο το βράδυ. Τον ξυπνούσα δλδ,γιατί ο ίδιος από πολύ μωρό ήταν του ύπνου κ γάλα δεν ζητούσε ποτέ. Είχα στις αρχές την βοήθεια του άντρα μου,δλδ μόλις αποκοιμιοταν στο στήθος(πράγμα πολύ συνηθισμένο σε εμάς) τον πειραζαμε λίγο στο αυτακι,του άλλαζα στήθος,άλλαζα στάση θηλασμού,μαζί με μαλαξεις δικές μου για να κατεβαίνει πιο εύκολα το γάλα,πολλές φορές του βρεχαμε τα ποδαράκια,είχαμε ένα βαμβάκι ,χλιαρό νερό δίπλα κ του το κάναμε για να μένει ξύπνιος. Εγώ είχα σύμβουλο θηλασμού που ερχόταν στο σπίτι κ με βοήθησε πολύ. Την θηλαστικη κίνηση την καταλαβαίνεις κ από το μαγουλακι του,εκεί ξεχωρίζεις το πιπιλισμα. Επίσης πριν τον βάλεις στήθος ,για λιγάκι, πίεσε το να δεις ότι ξεκινάει η ροή,ούτως ώστε όταν μπει να ρέει πιο εύκολα. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ η σύμβουλος. Θα τα καταφέρεις σίγουρα,ειδικά όταν λίγο ακόμα μεγαλώσει το μωράκι. Τώρα με το θηλαστρο,εγώ όταν ήθελα να το μειώσω,στην αρχή μειωνα σταδιακά τα λεπτά που έκανα άντληση κ μετά από δέκα μέρες έκοβα μια φορά. Γενικά τα είχα καταφέρει κ θα θήλαζα αποκλειστικά με στήθος αλλά μας ήρθε η δεύτερη εγκυμοσύνη της κόρης μου κ είχα μεγάλη αιμορραγία κ συσπάσεις οπότε αναγκαστηκα δυστυχώς να διακόψω τον θηλασμό. Είχα κάνει όμως μια μικρή κατάψυξη κ συνεχισαμε για λίγο καιρό έτσι.

από όσο θυμάμαι όμως στην περίοδο του αποκλειστικού θηλασμού τα κακά του γιου μου ήταν σχεδόν πάντα αρκετά υδαρη,βλεννες ή αίμα δεν είχαμε δει κ για αυτόν τον λόγο δεν είχα κάνει κ αποχή.(παρά μόνο για ένα μικρό διάστημα από γαλακτοκομικά γιατί δεν έπαιρνε επαρκές βάρος αλλά δύο διαφορετικοί παιδίατροι μου είπαν να το σταματήσω κ όντως δεν είχαμε θέμα). 

ΚΑταλαβαινω απόλυτα την κούραση σου γιατί θηλαστρο,έξτρα χρόνος,αποστείρωση κτλ κ θηλασμός μαζί είναι πολύ δύσκολο αλλά πραγματικά διορθώνεται σιγά σιγά με τον καιρό.

Εκεί που το μωρό ήταν μια χαρά με τα κακά της (έκανε φυσιολογικα κακά κάθε φορά που τη θηλαζα) λόγω του ότι θηλαζα αποκλειστικά,όταν μας είπαν να πάρουμε φόρμουλα ξεκίνησαν οι εναλλαγές κενώσεων.Μέχρι σήμερα ενεργείται μόνο με υπόθετο και ειλικρινά θέλω να στρώσει πάλι το εντερακι της. Ο παιδίατρος μας είπε να πάρουμε χαμομήλι milupa για τους κολικούς και τη δυσκοιλιότητα.,αλλά εγώ θέλω να πάμε και σε γαστρεντερολογο να μας πει τι να κάνουμε. Επίσης αύριο θα πάρω  συμβουλο θηλασμού,έψαξα στο γκουγκλ και βρήκα αρκετές,πιστεύω πως θα με βοηθήσει πολύ,γιατί έχω πελαγωσει 

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

οσο μεγαλωνει γενικα θα θηλαζει πιο γρηγορα κ αποτελεσματικα,αλλα γενικα οσο μπορεις κρατα το περισσοτερο

αν πιστευεις οτι η πιπιλα βοηθαει,να συνεχισεις να την δινεις

αλλα να αυξησεις οπωσδηποτε θηλασμους για να μην χανει γευματα

με πιπιλα κ μπιμπερο υπαρχει πιθανοτητα συγχησης θηλης

κ αυτο που λεει η mum maria πριν βαλεις το μωρο να ξεκινησεις μαλαξεις για να κατεβει το γαλα,ειναι πολυ βοηθητικο

υπαρχει κ ενα συστημα με σωληνακια ετσι ωστε κ το συμπληρωμα να το πινει ενω εχει κ τη θηλη στο στομα,δ πιστευω οτι σου ειναι απαραιτητο

ακομη δ φαινεται να εχει παθει συγχηση,κ αν ξεκινησεις να μειωνεις το συμπληρωμα δ θα χεις θεμα

γενικα ο θηλασμος ειναι πιο κουραστικος για το μωρο.πρεπει να προσπαθησει περισσοτερο.νομιζω τα calma τα μπιμπερο της medela  ειναι πιο κοντα,γτ δ ρεει τοσο ευκολα το γαλα

κ γενικα το αντλημενο να το δινεις λιγο λιγο.μπορει να φτανει λιγοτερο απο οσο νομιζεις

 

μπορω να φανταστω ποσο μεγαλη ταλαιπωρια ειναι,να κανεις σκονη,αποστειρωσεις,αντλησεις,ολη αυτη η προσοχη στη διατροφη κ παραλληλα να θηλαζεις κιολας.αλλα το μωρο σου ειναι μικρο,κ αφου το θελεις μπορεις να τα καταφερεις με αποκλειστικο θηλασμο.με τις σωστες συμβουλες

 

Συμπλήρωμα δε δίνω πλέον,κάθε φορά που πίνει σφαδαζει απο τους πονους,καμία σχέση με τους απλούς κολικους..Ο γιατρός μας είπε ότι η μοναδική επιλογη μας για συμπλήρωμα είναι στοιχειακό γάλα. Αν το μωρό δεν έχει πάρει βάρος μέχρι την τρίτη,τότε ίσως το ξεκινήσουμε..Πάντως σίγουρα θα θηλάζω περισσότερο μιας και περιόρισα το θηλαστρο στις 4φορες,οπότε θα έχω παραπάνω αντοχές. Δυστυχώς τα συμπληρώματα στο δικό μου παιδί,λειτουργούν σαν δηλητήριο και δεν μπορώ να της δίνω για να πάρει περισσότερο βάρος και να ξεκουράζομαι και εγώ .

Κορίτσια μου γλυκά,σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για την εμψύχωση, ειλικρινά ένιωθα τόσο άσχημα που δεν μπορώ να κάνω καλά το παιδί μου και δεν βγαζω αρκετό γάλα ,που είχα τρομερές τύψεις..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Εκεί που το μωρό ήταν μια χαρά με τα κακά της (έκανε φυσιολογικα κακά κάθε φορά που τη θηλαζα) λόγω του ότι θηλαζα αποκλειστικά,όταν μας είπαν να πάρουμε φόρμουλα ξεκίνησαν οι εναλλαγές κενώσεων.Μέχρι σήμερα ενεργείται μόνο με υπόθετο και ειλικρινά θέλω να στρώσει πάλι το εντερακι της. Ο παιδίατρος μας είπε να πάρουμε χαμομήλι milupa για τους κολικούς και τη δυσκοιλιότητα.,αλλά εγώ θέλω να πάμε και σε γαστρεντερολογο να μας πει τι να κάνουμε. Επίσης αύριο θα πάρω  συμβουλο θηλασμού,έψαξα στο γκουγκλ και βρήκα αρκετές,πιστεύω πως θα με βοηθήσει πολύ,γιατί έχω πελαγωσει 

Συμπλήρωμα δε δίνω πλέον,κάθε φορά που πίνει σφαδαζει απο τους πονους,καμία σχέση με τους απλούς κολικους..Ο γιατρός μας είπε ότι η μοναδική επιλογη μας για συμπλήρωμα είναι στοιχειακό γάλα. Αν το μωρό δεν έχει πάρει βάρος μέχρι την τρίτη,τότε ίσως το ξεκινήσουμε..Πάντως σίγουρα θα θηλάζω περισσότερο μιας και περιόρισα το θηλαστρο στις 4φορες,οπότε θα έχω παραπάνω αντοχές. Δυστυχώς τα συμπληρώματα στο δικό μου παιδί,λειτουργούν σαν δηλητήριο και δεν μπορώ να της δίνω για να πάρει περισσότερο βάρος και να ξεκουράζομαι και εγώ .

Κορίτσια μου γλυκά,σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για την εμψύχωση, ειλικρινά ένιωθα τόσο άσχημα που δεν μπορώ να κάνω καλά το παιδί μου και δεν βγαζω αρκετό γάλα ,που είχα τρομερές τύψεις..

Το χαμομήλι μιλουπα ειναι για ανω των 6 μηνών κ σίγουρα δεν κανει για μωρά με αλλεργίες πηγαινε σε γαστρεντερολογο. Αν κ γενικα στον αποκλειστικό θηλασμο η δυσκιλιοτητα είναι σπάνια.  Κ νοείται μετα την 1 εβδομαδα . Ρωτα κ άλλους γιατρους πηγαιντε κ σε ενα νοσοκομειο να κάνετε περαιτέρω εξετασεις. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Εκεί που το μωρό ήταν μια χαρά με τα κακά της (έκανε φυσιολογικα κακά κάθε φορά που τη θηλαζα) λόγω του ότι θηλαζα αποκλειστικά,όταν μας είπαν να πάρουμε φόρμουλα ξεκίνησαν οι εναλλαγές κενώσεων.Μέχρι σήμερα ενεργείται μόνο με υπόθετο και ειλικρινά θέλω να στρώσει πάλι το εντερακι της. Ο παιδίατρος μας είπε να πάρουμε χαμομήλι milupa για τους κολικούς και τη δυσκοιλιότητα.,αλλά εγώ θέλω να πάμε και σε γαστρεντερολογο να μας πει τι να κάνουμε. Επίσης αύριο θα πάρω  συμβουλο θηλασμού,έψαξα στο γκουγκλ και βρήκα αρκετές,πιστεύω πως θα με βοηθήσει πολύ,γιατί έχω πελαγωσει 

Συμπλήρωμα δε δίνω πλέον,κάθε φορά που πίνει σφαδαζει απο τους πονους,καμία σχέση με τους απλούς κολικους..Ο γιατρός μας είπε ότι η μοναδική επιλογη μας για συμπλήρωμα είναι στοιχειακό γάλα. Αν το μωρό δεν έχει πάρει βάρος μέχρι την τρίτη,τότε ίσως το ξεκινήσουμε..Πάντως σίγουρα θα θηλάζω περισσότερο μιας και περιόρισα το θηλαστρο στις 4φορες,οπότε θα έχω παραπάνω αντοχές. Δυστυχώς τα συμπληρώματα στο δικό μου παιδί,λειτουργούν σαν δηλητήριο και δεν μπορώ να της δίνω για να πάρει περισσότερο βάρος και να ξεκουράζομαι και εγώ .

Κορίτσια μου γλυκά,σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για την εμψύχωση, ειλικρινά ένιωθα τόσο άσχημα που δεν μπορώ να κάνω καλά το παιδί μου και δεν βγαζω αρκετό γάλα ,που είχα τρομερές τύψεις..

Θα συμφωνήσω με την @lina,το μιλούπα το δίνουν αβερτα αλλά καλύτερα να το αποφύγεις σε τόσο μικρακι. Ρώτα την παιδίατρο και ακόμα καλύτερα τον γαστρεντερο για τις σταγόνες biogaia. Είναι ουσιαστικά προβιοτικα,βοηθάνε και στους κολικούς(θεωρητικά) αλλά και στο γαστρεντερολογικο. Τα έδινα στην κόρη μου όταν ξεκίνησαν οι κολικοί και είδα μια κάποια μικρή βελτίωση.

Να μην νιώθεις άσχημα,κάνεις το καλύτερο που μπορείς κοπέλα μου. Είσαι και λεχώνα,οι ορμόνες μας στο φουλ,μην στρεσαρεσαι με αυτά,θα βρεις την άκρη.το μωράκι σου μια χαρά πάνες έχει,αυτό είναι το πρώτο ενδεικτικό. Επίσης το ότι τρώει μετά όλο το συμπλήρωμα(το μητρικό μπουκάλι εννοώ,) δεν πάει να πει ότι πεινάει κιόλας,είναι εύκολη τροφή και σχετικά παθητική αφού το μπουκάλι είναι ευκολότερο από το στήθος που σε αυτήν την ηλικία θέλει παραπάνω προσπάθεια. Η μόνη διαφορά είναι ότι αν απλά θηλάζες μόνο και κουραζόταν ,ας πούμε,και σταματούσε,το πιο πιθανό είναι στην μία ώρα να ξεκινούσε η γκρινιτσα και να την ξαναεβαζες στήθος. Τα μλ που πρέπει ,τα καταναλώνει.και στο λέω εγώ,που ο γιος μου πάνω από 120 μλ την φορά δεν ήπιε ποτέ(μέχρι και τώρα εννοώ που είναι τρία χρόνων),είχαμε κάνει άπειρες καλλιέργειες ούρων γιατί φοβομασταν για την αφαγια μην οφείλεται σε ουρολοιμωξη και απλά ήταν στο παιδί. Τώρα την μαθαίνεις,θα βρείτε τους ρυθμούς σας, κράτα γερά.

Υγ η δικιά μου σύμβουλος θηλασμού έχει βγει σύνταξη την επόμενη χρονιά από τον Βασιλάκο μου,αλλά αν δεν βρεις άκρη μπορώ να την τηλ και να την ρωτήσω αν κάνει επισκέψεις κατ'οικον ακόμα. Είναι πραγματικά αστέρι. Δες το και πες μου.(αν δεν κάνω λάθος είσαι Θεσσαλονίκη; )

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα κοριτσια

να μη δωσεις αυτο το τσαι

κ να σας δει γαστρεντερολογος

συμπληρωμα εννοουσα το αντλημενο

κανεις ο,τι καλυτερο μπορεις

το θηλαστρο ειναι μακραν δυσκολοτερο απο τον θηλασμο

ο γιος μου ηταν πιο "δυσκοιλιος" απο την αρχη δ εκανε συχνα.συνηθως ηταν στο 5ημερο.για θηλασμο δ ειναι πολυ.επισης δ ηταν σαν μικρες μπαλιτσες για να μιλαμε για δυσκοιλιοτητα

καμια φορα ειχε πονους

εκανα διαφορες δοκιμες με τη διατροφη μου,αλλα δ ειδα καποια αλλαγη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Δυσκοιλιότητα της προκάλεσαν τα γάλατα που μας έδιναν οι παιδίατροι. Ο πρώτος ήταν ένας τρομερός π@παρας,ο οποίος έβγαζε διάγνωση από το τηλέφωνο, μας άλλαξε 3 γάλατα σε 10μερες και το παιδί λόγω της διάρροιας επαθε συγκαμα και χωρίς να το εξετάσει μου είπε να βάλω ντακταριν!

Ο δεύτερος παιδίατρος,ο οποίος φαίνεται καλός,είναι υπέρ του θηλασμού και μου είπε να παίρνω τα συμπληρώματα που ανέφερα στην αρχή,για να ενισχύσουμε το θηλασμό και να μη χρειαστεί να παίρνει η μπέμπα γάλα σκόνη. Σε μια βδομάδα με αποκλειστικό θηλασμό είχε βάλει μόνο 30γρ και έκανε διάρροια όταν έπινα εγώ γάλα,αλλά κατά τα άλλα έκανε νορμάλ κακά μετά από κάθε θηλασμό. Εκεί ήταν που μας είπε να πάρουμε υποαλλεργικο γαλα frisolac ac και να κόψω τα γαλακτοκομικά,διότι είπε ότι το παιδί έχει αλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος και δεν παίρνει βάρος.

Τελικά με μεγάλη προσπάθεια (μητρικο γάλα και γάλα σκόνη),έβαλε 300γρ σε μια βδομάδα,όμως έβγαλε δυσκοιλιότητα και υποφερει και έτσι αποφάσισα να κόψω το γάλα σκόνη και να το παλέψω μόνο με δικό μου. Πλέον κανει κακά μόνο με υπόθετο κάθε 48ωρες,ποναει και γι αυτό μας είπε να δίνουμε χαμομήλι. Biogaia & infacolic της δίνω από τη δεύτερη εβδομάδα κιόλας,σήμερα το μωρό είναι ενάμιση μηνών .

Σας είπα όλο το ιστορικό,ελπίζω να μη σας κούρασα κορίτσια ❤️ Θα επισκεφτώ σίγουρα γαστρεντερολογο και αν ξέρετε κάποιον καλο στη Θεσσαλονίκη,καθώς και καποια σύμβουλο θηλασμού,θα χαρώ πολύ να πάρω τα τηλέφωνα και να καλέσω αύριο κιόλας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Δυσκοιλιότητα της προκάλεσαν τα γάλατα που μας έδιναν οι παιδίατροι. Ο πρώτος ήταν ένας τρομερός π@παρας,ο οποίος έβγαζε διάγνωση από το τηλέφωνο, μας άλλαξε 3 γάλατα σε 10μερες και το παιδί λόγω της διάρροιας επαθε συγκαμα και χωρίς να το εξετάσει μου είπε να βάλω ντακταριν!

Ο δεύτερος παιδίατρος,ο οποίος φαίνεται καλός,είναι υπέρ του θηλασμού και μου είπε να παίρνω τα συμπληρώματα που ανέφερα στην αρχή,για να ενισχύσουμε το θηλασμό και να μη χρειαστεί να παίρνει η μπέμπα γάλα σκόνη. Σε μια βδομάδα με αποκλειστικό θηλασμό είχε βάλει μόνο 30γρ και έκανε διάρροια όταν έπινα εγώ γάλα,αλλά κατά τα άλλα έκανε νορμάλ κακά μετά από κάθε θηλασμό. Εκεί ήταν που μας είπε να πάρουμε υποαλλεργικο γαλα frisolac ac και να κόψω τα γαλακτοκομικά,διότι είπε ότι το παιδί έχει αλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος και δεν παίρνει βάρος.

Τελικά με μεγάλη προσπάθεια (μητρικο γάλα και γάλα σκόνη),έβαλε 300γρ σε μια βδομάδα,όμως έβγαλε δυσκοιλιότητα και υποφερει και έτσι αποφάσισα να κόψω το γάλα σκόνη και να το παλέψω μόνο με δικό μου. Πλέον κανει κακά μόνο με υπόθετο κάθε 48ωρες,ποναει και γι αυτό μας είπε να δίνουμε χαμομήλι. Biogaia & infacolic της δίνω από τη δεύτερη εβδομάδα κιόλας,σήμερα το μωρό είναι ενάμιση μηνών .

Σας είπα όλο το ιστορικό,ελπίζω να μη σας κούρασα κορίτσια ❤️ Θα επισκεφτώ σίγουρα γαστρεντερολογο και αν ξέρετε κάποιον καλο στη Θεσσαλονίκη,καθώς και καποια σύμβουλο θηλασμού,θα χαρώ πολύ να πάρω τα τηλέφωνα και να καλέσω αύριο κιόλας 

Κοριτσι μου τα ξένα γάλατα δημιουργούν δυσκιλιοτητα στο 90% των μωρών. Δεν μπορείς να βάζεις συνεχεια υποθετα μπορει να κάνεις μεγάλη ζημιά. Καλό είναι κ σήμερα κιόλας να μιλησεις με έναν παιδογαστρεντερολογο να το δει το παιδι μέσα στην εβδομάδα. Καθε 48 ωρες υπόθετο ειναι υπερβολικό . Η αλλεργία επίσης ειναι αρκετά δύσκολο να διαγνωστεί αλλα κ ακομα κ γιαυτο υπάρχουν υπό αλλεργικα γάλατα που ειναι κ για την δυσκιλιοτητα. Τα υπόθετο κ το χαμομήλι σε 1.5 μηνών μωρό είναι σίγουρα λάθος.  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2022 at 12:22 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Ιδανικά θα ήθελα απλά να θηλάζω και να μην βάζω καθόλου θηλαστρο,ομως δε νομίζω να μπορώ να το κάνω...Δεν ξέρω πόσο γάλα τρώει από το στήθος,δεν μπορώ να με εμπιστευτώ. Ελπίζω να ξεπεραστεί η αλλεργία της και να μπορώ να της δίνω και συμπλήρωμα ,το οποίο έχει πολλές θερμίδες και έτσι θα πάρει βάρος η μπέμπα 

Υπάρχει συμπληρωμα για την αλλεργία. Το έπαιρνε η κόρη μου. Απλα ειναι πολυ ακριβό 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Δυσκοιλιότητα της προκάλεσαν τα γάλατα που μας έδιναν οι παιδίατροι. Ο πρώτος ήταν ένας τρομερός π@παρας,ο οποίος έβγαζε διάγνωση από το τηλέφωνο, μας άλλαξε 3 γάλατα σε 10μερες και το παιδί λόγω της διάρροιας επαθε συγκαμα και χωρίς να το εξετάσει μου είπε να βάλω ντακταριν!

Ο δεύτερος παιδίατρος,ο οποίος φαίνεται καλός,είναι υπέρ του θηλασμού και μου είπε να παίρνω τα συμπληρώματα που ανέφερα στην αρχή,για να ενισχύσουμε το θηλασμό και να μη χρειαστεί να παίρνει η μπέμπα γάλα σκόνη. Σε μια βδομάδα με αποκλειστικό θηλασμό είχε βάλει μόνο 30γρ και έκανε διάρροια όταν έπινα εγώ γάλα,αλλά κατά τα άλλα έκανε νορμάλ κακά μετά από κάθε θηλασμό. Εκεί ήταν που μας είπε να πάρουμε υποαλλεργικο γαλα frisolac ac και να κόψω τα γαλακτοκομικά,διότι είπε ότι το παιδί έχει αλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος και δεν παίρνει βάρος.

Τελικά με μεγάλη προσπάθεια (μητρικο γάλα και γάλα σκόνη),έβαλε 300γρ σε μια βδομάδα,όμως έβγαλε δυσκοιλιότητα και υποφερει και έτσι αποφάσισα να κόψω το γάλα σκόνη και να το παλέψω μόνο με δικό μου. Πλέον κανει κακά μόνο με υπόθετο κάθε 48ωρες,ποναει και γι αυτό μας είπε να δίνουμε χαμομήλι. Biogaia & infacolic της δίνω από τη δεύτερη εβδομάδα κιόλας,σήμερα το μωρό είναι ενάμιση μηνών .

Σας είπα όλο το ιστορικό,ελπίζω να μη σας κούρασα κορίτσια ❤️ Θα επισκεφτώ σίγουρα γαστρεντερολογο και αν ξέρετε κάποιον καλο στη Θεσσαλονίκη,καθώς και καποια σύμβουλο θηλασμού,θα χαρώ πολύ να πάρω τα τηλέφωνα και να καλέσω αύριο κιόλας 

δ θελω να σε φορτωσω παραπανω,αλλα μπορει αν δ εδινες το συμπληρωμα να μην ενεργοποιουνταν το θεμα αλλεργιας

ειναι πολυ δυσκολη η προσπαθεια σου,δ ειμαι θεσ/νικη για να σου προτεινω γιατρους

για παιδιατρο σαν συμβουλο μπορεις να πας στον παπαβεντση,κ τη γυναικα του.δ ξερω αν ειναι κ η αγλαΐα σαν συμβουλος

χαμομηλι εξακολουθω να πιστευω δ χρειαζεται

μασαζακι στην κοιλιτσα,ζεστα μπανακια,ποδηλατο τα ποδια,ζεστες κομπρεσες

ειναι πολυ συχνο καθε δυο μερες υποθετο.αδρανει το εντερο

δ μας κουραζεις.λυση θα βρεθει,να ξερεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Υπάρχει συμπληρωμα για την αλλεργία. Το έπαιρνε η κόρη μου. Απλα ειναι πολυ ακριβό 

,Νομίζω είναι ένα που κοστίζει 60ευρω και βρωμοκοπαει? Γιατί μας είπε ο γιατρός ότι αυτό είναι η τελευταία μας επιλογή αν δεν πετύχει ο αποκλειστικός θηλασμός 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Blue Velvet said:

Δυσκοιλιότητα της προκάλεσαν τα γάλατα που μας έδιναν οι παιδίατροι. Ο πρώτος ήταν ένας τρομερός π@παρας,ο οποίος έβγαζε διάγνωση από το τηλέφωνο, μας άλλαξε 3 γάλατα σε 10μερες και το παιδί λόγω της διάρροιας επαθε συγκαμα και χωρίς να το εξετάσει μου είπε να βάλω ντακταριν!

Ο δεύτερος παιδίατρος,ο οποίος φαίνεται καλός,είναι υπέρ του θηλασμού και μου είπε να παίρνω τα συμπληρώματα που ανέφερα στην αρχή,για να ενισχύσουμε το θηλασμό και να μη χρειαστεί να παίρνει η μπέμπα γάλα σκόνη. Σε μια βδομάδα με αποκλειστικό θηλασμό είχε βάλει μόνο 30γρ και έκανε διάρροια όταν έπινα εγώ γάλα,αλλά κατά τα άλλα έκανε νορμάλ κακά μετά από κάθε θηλασμό. Εκεί ήταν που μας είπε να πάρουμε υποαλλεργικο γαλα frisolac ac και να κόψω τα γαλακτοκομικά,διότι είπε ότι το παιδί έχει αλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος και δεν παίρνει βάρος.

Τελικά με μεγάλη προσπάθεια (μητρικο γάλα και γάλα σκόνη),έβαλε 300γρ σε μια βδομάδα,όμως έβγαλε δυσκοιλιότητα και υποφερει και έτσι αποφάσισα να κόψω το γάλα σκόνη και να το παλέψω μόνο με δικό μου. Πλέον κανει κακά μόνο με υπόθετο κάθε 48ωρες,ποναει και γι αυτό μας είπε να δίνουμε χαμομήλι. Biogaia & infacolic της δίνω από τη δεύτερη εβδομάδα κιόλας,σήμερα το μωρό είναι ενάμιση μηνών . 

Σας είπα όλο το ιστορικό,ελπίζω να μη σας κούρασα κορίτσια ❤️ Θα επισκεφτώ σίγουρα γαστρεντερολογο και αν ξέρετε κάποιον καλο στη Θεσσαλονίκη,καθώς και καποια σύμβουλο θηλασμού,θα χαρώ πολύ να πάρω τα τηλέφωνα και να καλέσω αύριο κιόλας 

Καλησπέρα . Και εγώ κάνω αντλήσεις, και βγάζω περίπου όσο εσύ χωρίς να θηλάζω . Δεν είναι καθόλου λίγο αυτό που βγάζεις, αντιθέτως. Εμένα τα 350-450 που θα βγάλω, δεν φτάνουν, και δίνω συμπληρωματικά ξένο. Ο μικρός τρώει πάνω απο 850μλ την ημέρα.

Μου κάνει εντύπωση που ξεκινήσατε με υπόθετα. Εμένα κάνει κακά ανα 2 ημέρες, έχει φτάσει και 3 μέρες και ο γιατρός μου είπε υπόθετο μόνο εαν κάνει πάνω απο 4-5 μέρες και πονάει. 2 μέρες δεν είναι πολλές.  Δίνουμε Biogaia, και εαν έχει δυσκολία και χαμομήλι.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , zouko είπε:

Καλησπέρα . Και εγώ κάνω αντλήσεις, και βγάζω περίπου όσο εσύ χωρίς να θηλάζω . Δεν είναι καθόλου λίγο αυτό που βγάζεις, αντιθέτως. Εμένα τα 350-450 που θα βγάλω, δεν φτάνουν, και δίνω συμπληρωματικά ξένο. Ο μικρός τρώει πάνω απο 850μλ την ημέρα.

Μου κάνει εντύπωση που ξεκινήσατε με υπόθετα. Εμένα κάνει κακά ανα 2 ημέρες, έχει φτάσει και 3 μέρες και ο γιατρός μου είπε υπόθετο μόνο εαν κάνει πάνω απο 4-5 μέρες και πονάει. 2 μέρες δεν είναι πολλές.  Δίνουμε Biogaia, και εαν έχει δυσκολία και χαμομήλι.

 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου, συμπληρώματα της δίνω από τη δεύτερη εβδομάδα,ενώ χαμομήλι milupa ξεκινήσαμε χθες με 50ml. Μιλησα σήμερα με το γιατρό και μου είπε να μη φοβάμαι το χαμομήλι και να βάζω υπόθετο μόνο αν υποφέρει το παιδί. Λέει πως και 4-5μερες χωρίς να ενεργηθει δεν είναι πρόβλημα. Στεναχωριέμαι που στις αρχές έκανε κακά μετά από κάθε θηλασμό ενώ τώρα μόνο με υπόθετο..Πόσες φορές τη μέρα βάζεις θηλαστρο και ποια μάρκα? Εγώ βγάζω τόσο με το νοσοκομειακό,το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Blue Velvet said:

Καλησπέρα κορίτσι μου, συμπληρώματα της δίνω από τη δεύτερη εβδομάδα,ενώ χαμομήλι milupa ξεκινήσαμε χθες με 50ml. Μιλησα σήμερα με το γιατρό και μου είπε να μη φοβάμαι το χαμομήλι και να βάζω υπόθετο μόνο αν υποφέρει το παιδί. Λέει πως και 4-5μερες χωρίς να ενεργηθει δεν είναι πρόβλημα. Στεναχωριέμαι που στις αρχές έκανε κακά μετά από κάθε θηλασμό ενώ τώρα μόνο με υπόθετο..Πόσες φορές τη μέρα βάζεις θηλαστρο και ποια μάρκα? Εγώ βγάζω τόσο με το νοσοκομειακό,το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ 

Kαι εμένα τα ίδια ακριβώς μου είπε. Να μην φοβάμαι το χαμομήλι, και για υπόθετο θα συζητήσουμε μόνο εαν περάσει τις 4-5 μέρες και πονάει. Και οτι πράγματι, 4-5 είναι νορμάλ όταν πίνει ξένο γάλα.
Καλά, ναι και εμένα στις αρχές έκανε κακά συνέχεια. 2-3 βράδια μάλιστα μου εκτόξευσε και πάνω στην αλλαγή πάνας ! Χαχαχα.

Εγώ πήρα το Philips Avent απο την αρχή. Ο μικρός ενώ καθόταν στο στήθος δεν έπινε/βαριόταν. Στο νοσοκομείο καθόταν 2ωρο και ενώ τον ξύπναγα συνέχεια, τίποτα, με αποτέλεσμα να μου πει ο παιδίατρος οτι μπορεί να μην μας δώσει εξητήριο εαν συνεχίσει να χάνει τόσο βάρος. Γυρνάμε σπίτι, τα ίδια, και το στήθος μου να έχει γίνει τούμπανο. Οπότε πήραμε την ίδια μέρα το philips. Nα σου πω, δεν το πολυέψαξα τότε , ήταν απλώς αυτό που βρήκα πιο κοντά με καλές κριτηκές. Λίγο λίγο επειδή καθόταν και δεν έπινε, ξεκίνησα με περισσότερο θήλαστρο, λιγότερο στήθος (να ελέγχω τι τρώει) και μετά απο λίγες μέρες, αναγκάστηκα να δώσω ξένο γιατί απλώς δεν του έφτανε. Τώρα, εκτός εαν είναι ημιχορτασμένος/ημικοιμησμένος, αρνείται και το στήθος. Μόνο με ψευδοθηλη, αλλα πάλι τα ίδια. Βαριέται. Θα ήθελα να θηλάζει, αλλα δεν ήταν γραφτό μάλλον, τι να πω.

Με το medela πάντως που χρησιμοποίησα στο νοσκομείο, δεν είδα μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...