Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια πραγματικά θέλω την βοήθεια σας γιατί θα τρελαθώ. Με την γυναίκα μου που έχει Σπω (δεν κάνει ωορρηξία)πριν 4 χρόνια αποφασίσαμε στα 25 να θέλουμε παιδάκι η ιστορία μασ μεγάλη πέσαμε σε γιατρούς άστο καλύτερα που της έδινα φάρμακα για να κάνει ωορρηξία και αποτέλεσμα 0 μέχρι που λέω κάτι δεν πάει καλά. Μόνοι μασ το ψάξαμε με σαλπιγ.. διάφραγμα και πολύποδες. Αλλάζουμε γιατρό και κάνουμε υστεροσκοπηση . Για να μην λέω πολλά 3 φορές υστεροσκοπηση και μετά λέμε τελοσ πάμε εξωσωματική. Κάνουμε εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστη καμία μόνο μοριδια. Αποτελέσμα μηδέν κάναμε τα πάντα από εξετάσεις βρέθηκα με μετάθεση χρωμοσώματος έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου . Ξανά εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστες 5 (3αριστες 2 μμμμ) βάλαμε την Παρασκευή τα δύο μωράκια μασ συναισθήματα πολλά άγχος φόβο για το πότε θα έρθει το παιδάκι μασ σπίτι. Έκανε την βλακεία η γυναίκα μου και έκανε τέστ εχτές το απόγευμα αρνητικό έσκασε έκλαιγε προσπαθούσα να την χαλαρώσω. Λογικό γυναίκα τα τραβάει όλα.  Το άγχος μασ τώρα είναι ότι Παρασκευή έκανε εμβρυομεταφορα Κυριακή πρωί ήθελε καφέ δεν τησ χάλασα χατηρι με προσοχή σιγά σιγά λέτε να μην κάναμε καλά;;; Μετά εγώ θέλω να μην κάνει τίποτε να τα κάνω εγώ εκείνη σήμερα ήθελε να κάνει τον νεροχύτη λέτε να υπάρχει πρόβλημα;; Και το τελευταίο και σημαντικό την ημέρα με την σκόνη είχαμε κόσμο στην βεράντα και έκατσε 3 ώρες έξω και τώρα έχει βήχα αλλά προσπαθεί να μην έχει βήχα για να μην βλάψει τα μωράκια μασ λέτε η σκόνη να τησ έκανε κακό;; Κορίτσια χίλια συγνώμη απλά το άγχος χτυπάει κόκκινο θέλω να τα καταφέρει δεν θέλω να την βλέπω να τα τραβάει όλα αυτά. Εύχομαι σε όλες θετικές χοριακες.

Θηλασμός και θηλαστρο SOS !


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει ποτέ κακακια μπαλιτσες,πάντα είναι υδαρη, απλά έχει αλλάξει η συχνότητα από τη στιγμή που της δωσαμε ένα frisolac (δε θυμάμαι ποιο ακριβώς,μας άλλαξαν 4γαλατα). Η αλήθεια είναι ότι βλέπω μεγάλη διαφορά στους κολικούς όταν κάνουμε αποκλειστικο θηλασμό. Πονάει μεν,αλλά ξεπερνιέται,δεν ουρλιάζει και δε σφαδαζει απο τους πονους,το αντιμετωπίζουμε. Το χαμομήλι δεν το πίνει σκέτο,δεν της αρέσει καθόλου,οπότε της βάζουμε 50ml χαμομήλι μέσα σε 50ml μητρικό γάλα,το τρώει μια χαρά και ηρεμεί . Σήμερα πάντως έφαγε από το στήθος με μεγάλη λαιμαργία,δεν κοιμόταν πάνω του και πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε ❤️

οταν δεν κάνει κακά γίνεται πέτρα η κοιλιά της και πονάει πολύ το καημένο..Της κάνουμε μασάζ με το λαδακι για τους κολικούς,της κάνουμε τα πόδια ποδήλατο,ζεστό μπάνιο,της δίνουμε συμπληρώματα και πάλι πονάει.. Μονο με το υπόθετο ηρεμεί,αλλά μίλησα με το γιατρό και θα της βάζω μόνο αν περάσουν 4-5 μέρες και δεν ενεργηθει 

Εγώ απορώ πως γίνεται να διαγνωστεί η αλλεργία,χωρίς να έχει κάνει τέστ..Θέλω να πιστεύω πως και να είναι αλλεργικό στην πρωτεϊνη γάλακτος,θα τι ξεπεράσει γρήγορα,έτσι ώστε να μπορούμε να δώσουμε κανονικό γάλα κάποια στιγμή και να ξαναφαω γαλακτοκομικά 

Σε τέτοιες ηλικίες πάνε βάση συμπτώματων νομίζω. Εμείς είχαμε διάρροιες σαν κύριο σύμπτωμα αλλά εμείς είχαμε και στις αιματολογικές αυξημένα πολύ τα ιωσηνοφιλα. Ήταν ένας είδος αλλεργίας που φαινόταν εκεί. Όταν πια 15 μηνών το ξεπεράσαμε έπεσαν.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα. Σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά μας και είμαι νέα μανουλα τώρα αποφάσισα να ζητήσω και εγώ βοήθεια γιατί έχω πελαγωσει. Λοιπόν 11/1 γέννησα έναν ωραιότατο μπέμπη 3,5 κιλά.

Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα χωρίς χρήση μπιμπερό ποτε ούτε και πιπιλας. Τις τελευταίες 10 μέρες περιπου νομίζω ότι το γάλα μου δεν αρκεί στο μωρό μου. Να αναφέρω ότι παντα θηλαζε συχνά πολυ δηλαδή το πολυ ανά 2 ώρες μέσα στη μέρα και για αρκετή ώρα μισάωρο-ωρα. Το βράδυ όμως κοιμάται καλά εξαρχής δηλαδή είχαμε τριωρα τετραωρα κενά μέχρι να Σαραντησει και πλεον εχουμε την πρώτη φορά που θα κοιμηθεί από 4 έως και 6 ώρες κενό.

Το παιδί τον πρώτο μήνα πηρε πολυ καλο βάρος 1300 γραμμάρια.. Τώρα δεν έχω εικόνα καθώς θα παμε στον παιδιατρο την επόμενη εβδομάδα και ζυγαριά δεν έχω. Αλλά νομίζω ότι πλεον δεν φευγει ευχαριστημένος όπως πριν από το στήθος. Σταματάει μετά από αρκετές φορές που το αφήνει και το ξανά ψάχνει με μανία και το στήθος μου φαίνεται ότι είναι εντελώς άδειο δεν βρίσκει δηλαδή ο καημένος κάτι να φάει. Δεν του δίνω και το δευτερο γιατί τόσο συχνά που τρώει φοβάμαι ότι μετά δεν θα έχω τπτ να του δώσω την επόμενη φορά που θα πεινασει... 

Νομίζω λοιπόν ότι είναι επειδή κουράζεται ή εκνευρίζεται και φυσικά κλαίει τις περισσοτερες φορές και ξεχνιέται με αγκαλιά. Αγόρασα λοιπόν ένα θηλαστρο μήπως και μπορέσω να αυξήσω την παραγωγη μου ή να βγάζω λίγο γαλα το βράδυ να του το δίνω  σε συμπλήρωμα αλλά και για να έχω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον την επιλογή να τον ταΐσει και κάποιος άλλος εκτός από εμένα εάν χρειαστεί να λείψω για δουλειά. 

Και εδώ είναι που έχω θέμα. Καταρχάς δεν έχω καμία ιδέα για το ποτε να αντλώ για ποση ωρα, μετά το γευμα; μια ώρα μετά που λένε εάν το κάνω μετά δεν προλαβαινει το στήθος μου να μαζέψει νομίζω για το επόμενο γευμα του. Γενικά χρειαζόμαι βοήθεια με το πρόγραμμα και δευτερον πως να τον κάνω να πάρει μπιμπερό; αρνείται πεισματικά. Έχετε κάποια συμβουλή για τον τρόπο ή για το είδος και το μέγεθος του μπιμπερό που μπορώ να δοκιμάσω; έχω πελαγωσει.. Βγάζω το βράδυ σε 1-2 αντλήσεις περιπου 100-130 ml συνολο το οποίο τελικά παει χαμένο και το παιδί μου μένει νομίζω να πειναει καθως κάνει νομίζω όλες τις κινήσεις. Βάζει το χέρι ολόκληρο και το πιπιλαει μέσα στο στόμα του, έχει γκρίνια.. 

Δεν ξέρω τι να κάνω έχω πελαγωσει σε τέτοιο σημείο που Σκέφτηκα να σταματήσω το θηλασμό γιατί η ψυχολογία μου είναι σε κατάρρευση 😞. Αν και στην πραγματικοτητα δεν θέλω... Θα ήθελα απλά να είναι χορτάτος μαι ήρεμος και αν γίνεται μια φορά στις τόσες να παιρνει ένα γευμα μπιμπερό. 

Σας ευχαριστω για την κατανόηση εκ των προτερων και αναμένω με αγωνία οποιαδήποτε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ να σου ζησει!το μωρο ειναι περιπου 4μ,ο θηλασμος πλεον εχει εδραιωθει οποτε δ ειναι απαραιτητο να νιωθεις το στηθος γεματο ολη την ωρα.το γαλα θα παραχθει εκεινη την ωρα που θα μπει το μωρο

απο την ανησυχια που λες την ωρα θηλασμου,θα ελεγα ισως ειναι αλμα,που μπορει κ να αυξησει την ορεξη,ενοχληση απο δοντια αν κ νωρις,η επειδη ακριβως μεγαλωνει,του αποσπα την προσοχη το περιβαλλον

δ καταλαβαινω απο την περιγραφη να κανει τοξο το σωματακι του

για το θηλαστρο δυστυχως δ εζω καθολου εμπειρια

ηθελα απλα να σου γραψω οτι δ ειναι απαραιτητο οτι δ χορταινει ο μικρος

δ ειναι κακο να δινεις κ στα δυο στηθη εφοσον θεωρεις οτι πειναει.την επομενη φορα θα ξεκινησεις με το δευτερο

να αλλαζεις στασεις θηλασμου,αδειαζει αλλο σημειο.επισης βοηθαει πολυ την ωρα θηλασμου να κανεις μαλαξεις στο στηθος ,κατεβαινει πιο γρηγορα το γαλα

οι πανες του εχουν μειωθει;

μην ξεχνας να πινεις υγρα

δ νομιζω οτι ενα μωρο που πειναει ξεχνιεται τοσο ευκολα με αγκαλια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ!Ναι σε 2 μέρες κλείνουμε 2 μήνες! Οι πάνες του έχουν ελάχιστα μειωθεί δηλαδή από τις 7-9 έχουμε παει στις 6-7 που θεωρώ είναι φυσιολογικά σωστά; έχουν μειωθεί λίγο οι κενωσεις από 4-5 έχουν γίνει 3 συνήθως αλλά μεγάλες.. 

Έχουμε κολικους επίσης ξέχασα να αναφέρω και Δυσχεσια (δυσκολεύεται να τα βγάλει αλλά όταν βγαίνουν είναι μουσταρδί και υδαρη) όποτε κάποιες φορές μέσα στην μέρα του δίνω το στήθος και για παρηγοριά με αποτέλεσμα να μου φαίνεται ότι μετά δεν του αρκεί πάλι το γάλα.. παρα πολλές φορές δεν μπορώ να καταλάβω εάν η ανησυχία είναι από αυτό ή από πεινα. Κάνει τόξο το σώμα του ναι αλλά όχι κάθε φορά... Εχω μπερδευτεί και εγώ πολυ. Νομίζω είναι λίγο τεμπέλης γιατί τόν πρώτο μήνα είχα υπερπαραγωγή και το γάλα ερεε ενώ τώρα πρεπει να προσπαθήσει παραπανω.  

Θα το δοκιμάσω αυτό με τα δυο στήθη να δώ... Ειδικά από το αριστερό που έχει αρκετά λιγότερο γάλα.  Αυτό με τα χέρια και το πιπιλισμα με μπερδέυει πιο πολυ από όλα... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Despoina11 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!Ναι σε 2 μέρες κλείνουμε 2 μήνες! Οι πάνες του έχουν ελάχιστα μειωθεί δηλαδή από τις 7-9 έχουμε παει στις 6-7 που θεωρώ είναι φυσιολογικά σωστά; έχουν μειωθεί λίγο οι κενωσεις από 4-5 έχουν γίνει 3 συνήθως αλλά μεγάλες.. 

Έχουμε κολικους επίσης ξέχασα να αναφέρω και Δυσχεσια (δυσκολεύεται να τα βγάλει αλλά όταν βγαίνουν είναι μουσταρδί και υδαρη) όποτε κάποιες φορές μέσα στην μέρα του δίνω το στήθος και για παρηγοριά με αποτέλεσμα να μου φαίνεται ότι μετά δεν του αρκεί πάλι το γάλα.. παρα πολλές φορές δεν μπορώ να καταλάβω εάν η ανησυχία είναι από αυτό ή από πεινα. Κάνει τόξο το σώμα του ναι αλλά όχι κάθε φορά... Εχω μπερδευτεί και εγώ πολυ. Νομίζω είναι λίγο τεμπέλης γιατί τόν πρώτο μήνα είχα υπερπαραγωγή και το γάλα ερεε ενώ τώρα πρεπει να προσπαθήσει παραπανω.  

Θα το δοκιμάσω αυτό με τα δυο στήθη να δώ... Ειδικά από το αριστερό που έχει αρκετά λιγότερο γάλα.  Αυτό με τα χέρια και το πιπιλισμα με μπερδέυει πιο πολυ από όλα... 

Αρχικά να ξεκινήσω από το ότι πολύ καλά έκανες που πήρες θήλαστρο. Ακόμα κ αν δεν πάρει το γάλα με το μπιμπερό, εφόσον έχει σταματήσει ο βραδινός θηλασμός, θα σου κρατήσει την παραγωγή. 

Λοιπόν το πρώτο διάστημα οι αδένες σου στο στήθος είναι πρησμένοι, αυτό γίνεται γιατί ξεκινάει η παραγωγή και δεύτερον έχει προνοήσει η φύση να ρέει το γάλα μέχρι το παιδί να δυναμώσει το σαγόνι κ τη θηλαστική κίνηση. Ομως η πραγματική ποσότητα που βγαζεις είναι πολύ μικρότερη από αυτή που νομιζεις δλδ γύρω στα 35 ml από το κάθε στηθος, ενώ η αισθηση είναι ότι εχεις βγάλει έξι λίτρα..Με τον καιρό το πρήξιμο μειώνεται, εσυ ταυτόχρονα θα νιώθεις πιο άδεια αλλά αυτό δεν είναι αλήθεια απλά έχεις πιο πολύ χώρο να γεμίσει το στήθος. Όταν το παιδί ζητάει στήθος, να το αφήνεις, γιατί περνάει αλμα ανάπτυξης και αυτό σημαίνει ότι θα περάσεις κάποια διαστήματα με το μωρό πάνω σου πολλές ώρες. Μπορεί αυτό να κρατάει μια μέρα μπορεί κ βδομάδα, έχει να κάνει με το παιδί..  Με την κίνηση αυτή το στήθος παίρνει εντολή για περισσότερη παραγωγή καθότι αυξάνεται κ η ανάγκη όσο μεγαλώνει σε ml. 

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις βραδινές αντλήσεις. Δλδ σταθερά από την τελευταία φορά που θα φάει το μωρό μετά από τρεις ώρες ξυπνητήρι. Για να διατηρήσεις την παραγωγη σταθερή. Αν το βράδυ από τόσο νωρίς σταματάς θηλασμό, το στήθος παίρνει εντολή ότι υπερπαράγει και σταματάει να βγάζει τόσο , όποτε τη μέρα θα παιδεύεσαι παραπάνω γιατί το μωρό δεν θα χορταίνει τόσο και το τρίωρο θα γίνεται κάθε μισή ώρα. Πολλές μανούλες το κάνουν έτσι , δεν υπάρχει κανόνας ούτε είναι λάθος απλά θα σε κουράσει όσο περνάνε οι μέρες. Το γάλα σου αν δεν το πίνει βάζε το σε σακουλάκια ειδικά κ κατέψυξε το για ώρες ανάγκης. Επίσης αν δεν δέχεται μπιμπερό δεν είναι ανησυχητικό, τα μωρά ξέρουν ότι είναι άλλη η αίσθηση της θηλης που βγάζει γάλα και τους αηδιάζει η νέα αίσθηση. Αλλά είναι επίσης εύκολο το να αλλάξει η συνήθεια. Μια δυο τρεις δεκαπέντε θα το δεχτεί. Αν πάλι εσυ δεν θες ή αυτό σε αγχώνει υπάρχει κ η μέθοδος με το σωληνάκι που το ενώνεις με τη θηλή. Έτσι κάνουν κ επαναγαλακτισμο στο εξωτερικό. Ψαξτο στο Ίντερνετ. Βοηθάει κ το μωρό κ εσένα με την παραγωγη.. ενωνεις το σωληνάκι με τη θηλή κ το μωρό νομίζει ότι θηλάζει αλλά το γάλα βγαίνει από μπουκάλι. Επίσης η θηλή παίρνει εντολή παραγωγής και έχετε διπλο όφελος. 
Μην απογοητεύεσαι πάντως. Υπάρχουν τρόποι, μέθοδοι κ τεχνολογία να σε βοηθάει. Σε τελική αν δεις οτι η παραγωγη μειώνεται , Μιλα με τον παιδίατρο ή γυναικολόγο σου να σου δώσει ταμπλέτες μαγιάς ή κάποιο βοήθημα. Υπάρχουν τροφές επίσης που βοηθάνε τη δίκη σου παραγωγη κλπ.. Αν πελαγώσεις και δεις οτι δεν μπορείς μόνη σου ψυχολογικά μπορείς να απευθυνθείς σε σύμβουλο θηλασμού για τις πρώτες μέρες να σε βοηθάει ..

υγ. Βάζε θήλαστρο από το στήθος που δεν βγάζει γάλα μετά από κάθε θηλασμό και κρατα το για δέκα λεπτά μέχρι να σταματήσει να βγάζει. Σιγά σιγά θα αυξηθεί η παραγωγή κ από εκεί πάλι. Συνήθως τα μωρά από τον ένα μαστό βγάζουν πιο εύκολα κ το άλλο παραμελείται με αποτέλεσμα να μειώνεται η παραγωγή. Δεν πειράζει να βγάζει λίγο λιγότερο αρκεί να μην βγάζεις στο τέλος μόνο από το ένα. Το βράδυ το θήλαστρο μαξ 20 λεπτά μην πάθεις μαστίτιδα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Despoina11 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!Ναι σε 2 μέρες κλείνουμε 2 μήνες! Οι πάνες του έχουν ελάχιστα μειωθεί δηλαδή από τις 7-9 έχουμε παει στις 6-7 που θεωρώ είναι φυσιολογικά σωστά; έχουν μειωθεί λίγο οι κενωσεις από 4-5 έχουν γίνει 3 συνήθως αλλά μεγάλες.. 

Έχουμε κολικους επίσης ξέχασα να αναφέρω και Δυσχεσια (δυσκολεύεται να τα βγάλει αλλά όταν βγαίνουν είναι μουσταρδί και υδαρη) όποτε κάποιες φορές μέσα στην μέρα του δίνω το στήθος και για παρηγοριά με αποτέλεσμα να μου φαίνεται ότι μετά δεν του αρκεί πάλι το γάλα.. παρα πολλές φορές δεν μπορώ να καταλάβω εάν η ανησυχία είναι από αυτό ή από πεινα. Κάνει τόξο το σώμα του ναι αλλά όχι κάθε φορά... Εχω μπερδευτεί και εγώ πολυ. Νομίζω είναι λίγο τεμπέλης γιατί τόν πρώτο μήνα είχα υπερπαραγωγή και το γάλα ερεε ενώ τώρα πρεπει να προσπαθήσει παραπανω.  

Θα το δοκιμάσω αυτό με τα δυο στήθη να δώ... Ειδικά από το αριστερό που έχει αρκετά λιγότερο γάλα.  Αυτό με τα χέρια και το πιπιλισμα με μπερδέυει πιο πολυ από όλα... 

Σε ευχαριστώ τόσο πολυ για τις συμβουλές. Πιστευεις και εσυ ότι είναι άλμα ε;να μην ανησυχω.. Δεν έχω προβλημα για τώρα τουλάχιστον να κάνω αντλήσεις το βράδυ αρκεί να βρώ λίγο ένα σωστό πρόγραμμα για το χρόνο και τη διαρκεία. Δηλαδή ο μικρός κοιμάται πχ στις 9, στις 11-12 να κάνω άντληση και από τους δυό μαστους; για ένα τέταρτο πχ στόν καθένα; και στις 2-3 που είναι μια πιθανη ώρα που θα ξυπνήσει το παιδι για να φάει όμως τι θα κάνω θα το θηλαζω και από τα δυο ή από το ένα και από το άλλο άντληση μετά το θηλασμό; εχω μπερδευτεί 🥴. Δεν με προειδοποιει και αυτός τι ώρα θα ξυπνήσει να βγάλω πρόγραμμα 😄

Όσο για τα μπιμπερό θα ψάξω να δω ποιο προτείνεται για θηλασμό, μήπως δεν του ταιριάζουν αυτά που έχω και θα προσπαθήσω μάλλον να το δώσει ο μπαμπάς του ενδιάμεσα στο γευμα ή πεινασμένο; δεν ξέρω θα τα δοκιμάσω και τα δυο.. 

Link to comment
Share on other sites

να δινεις αν ειναι συνηθως το αριστερο που εχει λιγοτερο

τα χερακια στο στομα ειναι κ αναπτυξιακο σταδιο

γενικα λογω αλματος μπορει να ειναι πολυ στο στηθος κ ταυτοχρονα ανησυχος.κ πραγματι αυτο μπορει να κρατησει πολλες μερες

ετσι καμια φορα μπερδευεσαι κ λες δ του φτανει

για το τοξο δειτε μηπως εχει κ ηπια παλινδρομηση

κ οι πανες οκ

καλα κανεις κ δινεις στηθος κ για παρηγορια.απλα οταν τρωει να σιγουρευεσαι οτι καταπινει κ καλα καποιες φορες

δες πως θα παει καμια βδομαδα ακομη κ βλεπεις

ειναι λογικο μετα απο υπερπαραγωγη να νομιζεις τωρα οτιναδειασε το στηθος,αλλα πλεον εμαθε κ θα κατεβασει οταν χρειαστει

αν σε προβληματιζει αν τρωει επαρκως ,εγω δ θα αφηνα 6ωρο το βραδυ.8καλους θηλασμους κανει το 24ωρο;

θα μου πεις γτ να ξυπναω ενα παιδι που κοιμαται,κατανοητο.εμενα δ κοιμοντουσαν.αλλα αν θες να τρωει παραπανω αναγκαστικα θα βαλεις κ αλλο θηλασμο.βεβαια την παραγωγη θα την κρατησει κ μια αντληση ενδιαμεσα,εφοσον εχεις θηλαστρο

γενικα η βραδινη παραγωγη βοηθαει πολυ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Με τόση παρηγορια δεν μπορώ να πω πια με σιγουριά... Αλλά τώρα που το λες και το σκέφτομαι νομίζω πως με τόσο υπνο  και τόση παρηγορια όχι δεν κάνει 8 κάλους θηλασμους μάλλον... Τι να κάνω εφόσον δεν μπόρεσα να του δώσω μπιμπερό μέσα στη μέρα και για συμπλήρωμα πχ που το σκεφτόμουν, θα αρχίσω να τον ξυπνάω τον καημένο.. Για εμενα δεν κάνει διαφορά θα ξυπνήσω Έτσι και αλλιώς για την άντληση .. Αυτός απλά θα ξυπνήσει με το ζόρι άλλη μια φορά. Το θηλαστρο θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ μάλλον μια φορά το βράδυ.. Και μετά από το θηλασμό στο αριστερό στήθος αλλά πάλι βράδυ ...τη μέρα ειδικά από 4-5 το απόγευμα που αρχίζει αυτός να πονάει πιο πολυ το χρησιμοποιεί έτσι και αλλιώς για πιπίλα.. Ευχαριστώ πολυ και παλι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Despoina11 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα. Σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά μας και είμαι νέα μανουλα τώρα αποφάσισα να ζητήσω και εγώ βοήθεια γιατί έχω πελαγωσει. Λοιπόν 11/1 γέννησα έναν ωραιότατο μπέμπη 3,5 κιλά.

Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα χωρίς χρήση μπιμπερό ποτε ούτε και πιπιλας. Τις τελευταίες 10 μέρες περιπου νομίζω ότι το γάλα μου δεν αρκεί στο μωρό μου. Να αναφέρω ότι παντα θηλαζε συχνά πολυ δηλαδή το πολυ ανά 2 ώρες μέσα στη μέρα και για αρκετή ώρα μισάωρο-ωρα. Το βράδυ όμως κοιμάται καλά εξαρχής δηλαδή είχαμε τριωρα τετραωρα κενά μέχρι να Σαραντησει και πλεον εχουμε την πρώτη φορά που θα κοιμηθεί από 4 έως και 6 ώρες κενό.

Το παιδί τον πρώτο μήνα πηρε πολυ καλο βάρος 1300 γραμμάρια.. Τώρα δεν έχω εικόνα καθώς θα παμε στον παιδιατρο την επόμενη εβδομάδα και ζυγαριά δεν έχω. Αλλά νομίζω ότι πλεον δεν φευγει ευχαριστημένος όπως πριν από το στήθος. Σταματάει μετά από αρκετές φορές που το αφήνει και το ξανά ψάχνει με μανία και το στήθος μου φαίνεται ότι είναι εντελώς άδειο δεν βρίσκει δηλαδή ο καημένος κάτι να φάει. Δεν του δίνω και το δευτερο γιατί τόσο συχνά που τρώει φοβάμαι ότι μετά δεν θα έχω τπτ να του δώσω την επόμενη φορά που θα πεινασει... 

Νομίζω λοιπόν ότι είναι επειδή κουράζεται ή εκνευρίζεται και φυσικά κλαίει τις περισσοτερες φορές και ξεχνιέται με αγκαλιά. Αγόρασα λοιπόν ένα θηλαστρο μήπως και μπορέσω να αυξήσω την παραγωγη μου ή να βγάζω λίγο γαλα το βράδυ να του το δίνω  σε συμπλήρωμα αλλά και για να έχω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον την επιλογή να τον ταΐσει και κάποιος άλλος εκτός από εμένα εάν χρειαστεί να λείψω για δουλειά. 

Και εδώ είναι που έχω θέμα. Καταρχάς δεν έχω καμία ιδέα για το ποτε να αντλώ για ποση ωρα, μετά το γευμα; μια ώρα μετά που λένε εάν το κάνω μετά δεν προλαβαινει το στήθος μου να μαζέψει νομίζω για το επόμενο γευμα του. Γενικά χρειαζόμαι βοήθεια με το πρόγραμμα και δευτερον πως να τον κάνω να πάρει μπιμπερό; αρνείται πεισματικά. Έχετε κάποια συμβουλή για τον τρόπο ή για το είδος και το μέγεθος του μπιμπερό που μπορώ να δοκιμάσω; έχω πελαγωσει.. Βγάζω το βράδυ σε 1-2 αντλήσεις περιπου 100-130 ml συνολο το οποίο τελικά παει χαμένο και το παιδί μου μένει νομίζω να πειναει καθως κάνει νομίζω όλες τις κινήσεις. Βάζει το χέρι ολόκληρο και το πιπιλαει μέσα στο στόμα του, έχει γκρίνια.. 

Δεν ξέρω τι να κάνω έχω πελαγωσει σε τέτοιο σημείο που Σκέφτηκα να σταματήσω το θηλασμό γιατί η ψυχολογία μου είναι σε κατάρρευση 😞. Αν και στην πραγματικοτητα δεν θέλω... Θα ήθελα απλά να είναι χορτάτος μαι ήρεμος και αν γίνεται μια φορά στις τόσες να παιρνει ένα γευμα μπιμπερό. 

Σας ευχαριστω για την κατανόηση εκ των προτερων και αναμένω με αγωνία οποιαδήποτε βοήθεια

Για αρχή θα σου πω ότι συμφωνώ με τα κορίτσια και μάλλον το μωράκι σου περνάει άλμα,εξου κ η ανησυχία του. Καταρχάς περίμενε να πας στον παιδίατρο κ να δεις όντως τι βάρος έβαλε γιατί μπορεί εσύ να νομίζεις ότι δεν τρωει ή  ότι δεν παράγεις αλλά να έχεις ψευδή εικόνα συγκρίνοντας το με τον πρώτο καιρό. Εγώ πάντα έδινα και τα δύο στήθη,με το ένα τα πηγαίναμε καλύτερα. Θα σου έλεγα να δίνεις κ το άλλο κ την επόμενη φορά ξεκινάς με το δεύτερο. Να αλλάζεις στάσεις στον θηλασμό να αδειάζει πιο σωστά το στήθος κ η γνώμη μου είναι,ειδικά αν το παιδί βάζει ικανοποιητικα γραμμάρια,να μην το ξυπνάς το βράδυ. Κάνε θήλαστρο για να συνεχίσεις την παραγωγή κάθε τρεις ώρες.και μετά αν δεν παίρνει μπουκάλι,βάλτο σακουλάκι αποθήκευσης κ κατάψυξη. Η αλήθεια είναι ότι σε αυτήν την φάση κ αν το παιδί περνάει άλμα,αφήνουμε τις δοκιμές με το μπουκάλι. Πρέπει να βρεις ένα παραθυράκι να είναι σε φάση ηρεμίας,όχι άλμα,όχι δόντια,κ να του δώσεις χρόνο. Μπορείς να ξεκινήσεις με 30μλ μπουκάλι σε περίπτωση που δεν το πιει να μην πάει πολύ χαμένο.οσο το συνηθίζει,αυξάνεις κ ποσότητα. Μην φοβάσαι το θήλαστρο το βράδυ κ να ξυπνήσει το μωρό θα μπορέσει να θηλάσει. Απλά μην περιμένεις να αντλήσεις στο4-6ωρο που συνήθως ξυπνάει. Εγώ τον έβαζα για ύπνο αφού θηλαζε και αντλουσα στο 2ωρο μετά. Το καλύτερο για μένα ήταν το νοσοκομειακή θήλαστρο της μεντελα. Το χρησιμοποίησα κ στα δύο παιδιά μου. Το νοικιάζεις πχ με το 10ημερο κ βλέπεις πόσο σε βολεύει. Δεν σαμποτάρει τον θηλασμο,ίσα ίσα σου αυξάνει την παραγωγή και υπάρχει κ διπλό (αν το πάρεις,αυτό να προτιμησεις)όπου το βάζεις για ένα δεκαλεπτο κ στα δύο στήθη κ τελειώνεις. Για τα συμπληρώματα θα σου έλεγα να περιμένεις το ζύγισμα του μωρού,γιατί αν παίρνει αρκετά,το μόνο που θα καταφέρεις με την μαγιά είναι υπερπαραγωγή κ μετέπειτα μαστίτιδα (το έπαθα στο πρώτο παιδί μου).Καλό κουράγιο κ εφόσον σου αρέσει κ ο θηλασμός,όσο αντέχεις να μην το αφήσεις.Μπραβο σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Despoina11 είπε:

Σε ευχαριστώ τόσο πολυ για τις συμβουλές. Πιστευεις και εσυ ότι είναι άλμα ε;να μην ανησυχω.. Δεν έχω προβλημα για τώρα τουλάχιστον να κάνω αντλήσεις το βράδυ αρκεί να βρώ λίγο ένα σωστό πρόγραμμα για το χρόνο και τη διαρκεία. Δηλαδή ο μικρός κοιμάται πχ στις 9, στις 11-12 να κάνω άντληση και από τους δυό μαστους; για ένα τέταρτο πχ στόν καθένα; και στις 2-3 που είναι μια πιθανη ώρα που θα ξυπνήσει το παιδι για να φάει όμως τι θα κάνω θα το θηλαζω και από τα δυο ή από το ένα και από το άλλο άντληση μετά το θηλασμό; εχω μπερδευτεί 🥴. Δεν με προειδοποιει και αυτός τι ώρα θα ξυπνήσει να βγάλω πρόγραμμα 😄

Όσο για τα μπιμπερό θα ψάξω να δω ποιο προτείνεται για θηλασμό, μήπως δεν του ταιριάζουν αυτά που έχω και θα προσπαθήσω μάλλον να το δώσει ο μπαμπάς του ενδιάμεσα στο γευμα ή πεινασμένο; δεν ξέρω θα τα δοκιμάσω και τα δυο.. 

Η ζυγαριά όσον αφορά το βαρος θα είναι καλός σύμβουλος. Το θήλαστρο θα σε βοηθήσει κ στην παραγωγή αλλά και στο να ξέρεις ότι πράγματι βγάζεις πχ τόση ποσότητα. Πάντα μα πάντα θα αδειάζεις και τα δυο στήθη. Αν παραμελείς το ένα, θα μειώνεις εσυ την παραγωγή στο τέλος. Αν δεν θέλει από το ένα στην αρχή βάζε το λιγάκι μα πιπιλίσει κ μετά βγάλε ότι έχεις με το θήλαστρο. Για μένα το θηλαστρο είναι ο καλύτερος σύμμαχος του θηλασμού. Δεν υπάρχει νομίζω μανούλα που να μην έχει βιώσει ιδιες ανησυχίες ή ακόμα κ αυτό με την επιλογή στο ένα στήθος. Εμένα πχ το ένα δεν είχε καλή θηλή κ επειδή δεν έπιανε όπως το άλλο δεν το ήθελε καθόλου, το έφτυνε αμέσως.. εννοειται πως μειώθηκε το γάλα γιατί δεν ήθελε κάν να πιπιλισει.. όποτε όλη τη δουλειά από το αριστερό την έκανα με θήλαστρο.. κ της έδινα γεύμα με μπιμπερό από αυτό το στήθος. Αλλά δεν είχα άλλη επιλογή μόνο με ψευδοθηλη έπινε και πάλι ζοριζόταν από εκεί.. 

Σου προτείνω αν θες να διατηρήσεις παραγωγή από το ένα στήθος επέμενε περισσότερο ακόμα κ με θήλαστρο και σίγουρα το βραδινό καν το ακριβώς όπως περιέγραψες, χωρίς στρες.. 

Όσον αφορά το αλμα αναπτυξης ξέρω ποσό δύσκολο είναι να έχεις το μωρο συνέχεια εκεί αλλά είναι στο πρόγραμμα και κραταει συνήθως λίγες μέρες κάθε φορά .. υπομονή κ καλή δύναμη! Θα βρείτε πρόγραμμα κ θα συντονιστείτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστω όλες τόσο πολυ! Οι συμβουλές σας είναι βάλσαμο... Νιώθω ότι τουλάχιστον έχει περασει και άλλος κόσμος από εκεί! Καθώς στον περιγυρο μου σχεδόν καμια δεν θηλάζει αποκλειστικά οπότε δεν είχα να το συζήτησω με κάποια "παλια". Θα κάνουμε δοκιμές με το μωράκι μου και θα το βρουμε πιστεύω, με επιμονή και υπομονή. Ήδη από απόψε ξεκίνησα να βγάζω με το θηλαστρο το βράδυ στο δίωρο μετά που κοιμάται και μετά το πρώτο του ξυπνημα επίσης. Θα το παλέψω και θα το καταφέρω καθώς ο αρχικός μου στόχος ήταν τουλάχιστον το 6μηνο και βλέπουμε! Θα καταφυγω ξανά στη βοήθεια σας σίγουρα 😀

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...