Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

1 hour ago, Evdokia Pan said:

Οτι σου έχει δωσει να το παρεις! Ρωτησε την κ για προγεστερονη.

Τι να πω... ο Θεος ειναι μεγαλος! Η Παναγία δεν θα μας αφησει!

Τα duphaston ειναι προγεστερόνη... Είχες πάρει κι εσύ την 7η μέρα μετά την ωορρηξία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

23 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Είσαι μικρή ακόμα και αυτό είναι εφησυχαστικο, επειδή έχεις χρόνο για διερεύνηση! ... Σίγουρα αυτά που λες πιο πάνω είναι πολύ σημαντικα μιας και το σώμα σου πρέπει να προετοιμαστεί κατάλληλα.. ο γιατρός δεν σου πρότεινε εξετάσεις για διερεύνηση του θέματος; Καλό είναι να πάρεις κι άλλη γνώμη!

δεν μου πρότεινε γιατί δεν έχει και λίγο καιρό που έκανα!

 

22 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Μπορώ να σε καταλάβω καλύτερα απο οποιονδηποτε (2 παλλινδρομες, 7η βδομάδα, να έχεις ακουσει καρδια κ μετα τιποτα κ στα δυο! Ενα αγορι κ ενα κοριτσι.. υγιεστατα κ τα δυο!). 

Θα σου πω οτι εχεις καθε δικαιωμα να νιώθεις έτσι.  Ζεις μια δεύτερη απώλεια.  Ασχετα σε πιο στάδιο έφτασε! Να στεναχωρηθείς,  να θυμώσεις κ στο τελος να πεισμωσεις!!!

Έχεις δυο πλεονεκτήματα: νεαρη ηλικια (εγω ειμαι ηδη 38) κ καλη συχνοτητα σύλληψης.  Τωρα μπορει να σου ακούγονται μπουρδες, αλλα όταν περασουν λιγο οι μερες θα το καταλάβεις. 

Στο πρακτικο κομμάτι να σιγουρευτείς οτι θα καθαρισει η μητρα. Αν χρειαστεί αποξεση μην ρην φοβηθεις, ενεργοποιει την μήτρα κ σου εξασφαλίζει οτι δεν θα αναπτυχθούν μικροβια απο τυχον υπολείμματα. 

Και να λανεις εξετασεις. Ξεκινα με θυρεοειδή κ θρομβοφιλια. Οι βιοχημικες έχουν σχεση με αυτα τα δύο.  Κ καρυοτυπο ζεύγους.  Ρωτα τον γιατρο σου να παρεις βιταμινες. Εγω επαιρνα pregnacare, Ε για το ενδομήτριο κ το φιλισιν δεν το σταματησα ποτε απο την 1η εγκυμοσύνη. 

Εμένα μου βρηκαν μια μορφή θρομβοφιλιας. Παιρνω κ αντιπηκτικα.

Περυσι τέτοιες μερες εχασα το δεύτερο μωρο μου. Αυτη τη στιγμη τρεμω... αν θα χτυπήσει η καρδουλα του, αν θα συνεχίσει να χτυπα κι οσο δεν εχω συμπτωματα τοσο πιστεύω οτι εχει τελειωσει...

Συγνωμη για το σεντόνι.. αν νομιζεις οτι μπορβ να σε βοηθησω κάπου, πολυ ευχαριστως να μιλήσουμε.  Στειλε μου μνμ.

Σου στέλνω μια τεράστια αγκαλια!

Αχ, δεν ξέρεις πόσο με βοηθάνε τα λόγια σου ❤️ ξέρω ότι ο πόνος που νιώθω, δεν τον έχω νιώσει μόνο εγώ! αλλά ναι είναι αυτό το παράπονο...
Έχω κάνει πρόσφατα γενικές εξετάσεις, ορμονολογικές και θρομβοφιλίας! όλες καλές είναι! το μόνο που έχω χαμηλό είναι η d3 και το φυλλικό όξυ γιατί δεν τρώω λαχάνικα και επειδή είμαι αρκετά λευκή... 
Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου ❤️❤️❤️
 

 

9 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Μακάρι Ευδοκία μου!! Απο το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτι! .... Θα παρακολουθώ τα κολπικά υγρά, αν αλλάξει κάτι! .. στο μεταξύ από αύριο μου χορήγησε και duphaston και ελπίζω και αυτά να βάλουν το λιθαράκι τους! ... Έχω μεγάλη αγωνία για σένα! Εύχομαι να πάνε όλα καλά ❤️... Και όπως πολύ σωστά λες, "ηθικό ακμαιοτατο". 

πάντως κι εγώ σε αυτήν την εγκυμοσύνη είχα βγάλει ένα σπυρί στο μέτωπο τεράστιο 😂 και γενικά σπυράκια λες και ήμουν στην εφηβεία! 
εντωμεταξύ εμένα το duphston μου το έδωσε για να καθαρίσω.. ποια είναι η ιδιότητα του; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , rodok είπε:

δεν μου πρότεινε γιατί δεν έχει και λίγο καιρό που έκανα!

 

Αχ, δεν ξέρεις πόσο με βοηθάνε τα λόγια σου ❤️ ξέρω ότι ο πόνος που νιώθω, δεν τον έχω νιώσει μόνο εγώ! αλλά ναι είναι αυτό το παράπονο...
Έχω κάνει πρόσφατα γενικές εξετάσεις, ορμονολογικές και θρομβοφιλίας! όλες καλές είναι! το μόνο που έχω χαμηλό είναι η d3 και το φυλλικό όξυ γιατί δεν τρώω λαχάνικα και επειδή είμαι αρκετά λευκή... 
Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου ❤️❤️❤️
 

 

πάντως κι εγώ σε αυτήν την εγκυμοσύνη είχα βγάλει ένα σπυρί στο μέτωπο τεράστιο 😂 και γενικά σπυράκια λες και ήμουν στην εφηβεία! 
εντωμεταξύ εμένα το duphston μου το έδωσε για να καθαρίσω.. ποια είναι η ιδιότητα του; 

Εγω ξερω οτι το duphaston το δίνουν στις πολυκυστικες για να ρυθμισουν τον κυκλο.

Μπορει να εχει πολλες ιδιότητές. Δεν το εχω ψαξει, γιατί δεν το εχω παρει ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

Εγω ξερω οτι το duphaston το δίνουν στις πολυκυστικες για να ρυθμισουν τον κυκλο.

Μπορει να εχει πολλες ιδιότητές. Δεν το εχω ψαξει, γιατί δεν το εχω παρει ποτέ. 

μάλιστα! πολυκυστικές δεν έχω, μικρές περιόδους είχα, ίσως γι'αυτό το έδωσε! πάνω στη θολούρα μου τίποτα δεν ρώτησα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, rodok said:

δεν μου πρότεινε γιατί δεν έχει και λίγο καιρό που έκανα!

 

Αχ, δεν ξέρεις πόσο με βοηθάνε τα λόγια σου ❤️ ξέρω ότι ο πόνος που νιώθω, δεν τον έχω νιώσει μόνο εγώ! αλλά ναι είναι αυτό το παράπονο...
Έχω κάνει πρόσφατα γενικές εξετάσεις, ορμονολογικές και θρομβοφιλίας! όλες καλές είναι! το μόνο που έχω χαμηλό είναι η d3 και το φυλλικό όξυ γιατί δεν τρώω λαχάνικα και επειδή είμαι αρκετά λευκή... 
Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου ❤️❤️❤️
 

 

πάντως κι εγώ σε αυτήν την εγκυμοσύνη είχα βγάλει ένα σπυρί στο μέτωπο τεράστιο 😂 και γενικά σπυράκια λες και ήμουν στην εφηβεία! 
εντωμεταξύ εμένα το duphston μου το έδωσε για να καθαρίσω.. ποια είναι η ιδιότητα του; 

Εμένα μου είπε ότι το duphaston διατηρεί τα επίπεδα της προγεστερόνης εκεί που πρέπει ωστε να διατηρηθεί το πάχος του ενδομητρίου σε περίπτωση επιτυχούς γονιμοποίησης... Με παραξενευει που το δίνουν για να ρυθμίσουν την περίοδο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου νομίζω πως ούτε και αυτή τη φορά έγινε κάτι. Είμαι 9 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο και σήμερα ξύπνησα με πόνο στο στήθος. Όχι όμως στις θηλές όπως θα αναμενες σε κια εγκυμοσύνη αλλά στο πλευρό κοντά στην μασχάλη όπως θα συνέβαινε στην περίοδο. Και βάρος χαμηλά όπως πάλι θα μου συνέβαινε στην περίοδο...Έχω απογοητευτεί, ειμαι να σκάσω! :(

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alice20 είπε:

Κορίτσια μου νομίζω πως ούτε και αυτή τη φορά έγινε κάτι. Είμαι 9 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο και σήμερα ξύπνησα με πόνο στο στήθος. Όχι όμως στις θηλές όπως θα αναμενες σε κια εγκυμοσύνη αλλά στο πλευρό κοντά στην μασχάλη όπως θα συνέβαινε στην περίοδο. Και βάρος χαμηλά όπως πάλι θα μου συνέβαινε στην περίοδο...Έχω απογοητευτεί, ειμαι να σκάσω! :(

Καλημερα! Εγω πονο στο στηθος ειχα ακριβως αυτον που πειριγραφεις κι οσο περνουσαν οι μέρες επεκταθηκε κ στην πλατη. Μετα την καθυστέρηση αρχισα να εχω ευαισθησία στις θηλες. Ομως κ παλι ο πονος στην πλατη είναι πιο εντονος. Επισης ενιωθα αυτο το βαρος κ πρηξιμο στην κοιλιά.  Μπορει να μην είναι περιοδος αυτο που σε πιεζει αλλα βλαστοκυστη πιυ μεταφερεται απο την σάλπιγγα στη μητρα 🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Evdokia Pan said:

Καλημερα! Εγω πονο στο στηθος ειχα ακριβως αυτον που πειριγραφεις κι οσο περνουσαν οι μέρες επεκταθηκε κ στην πλατη. Μετα την καθυστέρηση αρχισα να εχω ευαισθησία στις θηλες. Ομως κ παλι ο πονος στην πλατη είναι πιο εντονος. Επισης ενιωθα αυτο το βαρος κ πρηξιμο στην κοιλιά.  Μπορει να μην είναι περιοδος αυτο που σε πιεζει αλλα βλαστοκυστη πιυ μεταφερεται απο την σάλπιγγα στη μητρα 🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Αχ μακάρι... Αναπτερώνονται οι ελπίδες μου με αυτά που λες! .. πραγματικά σήμερα ήθελα να κλάψω το πρωί. Τώρα όμως νιώθω καλύτερα... Χίλια ευχαριστώ ❤️❤️

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Alice20 said:

Κορίτσια μου νομίζω πως ούτε και αυτή τη φορά έγινε κάτι. Είμαι 9 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο και σήμερα ξύπνησα με πόνο στο στήθος. Όχι όμως στις θηλές όπως θα αναμενες σε κια εγκυμοσύνη αλλά στο πλευρό κοντά στην μασχάλη όπως θα συνέβαινε στην περίοδο. Και βάρος χαμηλά όπως πάλι θα μου συνέβαινε στην περίοδο...Έχω απογοητευτεί, ειμαι να σκάσω! :(

Εγω μετά το δεκέβρη που εκανα απόξεση ξαναπροσπαθησαμε αυτο το μήνα δυστυχως αδιαθέτησα.

περιμεναμε τρεις μήνες που μας ειχε πει η γυναικολόγος! Την προηγούμενη φορά έπιασα στον πρώτο μήνα! Εχω αρχισει απο το προηγούμενο μηνα και παίρνω φιλικο οξύ

ελπίζω ο επόμενος μήνας να ειναι καλύτερος! Εσεις χρησιμοποιείτε εφαρμογή με τις γόνιμες ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 minutes ago, souz13 said:

Εγω μετά το δεκέβρη που εκανα απόξεση ξαναπροσπαθησαμε αυτο το μήνα δυστυχως αδιαθέτησα.

περιμεναμε τρεις μήνες που μας ειχε πει η γυναικολόγος! Την προηγούμενη φορά έπιασα στον πρώτο μήνα! Εχω αρχισει απο το προηγούμενο μηνα και παίρνω φιλικο οξύ

ελπίζω ο επόμενος μήνας να ειναι καλύτερος! Εσεις χρησιμοποιείτε εφαρμογή με τις γόνιμες ;

To φολικό οξύ είναι πολύ χρήσιμο και καλά κάνεις που το παίρνεις. Εγώ προσωπικά λόγω πολυκυστικων προτίμησα να ακολουθήσω τον κανόνα του επαφές μέρα παρά μέρα, γιατί με αγχωνε πολύ η διαδικασία με τα τεστ. Οπότε αν έχεις την ευκαιρία για τόσο συχνές επαφές είναι το καλύτερο γιατί καλύπτεις όλες τις μέρες και δεν αγχώνεσαι με τεστ κλπ! 

Εγώ τελικά έχω κι αλλους ανατρεπτικούς παράγοντες λόγω ΣΠΩ για γονιμοποίηση οπότε για 2 μήνες τώρα είμαι σε φαρμακευτική αγωγή για διέγερση ωοθηκών και πρόκληση ωορρηξίας.

Χαλάρωσε και όλα καλά θα πάνε. Καλή επιτυχία εύχομαι 😚

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alice20 said:

To φολικό οξύ είναι πολύ χρήσιμο και καλά κάνεις που το παίρνεις. Εγώ προσωπικά λόγω πολυκυστικων προτίμησα να ακολουθήσω τον κανόνα του επαφές μέρα παρά μέρα, γιατί με αγχωνε πολύ η διαδικασία με τα τεστ. Οπότε αν έχεις την ευκαιρία για τόσο συχνές επαφές είναι το καλύτερο γιατί καλύπτεις όλες τις μέρες και δεν αγχώνεσαι με τεστ κλπ! 

Εγώ τελικά έχω κι αλλους ανατρεπτικούς παράγοντες λόγω ΣΠΩ για γονιμοποίηση οπότε για 2 μήνες τώρα είμαι σε φαρμακευτική αγωγή για διέγερση ωοθηκών και πρόκληση ωορρηξίας.

Χαλάρωσε και όλα καλά θα πάνε. Καλή επιτυχία εύχομαι 😚

Κτάλαβα αν και με τους τωρινους ρυθμους δυσκολο το μέρα παρα μέρα θα το προσπαθήσω παντως ;) 

και μένα με αγχώνει αυτό με τις γονιμες να σουνπω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, souz13 said:

Κτάλαβα αν και με τους τωρινους ρυθμους δυσκολο το μέρα παρα μέρα θα το προσπαθήσω παντως ;) 

και μένα με αγχώνει αυτό με τις γονιμες να σουνπω την αλήθεια

Κοίταξε..αν όχι όλο τον μήνα, εφάρμοσε αυτή την πρακτική στις πιο γόνιμες και με περισσότερες πιθανότητες μέρες που είναι το διάστημα απο την 8η μέχρι την 18η μέρα του κύκλου σου! ... Δοκίμασε λίγο καιρό έτσι και βλέπεις μετά με τον γιατρό σου πώς αλλιώς θα μπορούσες να παρακολουθείς την ωορρηξία σου!

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Alice20 said:

Κοίταξε..αν όχι όλο τον μήνα, εφάρμοσε αυτή την πρακτική στις πιο γόνιμες και με περισσότερες πιθανότητες μέρες που είναι το διάστημα απο την 8η μέχρι την 18η μέρα του κύκλου σου! ... Δοκίμασε λίγο καιρό έτσι και βλέπεις μετά με τον γιατρό σου πώς αλλιώς θα μπορούσες να παρακολουθείς την ωορρηξία σου!

Τον προηγούμενο μηνα ηταν την 8η μερα του κυκλου κι την 11 ετσι που το είδα στην εφαρμογη…οποτε δε ξερω 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Να μαι κ εγώ πάλι.. χάθηκα για λίγο αλλά επανήλθα . Διάβασα λίγο τα τελευταία σας νέα .. 

@rodok λυπάμαι πολύ για αυτή σου την εξέλιξη ..πως είσαι;;  πραγματικα σου εύχομαι να το ξεπερασεις σύντομα και να αρχισεις και πάλι τις προσπαθειες σου.. 

και στις υπόλοιπες που δεν τα έχουν καταφέρει εύχομαι σύντομα να έχουν χαρμόσυνα νέα !

εγω αυτόν τον μήνα ξεκίνησα πάλι τις προσπάθειες.. πάντως είναι η δεύτερη φορά που κάνω ελεύθερα στις γόνιμες κ παρατηρώ πως πάλι έχω αυτούς τους πόνους περιόδου από τις επαφές κ μετά . Ενώ τους προηγουμενους μήνες  Που έκανα ελεύθερα στις μη γόνιμες δεν είχα τπτ απολύτως .. Πήρα κ τεστ ωορρηξιας αυτή τη φορά την 11η κ 12η βγήκε θετικό έκανα μέχρι την 15η για να είμαι σίγουρη όμως έβγαιναν αρνητικά κ δεν ξανά έκανα.. 10,11&12η είχα επαφές .. πιστεύω ότι έχω πέσει μέσα με τις μέρες .. βέβαια δεν ξέρω γιατί αλλά δεν είμαι κ πολύ αισιόδοξη πιστεύω πως δεν θα έγινε .. τώρα είμαι στην 20η ημέρα το μόνο που παρατηρώ είναι ότι έχω παρά πολλά υγρά εδώ κ 5-6 μέρες σε φάση που έβαζα σερβιετάκι γιατί βαρέθηκα να αλλάζω βρακιά 😂 σήμερα κάπως ελαττωθήκαν .  και τους πόνους χαμηλά που ξεκίνησαν από τις μέρες π είχα επαφές κ συνεχίζουν μέχρι κ τώρα .. για να δούμε θα έρθει η περίοδος ..;😏

Σορρυ για το κατεβατό 😁

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...