Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

4 hours ago, rodok said:

η γόνιμη μου ήταν στις 24/1, 3/2 είχα κάνει ενα πρεντικτορ και ειχε μια αχνη γραμμη. Ειχα πάει για χοριακη σε ενα καινουριο εργαστηριο και ηταν αρνητικη. Εκεινη την μερα ειχα δει μια σταγονα αιματος. Στις 7 ειχα αιμα κανονικο χωρις ροη και κομματια, στις 8 υπηρχε ροη και στις 9 παλι στο σκουπισμα. Γενικα δεν πονουσα. Απο την τοτε γονιμη το στηθος παρεμεινε ελαφρως πρησμενο, πονουσε για 10 μερες, τωρα ειναι ακομη πιο πρησμενο και ευαισθητο... ολο αυτον τον μηνα ειχα ανακατωσουρες κ εμετο κανω μονο στα πολυ ζορια. Πριν την κ. Δευτερα και επειτα ο,τι τρωω, δυσκολευομαι πολυ να το χωνεψω μου καθεται βαρυ. Ο γιατρος τοτε στο τηλεφωνο μου ειχε πει οτι ηταν κατι που μαλλον δεν ευδοκιμησε... Οταν ηταν να ερθει η γονιμη του φλεβαρη (συμφωνα με την εφαρμογη γυρω στις 24), δεν ενιωθα ο,τι νιωθω σε καθε γονιμη ουτε υγρα πολλα υγρα της ωορρηξιας, γενικα στον κυκλο ειχα. Τωρα που κ που βγαζω λευκα υγρα και ηταν να μου ερθει στις 8/3...
Γενικα τον Φεβρουαριο ειπαμε να χαλαρωσουμε κ να κανουμε ενα διαλειμμα. 
Χθες εκανα ενα κλιαρ μπλου και ηταν αρνητικο, ουτε μια υπονοια... τοσο λαθος να κανουν τα τεστ; 😒

 

Θα περιμενω λιγο ακομη και θα παω για υπερηχο, γιατι ό,τι κι αν ειναι πρεπει να με δει ο γιατρος...

 

πρωτυτερα δεν ετυχε να κανει καποιο τεστ; γενικα κι εγω εχω διαβασει διαφορα αλλα δεν θελω να μου δινω ελπιδες! Ειχα δει κ εδω σε καποιο ελληνικο φορουμ που σε μια κοπελα ειχε βγει θετικη γραμμη στον 3ο μηνα και στους αλλους μηνες τιποτα... απλα η τοτε χοριακη πιστευω οτι κατι θα εδειχνε! εκτος αν εκεινος ειχε μπερδεψει τα σωληνακια με τα αιμα ξερω εγω 😂 (ειχαμε κανει αιμοληψια δυο κοπελες εκεινη την ωρα, η καθεμια για διαφορετικο λογο)

@Mariam23 ξεχασα να συμπληρωσω οτι απο τοτε τα δεκατα δεν ειχαν πεσει αμαν, το χαμηλοτερο ηταν 38.8 και το υψηλοτερο 37.3. Γενικα ειμαι παντα στους 36.6 

36.8*** 

 

Δεν είχε κάνει κάποιο τεστ. Δεν είχε κάποιο λόγο να κάνει επειδή περίμενε να έχει καθυστέρηση και αντί γι αυτό της ήρθε η περίοδος. 

Αυτό που λες με τα μπουκαλάκια δεν ειναι και πολύ extreme. Άνετα μπορεί να συμβεί. ! Αναγκαστικά θα την επαναλάβεις νομίζω . . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , rodok είπε:

Συμφωνώ μαζί σου! Αν είμαι (που δεν το νομίζω), θα είμαι από τις ελάχιστες περιπτώσεις! Τον Φλεβάρη είχα θετικό τέστ και αρνητική χοριακη και από εκεί το φαντάστηκε, μου είχε πει ότι περιμένω κανονικά περίοδο! 

Γενικά τον Νοέμβριο είχα κάνει όλες τις εξετάσεις (γενικές και ορμονικές) και ήταν μια χαρά όλες! 

Γενικά η περίοδος μου διαρκεί τέσσερις μέρες που εκ των τριών ημερών η ποσότητα είναι αρκετή και επίπονη. Τώρα, περιμένω μήπως έρθει το σκ που χαλαρώνουμε λίγο, αλλιώς πρέπει να κάνω μια επίσκεψη στον γυναικολόγο...

Αφού και η περίοδος σου, σου κρατάει τόσες μέρες έτσι κι αλλιώς τότε λογικά ήταν κανονική περίοδος. Η ροή πολλές φορές από περίοδο σε περίοδο διαφέρει λιγάκι αλλά και τα συμπτώματα που την ακολουθούν. Πολλές φορές δεν έχω κανένα συμπτώμα και άλλες πονάω. Όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα. 

Χαίρομαι που και οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά. Περίμενε να σου έρθει η περίοδος και βλέπεις από εκεί και πέρα. 

Τώρα για τους εμετούς , μήπως πέρασες καμία ίωση 'η γαστρεντερίτιδα? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, souz13 said:

Καλησπέρα κορίτσια

εγω ειχα κανει ενα τεστ αυτο που δειχνει 6 μέρες πριν την περίοδο και μ ειχε βγει θετικο και μετα καπακι ειχα κανει ενα clearblue και βγήκε και αυτό

βεβαηα μετα απο 3 βδομαδες δυστυχώς το χάσαμε και εκανα απόξεση αρχές δεκεβρίου! Αυτο που σκεφτομαι συνεχεια ειναι πως μπορείς να αποφυγεις καποια πραγματα ας πούμε βάρη και αυτα ενω κανεις προσπαθειες αλλα ακομα δεν ξερεις αν θα μεινεις ! δλδ μπορει να εισαι να μην το ξερεις ακόμα και να κανεις κτιπου θα σε επιβαρυνει

Θεωρώ πως τα "καθημερινά" βάρη δεν μπορούν να σου προκαλέσουν κάποιο θέμα πριν εντοπίσεις οτι είσαι έγκυος! 

Εγώ προσπαθώ να μην σηκώνω βάρη στα οποία το σώμα μου δεν είναι συνηθισμένο. Για παράδειγμα μετακομιζαμε αλλά απέφευγα να σηκώσω βαριά κιβώτια. Επίσης, όσο γίνεται να σηκώνεις το όποιο βάρος χρησιμοποιώντας τους μυς των ποδιών ώστε να μην επιβαρύνεται η κοιλιακή χώρα

Εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις 😇🥰

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, souz13 said:

Ο πονος λιγο στο στηθος τι μπορει να ναι; Δεν περιμενω ακομα περιοδο

Μπορεί να είναι ο, τιδήποτε και τίποτα μαζί 😇😆.. μπορεί να είναι λόγω οωρρηξιας ή αν πλησιάζουν οι μέρες της περιόδου να ειναι συμπτωμα προεμμηνορροϊκού συνδρόμου. Ή απλώς καποιος ερεθισμένος αδένας που θα περάσει σύντομα... Προσπάθησε να μην υπεραναλυεις ενα σύμπτωμα γιατί πίστεψε με θα μπεις σε μια πολυ αγχωτική διαδικασία και δεν θα σε βοηθήσει καθόλου στην επίτευξη εγκυμοσύνης! ❤️ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Alice20 said:

Μπορεί να είναι ο, τιδήποτε και τίποτα μαζί 😇😆.. μπορεί να είναι λόγω οωρρηξιας ή αν πλησιάζουν οι μέρες της περιόδου να ειναι συμπτωμα προεμμηνορροϊκού συνδρόμου. Ή απλώς καποιος ερεθισμένος αδένας που θα περάσει σύντομα... Προσπάθησε να μην υπεραναλυεις ενα σύμπτωμα γιατί πίστεψε με θα μπεις σε μια πολυ αγχωτική διαδικασία και δεν θα σε βοηθήσει καθόλου στην επίτευξη εγκυμοσύνης! ❤️ 

Εχεις δικιο σε ευχαριστώ!δεν περιμένω ακόμα περίοδο! Αλλά μπορει να ναι και οωρρηξία

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχημα τα νεα μου.. Εχω στεναχωρηθεί,  εχω απογοητευτεί... Ξεκινησα το απόγευμα με ελαφρυ ροζ στο σκουπισμα. Μετα ειδα καφε βλεννη κ οταν πηγα να βαλω τα υποθετα ενα κοκκινοκαφε κομματι σαν αυρα της περιοδου.

Πονο δεν εχω, ενα ελαφρυ μυρμηγκιασμα, μούδιασμα...

Πηρα την γυναικολόγο. Μου ειπε να κανω μια ενεση lentogest Δευτερα κ Τριτη, την Τεταρτη χοριακη κ θα παω για υπέρηχο....

Γενικα μια μαυριλα... τη καταρα κουβαλαω? 

 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Άσχημα τα νεα μου.. Εχω στεναχωρηθεί,  εχω απογοητευτεί... Ξεκινησα το απόγευμα με ελαφρυ ροζ στο σκουπισμα. Μετα ειδα καφε βλεννη κ οταν πηγα να βαλω τα υποθετα ενα κοκκινοκαφε κομματι σαν αυρα της περιοδου.

Πονο δεν εχω, ενα ελαφρυ μυρμηγκιασμα, μούδιασμα...

Πηρα την γυναικολόγο. Μου ειπε να κανω μια ενεση lentogest Δευτερα κ Τριτη, την Τεταρτη χοριακη κ θα παω για υπέρηχο....

Γενικα μια μαυριλα... τη καταρα κουβαλαω? 

 

Μην αγχώνεσαι! Πολλές γυναίκες ξεκινούν την εγκυμοσύνη τους με αιμορραγία και όλα πάνε καλά. Η ένεση, επειδή δεν γνωρίζω, είναι προγεστερόνης? Σταμάτησε το αίμα?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Mariam23 είπε:

Μην αγχώνεσαι! Πολλές γυναίκες ξεκινούν την εγκυμοσύνη τους με αιμορραγία και όλα πάνε καλά. Η ένεση, επειδή δεν γνωρίζω, είναι προγεστερόνης? Σταμάτησε το αίμα?

Καλημέρα.  Ναι ειναι προγεστερονης. Προς το παρον εχει σταματησει αλλα ειμαι ξαπλωμένηαπο χθες.  Τωρα που θα σηκωθω να παω στο φαρμακείο... θα δειξει τι θα ακολουθησει.

Τωρα ανησυχώ περισσότερο.  Το στηθος μου που με πονουσε, σημερα δεν με ποναει κ απο τις 5 το πρωι εχω μια ενοχληση στην κοιλια αριστερα απο το υψος του αφαλου κ προς τακατω σαν ενα τεντωμα, τραβηγμα, δεν ξερω πως να το περιγραψω. Δεν με ποναει αλλα με ενοχλει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Evdokia Pan said:

Άσχημα τα νεα μου.. Εχω στεναχωρηθεί,  εχω απογοητευτεί... Ξεκινησα το απόγευμα με ελαφρυ ροζ στο σκουπισμα. Μετα ειδα καφε βλεννη κ οταν πηγα να βαλω τα υποθετα ενα κοκκινοκαφε κομματι σαν αυρα της περιοδου.

Πονο δεν εχω, ενα ελαφρυ μυρμηγκιασμα, μούδιασμα...

Πηρα την γυναικολόγο. Μου ειπε να κανω μια ενεση lentogest Δευτερα κ Τριτη, την Τεταρτη χοριακη κ θα παω για υπέρηχο....

Γενικα μια μαυριλα... τη καταρα κουβαλαω? 

 

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι κάτι φυσιολογικό για κάποιες κοπέλες τις πρώτες εβδομάδες; ... Σου θυμίζει τις προηγούμενες φορές που είχες παλινδρομη κύηση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 52 λεπτά , Alice20 είπε:

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι κάτι φυσιολογικό για κάποιες κοπέλες τις πρώτες εβδομάδες; ... Σου θυμίζει τις προηγούμενες φορές που είχες παλινδρομη κύηση; 

Στις παλλινδρομες δεν ειχα καθολου αιμα. Ημουν μια χαρα. Πηγα κ τις δυο φορες για τυπικο ελεγχο κ στον υπερηχο διαπιστωθηκε οτι η καρδια του μωρου ειχε σταματήσει. 

Τωρα προς το παρον δεν εχω δει αίμα.  Κ η κοιλια μου σταμάτησε να με ενοχλει. 

Εκανα κ την ενεση. Πηρα κ τα utrogestan κ ειμαι ξαπλωμενη.

Ενας Θεος ξερει....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Καλημέρα.  Ναι ειναι προγεστερονης. Προς το παρον εχει σταματησει αλλα ειμαι ξαπλωμένηαπο χθες.  Τωρα που θα σηκωθω να παω στο φαρμακείο... θα δειξει τι θα ακολουθησει.

Τωρα ανησυχώ περισσότερο.  Το στηθος μου που με πονουσε, σημερα δεν με ποναει κ απο τις 5 το πρωι εχω μια ενοχληση στην κοιλια αριστερα απο το υψος του αφαλου κ προς τακατω σαν ενα τεντωμα, τραβηγμα, δεν ξερω πως να το περιγραψω. Δεν με ποναει αλλα με ενοχλει πολυ...

Μην σε αγχώνει το στήθος. Και μετά έτσι ήταν στην αρχή. Την μια μέρα ξυπνούσα και ήταν φουλ πρησμένο και την άλλη φουλ ξεπρησμένο ( πάθαινα σόκ ομολογουμένως). Μπορεί αυτό που νιώθεις να είναι το έντερο σου. Δεν ξέρω όμως ακριβώς πώς το νιώθεις. Το νιώθεις σαν πόνο περιόδου?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Mariam23 είπε:

Μην σε αγχώνει το στήθος. Και μετά έτσι ήταν στην αρχή. Την μια μέρα ξυπνούσα και ήταν φουλ πρησμένο και την άλλη φουλ ξεπρησμένο ( πάθαινα σόκ ομολογουμένως). Μπορεί αυτό που νιώθεις να είναι το έντερο σου. Δεν ξέρω όμως ακριβώς πώς το νιώθεις. Το νιώθεις σαν πόνο περιόδου?

Σαν τραβηγμα το ενιωθα.

Τωρα με αφησε.

Μεχρι την Τεταρτη θα ειμαι σιγοτα μεσα στη φρικη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

Σαν τραβηγμα το ενιωθα.

Τωρα με αφησε.

Μεχρι την Τεταρτη θα ειμαι σιγοτα μεσα στη φρικη!

Ίσως είναι το έντερο 'η απλά τα κλασσικά πονακια στην αρχή της εγκυμοσύνης. 

Καλά αποτελέσματα και για την χοριακή αύριο! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Άσχημα τα νεα μου.. Εχω στεναχωρηθεί,  εχω απογοητευτεί... Ξεκινησα το απόγευμα με ελαφρυ ροζ στο σκουπισμα. Μετα ειδα καφε βλεννη κ οταν πηγα να βαλω τα υποθετα ενα κοκκινοκαφε κομματι σαν αυρα της περιοδου.

Πονο δεν εχω, ενα ελαφρυ μυρμηγκιασμα, μούδιασμα...

Πηρα την γυναικολόγο. Μου ειπε να κανω μια ενεση lentogest Δευτερα κ Τριτη, την Τεταρτη χοριακη κ θα παω για υπέρηχο....

Γενικα μια μαυριλα... τη καταρα κουβαλαω? 

 

κορίτσι μου γλυκό μην απογοητεύεσαι! εφόσον η γυναικολόγος σου σου έδωσε οδηγίες και αυτά που βλέπεις δεν είναι αίμα διαυγές και πεντακάθαρο δεν χρειάζεται να βάζεις αρνητικές σκέψεις στο μυαλό σου γιατί μόνο κακό θα κάνουν σε σένα και στο μωράκι σου!! ❤️❤️


Εγώ έχω ακόμη καθυστέρηση, χθες πήγα νοσοκομείο γιατί ήμουν χάλια (ζαλάδες, εμετούς, αναγούλες), μου έδωσαν κάτι για το στομάχι και τους εμετούς, με αντιμετώπιζαν σαν έγκυος, με έκαναν χοριακή με ούρα και είχε βγει αρνητική... βέβαια πόσο έγκυρη δεν ξέρω αν ήταν γιατί ήπια νερό για να πάω και ο γιατρός επέμενε να πάω και στο γυναικολογικό αλλά με έπιασε κρίση πανικού με τον κόσμο που είχε και έφυγα... μου έδωσε κάτι φάρμακα safe για εγκυμοσύνη και αύριο έχω γυναικολόγο... έχω αγχωθεί γιατί ο τελευταίος υπέρηχος του Ιανουαρίου ήταν καθαρός από κύστες/ινομυώματα/πολύποδες κ τώρα συμβαίνουν όλα αυτά τα περίεργα.. και επίσημα στην 5η μέρα καθυστέρησης.... έχω λίγα καφέ αυτές τις μέρες αλλά τίποτα, ούτε πόνοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...