Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

       

       

      Καλημέρα κορίτσια!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση!

      Πήρε ο άντρας μου χθες κ τους δύο τηλ, με τον γιατρό δεν μίλησε πολύ,μου ξαναεστειλε μηνύματα,με την μαία μίλησα κ εγώ.Απλα προσπάθησαν να κατευνάσουν τα πράγματα.

      Αθήνα είμαι αν έχετε κάποιον γιατρό να προτείνετε...Ξαναλέω τον εμπιστεύομαι τυφλά αλλα δεν ξέρω πως θα τους αντικρυσω ξανά.Ειμαι 3 χρόνια μαζί του,εκείνος με βοήθησε να έχω τα δίδυμακια στην κοιλίτσα μου...πολλά περίεργα κ διαφορετικά συναισθήματα.Αχ τι σου κάνουν οι ορμόνες 😳

      @Lila ki συγχαρητήρια ♥️Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά!Θα κάνεις χοριακη?

      Καλή Ανάσταση να έχουμε!Του χρόνου όλες αγκαλιά με τα θαύματα μας♥️

      Στο είπα και πιο πάνω να κάνεις αυτό που σε στρεσαρει λιγότερο.🥰 Αν θες να συνεχίσεις μαζί του να το κάνεις! Μια χαρά θα τους αντικρίσεις, δεν έκανες και κάτι κακο! Άγχος είχες για τα μωρά... το ίδιο με σένα θα ένιωθα και θα έκανα! 

      3 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Μπράβο που δε θα κάνεις χοριακη!! Εγώ αν είχε ανοιχτά μικροβιολογικα θα έκανα και σήμερα. 😁 Εχω τοσο αγχος για την Τετάρτη. 

      Αρα πας σε γιατρο τώρα ξανά την 7η εβδομάδα? Τώρα είμαστε στη 4η και κάτι σωστά? Φάρμακα σου έδωσαν κάτι έξτρα? Έχεις ενοχλήσεις? Εμένα με έπιασαν πονακια χαμηλά σαν πόνοι περιόδου μου έδωσαν μαγνήσιο. Συνεχίζω τα φάρμακα που έπαιρνα.

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, armousi είπε:

Καλημερα Anthiii και καλό μηνα!

Εγώ εχω σημεια αιμορραγιας (ροζ, καφε, μπεζ, κοκκικο) απο την 4η εβδομαδα μεχρι και σημερα που ειμαι σχεδον 13η.  Οταν εβγαλα για πρωτη φορα κοκκινο μου ειπε να κατσω αποκλειστικα κρεβατι για λιγες μερες, μου εκοψε και το σαλοσπιρ και μου αφησε μονο με αντιπηκτικη. Επισης μου προσθεσε μαγνησιο οταν μια φορα του ειπα οτι ταυτόχρονα με το κοκκινο ειχα και πονο (μειωνει τις συσπασεις). Η δοση της προγεστερονης ηταν ταβανι σχεδον εξαρχης οποτε δεν μπορουσε να την ανεβασει και παραπανω. 

Στην αρχή ειχα αιμα ανα 2-3 μερες περιπου, μικρη ποσότητα. Το μεγαλυτερο διαστημα που εχω μεινει χωρις αιμα ειναι 3 εβδομαδες οπου ειχα την αυστηρη ακινησια και επεσαν και τα πολλά φαρμακα (9-11η εβδομαδα). 

Στα υπερηχογράφηματα εβλεπε παντα μικρες "αποκολλησεις", δεν τον ανησυχουσαν ιδιαιτερα αλλα ελεγε οτι επρεπε να συνεχισω με ιδια προσοχή την ξεκουραση.

Επισης μου ειχε πει οτι στην εξωσωματικη βλεπουν πολυ συχνα αιμορραγιες και το περιεργο θα ήταν να μην ειχα αιμορραγιες.

Μεχρι εκει καλα, ηλπιζα κι εγώ οτι οπως λενε μεχρι την αυχενικη διαφανεια θα ησυχασω απο το αιμα αφου λεγεται οτι αυτα τα φαινόμενα στην εξωσωματικη  ειναι επειδη παιρνουμε τεχνητες ορμονες  οταν αναλαβει ο πλακουντας υποχωρουν. Ωστοσο, εχθες πρωι 12,5 εβδομαδων και ενω ειμαι ακομα κρεβατι καναπε, ξαφνικα ξαναειδα αιμα, πιο πολυ απο καθε αλλη φορα. Δεν μπορουσα να το πιστεψω! Στον υπέρηχο ειδε νεα αποκολληση. Ξανα αυξηση προγεστερονης, ξανα πληρες κρεβατωμα και το ηθικο μου στο πάτωμα.  Και αυτο που με τρελενει ειναι οτι δεν μπορει να δωθει και εξηγηση γιατι συμβαινει εφόσον συνεχως ξεκουραζομαι.

Το μονο καλο σε ολα αυτα ειναι οτι παντα σε ολα τα υπερηχογραφηματα το μωρο φαινόταν καλα και να μην εχει επηρεαστει.

Επειδη αν καταλαβα καλα εχεις δίδυμακια εχω να σου πω οτι απ οτι εχω διαβασει όλο αυτό το καιρο οι αιμορραγιες ειναι συνηθες φαινομενο στα δίδυμα το πρωτο τριμηνο καθως προσπαθουν και οι δυο σακοι να προσαρμοστουν μεσα στη μητρα. Γι'αυτό και πολλοι γυναικολογοι οταν εχεις διδυμα σου λενε σταματα αμεσως απο δουλεια και προληπτικα ξεκουραση! Σου εύχομαι ολα να πανε καλα και να μην εχεις ποτε ξανα τετοιο συμβαν!

Θα ήθελα να σε ρωτησω ποση προγεστερονη παιρνεις τωρα δηλαδη ποσα και τι χαπια και αν κανεις καποια ενεση.

Παίρνω 4 ουτρο μια prolutex 1 Cyclacur 2 trofocard max 1 salospir 1 innohep και 1 folidex 

από φάρμακα άλλο τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 hours ago, Xristina96 said:

Τέλεια!! 

Εγώ κάθε μέρα και καλύτερα! Κάνω σχέδια και ονειρεύομαι. Κάθε εβδομάδα που κλείνω ανυπομονώ να την πάρω αγκαλιτσα. Μέχρι και την γέννα σκέφτομαι. Και 20/04 έχω β επιπέδου.

Πως να μην κανεις ονειρα; Κι εγώ που ακομα ειμαι στην πολυ αρχή και πάλι κάνω και ανυπομονώ να τα γνωρίσω. Ούτε φύλο δεν γνωρίζω να τα κανω και εικόνα 😅 Έφτασε και η Β επιπέδου σου… περνάει ο καιρός. Εχεις αρχίσει να μαζεύεις και πράγματα; Δωμάτιο εχεις φτιάξει ή ειναι νωρίς ακομα;

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Πως να μην κανεις ονειρα; Κι εγώ που ακομα ειμαι στην πολυ αρχή και πάλι κάνω και ανυπομονώ να τα γνωρίσω. Ούτε φύλο δεν γνωρίζω να τα κανω και εικόνα 😅 Έφτασε και η Β επιπέδου σου… περνάει ο καιρός. Εχεις αρχίσει να μαζεύεις και πράγματα; Δωμάτιο εχεις φτιάξει ή ειναι νωρίς ακομα;

Λογικό να κάνουμε. Πως να κρατηθούμε. Άσε έχω τρελαθεί γιατί έχω 3 μερουλες που την νιώθω και τα έχω πάθει όλα. Μαμά κουκουβάγια!! 

Ναι και όμως... Σε 20 μέρες. Δεν το πιστεύω. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Καλό μήνα και όλας. 

Ήδη έχουν ξεκινήσει οι φίλοι μου να μου φέρνουν τα δικά τους. Έχω ήδη την καλαθουνα στο δωμάτιο της. Ξέρω πως θα το φτιάξω και με το καλό τον Ιούνιο θα βάψω το δωμάτιο και σιγά σιγά θα κάνω και τα δικά μου ψώνια. Λίστες με το τι χρειάζομαι. Και από 7 μηνών θα έχω με το καλό την βαλίτσα έτοιμη, σε περίπτωση που κάτι συμβεί. Τρελαίνομαι με τελευταία στιγμή πράγματα οπότε θέλω να είμαι έτοιμη ❤️ 

Επίσης στην β επιπέδου θα μου πουν και πότε κάνουμε μαθήματα ανώδυνου τοκετού και ότι άλλο προσφέρουν. Θέλω να μάθω και πρώτες βοήθειες. Αχ δεν ξέρω τι άλλο θα πρέπει να κάνω. Εμπιστεύομαι βέβαια την μαία του γιατρού, είναι πολύ καλή, φουλ υπέρ της φυσιολογικού τοκετού και του θηλασμού. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ρε κορίτσια ήθελα να σας κανω μια ερώτηση. Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με τα φάρμακα και την συμμετοχή σε εγκυμοσύνη. Για 10 cyclacur, 10 utrogestan, 3 κουτιά innohep, 1 gynotardiferon και μια αντιβίωση zinadol έδωσα 28€. Ολα 0% συμμετοχή και η αντιβίωση 25% συμμετοχή. Άλλη φορα για 3 innohep ειχα δωσει 0€. Για 10 cycl και 10 utro εχω δωσει 10€. Πως τωρα έδωσα ξαφνικά 28€; Δεν μπορω να καταλάβω. Το gynotardiferon εχει μικρή αξία ακομα κ χωρίς συνταγή. Και η zinadol είχε 7€ (Άρα κατω απο 2€ η συμμετοχη). Πως στο καλο βγήκε και έδωσα τόσα;

Κανονικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η φαρμακευτική αγωγή που χρειαζόμαστε είναι με 0% συμμετοχή. Εγώ που παίρνω cyclacur, filicine και Lentogest όσες φορές χρειάστηκε να μου τα γράψουν δεν πλήρωσα τίποτα. Εάν έχεις άυλη στο εμαιλ που σου στέλνουν με λεπτομέρειες την συνταγή αναφέρει ξεκάθαρα το ποσοστό συμμετοχής και εάν ο ιατρός έχει υποδείξει γενόσημο ή όχι και υπάρχει η ελάχιστη προτεινόμενη τιμή. Σε περίπτωση που δεν είναι γενόσημο υπάρχει κάποιο κόστος. Πάντως έχει να κάνει με το φαρμακείο ότι τάχα δεν πρόσεξαν την 0% και χρεώνουν κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, EvgeniaCher said:

Κανονικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η φαρμακευτική αγωγή που χρειαζόμαστε είναι με 0% συμμετοχή. Εγώ που παίρνω cyclacur, filicine και Lentogest όσες φορές χρειάστηκε να μου τα γράψουν δεν πλήρωσα τίποτα. Εάν έχεις άυλη στο εμαιλ που σου στέλνουν με λεπτομέρειες την συνταγή αναφέρει ξεκάθαρα το ποσοστό συμμετοχής και εάν ο ιατρός έχει υποδείξει γενόσημο ή όχι και υπάρχει η ελάχιστη προτεινόμενη τιμή. Σε περίπτωση που δεν είναι γενόσημο υπάρχει κάποιο κόστος. Πάντως έχει να κάνει με το φαρμακείο ότι τάχα δεν πρόσεξαν την 0% και χρεώνουν κανονικά. 

Επειδή είναι νοικάρης μας η φαρμακοποιός της εχω πολλή εμπιστοσύνη απλώς φοβόμουν μην εχει γίνει κάποιο λάθος. Τελικά την ρώτησα για να καταλάβω και μου έδωσε αναλυτική απόδειξη. Τα 25€ απο τα 28€ ηταν τα utrogestan. Αν και λένε 0% συμμετοχή μάλλον εχει να κανει με την μάρκα και δίνω γύρω στα 3€ για το κάθε ενα. Ολα τα υπόλοιπα ειναι 0€ εκτός της αντιβίωσης. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Επειδή είναι νοικάρης μας η φαρμακοποιός της εχω πολλή εμπιστοσύνη απλώς φοβόμουν μην εχει γίνει κάποιο λάθος. Τελικά την ρώτησα για να καταλάβω και μου έδωσε αναλυτική απόδειξη. Τα 25€ απο τα 28€ ηταν τα utrogestan. Αν και λένε 0% συμμετοχή μάλλον εχει να κανει με την μάρκα και δίνω γύρω στα 3€ για το κάθε ενα. Ολα τα υπόλοιπα ειναι 0€ εκτός της αντιβίωσης. 

Ισχύει ότι για τα utrogestan πληρώνουμε. Εγώ για 4 κουτιά πλήρωσα 10 ευρώ. Όλα τα υπόλοιπα δωρεάν όπως το μαγνήσιο και το ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Επειδή είναι νοικάρης μας η φαρμακοποιός της εχω πολλή εμπιστοσύνη απλώς φοβόμουν μην εχει γίνει κάποιο λάθος. Τελικά την ρώτησα για να καταλάβω και μου έδωσε αναλυτική απόδειξη. Τα 25€ απο τα 28€ ηταν τα utrogestan. Αν και λένε 0% συμμετοχή μάλλον εχει να κανει με την μάρκα και δίνω γύρω στα 3€ για το κάθε ενα. Ολα τα υπόλοιπα ειναι 0€ εκτός της αντιβίωσης. 

Εάν εμπιστεύεσαι το φαρμακείο δεν υπάρχει κάποιος λόγος να έχει γίνει μπέρδεμα. Υπάρχει σύγχυση με το εάν το φάρμακο είναι ή δεν είναι γενόσημο.  Οι ιατροί συνταγογραφούν την δραστική ουσία οπότε έχει αυτή την διαφορά. Πως πηγαίνει η εγκυμοσύνη σου, όλα καλά;

πρίν από 29 λεπτά , Xristina96 είπε:

Ισχύει ότι για τα utrogestan πληρώνουμε. Εγώ για 4 κουτιά πλήρωσα 10 ευρώ. Όλα τα υπόλοιπα δωρεάν όπως το μαγνήσιο και το ασβέστιο.

Χριστίνα μαγνήσιο και ασβέστιο από ποια εβδομάδα και μετά ξεκίνησες;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, EvgeniaCher said:

Εάν εμπιστεύεσαι το φαρμακείο δεν υπάρχει κάποιος λόγος να έχει γίνει μπέρδεμα. Υπάρχει σύγχυση με το εάν το φάρμακο είναι ή δεν είναι γενόσημο.  Οι ιατροί συνταγογραφούν την δραστική ουσία οπότε έχει αυτή την διαφορά. Πως πηγαίνει η εγκυμοσύνη σου, όλα καλά;

Χριστίνα μαγνήσιο και ασβέστιο από ποια εβδομάδα και μετά ξεκίνησες;

Πιο πολύ ήθελα να καταλάβω για τι πράγμα πληρώνω αυτα τα χρήματα. Ολα οκ. 
Η εγκυμοσυνη πάει ανέλπιστα καλα. Αν εξαιρέσεις την νύστα ολη μερα που με πάει πίσω σε δουλειές ολα τα αλλα ειναι άψογα, δεν εχω ταλαιπωρηθεί καθόλου με συμπτώματα βαριά ούτε τρώω φρίκες με το άγχος. Εχω λίγο άγχος αλλά σε πολυ υγιή βαθμό. Ανυπομονώ απλώς για κάθε επόμενο βήμα. 
 

Εσύ την έκανες την αυχενική;

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πιο πολύ ήθελα να καταλάβω για τι πράγμα πληρώνω αυτα τα χρήματα. Ολα οκ. 
Η εγκυμοσυνη πάει ανέλπιστα καλα. Αν εξαιρέσεις την νύστα ολη μερα που με πάει πίσω σε δουλειές ολα τα αλλα ειναι άψογα, δεν εχω ταλαιπωρηθεί καθόλου με συμπτώματα βαριά ούτε τρώω φρίκες με το άγχος. Εχω λίγο άγχος αλλά σε πολυ υγιή βαθμό. Ανυπομονώ απλώς για κάθε επόμενο βήμα. 
 

Εσύ την έκανες την αυχενική;

Χαίρομαι πολύ!! Βήμα βήμα και όλα θα πάνε καλά!

Ναι την έκανα την Δευτέρα που μας πέρασε και μπορώ να πω ότι έφυγε μεγάλο άγχος, μέχρις στιγμής πηγαίνουν όλα καλά και προχωράμε 🙂

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

 

πρίν από 54 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Χριστίνα μαγνήσιο και ασβέστιο από ποια εβδομάδα και μετά ξεκίνησες;

11η εβδομάδα και τα δύο, έκοψα ασβέστιο 5 μέρες πριν την αυχενική και τα ξανά ξεκίνησα. Μαγνήσιο μου έδωσε γιατι είχα περίεργες κράμπες για μια μέρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Επειδή είναι νοικάρης μας η φαρμακοποιός της εχω πολλή εμπιστοσύνη απλώς φοβόμουν μην εχει γίνει κάποιο λάθος. Τελικά την ρώτησα για να καταλάβω και μου έδωσε αναλυτική απόδειξη. Τα 25€ απο τα 28€ ηταν τα utrogestan. Αν και λένε 0% συμμετοχή μάλλον εχει να κανει με την μάρκα και δίνω γύρω στα 3€ για το κάθε ενα. Ολα τα υπόλοιπα ειναι 0€ εκτός της αντιβίωσης. 

Κανονικά ποσο έχουν ;

2 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Ισχύει ότι για τα utrogestan πληρώνουμε. Εγώ για 4 κουτιά πλήρωσα 10 ευρώ. Όλα τα υπόλοιπα δωρεάν όπως το μαγνήσιο και το ασβέστιο.

Πες μας περισσότερα τι ένιωσες με την κοράκλα; Πως ήταν η αίσθηση ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , silvy22 είπε:

Κανονικά ποσο έχουν ;

Πες μας περισσότερα τι ένιωσες με την κοράκλα; Πως ήταν η αίσθηση ;

Πρώτα από όλα να πω ότι μίλησα με την μαία γιατί αγχώθηκα που δεν την καταλαβαίνω και το ίδιο απόγευμα την ένιωσα. Λοιπόν νιώθω σπρωξίματα από μέσα προς τα έξω, δηλαδή και με το χέρι το αισθάνομαι κάποιες φορές. Πως σου πετάει το μάτι; Έτσι. Όχι στο ίδιο σημείο. Δηλαδή καταλαβαίνεις ότι μάλλον είναι τα πόδια, έχουν ένα ωραίο Ρυθμό με απόσταση σαν να περπατάει. Την νιώθω όταν ξυπνάω το πρωί που είμαι ήρεμη ή με ξυπνάει εκείνη, όταν γυρνάω από την δουλειά και το βράδυ. Όταν χαλαρώνω πολύ. Όταν πίνω κάτι δροσερό, όταν τρώω φρούτα και κανένα γλυκάκι. Το συναίσθημα είναι απίστευτο. Λαμπω πραγματικά!! Έτυχε και ο άντρας μου να την νιώσει ενώ χάιδευε την κοιλιά μου. Ένα Τσικ. 

Δεν ξέρω εάν στο εξηγώ σωστά. Το συναίσθημα είναι απίστευτο!! 

Ααααα και πρώτη φορά ένιωσα 15η εβδομάδα σαν μπουρμπουλιθρες.

Έχω οπίσθιο πλακούντα να πω που σημαίνει ότι οι κινήσεις γίνονται πιο γρήγορα και εύκολα αντιληπτές.

Εσύ τι πλακούντα έχεις; 

Τέλος την νιώθω από την Πέμπτη, Παρασκευή έκλεισα 19 εβδομάδων και τώρα διανύω δηλαδή την 20η. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Xristina96 είπε:

Πρώτα από όλα να πω ότι μίλησα με την μαία γιατί αγχώθηκα που δεν την καταλαβαίνω και το ίδιο απόγευμα την ένιωσα. Λοιπόν νιώθω σπρωξίματα από μέσα προς τα έξω, δηλαδή και με το χέρι το αισθάνομαι κάποιες φορές. Πως σου πετάει το μάτι; Έτσι. Όχι στο ίδιο σημείο. Δηλαδή καταλαβαίνεις ότι μάλλον είναι τα πόδια, έχουν ένα ωραίο Ρυθμό με απόσταση σαν να περπατάει. Την νιώθω όταν ξυπνάω το πρωί που είμαι ήρεμη ή με ξυπνάει εκείνη, όταν γυρνάω από την δουλειά και το βράδυ. Όταν χαλαρώνω πολύ. Όταν πίνω κάτι δροσερό, όταν τρώω φρούτα και κανένα γλυκάκι. Το συναίσθημα είναι απίστευτο. Λαμπω πραγματικά!! Έτυχε και ο άντρας μου να την νιώσει ενώ χάιδευε την κοιλιά μου. Ένα Τσικ. 

Δεν ξέρω εάν στο εξηγώ σωστά. Το συναίσθημα είναι απίστευτο!! 

Ααααα και πρώτη φορά ένιωσα 15η εβδομάδα σαν μπουρμπουλιθρες.

Έχω οπίσθιο πλακούντα να πω που σημαίνει ότι οι κινήσεις γίνονται πιο γρήγορα και εύκολα αντιληπτές.

Εσύ τι πλακούντα έχεις; 

Τέλος την νιώθω από την Πέμπτη, Παρασκευή έκλεισα 19 εβδομάδων και τώρα διανύω δηλαδή την 20η. 

Οπίσθιο και γώ , μοναδική σύνδεση αυτό που περιγράφεις , πάω και γώ προς την 15η, θέλω τοσο πολύ να νιώσω κάτι , ανυπομονώ και για τον υπερυχο !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , silvy22 είπε:

Οπίσθιο και γώ , μοναδική σύνδεση αυτό που περιγράφεις , πάω και γώ προς την 15η, θέλω τοσο πολύ να νιώσω κάτι , ανυπομονώ και για τον υπερυχο !

Ναι!!! Είναι μοναδικό!!! Όπου ναναι κάτι θα νιώσεις, ένα γουργουριτο κάτι σαν φούσκες. Σαν αέρα που σε μπερδεύει με έντερο. Μετά έρχονται οι κλοτσιτσες. 

Πότε έχεις υπέρηχο;

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, EvgeniaCher said:

Χαίρομαι πολύ!! Βήμα βήμα και όλα θα πάνε καλά!

Ναι την έκανα την Δευτέρα που μας πέρασε και μπορώ να πω ότι έφυγε μεγάλο άγχος, μέχρις στιγμής πηγαίνουν όλα καλά και προχωράμε 🙂

Μπραβο! Κι εγώ αυτήν περιμένω να ηρεμήσω. Φύλο είδατε;

1 hour ago, Xristina96 said:

Πρώτα από όλα να πω ότι μίλησα με την μαία γιατί αγχώθηκα που δεν την καταλαβαίνω και το ίδιο απόγευμα την ένιωσα. Λοιπόν νιώθω σπρωξίματα από μέσα προς τα έξω, δηλαδή και με το χέρι το αισθάνομαι κάποιες φορές. Πως σου πετάει το μάτι; Έτσι. Όχι στο ίδιο σημείο. Δηλαδή καταλαβαίνεις ότι μάλλον είναι τα πόδια, έχουν ένα ωραίο Ρυθμό με απόσταση σαν να περπατάει. Την νιώθω όταν ξυπνάω το πρωί που είμαι ήρεμη ή με ξυπνάει εκείνη, όταν γυρνάω από την δουλειά και το βράδυ. Όταν χαλαρώνω πολύ. Όταν πίνω κάτι δροσερό, όταν τρώω φρούτα και κανένα γλυκάκι. Το συναίσθημα είναι απίστευτο. Λαμπω πραγματικά!! Έτυχε και ο άντρας μου να την νιώσει ενώ χάιδευε την κοιλιά μου. Ένα Τσικ. 

Δεν ξέρω εάν στο εξηγώ σωστά. Το συναίσθημα είναι απίστευτο!! 

Ααααα και πρώτη φορά ένιωσα 15η εβδομάδα σαν μπουρμπουλιθρες.

Έχω οπίσθιο πλακούντα να πω που σημαίνει ότι οι κινήσεις γίνονται πιο γρήγορα και εύκολα αντιληπτές.

Εσύ τι πλακούντα έχεις; 

Τέλος την νιώθω από την Πέμπτη, Παρασκευή έκλεισα 19 εβδομάδων και τώρα διανύω δηλαδή την 20η. 

Πω πω τι ωραία που το περιγράφεις! Ανυπομονώ να φτάσω σε αυτο το στάδιο να τα νιώσω κι εγώ 🥰

Γιατί στον οπίσθιο πλακούντα νιώθεις πιο έντονα;; Το αντίθετο δεν θα επρεπε να συμβαίνει; 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...