Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

On 23/3/2023 at 4:30 ΜΜ, GBAL είπε:

Καλησπέρα δίδυμα και εσύ;;;πόσο είσαι; Και εγώ δίδυμα και μπαίνω αύριο στην 20η εβδομάδα. Νοσηλεύτηκα και εγώ για μια μέρα στην 13η σε ιδιωτικό που είναι ο γιατρός μου και πλήρωσα 360 ευρώ μαζί με τα 100 που είχα τα τεστ κορονοιου δικό μου και του άντρα μου. Έχω και εγώ την ίδια σκέψη και θα ήθελα πολύ αν καποια κοπέλα ξέρει να μας πει τι γίνετε στα δύο μεγαλύτερα ιδιωτικά της Αττικής. Πάντως στο δημόσιο αν δεν είναι εκεί ο γιατρός σου δεν ξέρω αν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Επίσης έχω να πω ότι η νοσηλεία μου σε αυτό το ιδιωτικό που λέω επειδή χρειάστηκε να πάω και άλλες φορές στο παρελθόν με έκαναν να νοιωθω μεγάλη ασφάλεια σε δύσκολα περαστικά. Τον σημαντικότερο ρόλο βέβαια τον έχει ο γιατρός.

Κορίτσια εγώ από φίλη μου που γέννησε δίδυμα σε γνωστο ιδιωτικό στην Αθήνα  Ι@ και μπήκαν θερμοκιτιδα πλήρωσε 200 ευρώ/μωρό την ημέρα γιατί δεν είχε εοπυυ. Με εοπυυ μου είπε είναι 60 ευρώ το κάθε μωρό. Επίσης, μου είπε ότι κάποιες φορές λένε στα ιδιωτικά ότι χρειαζονται θερμοκιτιδα 2-3 μέρες ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει. Επίσης, η διακομιδή μωρών από ιδιωτικό σε δημόσιο για θερμοκιτιδα είναι δύσκολο κομμάτι λόγω μη διαθεσιμότητας. Κάποιες φορές και γυναίκες που γεννάνε σε δημόσιο νοσοκομείο αναγκάζονται να μπουν τα μωρά θερμοκιτιδα σε άλλο νοσοκομείο λογω μη διαθεσιμότητας στο ίδιο. Ωστόσο καλό θα ήταν να ρωτήσετε τον γυναικολόγο σας γιατί ίσως να μπορεί να μεσολαβήσει και να μειωθεί το κόστος. 

Γι αυτό τον λόγο βρήκα κι εγώ γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο κι ελπίζω να μου βγει σε καλό....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 3/26/2023 at 11:41 PM, Αγάπ said:

Κορίτσια εγώ από φίλη μου που γέννησε δίδυμα σε γνωστο ιδιωτικό στην Αθήνα  Ι@ και μπήκαν θερμοκιτιδα πλήρωσε 200 ευρώ/μωρό την ημέρα γιατί δεν είχε εοπυυ. Με εοπυυ μου είπε είναι 60 ευρώ το κάθε μωρό. Επίσης, μου είπε ότι κάποιες φορές λένε στα ιδιωτικά ότι χρειαζονται θερμοκιτιδα 2-3 μέρες ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει. Επίσης, η διακομιδή μωρών από ιδιωτικό σε δημόσιο για θερμοκιτιδα είναι δύσκολο κομμάτι λόγω μη διαθεσιμότητας. Κάποιες φορές και γυναίκες που γεννάνε σε δημόσιο νοσοκομείο αναγκάζονται να μπουν τα μωρά θερμοκιτιδα σε άλλο νοσοκομείο λογω μη διαθεσιμότητας στο ίδιο. Ωστόσο καλό θα ήταν να ρωτήσετε τον γυναικολόγο σας γιατί ίσως να μπορεί να μεσολαβήσει και να μειωθεί το κόστος. 

Γι αυτό τον λόγο βρήκα κι εγώ γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο κι ελπίζω να μου βγει σε καλό....

Εντάξει 60€ την μερα για το κάθε παιδί ειναι ενα ποσό που παλευεται. Εκτός κ αν χρειαστεί να μείνουν πολυ καιρο αλλα φαντάζομαι σε αυτή την περίπτωση θα μιλήσεις με τον γιατρό και θα πεις για την όποια αδυναμία πληρωμής ώστε να βρεθεί μια λύση φαντάζομαι. Σε ποιο δημόσιο εισαι αλήθεια; Ο γιατρός εχει ζητήσει φακελάκι ή όχι; Επίσης την αυχενική την έκανες στο δημόσιο κ αυτή; Πως σου βγήκε; Ολα καλα;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Εντάξει 60€ την μερα για το κάθε παιδί ειναι ενα ποσό που παλευεται. Εκτός κ αν χρειαστεί να μείνουν πολυ καιρο αλλα φαντάζομαι σε αυτή την περίπτωση θα μιλήσεις με τον γιατρό και θα πεις για την όποια αδυναμία πληρωμής ώστε να βρεθεί μια λύση φαντάζομαι. Σε ποιο δημόσιο εισαι αλήθεια; Ο γιατρός εχει ζητήσει φακελάκι ή όχι; Επίσης την αυχενική την έκανες στο δημόσιο κ αυτή; Πως σου βγήκε; Ολα καλα;

Στη φιλη μου της εκαναν ευκολία δόσεων, αλλά όχι έκπτωση στην τιμή. Σου στέλνω πμ για λεπτομέρειες 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα χάθηκα λίγο τον τελευταίο καιρό 😩 

δυστυχως είχα μια τραυματική εμπειρία που ακόμη εφιάλτες βλέπω!

τεταρτη είχα το προγραμματισμένο ραντεβού μου με τον γιατρό τα ξημερώματα σηκώθηκα να πάω τουαλέτα και τι να δω αίματα παντού άσπρισα απο την τρομάρα μου. 
δεν είχα πόνο όμως και προσπάθησα να ηρεμήσω μέχρι να έρθει η ώρα να πάω στον γιατρό .τα μωράκια μου μεγάλωσαν δόξα τον θεό  και είναι καλά αλλά δυστυχώς είχα μια μικρή αποκόλληση αυτό μου είπε ο γιατρός φαινόταν και στον υπέρηχο. Μου είπε ξάπλα και ξεκούραση μου είπε επίσης να σταματήσω για δυο μέρες τις αντιπηκτικές και το Σαλοσπίρ και αντί για υπόθετο να ξεκινήσω προγεστερονη απο το στόμα. 
σημερα Παρασκευή νιώθω περίεργα καλά ούτε πονακια έχω ούτε τραβήγματα ούτε αναγούλες ούτε τίποτα νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά. Είμαι 8 εβδομάδων και δυο ημερών είχε κάποια άλλη παρόμοιο περιστατικό; Τρέμω από τον φόβο μου.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Anthiii said:

Καλημέρα στην ομάδα χάθηκα λίγο τον τελευταίο καιρό 😩 

δυστυχως είχα μια τραυματική εμπειρία που ακόμη εφιάλτες βλέπω!

τεταρτη είχα το προγραμματισμένο ραντεβού μου με τον γιατρό τα ξημερώματα σηκώθηκα να πάω τουαλέτα και τι να δω αίματα παντού άσπρισα απο την τρομάρα μου. 
δεν είχα πόνο όμως και προσπάθησα να ηρεμήσω μέχρι να έρθει η ώρα να πάω στον γιατρό .τα μωράκια μου μεγάλωσαν δόξα τον θεό  και είναι καλά αλλά δυστυχώς είχα μια μικρή αποκόλληση αυτό μου είπε ο γιατρός φαινόταν και στον υπέρηχο. Μου είπε ξάπλα και ξεκούραση μου είπε επίσης να σταματήσω για δυο μέρες τις αντιπηκτικές και το Σαλοσπίρ και αντί για υπόθετο να ξεκινήσω προγεστερονη απο το στόμα. 
σημερα Παρασκευή νιώθω περίεργα καλά ούτε πονακια έχω ούτε τραβήγματα ούτε αναγούλες ούτε τίποτα νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά. Είμαι 8 εβδομάδων και δυο ημερών είχε κάποια άλλη παρόμοιο περιστατικό; Τρέμω από τον φόβο μου.

Καλημέρα κορίτσι μου! Το αιμα είδατε απο που οφείλεται οποτε αυτο ειναι καλο. Αποκόλληση εγώ δεν ειχα, αιμα εχω δει αλλά για αλλο λόγο οποτε δεν μπορω να σου πω κατι εκτός του οτι τα συμπτώματα πάνε και έρχονται. Ακομα και τα ελαχιστα που εχω εγω κάποιες μέρες τα εχω έντονα και άλλες καθολου. Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να σε πιάνει πανικός. Ζητα αμα ειναι απο τον γιατρό σου να ξανα πας νωρίτερα αν ειναι να ηρεμήσεις 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Το αιμα είδατε απο που οφείλεται οποτε αυτο ειναι καλο. Αποκόλληση εγώ δεν ειχα, αιμα εχω δει αλλά για αλλο λόγο οποτε δεν μπορω να σου πω κατι εκτός του οτι τα συμπτώματα πάνε και έρχονται. Ακομα και τα ελαχιστα που εχω εγω κάποιες μέρες τα εχω έντονα και άλλες καθολου. Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να σε πιάνει πανικός. Ζητα αμα ειναι απο τον γιατρό σου να ξανα πας νωρίτερα αν ειναι να ηρεμήσεις 

Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα μου για την απάντηση έχω κανονισμένο ραντεβού την Τετάρτη όποτε θα κάνω υπομονή μέχρι τότε! Η αλήθεια είναι ότι με έχει από κοντά ο γιατρός μου κάθε εβδομάδα είμαι εκεί! Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εσυ γιατί είχες τελικά αίμα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Anthiii said:

Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα μου για την απάντηση έχω κανονισμένο ραντεβού την Τετάρτη όποτε θα κάνω υπομονή μέχρι τότε! Η αλήθεια είναι ότι με έχει από κοντά ο γιατρός μου κάθε εβδομάδα είμαι εκεί! Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εσυ γιατί είχες τελικά αίμα; 

Αγγεία που σπάνε μεσα στην μήτρα καθώς πιάνουν χώρο τα έμβρυα μου ειπε και μου έδειξε στον υπερηχο. Και βασικά τις τελευταίες μέρες πετυχαινω πληροφορίες είτε απο γιατρούς είτε απο κοπέλες οτι αποκόλληση δεν υπάρχει στην αρχή της κύησης (1ο τρίμηνο νομίζω) και οτι ειναι λανθασμενη και πρόχειρη εξηγηση που δίνουν οι γιατροί για το αιμα που συνήθως οφείλεται σε αγγεία


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι τι να πω. Είχε η Θεια μου μεγάλη αποκόλληση πριν αρκετά χρόνια βέβαια εγώ ήμουνα μικρή και την θυμάμαι πως το περνούσε και με έχει κυριεύσει ο φόβος. 

ελπίζω να πάνε όλα καλά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Αγγεία που σπάνε μεσα στην μήτρα καθώς πιάνουν χώρο τα έμβρυα μου ειπε και μου έδειξε στον υπερηχο. Και βασικά τις τελευταίες μέρες πετυχαινω πληροφορίες είτε απο γιατρούς είτε απο κοπέλες οτι αποκόλληση δεν υπάρχει στην αρχή της κύησης (1ο τρίμηνο νομίζω) και οτι ειναι λανθασμενη και πρόχειρη εξηγηση που δίνουν οι γιατροί για το αιμα που συνήθως οφείλεται σε αγγεία

Το ίδιο έχω ακούσει και εγώ. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν βρίσκουν και από πού οφείλεται, εκτός εάν είναι αιμάτωμα και είναι ξεκάθαρο. Φαντάσου ένα αιμάτωμα μπορεί να είναι στο ίδιο μέγεθος με ένα σάκο. 

Αγγεία είναι η μία εξήγηση, αντίδραση του οργανισμού μια άλλη. Πάνω από 50% των περιπτώσεων οι εγκυμοσύνες εξελίσσονται κανονικά. Το έχουμε δει τόσες φορές. 

Πως είσαι; Πως νιώθεις; Ξανά είδες τέτοια υγρά; 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Xristina96 said:

Το ίδιο έχω ακούσει και εγώ. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν βρίσκουν και από πού οφείλεται, εκτός εάν είναι αιμάτωμα και είναι ξεκάθαρο. Φαντάσου ένα αιμάτωμα μπορεί να είναι στο ίδιο μέγεθος με ένα σάκο. 

Αγγεία είναι η μία εξήγηση, αντίδραση του οργανισμού μια άλλη. Πάνω από 50% των περιπτώσεων οι εγκυμοσύνες εξελίσσονται κανονικά. Το έχουμε δει τόσες φορές. 

Πως είσαι; Πως νιώθεις; Ξανά είδες τέτοια υγρά; 

Πολύ σωστά τα λες. Κι εγώ είχα δει τόσες περιπτώσεις όλον αυτόν τον καιρό από άλλα κορίτσια που όταν είδα το αίμα σε μένα είχα μεγάλη ψυχραιμία. 

Αίμα δεν ξανά είδα. Αυτές τις δύο φορές και τέλος. Σταμάτησαν και τα καφέ εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Όλα καλά πάνε ευτυχώς 

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Πολύ σωστά τα λες. Κι εγώ είχα δει τόσες περιπτώσεις όλον αυτόν τον καιρό από άλλα κορίτσια που όταν είδα το αίμα σε μένα είχα μεγάλη ψυχραιμία. 

Αίμα δεν ξανά είδα. Αυτές τις δύο φορές και τέλος. Σταμάτησαν και τα καφέ εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Όλα καλά πάνε ευτυχώς 

Αχ μπράβο χαίρομαι πολύ!! Πότε έχεις αυχενική; 

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2023 at 11:41 ΠΜ, Anthiii είπε:

Καλημέρα στην ομάδα χάθηκα λίγο τον τελευταίο καιρό 😩 

δυστυχως είχα μια τραυματική εμπειρία που ακόμη εφιάλτες βλέπω!

τεταρτη είχα το προγραμματισμένο ραντεβού μου με τον γιατρό τα ξημερώματα σηκώθηκα να πάω τουαλέτα και τι να δω αίματα παντού άσπρισα απο την τρομάρα μου. 
δεν είχα πόνο όμως και προσπάθησα να ηρεμήσω μέχρι να έρθει η ώρα να πάω στον γιατρό .τα μωράκια μου μεγάλωσαν δόξα τον θεό  και είναι καλά αλλά δυστυχώς είχα μια μικρή αποκόλληση αυτό μου είπε ο γιατρός φαινόταν και στον υπέρηχο. Μου είπε ξάπλα και ξεκούραση μου είπε επίσης να σταματήσω για δυο μέρες τις αντιπηκτικές και το Σαλοσπίρ και αντί για υπόθετο να ξεκινήσω προγεστερονη απο το στόμα. 
σημερα Παρασκευή νιώθω περίεργα καλά ούτε πονακια έχω ούτε τραβήγματα ούτε αναγούλες ούτε τίποτα νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά. Είμαι 8 εβδομάδων και δυο ημερών είχε κάποια άλλη παρόμοιο περιστατικό; Τρέμω από τον φόβο μου.

Καλημερα Anthiii και καλό μηνα!

Εγώ εχω σημεια αιμορραγιας (ροζ, καφε, μπεζ, κοκκικο) απο την 4η εβδομαδα μεχρι και σημερα που ειμαι σχεδον 13η.  Οταν εβγαλα για πρωτη φορα κοκκινο μου ειπε να κατσω αποκλειστικα κρεβατι για λιγες μερες, μου εκοψε και το σαλοσπιρ και μου αφησε μονο με αντιπηκτικη. Επισης μου προσθεσε μαγνησιο οταν μια φορα του ειπα οτι ταυτόχρονα με το κοκκινο ειχα και πονο (μειωνει τις συσπασεις). Η δοση της προγεστερονης ηταν ταβανι σχεδον εξαρχης οποτε δεν μπορουσε να την ανεβασει και παραπανω. 

Στην αρχή ειχα αιμα ανα 2-3 μερες περιπου, μικρη ποσότητα. Το μεγαλυτερο διαστημα που εχω μεινει χωρις αιμα ειναι 3 εβδομαδες οπου ειχα την αυστηρη ακινησια και επεσαν και τα πολλά φαρμακα (9-11η εβδομαδα). 

Στα υπερηχογράφηματα εβλεπε παντα μικρες "αποκολλησεις", δεν τον ανησυχουσαν ιδιαιτερα αλλα ελεγε οτι επρεπε να συνεχισω με ιδια προσοχή την ξεκουραση.

Επισης μου ειχε πει οτι στην εξωσωματικη βλεπουν πολυ συχνα αιμορραγιες και το περιεργο θα ήταν να μην ειχα αιμορραγιες.

Μεχρι εκει καλα, ηλπιζα κι εγώ οτι οπως λενε μεχρι την αυχενικη διαφανεια θα ησυχασω απο το αιμα αφου λεγεται οτι αυτα τα φαινόμενα στην εξωσωματικη  ειναι επειδη παιρνουμε τεχνητες ορμονες  οταν αναλαβει ο πλακουντας υποχωρουν. Ωστοσο, εχθες πρωι 12,5 εβδομαδων και ενω ειμαι ακομα κρεβατι καναπε, ξαφνικα ξαναειδα αιμα, πιο πολυ απο καθε αλλη φορα. Δεν μπορουσα να το πιστεψω! Στον υπέρηχο ειδε νεα αποκολληση. Ξανα αυξηση προγεστερονης, ξανα πληρες κρεβατωμα και το ηθικο μου στο πάτωμα.  Και αυτο που με τρελενει ειναι οτι δεν μπορει να δωθει και εξηγηση γιατι συμβαινει εφόσον συνεχως ξεκουραζομαι.

Το μονο καλο σε ολα αυτα ειναι οτι παντα σε ολα τα υπερηχογραφηματα το μωρο φαινόταν καλα και να μην εχει επηρεαστει.

Επειδη αν καταλαβα καλα εχεις δίδυμακια εχω να σου πω οτι απ οτι εχω διαβασει όλο αυτό το καιρο οι αιμορραγιες ειναι συνηθες φαινομενο στα δίδυμα το πρωτο τριμηνο καθως προσπαθουν και οι δυο σακοι να προσαρμοστουν μεσα στη μητρα. Γι'αυτό και πολλοι γυναικολογοι οταν εχεις διδυμα σου λενε σταματα αμεσως απο δουλεια και προληπτικα ξεκουραση! Σου εύχομαι ολα να πανε καλα και να μην εχεις ποτε ξανα τετοιο συμβαν!

Θα ήθελα να σε ρωτησω ποση προγεστερονη παιρνεις τωρα δηλαδη ποσα και τι χαπια και αν κανεις καποια ενεση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια ήθελα να σας κανω μια ερώτηση. Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με τα φάρμακα και την συμμετοχή σε εγκυμοσύνη. Για 10 cyclacur, 10 utrogestan, 3 κουτιά innohep, 1 gynotardiferon και μια αντιβίωση zinadol έδωσα 28€. Ολα 0% συμμετοχή και η αντιβίωση 25% συμμετοχή. Άλλη φορα για 3 innohep ειχα δωσει 0€. Για 10 cycl και 10 utro εχω δωσει 10€. Πως τωρα έδωσα ξαφνικά 28€; Δεν μπορω να καταλάβω. Το gynotardiferon εχει μικρή αξία ακομα κ χωρίς συνταγή. Και η zinadol είχε 7€ (Άρα κατω απο 2€ η συμμετοχη). Πως στο καλο βγήκε και έδωσα τόσα;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

25 Απριλίου 😊 Εσύ πως πας;

Τέλεια!! 

Εγώ κάθε μέρα και καλύτερα! Κάνω σχέδια και ονειρεύομαι. Κάθε εβδομάδα που κλείνω ανυπομονώ να την πάρω αγκαλιτσα. Μέχρι και την γέννα σκέφτομαι. Και 20/04 έχω β επιπέδου.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...