Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

On 4/8/2023 at 10:34 ΠΜ, Stellab88 είπε:

Καλημερα σε ολες! Ο γιατρος μου ειπε πως πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου! Μπορει να μου πει καποια μετα τι πρεπει να προσεξω; Θα πρεπει να μεινω ξαπλωμενη στο κρεββατι; Εχω αγχωθει λιγο..

Καλησπέρα!! Εγώ έκανα περιδεση 2021 στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην 17 βδομάδα γιατί έχασα το πρώτο μωρό στις 20 βδομάδες. Έκοψα τα ράμματα 36 και 2 και η μπεμπούλα μου ήρθε φυσιολογικα στις 40 βδομάδες!! Τώρα έχω κάνει πάλι περιδεση στη 16η βδομάδα προληπτικά. Είμαι 25 βδομάδα. Δεν είναι κάτι το χειρουργείο εγώ το κάνα με γενική αναισθησία και μετά από 2 μέρες πήγα σπίτι. Παίρνω προγεστερονη υποθετα πρωι βραδυ, πολύ ξεκούραση καθολου βάρη   ο γιατρος μου απαγορεψε μπάνιο στη θάλασσα και σεξουαλικες επαφές. Επίσης πολύ καλή υγιεινή της περιοχής για αποφυγή λοιμώξεων!! Εγώ κάνω και κάθε 5 με 6 βδομάδες καλλιέργεια κολπικου. Σε ποια βδομάδα είσαι? Μην αγχώνεσαι είναι τυπική διαδικασία. Βάζουν 1 με 2 ράμματα στον τραχηλο άλλοτε προληπτικά και άλλοτε όταν δουν πως ο τράχηλος είναι κοντός για αποφυγή πρόωρου τοκετού. Ο.τι άλλο θέλεις και χρειαστείς στείλε μου. Εύχομαι τμμια ηρεμη εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , Della21 είπε:

Καλησπέρα!! Εγώ έκανα περιδεση 2021 στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην 17 βδομάδα γιατί έχασα το πρώτο μωρό στις 20 βδομάδες. Έκοψα τα ράμματα 36 και 2 και η μπεμπούλα μου ήρθε φυσιολογικα στις 40 βδομάδες!! Τώρα έχω κάνει πάλι περιδεση στη 16η βδομάδα προληπτικά. Είμαι 25 βδομάδα. Δεν είναι κάτι το χειρουργείο εγώ το κάνα με γενική αναισθησία και μετά από 2 μέρες πήγα σπίτι. Παίρνω προγεστερονη υποθετα πρωι βραδυ, πολύ ξεκούραση καθολου βάρη   ο γιατρος μου απαγορεψε μπάνιο στη θάλασσα και σεξουαλικες επαφές. Επίσης πολύ καλή υγιεινή της περιοχής για αποφυγή λοιμώξεων!! Εγώ κάνω και κάθε 5 με 6 βδομάδες καλλιέργεια κολπικου. Σε ποια βδομάδα είσαι? Μην αγχώνεσαι είναι τυπική διαδικασία. Βάζουν 1 με 2 ράμματα στον τραχηλο άλλοτε προληπτικά και άλλοτε όταν δουν πως ο τράχηλος είναι κοντός για αποφυγή πρόωρου τοκετού. Ο.τι άλλο θέλεις και χρειαστείς στείλε μου. Εύχομαι τμμια ηρεμη εγκυμοσύνη.

Ειμαι 15 και μαλλον θα γινει μετα τον 15 αυγουστο.. με αγχωνει μονο το ποσο θα με περιορισει μετα! Οταν εβγαλες το ραμμα πονεσε;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stellab88 είπε:

Ειμαι 15 και μαλλον θα γινει μετα τον 15 αυγουστο.. με αγχωνει μονο το ποσο θα με περιορισει μετα! Οταν εβγαλες το ραμμα πονεσε;;

Καθόλου δεν πόνεσε. Εγώ είχα δύο ράμματα. Σαν τεστ παπ είναι βασικά. Μετα το χειρουργείο έκατσα 2 βδομάδες πολύ ξαπλα για να δέσουν τα ράμματα!! Εχω διαβασει πολλες ερευνες.Γενικά λένε πως τελείως κατάκλιση μετα απο περιδεση δεν κάνει καλό. Αλλά δε θέλει και έντονη φυσική δραστηριότητα. Συζητά το με το γιατρό σου πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γειά σας, χρειάζομαι την  βοήθεια σας, είμαι πολύ αγχωμένη.  Έχω κύκλο 28 ημερών.  25/7  είχα ωορηξια  με βάζει το ημερολόγιο,  είχα έντονα πονακια και γκραμπες,  3 /8 έκανα τεστ clearblue όπου φάνηκε αχνη γραμμη  εντονη  με τα πρώτα ουρά και σήμερα  5 /8με τα 2α ουρά και φαίνεται ελαφρώς η δεύτερη γραμμη. Της 4/8  έκανα χοριακη με 0.5.  Τη μου συμβαίνει? Έχει συμβεί  σε κάποια άλλη? Είμαι έγκυος η δεν είμαι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Honey11 είπε:

Κορίτσια μου γειά σας, χρειάζομαι την  βοήθεια σας, είμαι πολύ αγχωμένη.  Έχω κύκλο 28 ημερών.  25/7  είχα ωορηξια  με βάζει το ημερολόγιο,  είχα έντονα πονακια και γκραμπες,  3 /8 έκανα τεστ clearblue όπου φάνηκε αχνη γραμμη  εντονη  με τα πρώτα ουρά και σήμερα  5 /8με τα 2α ουρά και φαίνεται ελαφρώς η δεύτερη γραμμη. Της 4/8  έκανα χοριακη με 0.5.  Τη μου συμβαίνει? Έχει συμβεί  σε κάποια άλλη? Είμαι έγκυος η δεν είμαι?

Αν είχες 25/7 ωορηξια το τεστ που έκανες 03/08 δε θα μπορούσε να δείξει εγκυμοσύνη. Επειδή είσαι σε topic εξωσωματικης, αν παρακολουθουσε ο γιατρος το φυσικό σου κύκλο και έκανες ovitrelle πριν την ωορηξια τότε πιθανόν οποιοδήποτε τεστ εγκυμοσύνης στις επόμενες 10 μερες να είναι ψευδως θετικό λόγω της ένεσης.

Γενικα τα τεστ εγκυμοσύνης συνήθως γίνονται τη μέρα που θα περίμενες την επόμενη περίοδο σου, αντε το πολύ 2 μέρες πριν. Ωστοσο το μόνο σίγουρο για εγκυμοσυνη ειναι η χοριακη, κάτω απο 5 είναι αρνητική αλλα επειδη και αυτή την έκανες νωρίς αν δεν αδιαθετησεις μέχρι τις 10/8 μπορείς να την επαναλαβεις.

Εύχομαι σύντομα να τα καταφέρετε, γενικά μην αγχώνεσαι τόσο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Αν είχες 25/7 ωορηξια το τεστ που έκανες 03/08 δε θα μπορούσε να δείξει εγκυμοσύνη. Επειδή είσαι σε topic εξωσωματικης, αν παρακολουθουσε ο γιατρος το φυσικό σου κύκλο και έκανες ovitrelle πριν την ωορηξια τότε πιθανόν οποιοδήποτε τεστ εγκυμοσύνης στις επόμενες 10 μερες να είναι ψευδως θετικό λόγω της ένεσης.

Γενικα τα τεστ εγκυμοσύνης συνήθως γίνονται τη μέρα που θα περίμενες την επόμενη περίοδο σου, αντε το πολύ 2 μέρες πριν. Ωστοσο το μόνο σίγουρο για εγκυμοσυνη ειναι η χοριακη, κάτω απο 5 είναι αρνητική αλλα επειδη και αυτή την έκανες νωρίς αν δεν αδιαθετησεις μέχρι τις 10/8 μπορείς να την επαναλαβεις.

Εύχομαι σύντομα να τα καταφέρετε, γενικά μην αγχώνεσαι τόσο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  σου

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2023 at 11:31 AM, piglet said:

Τουλάχιστον έχει δροσια μέσα στα σουπερ μαρκετ!! Μια χαρά θα είναι οι φραουλίτσες σου θα το δεις!! Θα πας παλι στον Παπαπ. να σας δει;; τι πειραζει να είναι λίγο μικρουλικα αφου και εσυ εισαι πολυ αδυνατη;;θα βγουν όμορφες μπαλαρινουλες!! 

Ναι αυριο θα πάω. Θα κανω ντόμπλερ μου είπαν.
Μωρέ ας ειναι μικρούλικα, δεν με πειράζει καθολου. Η συσχέτιση με σύνδρομα που διαβάζω ειναι που με αγχώνει. Υγεία να έχουν και ας βγουν και στούμποι σαν την μάνα τους 😅


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ναι αυριο θα πάω. Θα κανω ντόμπλερ μου είπαν.
Μωρέ ας ειναι μικρούλικα, δεν με πειράζει καθολου. Η συσχέτιση με σύνδρομα που διαβάζω ειναι που με αγχώνει. Υγεία να έχουν και ας βγουν και στούμποι σαν την μάνα τους 😅

Καλημέρα Κατερίνα! Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς, απλά είναι μικρά μωράκια. Τα υπόλοιπα θα φαινόταν είτε στην αυχενική.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , GBAL είπε:

Καλησπέρα......είναι καλά τα μωράκια μας. Έχουμε μια εβδομάδα στο σπίτι την μικρή και αυτή τη στιγμή σε λίγο δηλαδή σήμερα παραλαμβάνουμε και τον μικρό....είναι δύο πανέμορφα και γερά πλασματικά και ελπίζω η Παναγία να τα βοηθήσει καλλστην ζωή τους να έχουν υγεία.....τα δικά μου αλλά και όλα τα παιδάκια του κόσμου.....

Aχ μπράβο βρε κορίτσι μου, πολύ χαίρομαι! Σε είχα στο μυαλό μου όλες αυτές τις μέρες. Με το καλό να δεχτείτε και τον μπεμπουλη σας, γερά και τυχερά να είναι παντα τα μωράκια σας και όλα τα καλά εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , GBAL είπε:

Καλησπέρα......είναι καλά τα μωράκια μας. Έχουμε μια εβδομάδα στο σπίτι την μικρή και αυτή τη στιγμή σε λίγο δηλαδή σήμερα παραλαμβάνουμε και τον μικρό....είναι δύο πανέμορφα και γερά πλασματικά και ελπίζω η Παναγία να τα βοηθήσει καλλστην ζωή τους να έχουν υγεία.....τα δικά μου αλλά και όλα τα παιδάκια του κόσμου.....

Τι ωραία νέα μπράβο μπράβο !!! Καλώς τα δεχτήκατε !!! Καλή ανατροφή ! 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, GBAL said:

Καλησπέρα......είναι καλά τα μωράκια μας. Έχουμε μια εβδομάδα στο σπίτι την μικρή και αυτή τη στιγμή σε λίγο δηλαδή σήμερα παραλαμβάνουμε και τον μικρό....είναι δύο πανέμορφα και γερά πλασματικά και ελπίζω η Παναγία να τα βοηθήσει καλλστην ζωή τους να έχουν υγεία.....τα δικά μου αλλά και όλα τα παιδάκια του κόσμου.....

Μπραβο κορίτσι μου!! Κι εγώ σας σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Πολύ χάρηκα που όλα πήγαν καλά εν τελει. Με το καλό να υποδεχτείς και το αντράκι σου σήμερα. Γερα να είναι πάντα και τα δύο 💜💙  

On 8/7/2023 at 12:00 PM, Ele@n said:

Καλημέρα Κατερίνα! Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς, απλά είναι μικρά μωράκια. Τα υπόλοιπα θα φαινόταν είτε στην αυχενική.

Τελικά πήγαμε εχτές για ντόπλερ και είχαν πάρει από 400γρ η κάθε μία, ανεβήκαμε στην μεση της καμπύλης 🥳 1100γρ η μία και 1000γρ η άλλη.

Εσύ τι κάνεις κορίτσι μου; Σε τι φάση είσαι τώρα;

  • Μου αρέσει 6
  • Λουλούδια 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κορίτσια τι κάνετε;; @kateriiina25τέλεια νέα για το ντοπλερ!!! 🙏🙏 Τα κοριτσάκια σου μεγάλωσαν και η δίαιτα της πρωτεΐνης έφερε αποτέλεσμα!!! Πάντως αλήθεια σου βγάζω το καπέλο!! Και γιατί με τα κιλά είσαι σούπερ αλλά και γιατί η διατροφή σου είναι σούπερ αυστηρή και δε παρεκκλίνεις καθόλου!! #kudos!! 👏👏 Εγώ πήγα στα 6 λίγο απότομα και σοκαρίστηκα, αλλά με τη ζέστη δε με άφηνε να περπατάω ο doc. Τώρα έχουμε επόμενη βδομάδα Β’επιπεδου και ανυπομονώ! 
 

@GBALφανταστικα νέα!!! Όλα καλά να πάνε και να πηγαίνουν κάθε μέρα και καλύτερα!! ♥️♥️

Οι υπόλοιπες τι νεακια έχετε;; @Xristina96χαθηκες! Τα νέα σου;; 

Κορίτσια είδατε τα νέα με την κλινική στα Χανιά;; Έχω σοκαριστεί.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Miss_Pineapple είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια τι κάνετε;; @kateriiina25τέλεια νέα για το ντοπλερ!!! 🙏🙏 Τα κοριτσάκια σου μεγάλωσαν και η δίαιτα της πρωτεΐνης έφερε αποτέλεσμα!!! Πάντως αλήθεια σου βγάζω το καπέλο!! Και γιατί με τα κιλά είσαι σούπερ αλλά και γιατί η διατροφή σου είναι σούπερ αυστηρή και δε παρεκκλίνεις καθόλου!! #kudos!! 👏👏 Εγώ πήγα στα 6 λίγο απότομα και σοκαρίστηκα, αλλά με τη ζέστη δε με άφηνε να περπατάω ο doc. Τώρα έχουμε επόμενη βδομάδα Β’επιπεδου και ανυπομονώ! 
 

@GBALφανταστικα νέα!!! Όλα καλά να πάνε και να πηγαίνουν κάθε μέρα και καλύτερα!! ♥️♥️

Οι υπόλοιπες τι νεακια έχετε;; @Xristina96χαθηκες! Τα νέα σου;; 

Κορίτσια είδατε τα νέα με την κλινική στα Χανιά;; Έχω σοκαριστεί.. 

με το καλό η Β ! Η χριστινα έχασε του κωδικούς της ! Μέχρι 25 / 8 είναι η ημερομηνία της κοντεύει !!! Αυτό με τα Χανιά ήταν σοκ σοκ μπλεγμένοι πολλοί , η σκεψη μου στα κορίτσια που ήταν στην κλινική 🥲

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας ...έκανα ετ 27ιουλιου σήμερα είδα αίμα κ πήγα στο νοσοκομείο.. είδαμε 2σακους εναν πιο μεγάλο κ ένα λίγο μικροτερο μκ φαίνονταν ήδη  εμβρυικα στοιχεία...είπε δεν είναι αποβολή .είναι σίγουρο αυτό  ?είμαι πλ τρομαγμένη λόγω ιστορικού ...εχετε καμία εμπειρία ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...