Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Angot είπε:

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

      Μέχρι πόσα κιλά είναι υγιές να πάρουμε? Μιλώ για ένα μωρό όχι για δίδυμα.

Μωρό 3 μηνών δεν δέχεται το μπουκάλι


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Προσπαθούμε εδώ και μια βδομάδα να δώσουμε μπουκάλι στη μπέμπα μας 3 μηνών αλλά δε το δέχεται με τίποτα.. Τις 2 πρώτες μέρες ήπιε λίγο στην αρχή και μετά έκλαιγε και την έβαλα στο στήθος και τώρα μόνο που την παίρνει ο άντρας μου αγκαλιά και βλέπει το μπουκάλι να πλησιάζει κλαίει πάρα πολύ και δε το βάζει καν στο στόμα.. Η παιδίατρος είπε να το δίνει ο άντρας μου και όχι εδώ το εφαρμόσαμε αλλά δεν.. Έχει συμβεί σε καμία; Τι κάνατε; Πρέπει να γυρίσω στη δουλειά από Σεπτέμβρη και έχω απογοητευτεί 😒

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Έπαθα κάτι παρομοιο και στα δύο παιδιά μου. Με μικτή σίτιση από την αρχή, εκεί κοντά στους 3 μήνες και τα δύο έκοψαν το μπιμπερό. Εάν δεν έδινες μπιμπερο από την αρχή,είναι ακόμα πιο λογικό.

Αυτά που είχα δοκιμάσει ήταν τα εξης:

Διαφορετικά είδη και μάρκες μπιμπερο.

Να δίνει κάποιος άλλος το μπιμπερό,οπως ήδη δοκίμασες,και σε άλλο δωμάτιο από αυτό που θηλάζει.

Θερμαινα λίγο τη θηλή του μπιμπερο για να μην είναι κρύα. Και εδινα το ξενο γάλα κάπως χλιαρό για να προσομοιάζει στη θερμοκρασία του μητρικου.

Σε μένα δυστυχώς δεν έπιασε τίποτα. Το μεγάλο παιδί μου δεν το ξαναπήρε και το μικρό το δέχτηκε ξανά στους 9-10 μήνες,με καθημερινή προσπάθεια. Και ακόμα δεν πίνει την ποσότητα που θα έπρεπε. 

Όμως το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Πιστεύω ότι με υπομονή,ηρεμία και επιμονή θα το δεχτεί.

Εάν είσαι στη Θεσσαλονικη,θα μπορούσα να σου δώσω το μπιμπερό mimijumi να το δοκιμάσεις. Ειναι ενα μπιμπερό που μοιάζει με μαστο. Εμενα αυτό το είχε δεχτεί η μικρή μου αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τη ροή του και της το δοκίμασα μόνο 1-2 φορές.

Σε κάθε περίπτωση,εύχομαι καλή ευκολία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spring_girl είπε:

Καλημέρα σε όλες! Προσπαθούμε εδώ και μια βδομάδα να δώσουμε μπουκάλι στη μπέμπα μας 3 μηνών αλλά δε το δέχεται με τίποτα.. Τις 2 πρώτες μέρες ήπιε λίγο στην αρχή και μετά έκλαιγε και την έβαλα στο στήθος και τώρα μόνο που την παίρνει ο άντρας μου αγκαλιά και βλέπει το μπουκάλι να πλησιάζει κλαίει πάρα πολύ και δε το βάζει καν στο στόμα.. Η παιδίατρος είπε να το δίνει ο άντρας μου και όχι εδώ το εφαρμόσαμε αλλά δεν.. Έχει συμβεί σε καμία; Τι κάνατε; Πρέπει να γυρίσω στη δουλειά από Σεπτέμβρη και έχω απογοητευτεί 😒

Παρουσα. Σημερα ειναι 2 μηνων ακριβως. Εδινα μπουκαλι μια φορα τη μερα, φορμουλα, ετσι για εξτραδακι ή σε αναγκη.

Εχει 5 μερες τωρα με το που μπει μπουκαλι στο στομα της τσιριζει κ γυρναει το κεφαλι. Στηθος πιανει με τη μια. Μπουκαλι με τιποτα, δοκιμασα διαφορετικα μπουκαλια, με διαφορετικες θηλες και οπες. Δε κανω τιποτα γι αυτο απλα θηλαζω αποκλειστικα πια. Καθε μερα προσπαθω, καθε μερα το ιδιο. Μπορεις να τα δοκιμαζεις καθε τοσο λιγο λιγο μπας και, αλλα τωρα που εχουν το στηθος σιγουρο ισως δε πιασουν. Αργοτερς που θα λειπεις λογικα θα τρωει, δε μπορει να μεινει νηστικια.. 

Ασχετο ομως, γιατι τοσο συντομα επιστροφη? Δε δικαιουσαι ή δε θες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα προσπαθήσω πάλι να δούμε! είμαι ελεύθερος επαγγελματίας οπότε θα γυρίσω αναγκαστικά σε μπορώ να λείψω άλλο! Δε θέλω καθόλου βέβαια! Ελπίζω να το πάρει γιατί το μυαλό μου εκεί θα είναι όταν λείπω.. θα ξεκινήσω 4ωρο να δουλεύω οπότε 2 γεύματα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τον Σεπτέμβριο φαντάζομαι θα είναι 5 μηνών οπότε σιγά σιγά θα μπουν κ οι στέρεες. Είναι δύσκολο με ένα μωράκι από το θηλασμό να περάσει στο μπουκάλι. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να φύγω για λίγο απ' το σπίτι ώστε να είναι μόνο ο άντρας μπας κ τα καταφέρει έτσι.. κ αν δεν τα καταφέρει ένας άλλος τρόπος να δίνει γάλα είναι η σύριγγα σιγά σιγά κ με υπομονή.. Μακάρι βέβαια να τα καταφέρετε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!! Το είχαμε πάθει κ εμείς. Δε δεχόταν με τπτ. Είχα πάρει ενα σωρό μπιμπερό. Σε μας δε λειτούργησε τπτ. Το δέχτηκε 10 μηνών. Απο ενα τρίτο άτομο. Ούτε απο μένα, ούτε απο τον μπαμπά του.

Θα πρότεινα να συνεχίσετε τις προσπάθειες, χωρίς όμως να το πιέζετε κ αντιδρά. Ας προσπαθήσει κ η γιαγια αν γίνεται ή κάποιος άλλος που γνωρίζει το μωρό. 

Μπορείτε να δοκιμάσετε κ οταν είναι μισοκοιμισμένο. Είναι συνήθως πιο δεκτικά τότε.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...