Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Angot είπε:

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

      Μέχρι πόσα κιλά είναι υγιές να πάρουμε? Μιλώ για ένα μωρό όχι για δίδυμα.

      1 hour ago, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα σε όλες!

      Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά τις επόμενες μέρες και σήμερα ξεκίνησα κολπικά το utrogestan των 200 3 φορες τη μέρα.. 

      Ερώτηση: αν το παίρνεις από το στόμα δεν σημαίνει οτι είναι και πιο δραστικό απο το κολπικό σωστά; Μου το άφησαν ανοιχτό στον τρόπο χορήγησης, αλλα επειδη εχω ακούσει για την υπνηλία που προκαλεί προτίμησα προφανώς να το παίρνω κολπικά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά και πότε σου συστήνουν να τα παιρνεις απο το στόμα; Επίσης σημερα καταλαβα ότι το κουτί των 200 είναι και για τους 2 τροπους.. νομιζα οτι ειναι αλλης μορφης τα χάπια..

      Εγώ σε αυτή την εμβρυομεταφορα τα πήρα τα utrogestan από το στόμα και μου έφεραν τρελή θολούρα και ζάλη...δυσκολεύομουν πολύ στη δουλειά...σε παλιότερες φορές δε με είχαν επηρεάσει τόσο. Παρολαυτα τα προτιμω απο το στομα ...κολπικα βάζω vasclor και cyclacur και με αγχώνει...και γιατι πεφτουν καποιες φορες αρα δε ξέρω αν απορροφάται όλο και μαζεύει η περιοχή vasclor μετά από πολλές μέρες, δεν απορροφάται όλη και είναι μια μόνιμη υγρασία στην περιοχή που ευνοεί την ανάπτυξη μυκητων...καπου το διαβασα. ..δε ξερω αν ισχυει 100%. Άρα παρολη τη θολούρα αν μπορούσα θσ τα έπαιρνα όλα από στόμα.. 

      πρίν από 8 λεπτά , Nima21 είπε:

      Τους εχω ενημερώσει ήδη, απλως ειχα απορια ποια η διαφορά στον τρόπο χορήγησης  και αν γνωριζει καποια κοπελα .. Γιατι ας πουμε δεν τα παιρνουν ολες κολπικά εφόσον ειναι μικρότερες και οι πιθανές παρενεργειες λογικά;

      *Μία νυστα παντως και εγω την έχω.. 😝

      Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Ό,τι καλύτερο και σε σένα! 

      Όλα να σου πάνε καλά!!! Να πάρεις μια τεράστια χοριακη!!!! 🙏

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Bluee19 είπε:

Θα καλέσω να ρωτήσω!!  Ο ανδρολόγος δεν μας ζήτησε τίποτα παράπανω από το πλήρες σπερμοδιαγραμα και κάποιες αιματολογικές !! Τον καρυοτυπο μου τον ζήτησε η κα Οικονομόπουλου από το τμήμα αποβολών !!! 
 αγχώνομαι για το σπερμα διότι κάναμε την γονιμοποίηση χωρίς να ξέρουμε για τον κατακερματισμό που είναι στα ύψη και ίσως οφείλετε για το εκβρυακι μου που δεν προχώρησε !!  Και θέλω να φτιαχτεί όσο γίνετε ώστε αν δεν πιάσουν και τα δυο εμβρυακια που ξεπαγιάζουν στην κατάψυξη … να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να δημιουργήσουμε καλύτερα έμβρυα με τα 7 ωάρια που έχω ήδη κατάψυξη 

Κατάλαβα.. σωστά το σκέφτεσαι αλλά θέλει υπομονή.. μίλα τότε με τη κ.Οικονομοπουλου αλλά και πάλι θα πρέπει να βρείτε έναν καλό ουρολόγο ανδρολογο υπογονιμότητας.. η κ.Οικονομοπουλου μπορεί μόνο να διερευνήσει τους λόγους που δεν εξελίχθηκε καλά μια εγκυμοσύνη ή μια προσπάθεια αυτής και να σας κατευθύνει περαιτέρω σε διερεύνηση.. από εκεί και πέρα πρέπει να απευθυνθείτε στην ανάλογη ειδικότητα για να σας κατευθύνει σωστά.. ειδικά εφόσον βρέθηκε το πιθανό αίτιο αποτυχίας..


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Kiddo είπε:

Κατάλαβα.. σωστά το σκέφτεσαι αλλά θέλει υπομονή.. μίλα τότε με τη κ.Οικονομοπουλου αλλά και πάλι θα πρέπει να βρείτε έναν καλό ουρολόγο ανδρολογο υπογονιμότητας.. η κ.Οικονομοπουλου μπορεί μόνο να διερευνήσει τους λόγους που δεν εξελίχθηκε καλά μια εγκυμοσύνη ή μια προσπάθεια αυτής και να σας κατευθύνει περαιτέρω σε διερεύνηση.. από εκεί και πέρα πρέπει να απευθυνθείτε στην ανάλογη ειδικότητα για να σας κατευθύνει σωστά.. ειδικά εφόσον βρέθηκε το πιθανό αίτιο αποτυχίας..

Πήγαμε σε ανδρολογο και μας έδωσε βιταμίνες τώρα μας είπε να της πέρνει για τρεις μήνες και να επαναλάβουμε σπερμοδιαγραμμα για να δούμε αν υπήρξε βελτίωση 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Bluee19 είπε:

Πήγαμε σε ανδρολογο και μας έδωσε βιταμίνες τώρα μας είπε να της πέρνει για τρεις μήνες και να επαναλάβουμε σπερμοδιαγραμμα για να δούμε αν υπήρξε βελτίωση 

Και γιατί δεν σας παρέπεμψε ο ίδιος να κάνετε τις εν λόγω εξετάσεις; Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να πάρετε και δεύτερη γνώμη.. sorry δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει κάπου αλλά φαντάζομαι ότι πήγατε σε ανδρολογο υπογονιμότητας πριν την εξωσωματική.. όχι;


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Kiddo είπε:

Και γιατί δεν σας παρέπεμψε ο ίδιος να κάνετε τις εν λόγω εξετάσεις; Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να πάρετε και δεύτερη γνώμη.. sorry δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει κάπου αλλά φαντάζομαι ότι πήγατε σε ανδρολογο υπογονιμότητας πριν την εξωσωματική.. όχι;

Μας είπε να κάνουμε το τριπλέξ , έλεγχο θυρεοειδούς και fsh και μετά μας έδωσε βιταμίνες !!! Όλες τις άλλες ορμονολογικές μας τις έγραψα ενδοκρινολόγος !!!

δυστυχως πήγαμε σε ανδρολογο αφού κατέληξε άσχημα η πρώτη εξωσωματική 

Just now, Bluee19 είπε:

Μας είπε να κάνουμε το τριπλέξ , έλεγχο θυρεοειδούς και fsh και μετά μας έδωσε βιταμίνες !!! Όλες τις άλλες ορμονολογικές μας τις έγραψα ενδοκρινολόγος !!!

δυστυχως πήγαμε σε ανδρολογο αφού κατέληξε άσχημα η πρώτη εξωσωματική 

Πήγαμε σε εξειδικευμένο ανδρολογο τον κ Ασβ…τη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Bluee19 είπε:

Μας είπε να κάνουμε το τριπλέξ , έλεγχο θυρεοειδούς και fsh και μετά μας έδωσε βιταμίνες !!! Όλες τις άλλες ορμονολογικές μας τις έγραψα ενδοκρινολόγος !!!

δυστυχως πήγαμε σε ανδρολογο αφού κατέληξε άσχημα η πρώτη εξωσωματική 

Πήγαμε σε εξειδικευμένο ανδρολογο τον κ Ασβ…τη 

Δυστυχώς πολλά ζευγάρια δεν καθοδηγούνται σωστά σε όλες τις ειδικότητες ιατρών που αφορούν την υπογονιμότητα για διερεύνηση πριν προχωρήσουν σε εξωσωματική.. υπομονή τώρα και όλα θα πάρουν το δρόμο τους με σωστή καθοδήγηση..!


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Δυστυχώς πολλά ζευγάρια δεν καθοδηγούνται σωστά σε όλες τις ειδικότητες ιατρών που αφορούν την υπογονιμότητα για διερεύνηση πριν προχωρήσουν σε εξωσωματική.. υπομονή τώρα και όλα θα πάρουν το δρόμο τους με σωστή καθοδήγηση..!

Το εύχομαι τι να πω !!! Αφού πλέον δεν μπορούμε ούτε στους γιατρούς να έχουμε εμπιστοσύνη …μόνοι μας σε αυτόν τον δρόμο και όπου βγει ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω τις τελευταίες μέρες σοβαρό πρόβλημα με τα outro... δεν βλέπω μπροστά μου, με πιάνει λήθαργος, δεν προλαβαίνω να φτάσω στο κρεβάτι κι έχω κοιμηθεί. Δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα στις παλαιότερες εξωσωματικές, όταν τα έπαιρνα αποκλειστικά κολπικά. Το έχετε συζητήσει με τον γιατρό/μαία σας, η απορρόφηση είναι καλύτερη, όταν λαμβάνονται από το στόμα; 

Αναμένω απάντηση αν γίνεται να τα παίρνω όλα κολπικά - είναι και πολλά μέσα στη μέρα, σύνολο 6!!!!-. Η τιμή της προγεστερόνης χθες ήταν στο 35 (κάνω και μία ένεση prolutex) , ημέρα 7η-8η από την ετ. Δεν μπορώ να λειτουργήσω καθόλου... 🤪

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Visit a vis είπε:

Καλημέρα! Έχω τις τελευταίες μέρες σοβαρό πρόβλημα με τα outro... δεν βλέπω μπροστά μου, με πιάνει λήθαργος, δεν προλαβαίνω να φτάσω στο κρεβάτι κι έχω κοιμηθεί. Δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα στις παλαιότερες εξωσωματικές, όταν τα έπαιρνα αποκλειστικά κολπικά. Το έχετε συζητήσει με τον γιατρό/μαία σας, η απορρόφηση είναι καλύτερη, όταν λαμβάνονται από το στόμα; 

Αναμένω απάντηση αν γίνεται να τα παίρνω όλα κολπικά - είναι και πολλά μέσα στη μέρα, σύνολο 6!!!!-. Η τιμή της προγεστερόνης χθες ήταν στο 35 (κάνω και μία ένεση prolutex) , ημέρα 7η-8η από την ετ. Δεν μπορώ να λειτουργήσω καθόλου... 🤪

Περνεις Κ τα 6 από το στόμα ? Πες καλέ να στα αλλάξουν έστω κάποια. Απλώς από το στόμα δεν υπάρχουν απώλειες αλλά μικρή σημασία έχει. Αφού σε πειράζουν τα αλλάζεις έστω τα μισά . 

πρίν από 37 λεπτά , Bluee19 είπε:

Το εύχομαι τι να πω !!! Αφού πλέον δεν μπορούμε ούτε στους γιατρούς να έχουμε εμπιστοσύνη …μόνοι μας σε αυτόν τον δρόμο και όπου βγει ..

Πλέον υπάρχει τόση πληροφόρηση που μόνη σου δεν είσαι. Το θέμα δεν είναι η εμπιστοσύνη το θέμα είναι ότι εάν δεν ενδιαφερθείς εσύ πρώτα για τον εαυτό σου κάνεις δεν θα ενδιαφερθεί ούτε ο γιατρός ούτε ο άντρας σου ο ίδιος . Γενικά για όλα τα θεματα. Εάν εσύ δεν βάλεις κάτω το μυαλό σου να δουλέψει Κ να βρει τι σε συμφέρει ο άλλος δεν πρόκειται να σκάσει κιόλας . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

Περνεις Κ τα 6 από το στόμα ? Πες καλέ να στα αλλάξουν έστω κάποια. Απλώς από το στόμα δεν υπάρχουν απώλειες αλλά μικρή σημασία έχει. Αφού σε πειράζουν τα αλλάζεις έστω τα μισά . 

 

Όχι, τα μισά από το στόμα και τα υπόλοιπα από τον κόλπο. Στις τόσο λίγες ημέρες που έχουν μείνει, πράγματι, αυτό λέω κι εγώ...πόση διαφορά θα κάνει αν τα παίρνω από τον κόλπο όλα...;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Visit a vis είπε:

Όχι, τα μισά από το στόμα και τα υπόλοιπα από τον κόλπο. Στις τόσο λίγες ημέρες που έχουν μείνει, πράγματι, αυτό λέω κι εγώ...πόση διαφορά θα κάνει αν τα παίρνω από τον κόλπο όλα...;

Δεν πιστεύω Κ εγώ ότι έχει διαφορά . Βέβαια ρωτά αλλά νομίζω ότι γενικά εύκολα αλλάζουν τον τρόπο που τα περνεις . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω θα συμφωνήσω ότι μπαίνουμε σε αυτές τις διαδικασίες της εξωσωματικής και δεν υπάρχει σωστή κατεύθυνση. Πχ εμάς μας έστελναν σε ενδοκρινολόγο γονιμότητας και τώρα μόνοι μας αποφασίσαμε να πάμε σε ανδρολογο μιας και το θέμα είναι το σπερμα και είχε πολλα να μας πει. Αλλα πρέπει να χάσουμε τόσο χρόνο και κόπο και χρήματα, να κάνουμε 3-4 φορές και μετά μόνοι μας με την εμπειρία που εχουμε αποκτήσει να κάνουμε τα σωστά βήματα;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου πως είστε ; Ήθελα να ρωτήσω εμβρυομεταφορα 13/3 σήμερα λοιπόν με έπιασε τρελή ζαλάδα λέτε είναι καλό σημαδι η απλά είναι από τα χάπια ; Υπνηλία πάντως δεν έχω και διάβασα το φυλλάδιο για τα utro δεν αναφέρει ζαλάδα ξέρω δεν πρέπει να ασχολουμε με τα συμπτώματα αλλά λέω μήπως υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία και θετικό αποτέλεσμα ; ❤️

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Περνεις Κ τα 6 από το στόμα ? Πες καλέ να στα αλλάξουν έστω κάποια. Απλώς από το στόμα δεν υπάρχουν απώλειες αλλά μικρή σημασία έχει. Αφού σε πειράζουν τα αλλάζεις έστω τα μισά . 

Πλέον υπάρχει τόση πληροφόρηση που μόνη σου δεν είσαι. Το θέμα δεν είναι η εμπιστοσύνη το θέμα είναι ότι εάν δεν ενδιαφερθείς εσύ πρώτα για τον εαυτό σου κάνεις δεν θα ενδιαφερθεί ούτε ο γιατρός ούτε ο άντρας σου ο ίδιος . Γενικά για όλα τα θεματα. Εάν εσύ δεν βάλεις κάτω το μυαλό σου να δουλέψει Κ να βρει τι σε συμφέρει ο άλλος δεν πρόκειται να σκάσει κιόλας . 

Δεν έχει σχέση με το μυαλό αυτό !! Πρώτη φορά κάναμε εξωσωματική και κάναμε ότι μας είπε ο γιατρός !!! Που να φανταστώ ότι υπάρχουν αλλά τόσα ; Σιγά σιγά το ψάχνω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Bluee19 είπε:

Δεν έχει σχέση με το μυαλό αυτό !! Πρώτη φορά κάναμε εξωσωματική και κάναμε ότι μας είπε ο γιατρός !!! Που να φανταστώ ότι υπάρχουν αλλά τόσα ; Σιγά σιγά το ψάχνω 

Αύριο μεθαύριο κάποιος γιατρός θα σου πει έλα να κόψουμε το πόδι σου θα πας με κλειστά μάτια . Δεν θα ψάξεις να δεις γιατί θελουν να σου κόψουν το πόδι τι αρρώστια έχεις ? Δεν θα ρωτήσεις 2 Κ 3 γνώμες . Δεν θα ψάξεις μόνη σου αν υπάρχει κάποια θεραπεία ? 

Πουθενά δεν πάμε με κλειστά μάτια . Τι σημαίνει το είπε ο γιατρός Κ το έκανα? Αν σου έλεγε ο γιατρός δεν θα κάνεις ποτέ παιδί μην το ψάξεις θα καθοσουν ? Αν σου έλεγε ο γιατρός δωσ'μου 200.000 θα τα έδινες ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

Αύριο μεθαύριο κάποιος γιατρός θα σου πει έλα να κόψουμε το πόδι σου θα πας με κλειστά μάτια . Δεν θα ψάξεις να δεις γιατί θελουν να σου κόψουν το πόδι τι αρρώστια έχεις ? Δεν θα ρωτήσεις 2 Κ 3 γνώμες . Δεν θα ψάξεις μόνη σου αν υπάρχει κάποια θεραπεία ? 

Πουθενά δεν πάμε με κλειστά μάτια . Τι σημαίνει το είπε ο γιατρός Κ το έκανα? Αν σου έλεγε ο γιατρός δεν θα κάνεις ποτέ παιδί μην το ψάξεις θα καθοσουν ? Αν σου έλεγε ο γιατρός δωσ'μου 200.000 θα τα έδινες ? 

Στις εξετάσεις εννοω κάναμε όσες μας ζήτησε ο γιατρός !!! Βάση του ιστορικού και της ηλικίας μας!!! Μην το φτάνεις στο άλλο άκρο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...