Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλες!

      Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά τις επόμενες μέρες και σήμερα ξεκίνησα κολπικά το utrogestan των 200 3 φορες τη μέρα.. 

      Ερώτηση: αν το παίρνεις από το στόμα δεν σημαίνει οτι είναι και πιο δραστικό απο το κολπικό σωστά; Μου το άφησαν ανοιχτό στον τρόπο χορήγησης, αλλα επειδη εχω ακούσει για την υπνηλία που προκαλεί προτίμησα προφανώς να το παίρνω κολπικά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά και πότε σου συστήνουν να τα παιρνεις απο το στόμα; Επίσης σημερα καταλαβα ότι το κουτί των 200 είναι και για τους 2 τροπους.. νομιζα οτι ειναι αλλης μορφης τα χάπια..

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

Είναι καμία εκτός ορίων στις μονάδες μέτρησης που σου δίνει? 

Η shbg είναι οριακή !! Δίνει μέχρι 71 και είναι 71 και δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι αυτή !! 
και η τεστοστερόνη έχει όριο 758 και είναι 746 

Όλες οι υπόλοιπες μέσα στα πλαίσια είναι αλλά με αγχώνει και η fsh που είναι σχετικά χαμηλή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Bluee19 είπε:

 

Kορίτσια μόλις πήραμε τα αποτελέσματα ορμονών του άντρα μου και επειδή μέχρι την Τρίτη είναι πολύ θέλω την γνώμη σας!!! 
 

TSH 2,96

FSH 2,5

LH 4,3

PRL 11,1

Τεστοστερόνη 746

SHBG 71 

E2 21,9

ACTH 50,7

Κορτιζόλη 19,3

Σωματομεδινη C 160 

Από αυτά που ξέρω, είναι εξαιρετικές! Ορμονολογικα τουλάχιστον δεν φαίνεται να οφείλεται κάτι εκεί.. θα σας τα πει όμως και ο γιατρός σας..!

πρίν από 5 λεπτά , Bluee19 είπε:

Η shbg είναι οριακή !! Δίνει μέχρι 71 και είναι 71 και δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι αυτή !! 
και η τεστοστερόνη έχει όριο 758 και είναι 746 

Όλες οι υπόλοιπες μέσα στα πλαίσια είναι αλλά με αγχώνει και η fsh που είναι σχετικά χαμηλή 

Η shbg είναι η φυλοδεσμευτική ορμόνη δεν μας πειράζει να είναι στα ανώτατα όρια όπως και η τεστοστερόνη! Το αντίθετο θα ήταν το πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις.. επίσης η fsh μας δείχνει ότι δεν πιέζεται ο οργανισμός του να παράγει σπερματοζωάρια, οπότε όσο πιο αυξημένη είναι τόσο μας φοβίζει.. η χαμηλή δεν είναι πρόβλημα!


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Kiddo είπε:

Από αυτά που ξέρω, είναι εξαιρετικές! Ορμονολογικα τουλάχιστον δεν φαίνεται να οφείλεται κάτι εκεί.. θα σας τα πει όμως και ο γιατρός σας..!

Η shbg είναι η φυλοδεσμευτική ορμόνη δεν μας πειράζει να είναι στα ανώτατα όρια όπως και η τεστοστερόνη! Το αντίθετο θα ήταν το πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις..

Πάλι καλά και κάτι καλό !!! Που άλλου μπορεί να οφείλετε αυτό το σπερμα που έχουμε δεν μπορώ να καταλάβω …

Επίσης SGPT 41 με όριο 40 ούτε αυτό ξέρω τι  είναι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Bluee19 είπε:

Η shbg είναι οριακή !! Δίνει μέχρι 71 και είναι 71 και δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι αυτή !! 
και η τεστοστερόνη έχει όριο 758 και είναι 746 

Όλες οι υπόλοιπες μέσα στα πλαίσια είναι αλλά με αγχώνει και η fsh που είναι σχετικά χαμηλή 

Επειδή είναι μέσα στα φυσιολογικά δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα . Κ η fsh νομίζω στα φυσιολογικά είναι για τους άντρες . Όσο είσαι μέσα στα όρια μην σε ανχωνει . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Επειδή είναι μέσα στα φυσιολογικά δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα . Κ η fsh νομίζω στα φυσιολογικά είναι για τους άντρες . Όσο είσαι μέσα στα όρια μην σε ανχωνει . 

Που άλλου που μπορεί να οφείλετε αυτό το σπερμα ; Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω ρωτάω 

εννοειται θα μιλήσω και με την ενδοκρινολόγο την Τρίτη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Bluee19 είπε:

Πάλι καλά και κάτι καλό !!! Που άλλου μπορεί να οφείλετε αυτό το σπερμα που έχουμε δεν μπορώ να καταλάβω …

Επίσης SGPT 41 με όριο 40 ούτε αυτό ξέρω τι  είναι 

Η sgpt είναι η πυροσταφυλικη τρανσαμιναση, πρόκειται για ένα ένζυμο συνήθως το ζητάνε για να ελέγξουν το υπαρ.. δεν ξέρω γιατί σας το ζήτησε, μήπως παίρνει κάποια αγωγή; Πχ clomiphene;


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kiddo είπε:

Η sgpt είναι η πυροσταφυλικη τρανσαμιναση, πρόκειται για ένα ένζυμο συνήθως το ζητάνε για να ελέγξουν το υπαρ.. δεν ξέρω γιατί σας το ζήτησε, μήπως παίρνει κάποια αγωγή; Πχ clomiphene;

Όχι μόνο vibramicyn επερνε 20 μέρες λόγω ουρεοπλασματος τίποτα άλλο από χάπια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Bluee19 είπε:

Όχι μόνο vibramicyn επερνε 20 μέρες λόγω ουρεοπλασματος τίποτα άλλο από χάπια 

Τότε δεν ξέρω γιατί σας την ζήτησε, φαντάζομαι ότι θα σας εξηγήσει η γιατρός καθώς δεν σχετίζεται με το σπέρμα αυτό καθ'αυτό.. Πάντως το ουρεοπλασμα είναι πολύ σοβαρό μικρόβιο που μπορεί να προκαλέσει τέτοιου είδους αποτελέσματα στο σπέρμα σα το δικό σας.. έχετε κάνει επανέλεγχο να επιβεβαιώσετε ότι έχει φύγει; Μετά, δώσε χρόνο γιατί αν πρόσφατα έκανε τη θεραπεία για το ουρεοπλασμα τότε θέλει ένα τρίμηνο τουλάχιστον για να φανεί βελτίωση στο σπέρμα και μαζί με βιταμίνες ίσως τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα μετά.. διαφορετικά μήπως υπάρχει κάτι γονιδιακό; καρυότυπο με μικροελλείψεις χρωμοσώματος Ψ έχετε κάνει; Fish σπέρματος; Δεν ξέρω δηλαδή μήπως πρέπει να δείτε και αυτό αλλά θα σας κατατοπίσει ανάλογα και ο γιατρός.. κάνε υπομονή και θα δεις τι θα σας πει..

  • Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Bluee19 είπε:

Όχι μόνο vibramicyn επερνε 20 μέρες λόγω ουρεοπλασματος τίποτα άλλο από χάπια 

Άμα έκανε την εξέταση κοντά στην αντιβίωση επιρεαζει το συκώτι η αντιβίωση γι'αυτό μπορεί να φαίνετε στο όριο. Αλλιώς πρέπει να ελενξετε Κ τι άλλο περνει μήπως τον πειράζει. 

Κατά τα άλλα το κακό σπέρμα μπορεί να ωφιελετε σε όλα τα υπόλοιπα που σου είπε Κ η @Kiddo

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Άμα έκανε την εξέταση κοντά στην αντιβίωση επιρεαζει το συκώτι η αντιβίωση γι'αυτό μπορεί να φαίνετε στο όριο. Αλλιώς πρέπει να ελενξετε Κ τι άλλο περνει μήπως τον πειράζει. 

Κατά τα άλλα το κακό σπέρμα μπορεί να ωφιελετε σε όλα τα υπόλοιπα που σου είπε Κ η @Kiddo

Ναι σωστό και αυτό με την αντιβίωση..


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Kiddo είπε:

Τότε δεν ξέρω γιατί σας την ζήτησε, φαντάζομαι ότι θα σας εξηγήσει η γιατρός καθώς δεν σχετίζεται με το σπέρμα αυτό καθ'αυτό.. Πάντως το ουρεοπλασμα είναι πολύ σοβαρό μικρόβιο που μπορεί να προκαλέσει τέτοιου είδους αποτελέσματα στο σπέρμα σα το δικό σας.. έχετε κάνει επανέλεγχο να επιβεβαιώσετε ότι έχει φύγει; Μετά, δώσε χρόνο γιατί αν πρόσφατα έκανε τη θεραπεία για το ουρεοπλασμα τότε θέλει ένα τρίμηνο τουλάχιστον για να φανεί βελτίωση στο σπέρμα και μαζί με βιταμίνες ίσως τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα μετά.. διαφορετικά μήπως υπάρχει κάτι γονιδιακό; καρυότυπο με μικροελλείψεις χρωμοσώματος Ψ έχετε κάνει; Fish σπέρματος; Δεν ξέρω δηλαδή μήπως πρέπει να δείτε και αυτό αλλά θα σας κατατοπίσει ανάλογα και ο γιατρός.. κάνε υπομονή και θα δεις τι θα σας πει..

Μας είπε ο ανδρολόγος να πάρει 20 μέρες την αντιβίωση αλλά επανέλεγχο να κάνουμε στο τρίμηνο γιατί δεν θα δείξει τόσο νωρίς αν έφυγε και καρυοτυπο ζεύγους κάναμε και περιμένουμε αποτελέσματα από βδομάδα 

fish δεν κάναμε θα κάνουμε στο τρίμηνο στον επανέλεγχο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Bluee19 είπε:

Μας είπε ο ανδρολόγος να πάρει 20 μέρες την αντιβίωση αλλά επανέλεγχο να κάνουμε στο τρίμηνο γιατί δεν θα δείξει τόσο νωρίς αν έφυγε και καρυοτυπο ζεύγους κάναμε και περιμένουμε αποτελέσματα από βδομάδα 

fish δεν κάναμε θα κάνουμε στο τρίμηνο στον επανέλεγχο 

Ωραία θα ακολουθήσετε ότι σας είπε ο γιατρός, κατά πάσα πιθανότητα η εικόνα του ήταν λόγο του ουρεοπλασματος αλλά θα φανεί μετά το τρίμηνο και εκεί βλέπετε αν χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω, να έχεις όμως υπομονή.. το σπέρμα θέλει χρόνο για να βελτιωθεί, ένας ανδρικός κύκλος έχει διάρκεια 75 ημέρες οπότε μετά από έναν ή δύο κύκλους θα ξέρετε περισσότερα..

Όσο για το καρυότυπο αυτό που σου λέω είναι έξτρα εξέταση δηλαδή γίνεται ναι μεν μαζί με το καρυότυπο αλλά πρέπει να ζητήσετε συγκεκριμένα να γίνει παράλληλα και η εξέταση μικροελλείψεων χρωμοσώματος Ψ.. σου λέει κάτι; θυμάσαι να το ζητήσατε; 


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Kiddo είπε:

Ωραία θα ακολουθήσετε ότι σας είπε ο γιατρός, κατά πάσα πιθανότητα η εικόνα του ήταν λόγο του ουρεοπλασματος αλλά θα φανεί μετά το τρίμηνο και εκεί βλέπετε αν χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω, να έχεις όμως υπομονή.. το σπέρμα θέλει χρόνο για να βελτιωθεί, ένας ανδρικός κύκλος έχει διάρκεια 75 ημέρες οπότε μετά από έναν ή δύο κύκλους θα ξέρετε περισσότερα..

Όσο για το καρυότυπο αυτό που σου λέω είναι έξτρα εξέταση δηλαδή γίνεται ναι μεν μαζί με το καρυότυπο αλλά πρέπει να ζητήσετε συγκεκριμένα να γίνει παράλληλα και η εξέταση μικροελλείψεων χρωμοσώματος Ψ.. σου λέει κάτι; θυμάσαι να το ζητήσατε; 

Καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές κάναμε έτσι γράφει στο παραπεμπτικό τώρα το κοίταξα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bluee19 είπε:

Καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές κάναμε έτσι γράφει στο παραπεμπτικό τώρα το κοίταξα 

Πάρε ένα τηλέφωνο στο κέντρο που δώσατε δείγμα για την εξέταση να ρωτήσεις να σου πουν για να είσαι σίγουρη.. αλλιώς αν δεν έχει συμπεριληφθεί, μίλα και με τον ουρολόγο και αν συμφωνεί, να ζητήσετε εφόσον έχουν ακόμα το δείγμα στο διαγνωστικό να σας τη συμπεριλάβουν και αυτή..

Πάντως επειδή βλέπω έχεις μια αγωνία με το σπέρμα του άντρα σου, οκ μπορεί να μην είναι ιδανικό για φυσιολογική σύλληψη αλλά για εξωσωματική δεν είναι τραγικό! Μη σε πιάνει πανικός δηλαδή.. πλέον η ιατρική έχει προχωρήσει σε βαθμό που και με αζωοσπερμια* να είναι κάποιος από βιοψία όρχεων μπορεί να δώσει εγκυμοσύνη.. εγώ θα μετέφερα και τα δύο έμβρυα που αν θυμάμαι έχετε κατάψυξη χωρίς φόβο, αν είναι η τύχη τους να πιάσουν θα πιάσουν!

*κάποιες μορφές αζωοσπερμιας 


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Kiddo είπε:

Πάρε ένα τηλέφωνο στο κέντρο που δώσατε δείγμα για την εξέταση να ρωτήσεις να σου πουν για να είσαι σίγουρη.. αλλιώς αν δεν έχει συμπεριληφθεί, μίλα και με τον ουρολόγο και αν συμφωνεί, να ζητήσετε εφόσον έχουν ακόμα το δείγμα στο διαγνωστικό να σας τη συμπεριλάβουν και αυτή..

Πάντως επειδή βλέπω έχεις μια αγωνία με το σπέρμα του άντρα σου, οκ μπορεί να μην είναι ιδανικό για φυσιολογική σύλληψη αλλά για εξωσωματική δεν είναι τραγικό! Μη σε πιάνει πανικός δηλαδή.. πλέον η ιατρική έχει προχωρήσει σε βαθμό που και με αζωοσπερμια* να είναι κάποιος από βιοψία όρχεων μπορεί να δώσει εγκυμοσύνη.. εγώ θα μετέφερα και τα δύο έμβρυα που αν θυμάμαι έχετε κατάψυξη χωρίς φόβο, αν είναι η τύχη τους να πιάσουν θα πιάσουν!

*κάποιες μορφές αζωοσπερμιας 

Θα καλέσω να ρωτήσω!!  Ο ανδρολόγος δεν μας ζήτησε τίποτα παράπανω από το πλήρες σπερμοδιαγραμα και κάποιες αιματολογικές !! Τον καρυοτυπο μου τον ζήτησε η κα Οικονομόπουλου από το τμήμα αποβολών !!! 
 αγχώνομαι για το σπερμα διότι κάναμε την γονιμοποίηση χωρίς να ξέρουμε για τον κατακερματισμό που είναι στα ύψη και ίσως οφείλετε για το εκβρυακι μου που δεν προχώρησε !!  Και θέλω να φτιαχτεί όσο γίνετε ώστε αν δεν πιάσουν και τα δυο εμβρυακια που ξεπαγιάζουν στην κατάψυξη … να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να δημιουργήσουμε καλύτερα έμβρυα με τα 7 ωάρια που έχω ήδη κατάψυξη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...