Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , linaa είπε:

Το θέμα δεν είναι να κάνεις ότι σου λέμε το θέμα είναι να καταλάβεις ότι τα καλά λόγια δεν είναι πάντα αυτά που θα σε βοηθήσουν . Το να λέμε όλα καλά Κ όλα τα έκανες τέλεια Κ είχες απόλυτο δίκιο δεν θα πάει πουθενά . Αν ήταν να έλεγες εδώ έχω κάνει αυτό Κ αυτό Κ σου λέγαμε ουαου τέλεια ο γιατρός σου φανταστικός δεν έχει νόημα Κ να ρωτάς. 

Δεν είπα ποτέ για το μυαλό κανενός. Είπα ότι αν δεν βάλεις εσύ το μυαλό σου να δουλέψεις δεν θα το βάλει κανένας για εσένα . Έχει διαφορά. Δεν εκρινα το μυαλό κανενός απλά είπα να μην είναι απαθείς σε αυτά που της λένε. Θέλει να βάλεις προσωπική προσπάθεια για το καλό σου ο γιατρός δεν πρόκειται να σκεφτεί για εσένα αποκλειστικά. 

Μα σου ξανά λέω πως εγώ ρώτησα χθες αν έχει κάποια κοπέλα γνώμη για της ορμονικές εξετάσεις του άντρα μου !!! Δεν ρωτησααα κάτι τόσο κακό για να δημιουργηθεί πάλι όλο αυτό το θέμα με τον εξωσωματικό μου !!!  Που δεν κόλλαγε καν σε αυτήν την συζήτηση !!! Δεν ζήτησα να μου πεις πως τα κάνω όλα τέλεια απλώς ρώτησα αν ξέρετε οι τιμές των ορμονών του άντρα μου αν φαίνονται με μια μάτια καλές τίποτα παρά πάνω !!!!

πρίν από 10 λεπτά , Soho24 είπε:

Να ξεκαθαρίσω ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να χρησιμοποιεί ένα φόρουμ όπως επιθυμεί. Ωστόσο, θεωρώ ότι θα έπρεπε να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στις απαντήσεις μας. Όσες βρισκόμαστε μέσα στη διαδικασία της εξωσωματικής είμαστε γεμάτες άγχη, απορίες, αγωνία, η ψυχολογία είναι επιβαρυμένη. Δεν θα μπορούσε ποτέ να περάσει από το μυαλό μου η ιδέα να αμφισβητήσω τον τρόπο που χειρίστηκε ο γιατρός σου την αποβολή σου. Όση εμπειρία κι αν είχα, προσωπική ή από τον κύκλο μου. Θα παρέθετα την εμπειρία μου, μέχρι εκεί. Θαρρώ πως είναι αρκετό για να οδηγήσει σε προβληματισμό και στην κατάλληλη περαιτέρω έρευνα. Σου εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά στο μέλλον, καλή δύναμη ❤

Και εγώ αυτό πιστεύω πως στο θέμα της αποβολής το χειρίστηκε όπως εκείνος ήξερε και δεύτερη γνώμη που πήρα από τον γυναικολόγο το ίδιο μου είπε !!! 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Bluee19 είπε:

Μα σου ξανά λέω πως εγώ ρώτησα χθες αν έχει κάποια κοπέλα γνώμη για της ορμονικές εξετάσεις του άντρα μου !!! Δεν ρωτησααα κάτι τόσο κακό για να δημιουργηθεί πάλι όλο αυτό το θέμα με τον εξωσωματικό μου !!!  Που δεν κόλλαγε καν σε αυτήν την συζήτηση !!! Δεν ζήτησα να μου πεις πως τα κάνω όλα τέλεια απλώς ρώτησα αν ξέρετε οι τιμές των ορμονών του άντρα μου αν φαίνονται με μια μάτια καλές τίποτα παρά πάνω !!!!

Και εγώ αυτό πιστεύω πως στο θέμα της αποβολής το χειρίστηκε όπως εκείνος ήξερε και δεύτερη γνώμη που πήρα από τον γυναικολόγο το ίδιο μου είπε !!! 
 

Δεν ξεκίνησε από εκεί η κουβέντα από τις ορμονικές . Στις ορμονικές σου απάντησα . Η κουβέντα ξανάρχισε από αλλού από εκεί που είπες ότι δεν ήξερες ότι δεν πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη Κ στους γιατρούς. Κ σου είπα ότι εμπιστοσύνη εάν δεν δουλέψεις εσύ με το μυαλό σου  δεν μπορείς να έχεις πουθενά γενικότερα στην ζωή σου Όχι μόνο σε γιατρό αλλά Κ στον άντρα σου τον ιδιο.Κ κάπου εκεί ξεκίνησε πάλι η κουβέντα γιατί πάλι προσπάθησες να πεις ότι έκανες όλα τα προβλεπόμενα Κ ο γιατρός σου τα είπε όλα σωστά.

Δηλαδή αντί να πεις έγινε μεγάλη βλακεία με εμένα γιατι πήγα ανίδεοι Κ αντί να με κατατοπισουν με έριξαν στα βαθιά Κ εγώ πήγα ντουγρου λες Κ ευχαριστώ από πάνω που δεν μου είπαν τίποτα . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Δεν ξεκίνησε από εκεί η κουβέντα από τις ορμονικές . Στις ορμονικές σου απάντησα . Η κουβέντα ξανάρχισε από αλλού από εκεί που είπες ότι δεν ήξερες ότι δεν πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη Κ στους γιατρούς. Κ σου είπα ότι εμπιστοσύνη εάν δεν δουλέψεις εσύ με το μυαλό σου  δεν μπορείς να έχεις πουθενά γενικότερα στην ζωή σου Όχι μόνο σε γιατρό αλλά Κ στον άντρα σου τον ιδιο.Κ κάπου εκεί ξεκίνησε πάλι η κουβέντα γιατί πάλι προσπάθησες να πεις ότι έκανες όλα τα προβλεπόμενα Κ ο γιατρός σου τα είπε όλα σωστά.

Δηλαδή αντί να πεις έγινε μεγάλη βλακεία με εμένα γιατι πήγα ανίδεοι Κ αντί να με κατατοπισουν με έριξαν στα βαθιά Κ εγώ πήγα ντουγρου λες Κ ευχαριστώ από πάνω που δεν μου είπαν τίποτα . 

Το οποίο απάντησα στην κοπέλα που λέγαμε για τον ανδρολογο και εσυ κατευθείαν απάντησες για τον εξωσωματικό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Bluee19 είπε:

Το οποίο απάντησα στην κοπέλα που λέγαμε για τον ανδρολογο και εσυ κατευθείαν απάντησες για τον εξωσωματικό 

Δεν απάντησα μόνο για τον εξωσωματικο αλλά Κ όποιον άλλο γιατρό έδειξες το.σπερμοδιαγραμμα. αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις ότι πριν τον εξωσωματικο το είπες προφανως κνσε ένα γυναικολόγο Κ προφανώς θα το γκουγκλαρες . Κ από όλα αυτά επιμένεις ότι πολύ σωστά σε καθοδήγησαν Κ καμία ευθύνη δεν έχει κανένας . 

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι να καταλάβεις ότι επιμένεις ότι όλα γίναν σωστά γιατί απλά δεν ήξερες Κ δεν ρώτησες . Άρα οι γιατροί ήταν σωστοί. 

Αυτό λες τόση ώρα εγώ δεν ήξερα δεν ρώτησα δεν έψαξα έκανα ότι μου είπαν οι γιατροί Κ αυτό τελικά βγήκε σωστό.

Δεν έχεις πει σε κανένα σημείο έκανα λάθος Κ εγώ Κ ο γιατρός που δεν μου είπε κάνε Κ καμία εξέταση βρε κοπελιά. 

Παντού λες απλά δεν ήξερα αλλά Κ ο γιατρός καλά έκανε. 

Ακόμα Κ για τα χάπια της αποβολής όλοι σου είπαν ρωτά Κ καμία άλλη γνώμη γιατί στο τέλος τσάμπα θα τα πάρεις. Τα πήρες έκανες αποξεση Κ επιμένεις ότι η αποβολή έγινε ολοσωστα απλά έπρεπε να κάνεις Κ αποξεση εντελώς τυχαία. 

Απλά όλοι σου λένε ρωτά Κ καμία άλλη γνώμη βρε παιδί μου δεν λέει κανείς να κάνεις αυτό που σου λέμε απλα να ρωτάς Κ κανένα άλλο γιατρό να συγκρίνεις . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , linaa είπε:

Δεν απάντησα μόνο για τον εξωσωματικο αλλά Κ όποιον άλλο γιατρό έδειξες το.σπερμοδιαγραμμα. αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις ότι πριν τον εξωσωματικο το είπες προφανως κνσε ένα γυναικολόγο Κ προφανώς θα το γκουγκλαρες . Κ από όλα αυτά επιμένεις ότι πολύ σωστά σε καθοδήγησαν Κ καμία ευθύνη δεν έχει κανένας . 

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι να καταλάβεις ότι επιμένεις ότι όλα γίναν σωστά γιατί απλά δεν ήξερες Κ δεν ρώτησες . Άρα οι γιατροί ήταν σωστοί. 

Αυτό λες τόση ώρα εγώ δεν ήξερα δεν ρώτησα δεν έψαξα έκανα ότι μου είπαν οι γιατροί Κ αυτό τελικά βγήκε σωστό.

Δεν έχεις πει σε κανένα σημείο έκανα λάθος Κ εγώ Κ ο γιατρός που δεν μου είπε κάνε Κ καμία εξέταση βρε κοπελιά. 

Παντού λες απλά δεν ήξερα αλλά Κ ο γιατρός καλά έκανε. 

Ακόμα Κ για τα χάπια της αποβολής όλοι σου είπαν ρωτά Κ καμία άλλη γνώμη γιατί στο τέλος τσάμπα θα τα πάρεις. Τα πήρες έκανες αποξεση Κ επιμένεις ότι η αποβολή έγινε ολοσωστα απλά έπρεπε να κάνεις Κ αποξεση εντελώς τυχαία. 

Απλά όλοι σου λένε ρωτά Κ καμία άλλη γνώμη βρε παιδί μου δεν λέει κανείς να κάνεις αυτό που σου λέμε απλα να ρωτάς Κ κανένα άλλο γιατρό να συγκρίνεις . 

Ειπα πως δείξαμε το σπερμοδιαγραμα στους γιατρούς και δεν μας είπαν τίποτα δεν σου είπα πως είναι σωστό ή λάθος αλλά έτσι έγινε τ να κάνω τώρα ; Έτσι έγινε δεν αλλάζει 

και σ είπα πως για τα χάπια πήρα και δεύτερη γνώμη και μ ειπε τα ίδια ακριβώς κάναμε υπέρηχο και είδαμε πως έχει αποβληθεί ο σάκος απλώς είχα μετά για καιρό αίμα και γι αυτό έκανα και απόξεση δηλαδή τ σου φαίνεται τόσο λάθος ; Προσπαθήσαμε να μην κάνουμε απόξεση αλλά τελικά χρειάστηκε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Bluee19 είπε:

Ειπα πως δείξαμε το σπερμοδιαγραμα στους γιατρούς και δεν μας είπαν τίποτα δεν σου είπα πως είναι σωστό ή λάθος αλλά έτσι έγινε τ να κάνω τώρα ; Έτσι έγινε δεν αλλάζει 

και σ είπα πως για τα χάπια πήρα και δεύτερη γνώμη και μ ειπε τα ίδια ακριβώς κάναμε υπέρηχο και είδαμε πως έχει αποβληθεί ο σάκος απλώς είχα μετά για καιρό αίμα και γι αυτό έκανα και απόξεση δηλαδή τ σου φαίνεται τόσο λάθος ; Προσπαθήσαμε να μην κάνουμε απόξεση αλλά τελικά χρειάστηκε !!

Δηλαδή θες να μου πεις ότι πήγατε σε δύο εξωσωματικους Κ γυναικολόγους το σπερμοδιαγραμμα κ κανείς δεν σας είπε για βιταμίνες για επανεξεταση για αντιβίωση ? Γιατί αυτό πραγματικά με ξεπερνάει κάνεις να μην ξέρει ότι πριν την εξωσωματική πρέπει να δεις κυρίως έναν ουρολόγο έστω τυπικά. 

Το ξέρω ότι αυτό σας είπαν απλά δεν βλέπω πουθενά να αναρωτιέσαι γιατί σας το είπαν ? Κ μήπως είναι λάθος . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Δηλαδή θες να μου πεις ότι πήγατε σε δύο εξωσωματικους Κ γυναικολόγους το σπερμοδιαγραμμα κ κανείς δεν σας είπε για βιταμίνες για επανεξεταση για αντιβίωση ? Γιατί αυτό πραγματικά με ξεπερνάει κάνεις να μην ξέρει ότι πριν την εξωσωματική πρέπει να δεις κυρίως έναν ουρολόγο έστω τυπικά. 

Μου είχαν πως με τις βιταμίνες δεν θα γίνει και τρομερή διαφορά και πως με την εξωσωματική είναι μια χαρά το σπερμα που έχουμε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bluee19 είπε:

Μου είχαν πως με τις βιταμίνες δεν θα γίνει και τρομερή διαφορά και πως με την εξωσωματική είναι μια χαρά το σπερμα που έχουμε 

Οκ. Τελως πάντων για να κλείσει το θέμα εδώ πρέπει να πονηρευεσε Κ να αναρωτιέσαι τι Κ πώς. Κ να μην θεωρείς ότι όταν σου λένε κατι είναι Κ το σωστό επειδή στο είπε ένας άνθρωπος. Πρέπει να κάνεις την δική σου έρευνα . Κ να αποδίδεις ευθύνες εκεί που πρέπει. Εδώ στο φόρουμ αυτό που βλέπεις καθημερινά είναι γυναίκες που ψάχνονται καμία δεν πάει εντελώς στα τυφλά με ότι της πουν . Αυτό που έχει αποκομίσει η καθεμία είναι ότι κανένας γιατρός δεν έχει νοιαστει όσο νοιαζετε η καθεμία για τον εαυτό της. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Baby 26 είπε:

Και εγώ το ίδιο πρωί μεσημέρι βράδυ παίρνω Ετ έκανα 13/3 και σήμερα δυο ώρες αφού τα πήρα είχα απίστευτη  ζαλαδα  τι να πω είναι βαριά χάπια και τελικά θα ξεκινήσεις να τα παίρνεις κολπικά ; Εμένα μ το είπε ο γιατρός αν θέλω κάποια κολπικά αλλά είπα προς το παρόν όχι να δω κάνα δυο μέρες ακόμα πως θα πάει 

Οχι… τα μισά έτσι τα άλλα μισά αλλιώς, όπως τώρα ως το τεστ…θα πάω μια μέρα νωρίτερα, γιατί δεν αντέχω την αγωγή. Αν είναι να κάνω υπομονή, να αξίζει, αλλιώς να απαλλαγώ μια ώρα αρχίτερα! 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluee19 said:

Ειπα πως δείξαμε το σπερμοδιαγραμα στους γιατρούς και δεν μας είπαν τίποτα δεν σου είπα πως είναι σωστό ή λάθος αλλά έτσι έγινε τ να κάνω τώρα ; Έτσι έγινε δεν αλλάζει 

και σ είπα πως για τα χάπια πήρα και δεύτερη γνώμη και μ ειπε τα ίδια ακριβώς κάναμε υπέρηχο και είδαμε πως έχει αποβληθεί ο σάκος απλώς είχα μετά για καιρό αίμα και γι αυτό έκανα και απόξεση δηλαδή τ σου φαίνεται τόσο λάθος ; Προσπαθήσαμε να μην κάνουμε απόξεση αλλά τελικά χρειάστηκε !!

Κορίτσι μου ο καθένας κρίνει τι είναι σωστό για αυτόν κ δε χρειάζεται να απολογείσαι ή να εξηγείς τις επιλογές σου. Στην τελική είναι πολύ πιθανό να πέσατε σε κακό έμβρυο κ την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά. Κάτι που κατά τύχη δεν έγινε την πρώτη φορά. Εύχομαι τα καλύτερα στην επόμενη σας προσπάθεια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Visit a vis είπε:

Οχι… τα μισά έτσι τα άλλα μισά αλλιώς, όπως τώρα ως το τεστ…θα πάω μια μέρα νωρίτερα, γιατί δεν αντέχω την αγωγή. Αν είναι να κάνω υπομονή, να αξίζει, αλλιώς να απαλλαγώ μια ώρα αρχίτερα! 

 

Έχεις δίκιο σε αυτό βλαστό κύστες εχεις βάλει ; Εμένα μ είπε να πάω στις 9 μέρες και εγώ δεν ξέρω αν αντέξω σκέφτομαι να πάρω κάνα τεστ την 8η μέρα μπας και δείξει τίποτα καλή επιτυχείς σ εύχομαι σύντομα να μιλάμε για τα ευχάριστα ❤️

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλό τριήμερο να έχουμε!Μιας και είδα ότι μια κοπέλα πριν είχε ανεβάσει τις ορμονολογικες εξετάσεις του άντρα της, έκανε και εμένα ο άντρας μου και με ανησυχεί η προλακτίνη που είναι στο 20 , η τεστοστερόνη του είναι 333 και η TSH 2.99.

Επίσης anti-tg 27.1 και  anti-tpo 1300.

Τις έχουμε στείλει σε ενδοκρινολόγο και ουρολόγο να μας πουν.

Εσάς πως σας φαίνονται; Ετοιμαζόμαστε για εξωσωματική τον άλλο μήνα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, dec-e είπε:

Κορίτσι μου ο καθένας κρίνει τι είναι σωστό για αυτόν κ δε χρειάζεται να απολογείσαι ή να εξηγείς τις επιλογές σου. Στην τελική είναι πολύ πιθανό να πέσατε σε κακό έμβρυο κ την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά. Κάτι που κατά τύχη δεν έγινε την πρώτη φορά. Εύχομαι τα καλύτερα στην επόμενη σας προσπάθεια!

Σε ευχαριστώ πολύ μακαρι η επόμενη να είναι η τυχερή !!! Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα !! 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; Καλημέρα! 

Πετάγομαι από άλλο τόπικ απλώς ήθελα να ρωτήσω αν κάποια ξέρει..Είμαι στον 6ο μήνα. Ο γιατρός μέτρησε τον τράχηλο κολπικά 44χιλ.Βέβαια μου είπε ότι δεν μπορούσε να κάνει καλή μέτρηση αλλά είναι πάνω από 40 χιλ.

Ο γιατρός στη β επιπέδου τον είχε μετρήσει 34 χιλ. αλλά τον μέτρησε κοιλιακά. 

Και θέλω να ρωτήσω γίνεται να υπάρχει τέτοια απόκλιση επειδή ο ένας τον μέτρησε κοιλιακά και ο άλλος κολπικά; 🤔

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , anast. είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Καλημέρα! 

Πετάγομαι από άλλο τόπικ απλώς ήθελα να ρωτήσω αν κάποια ξέρει..Είμαι στον 6ο μήνα. Ο γιατρός μέτρησε τον τράχηλο κολπικά 44χιλ.Βέβαια μου είπε ότι δεν μπορούσε να κάνει καλή μέτρηση αλλά είναι πάνω από 40 χιλ.

Ο γιατρός στη β επιπέδου τον είχε μετρήσει 34 χιλ. αλλά τον μέτρησε κοιλιακά. 

Και θέλω να ρωτήσω γίνεται να υπάρχει τέτοια απόκλιση επειδή ο ένας τον μέτρησε κοιλιακά και ο άλλος κολπικά; 🤔

Η κολπική εξέταση είναι η σωστή. Βέβαια συνήθως κολπικά φαίνετε πιο μικρός Κ όχι πιο μεγάλος όπως γράφεις. Έχουν απόκλιση πάντα μεγάλη κολπικά Κ κοιλιακά . Θεωρώ ότι ίσως αυτός στην β επιπέδου βιαζόταν ή δεν είχε καλή ορατότητα Κ δεν τον μέτρησε σωστά. Πάντως Κ οι δύο μετρήσεις είναι άψογες . 

Σαν μήκος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...