Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , linaa είπε:

Αύριο μεθαύριο κάποιος γιατρός θα σου πει έλα να κόψουμε το πόδι σου θα πας με κλειστά μάτια . Δεν θα ψάξεις να δεις γιατί θελουν να σου κόψουν το πόδι τι αρρώστια έχεις ? Δεν θα ρωτήσεις 2 Κ 3 γνώμες . Δεν θα ψάξεις μόνη σου αν υπάρχει κάποια θεραπεία ? 

Πουθενά δεν πάμε με κλειστά μάτια . Τι σημαίνει το είπε ο γιατρός Κ το έκανα? Αν σου έλεγε ο γιατρός δεν θα κάνεις ποτέ παιδί μην το ψάξεις θα καθοσουν ? Αν σου έλεγε ο γιατρός δωσ'μου 200.000 θα τα έδινες ? 

εγώ πάντως όταν έπαιρνα 6 utro από το στόμα ήμουν ζεν ! δεν ζήτησα ποτέ να το αλλαξω 😂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , Bluee19 είπε:

Στις εξετάσεις εννοω κάναμε όσες μας ζήτησε ο γιατρός !!! Βάση του ιστορικού και της ηλικίας μας!!! Μην το φτάνεις στο άλλο άκρο 

Το ότι πριν από κάθε εξωσωματικη χρειάζεται σπερμοδιαγραμμα είναι κοινή λογική, δεν περιμένεις από ένα γιατρό που όπως αποδείχτηκε δεν ασχολήθηκε αρχικα καθολου με την περίπτωση σας, να σας το πει. Ακόμη και μετά από τόσες παραλείψεις όταν προσπαθούσαμε να σου εξηγήσουμε τα υπέρ της άμεσης αποξεσης σε σχέση με τα χάπια στη βδομάδα που ήσουν δεν το έψαξες λίγο παραπανω με αποτέλεσμα να παιδεύεσαι 2+ βδομάδες και να εξαντλησεις τον οργανισμο σου με τόση απώλεια αίματος ενώ σε 1 μέρα θα είχες ξεμπερδέψει. Ναι, οι γιατροί είναι επιστήμονες και φυσικά οσοι έχουν χρόνια εμπειρία στις εξωσωματικες τα ξέρουν όλα αυτά που συζητάμε εδω μέσα πολύ καλύτερα από εμάς, αλλά αυτό που τους νοιάζει είναι μόνο το πορτοφόλι τους και τα στατιστικά του κέντρου και όχι ποσο θα ταλαιπωρηθουμε μέχρι να τα καταφέρουμε. Αλλιώς δε βρίσκω κανένα λόγο γιατι να μην έχουν όλοι έναν βασικό κατάλογο με 20 εξετάσεις και 2-3 ακομη ειδικότητες γιατρών που πρέπει για να μας κατευθύνουν να επισκεφτούμε πριν από κάθε πρωτη εξωσωματικη και αναλόγως να προχωρησουν.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nels είπε:

Το ότι πριν από κάθε εξωσωματικη χρειάζεται σπερμοδιαγραμμα είναι κοινή λογική, δεν περιμένεις από ένα γιατρό που όπως αποδείχτηκε δεν ασχολήθηκε αρχικα καθολου με την περίπτωση σας, να σας το πει. Ακόμη και μετά από τόσες παραλείψεις όταν προσπαθούσαμε να σου εξηγήσουμε τα υπέρ της άμεσης αποξεσης σε σχέση με τα χάπια στη βδομάδα που ήσουν δεν το έψαξες λίγο παραπανω με αποτέλεσμα να παιδεύεσαι 2+ βδομάδες και να εξαντλησεις τον οργανισμο σου με τόση απώλεια αίματος ενώ σε 1 μέρα θα είχες ξεμπερδέψει. Ναι, οι γιατροί είναι επιστήμονες και φυσικά οσοι έχουν χρόνια εμπειρία στις εξωσωματικες τα ξέρουν όλα αυτά που συζητάμε εδω μέσα πολύ καλύτερα από εμάς, αλλά αυτό που τους νοιάζει είναι μόνο το πορτοφόλι τους και τα στατιστικά του κέντρου και όχι ποσο θα ταλαιπωρηθουμε μέχρι να τα καταφέρουμε. Αλλιώς δε βρίσκω κανένα λόγο γιατι να μην έχουν όλοι έναν βασικό κατάλογο με 20 εξετάσεις και 2-3 ακομη ειδικότητες γιατρών που πρέπει για να μας κατευθύνουν να επισκεφτούμε πριν από κάθε πρωτη εξωσωματικη και αναλόγως να προχωρησουν.

Αφού είχαμε κάνει σπερμοδιαγραμμα πριν την εξωσωματική !! Δεν πήγαμε έτσι ότι απλά υποθέτουμε πως δεν έχουμε καλό σπερμα !!!

επισης με τα χάπια απεβαλα κανονικά απόξεση έκανα επειδη είχα πήγμαα !! Αίμα που δεν αερωνοταν ώστε να φύγει και για αυτό κάναμε απόξεση 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Καλημέρα! Έχω τις τελευταίες μέρες σοβαρό πρόβλημα με τα outro... δεν βλέπω μπροστά μου, με πιάνει λήθαργος, δεν προλαβαίνω να φτάσω στο κρεβάτι κι έχω κοιμηθεί. Δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα στις παλαιότερες εξωσωματικές, όταν τα έπαιρνα αποκλειστικά κολπικά. Το έχετε συζητήσει με τον γιατρό/μαία σας, η απορρόφηση είναι καλύτερη, όταν λαμβάνονται από το στόμα; 

Αναμένω απάντηση αν γίνεται να τα παίρνω όλα κολπικά - είναι και πολλά μέσα στη μέρα, σύνολο 6!!!!-. Η τιμή της προγεστερόνης χθες ήταν στο 35 (κάνω και μία ένεση prolutex) , ημέρα 7η-8η από την ετ. Δεν μπορώ να λειτουργήσω καθόλου... 🤪

Σε πιάνει και ζαλάδα με τα utro? Και από ποια μέρα ξεκίνησαν να σε ενοχλούν ; Εμένα μέχρι σήμερα τίποτα και ξαφνικά σήμερα ζαλίζομαι πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Bluee19 είπε:

Αφού είχαμε κάνει σπερμοδιαγραμμα πριν την εξωσωματική !! Δεν πήγαμε έτσι ότι απλά υποθέτουμε πως δεν έχουμε καλό σπερμα !!!

επισης με τα χάπια απεβαλα κανονικά απόξεση έκανα επειδη είχα πήγμαα !! Αίμα που δεν αερωνοταν ώστε να φύγει και για αυτό κάναμε απόξεση 

Βρε κορίτσι πραγματικά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις για να βγάλεις τους γιατρούς σωστούς ? Έκανες σπερμοδιαγραμμα το σπερμοδιαγραμμα δείχνει μια ασθένεια ρώτησες κάποιον άνθρωπο γιατί έχουμε κακό σπέρμα ? Ρώτησες κάποιον άνθρωπο να ψάξεις τρόπο να το βελτιώσεις ? Ρώτησες γιατί βρε γιατρουλη έχουμε κακό σπέρμα εμείς Κ όχι οι άλλοι πια διαφορά έχει ο άντρας μου τι συμβαίνει στον οργανισμό του? 

Όσο για τα χάπια φυσικά δεν απεβαλες κανονικά . Αποξεση έκανες γιατί είχαν μείνει υπολείμματα μέσα που δεν φεύγανε. Απεβαλες ένα κομμάτι αλλά μείναν μέσα τα ψίχουλα για να καταλάβεις . Αρα η αποβολή σου ήταν ημιτελής. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , linaa είπε:

Βρε κορίτσι πραγματικά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις για να βγάλεις τους γιατρούς σωστούς ? Έκανες σπερμοδιαγραμμα το σπερμοδιαγραμμα δείχνει μια ασθένεια ρώτησες κάποιον άνθρωπο γιατί έχουμε κακό σπέρμα ? Ρώτησες κάποιον άνθρωπο να ψάξεις τρόπο να το βελτιώσεις ? Ρώτησες γιατί βρε γιατρουλη έχουμε κακό σπέρμα εμείς Κ όχι οι άλλοι πια διαφορά έχει ο άντρας μου τι συμβαίνει στον οργανισμό του? 

Όσο για τα χάπια φυσικά δεν απεβαλες κανονικά . Αποξεση έκανες γιατί είχαν μείνει υπολείμματα μέσα που δεν φεύγανε. Απεβαλες ένα κομμάτι αλλά μείναν μέσα τα ψίχουλα για να καταλάβεις . Αρα η αποβολή σου ήταν ημιτελής. 

Γιατί κάθε φορά όταν λέω κάτι πρέπει να το λέω επειδή θέλω να βγάλω σωστούς τους γιατρούς ; Δεν ήξερα καν πως μπορεί να βελτιωθεί ένα σπερμα για αυτό και δεν ρώτησα ποτέ !!! Αργότερα που το έψαχνα στο Ίντερνετ έμαθα την ύπαρξη των ανδρολογο και επισκεφτήκαμε έναν !!! Επίσης φανταζόμουν πως στην εξωσωματική επεξεργάζονται λίγο το σπερμα άρα θα είχαμε και περισσότερες πιθανότητες !! Δεν είπα κάτι παράλογο ούτε έβγαλα σωστούς τους γιατρούς !! 
και στο θέμα της αποβολής δεν ξέρω τ πραγματικά έγινε γιατρός δεν είμαι ότι μου είπαν λέω !!! Απλώς ήθελε να γλιτώσουμε την απόξεση για αυτό μου έδωσε χάπια !!! Δεν σημαίνει πως δεν είχε χρόνο και ήθελε να με ξεπέταξει διότι αν όντως δεν είδε χρόνο μπορούσα να κάνω την απόξεση και με τον γυναικολόγο μου αν χρειαζόταν εξ αρχής 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Bluee19 είπε:

Γιατί κάθε φορά όταν λέω κάτι πρέπει να το λέω επειδή θέλω να βγάλω σωστούς τους γιατρούς ; Δεν ήξερα καν πως μπορεί να βελτιωθεί ένα σπερμα για αυτό και δεν ρώτησα ποτέ !!! Αργότερα που το έψαχνα στο Ίντερνετ έμαθα την ύπαρξη των ανδρολογο και επισκεφτήκαμε έναν !!! Επίσης φανταζόμουν πως στην εξωσωματική επεξεργάζονται λίγο το σπερμα άρα θα είχαμε και περισσότερες πιθανότητες !! Δεν είπα κάτι παράλογο ούτε έβγαλα σωστούς τους γιατρούς !! 
και στο θέμα της αποβολής δεν ξέρω τ πραγματικά έγινε γιατρός δεν είμαι ότι μου είπαν λέω !!! Απλώς ήθελε να γλιτώσουμε την απόξεση για αυτό μου έδωσε χάπια !!! Δεν σημαίνει πως δεν είχε χρόνο και ήθελε να με ξεπέταξει διότι αν όντως δεν είδε χρόνο μπορούσα να κάνω την απόξεση και με τον γυναικολόγο μου αν χρειαζόταν εξ αρχής 

Ναι βρε κορίτσι μου αυτό σου λέμε δεν ήξερες είσαι παιδί του ίντερνετ δεν γκουγκλαρες? Αφού γκουγκλαρες πας για εξωσωματική δεν ρωτάς το γιατρό? Αν τον ρωτάς Κ  σου λεει αλλά τι κάνεις μετά τον εμπιστεύεσε ? 

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε ότι μια δυο τρεις μετά απλά αλλάζεις γιατρό ή αν δεν αλλάξεις του το λες βρε doctor γιατί δεν μου είπες ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο ? Γιατί ότι κάνουμε βγαίνει σε μια ταλαιπωρία . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , linaa είπε:

Ναι βρε κορίτσι μου αυτό σου λέμε δεν ήξερες είσαι παιδί του ίντερνετ δεν γκουγκλαρες? Αφού γκουγκλαρες πας για εξωσωματική δεν ρωτάς το γιατρό? Αν τον ρωτάς Κ  σου λεει αλλά τι κάνεις μετά τον εμπιστεύεσε ? 

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε ότι μια δυο τρεις μετά απλά αλλάζεις γιατρό ή αν δεν αλλάξεις του το λες βρε doctor γιατί δεν μου είπες ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο ? Γιατί ότι κάνουμε βγαίνει σε μια ταλαιπωρία . 

Αφού το έχω ξανά πει πως τώρα έμαθα για τον ανδρολογο και πήγαμε !!! Π εξωσωματικός που κολλάει ; Εμείς πήγαμε στον εξωσωματικό είδε τις εξετάσεις που είχαμε μας ζήτησε ότι άλλο θεώρησε εκείνος και ξεκινήσαμε !!! 
δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα και ότι ρωτήσω κατάληγει εκεί η συζήτηση ; 
Αν δεν ήμουν ευχαριστημένη ναι θα αλλαζα

που δεν είναι και εύκολο διότι έχω και έμβρυα και ωάρια στην κλινική του !!!

αλλα τέλος πάντως αυτή η συζήτηση δεν καταλήγει κάπου η κάθε μια έχει την δίκη της άποψη πάνω στο θέμα και απορώ γιατί την ξανά ανοίξαμε 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Baby 26 είπε:

Σε πιάνει και ζαλάδα με τα utro? Και από ποια μέρα ξεκίνησαν να σε ενοχλούν ; Εμένα μέχρι σήμερα τίποτα και ξαφνικά σήμερα ζαλίζομαι πολύ 

Δεν είναι ζαλάδα ακριβώς…χάνω τον κόσμο! Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να ξαπλώσω και να κοιμηθώ. Παίρνω πρωί μεσημέρι βράδυ στο μεταξύ, επομένως όλη μέρα είμαι off!!!

Από 4/3 τα παίρνω και δεν είχαν καμία επίδραση…(8/3 η ετ) από την Τετάρτη όμως 12/3…με έχουν ξεκάνει!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Bluee19 είπε:

Αφού το έχω ξανά πει πως τώρα έμαθα για τον ανδρολογο και πήγαμε !!! Π εξωσωματικός που κολλάει ; Εμείς πήγαμε στον εξωσωματικό είδε τις εξετάσεις που είχαμε μας ζήτησε ότι άλλο θεώρησε εκείνος και ξεκινήσαμε !!! 
δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα και ότι ρωτήσω κατάληγει εκεί η συζήτηση ; 
Αν δεν ήμουν ευχαριστημένη ναι θα αλλαζα

που δεν είναι και εύκολο διότι έχω και έμβρυα και ωάρια στην κλινική του !!!

αλλα τέλος πάντως αυτή η συζήτηση δεν καταλήγει κάπου η κάθε μια έχει την δίκη της άποψη πάνω στο θέμα και απορώ γιατί την ξανά ανοίξαμε 

Βρε δεν κολλάει μόνο ο εξωσωματική κολλάει Κ ο γυναικολόγος Κ οποίος γιατρός είδε τις εξετάσεις..ο εξωσωματικος είναι υποχρεωμένος να σε ρωτήσει τι αγωγή έχεις πάρει Κ να σου ζητήσει Κ άλλες εξετάσεις. Δεν μπορεί ένας εξωσωματικος να βλέπει ένα κακό σπερμοδιαγραμμα Κ να σου λέει εντάξει μπαίνουμε μέσα . Πρέπει να σε ρωτήσει τι αγωγή έχει πάρει ο άντρας σου ? Τι ορμονικές έχει κάνει? Ο ανδρολογος που το έχει αποδώσει αυτό το σπέρμα . Αυτό μπορείς να το κατάλαβεις ? Είναι η δουλειά του εξωσωματικου να ξέρει τι έχει ο άντρας σου Κ κατέληξε το σπέρμα να είναι έτσι. 

Δεν πας σε ένα εξωσωματικο Κ σου λέει καλημέρα έλα να κάνουμε εξωσωματική . 

Ούτε ο γυναικολόγος που σε παρακολουθεί πριν την εξωσωματική μπορεί να σου πει δεν μπορείς να κάνεις παιδιά έλα πήγαινε για εξωσωματική επειδή έχεις κακό σπέρμα. Είναι δουλειά του να σε στείλει σε διερεύνηση . Αν δεν σε στείλει δεν είναι καλός στην δουλειά του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 23 λεπτά , Visit a vis είπε:

Δεν είναι ζαλάδα ακριβώς…χάνω τον κόσμο! Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να ξαπλώσω και να κοιμηθώ. Παίρνω πρωί μεσημέρι βράδυ στο μεταξύ, επομένως όλη μέρα είμαι off!!!

Από 4/3 τα παίρνω και δεν είχαν καμία επίδραση…(8/3 η ετ) από την Τετάρτη όμως 12/3…με έχουν ξεκάνει!!

Και εγώ το ίδιο πρωί μεσημέρι βράδυ παίρνω Ετ έκανα 13/3 και σήμερα δυο ώρες αφού τα πήρα είχα απίστευτη  ζαλαδα  τι να πω είναι βαριά χάπια και τελικά θα ξεκινήσεις να τα παίρνεις κολπικά ; Εμένα μ το είπε ο γιατρός αν θέλω κάποια κολπικά αλλά είπα προς το παρόν όχι να δω κάνα δυο μέρες ακόμα πως θα πάει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Bluee19 είπε:

Αφού το έχω ξανά πει πως τώρα έμαθα για τον ανδρολογο και πήγαμε !!! Π εξωσωματικός που κολλάει ; Εμείς πήγαμε στον εξωσωματικό είδε τις εξετάσεις που είχαμε μας ζήτησε ότι άλλο θεώρησε εκείνος και ξεκινήσαμε !!! 
δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα και ότι ρωτήσω κατάληγει εκεί η συζήτηση ; 
Αν δεν ήμουν ευχαριστημένη ναι θα αλλαζα

που δεν είναι και εύκολο διότι έχω και έμβρυα και ωάρια στην κλινική του !!!

αλλα τέλος πάντως αυτή η συζήτηση δεν καταλήγει κάπου η κάθε μια έχει την δίκη της άποψη πάνω στο θέμα και απορώ γιατί την ξανά ανοίξαμε 

Κορίτσι μου συνέχισε το δρόμο σου όπως κρίνεις εσύ σωστό! Τα φόρουμ είναι χρήσιμα έως έναν βαθμό, για ανταλλαγή απόψεων/εμπειριών, για κουράγιο, ίσως και για προβληματισμό, μέχρι εκεί. Δεν θα αρνηθώ ότι βοηθήθηκα σε σημαντικό βαθμό όταν ξεκίνησα το δικό μου ταξίδι, γιατί ήμουν πλήρως ανίδεη. Φιλτράρεις όμως πάντα, είναι ξεκάθαρο ότι κανείς και καμία εδώ μέσα δεν είναι γιατρός. Σχόλια για το πόσο μυαλό πρέπει να έχουμε οι ίδιες, ή επίμονες παροτρύνσεις για αλλαγή γιατρού τα θεωρώ εξαιρετικά άστοχα. Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις, σίγουρα είναι οι καλύτερες. Ωστόσο, από ένα σημείο και μετά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τις επιλογές του. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Soho24 είπε:

Κορίτσι μου συνέχισε το δρόμο σου όπως κρίνεις εσύ σωστό! Τα φόρουμ είναι χρήσιμα έως έναν βαθμό, για ανταλλαγή απόψεων/εμπειριών, για κουράγιο, ίσως και για προβληματισμό, μέχρι εκεί. Δεν θα αρνηθώ ότι βοηθήθηκα σε σημαντικό βαθμό όταν ξεκίνησα το δικό μου ταξίδι, γιατί ήμουν πλήρως ανίδεη. Φιλτράρεις όμως πάντα, είναι ξεκάθαρο ότι κανείς και καμία εδώ μέσα δεν είναι γιατρός. Σχόλια για το πόσο μυαλό πρέπει να έχουμε οι ίδιες, ή επίμονες παροτρύνσεις για αλλαγή γιατρού τα θεωρώ εξαιρετικά άστοχα. Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις, σίγουρα είναι οι καλύτερες. Ωστόσο, από ένα σημείο και μετά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τις επιλογές του. 

Σε ευχαριστώ πολύ και συμφωνώ απόλυτα !!! 
και εγώ πριν γραφτώ στο φόρουμ το παρακολουθούσα αρκετό καιρό και για αυτό γράφτηκα για να συζητάω τυχόν απορίες και να ακούω άλλες εμπειριες!!! Εννοείται πως ακούω και έσω τις γνώμες αλλά και την γνώμη του γιατρού και του εξωσωματικού αλλά και το γυναικολόγου μου 

  • Μου αρέσει 3
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Bluee19 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και συμφωνώ απόλυτα !!! 
και εγώ πριν γραφτώ στο φόρουμ το παρακολουθούσα αρκετό καιρό και για αυτό γράφτηκα για να συζητάω τυχόν απορίες και να ακούω άλλες εμπειριες!!! Εννοείται πως ακούω και έσω τις γνώμες αλλά και την γνώμη του γιατρού και του εξωσωματικού αλλά και το γυναικολόγου μου 

Το θέμα δεν είναι να κάνεις ότι σου λέμε το θέμα είναι να καταλάβεις ότι τα καλά λόγια δεν είναι πάντα αυτά που θα σε βοηθήσουν . Το να λέμε όλα καλά Κ όλα τα έκανες τέλεια Κ είχες απόλυτο δίκιο δεν θα πάει πουθενά . Αν ήταν να έλεγες εδώ έχω κάνει αυτό Κ αυτό Κ σου λέγαμε ουαου τέλεια ο γιατρός σου φανταστικός δεν έχει νόημα Κ να ρωτάς. 

πρίν από 16 λεπτά , Soho24 είπε:

Κορίτσι μου συνέχισε το δρόμο σου όπως κρίνεις εσύ σωστό! Τα φόρουμ είναι χρήσιμα έως έναν βαθμό, για ανταλλαγή απόψεων/εμπειριών, για κουράγιο, ίσως και για προβληματισμό, μέχρι εκεί. Δεν θα αρνηθώ ότι βοηθήθηκα σε σημαντικό βαθμό όταν ξεκίνησα το δικό μου ταξίδι, γιατί ήμουν πλήρως ανίδεη. Φιλτράρεις όμως πάντα, είναι ξεκάθαρο ότι κανείς και καμία εδώ μέσα δεν είναι γιατρός. Σχόλια για το πόσο μυαλό πρέπει να έχουμε οι ίδιες, ή επίμονες παροτρύνσεις για αλλαγή γιατρού τα θεωρώ εξαιρετικά άστοχα. Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις, σίγουρα είναι οι καλύτερες. Ωστόσο, από ένα σημείο και μετά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τις επιλογές του. 

Δεν είπα ποτέ για το μυαλό κανενός. Είπα ότι αν δεν βάλεις εσύ το μυαλό σου να δουλέψεις δεν θα το βάλει κανένας για εσένα . Έχει διαφορά. Δεν εκρινα το μυαλό κανενός απλά είπα να μην είναι απαθείς σε αυτά που της λένε. Θέλει να βάλεις προσωπική προσπάθεια για το καλό σου ο γιατρός δεν πρόκειται να σκεφτεί για εσένα αποκλειστικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Bluee19 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και συμφωνώ απόλυτα !!! 
και εγώ πριν γραφτώ στο φόρουμ το παρακολουθούσα αρκετό καιρό και για αυτό γράφτηκα για να συζητάω τυχόν απορίες και να ακούω άλλες εμπειριες!!! Εννοείται πως ακούω και έσω τις γνώμες αλλά και την γνώμη του γιατρού και του εξωσωματικού αλλά και το γυναικολόγου μου 

Να ξεκαθαρίσω ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να χρησιμοποιεί ένα φόρουμ όπως επιθυμεί. Ωστόσο, θεωρώ ότι θα έπρεπε να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στις απαντήσεις μας. Όσες βρισκόμαστε μέσα στη διαδικασία της εξωσωματικής είμαστε γεμάτες άγχη, απορίες, αγωνία, η ψυχολογία είναι επιβαρυμένη. Δεν θα μπορούσε ποτέ να περάσει από το μυαλό μου η ιδέα να αμφισβητήσω τον τρόπο που χειρίστηκε ο γιατρός σου την αποβολή σου. Όση εμπειρία κι αν είχα, προσωπική ή από τον κύκλο μου. Θα παρέθετα την εμπειρία μου, μέχρι εκεί. Θαρρώ πως είναι αρκετό για να οδηγήσει σε προβληματισμό και στην κατάλληλη περαιτέρω έρευνα. Σου εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά στο μέλλον, καλή δύναμη ❤

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...