Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια και καλή βδομάδα να έχουμε!

Τελικά στο πάρτυ περάσαμε τέλεια. Ήρθαν όλοι του οι φίλοι, η νονά του του έφερε μια εξαιρετική τούρτα Spiderman, ο παιδότοπος τα είχε όλα πολύ προσεγμένα και το κατευχαριστηθήκαμε όλοι.. Δυστυχώς όμως επειδή ο μικρός μου έχει μια ευαισθησία στο αναπνευστικό του από χθες τον έχει πιάσει ένας πολύ δυνατός βήχας. Φοβήθηκα να τον πάω στο πάρτυ του κολλητού του γιατί αφενός δεν ήθελα να μου χειροτερέψει και αφετέρου δεν ήθελα να κολλήσει κανένα παιδάκι τίποτε και έτσι κάτσαμε σπίτι και παίξαμε πλαστελίνες.. Του ξεκίνησα από χθες εισπνοές με νεφελοποιητή και θέλω να ελπίζω ότι σήμερα θα είναι καλύτερα. Το βράδυ έχουμε το πρώτο μας ραντεβού με την παιγνιοθεραπεύτρια. Για να δούμε πως θα πάμε.

Για σήμερα αρακά κοκκινιστό στην κατσαρόλα και το σπίτι σε γενικές γραμμές καλά - ύστερα από επιδρομή της αδερφής μου και των ανηψιών μου!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια καλησπέρα!

Ειρήνη μου συγχαρητήρια για τους βαθμούς, πάντα τέτοια και εις ανώτερα!

Γιώτα μου ευχαριστώ για τις ευχές, να χαίρεσαι τα κορίτσια σου!

εμείς εκδράμαμε το ΣΚ, βέβαια τώρα είμαστε ελαφρώς αδιάθετοι όλοι, τεσπα που θα πάει, θα επανέλθουμε..

εχω κ πολλά πλυντήρια να βάλω κ να μαζέψω κ μερικά χοντρά.

φιλιά!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπημένες μου!

Επειδή τ ασχημα συνεχίζουν και ζορίστηκα πολύ την Κυριακή το βράδυ, χθες ήπια έναν ωραιότατο καφέ με την κολλητή μου στο Θησείο, που τυχαίνει να είναι δικηγόρος, ώστε να πάρω την πολύτιμη συμβουλή της. Ήταν ονειρο κορίτσια μου, το Θησείο με ήλιο...έχουμε μία χώρα όνειρο, την οποία αγαπάμε μόνο στα λόγια. Στις πράξεις, της το δείχνουμε ελάχιστοι... τέλοσπάντων.

Προχωρώ κάποιες δουλίτσες που θέλω, όχι πολλά πράγματα γιατί και σήμερα θα δω μία φίλη μου. Είναι η πρώην δασκάλα μου {του tae kwon do}, η οποία εδώ και μερικούς μήνες μένει στην Β. Ελλάδα και όποτε έρχεται, θέλω να την βλέπω. Εχουμε κανονίσει να πάμε εδώ κοντά σ' ένα δασκάκι, που στην κορυφή του έχει ένα καφε. Να τα πούμε και να μαζέψουμε ήλιο.

Ήρθα λοιπόν τρεχάτη, μετά το σχολείο, πήγα σούπερ και στο γυρισμό μάζεψα το σπιτάκι μου. Έβαλα ένα πλυντήριο, με κοκκινόρουχα, μάζεψα τα χθεσινά απλωμένα, έβαλα φασολάκια λαδερά να γίνονται {για τον άντρα που νηστεύει αλλά και για το αγαπημένο γιαγιόνι} και στο φιογκάκι έχω υποσχεθεί καρμπονάρα! Θα την ετοιμάσω όμως αφου τον πάρω από το σχολείο, ώστε να είναι ζεστή και λαχταριστή.

Επειδή το σπιτάκι μου είναι σχετικά καθαρό και μαζεμένο {λέω σχετικά γιατί ξέρετε.. το σπίτι ποτέ δεν είναι απολύτως ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΜΑΖΕΜΕΝΟ! :-D }, αποφάσισα να προχωρήσω με μερικές διακοσμήσεις στο σπίτι μου. Οχι τίποτα μεγάλες αλλαγές, μικρο-αλλαγές που μας ανανεώνουν και μας φτιάχνουν το κέφι γιατί πολυ το χρειαζόμαστε.

Έβαλα λοιπόν, ένα πήλινο, κόκκινο-χρυσο μήλο, το οποίο μου έχει χαρίσει η κυρία που μένει στον πάνω όροφο και το έχει φτιάξει η ίδια, πάνω στο 2πλό δισκάκι που έχω στην κουζίνα μου:

0d6a747865.jpg

Και τοποθέτησα, στο πλάι της κουζίνας, στο πάσο μου, μία κρυστάλλινη κορνίζα και από πίσω ένα κρυστάλλινο, ψηλό και κομψό κηροπήγιο, στο οποιο έβαλα ένα μικρό, κόκκινο κεράκι..

0d6a93f769.jpg

... έτσι απλά, άλλαξα ελαφρώς τη διακόσμηση στον χώρο της κουζίνας και έφτιαξαν τα κέφια μου.

Αργότερα θα κλείσω ραντεβου για να κόψω τα μαλλάκια μου αλλά και για να κάνω το ετήσιο γυναικολογικό τσεκ άπ μου.

Σας φιλώ γλυκά όλες! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Ειρήνη said:

fdf445f5d7.jpg

Καλημέρα φιλεναδίτσες μου! Μετά από την ευγενική χορηγία της βοήθειας της Ειρήνης μας επιτέλους καταφέρνω να σας δείξω το δωμάτιο του Γεράσιμου! Ο Spiderman είναι φωτοαυτοκόλλητο και όλο το υπόλοιπο δωμάτιο ταπετσαρία. Με αυτό τον τρόπο δείχνει πολύ μεγαλύτερο από ότι είναι και πολύ πιο φωτεινό. Πριν κάνουμε την ανακαίνιση ο τοίχος που είναι ο Spiderman ήταν βαμμένος με κίτρινο χρώμα και το υπόλοιπο δωμάτιο φυστικί. Εκεί που είναι τώρα το κρεβάτι του είχα καναπέ κρεβάτι.. Αρέσει σε όλους πάρα πολύ. Ελπίζω να αρέσει και σε σας!

Ο μικρός είναι λίγο ζαβλακωμένος σήμερα. Ελπίζω να μην τον τριγυρίζει κάτι. Τον πήγα σχολείο και είπα στη δασκάλα αν δει το οτιδήποτε να με πάρει τηλέφωνο!

Το καμάρι μου μου ζήτησε σπανακόρυζο.. Μάνες δώστε τα φώτα σας διότι δεν έχω φτιάξει ποτέ στη ζωή μου!

Φιλιά πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Θα σας γράψω όταν θα έχω λίγο παραπάνω χρόνο!

Δομίνα, ορίστε ο δικός μου τρόπος για το σπανακόρυζο, όπως τον έχω αποτυπώσει στο μπλογκ μου.

http://womanfulltimejob.blogspot.gr/2015/05/my-way.html

 

Ελπίζω να σε βοηθήσει και να καθιερωθεί στη διατροφή σας. 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/3/2017 at 4:02 ΜΜ, mirtoula4 είπε:

Αφροδίτη συνήθως κάνω τη συνταγή του κεικ την κλασική αλλά αυτή τη φορά και μετά από δοκιμή που με έπεισε :-D έκανα τη συνταγή για παντεσπάνι. 1 φλυτζ. ζάχαρη, 1 φλυτζ. αλεύρι, 4 αυγά, βανίλιες ή ξύσμα λεμόνι, 1 μπέκιν κ ίσως λίγο νεράκι αν το μείγμα είναι πολύ πηχτό...ψήσιμο αέρα  στους 180 για 15-20 λεπτά, βλέπεις πότε θα ροδίσει. Πανεύκολη συνταγή, φουσκώνει κ βγάζει αρκετά κομμάτια, εγώ βέβαια έκανα 3πλή!! γιατί έκανα κ παντεσπάνια για την τούρτα. Την προτίμησα γιατί εκτός του ότι είναι πανεύκολη και αποκλείεται να μην πετύχει φτιάχνει κεκάκια σαν "σφουγγαράκια", σαν sponge cake, δεν τρίβεται, βγαίνει όλο και εύκολα από το χαρτάκι-θηκούλα, είναι αφράτο και γαρνίρεται εύκολα με γλάσο κλπ..Δοκίμαστα, θα σου αρέσει!

 

Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω κι εγώ! Πες μου μόνο στο ψήσιμο, τι φόρμα χρησιμοποιείς. Εγώ έχω μια του ΙΚΕΑ με θήκη για 6 μεγαλούτσικα muffins. 

On 20/3/2017 at 11:56 ΠΜ, Δομνίνα είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια και καλή βδομάδα να έχουμε!

Τελικά στο πάρτυ περάσαμε τέλεια. Ήρθαν όλοι του οι φίλοι, η νονά του του έφερε μια εξαιρετική τούρτα Spiderman, ο παιδότοπος τα είχε όλα πολύ προσεγμένα και το κατευχαριστηθήκαμε όλοι.. Δυστυχώς όμως επειδή ο μικρός μου έχει μια ευαισθησία στο αναπνευστικό του από χθες τον έχει πιάσει ένας πολύ δυνατός βήχας. Φοβήθηκα να τον πάω στο πάρτυ του κολλητού του γιατί αφενός δεν ήθελα να μου χειροτερέψει και αφετέρου δεν ήθελα να κολλήσει κανένα παιδάκι τίποτε και έτσι κάτσαμε σπίτι και παίξαμε πλαστελίνες.. Του ξεκίνησα από χθες εισπνοές με νεφελοποιητή και θέλω να ελπίζω ότι σήμερα θα είναι καλύτερα. Το βράδυ έχουμε το πρώτο μας ραντεβού με την παιγνιοθεραπεύτρια. Για να δούμε πως θα πάμε.

Για σήμερα αρακά κοκκινιστό στην κατσαρόλα και το σπίτι σε γενικές γραμμές καλά - ύστερα από επιδρομή της αδερφής μου και των ανηψιών μου!

Σας φιλώ γλυκά!

Πολύχρονος ο γιος σου! Να τον χαίρεστε και να είναι πάντα γερός.

Ειρήνη, συγχαρητήρια για το παιδί, να είναι πάντα καλά και να έχει καλή πρόοδο.

Εμείς βαθμούς και ενημέρωση την ερχόμενη Πέμπτη, θα πάει ο σύζυγος μου γιατί δεν προλαβαίνω να πάρω γονική και να τελειώσω και την δουλειά μου. 

Έχει ξεκινήσει η φορτωμένη περίοδος για εμένα και θα πάει έτσι μέχρι τον Ιούνιο τουλάχιστον. Δουλεύω και κάποια Σάββατα, γενικά προσπαθώ να κάνω ότι προλαβαίνω, με μεγαλύτερη αφοσίωση στα παιδιά μου.

Το σπίτι μου έχει κάπως τα χάλια του αλλά δεν υπάρχει πλέον η οικονομική δυνατότητα για βοήθεια από κάποια κοπέλα και έτσι προσπαθώ να βρω κάποιο πρόγραμμα για δουλειές, που να συμπεριλαμβάνει όλα τα μέλη της οικογένειας. Ακόμη δεν έχω καταλήξει κάπου αλλά θα το φτιάξω σύντομα.

Φιλιά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω κι εγώ! Πες μου μόνο στο ψήσιμο, τι φόρμα χρησιμοποιείς. Εγώ έχω μια του ΙΚΕΑ με θήκη για 6 μεγαλούτσικα muffins. 

 

 

 

Αφροδίτη η δικιά μου φόρμα είναι για 12 muffins μικρομέτρια, αυτή η συνταγή όμως βγάζει γύρω στα 15-16 οπότε τη γεμίζω μια φορά και τη δεύτερη κατά το ήμισυ...αν τα κάνεις να προσέξεις δυο πράγματα: πρώτον μισογεμίζεις τη θηκούλα γιατί φουσκώνουν πολύ και δεύτερον να ψηθούν καλά, να κοκκινήσουν αρκετά καλά από πάνω για να μην κολλάνε στο βγάλσιμο.

Για τη γυναίκα που λες έχω παρατηρήσει το εξής: άντε πες κ κάνεις την οικονομική θυσία και την παίρνεις, εγω πχ την κάνω 1 φορά το μήνα....δεν γίνεται ρε κορίτσια το καθάρισμα που κάνει η νοικοκυρά μόνη της...ασε που δεν ξέρεις με τι χέρια κάνει αυτά που κάνει, πχ δεν τα απολυμαίνει -κ με το δίκιο της- συνέχεια οπότε αν το χεις στο μυαλό σου ψιλοσιχαίνεσαι κιόλας..τεσπα εγώ την παίρνω επειδή έχω πολλές βεράντες, αυλές κ τζάμια για τα μέσα μόνο δεν θα την έφερνα..καλό απόγευμα!

 


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπερα!  Αφού κολλησε η μικρη κ εκανε μεχρι 39.5 τωρα μπορω να πω οτι ειμαστε καλα! 

Να βγω εκτος θεματος λιγακι κ να πω οτι η ειρηνη μας είναι το πιο γλυκομιλητο πλασμα που εχω γνωρισει εστω κ τηλεφωνικως. Έχει μια τοσο θετική αυρα κ με εκανε να νιωσω  λες κ μιλαγα με μια φιλη που την ξερω χρονια. Ειναι πολυ τυχεροι αυτοι που την εχουν στην ζωη τους. 

Ειρηνη μου ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες,  τις εφαρμοζω κατα γραμμα.  

Σας φιλω! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα καμάρια σας ακόμη καλύτερα!

Ευτυχώς το μικρό μου είναι καλά.. Μάλλον χθες ήταν πολύ  κουρασμένος αλλά ευτυχώς από βήχα ηρεμήσαμε και τίποτε άλλο δεν έκανε την εμφάνισή του!

Ραβτάκι μου σ' ευχαριστώ πολύ για τη συνταγή. Θα το προσπαθήσω!

Όσον αφορά τη βοήθεια γυναίκας. Κόβω από αλλού και φέρνω μια κοπέλα μια φορά την βδομάδα για γενική (όχι γενική που να γλύφεις το πάτωμα) και σίδερο. Κάθε βδομάδα της λέω να κάνει και κάτι επιπλέον οπότε σιγά σιγά όλα γίνονται. Την προηγούμενη βδομάδα μου καθάρισε ένα συγκεκριμένο ντουλάπι της κουζίνας. Σήμερα μου κάνει τα παντζούρια..

Έρχεται σαββατοκύριακο και ευελπιστώ να κάνει ωραίες μέρες. Έχω ανάγκη να πάμε μια εκδρομή οι τρεις μας να ξεφύγουμε λιγάκι. Είναι ευκαιρία γιατί το Σάββατο λόγω 25ης Μαρτίου δεν δουλεύει ο σύζυγος. Λέω να πάμε στο ράντσο στο Σοφικό. Έχει πάει καμία σας; Τι λέτε; αξίζει;

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 21/3/2017 at 3:46 ΜΜ, mirtoula4 είπε:

Αφροδίτη η δικιά μου φόρμα είναι για 12 muffins μικρομέτρια, αυτή η συνταγή όμως βγάζει γύρω στα 15-16 οπότε τη γεμίζω μια φορά και τη δεύτερη κατά το ήμισυ...αν τα κάνεις να προσέξεις δυο πράγματα: πρώτον μισογεμίζεις τη θηκούλα γιατί φουσκώνουν πολύ και δεύτερον να ψηθούν καλά, να κοκκινήσουν αρκετά καλά από πάνω για να μην κολλάνε στο βγάλσιμο.

Για τη γυναίκα που λες έχω παρατηρήσει το εξής: άντε πες κ κάνεις την οικονομική θυσία και την παίρνεις, εγω πχ την κάνω 1 φορά το μήνα....δεν γίνεται ρε κορίτσια το καθάρισμα που κάνει η νοικοκυρά μόνη της...ασε που δεν ξέρεις με τι χέρια κάνει αυτά που κάνει, πχ δεν τα απολυμαίνει -κ με το δίκιο της- συνέχεια οπότε αν το χεις στο μυαλό σου ψιλοσιχαίνεσαι κιόλας..τεσπα εγώ την παίρνω επειδή έχω πολλές βεράντες, αυλές κ τζάμια για τα μέσα μόνο δεν θα την έφερνα..καλό απόγευμα!

 

Εννοείται κι εγώ για έξω χρειάζομαι βοήθεια και γενικά για τις μπαλκονόπορτες και τα παράθυρα. Τα εσωτερικά προτιμώ να τα κάνω μόνη μου, όσο για σίδερο...δεν θέλω ν' ακουμπάει άλλος τα ρούχα μου. Το ίδιο ισχύει για κουζίνα, δεν θέλω να ακουμπάνε κουζινικά, ντουλάπια, πάγκους, συσκευές κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!
Ποιες παλιές έχουν μείνει στο θέμα;;; 
Ας εμφανιστούν παρακαλώ πολύ, γιατί έχω χάσει πολλά επεισόδια...
Για όσες δε με ξέρουν, ας πω δυο λόγια για εμένα..
Είμαι μανούλα ενός "πιτσιρίκου" 5,5  ετών και μιας κούκλας 18 μηνών.
Είμαι άνεργη, αλλά παρόλα αυτά το σπίτι μου δεν είναι ποτέ τακτοποιημένο...
Αποφάσισα, λοιπόν να επιστρέψω και να πάρω μερικές ιδέες, καθώς με πορώνετε αφάνταστα όταν βλέπω πόσα κάνετε καθημερινά. 
Δεν ξέρω αν θα μπορώ να σας γράφω κάθε μέρα, αλλά υπόσχομαι να σας παρακολουθώ για να μπω σε μια σειρά τώρα που ξεπετάχτηκε η μικρή μου.

 

Σήμερα, βγήκα στο μπαλκόνι και σαπούνισα κάγκελα και τοίχους. Τη Δευτέρα που είχε πολύ καλό καιρό το είχα καθαρίσει πολύ καλά.. περιποιήθηκα τα λουλούδια μου, σαπούνισα καρέκλες και τραπέζι και έκανα πολύ καλά το πάτωμα, γιατί όλο το χειμώνα και με το μωρό κολλημένο πάνω μου δεν είχα βγει καθόλου.
Οπότε σήμερα που ξεμπέρδεψα και με κάγκελα - τοίχους, το κοιτάζω και το καμαρώνω.
Δουλειές εντός σπιτιού δεν έκανα σήμερα, μιας και τα είχα κάνει όλα εχθές.
Οπότε, σηκώθηκα το πρωί, ετοίμασα το μεγάλο για το σχολείο, γύρισα, έστρωσα κρεβάτια, τάισα τη μικρή έκανα καφεδάκια για εμένα και το σύζυγο, μάζεψα το νεροχύτη, βγήκα στο μπαλκόνι, ξεμπέρδεψα, μάζεψα τα ρούχα που άπλωσα εχθές το βράδυ και έκατσα λίγο να ξεκουραστώ μαζί σας...
Τώρα θα σηκωθώ να μαγειρέψω για το μεσημέρι, να ξαναμαζέψω νεροχύτη, να κοιμίσω τη μικρή και να πάω να πάρω το μεγάλο από το σχολείο.

Αυτά προς το παρόν...
Θα προσπαθήσω να ξαναδώσω το παρών σύντομα!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια! Είχαμε μια δύσκολη νύχτα μιας και ο σύζυγος ανέβασε πίεση 19.5 η οποία δεν έπεφτε με τίποτε. Έτσι αναγκαστικά πήγαμε νοσοκομείο όπου του δώσανε 3 υπογλώσσια. Στρες και ένταση πιθανώς οι αιτίες. Σήμερα έχει ραντεβού με καρδιολόγο.. για να δούμε τι θα δούμε!

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην νοικοκυρο-παρέα! Ελπίζω παιδιά, σύζυγοι αλλά και εσείς οι ίδιες να είστε καλά σήμερα και να περάσουμε όλοι ένα ήρεμο, οικογενειακό, ανοιξιάτικο Σαββατοκύριακο!

Εμείς το τελευταίο διάστημα "απολαύσαμε" μπόλικες αναποδιές (μα καμία που να αφορά την υγεία και γι αυτό είμαστε ευγνώμονες) αλλά τις αφήσαμε πίσω μας και προχωράμε. 

Τις προηγούμενες ημέρες φιλοξενούσαμε τους γονείς μου. Τους χορτάσαμε, μας χόρτασαν, περάσαμε όμορφα και με την αναχώρησή τους άρχισε μια ιδιότυπη "γενική" -θα την έλεγε κανείς- καθώς η άνοιξη είναι επιτέλους εδώ και το σπίτι χρειαζόταν πολλά και διαφορετικά πράγματα. 

Προχθές λοιπόν, έπλυνα 2 μονά παπλώματα και αέρισα ένα διπλό καθώς και τα μαξιλάρια όλων. 

Έβαλα άλλα 2 πλυντήρια με σεντόνια, πετσέτες και δικά μου χρωματιστά ρούχα.

Ξεσκόνισα, σκούπισα, τίναξα και ξαναέστρωσα ριχτάρια και πατάκια, καθάρισα τα μπάνια, έστρωσα καινούργια σεντόνια και βγάλαμε με τον σύζυγο τα φίλτρα στις βρύσες των μπάνιων για καθάρισμα. Το ΤΙ μαζεύουν από άλατα, άμμο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο φέρνει το νερό, δεν το φαντάζεστε. Ειδικά η μια βρύση είχε τόσο λίγη πίεση που είναι φοβερό το πως επανήλθε μόλις καθαρίστηκε. Η μια χρειαζόταν απλά ξέπλυμα, η άλλη μπήκε σε βραστό νερό και ξίδι για λίγη ώρα. 

Χθες, αφού έφυγε το παιδί για το σχολείο, έριξα χλωρίνη στις λεκάνες, σφουγγάρισα, σκούπισα το μπροστινό μπαλκόνι και την είσοδο και καθάρισα τα έπιπλα του μπαλκονιού, καθώς περιμέναμε παρέα για πρωινό καφέ, έπλυνα, καθάρισα και ετοίμασα τα χορταρικά και τα μυρωδικά για σπανακόπιτα και τα τοποθέτησα έτοιμα στο ψυγείο καθώς ήξερα ότι επίκειται διακοπή νερού. 

Έπλυνα τα μπιμπερό του μικρού, έβαλα ένα πλυντήριο με σκούρα ρούχα και έπειτα τα έβαλα στο στεγνωτήριο και φυσικά τα δίπλωσα μόλις ολοκληρώθηκε.

Μάζεψα σκουπίδια από παντού και τα πήγα στον κάδο.

Έφτιαξα την σπανακόπιτα και μόλις ψήθηκε φάγαμε. Ευτυχώς είχα προνοήσει να αδειάσω το πλυντήριο πιάτων ώστε να βάζω μέσα τα άπλυτα απευθείας γιατί όταν δεν έχουμε νερό και είναι γεμάτος ο νεροχύτης με πιάνει πανικός. 

Με την επιστροφή του νερού, έπλυνα τα δυο πάνω μπαλκόνια αλλά και το κάτω μπροστινό.

Το απόγευμα, ο σύζυγος κούρεψε το γκαζόν και εγώ καθάρισα τα παιχνίδια του κήπου. Κατεβάσαμε τα παιδιά να παίξουν και όσο ο μπαμπάς τα παρακολουθούσε, εγώ σκούπισα όλη την αυλή, έδεσα έναν σπάγκο στο μπροστινό μπαλκόνι συνδέοντάς το με τα κάγκελα της αυλής ώστε να σκαρφαλώσει επάνω ένα γιασεμί που ξεκινάει απ τον γείτονα και αγκαλιάζει και το δικό μας σπίτι με την ομορφιά και τη μυρωδιά του. 

Μόλις πήρε να νυχτώσει, τα παιδιά ανέβηκαν επάνω και εγώ κατέβηκα να πλύνω την αυλή ολοκληρώνοντας τις "βαριές" δουλειές για την ημέρα. 

Έκανα τα παιδιά μπάνιο, τακτοποίησα τα πλυμένα ρούχα των 2 ημερών και χαλαρώσαμε. 

Σήμερα πήρα τον χρόνο μου στο χουζούρι, για φαγητό θα φτιάξω αυγά που μας έφεραν χθες από χωριό με σαλατούλα και απομένουν 2 μπαλκόνια που θέλουν λίγη δουλειά, γι αυτό και τα άφησα για μια πιο χαλαρή ημέρα η οποία είναι η σημερινή! 

Προχθές καθάρισα και τις γλαστρούλες που έχω στο μπαλκόνι οπότε έκανα χώρο για νέα ανοιξιάτικα φυτά! 

Σας καλημερίζω και σας εύχομαι να είστε καλά!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ Ερσάκι μου!

On 20/3/2017 at 2:49 ΜΜ, mirtoula4 είπε:

Ειρήνη μου συγχαρητήρια για τους βαθμούς, πάντα τέτοια και εις ανώτερα!

Ειναι υπέροχο, Δομνίνα μου! Να είναι γερο το παιδάκι σας και να το χαίρεται! Να ζει όμορφες στιγμες, στο δωματιο του και στο σπίτι σας! Μπραβο για το γούστο!

On 21/3/2017 at 11:13 ΠΜ, Δομνίνα είπε:

Καλημέρα φιλεναδίτσες μου! Μετά από την ευγενική χορηγία της βοήθειας της Ειρήνης μας επιτέλους καταφέρνω να σας δείξω το δωμάτιο του Γεράσιμου! Ο Spiderman είναι φωτοαυτοκόλλητο και όλο το υπόλοιπο δωμάτιο ταπετσαρία. Με αυτό τον τρόπο δείχνει πολύ μεγαλύτερο από ότι είναι και πολύ πιο φωτεινό. Πριν κάνουμε την ανακαίνιση ο τοίχος που είναι ο Spiderman ήταν βαμμένος με κίτρινο χρώμα και το υπόλοιπο δωμάτιο φυστικί. Εκεί που είναι τώρα το κρεβάτι του είχα καναπέ κρεβάτι.. Αρέσει σε όλους πάρα πολύ. Ελπίζω να αρέσει και σε σας!

Σ ευχαριστώ πολύ, Αφροδιτούλα μου!

Ξέχνα το σπίτι ματάκια μου. Πιέζεσαι πολύ, με τόση δουλειά, μην πιέζεσαι και για το σπίτι. Οπως πολύ σωστά είπες, κάνε ένα πρόγραμμα για τις δουλειές αλλά θα σε παρακαλέσω να μην "ζορίζεσαι" σε περίπτωση που το πρόγραμμα δεν σου "βγαίνει". Επίσης, συμφωνώ με το ότι πρέπει να έχεις βοήθεια και από τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Σε οτιδήποτε και αν σε ελαφρώσουν, θα είναι μεγάλη βοήθεια.

Καλό κουράγιο.

On 21/3/2017 at 0:32 ΜΜ, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Ειρήνη, συγχαρητήρια για το παιδί, να είναι πάντα καλά και να έχει καλή πρόοδο.

Εμείς βαθμούς και ενημέρωση την ερχόμενη Πέμπτη, θα πάει ο σύζυγος μου γιατί δεν προλαβαίνω να πάρω γονική και να τελειώσω και την δουλειά μου. 

Έχει ξεκινήσει η φορτωμένη περίοδος για εμένα και θα πάει έτσι μέχρι τον Ιούνιο τουλάχιστον. Δουλεύω και κάποια Σάββατα, γενικά προσπαθώ να κάνω ότι προλαβαίνω, με μεγαλύτερη αφοσίωση στα παιδιά μου.

Το σπίτι μου έχει κάπως τα χάλια του αλλά δεν υπάρχει πλέον η οικονομική δυνατότητα για βοήθεια από κάποια κοπέλα και έτσι προσπαθώ να βρω κάποιο πρόγραμμα για δουλειές, που να συμπεριλαμβάνει όλα τα μέλη της οικογένειας. Ακόμη δεν έχω καταλήξει κάπου αλλά θα το φτιάξω σύντομα.

Γιωτουλα μου, τι ευγενικό πλάσμα είσαι! Μα, παιδί μου, δεν έκανα τίποτα! Δυο πράγματα σου είπα, αλίμονο!

Σ ευχαριστώ και πάλι!!!

On 21/3/2017 at 9:27 ΜΜ, YOTOU είπε:

Να βγω εκτος θεματος λιγακι κ να πω οτι η ειρηνη μας είναι το πιο γλυκομιλητο πλασμα που εχω γνωρισει εστω κ τηλεφωνικως. Έχει μια τοσο θετική αυρα κ με εκανε να νιωσω  λες κ μιλαγα με μια φιλη που την ξερω χρονια. Ειναι πολυ τυχεροι αυτοι που την εχουν στην ζωη τους. 

Ειρηνη μου ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες,  τις εφαρμοζω κατα γραμμα. 

Έχουμε πάει, κορίτσι μου, χωρίς να διανυκτερεύσουμε, σαν ολοήμερη εκδρομή. Καλά ήταν.

On 22/3/2017 at 0:14 ΜΜ, Δομνίνα είπε:

Έρχεται σαββατοκύριακο και ευελπιστώ να κάνει ωραίες μέρες. Έχω ανάγκη να πάμε μια εκδρομή οι τρεις μας να ξεφύγουμε λιγάκι. Είναι ευκαιρία γιατί το Σάββατο λόγω 25ης Μαρτίου δεν δουλεύει ο σύζυγος. Λέω να πάμε στο ράντσο στο Σοφικό. Έχει πάει καμία σας; Τι λέτε; αξίζει

Καλώς το Ηλιαχτιδάκι μας!

Μεινε μαζί μας!

On 23/3/2017 at 11:03 ΠΜ, Ηλιαχτίδα29 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!
Ποιες παλιές έχουν μείνει στο θέμα;;; 
Ας εμφανιστούν παρακαλώ πολύ, γιατί έχω χάσει πολλά επεισόδια...
Για όσες δε με ξέρουν, ας πω δυο λόγια για εμένα..
Είμαι μανούλα ενός "πιτσιρίκου" 5,5  ετών και μιας κούκλας 18 μηνών.
Είμαι άνεργη, αλλά παρόλα αυτά το σπίτι μου δεν είναι ποτέ τακτοποιημένο...
Αποφάσισα, λοιπόν να επιστρέψω και να πάρω μερικές ιδέες, καθώς με πορώνετε αφάνταστα όταν βλέπω πόσα κάνετε καθημερινά. 
Δεν ξέρω αν θα μπορώ να σας γράφω κάθε μέρα, αλλά υπόσχομαι να σας παρακολουθώ για να μπω σε μια σειρά τώρα που ξεπετάχτηκε η μικρή μου.

Σήμερα, βγήκα στο μπαλκόνι και σαπούνισα κάγκελα και τοίχους. Τη Δευτέρα που είχε πολύ καλό καιρό το είχα καθαρίσει πολύ καλά.. περιποιήθηκα τα λουλούδια μου, σαπούνισα καρέκλες και τραπέζι και έκανα πολύ καλά το πάτωμα, γιατί όλο το χειμώνα και με το μωρό κολλημένο πάνω μου δεν είχα βγει καθόλου.
Οπότε σήμερα που ξεμπέρδεψα και με κάγκελα - τοίχους, το κοιτάζω και το καμαρώνω.
Δουλειές εντός σπιτιού δεν έκανα σήμερα, μιας και τα είχα κάνει όλα εχθές.
Οπότε, σηκώθηκα το πρωί, ετοίμασα το μεγάλο για το σχολείο, γύρισα, έστρωσα κρεβάτια, τάισα τη μικρή έκανα καφεδάκια για εμένα και το σύζυγο, μάζεψα το νεροχύτη, βγήκα στο μπαλκόνι, ξεμπέρδεψα, μάζεψα τα ρούχα που άπλωσα εχθές το βράδυ και έκατσα λίγο να ξεκουραστώ μαζί σας...
Τώρα θα σηκωθώ να μαγειρέψω για το μεσημέρι, να ξαναμαζέψω νεροχύτη, να κοιμίσω τη μικρή και να πάω να πάρω το μεγάλο από το σχολείο.

Αυτά προς το παρόν...
Θα προσπαθήσω να ξαναδώσω το παρών σύντομα!!!

Πω πω... ελπίζω να είστε καλά, κορίτσι μου!

Ενημέρωσέ μας, οτι είναι καλά ο άνθρωπος !

On 23/3/2017 at 11:22 ΠΜ, Δομνίνα είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια! Είχαμε μια δύσκολη νύχτα μιας και ο σύζυγος ανέβασε πίεση 19.5 η οποία δεν έπεφτε με τίποτε. Έτσι αναγκαστικά πήγαμε νοσοκομείο όπου του δώσανε 3 υπογλώσσια. Στρες και ένταση πιθανώς οι αιτίες. Σήμερα έχει ραντεβού με καρδιολόγο.. για να δούμε τι θα δούμε!

Έκανες τόσα πολλά Ραβτάκι μου! Χίλια μπράβο!

7 hours ago, ravT είπε:

Καλημέρα στην νοικοκυρο-παρέα! Ελπίζω παιδιά, σύζυγοι αλλά και εσείς οι ίδιες να είστε καλά σήμερα και να περάσουμε όλοι ένα ήρεμο, οικογενειακό, ανοιξιάτικο Σαββατοκύριακο!

Εμείς το τελευταίο διάστημα "απολαύσαμε" μπόλικες αναποδιές (μα καμία που να αφορά την υγεία και γι αυτό είμαστε ευγνώμονες) αλλά τις αφήσαμε πίσω μας και προχωράμε. 

Τις προηγούμενες ημέρες φιλοξενούσαμε τους γονείς μου. Τους χορτάσαμε, μας χόρτασαν, περάσαμε όμορφα και με την αναχώρησή τους άρχισε μια ιδιότυπη "γενική" -θα την έλεγε κανείς- καθώς η άνοιξη είναι επιτέλους εδώ και το σπίτι χρειαζόταν πολλά και διαφορετικά πράγματα. 

Προχθές λοιπόν, έπλυνα 2 μονά παπλώματα και αέρισα ένα διπλό καθώς και τα μαξιλάρια όλων. 

Έβαλα άλλα 2 πλυντήρια με σεντόνια, πετσέτες και δικά μου χρωματιστά ρούχα.

Ξεσκόνισα, σκούπισα, τίναξα και ξαναέστρωσα ριχτάρια και πατάκια, καθάρισα τα μπάνια, έστρωσα καινούργια σεντόνια και βγάλαμε με τον σύζυγο τα φίλτρα στις βρύσες των μπάνιων για καθάρισμα. Το ΤΙ μαζεύουν από άλατα, άμμο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο φέρνει το νερό, δεν το φαντάζεστε. Ειδικά η μια βρύση είχε τόσο λίγη πίεση που είναι φοβερό το πως επανήλθε μόλις καθαρίστηκε. Η μια χρειαζόταν απλά ξέπλυμα, η άλλη μπήκε σε βραστό νερό και ξίδι για λίγη ώρα. 

Χθες, αφού έφυγε το παιδί για το σχολείο, έριξα χλωρίνη στις λεκάνες, σφουγγάρισα, σκούπισα το μπροστινό μπαλκόνι και την είσοδο και καθάρισα τα έπιπλα του μπαλκονιού, καθώς περιμέναμε παρέα για πρωινό καφέ, έπλυνα, καθάρισα και ετοίμασα τα χορταρικά και τα μυρωδικά για σπανακόπιτα και τα τοποθέτησα έτοιμα στο ψυγείο καθώς ήξερα ότι επίκειται διακοπή νερού. 

Έπλυνα τα μπιμπερό του μικρού, έβαλα ένα πλυντήριο με σκούρα ρούχα και έπειτα τα έβαλα στο στεγνωτήριο και φυσικά τα δίπλωσα μόλις ολοκληρώθηκε.

Μάζεψα σκουπίδια από παντού και τα πήγα στον κάδο.

Έφτιαξα την σπανακόπιτα και μόλις ψήθηκε φάγαμε. Ευτυχώς είχα προνοήσει να αδειάσω το πλυντήριο πιάτων ώστε να βάζω μέσα τα άπλυτα απευθείας γιατί όταν δεν έχουμε νερό και είναι γεμάτος ο νεροχύτης με πιάνει πανικός. 

Με την επιστροφή του νερού, έπλυνα τα δυο πάνω μπαλκόνια αλλά και το κάτω μπροστινό.

Το απόγευμα, ο σύζυγος κούρεψε το γκαζόν και εγώ καθάρισα τα παιχνίδια του κήπου. Κατεβάσαμε τα παιδιά να παίξουν και όσο ο μπαμπάς τα παρακολουθούσε, εγώ σκούπισα όλη την αυλή, έδεσα έναν σπάγκο στο μπροστινό μπαλκόνι συνδέοντάς το με τα κάγκελα της αυλής ώστε να σκαρφαλώσει επάνω ένα γιασεμί που ξεκινάει απ τον γείτονα και αγκαλιάζει και το δικό μας σπίτι με την ομορφιά και τη μυρωδιά του. 

Μόλις πήρε να νυχτώσει, τα παιδιά ανέβηκαν επάνω και εγώ κατέβηκα να πλύνω την αυλή ολοκληρώνοντας τις "βαριές" δουλειές για την ημέρα. 

Έκανα τα παιδιά μπάνιο, τακτοποίησα τα πλυμένα ρούχα των 2 ημερών και χαλαρώσαμε. 

Σήμερα πήρα τον χρόνο μου στο χουζούρι, για φαγητό θα φτιάξω αυγά που μας έφεραν χθες από χωριό με σαλατούλα και απομένουν 2 μπαλκόνια που θέλουν λίγη δουλειά, γι αυτό και τα άφησα για μια πιο χαλαρή ημέρα η οποία είναι η σημερινή! 

Προχθές καθάρισα και τις γλαστρούλες που έχω στο μπαλκόνι οπότε έκανα χώρο για νέα ανοιξιάτικα φυτά! 

Σας καλημερίζω και σας εύχομαι να είστε καλά!

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...