Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Kαλησπέρα κορίτσια!

Τι κάνετε?

Ευγενία, ναι, γύρω στις 10 βδομάδες με περνάς. Στις 22 Μαρτίου πάμε για τη β επιπέδου, και πρώτα μας ενδιαφέρει το μωράκι να είναι καλά και μετά αν γίνεται να μάθουμε και το φύλο. Οχι πως έχει μεγάλη σημασία, αλλά καλά θα ήταν.

Σημερα έκλεισα τις 18 εβδομάδες και μπήκα στο 5 μήνα. Περιμένω πως και πως να αρχίσω να το νιώθω να χτυπάει. Εύχομαι πριν τον υπέρηχο. Φαντάζομαι μετά θα αρχίσω επιτέλους να νιώθω και έγκυος, γιατι μέχρι τώρα δεν έχω αισθανθει όλα αυτα τα ρομαντικά συναισθήματα που διαβάζεις στο ίντερνετ!

Οσο για τον τοκετο σου δε το ήξερα αυτο, που σε ενθαρρύνουν να πιάσεις το κεφαλάκι του. Δε ξέρω πως θα αντιδρούσα. Μπραβο και για τον άντρα σου που είχε το θάρρος να κοιτάξει το μωρό να βγαίνει! Μη μου πεις πως έκοψε και τον ομφάλιο λωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οσο για τα πανεπιστήμια, σίγουρα είναι νωρίς ακόμα να σκεφτόμαστε που και τι θα σπουδάσει. Εύχομαι μόνο πως τα πανεπιστήμια όπως τα γνωρίσαμε εμείς να υπάρχουν ακόμα, γιατι δε ξέρω για σας, αλλά για μένα ήταν από τα καλύτερα μου χρόνια. Και όχι μόνο από άποψη σπουδών, αλλά γιατι τα χρόνια αυτά ήταν και μια ομαλή μετάβαση από το ασφαλές περιβάλλον του σχολείου και της οικογένειας προς την ενηλικίωσης!

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα ειναι Δεσποινα :)

καποια στιγμη μεσα στις επομενες 2-4 βδομαδες θα αρχισεις να νιωθεις...στην αρχη ειναι κατι σαν χαδι, ετσι θα το παρομοιαζα :)

θυμαμαι ειχα β επιπεδου στις 20 βδομαδες κ μια μερα πριν το ενιωσα για πρωτη φορα :)

γιατι δεν νιωθεις ομορφα μεχρι στιγμης με την εγκυμοσυνη? :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια!

Τι κάνετε?

Ευγενία, ναι, γύρω στις 10 βδομάδες με περνάς. Στις 22 Μαρτίου πάμε για τη β επιπέδου, και πρώτα μας ενδιαφέρει το μωράκι να είναι καλά και μετά αν γίνεται να μάθουμε και το φύλο. Οχι πως έχει μεγάλη σημασία, αλλά καλά θα ήταν.

Σημερα έκλεισα τις 18 εβδομάδες και μπήκα στο 5 μήνα. Περιμένω πως και πως να αρχίσω να το νιώθω να χτυπάει. Εύχομαι πριν τον υπέρηχο. Φαντάζομαι μετά θα αρχίσω επιτέλους να νιώθω και έγκυος, γιατι μέχρι τώρα δεν έχω αισθανθει όλα αυτα τα ρομαντικά συναισθήματα που διαβάζεις στο ίντερνετ!

Οσο για τον τοκετο σου δε το ήξερα αυτο, που σε ενθαρρύνουν να πιάσεις το κεφαλάκι του. Δε ξέρω πως θα αντιδρούσα. Μπραβο και για τον άντρα σου που είχε το θάρρος να κοιτάξει το μωρό να βγαίνει! Μη μου πεις πως έκοψε και τον ομφάλιο λωρό?

Μην θεωρείς δεδομένο πως πρέπει να αισθάνεσαι συγκεκριμένα πράγματα στην εγκυμοσύνη. Μερικές γυναίκες αισθάνονται ρομαντικά, αλλες φρικάρουν, άλλες δεν τοσυνειδητοποιουν μεχρι πιο αργά κτλ... Γενικώς είναι πολύ αναμικτα αυτά που μπορείς να νιώσεις.

Στην πρώτη ενιωσα το μωρό στις 20 εβδομάδες, ενώ τώρα στις 16. Παρόλα αυτά μου πήρε πολύ περισσότερο χρόνο να "νιώσω" εγκυος σε αυτή την εγκυμοσύνη.

Οσο για το να πιάσεις το κεφάλι, νομίζω οτι δεν είναι στανταρ οτι σε ενθαρύνουν, μάλλον η συγκεκριμένη μαία ίσως είναι αυτής της πρακτικής. Ο άντρας μου δεν είχε κανένα σκοπό να κόψει το λώρο το είχε δηλώσει από πριν, αλλά λογάριαζε χωρίς το ξενοδόχο ( τη μαία) η οποία του εδωσε το ψαλίδι χωρίς να ρωτήσει. Νομίζω οτι τελικά του αρεσε η κίνηση.

Εμετούς και ζαλάδες είχες? αντε με το καλό η β΄επιπέδου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Τίποτα ακόμη από εμένα. Περιμένω με ανυπομονησιά :)

Ευγενία, Δέσποινα όλα καλά;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα και εγώ, καλημέρα! Εχω καιρό μέχρι να έρθει το δικό μου!

Αντε Peekaboo μια βδομαδούλα σου έμεινε, με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι! Ανυπομονείς? Πως νιώθεις?

Πω πω νυστάζω, ξύπνησα στις πεντέμιση σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, περιμένω πως και πως να γεννηθεί! Τα έχω ετοιμάσει πλέον όλα (νομίζω ;)) - έφτιαξα μέχρι και βαλίτσα και birth plan και είμαι έτοιμη!

Ξέρω ότι όσο μένει μέσα στην κοιλίτσα του κάνει καλό, αλλά η μέση μου τραβάει μεγάλο ζόρι και τα τραβήγματα που νιώθω στους σύνδεσμους χαμηλά (κοντά στο περίνεο) προκαλούν έντονη δυσφορία κυρίως το βράδυ. Μιλάμε ώρες ώρες νιώθω το κεφαλάκι του τόσο χαμηλά που σκέφτομαι είναι έτοιμος να βγει! Περιττό να σας πω τι συνέπειες έχει αυτό για την ουρήθρα μου, έτσι;

Γύρω στις 8 που κάθομαι στον καναπέ να χαλαρώσω είναι σαν να κατεβαίνει ο διακόπτης και αρχίζουν όλες μαζί οι ενοχλήσεις. Δεν βοηθάω και εγώ την κατάσταση γιατί δεν βάζω ποπό κάτω όλη μέρα και κρατάω αγκαλιά ακόμη τον "μεγάλο" (2,5 χρονών σκ@τό και γίνεται ο μεγάλος - για φαντάσου :-P), οπότε πόσα να αντέξει και αυτή η μέση.

Κατά τ' άλλα, από τότε που σταμάτησα τη δουλειά απασχολούμαι με ψιλοπράγματα στο σπίτι, βγαίνω έξω για περπάτημα και επίσης μειώσαμε τις μέρες που πάει ο "μεγάλος" στο σταθμό από 5 σε 3 , οπότε παίζουμε πολύ μαζί. Έχουμε πάρει κόλλες, χαρτιά, ψαλίδια, διάφορα άλλα υλικά για crafts και διάφορα play-doh kits και χαιρόμαστε! Ευτυχώς ανοίγει και ο καιρός και δεν βρέχει συχνά οπότε πάμε και στις κούνιες. Θέλω να δω πως θα τα πάμε όταν έρθει ο μικρός με τις ζήλιες, κυρίως όταν θα με βλέπει να θηλάζω. Σκέφτομαι να πάρω ένα ring sling μήπως βοηθήσει σε αυτό, καθώς το mei tai που ήδη έχω είναι εξαιρετικό για βόλτες αλλά δεν με βολεύει στο θηλασμό (λόγω της όρθιας στάσης του μωρού).


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή.... κοντεύεις! Η μαία τι λέει; Θα πάρεις όλο το μήνα;

Με ποιο σκεπτικό μειώσατε τις ώρες στον παιδικό; Εγώ φαντάζομαι ότι θα ήθελα να τον στέλνω περισσότερες ώρες, όχι λιγότερες :o

Για το ring sling σου έχω στείλει ΠΜ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Η μαία είπε ότι πιθανά να γεννήσω από μέρα σε μέρα, αλλά το στηρίζει κυρίως στο ότι γέννησα την αντίστοιχη εβδομάδα (38η) τον γιό μου και στο ότι το κεφάλι του μωρού έχει κατέβει. Από ότι κατάλαβα εδώ δεν κάνουν κολπική εξέταση οι μαίες, σωστά; Η μαία σου είχε πέσει μέσα στο πότε θα γεννούσες τον γιό σου;

Δεν μειώσαμε τις ώρες στο σταθμό, μειώσαμε τις μέρες από 5 σε 3 για να μειώσουμε λίγο τα έξοδα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μαία είπε ότι πιθανά να γεννήσω από μέρα σε μέρα, αλλά το στηρίζει κυρίως στο ότι γέννησα την αντίστοιχη εβδομάδα (38η) τον γιό μου και στο ότι το κεφάλι του μωρού έχει κατέβει. Από ότι κατάλαβα εδώ δεν κάνουν κολπική εξέταση οι μαίες, σωστά; Η μαία σου είχε πέσει μέσα στο πότε θα γεννούσες τον γιό σου;

Δεν μειώσαμε τις ώρες στο σταθμό, μειώσαμε τις μέρες από 5 σε 3 για να μειώσουμε λίγο τα έξοδα.

Εμένα μου έκανε κολπική εξέταση αλλά μετά τις 40 εβδομάδες. Εβγαλε και ένα συντελεστή που έδειχνε την πιθανότητα να ξεκινήσει ο τοκετός χωρίς βοηθήματα, συμφωνα με διάφορους παράγοντες (σκληρότητα και μήκος τραχήλου και διαστολή). Σε εμένα ήταν πολύ χαμηλή αυτή η πιθανότητα γίαυτό και μπήκα για προκληση. Προσπάθησε επίσης να μου κάνει cervical sweep, αλλά δεν τα κατάφερε λόγω σκληρού τραχήλου (απ΄οτι κατάλαβα).

Εγώ εχω αρχίσει να προβληματίζομαι λίγο. Ποιά είναι η γνώμη σας πάνω στο να στέλνεις παιδί σε νηπιαγωγείο και να έχεις και νεογέννητο στο σπίτι (από αποψη ιώσεων κτλ)? μέχρι τώρα θεωρούσα το νηπιαγωγείο σωτήρια λύση στο να τα βγάλω πέρα με το καινούριο μωρό αλλά μετά από συζητήσεις αναρωτιέμαι μήπως είναι λίγο ρίσκο το οποίο πρέπει να αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, περιμένω πως και πως να γεννηθεί! Τα έχω ετοιμάσει πλέον όλα (νομίζω ;)) - έφτιαξα μέχρι και βαλίτσα και birth plan και είμαι έτοιμη!

Ξέρω ότι όσο μένει μέσα στην κοιλίτσα του κάνει καλό, αλλά η μέση μου τραβάει μεγάλο ζόρι και τα τραβήγματα που νιώθω στους σύνδεσμους χαμηλά (κοντά στο περίνεο) προκαλούν έντονη δυσφορία κυρίως το βράδυ. Μιλάμε ώρες ώρες νιώθω το κεφαλάκι του τόσο χαμηλά που σκέφτομαι είναι έτοιμος να βγει! Περιττό να σας πω τι συνέπειες έχει αυτό για την ουρήθρα μου, έτσι;

Γύρω στις 8 που κάθομαι στον καναπέ να χαλαρώσω είναι σαν να κατεβαίνει ο διακόπτης και αρχίζουν όλες μαζί οι ενοχλήσεις. Δεν βοηθάω και εγώ την κατάσταση γιατί δεν βάζω ποπό κάτω όλη μέρα και κρατάω αγκαλιά ακόμη τον "μεγάλο" (2,5 χρονών σκ@τό και γίνεται ο μεγάλος - για φαντάσου :-P), οπότε πόσα να αντέξει και αυτή η μέση.

Κατά τ' άλλα, από τότε που σταμάτησα τη δουλειά απασχολούμαι με ψιλοπράγματα στο σπίτι, βγαίνω έξω για περπάτημα και επίσης μειώσαμε τις μέρες που πάει ο "μεγάλος" στο σταθμό από 5 σε 3 , οπότε παίζουμε πολύ μαζί. Έχουμε πάρει κόλλες, χαρτιά, ψαλίδια, διάφορα άλλα υλικά για crafts και διάφορα play-doh kits και χαιρόμαστε! Ευτυχώς ανοίγει και ο καιρός και δεν βρέχει συχνά οπότε πάμε και στις κούνιες. Θέλω να δω πως θα τα πάμε όταν έρθει ο μικρός με τις ζήλιες, κυρίως όταν θα με βλέπει να θηλάζω. Σκέφτομαι να πάρω ένα ring sling μήπως βοηθήσει σε αυτό, καθώς το mei tai που ήδη έχω είναι εξαιρετικό για βόλτες αλλά δεν με βολεύει στο θηλασμό (λόγω της όρθιας στάσης του μωρού).

Αντε, μια χαρά σε βρίσκω, είσαι έτοιμη για τη γέννα και πρακτικά και σωματικά! Αν νιώθεις και το κεφάλι χαμηλά μαλλόν καλό είναι ε? σημαίνει οτι είναι ετοιμος να βγει ο μικρούλης. Βέβαια δεν ακούγεται και πολύ ευχάριστο, θυμάμαι πως ήμουνα και εγώ πριν γεννήσω δε βολευόμουν καθόλου στον ύπνο και η συχνοουρία ήταν απίστευτα ενοχλητική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω αρχίσει να προβληματίζομαι λίγο. Ποιά είναι η γνώμη σας πάνω στο να στέλνεις παιδί σε νηπιαγωγείο και να έχεις και νεογέννητο στο σπίτι (από αποψη ιώσεων κτλ)? μέχρι τώρα θεωρούσα το νηπιαγωγείο σωτήρια λύση στο να τα βγάλω πέρα με το καινούριο μωρό αλλά μετά από συζητήσεις αναρωτιέμαι μήπως είναι λίγο ρίσκο το οποίο πρέπει να αποφύγω.

Οι λόγοι που αποφασίσαμε να συνεχίσουμε τον σταθμό είναι κυρίως πρακτικοί. Είμαστε μόνοι εδώ πέρα και δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα με το νεογέννητο και με τις απαιτήσεις του μεγάλου μου γιού για προσοχή και παιχνίδι. Εντάξει τα ΣΚ, άλλα τις καθημερινές που ο άντρας μου θα είναι στη δουλειά; Από ότι θυμάμαι κυρίως τον πρώτο μήνα το μωρό θήλαζε κάθε 2 ώρες και το βράδυ ξύπναγε κάθε 3. Πως θα μπορώ να ανταπεξέλθω στην κούραση αν έχω να φροντίζω και τον μεγάλο;

Επίσης, στον σταθμό ο γιος μου περνάει πολύ καλά και είναι χαρούμενος. Δεν θα ήθελα ούτε να του στερήσω την ευκαιρία να παίζει με άλλα παιδάκια αλλά ούτε να ξεσυνηθίσει τη λογική του "πάμε σταθμό" και να έχω δύο παιδιά σε προσαρμογή όταν θα πρέπει να γυρίσω στη δουλειά.

Τώρα για τις ιώσεις, ελπίζω πως λόγω εποχής τις πολλές τις έχουμε ήδη αποφύγει. Επίσης, στηρίζομαι και στα αντισώματα που θα περάσω στο μωρό μέσω του αποκλειστικού θηλασμού. Δεν λέω ότι είναι το ιδανικό, απλά για μας φαντάζει η καλύτερη λύση.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε? Εγώ χάθηκα γιατι αυτη τη βδομάδα έπεσε πολύ ύπνος. Ολη την ώρα νύσταζα και κοιμόμουν αμέσως μετά το βραδυνο. Πάλι καλά που δεν πάσχω από καούρες ή αναγούλες! Και άνοιξε και η όρεξη μου, κυρίως για γλυκά. Πόσα γλυκά έφαγα αυτη την εβδομάδα. Εύχομαι απλώς να είναι φαση και να περάσει γρήγορα αλλιώς.......

Οι εγκυούλες και οι μανούλες τι κάνουν? Εύχομαι να εκμεταλευτήκατε το καλό καιρο και να βγήκατε πολλές βολτούλες.

Πεικαμπου, λίγο έμεινε. Εύχομαι σύντομα να ακούσουμε ευχάριστα. Από ότι κατάλαβα το μωράκι είναι σχεδόν έτοιμο ε? φαντάζομαι δε ξέρεις πόσα κιλά έχει φτάσει μέχρι τωρα, όχι πως έχει και πολύ σημασία. Πότε έχεις το επόμενο ραντεβού με τη μαία. Αλήθεια, τελικα τι έβαλες στο birth plan σου? Τι αποφάσισες με την επισιοτομή (το λέω καλά?) και την επισκληρίδιο?

Τι έβαλες μέσα στη βαλιτσούλα σου (αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα να το σκέφτομαι!).

Οσο για το μεγάλο σου, εύχομαι η προσαρμογή να είναι σχετικα εύκολη! Παίζει και λίγο και με το χαρακτήρα του παιδιού.

Ευγενία η κοιλίτσα πώς πάει? Μεγάλωσε? Η μικρή σου είναι ζωηρή?

Για τον νηπιακό και το νεογέννητο, από όσο ξέρω από τα αδέρφια μου, αν η κορούλα σου πηγαίνει ήδη, δε φαντάζομαι να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα. Τουλάχιστον κάποια αντισώματα τα έχει πάρει ήδη και φαντάζομαι θα έχει ήδη αρρωστήσει αρκετές φορές. Αμά όμως σκέφτεσαι να τη στείλεις τώρα πρώτη φορά, ίσως τα πράγματα να είναι πιο δύσκολα. Τουλάχιστον αυτό συνέβει με την αδερφή μου. Εστειλέ τη μεγάλη της γύρω στα 1 και μισό στο παιδικο και η μικρή της ήταν γύρω στους 4 5 μήνες. Μέσα στη πρώτη δεύτερη βδομάδα δυστυχώς αρρώστησε η μεγάλη και ακολούθησε και η μικρούλα. Είναι τώρα τρεις τέσσερις μήνες που όλο αρρωστούλικα είναι τα καημένα. Βέβαια, φέτος στην Ελλάδα θερίζουν οι ιώσεις! Το καλό βέβαια είναι πως τώρα φτιάχνει ο καιρός και κάπως θα είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...