Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Hello και από μένα. Τετάρτη ήταν η τελευταία μέρα στη δουλειά και τις 3 τελευταίες μέρες έκανα κατ'εξοχήν δουλίτσες γιατί σήμερα υποδεχτήκαμε και τον μπαμπά μου. Ήρθε κυρίως για να βοηθήσει με τον μεγάλο μου γιό, γιατί θα χρειαστούμε κάποιον να τον κρατήσει όσο θα είμαστε στο μαιευτήριο. Η μαμά μου δουλεύει οπότε θα έρθει να μας δει το Πάσχα (ο μπαμπάς είναι συνταξιούχος).

Δέσποινα ούτε στο πρώτο ήθελα στο σπίτι ούτε μαμά ούτε πεθερά. Φυσικά ερχόντουσαν αρκετές ώρες τη μέρα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μείνουν στο σπίτι, ούτε δεχόμουν πολλές πολλές υποδείξεις για το μωρό. Είχα διαβάσει τα βιβλία μου, είχα κάνει μαθήματα στο Κέντρο Μητέρας και Παιδιού του ΙΚΑ της περιοχής μου που τα είχα βρει πολύ χρήσιμα, έκανα και το μάθημα που πρόσφερε το Ιασώ και ένιωθα μια χαρά από θέμα αυτοπεποίθησης. Άσε που αρκετά από αυτά που μου έλεγαν ήταν σύμφωνα με αυτά που ήξεραν πριν από 35 χρόνια (καρφώθηκα τώρα, είμαι 34 :lol:) και δεν είχα καμία πρόθεση να τα ακολουθήσω.

Σχετικά με το Mat B1 αν διαβάσεις το site του HMRC θα δεις ότι λέει ότι μπορείς να το πάρεις από την 20η εβδομάδα, οπότε δεν ξέρω γιατί στράβωσε η δικιά σου. Εμένα η εταιρεία μου το ζήτησε το συντομότερο δυνατό μετά την 20η ώστε να προλάβουν να το στείλουν και να γίνουν τα γραφειοκρατικά. Αφού η δική σου εταιρεία δεν έχει ζητήσει κάποια ημερομηνία τότε πήγαινε με αυτό που σου λέει η μαία.

Σχετικά με τα ούρα, κορίτσια μην εκπλήσεστε. Και εμένα καμιά-δύο φορές το ίδιο έκανε η δική μου η μαία. Ωστόσο, όταν έβγαινα έξω στη ρεσεψιόν να κλείσω το επόμενο ραντεβού ζήταγα στην κοπέλα ουροσυλλέκτη και μου έδεινε καθαρό. Δέσποινα αν δεν πιάσει αυτό πάρε από φαρμακείο. Όντως το κόστος είναι μηδαμινό. Τι θεωρεί ότι θα κερδίσει το NHS από τέτοιου είδους περικοπές, θα σας γελάσω :rolleyes:

Ούτε εγώ κάνω καμιά τρελλή χαρά όταν ακούω την καρδούλα, κυρίως επειδή ήμουν και καλομαθημένη από τον πρώτο που τον έβλεπα κάθε φορά στον υπέρηχο. Μου φαίνεται σπαστικό να ξέρω ότι άλλοι στην Ελλάδα στην αντίστοιχη φάση ξέρουν ύψος, βάρος, αμνιακά υγρά, κατάσταση πλακούντα, κάνουν και το doppler τους και εσύ είσαι απλά με το στηθοσκόπιο και τη μεζούρα.

Η μέτρηση με τη μεζούρα ειλικρινά ούτε καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί, ούτε πόσο ακριβής μπορεί να είναι. Το ύψος και το βάρος του μωρού δεν μπορούν να το υπολογίσουν. Τώρα η λογική του "όσες εβδομάδες, τόσα εκατοστά" δεν μου λέει τίποτα. Η κοιλιά μου αυτή τη φορά είναι σίγουρα πολύ μεγαλύτερη από την πρώτη γέννα (το λένε όλοι) αλλά κατά τ'άλλα στις μετρήσεις με βγάζουν "just right". Τι να πω. Ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε 3.450Kg. Τώρα γι' αυτόν τι να υποθέσω;

Sorry για τη γκρίνια. Όπως έχω ξαναγράψει, όλα ωραία και καλά με τη ζωή στην Αγγλία, αλλά το σύστημα υγείας δεν είναι στα standards που το περίμενα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τελικά μπορεί να είμαι παράξενη, αλλά το θεώρησα γυφτιά που μου επέστρεψε τον ουροσυλλέκτη γεμάτο και μου είναι να το πλύνω για να το χρησιμοποιησω και την επόμενη φορά!

Δέσποινα, ρώτησα μια φίλη μου που γέννησε πρόσφατα και μου είπε ότι και η δική της μαία έκανε το ίδιο. Άρα είναι γενική πρακτική και όχι πρωτοβουλία της μαίας σου....


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια,

Δέσποινα ουτε και εγώ εχω ξανακούσει να χρησιμοποιείς τον ιδιο ουροσυλλέκτη. Μου φαίνεται πολύ παράξενο! Ε δε μπορείς να κάνεις οτι τον ξέχασες και να σου δώσει καινούριο? Νομίζω πάντως οτι εφόσον δεν στέλνουν τα ούρα για καλλιέργεια δεν χρειάζεται να είναι αποστειρωμένος. Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο επιρεάζονται τα άλλα αποτελέσματα αν τον έχεις ξαναχρησιμοποιήσει.

Που λετε εγώ είχα τη μαμά μου μέσα στη γέννα (μαζί με τον άντρα μου). Ενα θα σου πω, ακόμα το θυμάμαι και με πιάνουν τα νεύρα μου! Εγώ κοιλοπονούσα και αυτή είχε το κινητό στη διαπασών και μιλούσε με Ελλάδα για να τους πει τις εξελίξεις του τοκετού. Με έγραφε κανονικά οταν της έλεγα να το κλεισει, και ως τώρα δε θεωρεί οτι έκανε κάτι κακό. Αυτό είναι ένα παράδειγμα του γιατί δεν θέλω να είναι παρούσα στον τοκετό (υπάρχουν και άλλα....). Η ίδια θεωρεί δεδομένο οτι θα είναι εκεί αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό. Με βοήθησε όμως αρκετά τις μέρες μετά τον τοκετό γιατί μαγείρευε και έκανε δουλειές οπότε γι'αυτό θέλω πάλι να είναι Αγγλία όταν γεννησω. Ολα δικά μου τα θέλω τελικά...

Εμείς πήγαμε για ποτάκια χτες για τα γενέθλια μιας φίλης και περάσαμε πολύ ωραία. Καιρό είχα να βγω late night. Την Παρασκευή είδα τη μαία για το mini glucose tolerance test και τώρα αναμένουμε τα αποτελέσματα. Ελπίζω να βγουν καλά. Η κοιλιά μου είναι 28 εκατοστά, όσες και οι εβδομάδες, οπότε με συμφέρει προς το παρόν να το θεωρήσω αξιοπιστη μέτρηση ;)

Αντε peeakabo λίγος καιρός σου έμεινε ακόμα. Ανυπομονώ να ακούσω τις εντυπώσεις σου από Αγγλιά και απο VBAC!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μόνο τον τίτλο και έγινα depressed. Αν ήταν να υπολόγιζα το μακροπρόθεσμο κόστος των παιδιών δε νομίζω οτι θα έκανα και μάλιστα δύο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ίδια θεωρεί δεδομένο οτι θα είναι εκεί αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό. Με βοήθησε όμως αρκετά τις μέρες μετά τον τοκετό γιατί μαγείρευε και έκανε δουλειές οπότε γι'αυτό θέλω πάλι να είναι Αγγλία όταν γεννησω. Ολα δικά μου τα θέλω τελικά...

Eugie, γιατί το λες αυτό; Δεν σημαίνει ότι επειδή θα σε βοηθήσει πρέπει να της το ανταποδώσεις με το να την αφήσεις να δει τον τοκετό! Εγώ θα της έλεγα ότι έχει αλλάξει η πολιτική του νοσοκομείου και δεν επιτρέπεται πια. Έτσι δεν χρειάζεται να τσακωθείς :mrgreen:

Αλλά καλά, εγώ δεν ήθελα ούτε τον άντρα μου μέσα, όχι να έχω και τη μάνα μου!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα είμαι διατεθιμένη και να τσακωθώ ακόμα μαζί της για να μην είναι στον τοκετό. Το σκέφτηκα και αυτό με την πολιτική του νοσοκομείου αλλά δεν υπάρχει περιπτωση να το πιστέψει.

Anyway, το όνειρο μου για αυτή τη γέννα είναι να μείνω σπίτι ως το τέλος και να φτάσω στο νοσοκομείο μόνο για να σπρώξω το μωρό έξω. Φυσικά και αυτά τα πράγματα δεν προγραμματίζονται έτσι, και μπροστά στο να έχω ένα υγειές μωρό, όλα τα άλλα είναι ασήμαντα. Αλλά μιλάω πάντα για την ιδανική κατάσταση για εμένα. Εσύ Biggi γέννησες χωρίς τον άντρα σου μέσα? Πως ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν. Έκανα καισαρική βέβαια. Ήρθε μέσα για λίγο (και βγάλαμε φωτογραφίες...) αλλά για να πω την αλήθεια, όσο ήταν μαζί μου είχα την έννοια του γιατί τον έβλεπα αγχωμένο. Ενώ όταν ήταν έξω στην αναμονή, δεν με απασχολούσε η κατάστασή του :P

Βασικά δεν ήθελα κανέναν εκεί. Στους γονείς μου δεν το είχα πει ότι πήγα να γεννήσω, τους πήρε τηλέφωνο ο άντρας μου και τους ενημέρωσε όταν μπήκα στο χειρουργείο.

Ήθελα να είμαι ήρεμη εκείνη τη μέρα, και για μένα ήρεμη σημαίνει μόνη με το γιατρό μου και με πολλά μηχανήματα γύρω-γύρω για παν ενδεχόμενο :lol: Να μείνω σπίτι μέχρι τελευταία στιγμή, ούτε να το σκέφτομαι. Σας θαυμάζω όσες το καταφέρνετε!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μόνο τον τίτλο και έγινα depressed. Αν ήταν να υπολόγιζα το μακροπρόθεσμο κόστος των παιδιών δε νομίζω οτι θα έκανα και μάλιστα δύο.

καλα, μην τα παιρνεις και τοις μετρητοις αυτα τα αρθρα, τα νουμερα δειχνουν απλως τι ξοδευουν οι γονεις για να μεγαλωσουν τα παιδια τους, οχι τι κοστιζει να μεγαλωσεις ενα παιδι. Και περιλαμβανουν και βλακειες οπως loss of earnings during mat leave, univeristy fees κ.α. Νομιζω το μεγαλυτερο εξοδο ειναι childcare, και ειναι αληθεια οτι κοστιζει πολυ... Αλλα σε συγκριση με την Ελλαδα ειναι πολυ μικροτερο το κοστος ενδυσης και τροφης.... Παντως αυτα τα νουμερα που βγαζουν τα αρθρα δεν παιζουν με τιποτα... Να φανταστεις οτι ειμαι στην τριτη ακριβοτερη περιοχη θεωρητικα για το μεγαλωμα παιδιων, και παλι δε μου βγαινουν τοσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά το loss of earnings, αλλά τα δίδακτρα του πανεπιστημίου γιατί είναι βλακεία;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά το loss of earnings, αλλά τα δίδακτρα του πανεπιστημίου γιατί είναι βλακεία;

για πολλους διαφορετικους λογους, αλλα επειδη τωρα παμε για bowling θα σ'αφησω να το σκεφτεις μονη σου ;)

Αν δε μπορεσεις να σκεφτεις μονη σου θα σε βοηθησω, αλλα δεν ειναι δυσκολο νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βαριέμαι να σκέφτομαι βλακείες, οπότε όταν γυρίσετε από το μπόουλινγκ μου λες.

Δεν βιαζόμαστε, με την ησυχία σου :lol:

Και καλή σας διασκέδαση!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βαριέμαι να σκέφτομαι βλακείες, οπότε όταν γυρίσετε από το μπόουλινγκ μου λες.

Δεν βιαζόμαστε, με την ησυχία σου :lol:

Και καλή σας διασκέδαση!

ειδες, στα λογια μου ερχεσαι, βλακειες ειναι :tongue:

Ευχαριστουμε, bye

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα πλάκα έχεις κοριτσάκι!

Άρα καλά κάνω εγώ και δεν ασχολούμαι :tongue:

Ακόμα εδώ είσαι;;;;; Πήγαινε παιδί μου να ρίξεις καμιά μπάλα!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

καλα, μην τα παιρνεις και τοις μετρητοις αυτα τα αρθρα, τα νουμερα δειχνουν απλως τι ξοδευουν οι γονεις για να μεγαλωσουν τα παιδια τους, οχι τι κοστιζει να μεγαλωσεις ενα παιδι. Και περιλαμβανουν και βλακειες οπως loss of earnings during mat leave, univeristy fees κ.α. Νομιζω το μεγαλυτερο εξοδο ειναι childcare, και ειναι αληθεια οτι κοστιζει πολυ... Αλλα σε συγκριση με την Ελλαδα ειναι πολυ μικροτερο το κοστος ενδυσης και τροφης.... Παντως αυτα τα νουμερα που βγαζουν τα αρθρα δεν παιζουν με τιποτα... Να φανταστεις οτι ειμαι στην τριτη ακριβοτερη περιοχη θεωρητικα για το μεγαλωμα παιδιων, και παλι δε μου βγαινουν τοσα...

Τώρα θα καθίσω να το διαβάσω μου κίνησες την περιέργεια. Πάντως αν αρχίσεις και υπολογίζεις και loss of earnings due to maternity pay, ίσως το δίκαιο θα ήταν να υπολογίζεις και το πόσο εξοικονομείς με το να μην πληρώνεις commuting όταν σταματάς τη δουλειά, και πόσο λιγότερο ξοδεύεις για εξόδους αφού δε βγαίνεις ποτέ κτλ. Τρέχα γύρευε.

Είχες πει οτι είσαι woking αν θυμάμαι καλά? αν θέλεις γράψε μας λίγο για το πως είναι εκει. Όπως είχα ξαναπεί σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε surrey στο μέλλον οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...