Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Μια χαρά ήταν. Έκανα καισαρική βέβαια. Ήρθε μέσα για λίγο (και βγάλαμε φωτογραφίες...) αλλά για να πω την αλήθεια, όσο ήταν μαζί μου είχα την έννοια του γιατί τον έβλεπα αγχωμένο. Ενώ όταν ήταν έξω στην αναμονή, δεν με απασχολούσε η κατάστασή του :P

Βασικά δεν ήθελα κανέναν εκεί. Στους γονείς μου δεν το είχα πει ότι πήγα να γεννήσω, τους πήρε τηλέφωνο ο άντρας μου και τους ενημέρωσε όταν μπήκα στο χειρουργείο.

Ήθελα να είμαι ήρεμη εκείνη τη μέρα, και για μένα ήρεμη σημαίνει μόνη με το γιατρό μου και με πολλά μηχανήματα γύρω-γύρω για παν ενδεχόμενο :lol: Να μείνω σπίτι μέχρι τελευταία στιγμή, ούτε να το σκέφτομαι. Σας θαυμάζω όσες το καταφέρνετε!

Αν ήταν αγχωμένος καταλαβαίνω γιατί προτιμούσες να μην είναι εκεί.... Σημασία έχει να βοηθάει καποιος τη δική σου ηρεμία με την παρουσία του και όχι να ανησυχείς εσύ για το πως είναι οι γύρω σου.

Σπίτι τελευταία στιγμή λέω οτι θέλω να είμαι γιατί θα σημαίνει οτι θα έχω ένα τόσο γρηγορο τοκετό που ίσα που θα προλάβω να πάω στο νοσοκομείο. Οχι επειδή δε θέλω να νιώθω την ασφάλεια των μηχανημάτων γύρω μου. Με λίγα λόγια ονειρεύομαι μια κινηματογραφική γέννα. Ετσι ήθελα να είναι και η πρωτη, και τελικα απο εκεί που έλεγα θα τρέχουμε με το αυτοκίνητο να προλάβουμε, είμασταν με τον αντρα μου τελίως απαθείς καθώς πηγαίναμε για το ραντεβού για πρόκληση. Μου φάνηκε πολύ σουρεαλιστική κατάσταση το να πηγαίνεις σε ραντεβού για γέννα όπως πηγαίνεις στον οδοντογιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλα, μην τα παιρνεις και τοις μετρητοις αυτα τα αρθρα, τα νουμερα δειχνουν απλως τι ξοδευουν οι γονεις για να μεγαλωσουν τα παιδια τους, οχι τι κοστιζει να μεγαλωσεις ενα παιδι. Και περιλαμβανουν και βλακειες οπως loss of earnings during mat leave, univeristy fees κ.α. Νομιζω το μεγαλυτερο εξοδο ειναι childcare, και ειναι αληθεια οτι κοστιζει πολυ... Αλλα σε συγκριση με την Ελλαδα ειναι πολυ μικροτερο το κοστος ενδυσης και τροφης.... Παντως αυτα τα νουμερα που βγαζουν τα αρθρα δεν παιζουν με τιποτα... Να φανταστεις οτι ειμαι στην τριτη ακριβοτερη περιοχη θεωρητικα για το μεγαλωμα παιδιων, και παλι δε μου βγαινουν τοσα...

To κοστος ενδυσης ναι, το καταλαβαινω, το κοστος τροφης ομως γιατι? Εγω τα τροφιμα εδω τα βρισκω απειρως ακριβοτερα , ισως επειδη Ελλαδα μενω σε αγροτικη περιοχη και ολα τα αγαθα του πρωτογενους παραγοντα ειναι πολυ φθηνα. Γενικοτερα ομως εκτος 2-3 μεγαλων αστικων κεντρων , το φαγητο κλπ ειναι φτηνοτερα σαφεστατα. Δε ξερω αν εσυ εννοεις γαλα και κρεμες κλπ, αυτα αλλωστε παιζουν μονο τον πρωτο χρονο.

Για το κοστος ενδυσης παιδια η συννυφαδα μου (πρωην), εχει δικια της δουλεια μεσω νετ, πουλαει παιδικα ρουχα πολυ οικονομικα. Παει σε διαφορα outlets στο Μαντσεστερ κλπ και τα παιρνει φτηνα, και συμφερουν παρα πολυ. Πουλαει και λιγα γυναικεια , εχω αγορασει με 20 λιρες φορεμα που εβρισκα στο River Island 45. Οταν με το καλο παμε Ελλαδα, παλι απο αυτην θα ψωνιζω ρουχα μεσω νετ. Τωρα με το ιντερνετ μπορουμε να κανουμε εξυπνες και φτηνες αγορες οπου κι αν ειμαστε!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ήθελα να είναι και η πρωτη, και τελικα απο εκεί που έλεγα θα τρέχουμε με το αυτοκίνητο να προλάβουμε, είμασταν με τον αντρα μου τελίως απαθείς καθώς πηγαίναμε για το ραντεβού για πρόκληση. Μου φάνηκε πολύ σουρεαλιστική κατάσταση το να πηγαίνεις σε ραντεβού για γέννα όπως πηγαίνεις στον οδοντογιατρο.

Εμένα αυτό το σουρεάλ μια χαρά μου ακούγεται πάντως!! :wink:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια

Πώς τα περάσατε σήμερα? Δε ξέρω για τα μέρη σας, πάντως εδώ ο καιρός τρελάθηκε. Κρύο πολύ δε θα το έλεγε ότι είχε, έβρεχε από το πρωί και κατά τις 5.00 άρχισε να χιονίζει (και αρκετά χοντρές νιφάδες!). Τώρα φυσάει. Τελικά η άνοιξη πότε θα έρθει? Θα έρθει καθόλου?

Peakaboo, καλως δέχτηκες το πατέρα σου. Φαντάζομαι άμα είναι να παρείς όλο το καιρό θα κάτσει αρκετά! Τώρα το επόμενο μέλος της οικογένειας δε θα έρθει με το αεροπλάνο! :tongue:

Πάντως μου έκανε εντύπωση, που καμιά δεν ανέφερε πότε ήρθαν τα πεθερικά ή πότε σκέφτονται να έρθουν. Μακάρι και σε μένα αυτο να συμβει, αν και όταν ερθει με το καλό θα είναι το πρώτο τους εγγόνι, είναι και συνταξιούχοι.....Ας έρθει πρώτα με το καλο το μικρό και όλα τα άλλα λύνονται.

Θα συμφωνήσω με το σχόλιο σου για το NHS. Δε λέω, ωραία είναι που δε χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα, αλλά θα προτιμούσα να είχα περισσότερες επιλογές. Εχω πάει και ιδιωτικά, είναι πολυ πιο ακριβά από ελλάδα, και οι επιλογές δεν είναι πολλές, τουλάχιστον εδώ που είμαι εγω. Αλλά σημασία έχει να είμαστε καλά, και να μη χρειαζόμαστε τους γιατρούς!

Link to comment
Share on other sites

Ευγενία,

Τρομερή η περιγραφή σου με τη μητέρα σου στο τοκετο! Καταπληκτικη Ελληνίδα μάνα. Ισώς σε αυτη τη γέννα, να σκέφτεται να κάνει την αναμετάδοση και Live με εικόνα και ήχο!!!!:tongue:

Εμένα πάντως ο άντρας μου έχει δηλώσει πως δε θέλει κανέναν άλλο στο δωμάτιο. Μόνο εγώ και αυτος. Σίγουρα θέλω να είναι παρών, άλλωστε είναι και δικιά του στιγμή, αλλά δε φαντάζομαι να είναι και ο πιο χαλαρός! Μάλλον ανα διαστήματα θα πρέπει να του συμπαραστέκομαι! Το καλό είναι πως έχει δηλώσει πως θα με κοιτάει μόνο στα μάτια. Δε θα ήθελε με τίποτα να κοιτάξει τι γίνεται εκεί κάτω! Φαντάζομαι οι περισσότεροι άντρες θα είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευγενία

Ξέχασα να σου ευχηθώ αυτη τη φορά να έρθουν όλα όπως τα θέλεις. Γιατι, σίγουρα, έτσι θα το θυμάσε διαφορετικά, κάπως πιο ρομαντικά ας το πούμε!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα εξοδα του μωρού χαλάρι του! Γερό να είναι και να μπορούμε να του παρέχουμε ότι χρειάζεται!

Τώρα για τα δίδακτρα του πανεπιστημίου, γιατι το παιδί να πάει σε αγγλικο πανεπιστήμιο? Μακάρι σε 19 χρόνια, η Ελλάδα να έχει ξεπεράσει τα προβλήματά της, και να μπορεί να προσφέρει μια καλή παιδεία στα παιδιά μας, ίσως όχι δωρεάν όπως τη χαρήκαμε εμείς, αλλά όχι και τόσο ακριβή όσο εδώ. Κι αν όχι Ελλάδα, γιατι όχι Ιταλιά, Ολλανδία ή οπουδήποτε αλλου!

Βέβαια, σε 19 χρόνια φαντάζομαι παντού θα πρέπει να πληρώσεις. Το πόσο είναι το ζητούμενο!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα εξοδα του μωρού χαλάρι του! Γερό να είναι και να μπορούμε να του παρέχουμε ότι χρειάζεται!

Τώρα για τα δίδακτρα του πανεπιστημίου, γιατι το παιδί να πάει σε αγγλικο πανεπιστήμιο? Μακάρι σε 19 χρόνια, η Ελλάδα να έχει ξεπεράσει τα προβλήματά της, και να μπορεί να προσφέρει μια καλή παιδεία στα παιδιά μας, ίσως όχι δωρεάν όπως τη χαρήκαμε εμείς, αλλά όχι και τόσο ακριβή όσο εδώ. Κι αν όχι Ελλάδα, γιατι όχι Ιταλιά, Ολλανδία ή οπουδήποτε αλλου!

Βέβαια, σε 19 χρόνια φαντάζομαι παντού θα πρέπει να πληρώσεις. Το πόσο είναι το ζητούμενο!

Δεσποινα μου, δε νομιζω οτι τα ανωτατα εκπαιδευτικα ιδρυματα στην Ελλαδα δεν ειναι καλα..φετος υπαρχουν διαφορα προβληματα βεβαια λογω ελλειψης χρηματων, αλλα γενικοτερα νομιζω οτι καποια απο αυτα εχουν πολυ καλη καταταξη παγκοσμιως.

Προσφατα τα ΝΕα δημοσιευσαν λιστα με τα 500 καλυτερα πανεπιστημια παγκοσμιως, μεσα σ αυτα και το Πανεπιστημιο Κρητης το οποιο ειναι σ αυτη τη λιστα καθε χρονο, μαζι με το Πανεπιστημιο Ιονιου αν δεν κανω λαθος. Η κουμπαρα μου που πηγε στο Αριστοτελειο το βρηκε πολυ ανωτερο σε σχεση με του Ληντς, στον τομεα της παντα. Εγω στην Ελλαδα πηγα στα ΤΕΙ και ετσι δε μπορω να συγκρινω.

Ευχομαι βεβαια σε 19 χρονια να εχεις τα χρηματα να το στειλεις σε οποιο Πανεπιστημιο θελει!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστώ για την ευχή απ το στόμα σου και στου θεού τ΄αυτί! Ελπίζω και εσύ να έχεις τον τοκετό που ονειρευεσαι, μια καλή υπόλοιπη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι!

Πότε έχεις β΄ επιπέδου? α και πότε είναι η ΠΗΤ σου? σε περνάω γύρω στις 10 εβδομάδες ή κάνω λάθος? το φύλο θα το μάθετε?

Σήμερα δεν ξεμύτησα από το σπίτι αλλά απ΄οτι μου είπε ο αντρας μου έκανε πολύ κρύο εξω και ίσως είχε και λίγο χιονόνερο. Πάει τρελάθηκε ο καιρός....

Πεθερικά εμένα ήρθαν περίπου μια εβδομάδα μετά τη γέννα και καθησαν για 2 εβδομάδες για να βοηθήσουν. Και το ίδιο θα γίνει και τώρα μάλλον. τα πάμε πολύ καλά.

Μετά την παρουσία της μαμάς μου στον τοκετό θεωρώ πολύ πιο σωστό να είσαι μόνο με τον αντρα σου εκείνη την ώρα. Εμένα ο άντρας μου κοίταξε εκεί κάτω όταν έβγαινε το μωρό. Εγώ δεν ήθελα καν να πιάσω το κεφάλι που βγαίνει παρόλη την παροτρυνση της μαίας. Περίεργο μου φαινόταν να κάνω κάτι τέτοιο εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μου αρεσει η συζητηση σας για τα πανεπιστημια, μου εκανε ακριβως μια συζητηση ο αντρας μου πριν κανα 2μηνο ...η ερωτηση ηταν η εξης: σε 20 χρονια που θα παμε αν εχει καταρρευσει η οικονομια της Αγγλιας??? κ επειδη δεν ηξερα γιατι ποιος ξερει ποια οικονομια υπαερχει σε 20 χρονια τσακωθηκαμε αχαχαχαχαχαχαχα

εγω επειδη πλεον ζω πολλα χρονια στο εξωτερικο, εμαθα να δεχομαι τα καλα της καθε χωρας. φυσικα εχει κ καλα η Ελλαδα αλλα εχει η Αγγλια. το που θα παει ο γιος μου σε 20 χρονια φυσικα κ δεν το ξερω κ δεν θα κατσω τωρα να το σκεφτω...μπορει να αποφασισει να μην παει καν πανεπιστημιο...κ εδω που τα λεμε, εγω πιστευω σε 20 χρονια το πανεπιστημιο με την σημερινη του μορφη δεν θα υπαρχει πια...ολα distance learning απο υπολογιστες κλπ ;)

κ εμενα στην γεννα ηταν ο αντρας μου μεσα, κ στην προκληση κ στην καισαρικη στο τελος. ζητησα να μην ερθει κανενας απο γονεις κ αν χρειαζομουν βοηθεια την επομενη θα ερχοντουσαν. δεν τους χρειαστηκα κ θεωρω το οτι με τον αντρα μου τα πηγαμε θαυμασια στο να μαθουμε την νεα κατασταση στο σπιτι μας. στο επομενο βεβαια μαλλον θα χρειαστει να ερθει καποιος γιατι θα εχω κ τον μικρο στο σπιτι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χαχαχα μου αρεσει η συζητηση σας για τα πανεπιστημια, μου εκανε ακριβως μια συζητηση ο αντρας μου πριν κανα 2μηνο ...η ερωτηση ηταν η εξης: σε 20 χρονια που θα παμε αν εχει καταρρευσει η οικονομια της Αγγλιας??? κ επειδη δεν ηξερα γιατι ποιος ξερει ποια οικονομια υπαερχει σε 20 χρονια τσακωθηκαμε αχαχαχαχαχαχαχα

εγω επειδη πλεον ζω πολλα χρονια στο εξωτερικο, εμαθα να δεχομαι τα καλα της καθε χωρας. φυσικα εχει κ καλα η Ελλαδα αλλα εχει η Αγγλια. το που θα παει ο γιος μου σε 20 χρονια φυσικα κ δεν το ξερω κ δεν θα κατσω τωρα να το σκεφτω...μπορει να αποφασισει να μην παει καν πανεπιστημιο...κ εδω που τα λεμε, εγω πιστευω σε 20 χρονια το πανεπιστημιο με την σημερινη του μορφη δεν θα υπαρχει πια...ολα distance learning απο υπολογιστες κλπ ;)

κ εμενα στην γεννα ηταν ο αντρας μου μεσα, κ στην προκληση κ στην καισαρικη στο τελος. ζητησα να μην ερθει κανενας απο γονεις κ αν χρειαζομουν βοηθεια την επομενη θα ερχοντουσαν. δεν τους χρειαστηκα κ θεωρω το οτι με τον αντρα μου τα πηγαμε θαυμασια στο να μαθουμε την νεα κατασταση στο σπιτι μας. στο επομενο βεβαια μαλλον θα χρειαστει να ερθει καποιος γιατι θα εχω κ τον μικρο στο σπιτι :)

Eιναι λιγο νωρις να αποφασισεις απο τωρα ειναι η αληθεια για το που θα παει το παιδι πανεπιστημιο..μπορει και να μη θελει να παει!

Αν θελεις να εχεις την επιλογη του ελληνικου πανεπιστημιου αργοτερα, πρεπει να κανει GCSEs ελληνικα..τα κανουν στο Ελληνικο σχολειο, στο Πλυμουθ δε ξερω αν υπαρχει ομως!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Eιναι λιγο νωρις να αποφασισεις απο τωρα ειναι η αληθεια για το που θα παει το παιδι πανεπιστημιο..μπορει και να μη θελει να παει!

Αν θελεις να εχεις την επιλογη του ελληνικου πανεπιστημιου αργοτερα, πρεπει να κανει GCSEs ελληνικα..τα κανουν στο Ελληνικο σχολειο, στο Πλυμουθ δε ξερω αν υπαρχει ομως!

ειπαμε ειναι νωρις ακομα...δεν ειχα σκεφτει το ελληνικο πανεπιστημιο κ ουτε κανενα αλλο πανεπιστημιο...μιλαμε για 20 χρονια!!!! θα ειμαι ακομα εδω?????:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε ειναι νωρις ακομα...δεν ειχα σκεφτει το ελληνικο πανεπιστημιο κ ουτε κανενα αλλο πανεπιστημιο...μιλαμε για 20 χρονια!!!! θα ειμαι ακομα εδω?????:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

16 για την ακριβεια ;)Μη νομιζεις, γρηγορα περνανε :D


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ενταξει βρε ελενη θα τα σκεφτω ολα αποψε κ αυριο θα σου ερθω με απαντησεις!!!!!!:D :D :D

thanks κ για το μετρημα γιατι δεν τα παω καλα με τα μαθηματικα

Ουτε να το συζητας Φερυ, εδω σε οτι χρειαστεις.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...