Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Cafe Οκτωβρίου 2013


markela35

Recommended Posts

πολυξενη το αποτελεσμα της κυστικης ινωσης ηταν αρνητικο φυσικα αλλα χαιρομαι που την εκανα ωστε να μην αγχνωνομαι αδικα.εμενα μου κοστισε 200 ευρω.

θανουλα στην αυχενικη εκανες και ντομπλερ φλεβικου πορου?


chuTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Δεν ξέρω τι είναι το ντομπλερ φλεβικου πορου!!! Πάντως στις σημειώσεις που μας έδωσε είχε γραμμένο κάτι για ντόμπλερ, αλλά δεν θυμάμαι τι... Αν θες κάτι συγκεκριμένο μπορώ να κοιτάξω όταν πάω σπίτι και να σου απαντήσω μέχρι το βράδυ.


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

πολυξενη πληροφοριες για την αυχενικη:αρχικα μου μετρησε την πιεση,το βαρος, το υψος και μου πηρε αιμα για την papp-A.Στη συνεχεια ξεκινησε η εξεταση οπου κρατησε 2,5 ωρες για το μπεμπακι ηταν υπερκινητικο.αρχικα ακουσαμε καρδουλα και μετρησε το μηκος του.μετα μετρησε τους χρωμοσομικους δεικτες(ρινικο οστο,ντομπλερ φλεβικου πορου και τριγλωχινας,γωνια προσωπου.μετα τους ελασσονες δεικτες(υδρονεφωση,υπερηχογενες εντερο,ηχογενεις εστιες καρδιας,κυστες χοριοειδους πλεγματος.μετα προχωρησε σε ανατομια του εμβρυου(αν κατω ακρα,στομαχι,κοιλια,κρανιο,εγκεφαλος,νεφρα,ουροδοχο κυστη.τελος εκανε ντομπλερ μητριαιων.αυτα!πιστευω να σε κατατοπισα;)


chuTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι το ντομπλερ φλεβικου πορου!!! Πάντως στις σημειώσεις που μας έδωσε είχε γραμμένο κάτι για ντόμπλερ, αλλά δεν θυμάμαι τι... Αν θες κάτι συγκεκριμένο μπορώ να κοιτάξω όταν πάω σπίτι και να σου απαντήσω μέχρι το βράδυ.

ρωταω γιατι ο γιατρος ειπε οτι το συγκκεκριμενο ειναι αρκετο εξειδικευμενο και ηθελα να δω.το αλλο ντομπλερ ειναι τησ τριγλωχινας.ποσους παλμους ειχε?μηκος?εμας 158 παλμους και 6,1 μηκος


chuTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρωταω για τον φλεβικο πορο γιατι μια φορα βγηκε παλλινδρομη ροη αιματος.εγω στενοχωρηθηκα και ο γιατρος το καταλαβε και μου λεει ξεχασε το δεν ειναι τπτ.αν ηταν μου λεει δεν θα σου ελεγα?μιλησα και με το γυναικολογο μου και μου και αυτος οτι δεν ειναι τπτ.


chuTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ταμειο μου δεν την καλυπτει σιγουρα!! Θυμασαι τα αποτελεσματα;;; :-D

λοιπον στο χαρτι των αποτελεσματων αναφερει τα εξης:

ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΩΝ ΚΥΣΤΙΚΗΣ ΙΝΩΣΗΣ (CF)

εκχυλισθηκε γονιδιωματικο DNA απο το παραπανω δειγμα. το DNA υποβληθηκε σε μια σειρα απο αντιδρασεις πολυμερισμου με τη μεθοδο PCR κατα την οποια χρησιμοποιηθηκαν εκκινητες που πολλαπλασιαζουν επιλεκτικα τμηματα του γονιδιου της κυστικης ινωσης.

συγκεκριμενα, ενισχυθηκαν τμηματα του εσωνιου 4 και των εξωνιων 10,11,13 και 21. . τα τμηματα που αναλυθηκαν με τις μεθοδους Denatunating Gradient Gel Electrophoresis (DGGE) και Restriction Fragment Lenght Polymorphism (RFLP) για την ανιχνευση μεταλλαξεων που εμφανιζονται σε ποσοστο περιπου 75% σε φορεις του Ελληνικου πληθυσμου.

ο ελεγχος περιλαμβανει την ανιχνευση περισσοτερων απο 100 καταγεγραμμενων μεταλλαξεων ενω οι πιο συχνες απο αυτες στον ελληνικο πληθυσμο ειναι οι ΔF508, 621+1G --->T, G542X, N1303K, E822X.

Αποτελεσμα :

η αναλυση του γεννετικου υλικου στο υπο εξεταση δειγμα εδειξε οτι το ατομο δε φερει καμια απο τις μεταλλαξεις που ελεγθηκαν.

------------------------------------------------------------------

για εμενα παντως κοριτσια αν θελετε την γνωμη μου καλο ειναι να την κανετε την εξεταση. το ξερω οτι ειναι ακριβη και τα οικονομικα μας ειναι σε χαλια μαυρα των περισσοτερων αλλα μπροστα στην υγεια των μωρων μας ασ λεμε χαλαλι. ειναι κριμα να μπορουμε να κανουμε μια εξεταση για να προλαβουμε η να αντιμετωπισουμε ενα προβλημα και να μην την κανουμε.

επισης ανεφερα οτι την εκανα στο embryocare. εκει μου πηραν τα κοριτσια αιμα αλλα το στειλαν για εξεταση στην ΕΥΡΩΓΕΝΕΤΙΚΗ ΑΕ , και εξεταστηκε απο μοριακο γενετιστη.


bhXOp3.png

ofRSp2.png

Link to comment
Share on other sites

πολυξενη πληροφοριες για την αυχενικη:αρχικα μου μετρησε την πιεση,το βαρος, το υψος και μου πηρε αιμα για την papp-A.Στη συνεχεια ξεκινησε η εξεταση οπου κρατησε 2,5 ωρες για το μπεμπακι ηταν υπερκινητικο.αρχικα ακουσαμε καρδουλα και μετρησε το μηκος του.μετα μετρησε τους χρωμοσομικους δεικτες(ρινικο οστο,ντομπλερ φλεβικου πορου και τριγλωχινας,γωνια προσωπου.μετα τους ελασσονες δεικτες(υδρονεφωση,υπερηχογενες εντερο,ηχογενεις εστιες καρδιας,κυστες χοριοειδους πλεγματος.μετα προχωρησε σε ανατομια του εμβρυου(αν κατω ακρα,στομαχι,κοιλια,κρανιο,εγκεφαλος,νεφρα,ουροδοχο κυστη.τελος εκανε ντομπλερ μητριαιων.αυτα!πιστευω να σε κατατοπισα;)

Οχ οχ οχ! Ολα αυτα κοιτανε! Δεν ειναι ενα το αγχος τελικα αλλα πολλαπλά. Και εγω ειχα κανει εκπαιδευση στο συζυγο μεσω youtube πως θα αντιληφθει αμεσω το παχος του υγρου στον αυχενα για να μου το ανακοινωσει αμεσα. Τωρα τι θα κανω με ολα αυτα; Πραγματικά θα σαλταρω!!!!!!!!!!!


mTTwp2.png?OQgwOGTP

Link to comment
Share on other sites

Κυστικη ινωση εχω κανει κι εγω...για το 75% κι εω περιπου των μεταλλαξεων αν θυμαμαι καλα.Ηταν πριν 2 χρονια και ειχα δωσει γυρω στα 200 ευρω και εκανε 3 βδομαδες να βγει.Τωρα εχει γινει πιο πολυ της μοδας τα κανουνε και ολα τα ιδιοτικα και εχου ριξει τις τιμες.Δε τα εγραφε το ταμειο τοτε και δε νομιζω να τα γραφει ουτε τωρα.Μην αγχωνεσαι καλα κανεις και την κανεις.


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Οχ οχ οχ! Ολα αυτα κοιτανε! Δεν ειναι ενα το αγχος τελικα αλλα πολλαπλά. Και εγω ειχα κανει εκπαιδευση στο συζυγο μεσω youtube πως θα αντιληφθει αμεσω το παχος του υγρου στον αυχενα για να μου το ανακοινωσει αμεσα. Τωρα τι θα κανω με ολα αυτα; Πραγματικά θα σαλταρω!!!!!!!!!!!

χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχ

νασια εισαι απιθανη....!!!!


bhXOp3.png

ofRSp2.png

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι ο γιατρος ειπε οτι το συγκκεκριμενο ειναι αρκετο εξειδικευμενο και ηθελα να δω.το αλλο ντομπλερ ειναι τησ τριγλωχινας.ποσους παλμους ειχε?μηκος?εμας 158 παλμους και 6,1 μηκος

Βλέπω και σου γράφω:

Ντόπλερ : φλεβικός πόρος: φυσιολογικό Δείκτης παλμικότητας: 0,910

και αυτά είναι όσα γράφει για την εξέταση ντόπλερ.

Κοιτάω και διαβάζω πολύ προσεχτικά, το μόνο που γράφει για τριγλώχινη είναι : "κολποκοιλιακή βαλβίδα: δεν παρατηρείται ανεπάρκεια τριγλώχινας βαλβίδας"

Παλμοί: 154/λεπτό. Λίγο κάτω από το μέο όρο, αλλά δεν ανησύχησα, είναι μέσα στα όρια. Μήκος εμβρύου: 57,2 μμ. Όλα αυτά στις 12 εβδ. + 1 ημ.


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιουλία, βρήκα και της κόρης μου, σου γράφω και από εκεί:

12εβδ. + 2 ημ.

Παλμοί: 162/ λεπτό Μήκος εμβρύου: 64 μμ...(τι διάολο, ζουμπάς θα βγει ο γιόκας μου;;;), λίγο πάνω από το μέσο όρο.

Και δε γράφει τίποτα για φλεβικό πόρο και για τριγλώχινα (το διάβασα τρεις φορές). Πάντως το παιδί μου έίναι μια χαρά!!


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Ιουλία, βρήκα και της κόρης μου, σου γράφω και από εκεί:

12εβδ. + 2 ημ.

Παλμοί: 162/ λεπτό Μήκος εμβρύου: 64 μμ...(τι διάολο, ζουμπάς θα βγει ο γιόκας μου;;;), λίγο πάνω από το μέσο όρο.

Και δε γράφει τίποτα για φλεβικό πόρο και για τριγλώχινα (το διάβασα τρεις φορές). Πάντως το παιδί μου έίναι μια χαρά!!

ευχαριστω πολυ θανουλα.μια χαρα ειναι θανουλα τα μπεμπακια ας μην τα ψιριζουμε ολυ τα πραγματα.


chuTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Καλε ημαρτον πως τα αναλυετε ολα ετσι.Με αγχωσατε... :tongue:

Περιμενω και εγω να περασουν οι μερες να παμε επιτελους να δουμε οτι ολα θα ειναι καλα να χαλαρωσω λιγο.Εν τω μεταξυ η κοιλια εχει αρχισει να φαινεται...

Εχω και τον μικρο αρρωστο με γαστρεντεριτιδα και φοβαμαι μην κολλησω.


695caa2bf0.png

86ba1a5ca0.png

Link to comment
Share on other sites

πολυξενη πληροφοριες για την αυχενικη:αρχικα μου μετρησε την πιεση,το βαρος, το υψος και μου πηρε αιμα για την papp-A.Στη συνεχεια ξεκινησε η εξεταση οπου κρατησε 2,5 ωρες για το μπεμπακι ηταν υπερκινητικο.αρχικα ακουσαμε καρδουλα και μετρησε το μηκος του.μετα μετρησε τους χρωμοσομικους δεικτες(ρινικο οστο,ντομπλερ φλεβικου πορου και τριγλωχινας,γωνια προσωπου.μετα τους ελασσονες δεικτες(υδρονεφωση,υπερηχογενες εντερο,ηχογενεις εστιες καρδιας,κυστες χοριοειδους πλεγματος.μετα προχωρησε σε ανατομια του εμβρυου(αν κατω ακρα,στομαχι,κοιλια,κρανιο,εγκεφαλος,νεφρα,ουροδοχο κυστη.τελος εκανε ντομπλερ μητριαιων.αυτα!πιστευω να σε κατατοπισα;)

2:30 ωρες;;; τοσο κραταει γενικα;;; και ολαααααααααααααα αυτα θα μου κανουν;;;; ενταξει τωρα μπορω να πω οτι αγχωθηκα και εγω!!! :)

λοιπον στο χαρτι των αποτελεσματων αναφερει τα εξης:

ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΩΝ ΚΥΣΤΙΚΗΣ ΙΝΩΣΗΣ (CF)

εκχυλισθηκε γονιδιωματικο DNA απο το παραπανω δειγμα. το DNA υποβληθηκε σε μια σειρα απο αντιδρασεις πολυμερισμου με τη μεθοδο PCR κατα την οποια χρησιμοποιηθηκαν εκκινητες που πολλαπλασιαζουν επιλεκτικα τμηματα του γονιδιου της κυστικης ινωσης.

συγκεκριμενα, ενισχυθηκαν τμηματα του εσωνιου 4 και των εξωνιων 10,11,13 και 21. . τα τμηματα που αναλυθηκαν με τις μεθοδους Denatunating Gradient Gel Electrophoresis (DGGE) και Restriction Fragment Lenght Polymorphism (RFLP) για την ανιχνευση μεταλλαξεων που εμφανιζονται σε ποσοστο περιπου 75% σε φορεις του Ελληνικου πληθυσμου.

ο ελεγχος περιλαμβανει την ανιχνευση περισσοτερων απο 100 καταγεγραμμενων μεταλλαξεων ενω οι πιο συχνες απο αυτες στον ελληνικο πληθυσμο ειναι οι ΔF508, 621+1G --->T, G542X, N1303K, E822X.

Αποτελεσμα :

η αναλυση του γεννετικου υλικου στο υπο εξεταση δειγμα εδειξε οτι το ατομο δε φερει καμια απο τις μεταλλαξεις που ελεγθηκαν.

------------------------------------------------------------------

για εμενα παντως κοριτσια αν θελετε την γνωμη μου καλο ειναι να την κανετε την εξεταση. το ξερω οτι ειναι ακριβη και τα οικονομικα μας ειναι σε χαλια μαυρα των περισσοτερων αλλα μπροστα στην υγεια των μωρων μας ασ λεμε χαλαλι. ειναι κριμα να μπορουμε να κανουμε μια εξεταση για να προλαβουμε η να αντιμετωπισουμε ενα προβλημα και να μην την κανουμε.

επισης ανεφερα οτι την εκανα στο embryocare. εκει μου πηραν τα κοριτσια αιμα αλλα το στειλαν για εξεταση στην ΕΥΡΩΓΕΝΕΤΙΚΗ ΑΕ , και εξεταστηκε απο μοριακο γενετιστη.

Ναι θα την κανω, δεν το ρισκαρω, και να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο μετα!! 170? στο medi mall. σε ευχαριστω για τα αναλυτικα αποτελεσματα!!!

Κυστικη ινωση εχω κανει κι εγω...για το 75% κι εω περιπου των μεταλλαξεων αν θυμαμαι καλα.Ηταν πριν 2 χρονια και ειχα δωσει γυρω στα 200 ευρω και εκανε 3 βδομαδες να βγει.Τωρα εχει γινει πιο πολυ της μοδας τα κανουνε και ολα τα ιδιοτικα και εχου ριξει τις τιμες.Δε τα εγραφε το ταμειο τοτε και δε νομιζω να τα γραφει ουτε τωρα.Μην αγχωνεσαι καλα κανεις και την κανεις.

Οχι, οχι δεν τα γραφουν σιγουρα, ακομα και σε δημοσιο νοσοκομειο να πας, ειναι γυρω στα 180?


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μην αγχώνεστε παραπάνω από όσο πρέπει!! Και το πρέπει τελειώνει στο να πάτε και να την κάνετε, μην το αμελήσετε. Εσείς χαμπάρι δεν θα πάρετε από όλα αυτά, θα βλέπετε το μωράκι σας και ο γιατρός θα λέει.." Εδώ είναι η καρδιά, ωραία, να και τα νεφρά, και το στομάχι και...ωπ, φύλλο ξέρουμε; Θέλουμε να μάθουμε;" Δεν θα κάθετε να σου αναλύει για τριγλώχινα (με εντυπωσίασε η λέξη, το ομολογώ)!!! Άντε, καλά αποτελέσματα σε όλες!!


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...