Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

νομιζω οτι πλεον ο μονος τροπος που προβλεπεται να μεταφερεις το μωρο μεσα στο αυτοκινητο ειναι το καθισματακι αυτοκινητου, ουτε καν το πορτ μπεμπε. επειδη το καροτσι μας εχει και τα 2, το εψαξα λιγακι και επειδη το μωρο δεν ειναι σταθερο μεσα στο πορτ μπεμπε, ειδικα το κεφαλακι του, δεν συστηνεται για μεταφορα στο αυτοκινητο.

Το καθισματάκι σίγουρα είναι το ασφαλέστερο. Το πορτ μπεμπε μπορεί να γίνει πιο ασφαλές μόνο αν προμηθευτείς ειδικές ζώνες που δένει.

Σχετικά με το καθισματάκι έχετε ακούσει οτι έχει ημερομηνία λήξης? Στη Peg perego μου το επιβεβαίωσαν (5 χρόνια απο την ημερομήνια κατασκευής) ενώ στην chicco μου είπαν οτι δεν υπάρχει Ευρωπαϊκός κανονισμός που να ορίζει κάτι τέτοιο.

Μετά απο ψάξιμο διαπίστωσα οτι πράγματι στην Ευρώπη δεν υπάρχει κάτι επίσημα και επομένως είναι στη διακριτική ευχέρεια της κάθε εταιρείας τη πολιτική θα ακολουθήσει. Στην Αμερική/Κανάδα όμως θεωρούν οτι η διάρκεια ζωής κάθε καθίσματος είναι κατα μέσο όρο 5-6 χρόνια.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Το καθισματάκι σίγουρα είναι το ασφαλέστερο. Το πορτ μπεμπε μπορεί να γίνει πιο ασφαλές μόνο αν προμηθευτείς ειδικές ζώνες που δένει.

Σχετικά με το καθισματάκι έχετε ακούσει οτι έχει ημερομηνία λήξης? Στη Peg perego μου το επιβεβαίωσαν (5 χρόνια απο την ημερομήνια κατασκευής) ενώ στην chicco μου είπαν οτι δεν υπάρχει Ευρωπαϊκός κανονισμός που να ορίζει κάτι τέτοιο.

Μετά απο ψάξιμο διαπίστωσα οτι πράγματι στην Ευρώπη δεν υπάρχει κάτι επίσημα και επομένως είναι στη διακριτική ευχέρεια της κάθε εταιρείας τη πολιτική θα ακολουθήσει. Στην Αμερική/Κανάδα όμως θεωρούν οτι η διάρκεια ζωής κάθε καθίσματος είναι κατα μέσο όρο 5-6 χρόνια.

ναι το ειχαμε ρωτησει αυτο με το πορτ μπεμπε, και οι ζωνες δενουν το σωματακι του, το κεφαλακι του ομως ειναι ελευθερο. επισης, το πορτ μπεμπε δεν μπορει να ασφαλιστει ακινητο μεσα στη καμπινα, οπως το καθισματακι αυτοκινητου. για μενα νομιζω οτι ειναι μονοδρομος το καθισματακι αυτοκινητου.

Αυτο για την ημερομηνια ληξης δεν το εχω ξαναακουσει. Ξερεις μηπως γιατι μπορει να ισχυει? προφανως, δεν προκειται ο ιδιος να χρησιμοποιησει το καθισματακι το ιδιο 5 ετη, αφου θα θα μεγαλωνει το παιδι και θα αλλαζει κατηγορια το καθισματακι, αλλα το λενε για για επαναχρηση απο το αδερφακι του η αλλο παιδακι προφανως. μηπως εχει σχεση με τα πλαστικα μερη τους και τη φθορα?


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειχαμε ρωτησει αυτο με το πορτ μπεμπε, και οι ζωνες δενουν το σωματακι του, το κεφαλακι του ομως ειναι ελευθερο. επισης, το πορτ μπεμπε δεν μπορει να ασφαλιστει ακινητο μεσα στη καμπινα, οπως το καθισματακι αυτοκινητου. για μενα νομιζω οτι ειναι μονοδρομος το καθισματακι αυτοκινητου.

Αυτο για την ημερομηνια ληξης δεν το εχω ξαναακουσει. Ξερεις μηπως γιατι μπορει να ισχυει? προφανως, δεν προκειται ο ιδιος να χρησιμοποιησει το καθισματακι το ιδιο 5 ετη, αφου θα θα μεγαλωνει το παιδι και θα αλλαζει κατηγορια το καθισματακι, αλλα το λενε για για επαναχρηση απο το αδερφακι του η αλλο παιδακι προφανως. μηπως εχει σχεση με τα πλαστικα μερη τους και τη φθορα?

Απο αυτά που διάβασα τα πιο βασικά είναι η φθορά των πλαστικών (πχ λογω αλλαγής θερμοκρασίας), η χαλάρωση στους ιμάντες και εξέλιξη της τεχνολογίας.

Προβάλουν και διάφορους άλλους λόγους όπως πχ το γεγονός οτι δε γνωρίζεις τη χρήση είχε γίνει απο τον προηγούμενο χρήστη (αν είναι μεταχειρισμένο) ή οτι σε περίπτωση που έχεις χάσει το manual ενδέχεται να μην τοποθετήσεις σωστά το κάθισμα. Ωστόσο αυτά τα τελευταία νομίζω μπορείς πολύ εύκολα να τα αντιμετωπίσεις.

Κάποια απο τα σχετικά Links που έχω βρει είναι τα εξής:

http://www.paidikokathisma.com/ti-na-prosexete/

http://www.happyparenting.gr/mvro/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/ygeia-mvro/292-%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85.html

http://www.infoservice.com.gr/SERTEXNIKA12/309.pdf


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μας και πιασατε κουβεντα για τα καθισματακια, το συγκεκριμενο το ξερει καμια ?http://www.bebemaison.gr/product_detail.jsp?prdId=12-02-0002pink&extLang=

Αρεσε πολυ στον αντρα μου γιατι κουμπωνει με καστανια και πιστευει οτι θα ειναι πιο σταθερο απο οτι να μπουν απλα οι ζωνες στις υποδοχες.(το αυτοκινητο μας δεν εχει υποδοχη isofix).Εγω δεν το ειχα ξαναδει, ουτε τη μαρκα την ηξερα και ουτε και ιδιαιτερες πληροφοριες βρηκα στο νετ.Μου εκανε εντυπωση οτι στο μαγαζι παρολο που ειχε πιο ακριβα καθισματα, πχ εγω ηθελα το britax first class, μας το προτιναν ως πολυ αξιοπιστο.Τωρα το σκεφτομαστε σοβαρα να το παρουμε.Εις διπλουν βεβαια!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έγινε ένα θέμα στην πόλη μου με μια κοπέλα με την οποία ήμασταν στον ίδιο μήνα. Έκανε όλες τις εξετάσεις στην Αθήνα και η κοπέλα έχασε το παιδί. Εμβρυικος θάνατος. Είχε λέει πρόβλημα και ενώ το έμβρυο μεγάλωνε κανονικά ο σάκος ήταν σταθερός και το παιδί δεν είχε καθόλου χώρο και έσκασε. Έτσι είπαν. Και πήρε ο γιατρός της από δω στο νοσοκομείο και ζητούσε το DVD και λέει δεν το δίνουν γιατί είναι αρχεία του νοσοκομείου. Και είπα εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό: πες ότι στη Β' επιπέδου δεν το είδαν, που αποκλείεται γιατί για να φτάσει στο σημειο να πεθάνει το έμβρυο από αυτόν τον λόγο πρέπει να ήταν πολυ μεγαλυτερο το έμβρυο, ο γιατρός της εδώ δεν το είδε;;


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ένα θέμα στην πόλη μου με μια κοπέλα με την οποία ήμασταν στον ίδιο μήνα. Έκανε όλες τις εξετάσεις στην Αθήνα και η κοπέλα έχασε το παιδί. Εμβρυικος θάνατος. Είχε λέει πρόβλημα και ενώ το έμβρυο μεγάλωνε κανονικά ο σάκος ήταν σταθερός και το παιδί δεν είχε καθόλου χώρο και έσκασε. Έτσι είπαν. Και πήρε ο γιατρός της από δω στο νοσοκομείο και ζητούσε το DVD και λέει δεν το δίνουν γιατί είναι αρχεία του νοσοκομείου. Και είπα εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό: πες ότι στη Β' επιπέδου δεν το είδαν, που αποκλείεται γιατί για να φτάσει στο σημειο να πεθάνει το έμβρυο από αυτόν τον λόγο πρέπει να ήταν πολυ μεγαλυτερο το έμβρυο, ο γιατρός της εδώ δεν το είδε;;

Έλλη δεν μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς έγινε!!!! Δεν νομίζω ότι θα έλεγαν ακριβώς την αλήθεια εξάλλου.

Μία κοπέλα στο νοσοκομείο είχε προεκλαμψία και άκουγαν την καρδιά του μωρού σχεδόν όλη μέρα... για να δουν ότι δεν χάνει παλμούς. Και ήταν τυχερή που το κατάλαβαν... οπότε κατάφερε να φτάσει τις 30 εβδομάδες... γιατί είχε ξεκινήσει από τις 27. Όταν βγήκα, προσπαθούσαν να την κρατήσουν μερικές βδομάδες ακόμα, αλλά ήταν σίγουρο ότι δεν θα έφτανε στο μήνα της.


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ εντάξει!!τα χω κανει πάνω μου μ αυτα που διαβάζω!ακου τωρα δε μεγάλωνε ο σάκος!παναγια μου μακρυά απο μας!!!ππφφφ


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην φρικάρετε!

Απειρο-ελάχιστες στατιστικές είναι αυτές.

Σαν να σου πω "γλίστρησε στο μπάνιο και της άνοιξε το κρανίο στα 2".

Αισιοδοξία, ω ρε!!!!!!

Καληνύχτες και σμουτς


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

Για τα κορίτσια της Αθήνας, το Prenatal στην Ερμού έχει 30% έκπτωση σε όλα τα παιδικά/βρεφικά ρούχα. Απ'οτι κατάλαβα στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν μπορείς να κάνεις χρήση της ειδικής τιμής για τις μπλούζες θηλασμού και έχουν βάλει αυτή την έκπτωση.

Διαβάστε εδώ

http://anapodakathismata.blogspot.gr/

Στις σκανδιναβικές χώρες συστήνονται ανάποδα καθίσματα μέχρι την ηλικία των 4 ετών.

Τα λέει πολύ ωραία αυτό το blog

Πράγματι υπάρχουν πολλές μελέτες που το αναφέρουν αυτό. Πάντως εδω στην Ελλάδα έχω δει πάρα πολλούς γονείς που δεν έχουν καν καθισματάκι για το παιδί τους (απο την ηλικία των 3 ετών και μετά) με τη διαιολογία οτι δεν κάθεται το παιδί. Τραγικό....

Καλησπέρα. Τι κάνετε;;

Μια ερώτηση: ξέρετε πιο κρατικό νοσοκομείο στην Αθηνα κάνει Β' επιπέδου και δεν δίνει DVD;

Έγινε ένα θέμα στην πόλη μου με μια κοπέλα με την οποία ήμασταν στον ίδιο μήνα. Έκανε όλες τις εξετάσεις στην Αθήνα και η κοπέλα έχασε το παιδί. Εμβρυικος θάνατος. Είχε λέει πρόβλημα και ενώ το έμβρυο μεγάλωνε κανονικά ο σάκος ήταν σταθερός και το παιδί δεν είχε καθόλου χώρο και έσκασε. Έτσι είπαν. Και πήρε ο γιατρός της από δω στο νοσοκομείο και ζητούσε το DVD και λέει δεν το δίνουν γιατί είναι αρχεία του νοσοκομείου. Και είπα εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό: πες ότι στη Β' επιπέδου δεν το είδαν, που αποκλείεται γιατί για να φτάσει στο σημειο να πεθάνει το έμβρυο από αυτόν τον λόγο πρέπει να ήταν πολυ μεγαλυτερο το έμβρυο, ο γιατρός της εδώ δεν το είδε;;

Ellie και εγω που έκανα την Β Επιπέδου στο ΙΑΣΩ δε μου έδωσαν DVD. Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια δεν μπορείς να ξέρεις τη συνέβη πραγματικά και ποτε.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτήν ήταν και λίγο φεύγα.. Αλλά δεν ήξερε ότι είχε πρόβλημα! Δλδ και εγώ πιστεύω ότι κάτι άλλο συναιβει.. Καλά ότι αφού είχε δύο μέρες να ακούσει το μωρό πήγε στον γιατρό εγώ μια ώρα αν δεν τον ακούσω τρελαίνομαι και αρχίζω να τον σκουνταω.. Εχω και τον πεθερό μου τά'χει παίξει και συνεχεια λέει: κλωτσάει η όχι;;

Τρομοκρατηθηκε αυτός και κοντεύει να τρελάνει και εμένα!


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...