Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Κοριτσακια περαστικά , μολις μπήκα και διάβασα τα νεα σας!

Χριστινακι και ολα τα κοριτσακια ξεκούραση , ολα τα αλλα γίνονται!

Αδειασαμε το παιδικο αυτές τις μερες και ειναι έτοιμο για βάψιμο!

Ξεκίνησα και μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης αν και ειναι μια ωρα μακριά απο το σπιτι μου, δεν θελω να τα χασω! Απο την επόμενη συνάντηση θα έρχεται και ο σύζυγος! Γιουπιιιι!

Σημερα επισης συνέβη το εξής κουλό! Ενώ είχαμε ακυρώσει το λικνο της κικο, εκείνοι μας το έστειλαν :confused: ευτυχώς το κούριερ το πήρε πάλι πίσω χωρις νς χρειαστει να το πληρώσουμε! Όσες το περιμένατε σας ηρθε;

Κάποια ανέφερε τη φαγούρα στην κοιλια, εχω και εγω ψηλά εκεί που εχουν γίνει νέες ραγάδες.

Στο πρωτο μάθημα ανώδυνου ρώτησα γις τον ορό, μου ειπε η μαία πω βάζουν σε ολες τις κοπελες. Ρώτησα αν περιέχει οκυτοκινη και μου ειπε ναι, για να επιταχύνει λιγο τον τοκετό !!! Αλλα μου ειπε επισης πως μπορω να τον αρνηθώ, αλλα θα καθυστερήσει ο τοκετος :confused::confused:

Εσείς θα τον δεχτείτε τον ορό;;;


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσακια περαστικά , μολις μπήκα και διάβασα τα νεα σας!

Χριστινακι και ολα τα κοριτσακια ξεκούραση , ολα τα αλλα γίνονται!

Αδειασαμε το παιδικο αυτές τις μερες και ειναι έτοιμο για βάψιμο!

Ξεκίνησα και μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης αν και ειναι μια ωρα μακριά απο το σπιτι μου, δεν θελω να τα χασω! Απο την επόμενη συνάντηση θα έρχεται και ο σύζυγος! Γιουπιιιι!

Σημερα επισης συνέβη το εξής κουλό! Ενώ είχαμε ακυρώσει το λικνο της κικο, εκείνοι μας το έστειλαν :confused: ευτυχώς το κούριερ το πήρε πάλι πίσω χωρις νς χρειαστει να το πληρώσουμε! Όσες το περιμένατε σας ηρθε;

Κάποια ανέφερε τη φαγούρα στην κοιλια, εχω και εγω ψηλά εκεί που εχουν γίνει νέες ραγάδες.

Στο πρωτο μάθημα ανώδυνου ρώτησα γις τον ορό, μου ειπε η μαία πω βάζουν σε ολες τις κοπελες. Ρώτησα αν περιέχει οκυτοκινη και μου ειπε ναι, για να επιταχύνει λιγο τον τοκετό !!! Αλλα μου ειπε επισης πως μπορω να τον αρνηθώ, αλλα θα καθυστερήσει ο τοκετος :confused::confused:

Εσείς θα τον δεχτείτε τον ορό;;;

Εμεις που το θελουμε το περιμένουμε και ηρθε σε σας που το ακυρωσατε;;αχχαχα απο που το είχατε παραγγείλει;;

Επισης,η ψυχοπροφυλακτικη τι ειναι;;;

Γενικα καλα είστε Μαμα και μωρο ε;;

Για τον όρο δεν ξερω καθόλου!πυτε που το χω σκεφτεί!αυτο που στο παν;;


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι λια , ηρθε σε μας που το ακυρώσαμε! Χαχα το είχαμε παραγγείλει απο ανατέλλω τη σελίδα στο Ίντερνετ.

Μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης , ειναι τα μαθηματα ανώδυνου τοκετού, αλλα δεν τα λένε πλέον ετσι,γιατι εντελώς ανώδυνος τοκετος δεν υπαρχει και τα μαθηματα αυτο που κάνουν ουσιαστικά ειναι να σε προετοιμάζουν ψυχολογικά.

Μαμα και μπεμπε είμαστε πολυ καλα, αυτές τις μερες περιμένω να με πάρουν για δουλειά και εχω λίγη αγωνία...καλύτερα να σκέφτομαι μόνο το μπεμπε μου και οχι τη δουλειά, αλλα το ενα θα βοηθήσει το αλλο...

Για τον ορό , ξερω οτι βάζουν ορό ο οποίος περιέχει οκυτοκινη , αλλα δεν ήξερα αν το βάζουν σε ολες τις κοπέλες ανεξαιρετως ή οχι. Ετσι τωρα στα μαθηματα ανώδυνου, ηταν μια καλη ευκαιρία να ρωτήσω.

Η μαία μου ειπε οτι βάζουν σε ολες, πως οντως περιέχει οκυτοκινη, αν θελω μπορω να τον αρνηθώ , αλλα θα καθυστερήσει ο τοκετος!!!

Γενικά οπως ολα τα πράγματα εχει και ο ορός αυτός θετικά και αρνητικά.

Το θετικό ειναι πως μπορεί να επισπεύσει τον τοκετό, την διαστολή δηλ. κτλ, αλλα μπορεί η μητρα με αυτόν τον ορό να κανει συσπάσεις απότομες και γρήγορες με αποτέλεσμα κάποιες φορές να δυσφορει το μωρό και να πέφτουν οι παλμοί του...

Η ιαζον τα ξέρει καλύτερα, ίσως μας πει κατι επιπλεον!


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Εμάς δυστυχώς εδώ στην περιοχή δεν έχει μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής. Θα μου δείξει κάποια πράγματα μια μαία γειτόνισσα που έχουμε. Για τον ορό έχω ακούσει πως ρίχνει τους παλμούς του μωρού και πολλοί γιατροί τον χορηγούν για να προβούν "αναγκαστικά" σε καισαρική και να μην καθυστερούν.


jqZCp3.png

kC34p3.png

065Kp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι λια , ηρθε σε μας που το ακυρώσαμε! Χαχα το είχαμε παραγγείλει απο ανατέλλω τη σελίδα στο Ίντερνετ.

Μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης , ειναι τα μαθηματα ανώδυνου τοκετού, αλλα δεν τα λένε πλέον ετσι,γιατι εντελώς ανώδυνος τοκετος δεν υπαρχει και τα μαθηματα αυτο που κάνουν ουσιαστικά ειναι να σε προετοιμάζουν ψυχολογικά.

Μαμα και μπεμπε είμαστε πολυ καλα, αυτές τις μερες περιμένω να με πάρουν για δουλειά και εχω λίγη αγωνία...καλύτερα να σκέφτομαι μόνο το μπεμπε μου και οχι τη δουλειά, αλλα το ενα θα βοηθήσει το αλλο...

Για τον ορό , ξερω οτι βάζουν ορό ο οποίος περιέχει οκυτοκινη , αλλα δεν ήξερα αν το βάζουν σε ολες τις κοπέλες ανεξαιρετως ή οχι. Ετσι τωρα στα μαθηματα ανώδυνου, ηταν μια καλη ευκαιρία να ρωτήσω.

Η μαία μου ειπε οτι βάζουν σε ολες, πως οντως περιέχει οκυτοκινη, αν θελω μπορω να τον αρνηθώ , αλλα θα καθυστερήσει ο τοκετος!!!

Γενικά οπως ολα τα πράγματα εχει και ο ορός αυτός θετικά και αρνητικά.

Το θετικό ειναι πως μπορεί να επισπεύσει τον τοκετό, την διαστολή δηλ. κτλ, αλλα μπορεί η μητρα με αυτόν τον ορό να κανει συσπάσεις απότομες και γρήγορες με αποτέλεσμα κάποιες φορές να δυσφορει το μωρό και να πέφτουν οι παλμοί του...

Η ιαζον τα ξέρει καλύτερα, ίσως μας πει κατι επιπλεον!

Και μεις απο αυτο το σάιτ παράγγειλαμε!τεσπα!!

Τελείως άσχετη ειμαι τελικα!!μ αρέσει που ξεκιναω και γω μεθαύριο!χαχα!

Που τα κανεις τα μαθήματα;;

Οταν λες σε πήραν για δουλεια;ξεκινάς τωρα;με το καλο!!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Maribell καλα θα ειναι και αυτα τα μαθηματα που θα κάνετε!

Δυστυχώς ούτε στην περιοχή μου εχει και πάω 1 ωρα και 15 λεπτα μακριά :-/

Αξίζει όμως τον κόπο διπλά ,γιατι εκεί θα γεννήσω κιόλας τελικα!

Αυτο που λες για την καισαρικη ειναι αυτο που φοβάμαι πιο πολυ, για αυτο ψαχνόμαι με τον ορό..

Θελω να εχω όσο δυνατόν λιγότερες πιθανότητες για καισαρικη και αν ειναι να κανω, να ειναι απο πραγματικό λόγο!

Η μαία μας ειπε πως στην καισαρικη, επιτρέπουν τον θηλασμο μετα απο 48 ωρες,

Αν και , αν τυχόν κανω καισαρικη, θα ζητήσω να μου γίνουν λιγότερες παυσιπονες΄ ενέσεις και πιο ήπιες , για να ειναι επιτρεπτος ο θηλασμος.

Λια μάλλον κάποιο μπέρδεμα θα εγινε με το λικνο! Θα έρθει και σε εσάς.

Εμείς είχαμε ζητήσει το γαλάζιο, μήπως βρέθηκε αυτο νωρίτερα;

Τα μαθηματα τα κανω στο Χατζηκωστα και αποφάσισα να γεννήσω εκεί τελικά και οχι στο ιδιωτικό. Νιωθω πολυ καλα που συναντώ μαία που μου λέει πράγματα που θα γίνουν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο, ετσι ξερω καλύτερα τι με περιμένει.

Δυστυχώς για δουλειά δεν με πήραν ακομα, αλλα περιμένω να με προσλάβουν..

Ειμαι εκπαιδευτικός και θα λυπηθώ πολυ αν με προσλάβουν τόσο αργά ώστε να χάσω την άδεια και τα δικαιώματα μου. Μετα τη γεννα δικαιούμαι μόνο 8 εβδομαδες, τουλάχιστον να μην πληρωνομαι;

Ουφ ανάθεμα την κρίση :-(


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία, η αδελφή μου έκανα καισαρική και στις 2 γέννες. Την πρώτη με ολική νάρκωση και την δεύτερη με επισκληρίδιο... Το μωρό της το έφεραν για θηλασμό σε 24 ώρες.

Φάρμακα δεν δίνουν ιδιαίτερα... μόνο κάτι depon και εφόσον τα ζητήσεις.

Όρους σου βάζουν μόνο, αλλά είναι ακριβώς το αντίθετο από παυσίπονες... έχουν κυτοκινη για να κάνει η μήτρα συσπάσεις!!!!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία, η αδελφή μου έκανα καισαρική και στις 2 γέννες. Την πρώτη με ολική νάρκωση και την δεύτερη με επισκληρίδιο... Το μωρό της το έφεραν για θηλασμό σε 24 ώρες.

Φάρμακα δεν δίνουν ιδιαίτερα... μόνο κάτι depon και εφόσον τα ζητήσεις.

Όρους σου βάζουν μόνο, αλλά είναι ακριβώς το αντίθετο από παυσίπονες... έχουν κυτοκινη για να κάνει η μήτρα συσπάσεις!!!!

Christina η οκυτοκινη μετα την καισαρικη βοηθάει τη μητρα να κανει τις συσπάσεις που θα έκανε σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού!

Μετα δεν θα με πειράξει αν μου χορηγηθούν , το θέμα ειναι το πριν!

24 ωρες πολλες μου φαίνονται.. Πανω απο ολα να ειναι γερά τα μωράκια, δεν με πειράζει πως θα γεννήσω , αλλα τι επίδραση θα εχει ο τύπος της γεννας στον θηλασμο τις πρώτες ωρες..

Σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού η μαία με διαβεβαίωσε πως αν συμφωνήσει και ο γιατρος, θα με αφήσουν να θηλασω πριν την έξοδο του πλακούντα, διαφορετικά θα με πανε σε ειδικό δωματιο θηλασμου και θα θηλασω το πολυ σε 20 λεπτα! :-)


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Christina η οκυτοκινη μετα την καισαρικη βοηθάει τη μητρα να κανει τις συσπάσεις που θα έκανε σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού!

Μετα δεν θα με πειράξει αν μου χορηγηθούν , το θέμα ειναι το πριν!

24 ωρες πολλες μου φαίνονται.. Πανω απο ολα να ειναι γερά τα μωράκια, δεν με πειράζει πως θα γεννήσω , αλλα τι επίδραση θα εχει ο τύπος της γεννας στον θηλασμο τις πρώτες ωρες..

Σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού η μαία με διαβεβαίωσε πως αν συμφωνήσει και ο γιατρος, θα με αφήσουν να θηλασω πριν την έξοδο του πλακούντα, διαφορετικά θα με πανε σε ειδικό δωματιο θηλασμου και θα θηλασω το πολυ σε 20 λεπτα! :-)

Συμφωνώ ότι 24 ώρες δεν είναι λίγες, αλλά νομίζω δεν γίνεται διαφορετικά. Πέρα από τα φάρμακα της αναισθησίας που πρέπει να φύγουν από τον οργανισμό, στην καισαρική δεν κατεβαίνει και το γάλα αμέσως...

Άσχετο στο νοσοκομείο που ήμουν σε μία κοπέλα κατέβηκε γάλα από την 30 εβδομάδα και πόναγε πάρα πολύ γιατί πέτρωσε στο στήθος της.

Εντωμεταξύ δεν μπορούσε να πάρει φάρμακα για να μην της κοπεί εντελώς και είχε πρόβλημα η κοπέλα.... τι θα γινόταν μέχρι να γεννήσει!!!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερούδια!

Είμαι στην Έδεσσα για έναν γάμο! (ναι, δεν κάθομαι στ' αυγά μου)

Για την ωκυτοκίνη:

επισπεύδει τον τοκετό. Επειδή όμως δεν σέβεται τους φυσιολογικούς ρυθμούς της φύσης πονάς πολύ περισσότερο. Επίσης, επειδή οι συσπάσεις της μήτρας είναι πιο βίαιες, πολλές φορές δυσφορεί το μωρό, πέφτουν οι παλμοί του και σε βάζουν για καισαρική (η οποία τελικά έχει προκληθεί από τον αρχικό αχρείαστο ορό).

Μπορείτε να ψάξετε και στο parents.gr, στο forum που τα εξηγεί ο Γυναικολόγος-επιστημονικός συνεργάτης τους (αύριο που θα γυρίσω και θα μου είναι πιο εύκολο, θα βάλω links)

Σμουτς από εμένα και τις μπουγάτσες μου! :P


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Είμαι στην Έδεσσα για έναν γάμο! (ναι, δεν κάθομαι στ' αυγά μου)

Για την ωκυτοκίνη:

επισπεύδει τον τοκετό. Επειδή όμως δεν σέβεται τους φυσιολογικούς ρυθμούς της φύσης πονάς πολύ περισσότερο. Επίσης, επειδή οι συσπάσεις της μήτρας είναι πιο βίαιες, πολλές φορές δυσφορεί το μωρό, πέφτουν οι παλμοί του και σε βάζουν για καισαρική (η οποία τελικά έχει προκληθεί από τον αρχικό αχρείαστο ορό).

Μπορείτε να ψάξετε και στο parents.gr, στο forum που τα εξηγεί ο Γυναικολόγος-επιστημονικός συνεργάτης τους (αύριο που θα γυρίσω και θα μου είναι πιο εύκολο, θα βάλω links)

Σμουτς από εμένα και τις μπουγάτσες μου! :P

ναι φιλεναδα μας υποχρεωσες... μπουγατσες...


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Σχετικά με τον θηλασμό μετά από καισαρική (με επισκληρίδειο), στο Ρέα που θεωρείται baby friendly (??) θήλασα μόλις βγήκα από την ανάνηψη δηλαδή 2 ώρες μετά. Είχα ζητήσει αποκλειστικό κ το σεβάστηκαν κ συνέχισα για 19 μήνες. Γενικά δυναμικά κ με αισιοδοξία κ δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρετε με θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να θηλασεις το καταφέρνεις είτε γεννήσεις κανονικά είτε με καισαρική. Δεν ισχύει αυτό που λένε ότι αργείς να κατεβάσεις γάλα η οτιδήποτε. Maria*μιλά με μια σύμβουλο θηλασμού έστω και τηλεφωνικά. Θα σου λύσει πολλές απορίες!


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ' μαι πάλι. Γέννησα την προηγούμενη παρασκευή σε δημόσιο νοσοκομείο με ραχιαία αναισθησία και καισαρική τομή. Εϊχα πει ότι θέλω να θηλάσω, το μωρό έκλαιγε και μου το φέρανε και θήλασα στην ανάνηψη. Περίπου ώρα υπολογίζω μετά που γεννήθηκε. Το ίδιο και σε άλλη μια κοπέλα που μοιραζόμασταν το θάλαμο (τέσσερις τον μοιραζόμασταν, αλλά με μία μίλησα για αυτό το θέμα) .Δεν υπαρχει ιατρικός λόγος να θηλάσεις 24 ώρες μετά, ήδη η αναισθησία έχει περάσει στο μωρό. Το ίδιο και με τα αναλγητικά, μου βάζαν στον ορό όταν πονούσα ακόμα και αν θήλαζα,΄όπως και την αντιβίωση και τις αντιπηκτικές. Μη σας δουλέψουν άδικα ρε κορίτσια, μιλήστε με παιδίατρο ή τον αναισθησιολόγο..


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...