Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

γεια σας κοριτσακια μου!!

μαριμπελ μια χαρα μου φαινεται εμενα το βαρος!και μεις 28 εβδομαδων 1250 ημασταν!

ζαχαρουλα θα σαι απ τις πρωτες ε???μετα θ αρχισει η αντιστροφη μετρηση!!!! <3 <3


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

γεια σας κοριτσακια μου!!

μαριμπελ μια χαρα μου φαινεται εμενα το βαρος!και μεις 28 εβδομαδων 1250 ημασταν!

ζαχαρουλα θα σαι απ τις πρωτες ε???μετα θ αρχισει η αντιστροφη μετρηση!!!! <3 <3

ναιιιι! ο γιατρος ειπε οτι αν δεν συμβει τιποτα εκτακτο, λεμε για 21 οκτωβριου.

εν τω μεταξυ, επειδη ποναω σαν να μου ερχεται περιοδος, ειχα πει να τον παρω το απογευματακι, και με πηρε πριν απο λιγο απο μονος του! ειχαν βγει οι εξετασεις του μηνα ( γενικη, cmv, τοξοπλασμα, ουρα κτλ) και ολα καλα μου λεει, και τον ρωτησα κιολας για τον πονο και μου ειπε οτι ειναι επειδη κατεβαινει το κεφαλι του μωρου.

κατεβαινει το γλυκουλακι, προετοιμαζεται αλλα δεν ξερει οτι θα του ανοιξουν το φερμουαρ :-(


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

θυμήθηκα και κατι αλλο: αναφερει οτι ποσο ευκολο ειναι, ποσο πιο ευκολη τη ζωη σου, να θηλαζεις, σε σχεση με το ξενο γαλα. οτι δηλαδη, το ξενο γαλα, θελει να το παρασκευασεις, να το ζεστανεις, να αποστειρωσεις κτλ. ενω, το μητρικο γαλα, ειναι ετοιμο και στη σωστη θερμοκρασια! αρα αυτο, δεν σε δεσμευει καθολου! μπορεις να πας οπου θελεις με το μωρο. και λιγο πιο κατω αναφερει, οτι στην αρχη ( οχι για 1 εβδομαδα ομως, για αρκετα μεγαλυτερο διαστημα εαν θυμαμαι καλα) το μωρο μπορει να βρισκεται 18 ωρες απο τις 24 στο στηθος! αρα, δεν ισχυει αυτη η ευκολια, sorry κιολας. μπορεις να κανεις κατι με ενα μωρακι 18 ωρες στο στηθος σου? μαμαδες που θηλασανε, γνωστες και φιλες, μου αναφερουν οτι στην αρχη οντως ειναι ετσι, και ουτε μπανιο δεν εχεις χρονο να κανεις. Αρα υπαρχει σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχει δυσκολια, απλα στη περιπτωση του θηλασμου, τα οφελη για τη μαμα και το μωρο ειναι τεραστια - πραγμα που συμφωνω 1000% βεβαιως.

το πηρες στραβα νομιζω το βιβλιαρακι... ;) στηνν αρχη ειναι πολυ δυσκολο... η ευκολια που αναφερει ερχεται αργοτερα οταν δεν θα χρειαζεται οταν εισαι εξω να κουβαλας μπιμπερο, γαλατα, θερμος με ζεστο νερο, κτλ κτλ κτλ :)

Πολυξένη μου χρονια πολλά και με το καλο ενα γερό και τέλειομήνο μωρο!!!

Μαγδα μου μια χαρα ο μπεμπακος!!εγω φαγούρα εχω οχι καθε μέρα αλλα αρκετά συχνά,εχω βεβαια και τεράστιων διαστάσεων κοιλια για τις εβδομάδες μου αλλα τι να κάνουμε!να δώ που θα φτάσει κ πως θα μαζέψει!

Οι υπόλοιπες διαβάζω ολα καλα!!πολυ χαίρομαι!!:))

Και μεις καλα είμαστε,σε μια ανάπαυλα απο ψώνια και δουλειές γενικα!γιατρο θα παω παλι 3-4 του μήνα και 30/9 ξεκιναω ανωδυνο(μπορει να το χω ξαναπεί δε θυμάμαι!πλεον εχω μνήμη χρυσοψαρου)

ευχαριστω πολυ ;) τυχερη που θα κανεις μαθηματα... εμεις εδω δεν εχουμε τιποτα.. θα μου πει βεβαια καποια πραγματα ο γιατρος ειπε... και να μην ανησυχω, αλλα ειναι αλλιως να κανεις και τα μαθηματακια σου!!

Και συ κοιλουμπα δλδ;;καλα το παμε!εγω ραγιάδες ακομη δεν εχω,βεβαι εχω βγάλει κάποιες στο στήθος στο κάτω μέρος,αλλα σε δυο μήνες ανέβηκε δυο νούμερα!!και ας βάζω καθε μέρα πρωι βράδυ αμυγδαλελαιο και κρέμα της φρεζυντερμ!αν ειναι να κανεις θα κανεις!!

Αλλα για την κοιλια,με βλέπουν κ με ρωτάνε αν ειμαι στον 8ο...

στο στηθος εβγαλα και εγω απο τον 4ο, αλλα το καταλαβα αργα και μαλλον θα μου μεινουν...

ενταξει ειναι ακομα μωβ... εχω λιγες επλιδες να φυγουν...

εχω και μερικες στα κωλομερια.. αλλα ειναι μικρουλες... :D

βαζελινη και φισσαν εναλλαξ

Πολυξένη ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑ!!!! Με το καλό ο μπεμπουλίνος!

Μάγδα μπράβο για τον μπέμπη σας(και φυσικά για τα τέλεια τικεράκια!!)!Άρα μπορεί να γεννήσουμε κ ίδια μέρα τώρα που άλλαξες ημερομηνία! Εμείς σήμερα έχουμε γιατρό...ανυπομονώ να δω το μικρούλη μου!Την προηγούμενη φορά-26η εβδομάδα- ήταν 875γραμ. Φαγούρα δεν έχω καθόλου, βάζω συχνά ενυδατική προδέρμ και της frezyderm-αλλά ακόμη δεν έχω μεγάλη κοιλιά.

ευχαριστω πολυ :)

δυστυχως το αντιθετο ηθελα να πω εγω...

μικρουλα πολυ

ενω μεχρι το καλοκαιρι φαινοταν οτι θα δωσει εχει μεινει μια σταλιτσα... σαν να εχω πρηστει... και ειμαι 28+2...

θα φουσκωσεις αποτομα εσυ... εγω παρολο που ειχα μεγαλη κοιλια απο την αρχη... πλεον βδομαδα με τη βδομαδα μεγαλωνει με απιστευτους ρυθμους!!

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!!

Γυρίσαμε από γιατρό, όλα πολύ καλά!Αμνιακό υγρό, πλακούντας, ομφάλιος λώρος μακριά από το κεφαλάκι μας και ο μπέμπης μας με βάρος 1.300 γραμ. (πολύ δεν είναι????) έχει πάρει τη σωστή θέση!!! Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι μέχρι το τέλος!

τελειααααα... :) οχι δεν ειναι πολυ... εμενα 29 εβδομαδων και 3 ημερων ηταν 1,400γρ...

και φυσικα θα πανε ολα τελεια μεχρι το τελος!!

καλημερα κοριτσια!

maribell ολα καλα, μπραβο στο μπεμπακι!

Εγω απο χτες εχω κατι περιεργα πονακια, σαν περιοδου, ελπιζω να μην γινει κανενα φιασκο!βεβαια και οι συσπασουλες συνεχιζονται... γιατρο την επομενη εβδομαδα εχουμε, υπομονη μεχρι τοτες!

εσεις πως πατε? σημερα ο μπεμπιλης ειναι πιο ησυχος. οταν το θυμαται μου δινει και καμια!

εχω και εγω πονακια περιοδου και τραβηγματακια εδω και 3 μερες και πηρα τον γιατρο... μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και να μην ανησυχω αν δεν συνοδευονται απο συσπασεις και αν δεν δυναμωνουν..

εαν δυναμωσουν το απογευματακι θα τον παρω ενα τηλ να δω τι μπορει να παιζει. παντως, η κολλητη μου που γεννησε 25 ιουλιου, μου ειχε πει οτι απο την 33η- 34η θα αρχισεις να εχεις πονακια περιοδου. οποτε βλεποντας και κανοντας!

Στο λητω δεν ξετρελαθηκα με τα ρουχα τους - και πολυ ακριβα και λιγο κακογουστα. πολυ ωραια εχει στα prenatal,απο οπου ειχα παρει το καλοκαιρι 3 φορεματακια και μερικα κολλαν. με βολεψαν μια χαρα. τωρα τη βγαζω μονο με φορμα, αφου με φορεματακια κρυωνω και για κολλαν - παντελονια ουτε λογος.

ουτε εμενα μου αρεσαν τα ρουχα στο Λητω για φθινοπωρο-χειμωνα... !! ενιωθα λες και μπηκα σε μαγαζι με ρουχα για κυριες ανω των 55 ετων!! χαχαχα:tongue::tongue:


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω σιγουρα αυτο που θα χρειαστω ειναι μπλουζες!εχω ενα τζιν εγκυμοσυνης που μου ειναι τεραστιο ,οποτε οσο και να γινω θα μου κανει!μπλουζες ομως για χειμωνα...ουτε καν!!και αυτη η κοιλια μερα με τη μερα γινεται ακομη πιο τεραστια!!!

πολυξενη και μενα ακομη μωβ ειναι και λεω να παω να παρω την κρεμα για ραγαδες μπας και σωθει τιποτε!!αλλιως τι να κανουμε!!δε θα σκασουμε κ ολας!!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναιιιι! ο γιατρος ειπε οτι αν δεν συμβει τιποτα εκτακτο, λεμε για 21 οκτωβριου.

εν τω μεταξυ, επειδη ποναω σαν να μου ερχεται περιοδος, ειχα πει να τον παρω το απογευματακι, και με πηρε πριν απο λιγο απο μονος του! ειχαν βγει οι εξετασεις του μηνα ( γενικη, cmv, τοξοπλασμα, ουρα κτλ) και ολα καλα μου λεει, και τον ρωτησα κιολας για τον πονο και μου ειπε οτι ειναι επειδη κατεβαινει το κεφαλι του μωρου.

κατεβαινει το γλυκουλακι, προετοιμαζεται αλλα δεν ξερει οτι θα του ανοιξουν το φερμουαρ :-(

μην στενοχωριεσαι βρε ζαχαρουλα...!! Σημασια εχει οτι θα τον παρεις αγκαλιτσα.. ;) το πως δεν πρεπει να σε νοιαζει!!!! :D:D:D

ασε που θα κοψεις την κορδελα τον γεννησεων ... τυχερηηη!!


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναιιιι! ο γιατρος ειπε οτι αν δεν συμβει τιποτα εκτακτο, λεμε για 21 οκτωβριου.

εν τω μεταξυ, επειδη ποναω σαν να μου ερχεται περιοδος, ειχα πει να τον παρω το απογευματακι, και με πηρε πριν απο λιγο απο μονος του! ειχαν βγει οι εξετασεις του μηνα ( γενικη, cmv, τοξοπλασμα, ουρα κτλ) και ολα καλα μου λεει, και τον ρωτησα κιολας για τον πονο και μου ειπε οτι ειναι επειδη κατεβαινει το κεφαλι του μωρου.

κατεβαινει το γλυκουλακι, προετοιμαζεται αλλα δεν ξερει οτι θα του ανοιξουν το φερμουαρ :-(

οπως λεει και μια φιλη μου θα εχεις ενα ροζ χαμογελακι και απο κει θα χει βγει το θαυματακι σου!!:P


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

χαχα! ροζ χαμογελακι! τι καλο!

ρε κοριτσια, να σας πω οταν ηθελα να μεινω εγκυος, και μετα που εμεινα - στις αρχες - ελεγα καλυτερα, δεν θα εχω και το αγχος της γεννας...τους 2 τελευταιους μηνες ομως, λεω τιποτα σαν το φυσικο. το μωρακι ειναι με το κεφαλακι κατω, η μητρα κανει και αυτη τις συσπασεις της για την προετοιμασια, βλεπεις ρε παιδι μου πως προετοιμαζεται το σωμα για το γεγονος. και ο γιατρος μου μου εκανε το ντοπλερ, μου λεει στο τελος κριμα που δεν πατε για φυσιολογικο.

εχετε δικιο ομως, το σημαντικο ειναι να γινεις μανουλα και να κρατησεις το μωρακι στα χερια σου. το πως, ειναι κατωτερης σημασιας.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο prenatal για ρουχαλάκια και βρήκα 2 παντελόνια εγκυμοσύνης τζην τέλεια.

Με αυτό θα πάω και στο γάμο το Σάββατο (έγκυος είμαι, με ότι θέλω/έχω θα πάω :D )

Κορίτσια, εγώ πήγα 27/8 στο γιατρό τελευταία φορά που ήμουνα 27 εβδομάδων (νομίζω) και ήταν 1065, αν θυμάμαι καλά.

Η κοιλιά όμως έχει εκτροχιαστεί για τα καλά τώρα που μπήκα στον 8ο!


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε γιατρο σημερα και ειπα να σας πω τα νεα μας!καναμε ντοπλερ, ολα πολυ καλα.Τα κοριτσια μας ειναι σουπερ απο βαρος, 1300 και 1400!!! εχουν θεση η μια με το κεφαλι κατω και η αλλη με το κεφαλι πανω, και δεν προβλεπεται να αλλαξουν θεση, λογω περιορισμενου χωρου.Το μονο που μας προβληματισε ειναι οτι λογω του μεγαλου βαρους (το οποιο φυσικα ειναι πολυ πολυ θετικο) ειναι οτι ηδη ο τραχηλος σηκωνει 2700 κιλα απο την 28 εβδ.και ζοριζεται.Οποτε με εβαλε σε κατοικον περιορισμο.Καναπε κρεβατι, μπαλκονι.Η βολτα μου πλεον θα ειναι η επισκεψη στο γιατρο, η οποια θα ειναι καθε 2 βδομαδες.Οχι βαρη, οχι σκαλες , οχι σκυψιμο.Αραλικι οσο δεν παει.Οκ 7 εβδομαδες μου εμειναν, οποτε θα κανω οτι χρειαστει, αρκει να ειναι καλα τα κοριτσια μου.Οποτε τα ψωνια μας θα τα ολοκληρωσουν ο χαζομπαμπας, η γιαγια, η θεια και η νονα!!Επισης αρχισαν συσπασεις, αλλα δεν ανησυχει ο γιατρος, μου εγραψε γιουτοπαρ προληπτικα, να τα εχω σπιτι, σε περιπτωση που πυκνωσουν και γινουν πιο εντονες!Και σε 2 βδομαδες θα κανουμε και τις ενεσεις για τα πνευμονια τους.Αυτα απο μας!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

εγώ μόλις γύρισα από το νοσοκομείο που έμεινα 1 βδομάδα... ευτυχώς αποφύγαμε να γεννήσω πρόωρα, αλλά απαιτείται μεγάλη προσοχή από εδώ και εμπρός...

Σταματάω δουλειά... κυρίως κρεβάτι... utopar για τις συσπάσεις... και περιμένουμε...

Στο νοσοκομείο μου έκαναν και ενέσεις κορτιζόνης...

Δυστυχώς και εγώ δεν έχω προλάβει να κάνω τα πάντα... αλλά τι να κάνουμε...θα πρέπει να αναλάβει ο άνδρας μου και ότι μπορώ από το internet.

Αυτά τα νέα μου... εσείς όλα καλά???


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε γιατρο σημερα και ειπα να σας πω τα νεα μας!καναμε ντοπλερ, ολα πολυ καλα.Τα κοριτσια μας ειναι σουπερ απο βαρος, 1300 και 1400!!! εχουν θεση η μια με το κεφαλι κατω και η αλλη με το κεφαλι πανω, και δεν προβλεπεται να αλλαξουν θεση, λογω περιορισμενου χωρου.Το μονο που μας προβληματισε ειναι οτι λογω του μεγαλου βαρους (το οποιο φυσικα ειναι πολυ πολυ θετικο) ειναι οτι ηδη ο τραχηλος σηκωνει 2700 κιλα απο την 28 εβδ.και ζοριζεται.Οποτε με εβαλε σε κατοικον περιορισμο.Καναπε κρεβατι, μπαλκονι.Η βολτα μου πλεον θα ειναι η επισκεψη στο γιατρο, η οποια θα ειναι καθε 2 βδομαδες.Οχι βαρη, οχι σκαλες , οχι σκυψιμο.Αραλικι οσο δεν παει.Οκ 7 εβδομαδες μου εμειναν, οποτε θα κανω οτι χρειαστει, αρκει να ειναι καλα τα κοριτσια μου.Οποτε τα ψωνια μας θα τα ολοκληρωσουν ο χαζομπαμπας, η γιαγια, η θεια και η νονα!!Επισης αρχισαν συσπασεις, αλλα δεν ανησυχει ο γιατρος, μου εγραψε γιουτοπαρ προληπτικα, να τα εχω σπιτι, σε περιπτωση που πυκνωσουν και γινουν πιο εντονες!Και σε 2 βδομαδες θα κανουμε και τις ενεσεις για τα πνευμονια τους.Αυτα απο μας!

πω πω τι μεγαλα κοριτσια!!! μεινε σπιτι κοριτσακι μου ειναι για καλο αυτοι οι περιορισμοι!!! πω πω!!! μια χαρα πατε, αντε μεχρι το τελος ετσι!!! πετας στα συννεφα ε???


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εγώ μόλις γύρισα από το νοσοκομείο που έμεινα 1 βδομάδα... ευτυχώς αποφύγαμε να γεννήσω πρόωρα, αλλά απαιτείται μεγάλη προσοχή από εδώ και εμπρός...

Σταματάω δουλειά... κυρίως κρεβάτι... utopar για τις συσπάσεις... και περιμένουμε...

Στο νοσοκομείο μου έκαναν και ενέσεις κορτιζόνης...

Δυστυχώς και εγώ δεν έχω προλάβει να κάνω τα πάντα... αλλά τι να κάνουμε...θα πρέπει να αναλάβει ο άνδρας μου και ότι μπορώ από το internet.

Αυτά τα νέα μου... εσείς όλα καλά???

τι λες βρε συ??? πω πω τι περασες? ολα καλα να πανε τωρα μεινε ξαπλα και μην σε νοιαζει για τιποτα!!!

γιατι πηγες νοσοκομειο ομως??


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι λες βρε συ??? πω πω τι περασες? ολα καλα να πανε τωρα μεινε ξαπλα και μην σε νοιαζει για τιποτα!!!

γιατι πηγες νοσοκομειο ομως??

εκεί που οδηγούσα για την δουλειά... ένιωσα ότι κάτι συμβαίνει... είδα αίμα... γύρισα αμέσως σπίτι... Και δεν έβρισκα ούτε τον άνδρα μου, ούτε το γιατρό ούτε ταξί να με πάει νοσοκομείο!!! Τελικά ο γιατρός με πήρε τηλ άμεσα... και με βοήθησαν οι γείτονες να βρω ταξί... Πήγα μόνη στο νοσοκομείο... αλλά ήρθε εκεί και η μαμά μου... και αργότερα ο άνδρας μου.

Και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από το νοσοκομείο... ήταν άψογοι!!!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκεί που οδηγούσα για την δουλειά... ένιωσα ότι κάτι συμβαίνει... είδα αίμα... γύρισα αμέσως σπίτι... Και δεν έβρισκα ούτε τον άνδρα μου, ούτε το γιατρό ούτε ταξί να με πάει νοσοκομείο!!! Τελικά ο γιατρός με πήρε τηλ άμεσα... και με βοήθησαν οι γείτονες να βρω ταξί... Πήγα μόνη στο νοσοκομείο... αλλά ήρθε εκεί και η μαμά μου... και αργότερα ο άνδρας μου.

Και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από το νοσοκομείο... ήταν άψογοι!!!

πωωωω!! ξεκουραση απο δω και περα! ξαπλα και τιποτε αλλο!τι περασες...ειστε ομως καλα τωρα και αυτο εχει σημασια.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...