Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Z&P&M

    Z&P&M 70 δημοσιεύσεις

  • Koukmak

    Koukmak 51 δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 37 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 20 δημοσιεύσεις

Καλημέρα Mama mama,

το e-shop είναι μια καλή λύση για μητέρα! Δεν θα έλεγα ότι πολύ γρήγορα θα καταφέρεις να βγάλεις τα έξοδά σου αλλά θα αποδώσει σίγουρα αν το προβάλεις και ασχοληθείς σοβαρά. Πρίν ξεκινήσεις καλό θα ήταν να έχεις τα χρήματα για το πρώτο έτος σίγουρα και μιλάω για τα έξοδα όπως: το site (εκτός αν μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου), τη διαφήμιση (ίντερνετ προτείνω εγώ), το ΤΕΒΕ (400€ το δίμηνο) και το εμπόρευμά σου. Το εμπόρευμα θα το αγοράζεις απευθείας από την εταιρεία ή μέσω κάποιων αντιπροσώπων εδώ στην Ελλάδα? Αποψή μου είναι αν δουλεύεις κάπου τώρα να ξεκινήσεις το κατάστημα παράλληλα μέχρι να τρέξει...πίστεψέ με στην αρχή δεν θα σκοτώνεσαι στη δουλειά! Ελπίζω να σου απάντησα κάποιες από τις ερωτήσεις σου και θα χαρώ να σε βοηθήσω αν μπορώ!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει μαγαζί μπορεί παρόλα αυτά να γίνεται και πώληση μέσω ίντερνετ κορίτσια;

ΕΙδικά αν έχεις μαγαζί είναι πανεύκολο γιατί θα πληρώνεις ήδη το λογιστή, το ΤΕΒΕ και θα έχεις και την ταμειακή σου οπότε θα σου λείπει μόνο το site.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Εύχομαι καλή επιτυχία στο sardelaki και στη mama mama αλλά και σε όποια κοπέλα τυχόν ξέχασα να αναφέρω. Να ρωτήσω εσένα Z&P&M εκτός από το ΤΕΒΕ τι άλλο πληρώνεις; Ας πούμε στην εφορία πόσο περίπου πληρώνεις είτε το χρόνο είτε συχνότερα; Τι άλλα έξοδα πρέπει να συνυπολογίσουμε το μήνα εκτός από τα έξοδα εκκίνησης; Αποδίδεις ΦΠΑ κάθε δύο μήνες στην εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Εύχομαι καλή επιτυχία στο sardelaki και στη mama mama αλλά και σε όποια κοπέλα τυχόν ξέχασα να αναφέρω. Να ρωτήσω εσένα Z&P&M εκτός από το ΤΕΒΕ τι άλλο πληρώνεις; Ας πούμε στην εφορία πόσο περίπου πληρώνεις είτε το χρόνο είτε συχνότερα; Τι άλλα έξοδα πρέπει να συνυπολογίσουμε το μήνα εκτός από τα έξοδα εκκίνησης; Αποδίδεις ΦΠΑ κάθε δύο μήνες στην εφορία;
Οι φόροι εξαρτώνται και από τη δήλωση που κάνεις, δεν μπορείς να πεις στάνταρ ένα ποσό. Υπολόγισε όμως περίπου 20% του τζίρου σου. ΦΠΑ αν έχεις ατομική εταιρία πληρώνεις κάθε τρίμηνο. Βολεύει να κάνεις λογαριασμό στο www.taxisnet.gr και να έχεις internet banking για να μην τρέχεις στην εφορία. Επίσης μια φορά τον χρόνο πληρώνεις επιμελητήρια

WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εννοείται πώς αποδίδω το ΦΠΑ αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ προσωπικά το κάνει online η λογίστριά μου. Αναλυτικότερα θα ξέρω σε κανένα δίμηνο γιατί δεν έχω κάνει ακόμα δήλωση, φέτος θα είναι η πρώτη φορά ως ελεύθερος επαγγελματίας εννοώ!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Οι φόροι εξαρτώνται και από τη δήλωση που κάνεις, δεν μπορείς να πεις στάνταρ ένα ποσό. Υπολόγισε όμως περίπου 20% του τζίρου σου. ΦΠΑ αν έχεις ατομική εταιρία πληρώνεις κάθε τρίμηνο. Βολεύει να κάνεις λογαριασμό στο www.taxisnet.gr και να έχεις internet banking για να μην τρέχεις στην εφορία. Επίσης μια φορά τον χρόνο πληρώνεις επιμελητήρια

Τώρα Christina GRZ μου δημιούργησες και μένα ερωτηματικά: 1. Πέρα από το ΦΠΑ που αποδίδεις, αποδίδεις και άλλα 20% του τζίρου; 2. θα μπορούσα να κρατάω τα βιβλία μου μόνη και να κάνω τη δήλωση επίσης μόνη χωρίς λογιστή; Πριν την έκανα μόνη μου τη δήλωση αλλά από τότε που έχω ατομική επιχείρηση έχω και τη λογίστρια. 3. Το επιμελητήριο στέλνει καμιά ειδοποίηση ή πρέπει να πηγαίνουμε από κεί κάθε χρόνο γιατί φέτος δεν πλήρωσα κάτι.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα Christina GRZ μου δημιούργησες και μένα ερωτηματικά: 1. Πέρα από το ΦΠΑ που αποδίδεις, αποδίδεις και άλλα 20% του τζίρου; 2. θα μπορούσα να κρατάω τα βιβλία μου μόνη και να κάνω τη δήλωση επίσης μόνη χωρίς λογιστή; Πριν την έκανα μόνη μου τη δήλωση αλλά από τότε που έχω ατομική επιχείρηση έχω και τη λογίστρια. 3. Το επιμελητήριο στέλνει καμιά ειδοποίηση ή πρέπει να πηγαίνουμε από κεί κάθε χρόνο γιατί φέτος δεν πλήρωσα κάτι.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάθε επάγγελμα έχει την δική του φορολογική κλίμακα, εξαρτάται από το τι κάνεις. Χοντρικά πάντα σου λέω ότι αν πχ κάνεις εμπόριο, όταν εκδίδεις ένα τιμολόγιο εκτός από το φπα που θα τον αποδώσεις στο 3μηνο, φορολογείσαι με ένα 20% στην καθαρή αξία. Εννοείται πως αυτά όλα γίνονται στο τέλος του χρόνου, στην φορολ.δήλωση. Εκεί όμως δεν πληρώνεις το ποσό αυτό ακριβώς, αφού εκπίπτουν διάφορες δαπάνες, οπότε πληρώνεις τη διαφορά. Γι'αυτό και για πολλούς άλλους λόγους, εγώ προτείνω να έχεις λογιστή. Το επιμελητήριο στέλνει μια φορά τον χρόνο ειδοποιητήριο για να πληρώσεις.

ΥΓ τα παραπάνω περί φορολόγησης είναι ενδεικτικά, μην τα πάρετε κατά γράμμα, λογίστρια δεν είμαι!


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Mama mama,

το e-shop είναι μια καλή λύση για μητέρα! Δεν θα έλεγα ότι πολύ γρήγορα θα καταφέρεις να βγάλεις τα έξοδά σου αλλά θα αποδώσει σίγουρα αν το προβάλεις και ασχοληθείς σοβαρά. Πρίν ξεκινήσεις καλό θα ήταν να έχεις τα χρήματα για το πρώτο έτος σίγουρα και μιλάω για τα έξοδα όπως: το site (εκτός αν μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου), τη διαφήμιση (ίντερνετ προτείνω εγώ), το ΤΕΒΕ (400€ το δίμηνο) και το εμπόρευμά σου. Το εμπόρευμα θα το αγοράζεις απευθείας από την εταιρεία ή μέσω κάποιων αντιπροσώπων εδώ στην Ελλάδα? Αποψή μου είναι αν δουλεύεις κάπου τώρα να ξεκινήσεις το κατάστημα παράλληλα μέχρι να τρέξει...πίστεψέ με στην αρχή δεν θα σκοτώνεσαι στη δουλειά! Ελπίζω να σου απάντησα κάποιες από τις ερωτήσεις σου και θα χαρώ να σε βοηθήσω αν μπορώ!

Καλησπέρα σας ..Δεν δουλευω τώρα όποτε και η ελάχιστη δουλειά που θα χρειαστεί στην αρχή θα είναι σκότωμα για μένα!!

Σίγουρα σκέφτομαι να ασχοληθώ σοβαρά εφόσον τουλάχιστον προς το παρόν δεν έχω κάτι άλλο, αλλά μου αρέσει και πολύ σαν ιδέα..δεν νομίζω ότι θα ξανα άντεχα τα 10ώρα που δούλευα με το τρελό αγχος(ας αγχώνομαι για μένα!) ..

Πέρα από τον λογιστη(έναρξη, βιβλία κ.λ.π.) και μια εταιρία να μου φτιάξει το site τι άλλο θα χρειαστώ? Συνεργασία με τράπεζα , courier ? Τη διαφήμιση την κάνεις μόνη σου?΄

Σχετικά με τους προμηθευτές βασικά θα ξεκινήσω από εξωτερικό και θα δω και για κάποιους αντιπροσώπους εδώ(θα εξαρτηθεί από τις τιμές τους).Και κάτι τελευταίο ,ισχύει ότι για τον πρώτο χρόνο πληρώνεις το μισό ποσό στο ΤΕΒΕ λόγω ανήλικου παιδιού ?

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Ελπίζω καποια στιγμή , αν μαζεψω ότι χρειάζεται, να κάνω ένα manual "τα βασικά βήματα για να ξεκινήσεις νέα επιχειρηση" και να το ποστάρω..μην πάει χαμένο τόσο ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πέρα από τον λογιστη(έναρξη, βιβλία κ.λ.π.) και μια εταιρία να μου φτιάξει το site τι άλλο θα χρειαστώ? Συνεργασία με τράπεζα , courier ? Τη διαφήμιση την κάνεις μόνη σου?΄

Και κάτι τελευταίο ,ισχύει ότι για τον πρώτο χρόνο πληρώνεις το μισό ποσό στο ΤΕΒΕ λόγω ανήλικου παιδιού ?

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Ελπίζω καποια στιγμή , αν μαζεψω ότι χρειάζεται, να κάνω ένα manual "τα βασικά βήματα για να ξεκινήσεις νέα επιχειρηση" και να το ποστάρω..μην πάει χαμένο τόσο ψάξιμο!

Να κοιτάξεις σχετικά με την Γυναικεία Επιχειρηματικότητα γιατί κάθε τόσο βγαίνουν επιδοτήσεις (για εξοπλισμό κλπ). Για τράπεζα να κάνεις συνεργασία με 1-2 τράπεζες, να κάνεις internet banking για να βλέπεις ανά πάσα στιγμή τις κινήσεις σου και να δίνεις εντολές πληρωμών, να γλιτώνεις χρόνο και κόπο. Για κούριερ να πάρεις προσφορές γραπτώς πριν καταλήξεις. Διαφήμιση ξεκίνα με ένα ωραίο e-mail προς τους γνωστούς σου, γνωστοποιώντας το site σου και παρακαλώντας να το συστήσουν σε φίλους τους.

Στο ΤΕΒΕ δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Πληρώνεις μειωμένες εισφορές για ένα έτος από την ημέρα που γεννάς (εμένα λήγει δυστυχώς αυτό τον μήνα).

Δες στην πρώτη σελίδα, έχω δώσει έναν πρώτο μπούσουλα για τα τρεχάματα.

ChristinaGrz στο εμπορικό επιμελητήριο πληρώνουν όλοι όσοι έχουν τέτοιες επιχηρήσεις στάνταρ ποσό το χρόνο ή αυτό είναι συνάρτηση κάποιας άλλης παραμέτρου;
Στανταράκι είναι, κάνα 60αρι; 80αρι; Πρέπει να δω τι πλήρωσα πέρυσι, θα σου πω αύριο μεθαύριο

WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Christina GRZ ευχαριστώ πολύ, εμένα πάντως με κάλυψες για σήμερα, νομίζω και τα κορίτσια...οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι!Καληνύχτα!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ηθελα να συμπληρώσω , οτι μπορείς να κάνεις μια φτηνεί διαφήμιση στό facebook, εγω έτσι ξεκίνησα μέτα την σταμάτησα και σιγά - σιγά με γτνωριμίες την προωθο.

Και απο courier χρησιμοποιώ την Speedex.

Και κάτι ακόμα αν μπορεις να κάνεις το σαιτ μόνη σου θα είναι ότι καλύτερο.

Εγω το εχω κάνει μόνη και βοηθάει πάρα πολύ.

Καλο βράδυ σε όλες.;)

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει μαγαζί μπορεί παρόλα αυτά να γίνεται και πώληση μέσω ίντερνετ κορίτσια;

Σόρρυ ξέχασα να σου πώ ότι θα πρέπει να το δηλώσεις στην εφορία ότι θα κάνεις πωλήσεις μέσω διαδικτύου...(τηλεπωλήσεις)!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το internet banking θα σου γλιτώνει πολύ χρόνο και για πληρωμή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Paypal που εγγυάται στον πελάτη αλλά εξασφαλίζει και εσένα.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...