Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Κορίτσια καταλαβαίνω απόλυτα τη δυσκολία της εποχής οπως επισης και την εκμετάλλευση διαφόρων επιχειρηματιών σε διάφορους τομείς. Θα μου επιτρέψετε όμως να ειμαι κάθετη στην άποψη μου οτι υπαρχει μεγάλη μερίδα κόσμου και προς θεού δεν αναφέρομαι σε σας που χαλάει χρήματα σε πράγματα που δεν εχουν ουσία και σε αλλα ζορίζεται. Εχω συναντήσει πολλούς γονείς που ξοδεύουν ασύστολα για ρούχα παππουτσια κτλ αλλα αδιαφορούν για καλά και σωστά παιχνίδια. Οπως και ανθρώπους που πάνε στον καλο γιατρο και πληρώνουν επίσκεψη 80? αλλα επουδενη δεν τα δίνουν για έναν ψυχοθεραπευτή. Απο αυτήν την οπτική ειπα οτι ειπα.. Και ναι θα προτιμήσω να μην τα παω παιδότοπο ή να μην ακολουθήσω τη σούπερ κολεξιόν και να ζοριστω προκειμένου να τους δώσω τα καλυτερα εφόδια. Οσο ειναι δυνατόν και για οσο μπορω!

το ότι υπάρχουν γονείς που χαλάνε χρήματα σε ρούχα κλπ δεν σημαίνει οτι παυει να είναι εκμετάλλευση όλο αυτό!!! φυσικά και δεν ανήκω σ'αυτούς δεν μ'ενδιαφέρει ούτε η τελευταία λεξη της μόδας ούτε μάρκες κτλ!προσπαθώ να πάρω κάτι καλό όσο πιο οικονομικά γίνεται! κ πάλι θα μου επιτρέψετε κι εμένα να είμαι κάθετη οτι υπάρχει εκμεταλλευση σε ότι έχει να κάνει με παιδια κτλ γιατι σου λέει ε θα ζοριστεί κ θα το στείλει! φυσικά και ζορίζομαι (και μαλιστα κάνοντας τα βασικά, ούτε βγαίνουμε με τον άντρα μου ουτε τπτ από ψώνια κτλ) κι ήμουν έτοιμη να ζοριστώ κι άλλο για να πάνε σε κάτι καλό μ'αυτη τη λογική όμως ευκαιρίες έχουν μόνο τα παιδια που οι γονείς μπορούν να πληρώσουν δλδ!!! κι εγώ που προσφέρω εφόδια με την δουλειά μου μιας που είμαι καθηγήτρια ξένης γλώσσας θα έπρεπε να ζητάω τα μαλλιοκέφαλά μου και όχι 8 και 10 ευρώ που παίρνω για 60' μαθήματος! ε από αυτήν τηνη οπτική το λέω κι εγώ!!

Εγω βρε παιδια τα παω κολυμβητηριο οχι του δημου,σε σύλλογο και εχει 30 ε το παιδι για 3 φορες την εβδομαδα 30'.και μαλιστα στα αδερφια παιρνουν25ε.βεβαια δεν ειναι baby swimming

δυστυχώς εμάς λόγω ηλικίας δεν τα παίρνουν σε σύλλογο...αλλά μιας και "μας αποκλείουν" λόγω τιμών τώρα απ'το κολυμβητήριο θα περιμένουμε να μεγαλώσουμε μπας κ μπορέσουμε κι εμείς να κάνουμε κάτι!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Myheart εννοειται πως δε διαφωνώ οτι ειναι ακριβά. Πιστευω κατάλαβες το σκεπτικό μου και οτι δεν αναφερόμουν σε σας (το έγραψα εξαλλου).

Στο baby swimming τα 30-40? εχει γίνει ταρίφα κι αυτο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στις προδιαγραφές της πισίνας (χλωρίωση με οζον ή ηλεκτρόλυση αλατος σε καθημερινή βάση) που προϋποθέτει μεγαλύτερο κόστος απο τις πισίνες με χλώριο. Απο την άλλη κι αυτο μάθημα ειναι που επισης κοστίζει 10? την ωρα αν το σκεφτείς. Κι εδω τη διδακτική ωρα στο φροντιστήριο 10? την πληρωνόμαστε ωστόσο στο ιδιαίτερο (που ειναι και μαύρα!) οι καθηγητές παίρνουνε οσα ζητάει η αγορά. Τωρα που ειναι δύσκολες οι εποχές εχουν μειωθεί οι τιμές. Θυμήσου όμως τι γινόταν πριν λίγα χρόνια... Οχι βέβαια πως θεωρώ οτι ειναι συγκρίσιμα μεγέθη αλλα μιας και το αναφέρεις..


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ότι κ να λέμε εμείς βρίσκουν κ τα κάνουν! Μα 40 το μισάωρο είναι 80 ευρώ η ώρα! Ε όχι ρε φίλε! Απλά υπάρχουν μανούλες που τα διαθέτουν οπότε τα βαράνε! Και στις περιοχές που συνήθως είναι αυτά τα κολυμβητήρια νομίζω πως η επιλογή δεν είναι τυχαία! Εκεί που λες myheart το έχω δει κ το βλέπω κάθε φορά που περνάμε για να πάμε κάπου! Όπως κ το παιζώτοπος που ρώτησα τιμές κ μου έπεσαν τα μαλλιά όταν μου είπαν 8 ευρώ πως χρεώνουν το παιδί!!!!

Όσο για το κολυμβητήριο οι ανιψιές μου πάνε με 30 ευρώ το μήνα κ μπορούν να πηγαίνουν κ κάθε μέρα αν θέλουν! Εννοείται με δάσκαλο κ από όλα! Φυσικά παίρνουν από κάποια ηλικία κ πάνω την οποία ακριβώς δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι γύρω στα πέντε αν όχι κ νωρίτερα γιατί τα στέλνουν κ κάτι φίλοι της αδελφής μου κ αυτά είναι μικρά! Και έχουν χρόνια που πάνε! Απλά για εμένα υπάρχει κ άλλο "πρόβλημα"! Έχω τρία σε κοντινή σχετικά ηλικία που σημαίνει ότι πρέπει να σκεφτώ κ αυτό τον παράγοντα κ τον χρηματικό κ τα διαδικαστικά (πήγαινε, έλα , ώρες κτλ κτλ) καταλαβαίνετε τι εννοώ!! Οπότε για κάτι τέτοιο είναι νωρίς ακόμα για εμάς! Δεν θέλω να του ξεκινήσω κάτι που δεν θα μπορώ να προσφέρω κ στα τρία ούτε να χρειαστεί να τον σταματήσω!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Myheart εννοειται πως δε διαφωνώ οτι ειναι ακριβά. Πιστευω κατάλαβες το σκεπτικό μου και οτι δεν αναφερόμουν σε σας (το έγραψα εξαλλου).

Στο baby swimming τα 30-40? εχει γίνει ταρίφα κι αυτο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στις προδιαγραφές της πισίνας (χλωρίωση με οζον ή ηλεκτρόλυση αλατος σε καθημερινή βάση) που προϋποθέτει μεγαλύτερο κόστος απο τις πισίνες με χλώριο. Απο την άλλη κι αυτο μάθημα ειναι που επισης κοστίζει 10? την ωρα αν το σκεφτείς. Κι εδω τη διδακτική ωρα στο φροντιστήριο 10? την πληρωνόμαστε ωστόσο στο ιδιαίτερο (που ειναι και μαύρα!) οι καθηγητές παίρνουνε οσα ζητάει η αγορά. Τωρα που ειναι δύσκολες οι εποχές εχουν μειωθεί οι τιμές. Θυμήσου όμως τι γινόταν πριν λίγα χρόνια... Οχι βέβαια πως θεωρώ οτι ειναι συγκρίσιμα μεγέθη αλλα μιας και το αναφέρεις..

ποιο είναι μάθημα που κοστίζει 10ε/ωρα? δεν κατάλαβα στο κολύμπι αναφέρεσαι? ούτε μιλάμε για 30-40ε..εδώ μιλάμε για 40-55ε...έχει φιαφορά νομίζω!

γενικα μιλάμε Μαριλιώ μου! ξέρω πως δεν το λες για εμάς! κ πάλι δεν τα δικαιολογώ ούτε για το όζον ούτε για τπτ! όλες οι δουλειές έχουν "κόστος"..κι εγώ καίω (ή μάλλον έκαιγα μιας κ δεν δουλεύω τώρα) βενζίνη για να πάω στα διάφορα φροντιστήρια , στα οποία επουδενί δεν πληρώνουν με 10ε/ωρα παρεπιπτόντως(εδώ τουλάχιστον) ! είναι 6ε αν θες κ ένσημα!τώρα για τα ιδιαίτερα σαφώς και είναι μαυρα όπως κ οπουδήποτε πας κ δεν σου κόβουν απόδειξη! κι εγώ γι'αυτό τα έχω πάρει γιατί αλλού έχουν μειωθεί οι τιμές λόγω δύσκολων εποχών κι αλλού είναι λες κ ζουν σε άλλον πλανήτη! κ δεν αναφέρομαι μόνο για το συγκεκριμένο θεμα!!

Κορίτσια ότι κ να λέμε εμείς βρίσκουν κ τα κάνουν! Μα 40 το μισάωρο είναι 80 ευρώ η ώρα! Ε όχι ρε φίλε! Απλά υπάρχουν μανούλες που τα διαθέτουν οπότε τα βαράνε! Και στις περιοχές που συνήθως είναι αυτά τα κολυμβητήρια νομίζω πως η επιλογή δεν είναι τυχαία! Εκεί που λες myheart το έχω δει κ το βλέπω κάθε φορά που περνάμε για να πάμε κάπου! Όπως κ το παιζώτοπος που ρώτησα τιμές κ μου έπεσαν τα μαλλιά όταν μου είπαν 8 ευρώ πως χρεώνουν το παιδί!!!!

ε αυτό λέω κι εγώ!!! όχι ρε φίλε!!

ε καλά αυτό με τις περιοχές!! λες κ προς τα 'δω ζούνε όλοι οι πλούσιοι! ήμαρτον! εμείς μένουμε θέρμη λόγω δουλειάς του άντρα μου,τι πάει να πει ότι μου τρέχουν απ'τα μπατζάκια???:tongue::tongue:

ε γι αυτό ο παιζώτοπος δεν πρόκειται να μας δει ποτέ!!! άκου 8 ευρώ!! κι εμείς που έχουμε πάνω από 1 παιδιά δλδ χρειαζόμαστε ένα βδομαδιάτικο που λέει ο λόγος!

Όσο για το κολυμβητήριο οι ανιψιές μου πάνε με 30 ευρώ το μήνα κ μπορούν να πηγαίνουν κ κάθε μέρα αν θέλουν! Εννοείται με δάσκαλο κ από όλα! Φυσικά παίρνουν από κάποια ηλικία κ πάνω την οποία ακριβώς δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι γύρω στα πέντε αν όχι κ νωρίτερα γιατί τα στέλνουν κ κάτι φίλοι της αδελφής μου κ αυτά είναι μικρά! Και έχουν χρόνια που πάνε! Απλά για εμένα υπάρχει κ άλλο "πρόβλημα"! Έχω τρία σε κοντινή σχετικά ηλικία που σημαίνει ότι πρέπει να σκεφτώ κ αυτό τον παράγοντα κ τον χρηματικό κ τα διαδικαστικά (πήγαινε, έλα , ώρες κτλ κτλ) καταλαβαίνετε τι εννοώ!! Οπότε για κάτι τέτοιο είναι νωρίς ακόμα για εμάς! Δεν θέλω να του ξεκινήσω κάτι που δεν θα μπορώ να προσφέρω κ στα τρία ούτε να χρειαστεί να τον σταματήσω!!

νομίζω τα παίρνουν πάνω από 3,5-4 χρονών! σε ποιο πάνε οι ανηψιές σου? γιατί μια φιλη μου θέλει να στείλει το δικό της!

καλά εσύ με τα 3 ακόμη πιο δύσκολα απ'όλες τις απόψεις που λες!!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας τόσο μας έρχεται τελικά γιαυτό και το έγραψα. Στα 10? ναι αναφερόμουν στη διδακτική ωρα που σε εμας ειναι 40' μάθημα αλλα με τις βουτιές και το παιχνίδι φτάνει τα 50'. Σαφώς ειναι πολυ ακριβά και μιας και εχω περάσει απο δημοτικά κολυμβητήρια η ίδια σκοπεύω αργότερα που θα τα δεχτούν να συνεχίσουμε εκει (εφόσον βέβαια θέλουν και τα ίδια). Οι δημοτικές πισίνες συνήθως δέχονται παιδάκια που εχουν κλείσει τα 3,5 έτη και παράλληλα εχουν βγάλει την πάνα.

Οσο για τα φροντιστήρια που λες myheart μου εδω οι τιμές εχουν πέσει βέβαια απο τη ΣΣΕ που είχαμε κάποτε ωστόσο συνάδελφοι καθηγητές και φίλοι μου που ειναι ενεργοί (κι εγω εφέτος απέχω) πληρώνονται με 10?/ωρα. Τουλάχιστον αυτο συμβαίνει σε μεγάλα και καλα φροντιστήρια. Τωρα βέβαια στα ξενόγλωσσα (αν δεν κάνω λάθος εκει δεν ήσουν;) δεν εχω ιδέα τι συμβαίνει.

Οσο για τα 3 παιδάκια ειναι ακόμη πιο δύσκολο και οικονομικά και πρακτικά με τους συνοδούς. Αλλα δεν πειράζει απολαμβάνεις το μεγαλείο της τρίτεκνης μανούλας!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι μάθημα που κοστίζει 10ε/ωρα? δεν κατάλαβα στο κολύμπι αναφέρεσαι? ούτε μιλάμε για 30-40ε..εδώ μιλάμε για 40-55ε...έχει φιαφορά νομίζω!

γενικα μιλάμε Μαριλιώ μου! ξέρω πως δεν το λες για εμάς! κ πάλι δεν τα δικαιολογώ ούτε για το όζον ούτε για τπτ! όλες οι δουλειές έχουν "κόστος"..κι εγώ καίω (ή μάλλον έκαιγα μιας κ δεν δουλεύω τώρα) βενζίνη για να πάω στα διάφορα φροντιστήρια , στα οποία επουδενί δεν πληρώνουν με 10ε/ωρα παρεπιπτόντως(εδώ τουλάχιστον) ! είναι 6ε αν θες κ ένσημα!τώρα για τα ιδιαίτερα σαφώς και είναι μαυρα όπως κ οπουδήποτε πας κ δεν σου κόβουν απόδειξη! κι εγώ γι'αυτό τα έχω πάρει γιατί αλλού έχουν μειωθεί οι τιμές λόγω δύσκολων εποχών κι αλλού είναι λες κ ζουν σε άλλον πλανήτη! κ δεν αναφέρομαι μόνο για το συγκεκριμένο θεμα!!

νομίζω τα παίρνουν πάνω από 3,5-4 χρονών! σε ποιο πάνε οι ανηψιές σου? γιατί μια φιλη μου θέλει να στείλει το δικό της!

καλά εσύ με τα 3 ακόμη πιο δύσκολα απ'όλες τις απόψεις που λες!!

Είναι δημοτικό κολυμβητήριο στη Νεάπολη νομίζω! Αν την βολεύει η περιοχή δυτικά να μου πεις να μάθω ακριβώς


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ναι δε με πειράζει! Όλα γίνονται! ΈΤσι όπως τα λέτε του χρόνου μπορώ να τον στείλω σίγουρα το μεγάλο μου και εφόσον κόψαμε την πάνα κ με δεδομένη την ανάπτυξή του που είναι σίγουρα τετράχρονου ίσως μου τον έπαιρναν και φέτος αλλά δεν καίγομαι για τους λόγους που σας είπα!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες σας και από μένα!

έχω δίδυμα κορίτσι - αγόρι 26 μηνών και ένα μπέμπη 9 μηνών

σας διαβάζω που και που και είπα να γράψω κι εγώ ένα γεια

marmin είσαι το αντίθετο από μένα!!! ένα και μετά δύο! μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες σας και από μένα!

έχω δίδυμα κορίτσι - αγόρι 26 μηνών και ένα μπέμπη 9 μηνών

σας διαβάζω που και που και είπα να γράψω κι εγώ ένα γεια

marmin είσαι το αντίθετο από μένα!!! ένα και μετά δύο! μπράβο σου!

Καλως ηρθες! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σε όλες σας και από μένα!

έχω δίδυμα κορίτσι - αγόρι 26 μηνών και ένα μπέμπη 9 μηνών

σας διαβάζω που και που και είπα να γράψω κι εγώ ένα γεια

marmin είσαι το αντίθετο από μένα!!! ένα και μετά δύο! μπράβο σου!

Και τελείως ανυποψίαστοι!! Να σου ζήσουν!! Κοντά κοντά κ εσένα!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

..ελπίζω να είστε όλες καλά! Είχα καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω ανελιππώς.Εμείς είχαμε εξελίξεις..είχαμε μετακόμιση στην Κύπρο! Έτυχε δουλειά στο σύζυγο για τρεις μήνες και ήρθαμε οικογενειακώς με τα διδυμάκια μας μιας κι εγώ έχω ακόμα την άδεια μητρότητας. Ωραία η αλλαγή (έχει κι ωραίο καιρό εδώ) αλλά λίγο κουραστικά για μένα, καθώς όταν είναι στη δουλειά ο αντρας μου είμαι τελείως μόνη με τα παιδιά.

Εύνοια καλωσήρθες στην παρέα μας! Μπράβο σου με τα τρία παιδάκια, θα έχεις τρελό τρέξιμο αλλά και τριπλή χαρά ε? Εγώ έχω δίδυμα αγοράκια δέκα μηνών.

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον αυτά που γράφετε για τις δραστηριότητες. Σκεφτόμουν κι εγώ να τους πάω κάπου, να βλέπουν κι άλλα παιδάκια, να προετοιμάζονται για όταν θα πάνε παιδικό σταθμό αλλά έτυχε το ταξίδι και πήρε αναβολή το πλάνο. Θα τους πάω από Δεκέμβρη, όταν γυρίσουμε με το καλό. Έχετε δίκιο που λέτε ότι είναι ακριβά ειδικά για δύο παιδιά. Εγώ σκέφτομαι κάποια δραστηριότητα ομαδική σαν αυτή που έγραψε η Μαρίλιω. Για babyswimming δεν ξέρω, έρχεται και χειμώνας και θα έχει λίγο ταλαιπωρία και κούραση με τα ντουζ, τα μαγιώ και αυτά. Αφήστε που δεν υπάρχουν και πολλά κολυμβητήρια στην Αθήνα σε όλες τις περιοχές.

Μαριλιω όταν γυρίσουμε θα σου στείλω πμ να μου πεις τη γνώμη σου για αυτό το κέντρο παιδικής δραστηριότητας που τα πηγαίνεις γιατί υπάρχει ένα κοντά στο σπίτι μας. Εμένα μου είχαν πει πολύ καλά λόγια για ένα στην Αγία Παρασκευή, το play.. (δεν το γράφω ολόκληρο) αλλά μας πέφτει λίγο μακρυά.

Τελικά συναντηθήκατε? Ελπίζω να συναντηθήκατε και να ξανασυναντηθείτε προς Χριστούγεννα που θα έχουμε γυρίσει για να μπορώ να έλθω κι εγώ. Θα τα ξαναπούμε.. Σας φιλώ όλες!

ΥΓ. Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι πρακτικής φύσης..αν θυμάστε να μου πείτε. Εμένα τα μωράκια μου είναι 10 μηνών και ενώ είναι σε φάση απογαλακτισμού τους δίνω ακόμα λίγο γάλα μετά το φρούτο και το μεσημεριανό τους (λίγο..90-120 γρ). Εσείς τί κάνατε? Δίνατε μόνο πρωί-βράδυ? Η παιδίατρος είπε οκ μετά το μεσημεριανό αλλά να τους κόψω το γάλα μετά το φρούτο. Εγώ συνεχίζω να τους το δίνω γιατί χορταίνουν καλύτερα και χαλαρώνουν. Η παιδίατρος μου είπε να δίνω το πολύ 60 γρ. Εσείς τί κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα. Διαβασα πολλα απο αυτα που γραψατε αλλα δε θυμαμαι πολλα για να σχολιασω. Εμεις δραστηριοτητες δεν εχουμε ξεκινησει ακομα. Σκεφτομουνα να αρχισουνε μουσικοκινητικη αγωγη αλλα τωρα που πλησιαζει η γεννα το ανεβαλα. Ισως απο τη νεα χρονια. Κατα τα αλλα οι μικρες μεγαλωνουν,ζωηρευουν αλλα ειναι κ αξιαγαπητες! Μικρα παιδακια πλεον! Εγω μπηκα στον 8ο κ αρχες Δεκ ερχεται κ η μπεμπα


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...