Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      • Ευχή 1

Περι ανεμων και υδατων...


Recommended Posts

Κορίτσια θελω την γνώμη σας, αδιαθετησα στις 20 Μαρ και δεν εχω σταθερο κυκλο μετα απο την αποξεση που ειχα, ο μικροτερος κυκλος μου ειναι 31 μερες και ο μεγαλυτερος 42 μερες!!!!!! Εχθες ειχα λίγο ροζ αιματάκι και σήμερα εχω πιο πολύ!!!!! Να ανησυχήσω????


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα ηταν διακοπη στον πεμπτο μηνα αφου το παιδι επασχε απο μεσογειακη αναιμια :-(

ασε αυριο συμπληρωνεται ενας χρονος και ειμαι σημερα πολυ χαλια να σου πω την αληθεια θελω να κανω δευτερο παιδακι αλλα φοβαμαι κιολας μην περασω ξανα τα ιδια γιατι ηταν προχωρημενη εγκυμοσυνη και το ειχα νιωσει το κακομοιρο...

εχετε στιγμα?κληρονομικοτητα??

το πρωτο σου παιδι ολα οκ ετσι δεν ειναι??γιατι βρε να μην προσπαθησετε πάλι?!

δεν θελω ηττοπάθειες!!

ολα θα πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θελω την γνώμη σας, αδιαθετησα στις 20 Μαρ και δεν εχω σταθερο κυκλο μετα απο την αποξεση που ειχα, ο μικροτερος κυκλος μου ειναι 31 μερες και ο μεγαλυτερος 42 μερες!!!!!! Εχθες ειχα λίγο ροζ αιματάκι και σήμερα εχω πιο πολύ!!!!! Να ανησυχήσω????

μαγδουλα τον γιατρο σου τωρα!!!

ισως ειναι κυστη λεω εγω μου ειχε συμβει πριν κανα χρονο και ειχα αδιαθετησεις 2 φορες σε ενα μηνα ......εφυγε μονη της χωρις φαρμακα

Link to comment
Share on other sites

Mariaefi, έχω την εντύπωση ότι.....ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!Αχ, μακάρι να είσαι. Το τι χαρές θα ρίξουμε επιτέλους εδώ μέσα...Μάγδα μου, αν συνεχίσεις μέχρι αύριο να έχεις αιματάκι κάνε μία επισκεψη στο γιατρό. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Αννα25 λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Ελπίζω σύντομα να έρθει ένα μωράκι για να καλύψει το κενό.

Εγώ είμαι πολύ καλύτερα σήμερα. Εχω λίγα τσουξίματα άλλα όχι όπως χθες...Τι ωραία να μην σε ενοχλει τίποτα! Υγεία τελικά πάνω από όλα!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

υγεια πάνω απο ολα δεν το συζητω κοριτσια αυτο!!να μαστε καλα και μεις και οι συντροφοι μας και τα παιδια μας και ολοι γυρω μας!!

και μερες Αγιες όπως αυτες το θαυμα της Αναστασης και το Αγιο Φως να πλυμμηριζει την καρδια μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, σταμάτησαν τα καφε και πηρα τηλ τον γιατρό, μου είπε να μην δώσω σημασία και αφού δεν εχω σταθερο κυκλο μπορει να ειναι ωορηξια!!!! Κορίτσια κανει την Μεγαλη εβδομάδα???? Εγω υπολόγιζα οτι θα ξεκινουσα μετα την Ανασταση αφου τελευταίος κύκλος 31 μερών γόνιμη θα είχα την 2η μερα του Πάσχα, τωρα τι να κάνω δεν ξερω!!!!!!!!!!!!!!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε Μάγδα μου κι εγώ Μ. Παρασκευή θα έχω ωορρηξία.. αλλά δεν θέλω εκείνη την μέρα. Αν και είναι για ιερό σκοπό!!! Έχεις πάρει αυτά τα τεστάκια που δείχνουν ωορρηξία; Πώς βγάζεις άκρη;


pD6up3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σταθερό κυκλο και συνηθως εχω μεγάλο κύκλο!!!!!!!

Απο42 μέρες που ξεκίνησε (μετά απο αποξεση) τώρα εφτασε στης 31, δεν ξέρω εαν μειώνετε!!!

Την τελευταία φορά ετυχε να δουμε οτι έκανα ωορηξια όταν είμουν στον γιατρό, την 17 ημερα!!! Τωρα είμαι στην 11!!!!!!!! Συνήθως (τωρα τελευταία) έχω σταγόνες την ημέρα της ωορηξίας, γι' αυτό και αγχώθηκα!!!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχετε στιγμα?κληρονομικοτητα??

το πρωτο σου παιδι ολα οκ ετσι δεν ειναι??γιατι βρε να μην προσπαθησετε πάλι?!

δεν θελω ηττοπάθειες!!

ολα θα πανε καλα!!

Ναι εχουμε το στιγμα και οι δυο ευτυχως η μικρη μας ειναι μια χαρα απλα εχει και αυτη το στιγμα.

Βασικα εχουμε κανα διμηνο που ξεκινησαμε τις προσπαθειες και ελπιζω οταν ερθει το μωρακι να πανε ολα καλα οπως την πρωτη φορα...

αντε να εχεις και εσυ καλα νεα να μας δωσεις θετικη ενεργεια χαχαχα:tongue:

Link to comment
Share on other sites

ελενιτσα μου,συγγνωμη που αργησα να απαντησω. Τη συνταγη για τα σμυρνεϊκα την εγραψα στο ποτε θα γινω επιτελους μανουλα. Μπες εδω,για να μην την ξαναγραφω. http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=257&page=707 η συνταγη για τα τσουρεκια ειναι πολυπλοκη,αλλα αξιζει τον κοπο! Εμενα μου πετυχαινουν παντα,αλλα θελει να εισαι μια μερα ολοκληρη σπιτι,γιαυτο φετος δεν θα τα φτιαξω. Επιστρεφωωω...


ένα μήλο την ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

τσουρεκια. Υλικα για μια δοση. 14 κομματια. Εγω κανω τη μιση,συνηθως.

Ξυσμα 2 πορτοκαλιων

Μισο κιλο βουτυρο

3 ποτηρια γαλα

15 αυγα συν ενα για αλλειμα

330γρ. μαγια νωπη

1 κιλο ζαχαρη

1 κουτ. γλυκου μαστιχα και

1 κουτ.γλυκου μαχλεπι κοπανισμενα στο γουδι

1 κουτ. σουπας κοφτη αλατι

Αλευρι φρυγανιας η σκληρο. Εγω τωρα τελευταια παιρνω το Robin Ηοοd για τσουρεκια. Περιπου 3 κιλα.

Σουσαμι αν θες

Αυγα βαμμενα κοκκινα.

Προεργασια... Συγκεντρωνεις ολα τα υλικα και προετοιμαζεις το ξυσμα,το μαχλεπι&τη μαστιχα,να ταχεις ετοιμα.

Τη μαγια την εχεις βγαλει απ το ψυγειο για μια ωρα το λιγοτερο. Σε ενα μεγαλο μπωλ για να μη χυθει, θρυμματιζεις τη μαγια,τη λιωνεις με ενα ποτηρι χλιαρο γαλα,το βγαζεις απ τη δοση και βαζεις 2 κουτ. της σουπας ζαχαρη απ τη δοση. Το γαλα ναναι ζεσταμενο οσο να αντεχει το δακτυλο μας ευχαριστα,δηλ. οσο ζεσταινουμε το νερο για να κανεις μπανιο. Διαλυεις απαλα με το χερι τη μαγια στο γαλα και σκεπαζεις το ζυμαρι της μαγιας με πετσετα. Την αφηνεις να γινει και γρηγορα ξεκινας τη κυριως ζυμη.

Εκτελεση.

Βαζεις σε μια μεγαλη λεκανη τα αυγα,τα σπας,τα χτυπας λιγο. Μετα ριχνεις τη ζαχαρη το μαχλεπι και τη μαστιχα,το ξυσμα και το αλατι. Αφου τα ανακατεψεις καλα,ζεσταινεις το βουτυρο,αν εχεις μηχανημα ζυμωτη το ζεματας,αλλιως οσο το αντεχεις και το ριχνεις σιγα σιγα ανακατευοντας για να μη ψηθουν τα αυγα. Με τον ιδιο τροπο ζεσταινεις και ριχνεις και το γαλα.ριχνεις το ζυμαρι της μαγιας τη λιωνεις οσο μπορεις και ριχνεις αλευρι οσο παρει. Η ζυμη ναναι μαλακη αλλα να μην κολλαει. Αν την εκανες σκληρη,την αφρατευεις με ζεστο βουτυρο. Σκεπαζεις τη λεκανη με πετσετα και κουβερτα απο πανω. Ναναι μεγαλη η λεκανη,μην ξεχειλισει! Οταν ανεβει η ζυμη,πλαθεις τα τσουρεκια χωρις να παιδευεις πολυ το ζυμαρι,τα αφηνεις λιγο και τα βαζεις αραια στο ταψι. Αλοιφεις με αυγο κι αν θες ριχνεις σουσαμι. Ψηνεις σε προθερμασμενο φουρνο σε βουτυρωμενο ταψι,140 βαθμοι κελσιου επι 45 λεπτα. Οταν τα βγαλεις,οσο ειναι ακομα ζεστα,αφαιρεις λιγο εκει που θες να βαλεις το αυγο και το ζουλας. Καλη επιτυχια! Μου ανοιξε η ορεξη! Α,ξεχασα.βουτυρο φυτικο. Εγω βαζω βιταμ η φυτινη.


ένα μήλο την ημέρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...