Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Παλινδρομη κυηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω κοπελα μου . Κοιτα οι δυο πρωτες εγκυμοσυνες κυλισαν φυσιολογικα και χωρις κανενα τετοιο προβλημα . Εντα3ει σιγουρα οταν εχεις ηδη οικογενεια και ηδη 2 παιδια δεν μπορει να πονεσεις οσο μια γυναικα που δεν εχει . Ειναι αληθεια αυτο και σιγουρα και χρονο ιδιαιτερο στο μυαλλο να το σκεφτεις. Δεν το εψαξα , οχι λογο οικονομικων , δεν ηθελα . Δεν ξερω αμα εκανα καλα τελικα και θα σου πω γιατι . Ο μιρκοτερος μου γιος ναι μεν γεννηθηκε και ολα καλα ομως εχει ενα σπανιο συνδρομο που ονομαζεται κλιπελ-φειλ . Ειναι εξαιρετικα σπανιο συνδρομο ( 1 στις 20000 γεννησεις) και εχει κατα κυριο λογο να κανει με σκελετικες ανωμαλιες και "λαθος" αναπτυξη σπονδυλικης στηλης . Θα μπορουσε κατα επεκτασην να εχει και καρδιολογικα ή και πνευμονολογικα προβληματα . Καθως και καποιου ειδους νοητικη υστερηση . Ο γιοκας μου ειναι τυχερος . Αντιμετωπιζει μονο σκελετικα προβληματα δομικης φυσεως στην σπονδυλικη του στηλη στο επιπεδο της αυχενικης μοιρας . Παλαιοτερα υπηρχε εντονη δυσμορφοια στο προσωπο του αλλα πλεον δεν το πιανει το ματι . Περπαταει κανονικα . ΕΙναι παλαβουτσικος και πραγματικα πανεξυπνος . Θα χρειαστει μια επεμβαση στον ωμο του και αλλη μια στην Αμερικη στους ενωμενους σπονδυλους διοτι η σταση του σωματος του "γερνει" ελαφρως πλεον ευτυχως προς τα δεξια . Αν και για να ειμαι ειλικρινης τουτη την επεμβαση δεν την αναλαμβανουν εδω και δεν ξερω τι αποτελεσματα θα εχουμε απο την Αμερικη . Ειμαι αυτη τη στιγμη που μιλαμε εγκυος στο 4ο απροσδοκητα , ομως 11η εβδομαδα θα κανω ληψη τροφοβλαστης πλεον γιατι συγκεντρωνω ποσοστα για να γεννησω παλι παιδακι με το ιδιο συνδρομο .

Vikaki ευχομαι ολα να πανε καλα....και να εχεις μια τελειομηνη και ομορφη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες...miamia η αντιβιωση ηταν για μικροβια που πηρα το βραδυ πριν την αποξεση και το αλλο το χαπακι παλι κατι τετοιο πρεπει να ηταν..ουτε υποθετα ουτε χαπια αν εννοεις για να ξεκινησει η διαδικασια αποβολης απο μονη της..και απλως με πηραν με ναρκωσαν 10 λεπτα και τελος..ουτε ενιωσα κατι απο πονο πριν την αποξεση ουτε αιμα ουτε τουαλετα.ευτυχως δεν ενιωσα τιποτα ουτε πριν ουτε μετα..εμενα ο γιατρος μου τιποτα δεν μ εδωσε κατα τη διάρκεια της εγκυμοσυνης.γιαυτο ρωτησα για φολικο οξυ γιατι στις περισσοτερες που εχω ρωτησει επερναν και διαβασα οτι κανει καλο.ksofaki ο γιατρος σου ειπε για τις βιταμίνες?miamia γιαυτο κ εγω θελω να κανω τις εξετασεις πριν ξανα ξεκινησω για νε εχω περισσοτερες πιθανοτητες για μια επιτυχημένη τελειομηνη δευτερη εγκυμοσυνη..εσυ λογικα αμα δεν το εψαχνες πολυ πιθανο δεν ηταν να καταλήξει κ η δευτερη οπως η πρώτη???τελος καλο ολα καλα ομως και πιστευω οτι κ για ολες μας ολα θα πανε καλα απο εδω και περα..αυτο ψυχολογια και θετικες σκεψεις βεβαια μν τα αφηνουμε και ολα στην τυχη τους...

Τελικά ούτε εγώ πόνεσα,λίγο μετα όπως όταν έχεις περίοδο,γιατί εγώ πονάω γενικά.Εγώ ολο περπάτημα έκανα κ shopping therapy!!

Το μονο που ξέρω είναι ότι τώρα πήγαν καλά,όπως κ να είχε δε θα το ρισκαρα,,έκανα τις ενέσεις μου,πρόσεχα αρκετά,όχι βάρη,όχι πολυ σκύψιμο,όχι σεξ!!χαχα!

Κανε ότι θεωρείς σωστό κ ότι θα σε βοηθήσει σε επόμενη εγκυμοσύνη!Τα καλύτερα εύχομαι απο καρδιάς!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι η τελευταία φορά, γιατί δεν ξέρω πόσο μπορώ να αντέξω!

Ο καρυότυπος έδειξε χρωμοσωμία 13, δηλαδή σύνδρομο ντάουν. Δεν έχω παιδάκι ακόμα... αν είχα τουλάχιστον, θα ήταν μία παρηγοριά, αλλά δεν...

Εσένα η πρώτη σου? έχεις άλλο παιδάκι?

Εκτός απο καρυοτυπο εμβρύου έχεις κάνει εξετάσεις σε σένα?Για θρομβοφιλια,πολύ βασικό,μικροβ ια??

Τουλάχιστον ξέρεις το λόγο.Τις άλλες δυο φορές σε ποια εβδομάδα συνέβη?Είχες κάνει πάλι καρυοτυπο??

Την επόμενη θα ειναι η τυχερή σου,προσοχή,υπομονή,όχι άγχος,αισιοδοξία κ πίστη στο θεό!Εγώ το γιο μου πάντως τον εχω τάξει,θα τον βαφτισω Φανουριο,νιώθω ότι ο Άγιος με βοήθησε πολύ κ γενικά η πίστη μου κ η επιθυμία μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα να ρωτάς... εξάλλου έτσι μαθαίνουμε και πράγματα που ίσως να μην έχουμε σκεφτεί. Η πρώτη εγκυμοσύνη, που ήταν δίδυμα, μεγάλωσαν γρήγορα μέσα στη μήτρα, με αποτέλεσμα να μην χωράνε, να αρχίσουν συσπάσεις και μου προκάλεσαν τοκετό στον 5ο μήνα, όπου όμως δεν μπορούσαν να επιβιώσουν ακόμα... το επόμενο ήταν παλίνδρομη στην 8η βδομάδα, που δεν το ψάξαμε, γιατί απλά συμβαίνει και τώρα αυτό που έχω πει νωρίτερα.

Ναι το φιλισιν κάνει καλό, ακόμα και πριν την εγκυμοσύνη... ίσως πρέπει να το παίρνουμε ακόμα νωρίτερα, όπως είπε και η addi.

Νίνα που μένεις αν επιτρέπεται??Είχε δει ο γιατρός ότι μεγάλωναν τόσο γρήγορα?Στο λέω γιατί ξέρω περίπτωση με τριδυμα που αφαίρεσαν τα δυο κ έμεινε το 1 με αμνιοπαρακεντηση κάπως,γύρω στον 4ο μηνα.

Εγώ φιλισιν έπαιρνα συνεχώς.Κ Πριν τη σύλληψη,

Link to comment
Share on other sites

Xenia2912 λυπαμαι πολυ γιαυτα που περασες!

Ευχομαι να ερθουν απο εδω και περα μονο χαρουμενες στιγμες για ολες μας!

Συμφωνω για περαιτερο εξετασεις και ας κοστιζουν...πχ θρομβοφιλιας τα ΝΚ κυταρρα .... Για να ειμαστε και ησυχες!

Γνωστη μου που της συνεβει 2 φορες....εκανε τα παντα δεν βρηκε αιτια και την 3η φορα πηγαν ολα καλα κ εχει το μωρακι της τωρα!

Πραγματικα δεν ξερω τι να πω.....τοσο συχνο!!

Και ο δικος μου γιατρος....σε δημοσιο ειναι...αλλα και σε ιδιωτικο....και ειχα προτιμησει το δημοσιο...αλλωστε και ο ιδιος μου το ειπε!!!Θεωρω κ εγω υπερβολη τα 3000 ευρω....απλα λογω χωρου!!!Μια χαρα δημοσια εχουμε στην Αθηνα...ειδικα για γυναικολογικα

Κορίτσια σας γράφω γιατί θέλω να σας βοηθησω!!!Τα ΝΚ τα έκανα κ εγώ κ ο ανοσολογος που πηγα μου προτεινε τις Παναγίας τα μάτια που λέμε!Κ φυσικά με αρκετα χρήματα!!Δεν έκανα κτ για αυτα,γιατί αιματολογος κ γυναικολόγος κορυφή στα Γιάννενα,που ερχόταν κόσμος απο παντού σ αυτόν,μέχρι Κέρκυρα κ Ορεστιάδα συναντησα,Μου είπαν ότι τα ΝΚ ειναι ξεπερασμένες αντιλήψεις,δεν ισχύουν κ τα κάνουν για να τρώνε τα λεφτά απο τον κοσμάκη!Βασιζόμενοι στην ατυχία κ στον πόνο τους,Εγώ δεν έκανα τπτ για τα ΝΚ κ ήταν πολυ αυξημενα!Ο γιος μου κοιμάται στην κούνια του αυτή τη στιγμη ο δοξαζω το Θεό για αυτό.

Εγώ ειχα πάει σε ιδιωτικό κέντρο για εξετάσεις στην Αθήνα,πολύ καλος ο ανοσολογος,σου περνάει ιστορικό κ σου βάζει να κάνεις εξετάσεις για αυτά που θεωρεί ότι μπορεί να ευθύνονται!Προσοχή κ η παραμικρή λεπτομέρεια ειναι σημαντική,Φυσικά κ τα λεφτά ειναι πολλά άλλα...Σε όλα δώστε βάση,Κάντε ότι σας πει,εκτός απο ΝΚ!Μπορείτε να πάτε να σας πει γνώμη ,να σας γράψει τις εξετάσεις κ να πάτε αλλού να τις κάνετε,σε νοσοκομείο,πονηριά αλλά πιο οικονομικό!Α!Τώρα μου ήρθε φλάσια σε κπ Νοσοκομείο Αθηνας ή Λαϊκό ή Αλέξανδρος έχει τμήμα καθ εξιν αποβολών,με 3 κ πάνω δικαιούσαι εξετάσεις!Ψαχτε το!!Κανονιστεί με γιατρό να σας γράψει ότι είχατε 3 παλινδρομες ή αποβολές για να πατε εκεί για εξετάσεις!Ελπίζω να βοήθησα!!

Όποια θέλει της στέλνω όμως το κέντρο που πήγα για εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας γράφω γιατί θέλω να σας βοηθησω!!!Τα ΝΚ τα έκανα κ εγώ κ ο ανοσολογος που πηγα μου προτεινε τις Παναγίας τα μάτια που λέμε!Κ φυσικά με αρκετα χρήματα!!Δεν έκανα κτ για αυτα,γιατί αιματολογος κ γυναικολόγος κορυφή στα Γιάννενα,που ερχόταν κόσμος απο παντού σ αυτόν,μέχρι Κέρκυρα κ Ορεστιάδα συναντησα,Μου είπαν ότι τα ΝΚ ειναι ξεπερασμένες αντιλήψεις,δεν ισχύουν κ τα κάνουν για να τρώνε τα λεφτά απο τον κοσμάκη!Βασιζόμενοι στην ατυχία κ στον πόνο τους,Εγώ δεν έκανα τπτ για τα ΝΚ κ ήταν πολυ αυξημενα!Ο γιος μου κοιμάται στην κούνια του αυτή τη στιγμη ο δοξαζω το Θεό για αυτό.

Εγώ ειχα πάει σε ιδιωτικό κέντρο για εξετάσεις στην Αθήνα,πολύ καλος ο ανοσολογος,σου περνάει ιστορικό κ σου βάζει να κάνεις εξετάσεις για αυτά που θεωρεί ότι μπορεί να ευθύνονται!Προσοχή κ η παραμικρή λεπτομέρεια ειναι σημαντική,Φυσικά κ τα λεφτά ειναι πολλά άλλα...Σε όλα δώστε βάση,Κάντε ότι σας πει,εκτός απο ΝΚ!Μπορείτε να πάτε να σας πει γνώμη ,να σας γράψει τις εξετάσεις κ να πάτε αλλού να τις κάνετε,σε νοσοκομείο,πονηριά αλλά πιο οικονομικό!Α!Τώρα μου ήρθε φλάσια σε κπ Νοσοκομείο Αθηνας ή Λαϊκό ή Αλέξανδρος έχει τμήμα καθ εξιν αποβολών,με 3 κ πάνω δικαιούσαι εξετάσεις!Ψαχτε το!!Κανονιστεί με γιατρό να σας γράψει ότι είχατε 3 παλινδρομες ή αποβολές για να πατε εκεί για εξετάσεις!Ελπίζω να βοήθησα!!

Όποια θέλει της στέλνω όμως το κέντρο που πήγα για εξετάσεις!

miamia ναι και εγω δεν τρελαθηκα να τα κανω αυτα τα ΝΚ , αλλα κυριως ψυχολογικα , δεν εδειξαν κατι ανησυχητικο , οποτε το προσπέρασα , ειναι τελικα θεμα γιατρου , γιατι πολλοι τα προτεινουν !καποιες οντως μια θεραπεια μετα τις βοηθησε , τωρα τυχη η βοηθησαν πραγματατικα δεν ξερω !

Σημαντικα για εμενα ειναι η θρομβοφιλια που εννοειτε εκανα , καθως και καλλιεργεια ! Αρα ειμαι ησυχη ...και απλα με το καλο να ερθει ενα μωρακι τελειομηνο !

Παντως η αληθεια ειναι οτι οντως μετα τις 3 τπ ψαχνουν και θεωρειται προβλημα , ακομη και στις 2 παλι τυχαιο λενε ! Δυστυχως συμβαινει...μακαρι να μην χρειαζοταν να το βιωσει καμια !

Ομως η ζωη συνεχιζεται , πρεπει να ειμαστε θετικες και οποως οι περισσοτερες που τα καταφεραν μετα , ετσι νομιζω και εμεις σιγα σιγα θα ζησουμε το πολυποθητο !

Ενα φιλακι στον μπεμπακο σου !!!

Φιλια σ ολα τα κοριτσια !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τελικα η εγκυμοσυνη δεν αναπτυσοταν . Το ξεραμε απο παρασκευη σημερα τελειωσε . Ολα καλα . Καπου εδω τελειωνει και η εμπειρια μου ως εγκυος και απολαμβανω απλα το ρολο μου ως μαμα .


JowFp2.png

QcY2p2.png

a6nEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι Vikaki40.Εχεις ομως τα παιδακια σου και ειδικα τον μικρουλη τυραννο σου.;)Χρειαστηκε να κανεις αποξεση η τελειωσε απο μονο του?Βαλε τον μικρο σου να σου κανει τα κολπα του για να ξεχνιεσαι οσο γινεται...και θα περασει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο καρυοτυπο εμβρύου έχεις κάνει εξετάσεις σε σένα?Για θρομβοφιλια,πολύ βασικό,μικροβ ια??

Τουλάχιστον ξέρεις το λόγο.Τις άλλες δυο φορές σε ποια εβδομάδα συνέβη?Είχες κάνει πάλι καρυοτυπο??

Την επόμενη θα ειναι η τυχερή σου,προσοχή,υπομονή,όχι άγχος,αισιοδοξία κ πίστη στο θεό!Εγώ το γιο μου πάντως τον εχω τάξει,θα τον βαφτισω Φανουριο,νιώθω ότι ο Άγιος με βοήθησε πολύ κ γενικά η πίστη μου κ η επιθυμία μου.

Θελεις σε παρακαλω να μου πεις ακριβως τις εξετασεις που εκανες?Αν δεν σου κανει κοπο.Ρε κοριτσια εγω οσο περναει ο καιρος νιωθω πιο περιεργα γι 'αυτο και προτεινα να συζητησουμε και κατι εκτος απο αυτο.Ξερω κι εγω ομως τι?Κατι για να ξεχνιομαστε.Οι υπολοιπες ειστε ολες καλα???

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι Vikaki40.Εχεις ομως τα παιδακια σου και ειδικα τον μικρουλη τυραννο σου.;)Χρειαστηκε να κανεις αποξεση η τελειωσε απο μονο του?Βαλε τον μικρο σου να σου κανει τα κολπα του για να ξεχνιεσαι οσο γινεται...και θα περασει σιγα σιγα.
Σε ευχαριστω πολυ , ναι ναι τελικα χρειαστηκε και η επεμβαση .Εντα3ει καλα ειμαι , λιγο κουρασμενη αλλα καλα .

JowFp2.png

QcY2p2.png

a6nEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θελεις σε παρακαλω να μου πεις ακριβως τις εξετασεις που εκανες?Αν δεν σου κανει κοπο.Ρε κοριτσια εγω οσο περναει ο καιρος νιωθω πιο περιεργα γι 'αυτο και προτεινα να συζητησουμε και κατι εκτος απο αυτο.Ξερω κι εγω ομως τι?Κατι για να ξεχνιομαστε.Οι υπολοιπες ειστε ολες καλα???

Καλημερα!!!

Αυτα τα ξεσπασματα στην ψυχολογια μας ειναι λογικο...αλλωστε και προσφατο ηταν και δυνατο σοκ...ολο αυτο!

Μονο ο χρονος ειναι γιατρος γιαυτο.....και οσο μπορουμε καθε μερα και πιο αισιοδοξες!!!

Που θα παει...θα ερθουν κ τα ευχαριστα!!!

Εγω εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας ,καλλιεργεια για ουρεοπλασμα κλπ και αυτα τα ΝΚ καθως κ εναν υπερηχο στον γιατρο!

Τωρα κοιταω μπροστα και ευχομαι να ερθει ενα τελειομηνο μωρακι!

Τα φιλια μου σ ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...