Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Παλινδρομη κυηση


Recommended Posts

ksofaki προσπαθω μωρε αλλα ειδικα χθες ηταν η χειροτερη μερα.δεν ξερω γιατι.Νομιζα οτι επαναλαμβανοταν...Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.Ολες πρεπει να κοιταμε μονο μπροστα...Με τον καιρο θα απαλυνει...που θα παει...xristina5-9 μην ταλαιπωρεισαι με σκεψεις και αποριες γιατι κι εγω ετσι την παταω...Εγω επαιρνα filicine πριν μεινω εγκυος και το συνεχισα και μολις μπηκα στον τεταρτο μου εδωσε σιδηρο και βιταμινη c.Εμεις που το στειλαμε για ιστολογικη εγινε οπως ειπες.Δεν εδειξε τιποτα.

Θα τα καταφερουμε κ εμεις.....οπως και οι κοπελες εδω!

Θα ερθει ενα υγιες μωρακι κ ολα θα ειναι μια παλια αναμνηση!

Και εγω μονο φιλισιν επαιρνα....τωρα πινω τις βιταμινες πρεγκνακερ κονσεπτιον που εχουν και φολικο και αλλες βιταμινες που βοηθουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χριστίνα είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες-σκέψεις με σένα!Γιατί θα πρέπει να περάσω κτ τέτοιο κ δεύτερη κ τρίτη φορά αφού υπάρχει η επιλογή να το ψάξω κ να βρω κπ αιτία!Εγώ είχα αίμα 10 μέρες άλλοτε λίγο,άλλοτε πιο πολύ.Σε ενα μη να απο την απόθεση μου ήρθε η περίοδος κ ήταν ανώδυνη σε σχέση με τις άλλες φορές,η τότε γιατρός μου μου είχε πει ότι είχα 2 πολυποδες που τους αφαίρεσε κατά την αποξεση,θεώρησα ότι λόγω αυτών πονούσα τόσο στις περιόδους μου,μετα δε ξαβαπονεσα τόσο πολύ σε περίοδο.Την αποξεση την έκανα σε ιδιωτική κλινική όπου ξεγεννουσε η εν λόγω γιατρός μου,350 δώσαμε ή παραπάνω!Δε θυμάμαι ήταν αυτό που με απασχόλησε λιγότερο!Έσκασα κ 250 για καρυοτπο εμβρύου.Το τι βρέθηκε αν διαβάσετε την ιστορία μου παραπάνω θα δειτε.Εμένα μου είπε να μου δώσει να βάλω υποθετα κολπικα το βράδυ κ πρωί πρωί να παω στην κλινική να μου κάνει την αποξεση,10 λεπτά δουλειά,εγώ φοβήθηκα κ πηγα το πρωί στην κλινική μου έβαλαν τα υποθετα κ εν αν όρο κ μόλις άρχισα να πονάω λίγο,φώναξαν την γιατρό,με έπιασε κ ένα κόψιμο,πηγα τουαλέτα με έβαλαν στην υπέροχη καρέκλα κ σε 10 είχαν όντως τελειώσει,ξυπνησα,σηκώθηκα,πηγα στο δωμάτιο,έκατσα μια ώρα να συνέλθω κ ήρθα σπίτι μου που έφαγα ότι ήθελα,μπουκιά δηλ γιατί ήμουν χάλια που ούτε να φάω δεν ήθελα.Κ εγώ την επόμενη μέρα έκλεισα ραντεβού δεν αντέχω να νιώθω νεκρό το μωρό μου μέσα μου..

Χριστίνα τι χάπια σου έδωσαν κ τελείωσες τσακ μπαμ?

Add I δεν είχε δει κτ ύποπτο τόσο καιρό ο γιατρός σου?Κτλ παράξενο ή διαφορετικό?Πάντως οι πιθανότητες σου δεν ήταν τόσο κακές?Σε συνδυασμό με την απουσία ρινικου οστού δε ξερω.Τι σημαίνει η απουσία ρινικου οστού?Η αμνιοπαρακεντηση τι έδειξε?Είχε σχέση η αμνιοπαρακεντηση με την παύση της καρδιακής λειτουργίας?Σας είχε πει ότι υπήρχε τέτοια πιθανότητα??

Σοφακι τι βιταμίνες ειναι αυτες?

Κορίτσια μιλήστε για αυτο που σας συνέβη,όσο μιλάτε ο πόνος απαλυνεται.Θρηνηστε,κλαψτε,αλλά μην αγχωθητε!!!Δε βοηθάει για επόμενη σύλληψη!Πάρτε το χρόνο σας,Κάντε τις εξετάσεις σας,πάρτε το φιλισιν,όχι άγχος κ βουρ στο ψητό...Θα σας έλεγα να περιμενετε 4 μήνες!Κάντε πράγματα για σας!Πηγαίνετε για ψωνια,για καφέ,ενα ταξίδι με το σύζυγο!Αν δουλεύετε βοηθάει πολύ!!Ο καιρός θα περάσει πολύ γρήγορα κ δε θα καταλάβετε ποτέ μείνατε έγκυος,ποτέ γεννησατε κ πότε μεγάλωσε το μικρό σας ανθρωπάκι!

Σας εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου σύντομα μια καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Θα περιμένω νέα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες-σκέψεις με σένα!Γιατί θα πρέπει να περάσω κτ τέτοιο κ δεύτερη κ τρίτη φορά αφού υπάρχει η επιλογή να το ψάξω κ να βρω κπ αιτία!Εγώ είχα αίμα 10 μέρες άλλοτε λίγο,άλλοτε πιο πολύ.Σε ενα μη να απο την απόθεση μου ήρθε η περίοδος κ ήταν ανώδυνη σε σχέση με τις άλλες φορές,η τότε γιατρός μου μου είχε πει ότι είχα 2 πολυποδες που τους αφαίρεσε κατά την αποξεση,θεώρησα ότι λόγω αυτών πονούσα τόσο στις περιόδους μου,μετα δε ξαβαπονεσα τόσο πολύ σε περίοδο.Την αποξεση την έκανα σε ιδιωτική κλινική όπου ξεγεννουσε η εν λόγω γιατρός μου,350 δώσαμε ή παραπάνω!Δε θυμάμαι ήταν αυτό που με απασχόλησε λιγότερο!Έσκασα κ 250 για καρυοτπο εμβρύου.Το τι βρέθηκε αν διαβάσετε την ιστορία μου παραπάνω θα δειτε.Εμένα μου είπε να μου δώσει να βάλω υποθετα κολπικα το βράδυ κ πρωί πρωί να παω στην κλινική να μου κάνει την αποξεση,10 λεπτά δουλειά,εγώ φοβήθηκα κ πηγα το πρωί στην κλινική μου έβαλαν τα υποθετα κ εν αν όρο κ μόλις άρχισα να πονάω λίγο,φώναξαν την γιατρό,με έπιασε κ ένα κόψιμο,πηγα τουαλέτα με έβαλαν στην υπέροχη καρέκλα κ σε 10 είχαν όντως τελειώσει,ξυπνησα,σηκώθηκα,πηγα στο δωμάτιο,έκατσα μια ώρα να συνέλθω κ ήρθα σπίτι μου που έφαγα ότι ήθελα,μπουκιά δηλ γιατί ήμουν χάλια που ούτε να φάω δεν ήθελα.Κ εγώ την επόμενη μέρα έκλεισα ραντεβού δεν αντέχω να νιώθω νεκρό το μωρό μου μέσα μου..

Χριστίνα τι χάπια σου έδωσαν κ τελείωσες τσακ μπαμ?

Add I δεν είχε δει κτ ύποπτο τόσο καιρό ο γιατρός σου?Κτλ παράξενο ή διαφορετικό?Πάντως οι πιθανότητες σου δεν ήταν τόσο κακές?Σε συνδυασμό με την απουσία ρινικου οστού δε ξερω.Τι σημαίνει η απουσία ρινικου οστού?Η αμνιοπαρακεντηση τι έδειξε?Είχε σχέση η αμνιοπαρακεντηση με την παύση της καρδιακής λειτουργίας?Σας είχε πει ότι υπήρχε τέτοια πιθανότητα??

Σοφακι τι βιταμίνες ειναι αυτες?

Κορίτσια μιλήστε για αυτο που σας συνέβη,όσο μιλάτε ο πόνος απαλυνεται.Θρηνηστε,κλαψτε,αλλά μην αγχωθητε!!!Δε βοηθάει για επόμενη σύλληψη!Πάρτε το χρόνο σας,Κάντε τις εξετάσεις σας,πάρτε το φιλισιν,όχι άγχος κ βουρ στο ψητό...Θα σας έλεγα να περιμενετε 4 μήνες!Κάντε πράγματα για σας!Πηγαίνετε για ψωνια,για καφέ,ενα ταξίδι με το σύζυγο!Αν δουλεύετε βοηθάει πολύ!!Ο καιρός θα περάσει πολύ γρήγορα κ δε θα καταλάβετε ποτέ μείνατε έγκυος,ποτέ γεννησατε κ πότε μεγάλωσε το μικρό σας ανθρωπάκι!

Σας εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου σύντομα μια καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Θα περιμένω νέα σας!!

καλημερα σ ολα τα κοριτσακια !

Και εγω σε ιδιωτικο νοσοκομειο την εκανα , σε μια ωρα ειχα ηδη φυγει ! Μου εκαναν καρδιογραφημα και πιεση και μετα στην γνωστη καρεκλα απλα πιο μεγαλη , μια μεθη ( δεν καταλαβα τιποτα ) ξανα βρεθηκα στο δωματιακι της αναμονης ! Δεν ειχα καμια ενοχληση....ελαχιστο αιμαι οπως ειπα ....και σπιτι οπου μπορουσα να κανω οτι ηθελα και πραγματικα , βγηκα και λιγο εξω ..πιο πολυ για να μην σκεφτομαι !!! Για την ιστολογικη , εμενα δεν μου πηραν χρηματα , γινεται ουτως η αλλως για να δουν τον λογο ! Ουσιαστικα πληρωσα νοσοκομειο και αναισθησιολογο ! Ευτυχως ηταν ολα καλα !!! Εντελως τυχαιο!!!

miamia οι βιταμινες ειναι αυτες :http://www.ofarmakopoiosmou.gr/gr/el/products/vitabiotics-pregnacare-conception-30-tampletes-voithaei-stin-ygeia-toy-gynaikeioy-anaparagogikoy-systimatos-kai-synepos-stin-ayksisi-ton-pithanotiton-syllipsis?gclid=Cj0KEQiArJe1BRDe_uz1uu-QjvYBEiQACUj6ohBzRJ49q35acGSJ5ekaDLnyO5dAJGaoL4Do8DYm_JUaAgEI8P8HAQ

Επι της ουσιας εχουν και φολικο , ινοσιτολη , βιταμινη D κλπ και εγω μονο φολικο επαιρνα πριν , και ειπα να αλλαξω γιατι αυτο εχει την ακριβη ημερησια ποσοτητα που πρεπει να παιρνουμε σε φιλισιν !!

Αυτα απο εμενα ...να εχουμε μια καλη εβδομαδα !!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες...miamia η αντιβιωση ηταν για μικροβια που πηρα το βραδυ πριν την αποξεση και το αλλο το χαπακι παλι κατι τετοιο πρεπει να ηταν..ουτε υποθετα ουτε χαπια αν εννοεις για να ξεκινησει η διαδικασια αποβολης απο μονη της..και απλως με πηραν με ναρκωσαν 10 λεπτα και τελος..ουτε ενιωσα κατι απο πονο πριν την αποξεση ουτε αιμα ουτε τουαλετα.ευτυχως δεν ενιωσα τιποτα ουτε πριν ουτε μετα..εμενα ο γιατρος μου τιποτα δεν μ εδωσε κατα τη διάρκεια της εγκυμοσυνης.γιαυτο ρωτησα για φολικο οξυ γιατι στις περισσοτερες που εχω ρωτησει επερναν και διαβασα οτι κανει καλο.ksofaki ο γιατρος σου ειπε για τις βιταμίνες?miamia γιαυτο κ εγω θελω να κανω τις εξετασεις πριν ξανα ξεκινησω για νε εχω περισσοτερες πιθανοτητες για μια επιτυχημένη τελειομηνη δευτερη εγκυμοσυνη..εσυ λογικα αμα δεν το εψαχνες πολυ πιθανο δεν ηταν να καταλήξει κ η δευτερη οπως η πρώτη???τελος καλο ολα καλα ομως και πιστευω οτι κ για ολες μας ολα θα πανε καλα απο εδω και περα..αυτο ψυχολογια και θετικες σκεψεις βεβαια μν τα αφηνουμε και ολα στην τυχη τους...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες...miamia η αντιβιωση ηταν για μικροβια που πηρα το βραδυ πριν την αποξεση και το αλλο το χαπακι παλι κατι τετοιο πρεπει να ηταν..ουτε υποθετα ουτε χαπια αν εννοεις για να ξεκινησει η διαδικασια αποβολης απο μονη της..και απλως με πηραν με ναρκωσαν 10 λεπτα και τελος..ουτε ενιωσα κατι απο πονο πριν την αποξεση ουτε αιμα ουτε τουαλετα.ευτυχως δεν ενιωσα τιποτα ουτε πριν ουτε μετα..εμενα ο γιατρος μου τιποτα δεν μ εδωσε κατα τη διάρκεια της εγκυμοσυνης.γιαυτο ρωτησα για φολικο οξυ γιατι στις περισσοτερες που εχω ρωτησει επερναν και διαβασα οτι κανει καλο.ksofaki ο γιατρος σου ειπε για τις βιταμίνες?miamia γιαυτο κ εγω θελω να κανω τις εξετασεις πριν ξανα ξεκινησω για νε εχω περισσοτερες πιθανοτητες για μια επιτυχημένη τελειομηνη δευτερη εγκυμοσυνη..εσυ λογικα αμα δεν το εψαχνες πολυ πιθανο δεν ηταν να καταλήξει κ η δευτερη οπως η πρώτη???τελος καλο ολα καλα ομως και πιστευω οτι κ για ολες μας ολα θα πανε καλα απο εδω και περα..αυτο ψυχολογια και θετικες σκεψεις βεβαια μν τα αφηνουμε και ολα στην τυχη τους...

Χριστινα καλημερα !

Ναι και εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει , να πιω φιλισιν (φολικο) , μετα τον ρωτησα για αυτες και μου ειπε οκ !Αλλωστε ειναι φυτικες ..οποτε δεν κανουν κακο ..παρα μονο καλο !

Το εξετασεις θελεις να κανεις ??? Γιατι η αληθεια ειναι οτι οι γιατροι το ψαχνουν εδω πολυ μετα τις 3 παλλινδρομες! Αλλα αν ειναι να νιωσεις καλα ...ναι να κανεις κατι που θες! και εγω εκανα για θρομβοφιλια ! Δεν σημαινει ομως οτι και η δευτερη θα ειναι παλι παλλινδρομη ασχετα αν το ψαξουμε η οχι ! Θα δεις και οτι η ιστολογικη ..θα ειναι καθαρη ! Ειναι εντελως τυχαιο γεγονος !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Πήρα το θάρρος να μιλήσω και εγώ εδώ. Είχα πριν 1 μήνα μία παλλίνδρομη κύηση στις 10 βδομάδες. Δεν ήταν η πρώτη φορά δυστυχώς... έχουμε ήδη χάσει άλλα 3. Μου στοίχισε πολύ τώρα, παρόλο που κάτι μου έλεγε ότι δεν θα πάει καλά... όσο προετοιμασμένος και αν είναι κανείς, ο πόνος δεν λιγοστεύει με τίποτα. Αλλά νιώθω ήδη έτοιμη και αισιόδοξη για την επόμενη προσπάθεια! Όσο αντέχω ψυχικά, θα το παλεύω.

Για εσάς που είχατε δυστυχώς ανάλογες εμπειρίες, θέλω να πω να το ψάχνετε λίγο με τον γιατρό σας... φιλισίν, για παράδειγμα, πρέπει να παίρνετε αμέσως με το που μαθαίνετε την εγκυμοσύνη. Το θέμα της εγκυμοσύνης είναι μεγάλο και η κάθε μία είναι διαφορετική, όπως και η αντιμετώπιση των γιατρών είναι διαφορετική... αλλά κάποια πράγματα δεν αλλάζουν. Αν δεν νιώθετε καλά με το γιατρό, πηγαίνετε παρακάτω... πρέπει να σας εμπνέει εμπιστοσύνη.

Η miamia τα λέει πολύ καλά... μην το κρατάτε μέσα σας.. ξεσπάστε, κλάψτε όποτε σας έρχεται και κάντε πράγματα που σας γεμίζουν, είτε είναι δουλειά, είτε βόλτα, είτε αγκαλιά... οτιδήποτε!

Ελπίζω να τα καταφέρουμε όλες, να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας το μωράκι που τόσο επιθυμούμε!

Επεξεργάστηκαν by Nina-Tom
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

αντιβιωση περνω μεχρι και σημερα 6 μερες δηλαδη συνολικα..δεν ξερω τι εξετασεις ακριβως αλλα εστω και για θροβοφιλια..Nina-tom αυτα ειναι τα δυσκολα πραγματικα...σ ευχομαι να ηταν η τελευταια φορα και την επομενη να κρατησεις επιτελους το μωρακι σου..το πρωτο σ ειναι??εξετασεις εκανες?απο τι ειναι??ναι εγω είδη ειμαι απογοητευμένη απο τον γιατρο μ θα παω μεσα φεβρουαρίου στο νοσοκομειο εκλεισα ραντεβού με εναν που εχω ακουσει πολυ καλα λογια ειναι κ ο διευθυντής της γυναικολογικής να με εξετασει να μ πει τι εχει να μ πει να τον ρωτησω και οτι θελω εγω και μετα θα παω και σε εξω γιατρο να δω το θα πει και εκεινος και οποιος μ φανει ποιο έμπιστος θα συνεχίσω εκει..

Link to comment
Share on other sites

αντιβιωση περνω μεχρι και σημερα 6 μερες δηλαδη συνολικα..δεν ξερω τι εξετασεις ακριβως αλλα εστω και για θροβοφιλια..Nina-tom αυτα ειναι τα δυσκολα πραγματικα...σ ευχομαι να ηταν η τελευταια φορα και την επομενη να κρατησεις επιτελους το μωρακι σου..το πρωτο σ ειναι??εξετασεις εκανες?απο τι ειναι??ναι εγω είδη ειμαι απογοητευμένη απο τον γιατρο μ θα παω μεσα φεβρουαρίου στο νοσοκομειο εκλεισα ραντεβού με εναν που εχω ακουσει πολυ καλα λογια ειναι κ ο διευθυντής της γυναικολογικής να με εξετασει να μ πει τι εχει να μ πει να τον ρωτησω και οτι θελω εγω και μετα θα παω και σε εξω γιατρο να δω το θα πει και εκεινος και οποιος μ φανει ποιο έμπιστος θα συνεχίσω εκει..

Μακάρι να είναι η τελευταία φορά, γιατί δεν ξέρω πόσο μπορώ να αντέξω!

Ο καρυότυπος έδειξε χρωμοσωμία 13, δηλαδή σύνδρομο ντάουν. Δεν έχω παιδάκι ακόμα... αν είχα τουλάχιστον, θα ήταν μία παρηγοριά, αλλά δεν...

Εσένα η πρώτη σου? έχεις άλλο παιδάκι?

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμενα η πρωτη μ εγκυμοσυνη ηταν..αχ τι να σ πω πολυ στεναχωρηθηκα..εσυ ολα καλα εχεις κατι??μν αγχωνεσαι αφου μπορεις να μεινεις αυτο εχει σημασια καποια στιγμη θα ερθει..αυτη ειναι η βλακεια ειδικα στην πρωτη εγκυμοσυνη που το περιμενεις πως κ πως ολα τα συναισθηματα τα ζεις πρωτη φορα..οχι οτι δεν πονας και στα αλλα αλλα ενα παραπανω πιστευω το πρωτο και ποσο μαλλον εσυ 3 συνεχωμενες φορες...μν το βαζεις κατω και θα ερθει και θα ειναι αστεριιι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


miamia ηταν ολα καλα εως τις 8/1 που πηγαμε στο γιατρο εφοσον την επομενη μερα εμπαινα στον 5ο.Αν δεν κανω λαθος το ρινικο οστο οταν απουσιαζει ειναι ενδειξη για συνδρομο down.Ομως σε ποσοστο 2% ειναι φυσιολογικο να μην απεικονιζεται εως τη 18η εβδομαδα.Εμας ομως σε συνδυασμο με τις αιματολογικες μας βγηκε ποσοστο 1/125 για την συγκεκριμενη τρισωμια οποτε και καναμε την αμνιοπαρακεντηση,της οποιας τα αποτελεσματα ηταν ολα φυσιολογικα.Δεν υπηρχε τιποτα υποπτο εως τη στιγμη που μαθαμε οτι παλινδρομησε.Τωρα αν εφταιξε η αμνιοπαρακεντηση,ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι πολυ σπανια περιπτωση να συμβει κατι τετοιο...Κανεις δεν ξερει.Παντως μετα την αμνιοπαρακεντηση καποια καφε υγρα και πονακια στην κοιλια που ειχα δεν ανησυχησαν καθολου τον γιατρο.Νina-Tom συγγνωμη που ρωταω αλλα εχετε βρει καποια αιτια η ειναι τυχαια γεγονοτα?Να μην το βαλεις κατω.Να σκεφτεσαι θετικα και θα ερθει.Εμενα ο γιατρος μου ειπε πως πιθανοτατα προκειται για καρδιακη ανεπαρκεια.Εμενα ηταν η πρωτη μου φορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Πήρα το θάρρος να μιλήσω και εγώ εδώ. Είχα πριν 1 μήνα μία παλλίνδρομη κύηση στις 10 βδομάδες. Δεν ήταν η πρώτη φορά δυστυχώς... έχουμε ήδη χάσει άλλα 3. Μου στοίχισε πολύ τώρα, παρόλο που κάτι μου έλεγε ότι δεν θα πάει καλά... όσο προετοιμασμένος και αν είναι κανείς, ο πόνος δεν λιγοστεύει με τίποτα. Αλλά νιώθω ήδη έτοιμη και αισιόδοξη για την επόμενη προσπάθεια! Όσο αντέχω ψυχικά, θα το παλεύω.

Για εσάς που είχατε δυστυχώς ανάλογες εμπειρίες, θέλω να πω να το ψάχνετε λίγο με τον γιατρό σας... φιλισίν, για παράδειγμα, πρέπει να παίρνετε αμέσως με το που μαθαίνετε την εγκυμοσύνη. Το θέμα της εγκυμοσύνης είναι μεγάλο και η κάθε μία είναι διαφορετική, όπως και η αντιμετώπιση των γιατρών είναι διαφορετική... αλλά κάποια πράγματα δεν αλλάζουν. Αν δεν νιώθετε καλά με το γιατρό, πηγαίνετε παρακάτω... πρέπει να σας εμπνέει εμπιστοσύνη.

Η miamia τα λέει πολύ καλά... μην το κρατάτε μέσα σας.. ξεσπάστε, κλάψτε όποτε σας έρχεται και κάντε πράγματα που σας γεμίζουν, είτε είναι δουλειά, είτε βόλτα, είτε αγκαλιά... οτιδήποτε!

Ελπίζω να τα καταφέρουμε όλες, να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας το μωράκι που τόσο επιθυμούμε!

Κοριτσι μου....τι να λεμε και εμεις!!!!

Λυπαμαι πολυ για αυτα που περασες για 3η φορα....ευχομαι να ηταν η τελευταια και να ερθει μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Εμενα ο γιατρος το φιλισιν μου το ειχε δωσει απο πριν στην προσπαθεια...βοηθαει να εχει ηδη στον οργανισμος μας!

Link to comment
Share on other sites

Οντως.Τυχαινει να εχω συγγενη φαρμακοποιο,η οποια μου ειχε πει και μενα να το παιρνω και κατα τη διαρκεια των προσπαθειων για συλληψη.Εγω συγκεκριμενα το επαιρνα απο τον Μαιο περιπου.4 μηνες πριν μεινω εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

miamia ηταν ολα καλα εως τις 8/1 που πηγαμε στο γιατρο εφοσον την επομενη μερα εμπαινα στον 5ο.Αν δεν κανω λαθος το ρινικο οστο οταν απουσιαζει ειναι ενδειξη για συνδρομο down.Ομως σε ποσοστο 2% ειναι φυσιολογικο να μην απεικονιζεται εως τη 18η εβδομαδα.Εμας ομως σε συνδυασμο με τις αιματολογικες μας βγηκε ποσοστο 1/125 για την συγκεκριμενη τρισωμια οποτε και καναμε την αμνιοπαρακεντηση,της οποιας τα αποτελεσματα ηταν ολα φυσιολογικα.Δεν υπηρχε τιποτα υποπτο εως τη στιγμη που μαθαμε οτι παλινδρομησε.Τωρα αν εφταιξε η αμνιοπαρακεντηση,ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι πολυ σπανια περιπτωση να συμβει κατι τετοιο...Κανεις δεν ξερει.Παντως μετα την αμνιοπαρακεντηση καποια καφε υγρα και πονακια στην κοιλια που ειχα δεν ανησυχησαν καθολου τον γιατρο.Νina-Tom συγγνωμη που ρωταω αλλα εχετε βρει καποια αιτια η ειναι τυχαια γεγονοτα?Να μην το βαλεις κατω.Να σκεφτεσαι θετικα και θα ερθει.Εμενα ο γιατρος μου ειπε πως πιθανοτατα προκειται για καρδιακη ανεπαρκεια.Εμενα ηταν η πρωτη μου φορα.

Δεν υπάρχει πρόβλημα να ρωτάς... εξάλλου έτσι μαθαίνουμε και πράγματα που ίσως να μην έχουμε σκεφτεί. Η πρώτη εγκυμοσύνη, που ήταν δίδυμα, μεγάλωσαν γρήγορα μέσα στη μήτρα, με αποτέλεσμα να μην χωράνε, να αρχίσουν συσπάσεις και μου προκάλεσαν τοκετό στον 5ο μήνα, όπου όμως δεν μπορούσαν να επιβιώσουν ακόμα... το επόμενο ήταν παλίνδρομη στην 8η βδομάδα, που δεν το ψάξαμε, γιατί απλά συμβαίνει και τώρα αυτό που έχω πει νωρίτερα.

Κοριτσι μου....τι να λεμε και εμεις!!!!

Λυπαμαι πολυ για αυτα που περασες για 3η φορα....ευχομαι να ηταν η τελευταια και να ερθει μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Εμενα ο γιατρος το φιλισιν μου το ειχε δωσει απο πριν στην προσπαθεια...βοηθαει να εχει ηδη στον οργανισμος μας!

Ναι το φιλισιν κάνει καλό, ακόμα και πριν την εγκυμοσύνη... ίσως πρέπει να το παίρνουμε ακόμα νωρίτερα, όπως είπε και η addi.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω.Οποτε αυτο που ειπε το ksofaki...Μερικοι ανθρωποι απλως πρεπει να παλεψουν για να αποκτησουν κατι σε σχεση με αλλους.Ολες μαζι λοιπον να κανουμε μονο αισιοδοξες σκεψεις και να στελνουμε θετικη ενεργεια η μια στην αλλη.Να παιρνουμε δυναμη απο τις αλλες κοπελες που εχουν περασει πολυ πιο δυσκολα και να τους δινουμε ακομα περισσοτερη εμεις και ολα θα γινουν.Nina-Tom αφου σου ετυχε 2η φορα παλινδρομη τι σκεφτεστε με το γιατρο σου???Εμενα αν και πρωτη φορα μου συνεβη μου ειπε ο γιατρος να εξεταστω για θρομβοφιλια μονο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...