Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καλός γιατρός στο Έλενα


Anna74

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Είμαι στην 8η εβδομάδα κύησης και ψάχνω έναν γιατρό στο ΄'Ελενα με τα εξής χαρακτηριστικά:

Να παίρνει καλό ιστορικό και να σε θυμάται,να κάνει ο ίδιος τον υπέρηχο,να δέχεται και πρωί και απόγευμα,να είναι έμπειρος αλλά όχι πολύ μεγάλος για να ασχολείται και να ενημερώνεται για τις νέες εξελίξεις και να μην έχει ταρίφα.Επίσης,θέλω να έχει εμπειρία στις καισαρικές και να κάνει(ο αναισθησιολόγος του) επισκληρίδιο και όχι ολική νάρκωση.Συμφωνώ οτι οι γιατροί δεν πληρώνονται καλά στο δημόσιο και φυσικά και θα τον ευχαριστήσω αλλά δεν είναι δυνατό να έχει ταρίφα!

Ξέρει καμία κανένα?

Επίσης,όποια έχει πρόσφατη εμπειρία από γέννα στο Έλενα θα με βοήθήσει πολύ!

Ευχαριστώ


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άννα, καλημέρα. Εγώ γέννησα πριν από δύο χρόνια στο Έλενα και σου συστήνω ανεπιφύλακτα το γιατρό μου, Πάνο Παπαδή (άνευ ταρίφας).

ΟΜΩΣ δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις από δημόσια μαιευτήρια, έχω όμως την εντύπωση ότι αυτά που ζητάς δεν προβλέπονται. Για να τα βρεις όλα αυτά θα πρέπει να πας σε ιδιώτη.

Δηλαδή, κανονικά πας στο μαιευτήριο, βγάζεις παράβολο και σε βλέπει ο γιατρός της βάρδιας. Ραντεβού με συγκεκριμένο γιατρό κλείνεις το απόγευμα (ας βοηθήσουν και όποιες κοπέλες τα ξέρουν καλύτερα) και πληρώνεις κανονικά επίσκεψη (60 ή 75 ευρώ, δεν ξέρω πόσο είναι τώρα).

Συνήθως, βέβαια, αν ένας μαιευτήρας συμφωνήσει να σε αναλάβει, θα σου δώσει το τηλέφωνό του και θα μπορείς να τον παίρνεις, θα πρέπει όμως να ξέρεις ότι οι άνθρωποι (ειδικά οι νεότεροι) έχουν εφημερίες, έκτακτα περιστατικά και σκόπιμο είναι να είσαι διακριτική και υπομονετική.

Στη δική μου την περίπτωση ήταν μαζί ο γιατρός στους υπερήχους, αν και δεν κάναμε πολλούς (1 ή δύο θυμάμαι). Βέβαια, όποτε με εξέταζε έκανε τον απλό υπέρηχο - χωρίς όμως οθόνη.

Θα σου πρότεινα να βρεις ένα γιατρό που θα σε κερδίσει, από εκεί και μετά όμως να του έχεις εμπιστοσύνη. Γιατί αυτοί ξέρουν καλύτερα πώς λειτουργεί το δημόσιο μαιευτήριο και τι δυνατότητες έχουν να παρακάμψουν τις όποιες δυσκολίες.

Να μην ξεχάσω, οι πανεπιστημιακοί γιατροί έχουν δικαίωμα να διατηρούν και ιδιωτικό ιατρείο, οπότε σ' αυτούς ναι, θα κλείσεις απογευματινό ραντεβού. Μεταξύ μας, πάντως, επειδή κι εγώ σε έναν τέτοιο είχα πάει αρχικά, μετά το 1ο-2ο ραντεβού απόρησα πώς ήταν πάντα Τρίτη-Πέμπτη απόγευμα-βράδυ στο ιατρείο του. Σ'αυτόν δεν τύχαιναν βραδινοί τοκετοί...;;

Ενώ στον Παπαδή, που τον περίμενα στο νοσοκομείο, δεν τον είδα ποτέ στην ώρα που μου είχε δώσει, αλλά έδειχνα κατανόηση, γιατί ο άνθρωπος δεν μπορούσε να προγραμματίσει πότε θα γεννήσει η άλλη ή τι είδους επιπλοκές (μακριά από εμάς) μπορεί να παρουσίαζε...

Τα περί αναισθησιολόγου, καλύτερα, να στα εξηγήσει ο γιατρός που θα διαλέξεις.

Γενικά, πάντως, δες μερικούς γιατρούς, πάρε γνώμες από μαίες ή και εγκύους που παρακολουθούνται εκεί και αποφάσισε. Αλλά μην ζητάς από το δημόσιο σύστημα να σου εξασφαλίζει το "μενού" επιλογών των ιδιωτικών, γιατί είναι άλλες οι προτεραιότητες (και άλλο το κόστος φυσικά).


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει και έχω τον ίδιο γιατρό με την Μαρία. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη, τον βλέπω ενδονοσοκομειακά σε απογευματινό ραντεβού Τρίτη ή Πέμπτη (κόστος 36 ευρώ, όπως όλοι οι επιμελητές). Κάνω σε κάθε ραντεβού κανονικό υπέρηχο (τους κάνει ο ίδιος) αλλά για τις ειδικές εξετάσεις (αυχενική, β' επιπέδου κλπ) σε στέλνει σε εξωτερικό εξειδικευμένο (και καλά κάνει κατά την γνώμη μου). Δεν έχω την επιτήρηση του ιδιωτικού, δηλαδή δεν πάω κάθε μήνα ή 15 ημέρες αλλά η εγκυμοσύνη μου είναι απροβλημάτιστη (φτου φτου) και όποτε τον χρειάστηκα, τον κάλεσα στο κινητό του και ασχολήθηκε μαζί μου κανονικά ή μου είπε πότε να τον καλέσω.

Στα ραντεβού δεν έχει χρειαστεί να περιμένω πολύ. Για χρήματα δεν τον έχω ρωτήσει αλλά ούτε μου είπε αυτός κάτι όταν του ζήτησα να με αναλάβει. Αν όλα πάνε κατ'ευχήν έχω στο μυαλό μου να του κάνω κάποιο καλό δώρο.

Σχετικά με τον τρόπο τοκετού, επίσης δεν έχουμε συζητήσει κάτι (είναι νωρίς άλλωστε).

Το ιστορικό μου το έχει πάντα διαθέσιμο, είναι νέος και είναι πραγματικά πολύ χαλαρωτικός και ευγενικός, γενικά σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα.

Για πρωινά δεν ξέρω γιατί δουλεύω και δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να πάω.

Όπως έγραψε και η Μαρία, το Έλενα είναι πραγματικά εξαιρετικό μαιευτήριο αλλά ο τρόπος λειτουργίας τους είναι να εξασφαλίσουν έναν ασφαλή τοκετό, έχουν πραγματικά πολύ δουλειά και δεν έχουν το περιθώριο να "νταντέψουν" μία νέα μητέρα. Αν ζητάς αποκλειστικότητα σε γιατρό και αναισθησιολόγο και επιλογή τρόπου τοκετού, ίσως πρέπει να απευθυνθείς σε ιδιωτικό.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Στα απογευματινά σκοπέυω να πηγαίνω οπότε έτσι θεωρώ οτι θα έχω πιο προσωπική σχέση με το γιατρό αφού θα πληρώνεται και παραπάνω.Φυσικά και δεν περιμένω να με νταντέψει και ξέρω οτι θα χρειαστεί να περιμένω πολλές φορές.Δεν είναι όμως παράλογο να θέλω να δω το μωρό μου όταν γεννηθεί,έτσι δεν είναι?Έχω κάνει εγχείριση ινομυωμάτων στο Έλενα,έμεινα ευχαριστημένη απλά ο γιατρός που μου έκανε την εγχείριση αισθάνομαι οτι με ξεπατάει στο απογευματινό.Δεν κράτησε ιστορικό,δεν ήταν σίγουρος για το αν θα πρέπει να πάρω αντιβίωση για ένα μικρόβιο που έχω,δεν είδε το φάκελό μου,δεν μου έκανε ο ίδιος υπέρηχο αλλά μάλλον μια ειδικευόμενη.Πλήρωσα 60 ευρώ το ραντεβού.Καλός άνθρωπος είναι αλλά μου φαίνεται στον κόσμο του...Δεν αισθάνομαι ασφάλεια μαζί του..


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και απο εμενα ετυχε να ειμαι σε διπλανο καφε και να βρω τη συζητηση σας.θελω κι εγω να γεννησω στο ελενας και μου συστησαν εναν γιατρο παππας λεγεται μου ειπαν ομως οτι μαζι με αναισθησιολογο παιρνει1300?!επειδη τον εχουν χρησιμοποιησει δυο συναδελφοι μου λεω να παω σε αυτον ειμαι στον6ο μηνα και αφησα τον αλλο γιατρο γιατι ηταν στο μητερα και δεν μπορω τα εξοδα του ιδιωτικου μαιευτηριου.αυτην την εβδομαδα θα τον παρω να κλεισω ραντεβου.πηρα και στο ελενας και μου ειπαν οτι το μονοκλινο λουξ με εοππυυ 375? για τις τρεις μερες.τωρα κανονικα δεν θα επρεπε να παιρνουν λεφτα οπως ειπε η κοπελα παραπανω αλλα δεν θα μπορω να εμπιστευτω καποιον που δεν μου χουν συστησει και δεν τον ξερω καθολου.ενω γι αυτον μου εχουν πει δυο διαφορετικοι ανθρωποι οτι ειναι φοβερος οτι ασχολειαι μαζι σου δεν ειναι πολυ μεγαλος δεν ειναι καισαρικακιας αλλα υποστηριζει το φυσιολογικο τοκετο και σε βλεπει στο ιατρειο του αθηνα παιρνει 50? μια φορα το μηνα εχει πολυ κοσμο και αν χρειαστει να πας δυο τρεις φορες για καποιο λογο στον ιδιο μηνα δεν σου ποαιρνει λεφτα.ελπιζω να βοηθησα.αν εχετε καποιον αλλο γνωστο καλοδεχουμενες ολες οι γνωμες.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη δεν απευθύνομαι προσωπικά στη θεματοθέτρια και την p.christy, θέλω απλά να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με αυτά που θα γράψω, δεν θέλω να κάνω την έξυπνη, αλλά βρε κορίτσια μήπως τελικά και εμείς διαιωνίζουμε το σύστημα με το "φακελάκι";

Και εξηγούμαι:

Οι αμοιβές των μαιευτήρων/αναισθησιολόγων στα δημόσια μαιευτήρια είναι "μαύρες" γιατί δεν έχουν δικαίωμα να εισπράττουν πέραν του μισθού τους. Αντίθετα, όταν πληρώνουμε ιδιώτη γιατρό μας δίνει απόδειξη και ο ίδιος φορολογείται για ό,τι εισπράττει.

Αν και το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς και αλλού στο parents, πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να ενθαρρύνουμε κι εμείς ως χρήστριες αυτή τη νοοτροπία. Με το φακελάκι, δωροδοκούμε κατά κάποιο τρόπο το γιατρό ώστε να εκμεταλλευτούμε προς όφελός μας τις δημόσιες υποδομές. Να πάρουμε δηλαδή το μονόκλινό μας (που αλλού θα το πληρώναμε εξάστερο και βάλε), πληρώνοντας στο νοσοκομείο/κράτος τα όσα προβλεπόμενα στο νοσοκομείο, αλλά και να διαμορφώσουμε τις συνθήκες (γιατρούς/αναισθησιολόγους κλπ) όπως μας αρέσουν (ή μας έχουν πείσει ότι θέλουμε), δίνοντας το κατιτίς μας.

Π.χ. ποιος μας λέει ότι χρειαζόμαστε επισκληρίδιο; Ομολογώ ότι κι εγώ ανησυχούσα και ψαχνόμουνα, αφού έχει γίνει το ιερό δισκοπότηρο της (ιδιωτικής) μαιευτικής, αλλά τελικά νομίζω ότι είναι τόσο διαδεδομένη (στην Ελλάδα), γιατί η κουλτούρα μας κοιτάει να περιορίσει στο ελάχιστο τον πόνο ακόμα κι αν είναι ο πιο φυσιολογικός και πιο αρχέγονος πόνος της ανθρωπότητας. Και φυσικά, όπου υπάρχει ζήτηση (από τις επίτοκες), θα υπάρχει και η αντίστοιχη προσφορά από γιατρούς και αναισθησιολόγους.

Από τα λεγόμενα της τελευταίας κοπέλας, παρατηρώ ότι είναι διατεθειμένη να πληρώσει ?1.675, για να γεννήσει στο Έλενα από τα οποία όμως ο ΕΟΠΥΥ/νοσοκομείο/δημόσιο θα εισπράξει μόνο ?375. Και τα υπόλοιπα ?1.300 ο γιατρός κι ο αναισθησιολόγος για να κάνουν τη δουλειά τους (για την οποία τους πληρώνει το κράτος) και... ; τι άλλο...; [Να σημειώσω, παρεμπιπτόντως, ότι κανονικά δεν μπορεί ο γιατρός σου να επιλέξει αναισθησιολόγο, γιατί στα δημόσια έχουν κι αυτοί βάρδιες. Δεν ξέρω τώρα πώς το φτιάχνουν και σου φέρνουν τον αναισθησιολόγο της επιλογής τους/σου την ώρα που τον θέλεις.]

Νομίζω, πάντως, ότι μ' όλες του τις δυσλειτουργίες το δημόσιο νοσοκομείο και οι γιατροί δυσφημούνται και απαξιώνονται συστηματικά και υπέρμετρα, περισσότερο απ' όσο τους αξίζει, για λόγους μεταξύ άλλων πολιτικής, ενίσχυσης των ιδιωτικών ασφαλειών κλπ.

  • Μου αρέσει 1

2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη δεν απευθύνομαι προσωπικά στη θεματοθέτρια και την p.christy, θέλω απλά να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με αυτά που θα γράψω, δεν θέλω να κάνω την έξυπνη, αλλά βρε κορίτσια μήπως τελικά και εμείς διαιωνίζουμε το σύστημα με το "φακελάκι";

Και εξηγούμαι:

Οι αμοιβές των μαιευτήρων/αναισθησιολόγων στα δημόσια μαιευτήρια είναι "μαύρες" γιατί δεν έχουν δικαίωμα να εισπράττουν πέραν του μισθού τους. Αντίθετα, όταν πληρώνουμε ιδιώτη γιατρό μας δίνει απόδειξη και ο ίδιος φορολογείται για ό,τι εισπράττει.

Αν και το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς και αλλού στο parents, πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να ενθαρρύνουμε κι εμείς ως χρήστριες αυτή τη νοοτροπία. Με το φακελάκι, δωροδοκούμε κατά κάποιο τρόπο το γιατρό ώστε να εκμεταλλευτούμε προς όφελός μας τις δημόσιες υποδομές. Να πάρουμε δηλαδή το μονόκλινό μας (που αλλού θα το πληρώναμε εξάστερο και βάλε), πληρώνοντας στο νοσοκομείο/κράτος τα όσα προβλεπόμενα στο νοσοκομείο, αλλά και να διαμορφώσουμε τις συνθήκες (γιατρούς/αναισθησιολόγους κλπ) όπως μας αρέσουν (ή μας έχουν πείσει ότι θέλουμε), δίνοντας το κατιτίς μας.

Π.χ. ποιος μας λέει ότι χρειαζόμαστε επισκληρίδιο; Ομολογώ ότι κι εγώ ανησυχούσα και ψαχνόμουνα, αφού έχει γίνει το ιερό δισκοπότηρο της (ιδιωτικής) μαιευτικής, αλλά τελικά νομίζω ότι είναι τόσο διαδεδομένη (στην Ελλάδα), γιατί η κουλτούρα μας κοιτάει να περιορίσει στο ελάχιστο τον πόνο ακόμα κι αν είναι ο πιο φυσιολογικός και πιο αρχέγονος πόνος της ανθρωπότητας. Και φυσικά, όπου υπάρχει ζήτηση (από τις επίτοκες), θα υπάρχει και η αντίστοιχη προσφορά από γιατρούς και αναισθησιολόγους.

Από τα λεγόμενα της τελευταίας κοπέλας, παρατηρώ ότι είναι διατεθειμένη να πληρώσει ?1.675, για να γεννήσει στο Έλενα από τα οποία όμως ο ΕΟΠΥΥ/νοσοκομείο/δημόσιο θα εισπράξει μόνο ?375. Και τα υπόλοιπα ?1.300 ο γιατρός κι ο αναισθησιολόγος για να κάνουν τη δουλειά τους (για την οποία τους πληρώνει το κράτος) και... ; τι άλλο...; [Να σημειώσω, παρεμπιπτόντως, ότι κανονικά δεν μπορεί ο γιατρός σου να επιλέξει αναισθησιολόγο, γιατί στα δημόσια έχουν κι αυτοί βάρδιες. Δεν ξέρω τώρα πώς το φτιάχνουν και σου φέρνουν τον αναισθησιολόγο της επιλογής τους/σου την ώρα που τον θέλεις.]

Νομίζω, πάντως, ότι μ' όλες του τις δυσλειτουργίες το δημόσιο νοσοκομείο και οι γιατροί δυσφημούνται και απαξιώνονται συστηματικά και υπέρμετρα, περισσότερο απ' όσο τους αξίζει, για λόγους μεταξύ άλλων πολιτικής, ενίσχυσης των ιδιωτικών ασφαλειών κλπ.

Καλά τα λες αλλά με την κοιλιά τουρλα κ την αγωνία στο κόκκινο δεν είσαι στην καλύτερη θεση να τα βάλεις με ενα καλα οργανωμένο κ συνεχως τροφοδοτουμενο συστημα.να προσθεσω κ την αμοιβη των νοσοκομων που μαζεύονται σα κοράκια συν οι μαιες.η απληστία στο μεγαλειο της δυστυχως δεν πρόκειται ποτε μα ποτε να αλλαξει

Κ μιας κ ειπες για αρχεγονο πονο θυμασαι τον ηθοποιό Χατζηχρηστο να μεταφέρει κοτες απο το χωριο για να του γινει η εξυπηρέτηση στην πολη?!!!! Δυστυχως δεν ελπιζω πως είναι κατι που αλλάζει οτι κι αν κάνουμε:mad:


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Έλενα, πάντως, οι μαίες ήταν άψογες και χαμογελαστές, 24 ώρες το 24ωρο, αγόγγυστες και όταν ο άντρας μου αποχαιρετώντας την προϊσταμένη θέλησε να της δώσει ένα "δωράκι", σχεδόν παρεξηγήθηκε και ΔΕΝ το πήρε.


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Έλενα, πάντως, οι μαίες ήταν άψογες και χαμογελαστές, 24 ώρες το 24ωρο, αγόγγυστες και όταν ο άντρας μου αποχαιρετώντας την προϊσταμένη θέλησε να της δώσει ένα "δωράκι", σχεδόν παρεξηγήθηκε και ΔΕΝ το πήρε.

Αυτο το έζησα κι εγω πανω στο τμημα αλλά οχι στο χειρουργείο.


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όχι στο χειρουργείο; Περίμεναν να τους πληρώσεις την ώρα που κοιλοπονάς με τη ρόμπα του χειρουργείου...; Από πού να βγάλεις το φακελάκι...; χαχααχα Αστειεύομαι, προφανώς! Εγώ ούτε στο χειρουργείο συνάντησα αντιδεοντολογικές συμπεριφορές...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάρα πολύ σωστά διατυπωμένο, συμφωνώ απόλυτα!

Αυτοί είναι οι λόγοι που με έκαναν να επιλέξω τον γιατρό που με παρακολουθεί σε δημόσιο μαιευτήριο. Ότι πέρα του λογικού (να είναι δηλαδή καλός γιατρός) επιλέγω να πληρώσω αυτά που πραγματικά πρέπει, δηλαδή απογευματινα ραντεβού (που είναι με απόδειξη) και κόστος διαμονής.

Μία μικρή σημείωση, η επιλογή του δωματίου δεν έχει σχέση με τον γιατρό, δηλώνει η επίτοκη που θέλει και εξυπηρετείται ανάλογα με τη διαθεσιμότητα. Έτσι, π.χ. στο Έλενας, τα απλά μονόκλινα είναι λίγο δύσκολα ενώ τα λουξ σχεδόν πάντα διαθέσιμα.

Όταν έψαχνα, μου πρότειναν διευθυντή-καθηγητή με ταρίφα 1200 ευρώ. Πραγματικά με εκνεύρισε ότι το θεώρησαν απόλυτα φυσιολογικό να έχει ταρίφα. Μωρέ καλά της έκαναν της άλλης και την πιάσανε στα πράσα. Μερικά τέτοια ακόμα πρέπει να γίνουν για να μαζευτούν μερικοί.

Φταίμε όμως και εμείς που δεν διεκδικούμε τα αυτονόητα :cry:


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όχι στο χειρουργείο; Περίμεναν να τους πληρώσεις την ώρα που κοιλοπονάς με τη ρόμπα του χειρουργείου...; Από πού να βγάλεις το φακελάκι...; χαχααχα Αστειεύομαι, προφανώς! Εγώ ούτε στο χειρουργείο συνάντησα αντιδεοντολογικές συμπεριφορές...

Ήσουν πολυ τυχερή

Εννοω πως πλησίαζαν τον ανδρα μου


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Maria chris συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λες.....Γιατί όμως να μην μπορεί να με παρακολουθεί ένας γιατρός στο δημόσιο μαιευτήριο?Πρέπει δηλαδή να με βλέπει κάθε φορά και διαφορετικός?Επιλέγω λοιπόν να έχω το γιατρό μου αφού τον πληρώνω στα απογευματινά.Κατά τη γνώμη μου υπάρχει θέμα γιατί και στα πρωϊνα θα έπρεπε να σε αναλαμβάνει ένας γιατρός ακόμη και χωρίς επιλογή...Το να επιλέξω την αναισθησία σημαίνει ότι επειδή θα κάνω υποχρεωτικά καισαρική λόγω προηγούμενων τομών στη μήτρα,(πίστεψέ με θέλω να γεννήσω σαν τρελή φυσιολογικά) θέλω τουλάχιστον να δω το παιδί μου οταν γεννηθεί και να το θηλάσω..δεν έχω αυτό το δικαίωμα?Έχω κάνει ολική νάρκωση,μου πήρε ώρα να συνέλθω αλλά δεν υπήρχε λόγος ...δεν ήθελα να δω τα ινομυώματά μου,δεν ήταν παιδιά μου...Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι καλός και ηθικός αλλά δεν μπόρούσε να μου κάνει υπέρησο ο ίδιος και δεν μου απάντησε ξεκάθαρα για το αν πρέπει να πάρω αντιβίωση..ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΦΑΚΕΛΆΚΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΤΙΜΩ...αλλά ψάχνω κάποιον με μεγαλύτερο ενδιαφέρον και επίσης ηθικό..Τόσα πολλά ζητάω?Θα μπορούσε να θεσμοθετηθει αμοιβή για επιλογή γιατρού στη γέννα και να γίνονται όλα νόμιμα..και ναι,το δωματιο απλά το πληρώνεις παραπάνω στο Έλενα,δεν βάζεις μέσο όπως έχω ακούσει για το Αλεξάνδρα και γι' αυτό δε θέλω να πάω..


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Anna74, καλημέρα και εύχομαι με το καλό η εγκυμοσύνη σου, να χαρείτε το μωράκι σας σε λίγους μήνες!

Διάβασα τι ακριβώς ψάχνεις, ως προς το σκέλος της αναλυτικής εξέτασης/ιστορικού, επειδή κι εγώ έναν τέτοιο "ψείρα" γιατρό έψαχνα να με ξεσκονίζει και να μην αφήνει τίποτα στην τύχη, θα σου πω ότι κατέληξα στο Έλενα στον Παναγιώτη Σούλο μετά από πρόταση κοριτσιών από το parents. Έως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένη, με ξεσκόνισε στις εξετάσεις. Το πρώτο ραντεβού πήγα απόγευμα για να έχουμε χρόνο και τις εξετάσεις του τις πήγα πρωί, σου δίνει το κινητό του και συνεννοείστε. Είναι νέος (γύρω στα 45) και πραγματικά σε ξεσκονίζει. Δεν γνωρίζω για καισαρική ή επισκληρίδιο, γιατί δεν είμαι έγκυος, αλλά απαντώ για την προσοχή και το αναλυτικό του πράγματος.

Τον Παπαδή τον είχα στα υπόψη αλλά γενικώς διάβασα ότι έχει πάρα πολλή πελατεία και μετά από κάνα δυο ραντεβού άλλαξα και πήγα στον Σούλο. Έχει λιγότερη πελατεία, μου τον σύστησαν και αυτόν ως "άνευ ταρίφας" και υπέρ του φυσιολογικού κατά κανόνα και έτσι πήγα. Αν θες διασταύρωσε τις πληροφορίες και μπορείς να πάρεις μια ιδέα και απ' αυτόν αν ψάχνεις ακόμα. Γενικώς, βρίσκεις απογευματινό πάντα και εγώ όταν πηγαίνω στον ετήσιο έλεγχο μου κάνει τα πάντα: παπ, υπέρηχο, κολποσκόπηση. Γενικώς δεν φείδεται εξετάσεων! Αρκεί να μη σε αγχώσει αυτό το ξεσκόνισμα, γιατί είσαι και έγκυος, εμένα μου ταιριάζει το στυλ του, σε άλλες κοπέλες ίσως φανεί αγχωτικό, το να σε βάζει δηλαδή να ελέγχεις τα πάντα από πριν.

Εύχομαι τα καλύτερα και απόλαυσέ αυτό το θαύμα που σου συμβαίνει!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καλή μου για τις απαντήσεις σου! Κι εγώ είχα σκεφτεί τον Σούλο ή τον Κολιόπουλο. Στον δεύτερο χρειάζεται 1 μήνας αναμονής για απογευματινό. Στο Σούλο, καλώς ή κακώς δεν έψαξα!! Επειδή έχω μια αρκετή δύσκολη εγκυμοσύνη και έχω αγχωθεί βρήκα έναν ιδιώτη γιατρό που είναι πραγματικά αυτό που έψαχνα. Σ' αυτή τη φάση το να φέρω σε πέρας αυτή την εγκυμοσύνη είναι υψίστης σημασίας για εμένα οπότε βάζω το κόστος σε δεύτερη μοίρα και προχωράμε. Να φτάσουμε με το καλό στον 8-9 μήνα και αποφασίζω τότε αν θα γεννήσω στο Ιασώ με τον πολύ καλό αλλά -νομίζω- ακριβό γιατρό μου.

Αν το επιθυμείς, σου εύχομαι σύντομα μια θετική χοριακή και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!:P


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...