Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Cafe Αυγουστος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους για τα καλωσορίσματα... και εύχομαι σε όσα μωράκια ήταν άρρωστα να μην είναι πια... Και εγώ έχω τρομερό άγχος... και σήμερα έχω και την αυχενική οπότε ... προσευχηθείτε για το ρυζάκι μου


bunbunsrd20100817_-8_O+kouklos+mou+einai.png

EP8Ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • happiness

    1879

  • galat

    1750

  • DimRous

    1091

  • amande

    977

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Olympia99 στην κόρη μου είχα κάνει αυχενική σε κανονικό υπέρυχο και τον άλλο του τρίτου τριμήνου σε τρισδιάστατο και δεν ήταν ακριβώς ασπρόμαυρος. Αυτός με τα χρώμματα τι είναι???

μπου μπου μου άμα δεις στο τικερακι μου στον γιο μου ήμουν έγκυος πριν 7 χρόνια και δεν είχα κάνει αυχενική το θυμάμαι καλά.

Όσο για τον υπέρηχο με τα χρώματα, λέγεται farbdoppler.

Από λίγο που διάβασα με αυτό εξετάζουνε το κυκλοφορικό σύστημα του εμβρύου.

Κοιτά http://de.wikipedia.org/wiki/Farbkodierte_Dopplersonografie

Αυτός ο υπέρηχος γίνεται 24η με 25η εβδομάδα.


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε ευχαριστα νεα Νικολινα!!!!!!:)

Λουκουμακι μπραβο!!!!!:)

Ολυμπια εγω ειχα κανει κ στην κορη μου αυχενικη κ Απαπ(εχουν ιδια ηλικια με το Μιχαλακη σου).

Theolvas εγω ενω ειμαι ξαπλα εγιναν οι αποκολλησεις!!!!!!!!!!!Θα ρωτησω για το μαγνησιο....στις 4/2 που θα παω για αυχενικη.... Στην κορη μου ειχα παρει κ Duvadillan στον 6ο μηνα για συσπασεις...


catcatadr20031129_-8_H+LATREIA+MOY+BASILIKH.png

i6mXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολυμπια εγω ειχα κανει κ στην κορη μου αυχενικη κ Απαπ(εχουν ιδια ηλικια με το Μιχαλακη σου).

Τι να πω, ήμουν μικρή και δεν ήξερα.

Ούτε με είχε ενημερώσει κάποιος.

Τελικά ο τότε γυναικολόγος μου, στην Ελλάδα, ήταν πολύ άχρηστος.

Ευτυχώς τώρα εδώ έχω πολύ καλούς γιατρούς, που ενδιαφέρονται πραγματικά.


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολυμπία μου έτσι όπως τον βλέπω μάλον τον έχω κάνει και εγώ αυτόν σε συνδιασμό με τον άλλο...... δηλαδή εκεί που ήταν ασπρόμαυρο το γύρισε σε αυτό και είδαμε έτσι την καρδούλα του μωρού αλλά και κάτι σε εμένα, δεν θυμάμαι ακιρβώς....την ροή του αίματος από εμένα στο μωρό.....κάτι τέτοιο:rolleyes:

Ευτυχώς έχω πέσει σε πολύ καλούς γιατρούς. Σε αυτόν που κάνω τους μεγάλους υπερύχους είναι μεγάλο όνομα εδώ στην Θεσσαλονίκη και τα μηχανήματα του τα καλύτερα.

Και άσχετο μεν αλλά τέτοιο υπέρυχο έχω κάνει και καρδιάς πέρισυ όταν πήγα στον καρδιολόγο για ένα χαρτί που χρειαζόταν το κολυμβητήριο για να γραφτώ και αυτός με ξετίναξε στις εξετάσεις :-P:-P:-P


M4B1p3.pngQIghp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ελπιζω να ειστε ολες καλα.απο οτι ξερω το εγχρωμο ντοπλερ ειναι απλο υπερηχο που απεικονιζει εγχρωμα (με κοκκινο κ μπλε χρωμα) τη ροη του αιματος απο κ προς τον πλακουντα,κ την καρδια κ τον εγκεφαλου του μωρου.μπορει να γινει σε οποιαδηποτε φαση του τριτου τριμηνου (ο γεννετιστης που πηγα στο τριτο παιδι το εκανε καθε φορα που πηγαινα).συνηθως μετραν τις αντιστασεις στο υπερηχογραφημα του τριτου τριμηνου.αναλογο υπερηχο (ντοπλερ)κανει ο καρδιολογος (το ξερω γιατι χρειαστηκε να κανω 2 φορες υπερηχο καρδιας στη βενετια γιατι ειχε φυσημα 2 βαθμου.το τετραδιαστατο υπερηχο ειναι εγχρωμη φωτογραφια του μωρου ενω βρισκεται στην κοιλια.τετοιο δεν εκανα σε καμια εγκυμοσυνη γιατι μου φανηκε ακριβο....

nikijo,ξαπλα κ ξεκουραση οσο μπορεις.το ιδιο ειχα παθει στο δημητρη.δεν εκανα ΤΙΠΟΤΑ κ παθαινα αποκολληση.στα αλλα που πηγαινα ακομα κ λαικη,εκος απο κατι ψιλα (στην βενετια δεν αιμορραγησα καν) τιποτα σπουδαιο.με τα ουτροτζεσταν αγκαλια βεβαια...ποσα παιρνεις???εγω 3 την ημερα πρωι-μεσημερι-βραδυ.στο δημητρη ειχα φτασει μεχρι 6 καποια στιγμη...συσπασεις ειχα στο τριτο,αρκετες (φυσικο αφου πηγαινα λαικη με το διπλο καροτσι κ τα δυο παιδια...) κ αντι για πρε παρ (μου ειπε οτι θα ηθελε να τα αποφυγουμε επειδη προκαλουν ταχυκαρδιες) μου ειχε δωσει 5 ουτροτζεσταν.ειναι μεσα στο προγραμμα αυτα.δεν ανησυχω...


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06

ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ 11.4.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.9.10 κ θηλαζει.........ακομα :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αυχενική θα κάνω την άλλη Παρασκευη στο ΙΑΣΩ και την Τεταρτη θα πάω για καμπύλη ζαχάρου. Αυτό που με τσατίζει στη καμπύλη ζαχάρου είναι οτι δεν βάζουν πεταλούδα και θα με τρυπήσουν 3 φορές:mad:.

Ο γιατρός μου στο ενα του ιατρείο έχει εγχρωμο υπερηχο και τρελλαίνομαι που φαίνετε ακόμα και το προσωπάκι του εμβρυου και ας μην έχει σχηματιστεί ακόμα καλά.

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοσο νωρις καμπυλη????τι να πω κι εγω που την κανω καθε χρονο?????ασε,η χειροτερη εξεταση......(εγω την κανω αναμεσα στην 20 κ 24 εβδομαδα.)


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06

ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ 11.4.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.9.10 κ θηλαζει.........ακομα :-)

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοσο νωρις καμπυλη????τι να πω κι εγω που την κανω καθε χρονο?????ασε,η χειροτερη εξεταση......(εγω την κανω αναμεσα στην 20 κ 24 εβδομαδα.)

Μια φορά τωρα στις αρχες και άλλη μία με διαφορετικές μετρήσεις τότε που λες κ εσύ κοντά στη 20η εβδομάδα. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά ο γιατρός μου το ψάχνει απο παντού και με έβαλε να την κάνω. Και στη 1η εγκυμοσύνη την είχα κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πω-πω...δυο φορες...κι εγω παραπονιεμαι για τη μια.......καλο κουραγιο....


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06

ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ 11.4.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.9.10 κ θηλαζει.........ακομα :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

Τι κάνετε;

Εγώ έβγαλα τα εντερακια μου σήμερα πάλι, πρωί πρωί και ηρέμησα.

Λοιπόν εδώ ο 3D υπέρηχος κάνει 80? και αν θέλεις να σου κάνουν CD/USB πάει στα 120?,

το farbdoppler κάνει 65? και η αυχενική διαφάνεια κάνει 120?.

Λέω να τα κάνω όλα για να είμαι πιο σίγουρη.

Έτσι κι αλλιώς μόνο αυτά θα είναι τα έξοδα της εγκυμοσύνης, στην γεννά δεν θα πληρώσω τίποτα.


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

...εμενα η αυχενικη θα μου στοιχησει 150 μαζι με τις αιματολογικες.αλλο τοσο το β επιπεδου κ αλλο τοσο το ντοππλερ.ολα αυτα δεν τα καλυπτει η ασφαλεια μου (οπως κ κανενα ασφ ταμειο στην ελλαδα)επειδη δεν ειναι -λεει-απαραιτητες εξετασεις...ελληνικο κρατος...

περισυ που ειχα ρωτησει εκει που εκανα το ντοππλερ,το 4-d υπερηχο θα κοστιζε 170,ενω το απλο ντοππλερ 90.σ αυτη την εγκυμοσυνη θα κανω ολα μου τα υπερηχογραφηματα (επειδη ο γιατρος μου ειναι σε δημοσιο νοσοκ κ δεν κανει υπερηχα) σε εξωτερικο ιατρειο προγεννητικης ιατρικης (επειδη στα αλλα παιδια τα εκανα στο δημ νοσοκ που θα γεννησω κ απο τη βλακεια τους με εκαναν κ ετρεχα κ δεν εφτανα,κ παραλιγο να χασω κ το παιδι).ευτυχως μετα απο παρα πολλες εξετασεις (που δεν θα ηταν απαραιτητες αν καποιοι ηξεραν τη δουλεια τους) εχω ενα γερο παιδι...

οσο για τους εμετους....εχω ακομα,οχι ομως το χαλι της προηγουμενης εβδομαδας,ευτυχως...κανω ομως 2-3 τη μερα...

για τη γεννα μου θα πληρωσω καπου 450 ευρω για δικλινο δωματιο(για τις 4 μερες) κ οτι παρει ο γιατρος (που για μια ακομα φορα ζητησε...την ευχη μου......)ο αντρας μου λεει οτι στα 3,το τεταρτο πρεπει να ειναι δωρο...αναισθησιολογους κ τετοια δεν χρειαστηκα τις προηγουμενες φορες,κ ελπιζω οτι δεν θα χρειαστω κ τωρα....

σιγουρα εκει,ολυμπια,ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα,ξερω απο τον ξαδελφο μου που μενει εκει...


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06

ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ 11.4.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.9.10 κ θηλαζει.........ακομα :-)

Link to comment
Share on other sites

...nikijo,ξαπλα κ ξεκουραση οσο μπορεις.το ιδιο ειχα παθει στο δημητρη.δεν εκανα ΤΙΠΟΤΑ κ παθαινα αποκολληση.στα αλλα που πηγαινα ακομα κ λαικη,εκος απο κατι ψιλα (στην βενετια δεν αιμορραγησα καν) τιποτα σπουδαιο.με τα ουτροτζεσταν αγκαλια βεβαια...ποσα παιρνεις???εγω 3 την ημερα πρωι-μεσημερι-βραδυ.στο δημητρη ειχα φτασει μεχρι 6 καποια στιγμη...συσπασεις ειχα στο τριτο,αρκετες (φυσικο αφου πηγαινα λαικη με το διπλο καροτσι κ τα δυο παιδια...) κ αντι για πρε παρ (μου ειπε οτι θα ηθελε να τα αποφυγουμε επειδη προκαλουν ταχυκαρδιες) μου ειχε δωσει 5 ουτροτζεσταν.ειναι μεσα στο προγραμμα αυτα.δεν ανησυχω...

Καλα ρε θηριο κ δεν φοβοσουν ;;;;;πωπω !!!!!;):P

Εγω παιρνω 3 ουτροτζεσταν των 200....κανουν κ για τις συσπασεις;;;;γι αυτες παιρνω μπουσκοπαν οταν ποναει η μεση μου...

γιατι τοσο νωρις καμπυλη????τι να πω κι εγω που την κανω καθε χρονο?????ασε,η χειροτερη εξεταση......(εγω την κανω αναμεσα στην 20 κ 24 εβδομαδα.)

...κ εμενα τοτε μου ειπε οτι θα κανω καμπυλη εκτος κ αν φανει τπτ σε προηγουμενη εξεταση....

Γεια σας!!

Την επόμενη εβδομάδα θα έχουμε πολλά νέα.... όλες για Αυχενική, και εγώ μαζί...!!

Νεότερα την Τρίτη λοιπόν...!!!

FUN CLUB:ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ !!!!!!!:P:p:p:tongue::tongue::tongue:Κ ΜΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!:D:D:D


catcatadr20031129_-8_H+LATREIA+MOY+BASILIKH.png

i6mXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...