Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    1761

  • marina mimi

    1737

  • inaki

    1682

  • Sofia_m

    1464

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμένα η μαμά μου μού είπε ότι δεν είναι δόντια αλλά πολλά σάλια αλλά δεν την πίστεψα,νόμιζα ότι είμαστε από τις εξαιρέσεις που σε μια βδομάδα θα βγάλουμε δόντια!!!

Χαχα...

Η όρεξη όμως γιατί κόβεται???

οχι καλε,δεν θα βγαλετε δοντια:D:D:D.ακομα....

λοιπον αυτο με την ορεξη νομιζω μπορω να το εξηγησω απο αυτα που καταλαβα απο το βιβλιο που εχω.

καποια στιγμη τα μωρα οταν ειναι να κανουν ενα μεγαλο αλμα αναπτυξης κανουν πισωγυρισματα στην συμπεριφορα τους.για παραδειγμα μπορει εκει που κοιμουνται σερι το βραδυ 8-9 ωρες ξαφνικα να αρχισουν να ξυπνανε καθε 2-3 ωρες.και αυτο το εγραφε αν θυμαμαι καλα στην παραγραφο για τα 2 μηνων παιδακια.απο την ημερα που επανηλθε η ορεξη της μικρης παρατηρησα οτι κοιμαται λιγοτερο κατα την διαρκεια της ημερας και το βραδυ κοιμαται σερι απο 11 μεχρι 8.αυτο εδω και 2 μερες,θα δειξει......

Link to comment
Share on other sites

παντως μερικα παιδακια γεννιουντε με δοντια!!!! εξαιρεση βεβαια αλλα το εχω διαβασει!

εμενα σημερα ο μικρος εχει λιωσει στον υπνο κοιμηθηκε απο 12 στο καροτσι που πηγαμε βολτα και ξυπνησε 4...και τωρα ξανακοιμηθηκε!!!

εντωμεταξυ εχτες πηγα να του καθαρισω τον λαιμο μ ενα μωρομαντηλο γιατι το γαλα που μενει εκει θα γινει τυρι καμμια ωρα...και αρχισε να γελαει κακαριστα με φωνη...τρελλαθηκα!


eNortjK1UjI3MjYxVLIGXDASqAKd20.pngtssdvtdr4k.jpgeNortjK1UjI3MjYxVrIGXDASrgKf99.png
Link to comment
Share on other sites

Α, δεν το ήξερα αυτό!!!!!!! Λοιπόν η δική μου έχει εδώ και μια εβδομάδα περίπου που κοιμάται λίγο κατά την διάρκεια της μέρας και το βράδυ κοιμάται από τις 11.30 έως και τις 6.30-7.00. Και μου φάνηκε πολύ περίεργο, λέω κάτι συμβαίνει στο παιδί αλλά αφού της αρέσει έτσι καλύτερα και για εμένα ;)!!!!!!! Ξεκουράζομαι περισσότερο.


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα εχτες γελασε πρωτη φορα κακαριστα:D:D:D:D:D.πολυ γελιο εριξα!!!!!

σημερα κοριτσακια ελιωσαααααααα!

ημουν στην κουζινα και μαγειρευα και ο αντρας μου ειχε την μικρη.αλλα δεν ακουγα καθολου φασαρια,απολυτη σιωπη,και παω στο σαλονι και ο αντρας μου ειχε ξαπλωσει στον καναπε με την μικρη πανω του και ειχαν αποκοιμηθει και οι 2 smiley-sleep002.gif.

ε δεν θα ελιωνα????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα σήμερα γέλασε με φωνή πολύ έντονα, την είχα στην κουζίνα μέσα στο πόρτ - μπεμπέ και την έπαιζα με το αγαπημένο της παιχνίδι (μια κίτρινη κουδουνίστρα) και από την χαρά της πραγματικά ξεκαρδίστηκε!!!!!!! Έτυχε και ήταν και ο αντρούλης μου εκέινη την ώρα και πραγματικά νομίζω ότι το κατούρησε το βρακί του από την χαρά (χαζομπαμπάς γαρ)!!!!!


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελινακι μου ιπομονη με τον μικρουλη

πριν που ειχατε σκ@το συζητησαη εχτες κοριτσια ο μικρος μεχρι την μασχλη και ολη τη πλαταη και το ζωο εγω δεν το πηρα γραμη και να τον ειχα στα γονατα και πιεζε μονο απο τα μανικια που δεν του βγηκαν του παιδιου μετα δεν μπορουσα να του βγαλω το φανελακι θα λερωνε τα μαλια του

λοιπον ακουστε τι εκανε ο μεγαλος εχτες Μαμαααααααα ο μπεμπης ειναι χαλια φωναζει παω μεσα τι να δω?ΟΟΟΟΟΟλο το ταλκ το ειχε αδεια σει στο κεφαλι του σαν κουραμπιε μου το ειχε κανει το παιδι αφου το φυσηξα για να φυγει το πολυ μιλαμε για νεφος.Αυτο ηταν το ενα ειμαι μεσα και ακουω το μανωλη να κλαιει και στο καπακι Μαμααααα ο μπεμπεις δεν θελει να κρυφτει κλαιει ειχε βαλει επανω στο μικρο οοολα τα μαξιλαρια απο τον κανπε γυρα στα 10-12 συν τα μαξιλαρια απο τα κρεβατια αλλα 8 συνολο???:lol::lol::lol:

Απ΄ όλα κρατάω τον κουραμπιέ!!!!:lol::lol::lol:

Μιλωντας για σκατοσυζήτηση, εμενα τις προαλλες που τον αλλαζα, κανει εναν πυραυλο εδαφους-εδαφους απο κατω, πεταχτηκαν δυο μετρα μακρια χωρις υπερβολη! Στο πατωμα, στην κουνια του, στα κουκλια του, στην τσαντα με τα πραγματα του, εδωσε τη δικια του πινελια στο δωματιο!!!:P

Ζωγράφισε κυριολεκτικά!!!!:lol::lol::lol:

Εμένα ξέρετε τι μου έκανε? Πήρε ένα ψαλίδι (ψεύτικο βέβαια αλλά όσο να΄ναι κάτι κόβει) και πήγε να κόψει τα νύχια της μπέμπας... Την τελευταία στιγμή την πήρα χαμπάρι και έβαλα τις φωνές γιατί ήμουν μακρυά και δεν προλάβαινα να φτάσω να τη σταματήσω...

Παναγίτσα μου!!!!

α χτες εβαλα στον αποστειρωτη μπροκολο και εγινε στον ατμο!!!! μετα τον σαπουνισα παντως εβαλα και ξυδι να μην μυριζει... ( μπροκολο)

Καλά πέφτει πολλή τρέλα!!! Γιατί δεν το έκανες με μπεν-μαρί????

Αχ βρε κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ! Νοιώθω πολύ καλύτερα τώρα αφού τα "περάσατε" κι εσείς.

Είναι έτσι ήδη 3 μέρες. Οπότε υπομονή άλλες 2 :(.

Το Σάββατο επιστρέφουμε. Δεν μας παίρνει άλλο να λείψει η Αγγελική απ'το σχολείο!

Φιλάκια απ'την εξοχή.

Με τοακλό να έρθετε!!! Κανονίσαμε συνάντηση Πέμπτη 4/3 στις 12 το μεσημέρι στο mall. Θα έρθεςι??????

μια φορά ήταν και 4 το πρωι και παιρνω να τον αλλάξω στο κρεβάτι μου, νόμιζα οτι η κενωση είχε τελειώσει...αμ δε!!!! κάποια στιγμή ρίχνει μια ρουκέτα και πασαλίβει σελτεδάκι, σεντόνι πάπλωμα,το μανίκι της πιτζάμας μου και τον τοιχο δίπλα απο το κομοδίνο στο καπάκι με κατούρισε κιόλας!!!!!!!! ...μια μέρα έλεγε η Μενεγάκη οτι της αρέσει η μυρωδια από τα κακάκια των μωρών, ήθελα να'ξερα βρε κορίτσια τι τα ταιζε? τριαντάφυλλα και μυριζαν ωραία?

:lol::lol::lol:

Εμένα όλη μέρα δαγκώνει την πιπίλα και όταν της την παίρνω τότε βάζει το χεράκι της ή ότι άλλο βρεί. Αναλόγως αν την έχω στον ώμο μου θα δαγκώνει το πανάκι ρεψίματος.

Κι εμάς το ίδιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θυμάστε που σας είπα ότι κάναμε χθες επαναληπτική εξέταση για φαινυλκετονουρία γιατί οι τιμές στην πρώτη εξέταση ήταν οριακές, και που ρωτούσα τί είναι αυτό???

Ε λοιπόν έχω φάει τρελή φρίκη γιατί μπήκα στο νετ και διάβασα...

Σας παραθέτω...

Τι είναι η φαινυλκετονουρία;

Η φαινυλκετονουρία (PKU) μπορεί να ορισθεί ως μια σπάνια μεταβολική διαταραχή που οφείλεται στην ανικανότητα του ήπατος να παράγει ένα ένζυμο, την υδροξυλάση της φαινυλαλανίνης. Αυτό το ένζυμο μεταβολίζει το αμινοξύ φαινυλαλανίνη σε ένα άλλο αμινοξύ, την τυροσίνη. Για το λόγο αυτό, η έλλειψη του συγκεκριμένου ενζύμου έχει ως αποτέλεσμα την υψηλή συγκέντρωση της φαινυλαλανίνης στο αίμα και στον εγκέφαλο. Όταν τα επίπεδα της φαινυλαλανίνης αυξηθούν πάνω από τα φυσιολογικά, τότε αυτή γίνεται τοξική για τον οργανισμό. Ένα από τα κυριότερα συμπτώματα είναι η παρεμπόδιση της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργίας των κυττάρων του εγκεφάλου, με συνέπεια τη διανοητική καθυστέρηση. Η φαινυλκετονουρία μπορεί να ανιχνευθεί με τεστ αίματος κατά τη γέννηση του νεογνού, το οποίο είναι τεστ ρουτίνας. Η πιθανότητα να ανιχνευθεί, υπολογίζεται για παράδειγμα σε 1 στις 16.000 περιπτώσεις Αμερικανών.

Θεραπεία της φαινυλκετονουρίας

Η πιο κοινή μορφή θεραπείας για τα άτομα που πάσχουν από φαινυλκετονουρία είναι η σωστή διατροφή. Τα άτομα αυτά δεν πρέπει να παραλαμβάνουν με την τροφή τους μεγάλες ποσότητες φαινυλαλανίνης. Οι τυπικές δίαιτες των ατόμων που πάσχουν από φαινυλκετονουρία πρέπει να περιλαμβάνουν πολύ μικρές ποσότητες φαινυλαλανίνης και υψηλές ποσότητες των άλλων αμινοξέων και κυρίως της τυροσίνης. Οι ποσότητες της επιτρεπόμενης φαινυλαλανίνης σε αυτά τα άτομα μπορούν να αυξάνονται σταδιακά, καθώς το παιδί μεγαλώνει. Επομένως, στη δίαιτα αυτών των ατόμων επιτρέπονται:


  • θρεπτικά συστατικά όπως υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες και ανόργανα συστατικά.
  • τρόφιμα με μέτριες ποσότητες πρωτεϊνών, όπως οι πατάτες, καθώς και τρόφιμα με χαμηλές ποσότητες πρωτεϊνών, όπως τα φρούτα, τα λαχανικά ή κατηγορίες ψωμιών με χαμηλή ποσότητα πρωτεϊνών.

Αντίθετα απαγορεύονται:


  • τρόφιμα με υψηλά ποσοστά πρωτεϊνών, όπως είναι το κρέας, το ψάρι, το κοτόπουλο, τα αυγά, τα καρύδια, τα κουκιά, τα φασόλια, το γάλα και άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα.
  • το μητρικό γάλα σε νεογνά που πάσχουν από φαινυλκετονουρία.
  • τρόφιμα που περιέχουν ως πρόσθετο την φαινυλαλανίνη είτε άμεσα είτε έμμεσα μέσω ασπαρτάμης. Η ασπαρτάμη είναι μια ουσία που προστίθεται αντί της ζάχαρης σε τρόφιμα με λίγες θερμίδες, όπως η κόκα - κόλα διαίτης.

Να φρικάρω ή ν αμην φρικάρω???

Δηλαδή αν το έχει το απιδί μου έχει γίνει ήδη ζημιά!!!

Και τα γ@μοαποτελέσματα θα βγούν σε 10 εργάσιμες, δηλαδή σε 2 εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Ρε ΦΑΜ μου ηρεμισε...αν ηταν κατι ανησυχιτικο φανταζομαι οι εξετασεις θα εβγαιναν αμεσως..

Φανταζομαι ειναι κατι σαν την κοιλιοκακη που τα παιδια πρεπει να αποφευγουν την γλουτενη..και προκαλει και αυτη καθυστερηση στην αναπτυξη...

στην παιδιατρο σου το ανεφερες?


eNortjK1UjI3MjYxVLIGXDASqAKd20.pngtssdvtdr4k.jpgeNortjK1UjI3MjYxVrIGXDASrgKf99.png
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια και εμείς, ρώτησα την γιατρο κ είπε οτι αρχισε η περιοδος οδοντοφυιας αλλά μπορεί το πρωτο δόντι να βγει και μήνες αργότερα

aleca το απταμιλ δεν παιρνεισ εσυ? η αλήθεια ειναι οτι γάλα με γάλα ειχε μεγάααααλη διαφορά πραγματικά!

nai ετσι ειναι με τα δοντακια. Απταμιλ εξτρα κερ κατερινακι...

νωρις δεν ειναι ...εμενα εβγαλε 4 μηνων η μεγαλη.....αλλα και αργοτερα να βγουν νομιζω οτι αρχιζουν να τους φαγουριζουν απο τωρα.

ναι ναι...ο Αγγελος ποναγε απο 3 μηνων και εβγαλε 5.5

εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι επειδη εχουν αρχισει να λειτουργουν οι σιελογονοι αδενες και επειδη τα σαλια δεν μπορουν να τα καταπιουν γι"αυτο εχουν πολλα σαλια.δεν ειναι απο τα δοντια.και οντως με ενα google που εκανα ειχε δικιο η παιδιατρος.(τελικα θα την κρατησω:D:D:D)

αυτο δεν το ηξερα...μπαβο σοφακι..;)

Παντως το ασχημο ειναι οτι το καλοκαιρι που θα βγαζουν δοντακια και θα εχει και κωλοζεστη θα ταλαιπωριουντε πολυ τα μωρακια μας τοτε!

ερ κοντισιον και μπανακια....

Κορίτσια θυμάστε που σας είπα ότι κάναμε χθες επαναληπτική εξέταση για φαινυλκετονουρία γιατί οι τιμές στην πρώτη εξέταση ήταν οριακές, και που ρωτούσα τί είναι αυτό???

Ε λοιπόν έχω φάει τρελή φρίκη γιατί μπήκα στο νετ και διάβασα...

Δηλαδή αν το έχει το απιδί μου έχει γίνει ήδη ζημιά!!!

Και τα γ@μοαποτελέσματα θα βγούν σε 10 εργάσιμες, δηλαδή σε 2 εβδομάδες...

και να εχει τη στιγμη που ηταν οριακο δεν θα εχ3ει γινει ζημια,...ηρεμησε να παρεις τα αποτελεσματα...


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ασχετο, ξερει καμια σας για το μειωμενο ωραριο μετα το εξαμηνο? Κατι μου ειπανε πως εαν παρεις το εξαμηνο δικαιουσαι μειωμενο ωραριο μονο για εξι μηνες, ξερετε εαν αληθευει κατι τετοιο? Επισης πως εαν εχεις παρει το εξαμηνο και σε περιπτωση απολυσης στον ενα χρονο μετα τη γεννα, δεν δικαιουσαι να μπεις στο ταμειο ανεργιας...Ισχυει αυτο?

Δεν εχει καμια σχεση το εξαμηνο με το μειωμενο ωραριο μετα, το δικαιουσε κανονικα... και αν σε απολυσει και βεβαια μπαινεις στο ταμειο ανεργιας.
Ελινακι μου ιπομονη με τον μικρουλη

πριν που ειχατε σκ@το συζητησαη εχτες κοριτσια ο μικρος μεχρι την μασχλη και ολη τη πλαταη και το ζωο εγω δεν το πηρα γραμη και να τον ειχα στα γονατα και πιεζε μονο απο τα μανικια που δεν του βγηκαν του παιδιου μετα δεν μπορουσα να του βγαλω το φανελακι θα λερωνε τα μαλια του

λοιπον ακουστε τι εκανε ο μεγαλος εχτες Μαμαααααααα ο μπεμπης ειναι χαλια φωναζει παω μεσα τι να δω?ΟΟΟΟΟΟλο το ταλκ το ειχε αδεια σει στο κεφαλι του σαν κουραμπιε μου το ειχε κανει το παιδι αφου το φυσηξα για να φυγει το πολυ μιλαμε για νεφος.Αυτο ηταν το ενα ειμαι μεσα και ακουω το μανωλη να κλαιει και στο καπακι Μαμααααα ο μπεμπεις δεν θελει να κρυφτει κλαιει ειχε βαλει επανω στο μικρο οοολα τα μαξιλαρια απο τον κανπε γυρα στα 10-12 συν τα μαξιλαρια απο τα κρεβατια αλλα 8 συνολο???:lol::lol::lol:

Εμας καθε πρωι που κανουμε κακακια γινεται χαμος... αλλαζουμε ζιπουνακι και φορμακι... πολυ πραγμα σας λεω κοριτσια.... και αυτο εγινε απο τοτε που ξεκινησαμε το απταμιλ...

Εμεις πλεον παιρνουμε απταμιλ 1, εσεις γιατι δινετε ακομη το extra care?

και να φανταστειτε πως ειχαμε πολυ πολυ εντονα πονακια...

Εμένα ξέρετε τι μου έκανε? Πήρε ένα ψαλίδι (ψεύτικο βέβαια αλλά όσο να΄ναι κάτι κόβει) και πήγε να κόψει τα νύχια της μπέμπας... Την τελευταία στιγμή την πήρα χαμπάρι και έβαλα τις φωνές γιατί ήμουν μακρυά και δεν προλάβαινα να φτάσω να τη σταματήσω...

Παντως δεν μπορεις να πεις... θελει να την βλεπει καλοπισμενη... :lol:

τα ίδια και εμείς, ρώτησα την γιατρο κ είπε οτι αρχισε η περιοδος οδοντοφυιας αλλά μπορεί το πρωτο δόντι να βγει και μήνες αργότερα

aleca το απταμιλ δεν παιρνεισ εσυ? η αλήθεια ειναι οτι γάλα με γάλα ειχε μεγάααααλη διαφορά πραγματικά!

Πολυ μεγαλη διαφορα και ας λενε οι παιδιατροι πως ειναι ιδια λιγο πολυ ολα.. σας ειπα τι ειχαμε παθει με το ΝΑΝ.... ξανα ουτε να το ακουσω δεν θελω αυτο το γαλα και ας εχω 5 κουτια στην αποθηκη...

Υπαρχουν κατι κρικοι οδοντοφυιας αλλα εμενα ποτε δεν με βολεψαν γιατι το μωρακι ειναι μικρο και δεν μπορει να τους πιασει....λιγο αργοτερα και αν η γκρινια ειναι εντονη συνηθως δινουν μια κρεμουλα mundisal που μυριζει ουζο και τους κανεις μασαζακι στα ουλακια με αυτη...και παλι μη φανταστεις ομως τρελλα αποτελεσματα....βασικα αυτο που θελει ειναι υπομονη!!!!!

Εμεις παιρνουμε τους κρικους και τους μασουλαμε μια χαρα... και την αλοιφουλα αυτην την εβαζα και εγω οταν εβγαζα φρονιμιτες και με βοηθησε..

Α, δεν το ήξερα αυτό!!!!!!! Λοιπόν η δική μου έχει εδώ και μια εβδομάδα περίπου που κοιμάται λίγο κατά την διάρκεια της μέρας και το βράδυ κοιμάται από τις 11.30 έως και τις 6.30-7.00. Και μου φάνηκε πολύ περίεργο, λέω κάτι συμβαίνει στο παιδί αλλά αφού της αρέσει έτσι καλύτερα και για εμένα ;)!!!!!!! Ξεκουράζομαι περισσότερο.

Καλα αναρωτιεσαι γιατι κοιμαται?

Τελικα ειμαι η μονη μανα εδω μεσα ακομη που ξενυχταμε το βραδυ? ποτε θα κοιμηθουμε οεο?

Κορίτσια θυμάστε που σας είπα ότι κάναμε χθες επαναληπτική εξέταση για φαινυλκετονουρία γιατί οι τιμές στην πρώτη εξέταση ήταν οριακές, και που ρωτούσα τί είναι αυτό???

Ε λοιπόν έχω φάει τρελή φρίκη γιατί μπήκα στο νετ και διάβασα...

Σας παραθέτω...

Τι είναι η φαινυλκετονουρία;

Η φαινυλκετονουρία (PKU) μπορεί να ορισθεί ως μια σπάνια μεταβολική διαταραχή που οφείλεται στην ανικανότητα του ήπατος να παράγει ένα ένζυμο, την υδροξυλάση της φαινυλαλανίνης. Αυτό το ένζυμο μεταβολίζει το αμινοξύ φαινυλαλανίνη σε ένα άλλο αμινοξύ, την τυροσίνη. Για το λόγο αυτό, η έλλειψη του συγκεκριμένου ενζύμου έχει ως αποτέλεσμα την υψηλή συγκέντρωση της φαινυλαλανίνης στο αίμα και στον εγκέφαλο. Όταν τα επίπεδα της φαινυλαλανίνης αυξηθούν πάνω από τα φυσιολογικά, τότε αυτή γίνεται τοξική για τον οργανισμό. Ένα από τα κυριότερα συμπτώματα είναι η παρεμπόδιση της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργίας των κυττάρων του εγκεφάλου, με συνέπεια τη διανοητική καθυστέρηση. Η φαινυλκετονουρία μπορεί να ανιχνευθεί με τεστ αίματος κατά τη γέννηση του νεογνού, το οποίο είναι τεστ ρουτίνας. Η πιθανότητα να ανιχνευθεί, υπολογίζεται για παράδειγμα σε 1 στις 16.000 περιπτώσεις Αμερικανών.

Θεραπεία της φαινυλκετονουρίας

Η πιο κοινή μορφή θεραπείας για τα άτομα που πάσχουν από φαινυλκετονουρία είναι η σωστή διατροφή. Τα άτομα αυτά δεν πρέπει να παραλαμβάνουν με την τροφή τους μεγάλες ποσότητες φαινυλαλανίνης. Οι τυπικές δίαιτες των ατόμων που πάσχουν από φαινυλκετονουρία πρέπει να περιλαμβάνουν πολύ μικρές ποσότητες φαινυλαλανίνης και υψηλές ποσότητες των άλλων αμινοξέων και κυρίως της τυροσίνης. Οι ποσότητες της επιτρεπόμενης φαινυλαλανίνης σε αυτά τα άτομα μπορούν να αυξάνονται σταδιακά, καθώς το παιδί μεγαλώνει. Επομένως, στη δίαιτα αυτών των ατόμων επιτρέπονται:


  • θρεπτικά συστατικά όπως υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες και ανόργανα συστατικά.
  • τρόφιμα με μέτριες ποσότητες πρωτεϊνών, όπως οι πατάτες, καθώς και τρόφιμα με χαμηλές ποσότητες πρωτεϊνών, όπως τα φρούτα, τα λαχανικά ή κατηγορίες ψωμιών με χαμηλή ποσότητα πρωτεϊνών.

Αντίθετα απαγορεύονται:


  • τρόφιμα με υψηλά ποσοστά πρωτεϊνών, όπως είναι το κρέας, το ψάρι, το κοτόπουλο, τα αυγά, τα καρύδια, τα κουκιά, τα φασόλια, το γάλα και άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα.
  • το μητρικό γάλα σε νεογνά που πάσχουν από φαινυλκετονουρία.
  • τρόφιμα που περιέχουν ως πρόσθετο την φαινυλαλανίνη είτε άμεσα είτε έμμεσα μέσω ασπαρτάμης. Η ασπαρτάμη είναι μια ουσία που προστίθεται αντί της ζάχαρης σε τρόφιμα με λίγες θερμίδες, όπως η κόκα - κόλα διαίτης.

Να φρικάρω ή ν αμην φρικάρω???

Δηλαδή αν το έχει το απιδί μου έχει γίνει ήδη ζημιά!!!

Και τα γ@μοαποτελέσματα θα βγούν σε 10 εργάσιμες, δηλαδή σε 2 εβδομάδες...

Υπομονη και θα δεις πως θα ειναι μια χαρα τα αποτελεσματα.... ολα καλα θα πανε.... να σκεφτεσαι θετικα...

Εμεις οπως σας ειπα καναμε εμβολιακι και ολα μια χαρα...

το μονο που με αγχωνει ειναι να στρωσει λιγακι το βραδυ για να κοιμαμαι... εμεις για να κοιμηθει κανα 3ωρο συνεχομενα το βραδυ τον κανουμε μπανιο αργα μετα τρωει και στην καλυτερη κοιμαται 3ωρες.... ξυπανει ο ατιμος για φαγητο... υπομονη λεω και θα περασουν τα δυσκολα..

Η παιδιατρος μου ειπε πως στον 5ο θα ξεκινησουμε κρεμουλες... χαρηκα παρα πολυ... αφου σκεφτομαι τι ωραια που θα ειναι να τον ταιζω με το κουταλακι... αχ! αντε να περασουν οι μερες... γιατι εδω εχουμε κρυο ακομη και δεν μπορουμε να παμε βολτιτσα... αυριο ειπε πως θα εχουμε γυρω στους 12 βαθμους το μεσημερι... θα του βαλω φορμα εξοδου και στον μαρσιπο και θα τον παω βολτιτσα... λετε να τον κρυωσω?

Επισης δεν ξερω αν το ειπα αλλα μου ξαναηρθε περιοδος... εχω 2 μηνες που γεννησα και μου ηρθε 2 φορες... τα νευρα μου... και μιλαμε για αιμα και ποναω λιγο... εγω δεν πονουσα ποτε... ελπιζω να ειναι παροδικο οπως ειπε και ο γιατρος μου... και μαλλον ειμαι η μονη εδω μεσα που δεν ειδε βεγγαλικα ακομη? και ειχα ετοιμασει ατμοσφαιρα, ειχα παει τον μικρο στην μαμα μου για 2 ωρες και βρηκε μερα να μου ερθει η χαζοπεριοδος.......:(


a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites

οχι καλε μαχη δεν εισαι μονη....ειμαι εγω και αλλη μια δεν θυμαμαι ποια....και εγω 2 φορες αδιαθετησα απο τοτε που γεννησα και εχω παρα πολυ αιμα αλλα καθολου πονους,τιποτα.

ΦΑΜουλαααααααααααα!ολα καλα θα ειναι καλε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,η μπεμπα δε κοιμαται καθολου και οταν καταφερνω να την κοιμισω(να την ακουμπησω στο κρεββατι) ξυπναει μετα απο λιγακι,σημερα κοιμηθηκε λιγακι στην κουνια της μονο.Μολις την ταιζω μετα απο λιγο που την σηκωνω για να ρευτει (ενω ρευεται κανονικα) αρχιζει να κλαιει, να στριβει το κεφαλι της προς τα πισω, να μαζευει ποδια, να χτυπιεται.Επειδη εχουμε προδιαθεση για ΓΟΠ οπως εδειξε ο υπερηχος της εδωσε ο γιατρος μια αγωγη αλλα δεν ειδα φως!!!!!Ειχε καμια σας παρομοιο προβλημα;Σημειωτεον οτι την θηλαζω.HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι καλε μαχη δεν εισαι μονη....ειμαι εγω και αλλη μια δεν θυμαμαι ποια....και εγω 2 φορες αδιαθετησα απο τοτε που γεννησα και εχω παρα πολυ αιμα αλλα καθολου πονους,τιποτα.

ΦΑΜουλαααααααααααα!ολα καλα θα ειναι καλε!!!!!

και εγω μια απο τα ιδια κοριτσια, ομοιοπαθουσα :( κ στον υπνο επισης, ξυπναμε ακομη το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση το εξαμηνο με το μειωμενο ωραριο μετα, το δικαιουσε κανονικα... και αν σε απολυσει και βεβαια μπαινεις στο ταμειο ανεργιας.

Εμας καθε πρωι που κανουμε κακακια γινεται χαμος... αλλαζουμε ζιπουνακι και φορμακι... πολυ πραγμα σας λεω κοριτσια.... και αυτο εγινε απο τοτε που ξεκινησαμε το απταμιλ...

Εμεις πλεον παιρνουμε απταμιλ 1, εσεις γιατι δινετε ακομη το extra care?

και να φανταστειτε πως ειχαμε πολυ πολυ εντονα πονακια...

Παντως δεν μπορεις να πεις... θελει να την βλεπει καλοπισμενη... :lol:

Πολυ μεγαλη διαφορα και ας λενε οι παιδιατροι πως ειναι ιδια λιγο πολυ ολα.. σας ειπα τι ειχαμε παθει με το ΝΑΝ.... ξανα ουτε να το ακουσω δεν θελω αυτο το γαλα και ας εχω 5 κουτια στην αποθηκη...

Εμεις παιρνουμε τους κρικους και τους μασουλαμε μια χαρα... και την αλοιφουλα αυτην την εβαζα και εγω οταν εβγαζα φρονιμιτες και με βοηθησε..

Καλα αναρωτιεσαι γιατι κοιμαται?

Τελικα ειμαι η μονη μανα εδω μεσα ακομη που ξενυχταμε το βραδυ? ποτε θα κοιμηθουμε οεο?

Υπομονη και θα δεις πως θα ειναι μια χαρα τα αποτελεσματα.... ολα καλα θα πανε.... να σκεφτεσαι θετικα...

Εμεις οπως σας ειπα καναμε εμβολιακι και ολα μια χαρα...

το μονο που με αγχωνει ειναι να στρωσει λιγακι το βραδυ για να κοιμαμαι... εμεις για να κοιμηθει κανα 3ωρο συνεχομενα το βραδυ τον κανουμε μπανιο αργα μετα τρωει και στην καλυτερη κοιμαται 3ωρες.... ξυπανει ο ατιμος για φαγητο... υπομονη λεω και θα περασουν τα δυσκολα..

Η παιδιατρος μου ειπε πως στον 5ο θα ξεκινησουμε κρεμουλες... χαρηκα παρα πολυ... αφου σκεφτομαι τι ωραια που θα ειναι να τον ταιζω με το κουταλακι... αχ! αντε να περασουν οι μερες... γιατι εδω εχουμε κρυο ακομη και δεν μπορουμε να παμε βολτιτσα... αυριο ειπε πως θα εχουμε γυρω στους 12 βαθμους το μεσημερι... θα του βαλω φορμα εξοδου και στον μαρσιπο και θα τον παω βολτιτσα... λετε να τον κρυωσω?

Επισης δεν ξερω αν το ειπα αλλα μου ξαναηρθε περιοδος... εχω 2 μηνες που γεννησα και μου ηρθε 2 φορες... τα νευρα μου... και μιλαμε για αιμα και ποναω λιγο... εγω δεν πονουσα ποτε... ελπιζω να ειναι παροδικο οπως ειπε και ο γιατρος μου... και μαλλον ειμαι η μονη εδω μεσα που δεν ειδε βεγγαλικα ακομη? και ειχα ετοιμασει ατμοσφαιρα, ειχα παει τον μικρο στην μαμα μου για 2 ωρες και βρηκε μερα να μου ερθει η χαζοπεριοδος.......:(

Αχχχχ!Σε νοιωθω...εμενα ο αντρας μου λογω δουλειας μας ερχεται τα ΣΚ και πως τυχαινει να εχω περιοδο!!!!!!Τα νευρα μου - Τα νευρα μας!!!Εχουμε να το κανουμε απο το παλαι ποτε......(δε το ξεχνας ε;Ειναι σαν το ποδηλατο...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...