Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Faith22 είπε:

      Κορίτσια είμαι σε σοκ!Μόλις μου έκανε μπουλινγκ ο γιατρός μου επειδη αντιμιλησα στην μαία του.

      Τον εμπιστεύομαι τυφλά κ τον θεωρώ τεράστιο επιστημονα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το ανεχτώ το σημερινό.

      Ξέρετε κάποιον γιατρό που να μπορεί να αναλάβει δίδυμη κύηση στον 6ο μήνα?Έχω κάνει κόπο για αυτά τα παιδιά κ αυτή την στο με έχουν κάνει κ κλαίω.

      Ψυχραιμία,μην σε πιάνει πανικός.Οταν λες σου έκανε μπουλινγκ τι εννοείς?

      Ασφαλως και υπάρχουν γιατροί να σε αναλάβουν,σε ποια πόλη βρίσκεσαι?

Cafe Δεκέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

ω ναι ειναι δυνατον ολοκληρες φοραδες (και εγω μεσα) να βγαλουν τον Παπαθεμελη?

μαρηηηηηηη? Αν εισαι εσυ φοραδα, εγω τι πρεπει να ειμαι???? Ο μοντιε!!!!!!!


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    1761

  • marina mimi

    1737

  • inaki

    1682

  • Sofia_m

    1464

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απο 6 και μετα ..

Συμφορά μουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!! και μέχρι τότε τι θα κάνω?????? :confused::confused::confused:

καλημερουδια κοριτσακια μου.....

Στρατα , αν και οι γιατροι λενε οχι, εγω τον εβαλα 5.5 μηνων....ηταν νωρις αλλα δεν κρατιομουν....Στην αρχη 5λεπτα μετα 10λεπτα μετα μισαωρα. Παραπανω δεν καθισε ποτε.

Ουτρε σταβα ποδια εκανε παντως ουτε αργησε να περπατησει.

Και εμενα μαιρη 6 γευματα των 180 κανει....αν κανει 7 το παει 150, μονο νερο λεω .

Αλλα εμας ειναι αγορακια και τα αγορακια πινουν πιο πολυ. Επίσης ειμαστε και κοτζαμ αλογες....θα εχουν και αυτα αναπτυξη....

κι εγώ είχα περπατούρα μικρή και τα πόδια μου είναι ολόισια!!! μόνο να λένε ξέρουνε οι γιατροί... άντε!!!

Εμενα παντως στη στρατα καθοταν οοοοοοοολη την ημερα ειχα και το κεφαλι μου ησυχο οτι δεν θα πεσει δεν θα βαλει τιποτα στο στομα απο κατω εκανα τις δουλειες μου ανετα μονο που μου εφαγε ολους τους τοιχους και τις πορτεςεκατσε μεχρι 1 ετους και κατι μηνες μετα εμαθε να περπαταει και δεν επεφτε ουτε μια φορα ειχε μαθει απο τη στρατα.Τα ποδαρακια του ειναι ολοισια και δεν μπορω να πω οτι αργησε να περπατησει ισα ισα

αχ, τι καλά να έρθει η ώρα και του δικού μου!!!

ω ναι ειναι δυνατον ολοκληρες φοραδες (και εγω μεσα) να βγαλουν τον Παπαθεμελη?

παπαθεμελη, παπαθεμελη, απόψε ένας ναύτης το κορμί μου αμελεί!!!

καλημέραααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


15y6xxxv0qx3picm.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα!!!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάτι συγκλονιστικό για μας!!!

Χτες το απόγευμα πήγαμε βόλτα στα jumbo,με το που μπήκαμε στο αμάξι 18:30 η μικρή κοιμήθηκε,ψωνίσαμε,γυρίσαμε,τη βάζω στο λίκνο,κάνουμε δουλειές,τακτοποιούμε κλπ κλπ και περιμένουμε να ξυπνήσει να την κάνουμε μπάνιο,πάει 21:00...πάει 22:00,τίποτα,η μικρή ακόμα να κοιμάται.Στις 22:30 την ξύπνησα εγώ,την άλλαξα,την τάισα και ξανακοιμήθηκε!!!

Μες στη νύχτα ξύπνησε στις 2,στις 4 και στις 7 για 5' την κάθε φορά,έπινε το γαλατάκι της και ξανακοιμόταν.Μετά στις 8μησι σηκωθήκαμε για να της πάρουμε ούρα για καλλιέργεια,στις 9μησι ήπιε ξανά γαλατάκι,την έβαλα στο καρότσι για να κάνω καμιά δουλειά και μέσα σε ένα λεπτό είχε κοιμηθεί...

Δεν ξέρω τι να πω...Ξαφνικά αποφάσισε να βάλει πρόγραμμα και να κοιμάται όπως όλοι οι άνθρωποι??Αχ πολύ χαίρομαι,μακάρι να κρατήσει λίγο έτσι!!!

Χτες της πήραμε ένα mobil της fisher price,της το βάλαμε στην κούνια και την έβαλα για λίγο σήμερα το πρωί,το κοιτούσε καλά καλά,τα ζωάκια που πετάνε της αρέσουν!!


oCxsp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σε λίγο θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και έχω αγωνία....:(

κοριτσακι και του δικου μου μυριζουν ωραια...μπεμπεκιλας....:-)...μπορει να φταινε τα γαλατα..

Εγώ τρελαίνομαι να μυρίζω τα κακάκια σε αυτή την ηλικία (γιατί αν αρχίσει τις φρουτόκρεμες είναι άστα να πάνε)... Είμαι ανώμαλη το ξέρω!!!:lol::lol::lol:

Κορίτσια θυμάστε που σας είπα ότι κάναμε χθες επαναληπτική εξέταση για φαινυλκετονουρία γιατί οι τιμές στην πρώτη εξέταση ήταν οριακές, και που ρωτούσα τί είναι αυτό???

Ε λοιπόν έχω φάει τρελή φρίκη γιατί μπήκα στο νετ και διάβασα...

Σας παραθέτω...

Τι είναι η φαινυλκετονουρία;

Η φαινυλκετονουρία (PKU) μπορεί να ορισθεί ως μια σπάνια μεταβολική διαταραχή που οφείλεται στην ανικανότητα του ήπατος να παράγει ένα ένζυμο, την υδροξυλάση της φαινυλαλανίνης. Αυτό το ένζυμο μεταβολίζει το αμινοξύ φαινυλαλανίνη σε ένα άλλο αμινοξύ, την τυροσίνη. Για το λόγο αυτό, η έλλειψη του συγκεκριμένου ενζύμου έχει ως αποτέλεσμα την υψηλή συγκέντρωση της φαινυλαλανίνης στο αίμα και στον εγκέφαλο. Όταν τα επίπεδα της φαινυλαλανίνης αυξηθούν πάνω από τα φυσιολογικά, τότε αυτή γίνεται τοξική για τον οργανισμό. Ένα από τα κυριότερα συμπτώματα είναι η παρεμπόδιση της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργίας των κυττάρων του εγκεφάλου, με συνέπεια τη διανοητική καθυστέρηση. Η φαινυλκετονουρία μπορεί να ανιχνευθεί με τεστ αίματος κατά τη γέννηση του νεογνού, το οποίο είναι τεστ ρουτίνας. Η πιθανότητα να ανιχνευθεί, υπολογίζεται για παράδειγμα σε 1 στις 16.000 περιπτώσεις Αμερικανών.

Θεραπεία της φαινυλκετονουρίας

Η πιο κοινή μορφή θεραπείας για τα άτομα που πάσχουν από φαινυλκετονουρία είναι η σωστή διατροφή. Τα άτομα αυτά δεν πρέπει να παραλαμβάνουν με την τροφή τους μεγάλες ποσότητες φαινυλαλανίνης. Οι τυπικές δίαιτες των ατόμων που πάσχουν από φαινυλκετονουρία πρέπει να περιλαμβάνουν πολύ μικρές ποσότητες φαινυλαλανίνης και υψηλές ποσότητες των άλλων αμινοξέων και κυρίως της τυροσίνης. Οι ποσότητες της επιτρεπόμενης φαινυλαλανίνης σε αυτά τα άτομα μπορούν να αυξάνονται σταδιακά, καθώς το παιδί μεγαλώνει. Επομένως, στη δίαιτα αυτών των ατόμων επιτρέπονται:


  • θρεπτικά συστατικά όπως υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες και ανόργανα συστατικά.
  • τρόφιμα με μέτριες ποσότητες πρωτεϊνών, όπως οι πατάτες, καθώς και τρόφιμα με χαμηλές ποσότητες πρωτεϊνών, όπως τα φρούτα, τα λαχανικά ή κατηγορίες ψωμιών με χαμηλή ποσότητα πρωτεϊνών.

Αντίθετα απαγορεύονται:


  • τρόφιμα με υψηλά ποσοστά πρωτεϊνών, όπως είναι το κρέας, το ψάρι, το κοτόπουλο, τα αυγά, τα καρύδια, τα κουκιά, τα φασόλια, το γάλα και άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα.
  • το μητρικό γάλα σε νεογνά που πάσχουν από φαινυλκετονουρία.
  • τρόφιμα που περιέχουν ως πρόσθετο την φαινυλαλανίνη είτε άμεσα είτε έμμεσα μέσω ασπαρτάμης. Η ασπαρτάμη είναι μια ουσία που προστίθεται αντί της ζάχαρης σε τρόφιμα με λίγες θερμίδες, όπως η κόκα - κόλα διαίτης.

Να φρικάρω ή ν αμην φρικάρω???

Δηλαδή αν το έχει το απιδί μου έχει γίνει ήδη ζημιά!!!

Και τα γ@μοαποτελέσματα θα βγούν σε 10 εργάσιμες, δηλαδή σε 2 εβδομάδες...

ΦΑΜ μην ανησυχείς. Αν ήταν κάτι σοβαρό θα σε είχαν ενημερώσει από το μαιευτήριο. Προφανώς επειδή οι τιμές ήταν οριακές είπαν να γίνει επαναληπτική εξέταση για προληπτικούς λόγους. Αλλά ακόμα και αν είναι πάνω από το όριο (που δεν νομίζω γιατί θα είχε φανεί από την αρχή), σίγουρα υπάρχουν διαβαθμίσεις. Μην πας κατευθείαν στη διανοητίκή καθυστέρηση... Ρώτα και την παιδίατρό σου για να ενημερωθείς σωστα.

ρε κοριτσια... ψαχνω για γυναικα . εχετε καμια να ερχεται προς τα βουνα:tongue:???? πετρουπολη κ πρωινες ωρες , μια φορα την εβδομαδα....

Συγγνώμη αλλά την καπάρωσα εγώ!:P:p Αλλά και εμένα δεν μπορεί πρωινά...

Κορίτσια μου καλημέρα!!!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάτι συγκλονιστικό για μας!!!

Χτες το απόγευμα πήγαμε βόλτα στα jumbo,με το που μπήκαμε στο αμάξι 18:30 η μικρή κοιμήθηκε,ψωνίσαμε,γυρίσαμε,τη βάζω στο λίκνο,κάνουμε δουλειές,τακτοποιούμε κλπ κλπ και περιμένουμε να ξυπνήσει να την κάνουμε μπάνιο,πάει 21:00...πάει 22:00,τίποτα,η μικρή ακόμα να κοιμάται.Στις 22:30 την ξύπνησα εγώ,την άλλαξα,την τάισα και ξανακοιμήθηκε!!!

Μες στη νύχτα ξύπνησε στις 2,στις 4 και στις 7 για 5' την κάθε φορά,έπινε το γαλατάκι της και ξανακοιμόταν.Μετά στις 8μησι σηκωθήκαμε για να της πάρουμε ούρα για καλλιέργεια,στις 9μησι ήπιε ξανά γαλατάκι,την έβαλα στο καρότσι για να κάνω καμιά δουλειά και μέσα σε ένα λεπτό είχε κοιμηθεί...

Δεν ξέρω τι να πω...Ξαφνικά αποφάσισε να βάλει πρόγραμμα και να κοιμάται όπως όλοι οι άνθρωποι??Αχ πολύ χαίρομαι,μακάρι να κρατήσει λίγο έτσι!!!

Χτες της πήραμε ένα mobil της fisher price,της το βάλαμε στην κούνια και την έβαλα για λίγο σήμερα το πρωί,το κοιτούσε καλά καλά,τα ζωάκια που πετάνε της αρέσουν!!

Μακάρι να συνεχιστεί έτσι!!!


XPsop2.png0xFtp2.pngsmiley-char090.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημεεερα!!!! κεφακια βλεπω:P!!!! ετσι μπραβο!!!!

ναι εχεις δικιο δεν υπαρχει τετοι πραγμα αλλα απο το εξωνονται αυτο μου προεκυψε

mamageor και τους 2 τους εχω μαζι στο ιδιο δωματιο υπαρχει αλλο ενα παιδικο αλλα προς το παρον το χρειαζομαι και αφου εχω σκοπο να κανω και τριτο μην τους μετακινω συνεχως μεχρι να δουμε τι θα ειναι

ακομα δεν το εχεις βαλει κατω, ε?????

καλημερουδια κοριτσακια μου.....

Και εμενα μαιρη 6 γευματα των 180 κανει....αν κανει 7 το παει 150, μονο νερο λεω .

Αλλα εμας ειναι αγορακια και τα αγορακια πινουν πιο πολυ. Επίσης ειμαστε και κοτζαμ αλογες....θα εχουν και αυτα αναπτυξη....

εμεις κανουμε 5-6 γευματα την ημερα.... αν κανουμε 5 στα 2-3 γευματα τρωμε 180 , αν κανουμε 6 τρωμε 150.... κ νοιμιζα οτι ειναι λιγο:oops:


baJfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σε λίγο θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και έχω αγωνία....:(

Συγγνώμη αλλά την καπάρωσα εγώ!:P:p Αλλά και εμένα δεν μπορεί πρωινά...

καλη επιτυχια με το εμβολιο!!!! εμεις ευτυχως δεν καναμε πυρετο....

καλα , δεν ειναι φοβερο αυτο το πραγμα????? μα να μην υπαρχουν γυναικες για καθαρισμα:confused:????? 2 εχω παρει τηλ. η μια δεν εχει ουτε λεπτο ελευθερο , η αλλη μονο καθε 2η κυριακη κ παρασκευη απογευμα μετα τις 5:roll:


baJfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σε λίγο θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και έχω αγωνία....:(

!!!

Ελπιζω να περασει ανωδυνα....με τις υγειες σας...

εμεις κανουμε 5-6 γευματα την ημερα.... αν κανουμε 5 στα 2-3 γευματα τρωμε 180 , αν κανουμε 6 τρωμε 150.... κ νοιμιζα οτι ειναι λιγο:oops:

ειδες?? Όσο και να γεννηθουν τα μωρουλια δεν εχει σημασια....Μεχρι τα 2 χρονια η αναπτυξη δεν εχει σχεση με το τελικο αποτελεσμα. Μετα φαινεται το πόσο ψηλο - ευσωμο θα γινει ενα παιδακι.....


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites

aleca μου δικιο εχεις αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση τα αγορια σου να βγουν 1,50!!!

:-) ναι βρε Ντορακι μου και εγω δε νομιζω...αλλα ο Αγγελος μεχρι 2 χρονων η καμπυλη του εδειχνε ότι θα γινει περιπου 1.85. Τωρα δειχνει ότι θα γινει περιπου 1.95..... Μετα τα δυο βγηκε απο τις καμπυλες.....

Ο μικρος ειναι ηδη εκτος...για να δουμε....

Γερα να ειναι όλα τα παιδακια και ας βγουν όσο θελουν...


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πωπω καλέ θηριάκια είναι,με την καλή έννοια!!

Εμένα η μικρούλα είναι στην 50η θέση σε ύψος και βάρος και στην 75η στην περίμετρο του κεφαλιού.

Πάντως με βάση το ύψος στα 2 έτη εγώ ήταν να γίνω 1,74,τελικά βγήκα μόνο 1,63!!!

Αχ ακόμα κοιμάται,πόσες δουλειές έχω κάνει δε φαντάζεστε!!!


oCxsp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάρες!!!

ΦΑΜούλα εχουν δίκιο τα κορίτσια, μην μας αγχώνεσαι, μια χαρά θα είναι ο κομπόστας!!!Εχω κατι δουλειές και πηγαίνω στο γραφείο αυτές τις μέρες αλλα απο δευτέρα θα κανονίσω μια μέρα να σας ερθω!

Εμεις επειδη πάμε για playmate ειμαστε ανάμεσα σε 75η και 90η στο υψος, 75 στο κεφάλι και 25η στο βάρος :-P. Ε καλα και αν δεν γινει τοσο ψηλη θα την στειλω για φωτομοντέλο!!!

Ντορακι φτου στη μικρη σου! πάντα τέτοια!!!

Επεξεργάστηκαν by inaki
Link to comment
Share on other sites

μην την ξυπνας καλε....τωρα θα αρχισει να κοιματι καοι παραπανω. Ο δικος μου κοιμαται σερι 6-7 ωρες


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...