Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εγώ για εμβρυομεταφορα 2η όλες τις φορές.

       

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2016


anastella

Recommended Posts

Μανούλες και μπεμπάκια καλημέρα!

Κουκίδα μην απελπίζεσαι, το μωράκι σου θα κάνει θηλαστική κίνηση, απλά θέλει το χρόνο της! Μπράβο σου που προσπαθείς να διατηρήσεις το θηλασμό, είναι ότι καλύτερο.

Άθενς εγώ δεν θα έχω δική μου μαία, ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να φέρω, αλλά ότι στο Λητώ που θα γεννήσω είναι όλες πολύ καλές. Βέβαια άλλο πράγμα να έχεις μια μαία μόνο για σένα, και άλλο να έχεις κάποια της βάρδιας. Αν νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει, να πάρεις οπωσδήποτε! Ψυχολογικά σίγουρα θα είναι χρήσιμη, θα νιώθεις περισσότερη ασφάλεια.

Εντελ, εμένα πριν 2 εβδομάδες ήταν 2μιση κιλά και ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με την καμπύλη που ακολουθεί, αν γεννηθεί στις 40 εβδομάδες θα είναι το πολύ 3300. Αν γεννηθεί στις 38 θα είναι γύρω στα 3 κιλά... Οπότε μια χαρά είναι το μωράκι σου, τα μηχανήματα έχουν αποκλίσεις...ένα χιλιοστό μπορεί να τους ξεφύγει και να βγάλουν λάθος μέτρηση. Το σημαντικό είναι να είναι πάνω από 2μιση κιλά.

Χθες περπάτησα μια ώρα και προς το τέλος δεν με κράταγε η μέση μου...η μπέμπα κουνιέται πολύ, αλλά από πόνους τίποτα! Μόνο κάτι σουβλιές χαμηλά έχω ώρες ώρες, αλλά κρατάνε 2-3 δευτερόλεπτα... Αντε να δούμε τι θα πει ο γιατρός το απόγευμα!


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσακια!

Αννουλα μου φανταζομαι την υπομονη σου να εξαντλειται.. Πως εισαι;;; Νιωθεις πονακια;; Εννοω αλλα εκτος απο συσπασεις κλπ.

Με τη διαστολη πως ειναι;;

Πολλα σε ρωταω αλλα κατι δε μου αρεσει απο χθες. Εκανα κατι συσπασεις πανω απο 50 στο νοσοκομειο (καποιες κι 80) και δεν καταλαβα τιποτα. Ο μικρος ειναι χαμηλα και με ποναει πιο περιεργα. Και ειναι ακομη πιο χαμηλα, νιωθω να κινειται στη λεκανη μου. Επισης πονουν οι προσαγωγοι μου και δυσκολευομαι να σκυψω.

Και λεω δε μου αρεσει γιατι μου ειπαν πως μεσα σε 2 βδομαδες πηρε 150-250 γρ. Κατι που βρισκω κουλο. Δλδ ειναι 2700-2800. Εκτος κι αν εχουν αποκλιση τα μηχανηματα (ποση πια;;). Με ξεπεταξαν κιολας. Ουτε εξεταση απο κατω να δουν τραχηλο. Τεσπα την Τριτη θα παω στη γιατρο μου, θα ξερουμε.

Ελενιτσα ποτε ειναι η ΠΗΤ σου εσενα;;; Κανεις καθισματακια κλπ;; Πας για vbac σωστα;;; Φανταζομαι εισαι σουπερ ενημερωμενη.

Εγω παω σαν το προβατο στη σφαγη. Αν γινει κατι νωριτερα εχω διαβασει (δεν ξερω αν ειναι αληθεια βεβαια) στο φορουμ πως μεχρι να περασει η ωρα απο το τελευταιο γευμα, απο τις ενεσεις ηπαρινης που κανω κλπ κοιλοπονας και τρως και τη μαχαιρα μετα να στανιαρεις.

Ελγκε ετοιμασε τα ολα, μετα θα χεις αλλα πραγματα να ασχολεισαι. Και βασικα θα βαριεσαι κιολας. Ειναι τοσο ωραια τα νινακια μας...

Αθενς μου να κανεις ο,τι πιστευεις πως θα σε βοηθησει. Εμενα με βοηθησε παντως. Αλλα στη χορηγει ουτως η αλλως το κρατος εδω για 8 βδομαδες.

Φιλια σε ολες,

παω να φαω πρωινο με την ησυχια μου.. Ο μεγαλος κοιμαται και ειναι πανεμορφο το μωρο μου!

Edel μου κ εγω στην κορδελα που κανω φαινονται συσπασεις κ μαλιστα καποιες αρκετα εντονες αλλα κ εμενα δε με ενοχλουν...εχω καποια πονακια...άλλα ειναι σαν περιοδου κ άλλα σαν σουβλιες στιγμιαιες...δεν εχουν διαρκεια 30-40 δευτερολεπτων κ δεν ειναι ανα συγκεκριμενο χρονο...γι αυτο κ νιωθω ανυπομονησια...η διαστολη μου ειναι 3 εκατοστα κ θελω να ξεκινησουν οι πονοι για να παω στο νοσοκομειο...καθε μερα περιμενω κ καθε μερα τιποτα..κ ολα αυτα απο την τριτη.....περνανε οι μερες κ το μωρο μεγαλωνει...κ δε θα με πειραζε αλλα ειναι ηδη γυρω στα 3.800 κ στα νοσοκομεια αυτα τα κιλα φωναζουν ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ .... ηλπιζα να γεννησω φυσιολογικα αλλα εχω αρχισει να απελπιζομαι...συμφωνα με τους υπερηχους που κανουμε τοσο καιρο ο μπεμπης βαζει γυρω στα 250 γρ ανα βδομαδα!!!!


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χθες περπάτησα μια ώρα και προς το τέλος δεν με κράταγε η μέση μου...η μπέμπα κουνιέται πολύ, αλλά από πόνους τίποτα! Μόνο κάτι σουβλιές χαμηλά έχω ώρες ώρες, αλλά κρατάνε 2-3 δευτερόλεπτα... Αντε να δούμε τι θα πει ο γιατρός το απόγευμα!

Elge εγω περπαταω ασταματητα αλλα εχω τα ιδια σημαδια με εσενα...ασχετα με τη διαστολη...βρε μηπως κατι δεν κανω σωστα;;;;; μηπως δε βοηθαω αρκετα το μπεμπη;;;;


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χθες περπάτησα μια ώρα και προς το τέλος δεν με κράταγε η μέση μου...η μπέμπα κουνιέται πολύ, αλλά από πόνους τίποτα! Μόνο κάτι σουβλιές χαμηλά έχω ώρες ώρες, αλλά κρατάνε 2-3 δευτερόλεπτα... Αντε να δούμε τι θα πει ο γιατρός το απόγευμα!

Elge εγω περπαταω ασταματητα αλλα εχω τα ιδια σημαδια με εσενα...ασχετα με τη διαστολη...βρε μηπως κατι δεν κανω σωστα;;;;; μηπως δε βοηθαω αρκετα το μπεμπη;;;;


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο γιατρό αλλά η μπεμπα δεν έχει μπει ακόμα στη λεκάνη. Είναι 2600 γρ με απόκλιση 400γρ. Μου είπε ότι ακολουθεί την καμπύλη της και το αμνιακο υγρό είναι πολύ καλό. Μέσα στην εβδομάδα θα πάω πάλι για nst και κολπική εξέταση.

Επίσης μου είπε να περπατάω όσο αντέχω για να αρχίσει να κατεβαίνει... μου έδωσε και κολπικά υποθετα για τους μύκητες γιατί μπορεί να επηρεάσουν τον κόλπο στην γέννα και να "σκιστει" πιο πολύ κατά την έξοδο. :(

Με βλέπω να τον παίρνω όλο το μήνα πάντως. ..


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elge εγω περπαταω ασταματητα αλλα εχω τα ιδια σημαδια με εσενα...ασχετα με τη διαστολη...βρε μηπως κατι δεν κανω σωστα;;;;; μηπως δε βοηθαω αρκετα το μπεμπη;;;;

Άννα απ ότι φαίνεται τα μωρά μας δεν βιάζονται να βγουν, καλοπερνανε εκεί μέσα!

Υπομονή λίγο μας έμεινε! !


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια..

Αννουλα μη σε αγχωνει που ειναι μεγαλο το παιδακι. Εμενα μου ελεγαν 3060 για το γιο και βγηκε 3495. Στη γυναικολογο μου ελεγαν 3800 και βγηκε κατω απο 3 κιλα. Προφανως δεν ειναι μινιον, αλλα θα τα καταφερεις μια χαρα. Ξερω πως φοβασαι. Κανεις μασαζακι στο περινεο;; Ασκησεις κεγκελ; Κανε ο,τι μποριες και σου ευχομαι ολες οι ανυπομονησιες σου να ειναι ετσι.

Ελγκε μου και σε σενα τα αντιστοιχα θα πω. Ας παρεις το μηνα ολο, θα μεγαλωσει και το μωρο και θα ειναι πιο ευκολο στο ταισμα. Εγω γι αυτο στενοχωριεμαι που ειναι μικρος. Γιατι εχω ηδη εμεπιρια ταισματος απο μωρο πανω απο 3 κιλα, ηταν κουραστικη και φανατζομαι με μικρο μωρουλινακι θα ειναι πιο εξαντλητικη σε συνδυασμο με το μεγαλο γιοκαρινο.

Τι να κανουμε;;

Εμενα οι συσπασεις αραιωσαν, καθε απογευμα βραδυ ποναω χαμηλα, ο μικρος σιγουρα εχει κατεβει πιο χαμηλα.. 37+6 σημερα... Αλλες 9 μερες για την καισαρικη.. Στις 5 σεπ κανονισαμε στις 39+1. Θα φτασουμε αραγε;;;

Φιλια σε ολες κοριτσακια...

Ολα να πανε καλα για ολες μας, να προσεχετε :)


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια...εγω εχω ξεκινησει δουλειες στο σπιτι κ κανω διαλλειμα καθε τεταρτο!!!παναγια μου!!

koukida!Σου στελλνω κ εγω ολη τη θετικη ενεργεια μου, συντομα να τρωει το μικρακι σου, κ εγω συμφωνω ν παρεις τηλ την Πατσουρου αυτη γνωριζει τροπους που μπορει να σε βοηθησει κ επισης γνωριζει τα προτωκολλα των νοσοκομειων κ θα σε οδηγησει σωστα...πχ να ζητησεις να το βαλεις στο στηθος, εστω για την επαφη κ την μυρωδια!!

egle και εγω Λητω θα γεννησω! παντως σαν δευτερη εγκυμοσυνη θα σου ελεγα οτι η μαια ειναι απαραιτητη γιατι σε ελεγχει αυτη απο κάτω κ οχι ολος ο οροφος! σε εμψυχωνει κτλ,(γνώμη μου πάντα)! Οπως επισης ο κολπικος έλεγχος δεν χρειαζεται αλλα ειναι κ πολυ νωρις! επισης κανατε τεστ κολπικων υγρων για να δειτε αν εχει μικρόβιο??ή ετσι σε περιπτωση που?? εγω εκανα εχθες τεστ.

edel84 ναι παω για vbac, εχω διαβασει αρκετα τα τελευταια 3χρονια πιστευω οτι εχω διαλεξει σωστη ομαδα κ θα τα καταφερω, βεβαια πανω απο όλα το μωρο...απλα θελω να του δωσω τον χρονο του, γιατι στο προηγουμενο δεν το εκανα με πηγαν για προκληση λογω βαρους...anyway! οι ενεσεις υπαρινης ειναι αντιπηχτικες? εχω την εντυπωση οτι αν δεν εχουν περασει τουλαχιστον 12ωρες, δεν μπορεις να κανεις επισκληριδιο κ σε πανε για ολικη...μια χαρα θα εισαι μεχρι της 5/9!!!

Anna-ki δεν ειναι αν κάνεις κατι σωστα η οχι θα κατεβει...κανε κ κανενα σφουγγαρισμα στα τεσσερα...κανεις την κοιλια σου σαν αιωρα για το μωρο κ πέρνει την πιο σωστη θεση για τον τοκετο!!!

Αυτα απο εμενα επλιζω να μην σας κουρασα!!! ελα ενα ενα να ξεπεταγωνται!!!!!

σας φιλω!!

Link to comment
Share on other sites

egle και εγω Λητω θα γεννησω! παντως σαν δευτερη εγκυμοσυνη θα σου ελεγα οτι η μαια ειναι απαραιτητη γιατι σε ελεγχει αυτη απο κάτω κ οχι ολος ο οροφος! σε εμψυχωνει κτλ,(γνώμη μου πάντα)! Οπως επισης ο κολπικος έλεγχος δεν χρειαζεται αλλα ειναι κ πολυ νωρις! επισης κανατε τεστ κολπικων υγρων για να δειτε αν εχει μικρόβιο??ή ετσι σε περιπτωση που?? εγω εκανα εχθες τεστ.

Έκανα καλλιέργεια κολπικό υγρού για σταφυλοκοκκο και βγήκε θετικό σε μύκητες. Οπότε κάνω θεραπεία με τα κλασσικά υποθετα για να είμαι καθαρή στη γέννα. Το μωρό δεν θα είχε θέμα με τους μύκητες απλά αυξάνουν την ξηρότητα στον κόλπο και είναι πιο εύκολο να σε τραυματισει βγαίνοντας.

Σχετικά με τη μαία δεν το έχω σκεφτεί και πολύ είναι η αλήθεια... το καλό είναι ότι ο γιατρός μου είπε ότι θα είναι σε όλο τον τοκετό (από την ώρα που θα πάω στο μαιευτήριο μέχρι όταν βγει το μωρο) οπότε ίσως γι αυτό να μην σκέφτομαι τόσο πολύ να πάρω και μαία.


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

α ετσι, κ εγω εκανα κ περιμενω αποτελεσματα! να δουμε! συνηθως ο γιατρος ειναι πάντα εκει απλα τις κολπικες εξετασεις για να ελεξουν την διαστολη ή να βοηθησουν την εξεληξη του τοκετου πχ σπασιμων νερων στις κανουν οι μαιες ... κάνε του μια ερωτηση κ βλεπεις, απλα μην ειναι αβολο για σενα κ μπαινουν ολες μεσα στο θαλαμο!!

που ξερεις μπορει να συναντηθουμε κ στο μαιευτηριο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακια τι κανετε;;

Εμεις λιωνουμε, 38°C παρακαλω!!!! Τα συγχαρητηρια μου σε όλες σας που βγαλατε το καλοκαίρι με τον καύσωνα.

Καποιες φορές νιωθω να ζαλίζομαι.. Η αλήθεια είναι πως ξεχάσαμε πως είναι η ζέστη τόσα χρόνια. Κάθε καλοκαίρι στην Ελλάδα υποφέρουμε. Αλλά κι εδώ Αυγουστιάτικα τέτοιες θερμοκρασίες δεν ξέρω αν κανει συχνά!

Επισης νομιζω πως με πονάει το έντερο, πριν διπλώθηκα στον πόνο. Δεν είναι χαμηλά, ειναι δεξιά, μπροστά από τα πλευρά. Δεν ειναι η τομή της καισαρικής, δεν είναι το μπεμπουλινάκι...

Ελενη μου σε βρίσκω πολύ ενήμερη, είμαι σίγουρη θα τα καταφέρεις!!!!

Φιλιά σε όλες!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου κοντεύουμε!!!Κια εγω έκανα καλλιέργια κολπικού υγρού κ περιμένω αποτελέσματα την Δευτέρα!Την μπέμπα την Τετάρτη ο γιατρός την βρήκε 3.050Kg στις 36 κ 2!Προς το παρόν τπτ που να δείχνει οτι ο τοκετός είναι κοντά!!!Αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια μερα φαινεται να περναει χωρις μωρακι! Το πηρα αποφαση πια κ περιμενω να θελησει ο μπεμπης να βγει...τη δευτερα θα ξαναπαω στο γιατρο κ βλεπουμε...

ελπιζω να ειστε ολες καλα...!


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονη κοριτσακια μου σε λιγο θα αρχισουν να σκανε μυτη ενα ενα τα ζουζουνια και ποιος σας πιανει!!!Κουκιδα μου μην το βαζεις κατω,θα δεις που στο τελος η μπεμπα δεν θα ξεκολλαει απ'το στηθος.Θα την παρετε σπιτακι σας και ολα θα γινουν οπως τα ονειρευτικες!!!

Εμεις κοριτσια εχουμε κλεισει 1 μηνα!!!Ποτε περασε ουτε που το καταλαβα.Μεσα σε ενα μηνα αλλαξε τοσο πολυ η ζωη μας,προς το καλυτερο εννοειτε!Περιμενουμε να σαραντησουμε και να βγουμε την πρωτη μας δημοσια βολτα!Αυριο θα μας δει ο παιδιατρος να δουμε και ποσα γρ. βαλαμε.


rza3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Που ειστε χαμενες ολες;Μηπως εχουμε κανενα γεννητουρι;

Τα δικα μας νεα τωρα...Και τα δυο κουκλια μου φτασαν τα 3200,800γρ σε ενα μηνα εβαλαν!!!Τα ταιζει καλα η μανουλα φαινεται,συνεχιζουμε καθε τρεις ωρες να θηλαζουμε.Κοιμουντε ιδιες ωρες επιτελους και αρχιζουν να παρατηρουν πιο πολλα γυρω τους.Σκανε κατι χαμογελα αλλο πραμα!!!Εχω γεμισει με φωτογραφιες και βιντεο που τα τραβαω...


rza3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...