Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εγώ για εμβρυομεταφορα 2η όλες τις φορές.

       

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2016


anastella

Recommended Posts

Αννούλα δεν ξερω τι να σου πω για να σε βοηθησω ψυχολογικα.

Σε καταλαβαινω νομίζω, γιατί ήθελα πολύ να γεννήσω αυτή τη φορά φυσιολογικά, αλλά πάλι παρασύρθηκα από τις φοβίες της οικογένειας, τις ιστορίες τοκετών κλπ και τώρα επέλεξα αλλά και πάλι φοβάμαι την καισαρική. Τεσπα, εμένα δρομολογήθηκαν τα πράγματα, τελείωσε.

Είσαι σίγουρη πως επειδή είναι μεγάλο το μωράκι σου δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά; Αν ήταν έτοιμο δε θα σου το έλεγε μωρε το κακόμοιρο. Του αρέσει, θέλει μανούλα. Να μην είσαι χαλια, να εμπιστεύεσαι το παιδί σου και το σώμα σου. Ανέφερες τα καφετιά στο γιατρούλη;

Εχουμε μεγαλες δυνατότηες κοριτσάκι μου. Αντεξε το μωρό μου 3 μηνες όταν η γιατρός ήθελε απλα αν φτασουμε 32η εβδομάδα.

Η γιαγια ερχεται το βραδυ.

Βγες βολτα με τον αντρα σου να ξεχαστεις, θα αναπολεις αυτες τις στιγμες. Συντομα θα εισαι μανουλα και δε θα το αλλάζεις με τίποτα, αλλά οι στιγμές ελευθερίας περναν ανεπιστρεπτί. Η δευτερη καρδούλα που χτυπάει στο σωμα σου μεσα θα ειναι για παντα συνδεδεμενη με τη δική σου! Κι είναι μαγικό! :)


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Edel πραγματικα θελω πολυ να προσπαθησω να γεννησω φυσιολογικα...θα το ζητησω οταν θα ερθει η ωρα αλλα δεν ξερω αν θα μ αφησουν. Τα υγρα ειναι λογω της διαστολης μου ειπε ο γιατρος.

Παντως αισθανομαι πολυ τυχερη που ειμαι καλα κ που εχω κ τον αντρα μου να με στηριζει κ να με καταλαβαινει κ ευχομαι να ειναι καλα το μωρο μας, με οποιον τροπο κ να ερθει στον κοσμο μας...

Οσο για σενα...μπορω να φανταστω ποσο δυσκολα περασες κ ποσο ομορφα αισθανεσαι τωρα πια που πλησιαζει η ωρα κ πραγματικα ευχομαι να γινουν ολα για καλο...που ξερεις;μπορει να προλαβει το μωρο να βγει κ μαλιστα ευκολα σαν της Μαριας μας πριν την ημερομηνια της καισαρικης!!!!

Ευχομαι να ειστε και οι υπολοιπες καλα!


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Κάναμε καρδιοτοκογράφο σήμερα, όλα καλά με τη μπουμπού... έχει αράξει και δεν λέει να βγει. Ο γιατρός είπε ότι θα πάρει όλο το μήνα, ο τράχηλος είναι κλειστός αλλά έχει μαλακώσει λίγο.

Άννα κουράγιο, ίσως ο μπέμπης σου δεν είναι έτοιμος ακόμα... Τουλάχιστον ξέρεις ότι κάθε μέρα που περνάει είναι καλύτερη για το μωρό γιατί αναπτύσσεται όσο πιο πολύ μπορεί. Μπορεί το βάρος του να είναι ένας παράγοντας για καισαρική (ειδικά αν δεν είναι και φαν του φτ ο γιατρός), αλλά αν επιμείνεις και προσπαθήσεις γιατί όχι φυσιολογικά;


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που διαβαζω ομορφα νεακια..Απο εδω κ περα ολο αφιξεις θα εχουμε!! Να σας ρωτησω βρε κοριτσακια, υπαρχει καμια που να εκανε εξεταση ουρικου οξεως τελευταια βα μου πει τι τιμη της εβγαλε..? Μου βγαινει λιγο ανεβασμενο αλλα μεσα στα ορια ευτυχως!!


M4kKp3.pngNYIfp2.png

CqnVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκγκε μου ολα θα γινουν.. Θα ρθει και το νινι..

Σε καταλαβαινω με την αγωνια, το περασα κι εγω.

Η αλήθεια ειναι πως ο,τι και να πιστευεις, οσο και να λες ΄αποκλειεται΄ η δευτερη φορα ειναι αλλιως. Πλεον ξερεις. Οχι δεν εχω αγωνια, θελω να μεινει μεσα να παρει οσο βαρος μπορει. Βεβαια λεμε με τον αντρα μου και παλι ''τελευταια Δευτερα, Τριτη'' κλπ, αλλα πλεον ξερω τι να περιμενω. Ενδεχομενως να νομιζω οτι ξερω κι ο μπεμπης να χει αλλα σχεδια ή να ερθουν αλλιως τα πραγματα. Ο,τι ειναι να γινει είναι καλοδεχουμενο, δεν εχω να ζητησω τίποτα αλλο και μονο που αντεξαμε 14 και εβδομαδες και απο 640 γρ εφτασε 3,2 κιλα μου φτανει. Γερος να ειναι μονο, παντα γερος και καλοτυχος.

Σε φιλω!!!

Αννουλα ολα καλα;

Εντέλ μου από τη μια λέω να γεννήσω να ξεμπερδεύω (κυρίως γιατί έχω βαρύνει αρκετά), αλλά από την άλλη είναι μικρό το μωρό (2640γρ με απόκλιση 400γρ, δηλαδή το πολύ να είναι 3 κιλά).

Ο γιατρός λέει θα τις φτάσω τις 40 εβδομάδες, αλλά πάλι δεν είναι και στο χέρι του!


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανούλες!

Κάναμε καρδιοτοκογράφο σήμερα, όλα καλά με τη μπουμπού... έχει αράξει και δεν λέει να βγει. Ο γιατρός είπε ότι θα πάρει όλο το μήνα, ο τράχηλος είναι κλειστός αλλά έχει μαλακώσει λίγο.

Άννα κουράγιο, ίσως ο μπέμπης σου δεν είναι έτοιμος ακόμα... Τουλάχιστον ξέρεις ότι κάθε μέρα που περνάει είναι καλύτερη για το μωρό γιατί αναπτύσσεται όσο πιο πολύ μπορεί. Μπορεί το βάρος του να είναι ένας παράγοντας για καισαρική (ειδικά αν δεν είναι και φαν του φτ ο γιατρός), αλλά αν επιμείνεις και προσπαθήσεις γιατί όχι φυσιολογικά;

Σημερα πηγα ξανα στο γιατρο μου...εσπρωξε το κεφαλακι του μωρου κ κουνηθηκε...αυτο σημαινει πως δεν εχει εμπεδωθει...αυτο δυσκολευει τα πραγματα...

Με εστειλε στο νοσοκομειο να με δει κ ενας γιατρος εκει... Κ αυτος ειπε οτι ειναι μεγαλο το μωρο κ οτι δεν εχει μπει στη λεκανη κ οτι θα ειναι δυσκολο να μπει απο δω κ περα...απογοητευτηκα πααααρα πολυ...στεναχωρεθηκα πααααρα πολυ....

Κλεισαμε ραντεβου για προκληση την Κυριακη 7.30 το πρωι...μου ειπε οτι θα περιμενουμε μεχρι 3-4 το απογευμα δηλαδη τουλαχιστον 8 ωρες κ αν δε γινει τιποτα θα παμε για καισαρικη...

Δεν ξερω τι να σκεφτω κ τι να πω αλλα επεσα παρα πολυ..... Το μονο παρηγορο ειναι οτι σκεφτομαι οτι σε λιγο θα εχω το μωρο μου στην αγκαλια μου...μονο αυτο...παρακαλαω να ειναι καλα..να ειναι γερο κ ολα τα αλλα θα τα ξεπερασουμε....ετσι θελω να πιστευω....


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άννα το μόνο που πρέπει να σκέφτεσαι ειναι ότι την Κυριακή θα έχεις αγκαλιά το μωράκι σου!!!

Έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι ίσως να μην έχουμε τον τοκετό που θέλουμε (και εγώ θέλω πάρα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά, ακόμα και χωρίς επισκληριδιο) αλλά αυτό που μετράει στο τέλος είναι να έχουμε υγιή τα μωράκια μας.

Επίσης έχεις μέρες μέχρι την Κυριακή, μπορεί ο μπέμπης σου να αποφασίσει να ξεβολευτει!


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου, γυρισαμε κ εμεις απο γιατρό, ολα καλα με τον μικρο το καρδιοτοκογραφημα, εχει παρει θεσει αλλα πρεπει να κατεβει κι αλλο!! 50 βαθια καθισματα μου ειπε η μαια την ημερα!! τις λεω θα τρεμουν τα πόδια μου μετα χαχαχαχα!!!

Αnna ki πρωτον προσπαθησε να βγαλεις το αγχος σου, γιατι δεν βοηθαει, δευτερον αν θες ξεκινα κ βαθια καθισματα, οχι κ τα 50μαζι αλλα μεσα στην μέρα πιανεσε απο τον νεροχυτη τουρλωνεις πωπο κ κατεβαινεις...επισης να καθεσε στα τεσσερα βοηθαει!

η κυηση κραταει 42εβδομαδες, αν το ενστικτό σου λεει οχι ακόμα προκληση, ζητα του να σε περιμενει 1εβδομαδα ακομα....(δικη μου αποψη, ημουν στην ιδια φαση με σενα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη), πάντως ενα μωρο εμπαιδωνετε κ κατα την διαρκεια του τοκετου....καλη επιτυχια σου!!!

Μαρια μου να σου ζησει.... κ καλους θηλασμους να εχεις!!

Κοριτσια μπαινει ο Σεπτεμβρης!!! Μεχρι τέλος ολες θα εχουμε τα νινακια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Elge και Eleni εχετε δικιο...μπορει κατι να γινει...ακομα κ την τελευταια στιγμη μπορει με τις συσπασεις να κατεβει...

Μπορει...παντως τουλαχιστον θα προσπαθησω να παω φυσιολογικα...

Τα καθισματα τα εχω ξεκινησει,sex κανουμε,περπατημα τουλαχιστον 2 ωρες πια....τι να πω...μπορει οντως να μη χωραει το κεφαλακι του...

Το αγχος ειναι ενα θεμα.....προσπαθω να το διαχειριστω αλλα ξεφευγω καποιες στιγμες...μακαρι να ηρεμησω....

ας γινει οτι ειναι καλυτερο...εξαλλου ο Θεος ξερει τι μπορουμε κ τι αντεχουμε κ αυτο μας δινει...ολα για καποιο λογο γινονται...

Πραγματικα ευχομαι με ολη μου την καρδια να ειναι γερος ο μπεμπης μου κ να καταφερει να γινει ενας καλος ανθρωπος...το ιδιο ευχομαι για ολα τα μωρακια...

Οσο για εμας τις μανουλες....μακαρι να ειμαστε διπλα τους κ να βοηθαμε τα παιδακια μας οπως μπορουμε...ακομα κ αν τα πραγματα δεν ερχονται ιδανικα μπορουμε να τους δειξουμε την αγαπη μας μετα...


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Αννουλα μου.. Θα σου πω κατι που θυμαμαι απο την προηγουμενη φορα που γεννησα. Ειχαμε μια γλυκυτατη μανουλα που ταλαιπωρθηκε πολυ να μεινει εγκυος, πολλες ιστοριες, πολλες περιπετειες. Ενα μηνα πριν τηνεξωσωματικη ειχε θετικο τεστ. Οταν Έφτασε η ωρα να γεννηςουμε μου ελεγε πως δεν τη νοιαζει καθολου με ποιο τροπο. Σημασια ειχε μονο το μωρο της και να ειναι καλα.

Αυτη ειναι η μια αποψη! Και ειναι η πιο σημαντικη κατ εμε.

Απο την αλλη στην ομαδα vbac στο fb πολλες κοπελες εχουν νιωσει πολλα απο αυτα που λες. Αν θες μπες και ενημερωσου. Αν θες σε προσθετω κι εγω για να ειναι πιο γρηγορη η αποδοχη.

Ομως εστιασε στο δασος. Ειμαστε σε περιεργη φαση πλεον (ορμονικα, χρονικα κλπ). Εισαι τοσο κοντα, μη χαλιεσαι με τιποτα. Σημασια εχει το παιδι σου να ειναι καλα. Κι οχι μονο τωρα, παντα!

Σε φιλω!!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια,τι κανετε?

Εμεις ακομα περιμενουμε,39+1 ημ σημερα αλλα ο μπεμπης δεν θελει ακομα να βγει.Πλεον τα εχουμε βαλει ολα στο προγραμμα(σεξ,βαθια καθισματα,περπατημα) αλλα τιποτα εκτος απο τα κλασσικα πονακια κατω χαμηλα.Αυριο θα παμε στον γιατρο οποτε μετα θα σας γραψω τα νεα μου.

Και εμενα το μωρο εχει παρει βαρος,κοντα στα 3800 πλεον και ισως να ειναι δυσκολο να γεννησω φυσιολογικα αλλα αυτο που πρεπει ολες να σκεφτομαστε ειναι οτι θα εχουμε σε λιγες μερες τα μωρακια μας αγκαλια.Πανω απο ολα να ειναι γερα και υγιη.

Link to comment
Share on other sites

Edel προσθεσε με σου στελνω το ονομα μου! Και ναι...χθες αυτο συζητουσαμε με τον αντρα μου...ειμαστε τυχερες που ειμαστε τοσο κοντα στο να αποκτησουμε τα μωρακια μας. Οι ορμονες οι ατιμες φταινε...παντως χθες μιλησα κ με τη μαμα μου(που δεν περιμενα να με καταλαβει τοσο) κ ηρεμησα κατα πολυ!!! Σημερα ειμαι πιο αισιοδοξη! Και μονο που γραφω εδω τις σκεψεις μου με βοηθαει πολυ γιατι ξερω οτι με νιωθετε...οτι καταλαβαινετε! Μεγαλη δουλεια το φορουμ τελικα!!!


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,τι κανετε?

Εμεις ακομα περιμενουμε,39+1 ημ σημερα αλλα ο μπεμπης δεν θελει ακομα να βγει.Πλεον τα εχουμε βαλει ολα στο προγραμμα(σεξ,βαθια καθισματα,περπατημα) αλλα τιποτα εκτος απο τα κλασσικα πονακια κατω χαμηλα.Αυριο θα παμε στον γιατρο οποτε μετα θα σας γραψω τα νεα μου.

Και εμενα το μωρο εχει παρει βαρος,κοντα στα 3800 πλεον και ισως να ειναι δυσκολο να γεννησω φυσιολογικα αλλα αυτο που πρεπει ολες να σκεφτομαστε ειναι οτι θα εχουμε σε λιγες μερες τα μωρακια μας αγκαλια.Πανω απο ολα να ειναι γερα και υγιη.

Ρε συ angie πραγματικα ειμαστε ατην ιδια φαση.......!!!!!! Εισαι οκ εσυ;;;;; εμενα οπως θα διαβασες με πιασανε κατι χαζα.....( Κ πανω που ελεγα οτι περασα τελεια την εγκυμοσυνη χωρις ορμονικα σκαμπανεβασματα!!)Σου ειπαν τιποτα για προκληση ή θα πας οσο παει;;;;


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ angie πραγματικα ειμαστε ατην ιδια φαση.......!!!!!! Εισαι οκ εσυ;;;;; εμενα οπως θα διαβασες με πιασανε κατι χαζα.....( Κ πανω που ελεγα οτι περασα τελεια την εγκυμοσυνη χωρις ορμονικα σκαμπανεβασματα!!)Σου ειπαν τιποτα για προκληση ή θα πας οσο παει;;;;

Αννα σε καταλαβαινω,οι τελευταιες μερες ειναι δυσκολες και για εμενα.Απο την μια ειναι η αναμονη και απο την αλλη το βαρος που νιωθω που με δυσκολευει καθε βραδυ ακομη και να αλλαξω πλευρο στο κρεβατι αλλα και οι πονοι στους προσαγωγους και στην λεκανη.Εμενα γενικα ο γιατρος δεν βιαζεται απλα μου ειπε οτι για να γινει προκληση πρεπει να εχω εστω και λιγο διαστολη.Εγω ουτε διαστολη εχω αλλα ουτε και ο τραχηλος εχει εξαλειφθει πληρως.Μου ειπε οτι μπορει εν τελει λογω του οτι το μωρο μπορει να ξεπερασει τα 4 κιλα να κανουμε καισαρικη.Σιγουρα προτιμω τον φτ αλλα στην τελικη αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι καλα ο μπεμπης οποτε χαλαρωσα με το θεμα.Γενικα τον εμπιστευομαι πολυ τον γιατρο και πλεον εχω ηρεμησω και περιμενω πως και πως τον ερχομο του μπεμπη μας.Προσπαθησε και εσυ να σκεφτεσαι θετικα.Ειμαι σιγουρη οτι την Κυριακη θα πανε ολα καλα.Οπως και να γεννηθει ο μπεμπης σου το σιγουρο ειναι πως οταν τον δεις θα τα ξεχασεις ολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...