Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Μανούλες από τα παλιά


thomai62

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 Καλημερα κοριτσια πως ειστε ;

Εγω πιστευω σε 2 μερες να μεινουμε σπιτι επιτελους 

Θεμα ημερας : ο θηλασμος 

Θηλασατε ; ποσο ; ευκολος ή δυσκολος 

Εγω θηλασα κι τους 2 γιους μου 11μηνες τους πρωτους 3 αποκλειστικα κι επειτα μαζι με 2 δοσεις γαλα σκονη 

Ευτυχως ηταν πολυ ευκολα κι οι 2 επιασαν με την πρωτη κι δεν ειχαμε προβλημα οταν επεστρεψα στη δουλεια χρησιμοποιησα ηλεκτρικο θηλαστρο medela 


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Ευτυχως κ τις δυο φορες μου πηγε πολύ καλά ο θηλασμός από την αρχη.. το ήθελα πολύ κ ήμουν αποφασισμένη.. το μόνο πρόβλημα την πρωτη φορα ήταν το πέτρωμα την 3η μερα..

Τον πρωτο τον θηλασα 8 μήνες, μόνο δικό μου γαλατάκι ήπιε ως τότε. μετα αρνουνταν τη σκονη, τη μισούσε κ ετσι του εδινα εβαπορε ως το χρονο.

Τον δευτερο τον θηλαζω ακομα (14 μήνες), δν έχει πιει άλλο γαλατάκι, μόνο έχει δοκιμάσει φρέσκο. όταν επεστρεψα δουλεια ήταν 6 μηνων κ ετρωγε λίγες στερεες οσο έλειπα κ μετα με περίμενε κλαίγοντας να γυρίσω (4,5 ώρες έλειπα). τωρα θηλαζουμε το μεσημερι κ το βραδυ (και λίγο τη νύχτα). Εχει ελαττωσει αρκετα τον τελευταιο μήνα κ μάλλον θ τον αφησω να αποθηλασει μόνος.

Εσεις πως αποθηλάσατε?


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας..εμενα η μικρη μου ηπιε δικο μ γαλα 2μιση μηνες εβγαζα με θηλαστρο εδινα κ συμπληρωμα..εκανε αλλεργια ημασταν 5 μερες στο νοσοκομείο οταν εδινα δικο μ φουντωνε περασαμε δυσκολα αρχισε να μου κοβετε...εκεινες τις μερες μου ρθε κ περιοδος..τελικα καναμε ολες τις εξετασεις δεν ειχε αλλεργια στα γαλακτοκομικα οπως λεγανε...κ το αποτελεσμα την πειραξε το δικο μ αλλαξαν οι ορμονες..μπορει να φαίνεται χαζο αλλα ναι ετσι ηταν..οι φαν του θηλασμου μπορει να με κατακρινουν κ ο τι δεν ισχυει κ αν δεν κοβοταν δεν θα συνεχιζα να της δινω απ τη στιγμη που θα της εκανα κακο..συγγνώμη για το σεντονι

Link to comment
Share on other sites

Λιανα μου σε καμία περίπτωση δν θα σε κατακρίνει κανείς. Οταν το μωρο σου εχει πρόβλημα εννοειται κανεις οτι πρέπει κ ακολουθεις οδηγιες (δυστυχως κ αυτες δν είναι παντα σωστες-δν μιλαω για την περιπτωση σου). Να σου πω την αληθεια δν εχω γωσεις στο θεμα που αναφερεις με αλλεργιες, ορμόνες κλπ γιατι ήμουν πολυ τυχερη κ δν αντιμετωπισα προβλήματα. Εκανες το σωστο για σενα κ το μωρο σίγουρα! Αυτο έλειπε..να την αφηνες να ταλαιπωρείται!!


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 minutes ago, anath είπε:

Λιανα μου σε καμία περίπτωση δν θα σε κατακρίνει κανείς. Οταν το μωρο σου εχει πρόβλημα εννοειται κανεις οτι πρέπει κ ακολουθεις οδηγιες (δυστυχως κ αυτες δν είναι παντα σωστες-δν μιλαω για την περιπτωση σου). Να σου πω την αληθεια δν εχω γωσεις στο θεμα που αναφερεις με αλλεργιες, ορμόνες κλπ γιατι ήμουν πολυ τυχερη κ δν αντιμετωπισα προβλήματα. Εκανες το σωστο για σενα κ το μωρο σίγουρα! Αυτο έλειπε..να την αφηνες να ταλαιπωρείται!!

Κ ομως κοπελα μ τα εχω ακουσει..ο τι μπορουσα να συνεχισω κ ο τι το γαλα δεν κοβεται.ομως μολις τις εδινα δικο μ φουντωνε..κ ομως με παιδίατρο κ γυναικολογο που μιλησα υπαρχει κ αυτή η πιθανοτητα λογου περιοδου ορμονων δηλαδη σα να αλλαξε το γαλα κ δεν το δεχόταν

Link to comment
Share on other sites

Το γαλα κόβεται όταν υπάρχουν ψυχολογικοί λόγοι..κ το να βλέπεις το μωρό σου να φουντώνει προφανως είναι σοβαρός λογος να σε επηρεάσει ψυχολογικά.. αυτό και μόνο φτάνει.. δν χρειάζεται ν δικαιολογείσαι σε κανέναν.. κ σ τα λέω εγώ που προσπαθω να πείσω όλες τις φίλες μου να θηλασουν χαχαχα


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

λιανα εκανες αυτο που θεωρησες καλυτερο για το μωρο σου

σιγουρα οταν περναμε δυσκολα υπαρχει προβλημα με το θηλασμο

αυτο με τις ορμονες ουτε εγω το ξερω

το κακο ειναι οτι γυναικολογοι,παιδιατροι,μαιες δ εχουν ιδεα οι περισσοτεροι κ συμβουλευουν λαθος.δ το λεω για τη δικη σας περιπτωση,γενικα

εμεις θηλασαμε 2χρονια με την κορη.μετα το χρονο της εδινα κ φρεσκο για ποικιλια στη διατροφη.το πρωτο διμηνο ηταν δυσκολο,λιγο η κουραση,λιγο η αυπνια,λιγο η υπερπαραγωγη,δ επαιρνε κ βαρος..μετα ολα κυλησαν πολυ ομαλα

αποθηλασε μονη οταν ημουν 6μηνων εγκυος

με τον μικρο τα πραγματα ηταν σαφως πιο ευκολα λογω εμπειριας.μονο τις πρωτες μερες ηταν δυσκολα,λογω ικτερου

εγω σεβομαι το δικαιωμα της καθε γυναικας να μη θελει κ να θηλασει.με το ζορι δ γινεται

αλλα με ενοχλουν οι βλακειες που ακουγονται απο επαγγελματιες υγειας

Link to comment
Share on other sites

Εδω κανενας δεν ειναι για νακατακρινει ειμαστε ολοι για να συζηταμε κι να να ανταλλασουμε αποψεις 

Εμενα αποθηλασαν κι τα 2 μονα τους 

Κι εγω χρειαστηκε για ενα 24ωρο να σταματησω τον θηλασμο στο μικρο γιατι δεν υποχωρουσε ο ικτερος κι απο τι μου ειπαν πολλες φορες το μητρικο γαλα εμποδιζει  το μωρο να αποβαλει τον ικτερο 


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites

κ ο μικρος μου ειχε λίγο ικτερο. τον θηλαζα πολλές φορές και τον είχα δίπλα στο παράθυρο όλη μέρα. πρεπει ν κανουν πολλά τσία για να πέσει γι αυτο προτείνουν μπουκαλι για ν πιει μεγαλη ποσοτητα.

αποθηλασαν νωρις μόνα τους θωμαη..ο δικος μου ως το χρονο ηταν πολύ κολλημενος, τωρα χανει σιγα σιγα το ενδιαφερον του αλλα οταν νυσταζει η θυμωνει θελει αμεσως "άλα"

 


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!!

 

Την κορη μου τη θηλασα 9 μηνες οπου και σταματησε μονη της. Δε το δεχοταν με τιποτε. Τον μικρο τον θηλαζω αποκλειστικα και σιγα σιγα θα μπουμε στς στερεες από εβδομαδα.

Δυσκολιες δε συναντησα ιδιαιτερες αν και ειχα μεγαλο αγχος. Νομιζω επαιξε πολύ σημαντικο ρολο που ειχα το μωρο μαζι μου στο νοσοκομειο οποτε ότι ηταν να μαθω/παθω εγινε τοτε και πλεον στο σπιτι ημουν ανετη. Βεβαια τις επρηξα τις μαιες:-D

2 hours ago, Liana1984 είπε:

Καλημερα σας..εμενα η μικρη μου ηπιε δικο μ γαλα 2μιση μηνες εβγαζα με θηλαστρο εδινα κ συμπληρωμα..εκανε αλλεργια ημασταν 5 μερες στο νοσοκομείο οταν εδινα δικο μ φουντωνε περασαμε δυσκολα αρχισε να μου κοβετε...εκεινες τις μερες μου ρθε κ περιοδος..τελικα καναμε ολες τις εξετασεις δεν ειχε αλλεργια στα γαλακτοκομικα οπως λεγανε...κ το αποτελεσμα την πειραξε το δικο μ αλλαξαν οι ορμονες..μπορει να φαίνεται χαζο αλλα ναι ετσι ηταν..οι φαν του θηλασμου μπορει να με κατακρινουν κ ο τι δεν ισχυει κ αν δεν κοβοταν δεν θα συνεχιζα να της δινω απ τη στιγμη που θα της εκανα κακο..συγγνώμη για το σεντονι

και εμενα την πρωτη φορα που μου ηρθε περιοδος ο μικρος εκλαιγε υστερικα στο στηθος, το ιδιο ειχε γινει και με την κορη μου


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

κ μεις με θηλασμο τον ξεπερασαμε τον ικτερο

αναθ η δικα μου μεχρι το χρονο κατα βαση τρεφοταν με γαλα

μετα ανοιξε η ορεξη,ετρωγε καλα στερεες,αλλα θηλαζε 6-8φορες τη μερα.σε σχεση με τον υπνο,οπως κ οταν χτυπουσε η ενιωθε ανασφαλεια.μετα το χρονο δ ζητουσε παρα σπανια εξω.μετα τα 1,5αρχισε να κοιμαται σερι κ κοιμοταν μονο μεσημερι.επινε γαλα πριν κοιμηθει αλλα οχι οταν ξυπνουσε,ηθελε φαι.τοτε εμεινα κ εγκυος.αρχισε να ζηταει μονο φιλι οταν χτυπουσε κ προσπαθουσε να κοιμηθει αφου σταματουσε να θηλαζει.εκει τη βοηθησα κ γω λεγοντας τωρα θα πιουμε λιγο γαλα κ μετα νανι αγκαλιτσα.το καλοκαιρι εκοψε κ τον μεσημεριανο υπνο.σε καποια ξυπνηματα το βραδυ ζητουσε φρεσκο γαλα,σε αλλα θηλασμο κ σε αλλα απλα αγκαλια.σε ενα διμηνο μονο αγκαλια κ φρεσκο μια φορα.τον αυγουστο αρχισε να κοιμαται χωρις στηθος.σε 10μερες αποθηλασε.απο τοτε πινει φρεσκο συνηθως προ υπνου κ οταν ξυπναει.κ κοιμαται με κ χαδια αγκαλια

σορρυ για τα πολλα που εγραψα

εγω στην περιοδο στην κορη ειδα απλα λιγο μειωση στη ροη αλλα ηταν 5,5μηνων κ με λιγο παραπανω προσπαθεια  μια χαρα συνεχισε να πινει(προσπαθεια του μωρου,γτ επρεπε να θηλασει λιγο πιο πολυ ωρα)

αντε θωμαη με το καλο να τακτοποιηθειτε σπιτακι σας

ιουλιανα με το καλο!ευχομαι να ναι φαγανουλης ο μικρος να μη σε παιδευει με τις στερεες.ποσο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...... εμεις δε θυλασαμε καθολου δε κατευασα γαλα με θυλαστρο κατευασα 50 γραμμαρια και μετα ξεπριστικε τελειος το στηθος μου.....πιστευω οταν με το καλο ερθει το δευτερο παιδακι να τα παω καλυτερα και να καταφερουμε να θυλασουμε...


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iouliana είπε:

Γεια σας κορίτσια!!

 

Την κορη μου τη θηλασα 9 μηνες οπου και σταματησε μονη της. Δε το δεχοταν με τιποτε. Τον μικρο τον θηλαζω αποκλειστικα και σιγα σιγα θα μπουμε στς στερεες από εβδομαδα.

Δυσκολιες δε συναντησα ιδιαιτερες αν και ειχα μεγαλο αγχος. Νομιζω επαιξε πολύ σημαντικο ρολο που ειχα το μωρο μαζι μου στο νοσοκομειο οποτε ότι ηταν να μαθω/παθω εγινε τοτε και πλεον στο σπιτι ημουν ανετη. Βεβαια τις επρηξα τις μαιες:-D

και εμενα την πρωτη φορα που μου ηρθε περιοδος ο μικρος εκλαιγε υστερικα στο στηθος, το ιδιο ειχε γινει και με την κορη μου

Καλα εκανες κ τις επρηξες καλε..χαχα

 

15 minutes ago, xaroumenh mama είπε:

γεια σας κοριτσια...... εμεις δε θυλασαμε καθολου δε κατευασα γαλα με θυλαστρο κατευασα 50 γραμμαρια και μετα ξεπριστικε τελειος το στηθος μου.....πιστευω οταν με το καλο ερθει το δευτερο παιδακι να τα παω καλυτερα και να καταφερουμε να θυλασουμε...

Συντομα θα ερθει αυτη η στιγμη κ θα τα πας μια χαρα..με σωστη ενημερωση απο πριν κ θεληση


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vikib είπε:

κ μεις με θηλασμο τον ξεπερασαμε τον ικτερο

αναθ η δικα μου μεχρι το χρονο κατα βαση τρεφοταν με γαλα

μετα ανοιξε η ορεξη,ετρωγε καλα στερεες,αλλα θηλαζε 6-8φορες τη μερα.σε σχεση με τον υπνο,οπως κ οταν χτυπουσε η ενιωθε ανασφαλεια.μετα το χρονο δ ζητουσε παρα σπανια εξω.μετα τα 1,5αρχισε να κοιμαται σερι κ κοιμοταν μονο μεσημερι.επινε γαλα πριν κοιμηθει αλλα οχι οταν ξυπνουσε,ηθελε φαι.τοτε εμεινα κ εγκυος.αρχισε να ζηταει μονο φιλι οταν χτυπουσε κ προσπαθουσε να κοιμηθει αφου σταματουσε να θηλαζει.εκει τη βοηθησα κ γω λεγοντας τωρα θα πιουμε λιγο γαλα κ μετα νανι αγκαλιτσα.το καλοκαιρι εκοψε κ τον μεσημεριανο υπνο.σε καποια ξυπνηματα το βραδυ ζητουσε φρεσκο γαλα,σε αλλα θηλασμο κ σε αλλα απλα αγκαλια.σε ενα διμηνο μονο αγκαλια κ φρεσκο μια φορα.τον αυγουστο αρχισε να κοιμαται χωρις στηθος.σε 10μερες αποθηλασε.απο τοτε πινει φρεσκο συνηθως προ υπνου κ οταν ξυπναει.κ κοιμαται με κ χαδια αγκαλια

σορρυ για τα πολλα που εγραψα

εγω στην περιοδο στην κορη ειδα απλα λιγο μειωση στη ροη αλλα ηταν 5,5μηνων κ με λιγο παραπανω προσπαθεια  μια χαρα συνεχισε να πινει(προσπαθεια του μωρου,γτ επρεπε να θηλασει λιγο πιο πολυ ωρα)

αντε θωμαη με το καλο να τακτοποιηθειτε σπιτακι σας

ιουλιανα με το καλο!ευχομαι να ναι φαγανουλης ο μικρος να μη σε παιδευει με τις στερεες.ποσο ειναι;

αυριο θα γινει 5 μηνων!


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...