Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

Στον Ρυθμό των Χριστουγέννων!!


CoffeeBean

Recommended Posts

εδω ειμαι κι εγω

λοιπον βρηκα πραγματακια χειροποιητα που μπορουμε να κανουμε ( οσες εχουν χρονο φυσικα γιατι θελει και λιγο τετοιο!!!!)

πχ

gingermand+doll.jpg

ή

christmas+tree+cards

περισσοτερα λεει εδω και εχει και πολλα ακομα!

http://michellemadethis.blogspot.com/2009/11/more-christmas-craft-ideas.html

απ τη μια ευχομουν να ειχα μωρο (επειδη συνηθως ειναι ησυχα ) για να μπορω εγω νακαθομαι και να κανω κατασκευες...(χαχα ναι καλα!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξετρελαίνομαι για τα χριστούγεννα !!! Κάθε χρόνο φτιάχνω και κάτι καινούριο ! Σκέφτομαι συνέχεια ιδέες για να απασχολήσω τα παιδιά μου , στο κλίμα των εορτών, αλλά αυτό είναι μια πρόφαση....τα λατρεύω τα χριστούγεννα !!! Γίνομαι το πιο μικρό παιδί της οικογένειας !!

Οι προετοιμασίες ξεκινούν νωρίς-νωρίς !

Το σαββατοκύριακο φτιάξαμε τα πρώτα στολίδια....

(εννοείται τα ζωγραφισαν μόνοι τους και πέρασαν υπέροχα)

scaled.php?server=510&filename=imgp3065.jpg&res=medium

Το υλικό είναι πηλός λευκός που στεγνώνει στον αέρα, χρησιμοποιήσαμε κουπ για κουλουράκια για να δώσουμε σχήμα, στέγνωσαν σε 24 ώρες περίπου και τα έβαψαν με τέμπερες. Τα στόλισαν με γκλίτερ .Μην ξεχάσετε πριν στεγνώσει ο πηλός να κάνετε τρυπούλα με οδοντογλυφίδα για να τα κρεμάσετε !!!

Επίσης από νωρίς (περίπου 40 μέρες πριν την παραμονή ) φτιάχνουμε τον "πίνακα επιβράβευσης χριστουγεννιάτικου δώρου)

Είναι ένα απλό χρωματιστό χαρτόνι για κάθε παιδί με το όνομα του κάθε παιδιού επάνω. Κάθε μέρα πριν κοιμηθούν ,ανάλογα με τη συμεπριφορά τους κερδίζουν ένα αυτοκόλλητο για τον πίνακά τους. Έχουμε βρει (στα τζάμπο άπειρα) χριστουγεννιάτικα αυτοκολλητάκια σε δύο μεγέθη. Αν είναι πολύ καλά παιδιά κερδίζουν μεγάλο αυτοκόλλητο, αν είναι λίγο καλά παιδιά μικρό , κι αν δεν είναι καλά παιδιά...καθόλου!!! Κάθε αυτοκόλλητο αντιστοιχεί σε ένα ποσό...π.χ. τα μικρά 0,50 λεπτά, τα μεγάλα 1 ευρώ, κι έτσι ως την παραμονή των χριστουγέννων, αν είναι καλά παιδάκια , θα έχουν μαζέψει χρήματα για το δώρο τους !!!

-πιστέψτε με πιάνει ,είναι η τρίτη χρονιά....γίνονται αγγελούδια για ένα τόσο δα αυτοκολλητάκι :)

Αυτά προς το παρόν! Θα επανέλθω με νεότερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εδω ειμαι κι εγω

λοιπον βρηκα πραγματακια χειροποιητα που μπορουμε να κανουμε ( οσες εχουν χρονο φυσικα γιατι θελει και λιγο τετοιο!!!!)

απ τη μια ευχομουν να ειχα μωρο (επειδη συνηθως ειναι ησυχα ) για να μπορω εγω νακαθομαι και να κανω κατασκευες...(χαχα ναι καλα!!!)

:shock::shock: Τι μου 'κανες τώρα!!! Τρελαίνομαι για χειροποίητα στολίδια, χωρίς, δυστυχώς, να με βοηθάνε ιδιαίτερα ούτε η φαντασία μου ούτε τα χέρια μου (μεγάλη προκομένη :oops:). Πέρυσι, όμως, που είχα μωρό :wink: και ήμουν ακόμα σε άδεια μητρότητας, μπήκα στην πρίζα απ' το σχετικό θέμα που είχε ανοιχτεί δίπλα, διάλεξα δυο τρεις ιδέες που μου άρεσαν πολύ και τις έφτιαξα. Πέρασα τέλεια και μετά καμάρωνα σαν παιδάκι!

Φέτος η μικρή μου είναι 20 μηνών, εγώ δουλεύω αλλά μόλις είδα το ποστ σου, χάρηκα απίστευτα. Σίγουρα κάτι θα κάνω! Ευχαριστώ για το σπρώξιμο, v & a!!!

Είναι από τα πιο όμορφα που έχω δει αλλά δεν το 'χω με τίιιιποτα, όμως!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ εγω να δεις πως θελω να φτιαξω κατι με τα χερακια μου!

αλλα ακομα οι μικρη ειναι πολυ μικρη και φοβαμαι να ανοιξω τετοιες δουλειες γιατι ειναι ολο μεσα στα ποδια μου! θα βρω τα μαλλια τους και τα χερια τους κολλημενα καμια ωρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπεραααα:D....ειδα χαρουμενο τοπικ και μπηκα.....μαρεσουν παρα πολυ τα χριστουγεννα και φετοσ θα στολισω το πρωτο δεντρο με τον αραββωνιαστικο μου:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

1865792hlgo3n6aak.gif

Ο Αγιος Βασιλης φετος θα παρει το γραμμα του νωρις απο εμας!

ειμασταν καλα παιδακια:D:Dολη την χρονια!

Εσεις του γραψατε γραμμα?

Μήπως έχεις το link που είχε ανεβαστεί πέρυσι με σελίδες για γράμματα στον Άγιο Βασίλη; Δεν θυμάμαι κάν ποιο μέλος το είχε ποστάρει αλλά ήταν σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το link που είχε ανεβαστεί πέρυσι με σελίδες για γράμματα στον Άγιο Βασίλη; Δεν θυμάμαι κάν ποιο μέλος το είχε ποστάρει αλλά ήταν σούπερ!

Αχχ κι εγώ τις θυμάμαι αυτές τις σελίδες και έψαξα να τις βρω στο περσινό θεματάκι αλλά δεν τα κατάφερα. Είναι και άπειρες σελίδες .....:lol::lol::lol:


eNortjKzUjI0NTCwMFeyBlwwFXMC0g,,05.png

eNortjKzUjI0NTCwMFOyBlwwFXAC0Q,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλήσατε για γράμματα στον Αι - Βασίλη, διαβάστε κάποια αποσπάσματα που βρήκα στο ιντερνετ.....

Ειλικρινής τοποθέτηση

"Είμουνα καλό παιδάκι αλλά όχι και αγγελούδι. Μην με αδικήσεις και δεν μου φέρει δώρο θα κλαίω 2 μέρες"

Πάνω απ' όλα το... Νευροκόπι

"Αγαπητέ Αι-Βασίλη,

Σήμερα έμαθα τη διεύθυνση σο υκαι αποφάσισα να σου στείλω το γράμμα μου, κατευθείαν στο σπίτι σου.

Δώρο; Εδώ σε θέλω κάβουρα!! Λοιπόν Αϊ-Βασίλη μου το καλύτερο δώρο για εμάς τα παιδιά είναι η ειρήνη! Κατά βάθος ώμος, όλα θέλουμε ένα δώρο. Οτι και να είναι! Εγώ λοιπόν, φέτος, Αϊ-Βασίλη, Θα ήθελα να μου φέρεις ένα ωραίο λογοτεχνικό βιβλίο, με πολλές σελίδες και πολλά μυστήρια που δεν πρέπει να μείνουν ανεξιχνίαστα. Αλλά και να μη μου στείλης τίποτα δεν θα παρεξηγηθώ, φτάνει να μην αποκλειστούμε στην Καβάλα και δεν πάμε στο Νευροκόπι!!!"

Το νου Αϊ-Βασίλη

"Αγαπητέ Αγιε Βασίλη,

Θα ήθελα για την Πρωτοχρονιά να μου φέρεις ένα σκύλο ξανθό Labrador μέσα σε ένα μωβ κουτί με ροζ κορδέλα και το κουτί να έχει δυο τρπες για να ανασαίνει. Α! μέσα στο κουτί να βάλεις νερό και κομμένες εφημερίδες. Στο ζήτησα και πέρσι αλλά δεν μου τον έφερες. Δεν παραπονέθηκα.

Ομως φέτος δεν θέλω αηδίες. Αγιε Βασίλη. Φέρε μου το σκύλο αλλιως αλίμονό σου!"

Η στιγμή της αλήθειας

"Αγαπητέ μου Αϊ-Βασίλη,

(..) Να σου πω κάτι:

Εκείνα τα ωραία γράματα που έβλεπες στα γράμματα που σου έστελνα όταν ήμουν 4ων χρονών δεν ήταν δικά μου ήταν της μαμάς μου."

Πάντα υπάρχει μία εναλλακτική

"Αι Βασίλη άμα τύχει και δεν δουλεύει το ασανσέρ ανέβα με τις σκάλες"

Υπάρχει μεζές για όλους

"Επίσης να μπεις από το μπαλκόνι, εκεί θα έχουμε βάλει 10 καρότα για τους ταράνδους σου και άλλα 10 κουλούρια για σένα."

Προπάντων οργάνωση

"... Αλλά για να σε διευκολίνο μέσα στο φακελάκι έχει μια λήστα και έχω σημιώσει ένα Χ σε αυτά που θέλω".


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξωτικά των Χριστουγέννων σας χαιρετώ!!

Θα σας γράψω μια συνταγή που έκανα πρόπερσι, παραμονή Χριστουγέννων που είχα καλέσει ένα φιλικό ζευγάρι για φαγητό

Είχε μεγάλη επιτυχία!!

Την είχα βρει στον "Γαστρονόμο"Οκτωβρίου 2009 κι έχει χριστουγεννιάτικα στοιχεία

Είναι εύκολο και οικονομικό φαγάκι, αλλά ξεχωριστό

Χοιρινό καρέ στο φούρνο με βερίκοκα και δαμάσκηνα

Θα σας γράψω την συνταγή για 4 άτομα και πράττετε αναλόγως

Μονο που θα γράψω 2-3 ποστ, γιατί άμα αργώ να υποβάλω το μήνυμα με πετά έξω το δίκτυο και χάνω το κείμενο

Link to comment
Share on other sites

Υλικά

8-10 μπριζολάκια χοιρινά καρέ ενωμένα(που θα τα κόψουμε στο τραπέζι)

12 ξερά βερίκοκα χωρίς κουκούτσια

12 ξερά δαμάσκηνα χωρίς κουκούτσια

4 ξερά κρεμμύδια ξεφλουδισμένα και κομμένα στη μέση

2 μπουκάλια ξανθιά μπύρα

αλάτι, πιπέρι

1 κουτ.σούπας ξερό θυμάρι

ελαιόλαδο

προθερμαίνουμε το φούρνο στους 170 βαθμούς στη λειτουργία του αέρα

βάζουμε τα βερίκοκα, τα δαμάσκηνα και τα κρεμμύδια σε ένα μεγάλο μπολ και προσθέτουμε την μπύρα

Αφήνουμε τα υλικά τα μαριναριστούν για 15 λεπτά

Τα σουρώνουμε και τα κρατάμε στην άκρη

Την μπίρα την κρατάμε

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε το κρέας σε μεγάλο ταψί με τα κόκκαλα προς τα πάνω, το αλείφουμε με ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι, θυμάρι και το περιχύνουμε με την μπύρα

Ψήνουμε για 2-2,5 ώρες και κάθε 20 λεπτά ανοίγουμε το φούρνο και περιχύνουμε το κρέας με τα υγρά του ταψιού

Πιστεύω ότι εδώ κρύβεται και η νοστιμιά του φαγητού

Για να ψηθεί καλά το κρέας και να μην αρπάξει από την αρχή, μπορείτε να καλύψετε το ταψί με αλουμινόχαρτο και να το βγάλετε μετά για να πάρει χρώμα

40 λεπτά πριν το τέλος του ψησίματος προσθέτουμε τα κρεμμύδια, τα δαμάσκηνα και τα βερίκοκα

Η συνταγή δεν το λέει, αλλά ειχα προσθέσει και πατάτες κομμένες κυδωνάτες

Οταν το κρέας ψηθεί μεταφέρουμε τα ζουμιά του ταψιού σε κατσαρολάκι και ανακατεύουμε σε μέτρια φωτιά προσθέτοντας ελάχιστο νερό για να δέσουμε την σάλτσα

Σερβίρουμε σε πιατέλα το κρέας με τα δαμάσκηνα, τα βερίκοκα και τα κρεμμύδια (και τις πατάτες), περιχύνουμε με την σάλτσα και βάζουμε την υπόλοιπη σε σαλτσιέρα για όποιον θέλει εξτρά

Αυτό είναι

Η συνταγή είναι του Αλέξανδρου Ππανδρέου

Περιττό να σας πω ότι έμειναν μόνο τα κοκκαλακια!!

Link to comment
Share on other sites

Αχχ κι εγώ τις θυμάμαι αυτές τις σελίδες και έψαξα να τις βρω στο περσινό θεματάκι αλλά δεν τα κατάφερα. Είναι και άπειρες σελίδες .....:lol::lol::lol:

nirma, μπορείς να μου πεις πού στο καλό το βρίσκεις το περσινό θέμα δίπλα;;;


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...