Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Στον Ρυθμό των Χριστουγέννων!!


CoffeeBean

Recommended Posts

Βικυ είναι τέλειο! Μπορείς να μου πεις πως έκανες το κάτω μέρος του δέντρου;

Γιατί απο τις φωτογραφίες δεν μπορώ να διακρίνω τι είναι...

Και ο εξωτερικός στολισμός υπέροχος.....

Μπράβο σας!!!!

ναι...ειναι λινατσα βρεγμενη....που μπαινει γυψος.....και κατευθειν βαζουμε..τασπιτακια για να κολλησουν....και απο πανω ριχνω χρυσο σκονες....απο κατω κουτια που τασκεπαζω με σακουλες απορριματων για να μην περασει η υγρασια απο τη λινατσα.....

σας ευχαριστω κοριτσια......καλες γιορτες σε ολους μας ...με υγεια και ευτυχια σε σας και στις οικογενειες σας!!!:D


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια τω χριστουγεννων ....σας ευχαριστουμε πολυυυυυυυυυ.....γι τις ιδεες.....και το αρωμα των γιορτων που μας προσφερατε....και μα ςξεσηκωσατε......να 'στε καλα.....με υγεια και ευτυχια σε σας και στις οικογενειες σας......να περασετε και να εχετε......

1791837vuemvbsng5.gif


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 9 months later...

καλημερα

ανοιξα το θεμα στο parents αλλα με κατευθυνανε εδω

δεν πειραζει ειμαι λιγο τρελλη που σκεφτομαι τα χριστουγεννα απο τωρα ??

για λετε καμια ιδεα σιγα σιγα !!!!!!!!!!!!

αντε να ξεμησεριασουμε λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου φτιαξατε τη διαθεση!!! :D:D:D

Ξεκιναω με συνταγες και λιγοστες ιδεες και αναμενω ανταποκριση!

Κουραμπιεδες

Υλικα:

1 πιατάκι του καφέ άχνη ζάχαρη

½ κιλό βούτυρο γάλακτος

½ κιλό ασπρισμένα αμύγδαλα, καβουρδισμένα και κοπανισμένα

700 γρ αλεύρι για ολες τις χρησεις

1 κρόκο αυγού

½ φλιτζάνι κονιάκ

1 κουταλάκι μαγειρικη σόδα

βούτυρο για το ταψί

άχνη για το πασπάλισμα

Λιγο ροδονερο

Εκτελεση:

Σε ενα κατσαρολακι λιωνουμε το βουτυρο και μεσα σε αυτο χτυπαμε την αχνη, τον κροκο και σταδιακα προσθετουμε και τα υπολοιπα υλικα: αλεύρι, σόδα, κονιάκ, αμύγδαλα. Πλάθουμε τους κουραμπιέδες σε μικρές μπαλίτσες κάνοντας με το δάκτυλο μας στη μέση τους μια βούλα. Τους βάζουμε ανά σειρές σε βουτυρωμένο ταψί και ψήνουμε σε φούρνο στους 180 βαθμούς για 25 λεπτά μέχρι να ροδίσουν. Τους ραντιζουμε με λιγο ροδονερο. Όπως είναι καυτοί κοσκινίζουμε μια φορά πάνω τους ζάχαρη άχνη και αφού κρυώσουν τους πασπαλίζουμε για δεύτερη φορά.

Μελομακαρονα

Υλικα:

2 φλυτζανια τσαγιού σιμιγδάλι ψιλό

3/4 φλυτζανια τσαγιού αλεύρι

1 κουταλάκι μπέικιν πάουντερ

1 φλυτζανι τσαγιού ελαιόλαδο

1/3 φλυτζανι τσαγιού ζάχαρη

Χυμός και ξύσμα ενός πορτοκαλιού

3 κουταλιές σούπας κονιάκ

Επιπλέον για το σιροπι:

300 γραμμαρια μέλι

1/2 φλυτζανι τσαγιού νερό

Μισό κουταλάκι κανέλα

Μια πρέζα γαρύφαλλο

1 φλυτζανι τσαγιού καρύδια σπασμένα

Εκτελεση:

Αναμιγνύουμε το αλεύρι, το σιμιγδάλι και τη μπέικιν. Ρίχνουμε το ελαιόλαδο και ανακατεύουμε καλά. Προσθέτουμε το χυμό, το ξύσμα και το κονιάκ. Ζυμώνουμε και πλάθουμε μελομακάρονα. Τα βάζουμε σε ταψί λαδωμένο ή στρωμένο με λαδόχαρτο. Τα ψήνουμε στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδίσουν ελαφρά. Τα βγάζουμε από το φούρνο και ετοιμάζουμε το σιρόπι. Βάζουμε σε κατσαρολάκι το μέλι και το νερό και ζεστένουμε ανακατεύοντας. Όταν βράσει, βάζουμε στο σιρόπι μερικά μελομακάρονα, απομακρύνουμε το κατσαρολάκι από τη φωτιά και αφήνουμε για 5 λεπτά. Βγάζουμε τα μελομακάρονα από το σιρόπι με τρυπητή κουτάλα και τα βάζουμε σε πιατέλα. Ανακατεύουμε τα καρύδια με την κανέλα και το γαρύφαλλο και πασπαλίζουμε τα μελομακάρονα. Ξαναβάζουμε το σιρόπι να βράσει και προσθέτουμε κι άλλα μελομακάρονα. Απομακρύνουμε από τη φωτιά και αφήνουμε να μείνουν 5 λεπτά. Συνεχίζουμε όπως παραπάνω, μέχρι να τελειώσουν τα μελομακάρονα.

Διπλες δεν ξερω να φτιαχνω αλλα φτιαχνω καταπληκτικο κεϊκ που το πασσαρω ευκολα ως βασιλοπιτα :mrgreen:

Υλικα:

1 βουτυρο

2 κουπες ζαχαρη

4 αυγα

1 κουπα γαλα

4 βανιλιες

Λιγες σταφιδες

1 ξυσμα πορτοκαλιου (μπορειτε αν θελετε να βαλετε και το χυμο)

1 φαρινα

Ζαχαρη αχνη και αμυγδαλα για το πασπαλισμα

Εκτελεση:

Χτυπαμε το βουτυρο με τη ζαχαρη ωσπου να γινει αφρατο το μιγμα. Επειτα προσθετουμε σταδιακα τα υλικα μας: αυγα (ενα - ενα), γαλα, βανιλιες (μια - μια), σταφιδες και το ξυσμα πορτοκαλιου. Προσθετουμε στο τελος τη φαρινα μεχρι το μιγμα μας να μην "νερουλιαζει". Ψηνουμε σε βουτυρωμενο ταψι στους 180 βαθμους ωσπου να ροδισει. Μπορουμε να τσεκαρουμε αν εχει ψηθει καλα, βυθιζοντας ενα μαχαιρακι στο κεντρο της ζυμης. Αν βγει στεγνο, τοτε ειναι ετοιμο. Πασπαλιζουμε με ζαχαρη αχνη και με τα αμυγδαλα σχηματιζουμε τον αριθμο του ετους που αναμενουμε.

Στολιζουμε παντα τελη Νοεμβριου εως το αργοτερο 6 Δεκεμβριου. Περαν του δεντρου, τοποθετουμε βροχες απο λαμπακια στα τζαμια και βαζουμε στο μπαλκονι σωληνα και ενα αστερι στον τοιχο. Σε ολο το σπιτι βαζουμε διασπαρτα χριστουγεννιατικα διακοσμητικα, ενω στην πορτα μας εχουμε στεφανακι και πατακι για τους επισκεπτες με τον Αη Βασιλη.

Φετος ειναι η πρωτη μας χρονια σε σπιτι με τζακι οποτε αναμενω τις συμβουλες για ευκολο και κυριως ανεξοδο στολισμο ΚΑΙ για εκει.

Οπως επισης και συνταγες για το Χριστουγεννιατικο και κυριως το Πρωτοχρονιατικο ρεβεγιον γιατι εχει γιορτη ο αντρουλης μου.

Με το καλο να μας ερθουν!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ για τα Χριστούγεννα...

Πέρυσι ούτε έκανα γλυκά, ούτε στόλισα...Περίμενα το μπεμπέ μου και γεννούσα εκτός έδρας...Τα γιόρτασα τελικά στο μαιευτήριο...

Οπότε φέτος θα γιορταστούν κατ' οίκον διπλά, γιατί υπάρχουν χρεωστούμενα από πέρυσι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι αν ξαναγινόμουν πάλι παιδί, κάποια Χριστούγεννα, θα ήθελα να είμαι ένα από αυτά στη φωτό.....

christmas-interiors-christmas-tree.jpg

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν ......

Ας προετοιμαστούμε μαζί να τα υποδεχτούμε!

Ας μην αφήσουμε τελευταία στιγμή όλο το φορτίο της προετοιμασίας ας οργανωθούμε έτσι ώστε να το ευχαριστηθούμε χωρίς να εξαντληθούμε!!!

Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα προκειμένου αρχές Δεκέμβρη να είμαι πανέτοιμη και στολισμένη.

Και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Θα είναι δύσκολα τα φετινά Χριστούγεννα για τους περισσότερους από εμάς οπότε θα πρέπει να είμαστε εφευρετικοί και καλά οργανωμένοι προκειμένου να καταφέρουμε με οικονομία να βάλουμε τη μαγεία των Χριστουγέννων στα σπίτια μας και στην καρδιά μας!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

τί καλά!

πλησιάζουν τα Χριστούγεννα!

από τώρα έχω χαρά!

θα τα λέμε!

μάκια σε όλες!

κ εμένα μου άρεσε η φωτό με τα παιδάκια στο δέντρο κ το τζάκι!

υγεία κ αγάπη σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...