Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 18 minutes ago, linaa said:

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

Μανούλες Νοεμβρίου 2017


Recommended Posts

Εγώ στη πρώτη εγκυμοσύνη άρχισα ν έχω συσπάσεις πολυυ μετα.. πετρωνε ή κοιλιά Κ αισθανόμουν σαν να γινόταν εκατό κιλά.. Ένα βάρος δηλαδή.. θ το κατάλαβεις πάντως μην ανησυχείς..Αλλά θεωρώ ότι με τα τροφοκαρντ Είσαι καλυμμένη.. πρώτον γιατί δεν έχεις καταλάβει κάτι παράξενο Κ δεύτερον Έχω την εντύπωση αν κάνω λάθος διορθώστε με ότι οι περισσότεροι γιατροί τα δίνουν προκαταβολικά για να είναι καλυμμένοι.. είναι ενοχλητικό πάντως όταν έχεις συσπάσεις..Γιατί δεν μπορείς ν κινηθείς καλά..νιώθεις Παράξενα..Ένα σφίξιμο.. ανησυχητικό δεν ξέρω αν είναι.. Εγώ φοβήθηκα λίγο . .βέβαια μετα σκέφτηκα ότι Αν ήταν ανησυχητικό θ Μας έδινε Κ περαιτέρω συμβουλές ο γιατρός..εμένα μ είπε ν πάρω τα τροφοκαρντ Κ βλέπουμε.. Ούτε ξεκούραση ούτε κάτι ιδιαίτερο.. οπότε ησύχασα..Εγώ γιατί όλοι οι υπόλοιποι με έχουν λες κ κινδυνεύω ν μ σπάσουν τ νερά έτσι κ σκύψω ν πάρω κάτι πχ Π έπεσε..λες κ όλες τις υπόλοιπες ώρες Π είμαι μόνη στο σπίτι με το μωρό φωνάζω καμία υπηρέτρια.. χαχαχα.. 

Αα Επίσης κάποια στιγμή ξεκιναν Κ οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις Π ετοιμάζουν τη μήτρα για το τοκετό..Αλλά δεν ξέρω πότε..αν ξέρει κάποια κοπέλα.. λογικά δεν θ σε πονάνε..Ούτε θ ενοχλούν..είναι ανώδυνες Κ ακαταστατες.. αν είναι πολύ συχνές ν έχεις το Νου σ ν μιλήσεις με το γιατρό σ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 544
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! ναι τα τροφοκαρντ τα παιρνω προαιρετικα και μου εχει γραψει να παιρνω 2 την ημερα!! απλα νιωθω την κοιλια μου καποιες φορες να σκληραινει χωρις ομως να συνοδευεται απο πονο η βαρος...δεν ξερω τι ειναι αυτο!! και λεω μηπως ειναι απο την κουραση!! αρχες του μηνα θα παω στον γιατρο για την καθιερωμενη επισκεψη του μηνα..θα κανω και καμπυλη τωρα!! αυτα...εσυ τι λες θα πρεπει να τον παρω νωριτερα;; να πηγαινα πχ αρχες της εβδομαδας;;


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Myrtoulita είπε:

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! ναι τα τροφοκαρντ τα παιρνω προαιρετικα και μου εχει γραψει να παιρνω 2 την ημερα!! απλα νιωθω την κοιλια μου καποιες φορες να σκληραινει χωρις ομως να συνοδευεται απο πονο η βαρος...δεν ξερω τι ειναι αυτο!! και λεω μηπως ειναι απο την κουραση!! αρχες του μηνα θα παω στον γιατρο για την καθιερωμενη επισκεψη του μηνα..θα κανω και καμπυλη τωρα!! αυτα...εσυ τι λες θα πρεπει να τον παρω νωριτερα;; να πηγαινα πχ αρχες της εβδομαδας;;

Κοίτα Εγώ στη θέση Σ θ έπαιρνα τηλέφωνο Κ Αυτός θ έκρινε αν ήταν ν με δει νωρίτερα.. Τώρα νομίζω το ότι σκληραίνει είναι συσπασουλες.. ολόκληρη σκληραίνει ή σε κάποια σημεία? Ας πουν Κ τ Αλλά κορίτσια τη γνώμη τους.. Όταν σκληραίνει η κοιλιά συνήθως είναι συσπάσεις..απλά δε το λέω με σιγουριά γιατί γιατρός δεν Είμαι..

Σίγουρα η κούραση παίζει ρόλο! Αν έχεις δυνατότητα ν ξεκουράζεσαι Όσο μπορείς..Κ ύπνο!στο δεύτερο δεν θ μπορείς!!χαχα..ειδικά τις ώρες που Στο πρώτο τρίμηνο σε πιάνει εκείνη η υπνηλία γύρω στις 11με 12 το πρωί... πωωω..άσε..

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia ti kanete? exei ligo kairo na sas grapso.kaname kai emeis β epipedou.ola kala , mono o plakountas einai akomi ligo xamilos alla arxise na anevenei.  koritsaki kai emeis . na prosexo mou eipe o giatros mexri na anevei o plakountas. ego exo polla travigmata kai ponakia xamila  ta opoia theorei fisiologika o giatros 

Link to comment
Share on other sites

Τα τραβηγματα και τα πετρωματα ειναι φυσιολογικα δεν ειναι τοσο παραξενα. Εγώ έχω συσπάσεις με πόνους περιοδου και στη πλάτη αλλά οχι συνέχεια όταν κουραστώ πολύ. Δεν πήρα κατι ακομη θα ρωτησω τη γιατρο μου την Τρίτη και θα δουμε τι θα πει.. Εμένα η κοιλιά μου ειναι νορμαλ για την εβδομαδα που ειμαι ουτε πολυ μεγαλη ουτε πολυ μικρή αλλα ευτυχως φαινεται πια κοιλια εγκυου και οχι γουρουνας που έφαγε 2 πιτσες στην καθισια της χιχι!!! 

  • Μου αρέσει 1

oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας μανούλες όμορφες! Είχαμε κάνει ένα καλό διάλειμμα με αρκετή δροσιά αλλά να που οι ζέστες επέστρεψαν! ! Υπομονή σε όλες μας κορίτσια! Λοιπόν. ..Εγώ κορίτσιααν κ δευτερομανουλα αμφιταλαντευομαι ακόμη όσο αφορά τις συσπάσεις. Αλλά! Επειδή κ εγώ όταν κουράζομαι αρκετά είχα κάτι σφιξιματα στην κοιλιά που ξεκινούσαν από πολύ χαμηλά κ κορυφωνονταν κάπου κοντά στον αφαλό. .η γιατρός μου είπε ότι είναι συσπάσεις αλλά να προσέξω μην γίνονται συχνά κ οπωσδήποτε να ξεκουράζομαι. .Επίσης μου έδωσε τροφοκαρτ δύο την ημέρα  (κ κάποιες φορές το ξεχνάω! Κακώς βέβαια. .) Α! Κάνα δυο φορές  (πάλι σε μέρα κούρασης ) ένιωσα πόνους περιόδου για κάνα λεπτό αλλά χωρίς σφίξιμο -πέτρωμα κ μου είπε επίσης ότι είναι συσπαση. Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο κορίτσια μου για όλες μας ειδικά που έχουμε κ άλλο παιδάκι η ξεκούραση αλλά όσο το δυνατόν να το προσπαθούμε γιατί έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε 5-10 συσπασεις την ημερα ειναι φυσιολογικο...εγω να σας πω την αληθεια δεν εχω κατσει να μετρησω...παιρνω κι εγω 2 τροφοκαρντ την ημερα και μου ειπε οτι αν παρατηρησω περισσοτερες συσπασεις θα μου τα αυξησει κι επισης μου ειπε να πινω πολλα νερα και να ξεκουραζομαι...αλλα εγω ρε κοριτσια δουλευω και θα σταματησω την δουλεια σε κανενα μηνα...απλα δεν ξερω αν οντως αυτο που νιωθω ειναι συσπασεις...νιωθω που κ που ενα τραβηγμα και να σκληραινει η κοιλια για δευτερολεπτα που αυτο λογικα ειναι συσπαση αλλα ωρες ωρες η κοιλια μου την πιανω κι ειναι πολυ σφιχτη χωρις να αισθανομαι κατι...βασικα γενικα ειναι ετσι καπως σφιχτη...αυτο ειναι φυσιολογικο;; μηπως επειδη σε γενικες γραμμες δεν ειναι πολυ μεγαλη και δεν εχει πολλα υγρα...λεω εγω τωρα...μπορει να λεω κ βλακειες δεν ξερω πραγματικαααα!!!


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγκυουλες μου τι κανετε? 

Την Τρίτη καναμε και εμεις τη Β-επιπεδου όλα καλά, 500γρ στις 22 εβδ. η μπέμπα και μια κουκλιτσα την ειδαμε και σε τρισδιαστατο πηραμε και φωτογραφία :) 

Για τις συσπάσεις δεν μου ειπε να παρω κατι γιατι ειναι φυσιολογικες αλλα να ξεκουραζομαι λεει.. θα παμε ξανα σε 3 βδομαδες. Εσεις πως ειστε? 

  • Μου αρέσει 2

oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κι απο μενα!! Μπραβο Λινακι μου...με το καλο η μπεμπα σου!! Τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν;; Εγω πηγα στον γιατρο κ εκανα και την καμπυλη κι ολα καλα Δοξα τον Θεο!!


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Myrtoulita είπε:

Γεια σας κοριτσια κι απο μενα!! Μπραβο Λινακι μου...με το καλο η μπεμπα σου!! Τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν;; Εγω πηγα στον γιατρο κ εκανα και την καμπυλη κι ολα καλα Δοξα τον Θεο!!

Μπραβο και σε εσένα! Θα παω και εγώ σε 2 βδομάδες περίπου ελπιζω να ειναι ενταξει στις αλλες εγκυμοσυνες δεν ειχα θεμα αλλα διαβαζω πως δεν εχει να λεει 

 


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες! Πήγαμε κ εμείς γιατρό την Παρασκευή κ μας βρήκε τέλεια!Η μπεμπουλα έφτασε τα 650 γρ. . Μόνο που οι συσπάσεις που νιώθω μέσα στη μέρα δεν άρεσαν στη γιατρό κ μου αύξησε το μαγνήσιο σε 3 τη μέρα κ βλέπουμε. Κατά τα άλλα μου είπε ότι θα κάνω την καμπύλη στην 27 εβδομάδα  (δηλαδή σε 3 εβδ .) Εσάς πότε σας είπε; ; από μπανακια πως πάτε; ;εγώ μόνο 2 έως τώρα. .αν και ο μικρός μου δείχνει να το καταευχαριστιεται (είναι κ τα πρώτα του )για μένα βρε κορίτσια είναι κ λίγο κούραση. ..αν κ τρελαίνομαι για το κολύμπι. Πολλή η προετοιμασία! !! Διακοπές καμία; ; εμείς τσου! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κορίτσια..Σμρ Έχουμε γιατρό Αλλά φοβάμαι...θέλω λίγο τη γνώμη σας.. τα πιεσόμετρα καρπού είναι αξιόπιστα?γτ από χθες μετριεμα Κ η μεγάλη δεν έχει πέσει κάτω από 140.. τη μια ήταν 138 την άλλη 140 Κ Σμρ 146.. Φυσικά αγχώθηκα Αλλά ΔΕ νιώθω Κ τπτ παράξενο.. Επίσης έχω Κ έντονες κράμπες στη κοιλιά χαμηλά.νιώθω σαν ν περιμένω ν αδιαθετησω..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.. εμενα σημερα που με ειδε μ ειπε να ξεκουραζομαι γιατι ειναι συσπασεις οι πονοι. το μωρο μεγαλουτσικο.. 750 γρ. ουφ.. αντε ν ξεκουραστεις με τον πιτσιρικο.. τον κυνηγαω ενω μπουσουλαει..  τι θ γινει αν αρχισει ν περπαταει....αχ τεσπα..  θ κανω κ καμπυλη τωρα για ν προλαβω τις εβδομαδες γτ μας βγηκε μεγαλυτερος μια βδομαδα.. οποτε ν ειμαι καλυμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...