Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανούλες Νοεμβρίου 2017


Recommended Posts

πρίν από 57 λεπτά , Linaki2012 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ με το καλό και το δικό σου μωράκι !!! 3 χρονια ακριβώς.. αλλά γινεται και νωριτερα... εχω φιλη που γέννησε με 12 μηνες διαφορα vbac και εκ τοτε εχει κανει αλλα 2 παιδιά με φυσικό τοκετό (έχει 4!).. Δεν ξερω αν μπηκε στην ομαδα του vbac η φιλη σου εκει θα βρει μεγαλη βοηθεια! Της ευχομαι οτι καλυτερο! 

Πω πω τωρα ειδα ποσα γραψατε!! 

Λοιπον απο κιλά.. έχω παρει γύρω στα 6 προς το παρών αλλά δεν ειχα χασει τα προηγουμενα απο τις αλλες εγκυμοσυνες.. μεχρι να αποθηλασω και να μπω σε διαιτα συνηθως εμενεα έγκυος.. επομενως πριν 5 χρόνια που ημουν εγκυος στο πρώτο μου ήμουν γυρω στα 65-68 κιλά και τώρα έχω φτάσει 85.. 20 κιλά πάνω δηλαδή.. Αχ και βαχ.. Ελπιζω καποτε να τα χασω γιατι έχει αλλαξει πολύ το σώμα μου και το προσωπο μου και με χαλαει αρκετα. 

Απο συσπάσεις ειχα αρκετές τις προηγουμενες βδομαδες αλλά τώρα εχω χαλαρώσει αρκετά ευτυχώς. Εριξα πολύ τους ρυθμους μου ομως.. κανω πολυ χαλαρα δουλιτσες και φροντιζω να ασχολουμαι με τα μικρά. Ο μικρός μου που είναι 22 μηνών θέλει αρκετές αγκαλιτσες και γενικα πρεπει να τον σηκωνω για να τον κανω μπανιο κλπ αυτο με δυσκολευει λιγο.. 

Απο βοηθεια ουτε εγω εχω και το χω λιγο παραπονο... Και η μαμά και η πεθερά ουτε 10 λεπτά δρόμος δεν ειναι και δεν εχουν προσφερθει ποτε να μου σιδερωσουν ενα ρουχο η να μου μαγειρεψουν ενα φαγητο... Απο τη μια στεναχωριεμαι απο την αλλη ομως λεω καλυτερα ετσι για να μην ανακατευονται στο σπίτι μου και να εχουν αποψεις για όλα! Εχουμε συμφωνησει με τον αντρουλη μου και φερνω γυναικα 2 φορες το μηνα και μου κανει τις βαριες δουλειες και το σίδερο Ειναι δυσκολο οικονομικά αλλά μεγαλη βοηθεια και σημαντική. Η πεθερα μου κραταει λιγο τους μικρους οποτε εχω να κανω κατι αλλα γενικά μου αρεσει να τους εχω μαζι μου και ας ειναι λιγο ζορι αρα σπανια τους παω και εκει! 

 

η αληθεια ειναι πως κ μενα θα μ κακοφαινοταν αν ηταν κοντα και δεν ελεγαν εστω κ μια φορα ν κανουν κατι.. κ οχι δουλειες.. οπως λες κ εσυ..ενα φαι ρε παιδι μ.. μπορει και ν μην το κανουν για να μην νιωθεις οτι ανακατευονται.. και θεωρουν οτι αν χρειαστεις βοηθεια θα ζητησεις.. αλλα εχεις ενα δικιο... δυστυχως το οριο καμια φορα το ξεπερνανε αθελα τους οταν τους δινετε το ελευθερο για βοηθεια.. θελει διακριση.. οποτε εν μερει καλα κανεις και το σκεφτεσαι ετσι.. εγω πιστευω οι δικοι μ γενικα ειναι πιο τυπικοι.. και δουλειες ν μ εκανε η μητερα μ ξερει μεχρι π θα σταματησει..δεν θ ανακατευτει παραπανω σε τιποτα.. η πεθερα μ παλι λιγο θαρρος να της δωσεις...ουυυ...η χαρα της..χαχχαχα αλλα το κανει τελειως γτ απλα θελει ν βοηθησει παραπανω.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 544
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά τα λέτε κορίτσια μου. .εμείς όμως έχουμε άλλο θέμα. Μένει στο 5 λεπτά με το αμάξι η πεθερά  (Κ οδηγεί ) απλά όντως είναι του στυλ ότι "εγώ μεγάλωσα δύο παιδιά μόνη μου κ είχα κ το σπίτι στην εντέλεια! " Εντάξει εγώ δεν το πολύ πιστεύω αλλά από την άλλη τα παιδιά της έχουν 6 χρόνια διαφορά. Ήταν ήδη ανεξάρτητο το πρώτο όταν ήρθε το δεύτερο! Εγω έμεινα έγκυος στον χρόνο. Κ επειδή ποτέ δεν προσφερθηκε για το παραμικρό  (που όχι θα της έλεγα κ πάλι ) μου τη δίνει που όταν έρχεται μια στο τόσο θα το κάνει απόγευμα όταν είναι κ ο άντρας μου εδώ κ θα επαναλάβει την ίδια ιστορία περί καθαριότητας κτλ. Βέβαια ο άντρας μου την βάζει στη θέση της αλλά έχει αυτή την ειρωνεία βρε παιδί μου. .. κ είναι 52 χρονών ! Α! Κ κάτι ακόμη. .πριν τις εγκυμοσύνες ήταν η πιο προσχαρη πεθερά με την επικοινωνία της κ το ενδιαφέρον της κ όλα. . Αυτό πως το εξηγειτε; ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου αυτες οι δουλειες ...που δεν τελειωνουν και ποτε και ειμαι κι εγω ατομο της εντελειας!! τι να κανω συνηθισα κι ετσι!! κι εγω τα βασικα κανω,ενα φαγητο,σκουπισμα, σφουγγαρισμα με λιγη βοηθεια και τα πλυντηρια μας!! Δεν μπορω να πω το πρωτο τριμηνο προσεχα πολυ στο σπιτι κι ερχοταν η μαμα μου τακτικα και με βοηθουσε...μου ειχε τονισει ο γιατρος οχι βαριες δουλειες στο σπιτι!! αν και δουλευα βεβαια αλλα προσεχα και στη δουλεια!! τωρα κοριτσια ερχεται μια στο τοσο...οποτε της πω και με βοηθαει αν θελω να κανω κι εγω κατι παραπανω...μια μερα η καημενη επιασε μονη της και μου εκανε μπατζουρια και μπαλκονια...γυναικα κι εγω ειχα παρει 1-2 φορες στις αρχες αλλα και παλι πρεπει να εισαι απο πισω της να της λες τι να κανει με τι να το κανει...κι ειναι κι αυτο κουραστικο!! ενω η μαμα μου πια τα χει μαθει τα κατατοπια χαχα η πεθερα μου μενει μακρια δεν οδηγει και δουλευει οποτε...αν κι εγω δεν θελω να εχω απαιτησεις...θελω οσο μπορω να ειμαι ανεξαρτητη!!  Τωρα οσον αφορα αννουρ μου αυτο που λες με τη δικη σου περιπτωση,πολλες φορες οι πεθερες αλλαζουν συμπεριφορα αναλογα με τις καταστασεις...τωρα γιατι γινεται αυτο τι να πω...θελουν να το παιξουν υπερανω και οτι εκεινες τα καταφεραν καλυτερα...δεν ξερω!! εχω ακουσει πολλες ιστοριες γενικα που αλλαζουν μετα το γαμο η μετα τα παιδια!! κατι τις πιανει :P

  • Μου αρέσει 1

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ σας λέω πλήρη μετάλλαξη η πεθερά! Τέλος πάντων ο καθένας πράττει κατά βούληση! Κορίτσια μου έχω δύο μέρες που πονάω πολύ στη μέση μου αλλά και στο οστό χαμηλά στην πυελο  (λεκάνη ) κ ανησυχώ. Η γιατρός μου είπε ξεκούραση. Εγώ όμως βάζω στο μυαλό μου άλλα. Νιώθω ότι το μωρό έχει γυρίσει κ με πιέζει στη λεκάνη. .αλλά επίσης φοβάμαι μήπως ο τραχηλος έχει αρχίσει να ανοίγει; ; νιώθω σουβλιες στο πιπί! Ραντεβού έχω την άλλη εβδομάδα... 

Link to comment
Share on other sites

annour μου εμενα οταν γυρναει με το κεφαλι κατω ετσι νιωθω σουβλιες στο πιπι νομιζω θα βγει εξω! το αισθανομαι εδω και 1 μηνα αλλα ο τραχηλος παραμενει ίδιος αρα δεν ανυσηχω... επισης εχω τον πόνο στη λεκανη και μερικές φορες δεν μπορω ουτε να σηκωθω! Ειναι φυσιολογικα ολα για την εβδομαδα που ειμαστε αλλα αν ανυσηχεις καλυτερα παρε ενα τηλ το γιατρο σου να σε δει λιγο πιο συντομα!! Όσο για τη πεθερα μαλλον ζηλευει! 


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα πήγα στο γιατρό τελικά γιατί πονουσα πολύ. Λοιπόν το μωράκι μας είναι μια χαρά! Έχει γυρίσει το κεφαλάκι της κάτω και δείχνει να βολεύεται εκεί τόσες μέρες! Με πιέζει πααρα πολύ όμως κ είναι ένα μεγάλο μωράκι με ψηλά ποδαρινια! Είμαι 28 &4 κ τη βρήκε 1550! Που θα φτάσει! !;; ευτυχώς η καμπύλη ήταν πολύ καλή αλλά ενδέχεται λέει να την ξανακάνω! Μπλιαχ! Ηρέμησα που όλα είναι καλά αλλά δεν παυω να πονάω ακόμη πολύ στη λεκάνη κ στη μέση μου. .περισσότερο ξεκούραση απεφάνθη ο γιατρός... α! Και ο τράχηλος ευτυχώς μια χαρά 3,5 εκ. και κλειστός. Καμιά μεταβολή δηλ. Τώρα θα με ξαναδεί πάλι σε δύο εβδομάδες. Εσείς κορίτσια μου; τα νέα σας. Λινακι -ζωουλα συνεχιζουν κ σε σας τα πονακια; ;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Αννουρ μου!! τελεια το μωρακι σου!!! κοριτσια μην ανησυχειτε ολα αυτα ειναι φυσιολογικα..απο δω και περα βαρενουμε!! μπαινουμε σιγα σιγα στην τελικη ευθεια...και εννοειται οτι χρειαζομαστε ηρεμια και ξεκουραση!! να σου πω βρε κοριτσι μου σου ειπε απο δω και περα οτι θα σε βλεπει πιο συχνα; γιατι εχω διαβασει οτι απο καποιο μηνα και πανω σε βλεπει ανα 15 μερο...εμενα προς το παρον με βλεπει μια φορα το μηνα και το μονο που μου χει πει ειναι οτι οταν μπω στο μηνα μου θα με βλεπει καθε εβδομαδα!! εγω εχω ραντεβου στα μεσα περιπου του μηνα και μετα θα παω και για ντομπλερ!! εσεις εχετε κλεισει για ντομπλερ ραντεβου;;


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια καλο μήνα!! Επιτέλους μπηκε το Φθινώπορο! Έχουμε λιγότερους απο 3 μήνες για να κρατησουμε τα μωράκια μας!! Αχ κοριτσια εχουμε μπει στο 3ο τριμηνο το εχετε συνηδητοποιήσει?!!

Dopler γυρω στη 32η εβδομαδα θυμαμαι εκανα στα αγορια μου!! Προς το παρων και εγώ παω καθε μηνα για υπερηχο και νομιζω απο δω και πέρα θα γίνει ανα 2-3 βδομάδες... 

Απο πονάκια ώρες ώρες έχω.. το χειροτερο μου ειναι οταν με ποναει η μεση και δεν μπορώ να κανω τίποτα.. ποναω χαμηλα απο την πίεση που αισθανομαι.... 

annour πω πω θηριακι θα σου βγει χιχι!!! εμένα 28η εβδομάδα τα αγόρια μου ήταν 1 κιλό - 1.200 περίπου αν θυμάμαι καλα!!! Τώρα δεν ξερω η μικρή ραντεβου εχω σε 2 βδομαδες. 


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μυρτουλιτα μου και εμένα τώρα θα με ξαναδεί μέσα του μήνα. (31 ενδομαδα)Θα μπαίνω και στον 8ο τότε και θα κανονίσουμε την doppler.(στον  γιο μου την έκανα στην 34 εβδομάδα )στον 8 ο θα με βλέπει κάθε 15 και στον μήνα μου κάθε εβδομάδα. Το σ/κ έχω να ξεδιαλλεξω τα ρουχαλάκια που θα χρησιμοποιησω απ τον γιο μου κ να ξεκινήσω τις αγορές που χρειάζομαι για την μπουμπού. Μέχρι τέλους του μήνα θέλω να έχω έτοιμη κ τη βαλίτσα μας. Α! Καλό μήνα κορίτσια κ από εμάς! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλο μηνα κοριτσια μου!!! τι καλα μπηκε ο Σεπτεμβρης!! τον περιμενα πως και πως!! μου φαινεται απιστευτο οτι τον αλλο μηνα μπαινουμε στο μηνα μααας!!! εγω εκλεισα για ντομπλερ στις 33 εβδομαδες ακριβως!! κι εγω κανω ερευνα αγορας..! πιστευω μεχρι τελος του μηνα να εχω ξεμπερδεψει γιατι αρχιζω κι αγχωνομαι!! με το που τελειωσω κι εγω τα ψωνια θα αρχισω τα πλυσιματα!! εσεις κοριτσια απο που ψωνιζεται μωρουδακια που εχετε κι αλλα παιδακια;; εγω λεω να παω οrchestra και h&m!! επισης για θυμιστε μου που θα γεννησετε πρωτα ο Θεος;

  • Μου αρέσει 1

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα κορίτσια!!μόλις άραξα και χαλαρώνω χαχα. Άπαπα όλη μερα συμμαζεύω και παλι τα ίδια:mad:. Ευτυχώς οι πόνοι περιόδου σταμάτησαν, αλλα η μέση τα ίδια. Υπομονή τι να κάνουμε, κοντεύουμε!! 

Εγω κορίτσια θα γεννήσω στο Μαματσειο, οπως και περσι Κοζάνη. Άνοιξα καρτελα τον προηγούμενο μήνα.Εχω όμως και τον δικό μου εξωτερικό γιατρο. Κάθε μηνα που κανουμε υπέρηχο μου λέει δεν χρειάζεται να σε στείλουν για ντοπλερ γιατι μου το κανει καθε φορά αυτός.

Απο ψώνια εγω πέρσι τα περισσότερα τα πήρα απο τα jumbo.Μετα αναμεσα κι απο h&m. Μου έφεραν και δώρα ήμουν καλυμμένη.Και τώρα δεν χρειάζομαι κάτι αφου τα εχω σχεδόν ολα. Αν και θέλω να πάρω κανα 2 φορμακια καινούργια:)

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνααα!!τι μου κανςτΕ?ετοιμασίες??? Κ Εγώ κορίτσια έπλυνα Κ σιδέρωσα όλα τ φορμακια Κ κορμακια Κ μ εμειναν μόνο σεντονακια Κ πάνες κλπ.. Κ η βαλίτσα έμεινε.. κοντεύουμε..Εμείς έχουμε άρρωστο το μικρό..ευτυχώς προς τ παρόν γλιτωσαμε εισπνοές.. Η κούραση κούραση..Κ πονακια στη μέση Π Κ Π.. υπομονή.. Δευτέρα Θ μάθω Κ αν θ επισκεφθω Ενδοκρινολογο για τη καμπύλη αν Κ η φαρμακοποιός μ ειπε ότι εφόσον ο οργανισμός μεταβολιζει το ζαχαρο Κ το ριχνει τόσο κατω παθαίνει υπογλυκαιμικα σοκ.. γι αυτό Κ νιώθω απότομες ζαλαδες..τωρα Δευτέρα Θ μάθω από τη γιατρό..

Εμείς φορμακια μας έφεραν πολλά..κάποια πήραμε από τζάμπο Αλλά από h&m Κ τρια από μαδερκερ της οποίας η ποιότητα είναι όλα τ λεφτά.. ευτυχώς τ βρήκαμε Στις εκπτώσεις πολύ καλή τιμή.. Αλλά αξίζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Όνειρα γλυκά να μας ενημερώσεις τι έγινε με το ζάχαρο τελικά; ; εγώ ενώ θα έπρεπε να ξεκουράζομαι ειδικά τώρα που είναι ο άντρας μου σπίτι δεν έχω σταματήσει τις δουλειές! Έβγαλα αρκετά εσωρουχακια αλλά και κάποια χοντρά φορμακια μικρά από τον γιου μου κ υπολογίζω ότι θα χρειαστώ γύρω στα 5 ακόμη απλά θα τα πάρω όλα ροζοκατασταση! Χαχα! Ολοκληρώσαμε σχεδόν κ το δωμάτιο της! Πλυσίματα θα κάνω στα μέσα του μήνα απλά καλό είναι κορίτσια μου όταν τα σιδερώσουμε τα ρουχαλάκια να τα τοποθετησουμε μέσα σε μαξιλαροθηκες επίσης πλυμενες με παιδικό απορρυπαντικο για να μην σκονιζονται! (Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω ) γιατί όσο να ναι είναι νωρίς ακόμη. .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!

Σας γράφω πρώτη φορά και χαίρομαι που διαβάζω τα όμορφα νέα σας. Περιμένω την πρώτη μου μπεμπούλα στις 28/11!! Είμαι 28 +3.

Περιμένω να σταματήσω από την δουλειά μου μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες και να ξεκινήσω προετοιμασίες και αγορές για την μπέμπα, αν και βλέπω ότι σε σύγκριση με κάποιες συν-μανούλες εδώ, μάλλον έχω αργήσει! :-) 

Από ύπνο εδώ και καιρό δυσκολεύομαι αρκετά, η μέση με ζορίζει πολύ και έχω βάλει 10 κιλάκια στρογγυλά... Έχω σχετικά μικρή διάπλαση (1,60 ύψος, 50kg προ εγυμοσύνης) και τώρα αισθάνομαι τεράστια!! Σχεδόν όλα έχουν πάει γλουτούς και μπούτια :?

Από χθες αποφάσισα πως τέλος οι δουλειές του σπιτιού, τα πάνω-πάνω μόνο. Σφουγγάρισα για ένα τεταρτάκι και όταν τελείωσα ήταν λες και είχα τρέξει μαραθώνιο, πτώμα! Ο αντρούλης μου από' δω και πέρα (αν δεν το παίξει δύσκολος) ή κάποια επί πληρωμή βοήθεια κάπου κάπου. Η μαμά ζει μακριά, η πεθερά άριστη και καλή αλλά δεν θέλω να εμπλακεί έτσι στο σπίτι μου. (Δεν έχει προσφερθεί κιόλας, δεν είναι τέτοιο στυλ άνθρωπος και το προτιμώ έτσι να πω την αλήθεια!).

Έχετε αποφασίσει πού θα γεννήσετε?? Εγώ μένω Θεσσαλονίκη και θα γεννήσω στο Γένεσις. Θα πάω την επόμενη εβδομάδα να μάθω λεπτομερώς τιμές κλπ αν και έχω κάποια εικόνα. Έχει καμιά σας εμπειρία από Γένεσις με rooming in?? Προσωπικά ή εντυπώσεις από φίλη, συγγενή? Θα ήθελα οπωσδήποτε rooming in αλλά αναρωτιέμαι πώς φέρνεις βόλτα το επισκεπτήριο...:?

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...