Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2017


Recommended Posts

Oneira_glyka πηγες γιατρό; ; σου μέτρησε την πίεση; μήπως αγχωθηκες εκείνη την ημέρα κ έδειξε πιο υψηλή; νομίζω ότι όλα τα πιεσομετρα είναι αξιόπιστα. .αλλά ίσως να ήταν κάτι τυχαίο τότε που μετρήθηκες. Φαντάζομαι θα σου συνέστησε να την μετράς συχνά μες τη μέρα την πίεση. .όπως κ να πας σε καρδιολογο; ; Πάντως για τα πονακια χαμηλά θεωρώ ότι δεν έχουν να κάνουν με την πίεση. Να ξεκουραζεσαι κ να μετριέσαι κ όλα καλά εύχομαι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 544
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι με βρηκε πιεση κ ο γιατρος αλλα μ ειπε οτι δεν ειναι απο την εγκυμοσυνη. μαλλον στρεσσαριστηκα απο κατι αυτες τις μερες..αλλα θ την παρακολουθω οπωσδηποτε κ να την ενημερωνω.. θα φανει.. επισης κανω κ πολυ κατακρατηση..σκεφτειτε μπορει ν πιω κ δυο λιτρα νερο κ να παω τρεις φορες για κατουρημα.. με ειπε ν προσεχω τη διατροφη πολυ κ να κανω διατροφη για διαβητικους προληπτικα.. οχι αυστηρα απλα ν τηρω καποια πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω έχω αρχίσει τελευταία να κάνω αρκετή κατακράτηση. Παρατηρώ ότι κ τα δάχτυλα των ποδιών μου έχουν πριστει λίγο κ κάποιες φορές αν φάω κάτι αλμυρό την επόμενη είμαι και στο πρόσωπο. Αν και δε βαζω καθόλου αλάτι προσθετο στο φαγητο μου είπε να προσπαθώ να μην τρώω κ οτιδήποτε περιέχει αλάτι. Δηλ ένα κριτσινι που λέει ο λόγος καλο είναι να μην το φάω! (Δε το τηρώ όμως ) σε ποια εβδομάδα είσαι oneira_glyka ;; εμένα βρε κορίτσια μου είπε να κάνω καμπύλη στην  28 η... μήπως είναι αργά; ;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την περιοδο κανονικα επρεπε ν διανυω την 25η.. αλλα ο υπερηχος τον χοντρουλη μ τον εβγαλε 26η.. 

 νομιζω μεχρι 27η ειναι.. αλλα ξερω κοπελες που την εχουν κανει και στην 29η.. αφου στο ειπε ο γιατρος σ κατι θ ξερει.. λογικα θ εχεις περιθωριο..

καλα το αλατι με ειπε κ μενα ν το κοψω.. αλλα δν μπορω ν πω οτι ημουν κ του αλατιου ιδιαιτερα.. αφου κ στα φαγητα ο αντρας μ αλατι φερνει στο τραπεζι γτ τ κανω αναλατα.. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανεπτυγμενος ο κουκλος σου! Με τοκαλό σου εύχομαι! Και μένα η μπεμπουλα μου φαίνεται μεγαλουλα! Τις τελευταίες μέρες έχω κάτι καούρες. ...άλλο πράγμα. .καίγομαι! λέτε να είναι τα μαλλάκια; ; χαχα! Κ εγώ πάντως δεν έχω περιθώριο να ξεκουράζομαι γιατί κ ο γιος μου τώρα ξεκινησε το περπάτημα -τρέξιμο κ τι να κάνω! ! Το σταυρό μου κάνω συχνά πάντως! !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια!!καναμε β επιπεδου την προηγούμενη εβδομάδα, ολα μια χαρα 570 γραμμ ο ζουζούνος!!καμπυλη δεν μου ειπε ακομη. 25 εχω ραντεβου μαλλον καπου εκει κοντα θα με βαλει.Τελευταια εχω κι εγω συσπάσεις αρκετες οταν κουράζομαι πιο πολυ.Μαγνησιο παίρνω μια φορα την ημερα δεν ξερω αν χρειαστεί να μου δωσει παραπανω. 

Link to comment
Share on other sites

oneira glyka να ξεκουραζεσαι οπως και οπου μπορεις ζητα βοηθεια κ με τον μικρο σου ειναι ζορικη φαση το μπουσουλημα και τα πρωτα βηματακια το θυμαμαι απο περσυ που ειχα τον μικρο μου τρελλη κουραση ποσο μαλλον να εισαι κ εγκυος! 

εγω εκανα τη καμπυλη χθες να ξεμπερδευω ολα καλα αλλα εκανα και αιμοσφαιρινη και ειναι υπερβολικα χαμηλη εχει φτασει στο 8 :-( θα μιλησω με το γιατρο να δω τι οδηγιες θα μου δωσει.. 


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι κανετε ομορφες μανουλες!! <3 εγω χαθηκα παλι γιατι ολο τρεχω και τωρα ξεκινανε κι οι διακοπες μας!!! μεχρι αρχες σεπτεβρη ..θα χαλαρωσω !!!!!! εγω αυριο θα κανω καμπυλη σακχαρου...!! ολα καλα!πηγαμε και γιατρο πριν μερες και εχουμε φτασει το κιλο!!! μπηκα και στον 7ο μηνα!!! δεν το πιστευω πως περνα ο καιρος τοσο γρηγορα!!! εσεις πως ειστε? διαβασα ξεκινησαν κι οι καουρες? κι εμενα μ εχουν κατα πεθανει...δεν μπορω να κοιμηθω καλα το βραδυ με τοση καουρα.... πως ειστε? πως αισθανεστε? εγω δεν το πιστευω οτι κοντευει~~~~~~~~~~ !!!!!!!!!!!!!!!!!! :P


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου;; που χαθηκατε;; 

Μπραβο Ζωουλα,μεγαλωσε το μπεμπακι σου!! ουτε κι εγω εχω καταλαβει πως περασε ο καιρος...ακομα να το πιστεψω!! καλα να περασετε στις διακοπες σας!! εμενα μου μενουν ακομα καποιες μερες δουλεια και μετα επιτελους ξεκουραση...για να συντονιστω να αρχιζω να ψωνιζω και στο μπεμπακι μου!! για πειτε εσεις που ειστε ηδη μανουλες ποια νομιζετε πως ειναι τα απαραιτητα που πρεπει να αγορασουμε πριν την γεννηση του μωρου μας;; εγω εχω αρχισει παντως λιστα χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες! 

Εγώ τελικά με τον αιματοκριτη στα πατωματα θα παω σημερα για μεταγγιση αιματος.. προσπαθησαμε να το αποφυγουμε αλλα ειναι πολυ χαλια! 

Εγώ εχω αρχίσει ήδη τις αγορές και δεν χορταίνω να αγοράζω ρουζουλάκια και μωβάκια (ηταν που δεν με ένοιαζε αν θα κανω κορη τωρα γλυκάθηκα χιχι). Εγώ θα πάρω 9 ολοσωμα φορμάκια, 9 εσωτερικά φανελάκια (ένα για κάθε μέρα και 2 έξτρα για περιπτωσεις "ατυχηματων"), 1-2 σετ ρουχαλάκια η φορεματάκια για εξόδος, 1-2 ζακετούλες και 1 ολοσωμο μπουφανακι για τις εξόδους μας. 6-7 ζευγάρια καλτσες, 2-3 σκουφάκια και 1-2 ζευγαρια γαντάκια εκτός αν έχουν τα φορμάκια τους.  Όλα αυτά σε μέγεθος 0-3. Φυσικά θα μας φέρουν και δωρο άρα θα δω τις αναγκες μας απο εκει και πέρα. Επίσης 2 κουβερτούλες αγκαλιάς και σεντονάκια μικρά για τις κουνιες στο μαιευτήριο. 

Απο εκεί και πέρα οι πρωτομανούλες θα χρειαστείτε και 2-3 πετσετες μπανιου (μην παρετε τις πολυ μικρές παρτε μεγαλυτερες να σας βολεψουν και μετά) 1-2 κουβερτες για τη κούνια και 2 υπνοσακους (τους προτιμω αντι βαρια σκεπασματα ειναι ασφαλεστεροι και μπορεις να μεταφερεις το μωρο παντου σε αυτούς). Βρεφική κούνια, καρότσι , καθισμα αυτοκινητου, ριλαξ και αργοτερα θα σας βολεψει παρκοκρεβατο και καρεκλάκι φαγητού! 

Αλλαχτρα και μπανάκι εμενα με βολεψαν πολύ αυτα του ΙΚΕΑ.

Αποστειρωτή καλό ειναι να έχετε αν βρειτε δανεικό ακομα καλυτερο γιατι δεν χρειαζεται πολύ καιρό. Ιδανικά θα θηλάζετε αλλά ισως χρειαζονται αποστειρωση τα θηλάστρα κλπ ή μπιμπερό αν αποφασησετε για μεικτη διατροφή η διατροφή με φόρμουλα. Μην αγοράσετε μπιμπερό πιπιλες κλπ γιατι θα δειτε αφου γεννηθει το μωρακι σας πως θα παει... 

Για το θηλασμό καλο ειναι να παρετε σουτιεν θηλασμου, επιθεματα στηθους και κρεμα για τις θηλές και απο εκει και περα θα δειτε αν χρειαζεστε θηλαστρο κλπ. 

Και για προσωπικη φροντιδα του βρεφους καλο ειναι να παρετε ψαλιδακι χτενα θερμομετρο, βρεφικα σαμπουαν, ενυδατικη κρεμα και κρεμα για αλλαγμα πανας(εγώ χρησημοποιω κηραλοιφη). 

Αυτά ειναι στη δικη μου λιστα σε γενικές γραμμές ελπιζω να βοηθησα!!! 

Καλη συνέχεια!!! (και χαρούμενες αγορές)  

 

  • Μου αρέσει 4

oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λινακι μου ησουν κατατοπιστικοτατη!! Σ'ευχαριστω πολυ!! ποσο ειναι ο αιματοκριτης σου και θα πας για μεταγγιση;; και μετα απο αυτο δηλ φτιαχνει;; μου χουν πει οτι τα κοριτσια ριχνουν πιο πολυ τον αιματοκριτη παρα τα αγορια...δεν ξερω κιολας αν ισχυει σιγουρα!! 


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει 24 κ αιμοσφαιρινη 8! και τα αγορια μου εκαναν αναιμια στο πρώτο εκανα μεταγγισεις στο δευτερο ευτυχως οχι.. αλλα τωρα εκρινε ο γιατρος απαραιτητο να γινει... 


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

οντως σου επεσε πολυ!! σου ευχομαι ολα καλα!! υπομονη σε λιγο καιρο θα σταθεροποιηθει και θα σταματησει να πεφτει!! και μετα την μεταγγιση δηλ σου ανεβαινει αμεσα;; επισης δεν ειχες ζαλαδες κι ατονια;; σορρυ που σε ρωταω αν σε φερνω σε δυσκολη θεση..απλα ολες οι εγκυουλες εχουμε τις ιδιες ανυσηχιες κι αγχη και ρωταω απο ενδιαφερον!!!


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

λινακι τι εγινε μ τη μεταγγιση?? ολα καλα?? ευχομαι να μην ειναι τπτ γτ το διαβασα και αγχωθηκα λιγο.. κοριτσια εγω εχω θεμα με τη δυσκοιλιοτητα..πολυ πονος και μαζι με αλλα συμπτωματα με ειπε η γιατρος αν συνεχισουν να με δει γαστρεντερολογος για παν ενδεχομενο.. τι ν πω.. την πιεση την ριξαμε αλλα θ κανω κατι εξετασεις για να ειμαιστε καλυμενοι.. απο καουρες δεν μπορω ν πω οτι εχω ακομα κατι το ιδιαιτερο.. βαρυνα ομως πολυ σε σχεση με την προηγουμενη εγκυμοσυνγ.. τπτ δεν μπορω ν κανω κ εχουμε ακομα τρεις μηνες!! πω πω.. 

απο ρουχακια ευτυχως εχω του μικρου..με βολεψε που ηταν αγορακι εν τελει.. προς το παρον αγοραζω για τον μεγαλο..χαχα.. αλλος γεννιεται αλλος αγοραζει.. νταξει θ τ παρουμε κ αυτουνου κατι ν μην κλαιει καλε.. κατα τ'αλλα πολυ ξενυχτι με τον μικρο.. αφηστε.. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2017 at 11:32 ΜΜ, Myrtoulita είπε:

οντως σου επεσε πολυ!! σου ευχομαι ολα καλα!! υπομονη σε λιγο καιρο θα σταθεροποιηθει και θα σταματησει να πεφτει!! και μετα την μεταγγιση δηλ σου ανεβαινει αμεσα;; επισης δεν ειχες ζαλαδες κι ατονια;; σορρυ που σε ρωταω αν σε φερνω σε δυσκολη θεση..απλα ολες οι εγκυουλες εχουμε τις ιδιες ανυσηχιες κι αγχη και ρωταω απο ενδιαφερον!!!

όχι καλέ τη δυσκολη θέση σιγά :) Εχω πολλή αδυναμια.. δηλαδή νιωθω τα χέρια μου και τα πόδια μου να μην εχουν δυναμη.. ο οργανισμός μου δεν οξυγωνονεται πολυ καλά και αυτό έχει κίνδυνο και για το μωράκι μου.. ούτε μπορώ να μεινω πολυ ώρα ορθια ζαλιζομαι... πήρα μια φυαλη αιμα επειδη εχει τρομερη ελλειψη και ανεβηκε καπως αλλά οχι τιποτα σπουδαιο πρέπει να ξαναμεταγγιστώ για να έχω καλυτερα αποτελεσματα θα με ειδοποιησουν ποτε πρεπει να παω. Προς το παρων αισθανομαι καλυτερα παντως! 

oneira_glyka προσπαθησες να αυξησεις φυτικες ίνες και πρασινα λαχανικα να δεις αν εχει διαφορά? κατι ροφηματα που κυκλοφορουν στα φαρμακεία μηπως να βοηθουσαν? Ελπιζω να μην είναι τίποτα. Να προσέχεις πολύ πάντως για αιμοροειδες ειναι πολυ ζορι! Όσο για τα ρουχάκια και εμενα με καταβολεψε που ειχα 2 αγοράκια γεννημένα ιδια εποχη του χρόνου δεν πήρα σχεδον τιποτα στο μικρό , μονο μια κουβερτουλα και λίγα φορμακια για το μαιευτηριο έτσι για το καλό :) Μονο παπουτσακια του αγοράζω καινουργια του καημενου όλα τα αλλα τα περνει ο μεγαλος καινουργια!! Η μικρή όμως έχει μια ολοκληρη καινουργια γκαρνταροπα αλλά ντάξει θα φοράει και μπλε και γαλάζια αναγκαστικά!!! 

  • Μου αρέσει 1

oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...