Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2017


Recommended Posts

Πλάκα πλάκα έχω δύο φίλες που κάνανε το εξής να γυρίσει το παιδί. Η μία σκουπιζε για κάνα μισάωρο την ημέρα  (με την παλιά τη σκουπα όμως ) κ η άλλη για κάποια ώρα ήταν στα γόνατα κ περπαταγε με επιγονατηδες! Κ όμως κ των δύο γύρισαν τα παιδάκια τους! Κ αυτό στην 38 -39 εβδομάδα! ! Χα χα χα ακόμη γελάω με αυτά που κάνανε αλλά επιασαν τόπο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 544
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εμενα γελαει ο γιατρος με κατι τετοια! μου λεει μην πας και κανεις τιποτα περιεργα που κανουν για να γυρισουν τα παιδια...κι αν ηταν επιστημονικα αποδεδειγμενο κατι τετοιο θα μου το προτεινε πρωτος! ετσι λεει...κατι θα ξερει...μπορει και στις φιλες σου να γυριζαν τα μωρακια ετσι κι αλλιως και χωρις να εκαναν αυτα!


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά αλίμονο κ εγώ δεν τα πιστεύω αυτά. Και ούτε βέβαια τους το είπε κάποιος γιατρός. Από γιαγιάδες τα είχαν ακούσει αυτα κ ούτε οι ίδιες δεν τα πίστευαν απλά έκατσε κ γύρισαν τα νινακια! Ευτυχώς όντως είναι πολύ μικρό το ποσοστό των μωρών που δεν γυρνάνε κ συνήθως συντρέχει κάποιος λόγος γι αυτό. Πωπω κοριτσια έρχονται! !!! :-D:-D:-P:-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Αχ αυτές οι συσπάσεις!! Σήμερα είχα πάρα πολλές ημουν έτοιμη να φύγω για νοσοκομείο. Ευτυχώς χαλάρωσαν.33+2 σημερα.σε 2 εβδομάδες περιπου μπαινω κι εγώ στον μήνα μου.Μετα τις 10 του μηνός θα πάω και γιατρό. Μου είπε οτι θα κάνουμε και  κολπική καλλιέργεια. 

Χαχαχα καλα αυτά τα κόλπα σκεφτόμουν να τα κανω κι εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσυνη γιατί ηταν ισχιακος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε γιατρό!Όλα καλά! Κ Εγώ σε δύο βδομάδες περίπου ξανα ραντεβού γιατί μπαίνω Κ Εγώ στο μήνα μ.. εμάς έφτασε σχεδόν 2κιλά.. νορμάλ δλδ.Όχι μεγάλος Π φοβόμουν.. Άντε ν δούμε.. περπάτημα κορίτσι Μ θέλει ώστε ν βοηθηθεί Κ Ν γυρίσει.. Αλλά όντως είναι ελαχιστοτατα Τ μωρά Π δε γυρνάνε.. Εγώ Ν Σας πω την αλήθεια το μόνο Π είχα κάνει κάνα δύο φορές γτ Κ μένα είχαν ψιλοαργησειηταν ν κάτσω στα τέσσερα Κ να τουρλωνω λίγο τη περιφερεια ώστε ν τεντωθω.. σαν άσκηση..το είχα διαβασει στο ίντερνετ ότι βοηθάει τάχα.. Καλά δε λέω ότι αυτό βοηθη σε αλλά στο άγχος Μ πανω Ενώ Τώρα λέω τι χαζή Π Είμαι τότε το έκανα.. εμένα πάντως η γιατρός Μ ειχε. Συστήσει περπάτημα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μου περπαταω αρκετα μπορω να πω...εσας ειχαν αργησει να γυρισουν τα νινακια σας τα πρωτα;; κι εγω την αλλη εβδομαδα εχω γιατρο, θα κανω τις τελευταιες αιματολογικες και ουρων και μου ειπε κι εμενα οτι θα κανω κολπικο τεστ για streptoc! επισης τελειωσα τα πλυσιματα σιδερωματα στα ρουχαλακια της μικρης και η βαλιτσουλα μας ειναι σχεδον ετοιμη...περιμενω μονο κατι πραγματακια που εχω παραγγειλει! εσεις πως πατε απο ετοιμασιες;;;


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ από μένα συνεγκυουλες! Κορίτσια την άλλη εβδομάδα κ εγώ καλλιέργεια κολπική για στρεπτοκ. Η μπέμπα μας είναι χοντρουλινα αφού ξεπερασε κ τα 2,5 κιλ! Μυρτουλιτα όσο πρέπει να περπατάς εσύ τόσο όχι εγώ! Χαχα. Πονάω πολύ λόγο του βάρους της κ είναι πολύ χαμηλά. .. εγω το σιδέρωμα έχω κ το κάνω σιγά σιγά. Στη βαλίτσα μπήκαν τα απαραίτητα. ..οι λεπτομέρειες μείνανε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

τι ωραια νεα κοριτσακια!!!!!!!  αντε κοντευουμε... κι εγω μπηκα στον 9 μηνα και δεν καταλαβα στην δευτερη εγκυμοσυνη ποτε περαασε!! ο μπεμπης φτανει τα 3 κιλα...ειναι χοντρουλης λεει η γιατρος χαχαχαχ .... συσπασεις δενε χω πολλες... εχω πιο πολυ το βραδυ ...βεβαια δεν προλαβαινω και να νιωσω ολο τρεχω περα δωθε και με την μικρη ...γιατι κι ο αντρας μου λειπει σε ασκηση με τον στρατο και ειναι μια βδομαδα και που ειμαστε μονες... και τωρα φτιαχνω και την βαλιτσα σιγα σιγα... εσπασε νομιζω σημερα βρε κοριτσια ο βαρθολινειος αδενας που ειχε τοσους μηνες πυον ..το εβγαλα πρωτη φορα , σ αυτη την εγκυμοσυνη και αγχωθηκα ειδα σαν ροζ αιματακι και δεν σκεφτηκα αρχικα οτι ηταν αυτο και λεω παει ξεκινησε ο τοκετος και τωρα τι κανω...αλλα τελικα ηταν μαλλον απο αυτο...γιατι δεν εχω ουτε πονους ...ουτε αλλο αιμα... εβγαλα παλι και μικρη αιμορροιδα και εχω πεθανει..αντε να κοντευουμε να ηρεμησουμε ...να παρουμε αγκαλιτσα τα μπεμπακια... οσο για την καλλιεργεια μην σας αγχωνει εμενα σ αυτην την εγκυμοσυνη ενω δεν ειχα παλια μου βρηκαν στον 8 μηνα ουρεοπλασμα πηρα αντιβιωση ακι τωρα απλα δεν μου ειπε κατι ...ολα καλα θα πανε σε ολες κοριτσια μου..ολα φυσιολογικα ειναι πλεον !!! πηγα και πηρα στον μπεμπακο ενα λικνο next to me να κανουμε συγκοιμηση ...εκανα το shopping therapy το τελευταιο και χαλαρωσα.... τωρα εχω μονο να πλυνω καποια ρουχαλακια του... το πολυ πολυ αν δεν προλαβω θα βαλω τον αντρα μου να τα κανει χαχαχχα :P φιλακια πολλα σε ολες!!!!! 

  • Μου αρέσει 2

[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Ζωιτσα μου!!! έχεις κοντεψει πολύ εσύ! νομιζω θα εισαι η πρώτη που θα μας φέρει τα ευχαριστα... αχ τι ομορφες στιγμές!! 

Εγώ νιωθω οτι εχω ενα αιωνα ακομη μιας και η ΠΗΤ μου ειναι τελος Νοεμβριου σχεδόν Δεκέμβρη αρα δεν αγχωνομαι ακομη.. Πλένω σιδερωνω, πηρα και οτι χρειαζομαι σε πάνες, μωρομαντηλα σερβιετες κλπ και μου έμεινε μονο ενα μπανάκι και μια αλλάχτρα να παρω. Σημερα εχουμε και γιατρό. Πήγα έκανα και το πρώτο μου ΚΤΓ και όλα καλά η μικρούλα μου είχε λόξυγγα χιχι! 

Τις τελευταίες μέρες με έχει πιασει ενας δυνατος πόνος στη λεκάνη - ισχίο και ειδικά το πρωί ή οταν κάθομαι πολλή ώρα δεν μπορώ να κάνω βήμα χθές ηθελα βοηθεια να σηκωθω απο το κρεβατι.. Όταν ζεσταθώ μετά μου ψιλοπερνάει αλλά περπατώ σαν πάπια. (not cool) 

Μυρτουλίτα εμένα το πρώτο μου νινάκι που το γέννησα 36 εβδομάδων μια με το κεφάλι πάνω ηταν και μια κατω όλο γυριζε ο γυριστρούλλης μου. Το γέννησα με καισαρική για άλλους λόγους ομως (πρωρη γηρανση πλακουντα - χαμηλα αμνιακα). Ο δευτερος ηταν απο νωρις ετοιμος για εξοδο. Το ίδιο και η μπεμπουλα μεχρι τώρα. 

  • Μου αρέσει 2

oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...πως ειστε;; αχ Λινακι και μενα τα ιδια μου μενουν να παρω!!! κι εγω ψωνισα ολα αυτα που λες να ειμαστε ετοιμοι!! απο τα υπολοιπα φορμακια, φανελακια πηρα τα απαταιτητα και βλεποντας και κανοντας...σαν πρωτο μανουλα δεν εχω μεγαλη εμπειρια με τα νουμερα και ολοι μου λενε να μην παιρνω πολλα γιατι θα μου φερουν πολλα στο μαιευτηριο και ο, τι τα μωρακια μεγαλωνουν γρηγορα και τα νουμερα αλλαζουν συνεχεια...

  • Μου αρέσει 1

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ζωή μας εσύ κοντευεις κορίτσι μου με το καλοοοο! !! (Δεν είχα ιδέα τι είναι ο βαρθολυνιος αδενας! ) linaki  σαν πιο έμπειρη πια που είσαι στο 3ο παιδάκι σου άγχος έχεις για τη γέννα; ; Μυρτουλιτα όντως τα μωράκια μεγαλωνουν πααρα πολύ γρήγορα κ τα πρώτα τους ρουχαλάκια πάντα παραμένουν σαν καινούργια! Κορίτσια έχω πολλές πολλές συσπάσεις αλλά ο τραχηλος δενέχει επηρεαστεί. Παίρνω βέβαια κ τα τοκολυτικα μου. .Αλλά όταν μπω στο μήνα μου κ εγώ θα τα κόψω. Εκεί να δούμε! Ερώτηση προς όλες : για σκεπασματακι για την έξοδο του μωρού απτό μαιευτήριο τι επιλογές έχετε; ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω ενα κουβερτακι...θα ειναι και μεσα στο καλαθακι του με την κουκουλιτσα...εχω αγορασει και 2 μπουφανακια αλλα για 3-6 γιατι λεω  μικροτερο που θα το παω οποτε θα του πλεουν τωρα!! θα το κουκουλωσω οσο καλυτερα μπορω!!

  • Μου αρέσει 1

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα κοριτσια μου!! τι κανετε?? βλεπω τελειωνουμε με ετοιμασιες.. κ σιγα σιγα νομιζω θα αρχισουν ν πεταγονται τα νινακια μας.. εμενα με ξανααρχισαν οι πονοκεφαλοι.. ομως δυστυχως πρεπει ν ζησω με αυτο μεχρι ν γεννησω τουλαχιστον..υπαρχουν μερες π απελπιζομαι και αλλες π λεω υπομονη..  μετα τη γεννα θ το ψαξω καλυτερα το θεμα..γιατι οκ η μαγνητικη δεν εδειξε κατι αλλα για να επιμενουν ετσι κατι υπαρχει.. πιασιμο ειναι, αυχενας ειναι..κατι.. τωρα εξετασεις δεν μπορω ν κανω.. υπομονη σε δυο μηνες θ το λυσω το μυστηριο.. δεν παλευεται χωρις δυνατο παυσιπονο..αλλα και τι να κανω.. περιμενω ν γεννησω μηπως ειναι ορμονικο.. θ φανει.. ο μικρος κλωτσαει σε σημειο ν μην μπορω ν κουνηθω..οπως κ οι συσπασεις βλεπω εχει τρεις μερες ειναι πιο εντονες και με ακινητοποιουν πληρως.. καμια φορα εχω κ πονακια περιοδου.. αλλα αν αλλαξω σταση περνανε.. οποτε δεν ανυσηχω.. ετσι κ αλλιως 20 τ μηνος μπαινω στο μηνα μ.. πολυ κρυοοοο... μπρρρ... λετε ν κανει τετοιο κρυο και στις γεννες μας?? περισυ δεν εκανε κρυο νοεμβρη π γεννησα.. ηταν νορμαλ.. για την εποχη.. φετος μας παγωσε απο οκτωβρη.! 

επισης πολλες κραμπες.. και επιπονες.. παρολο το μαγνησιο.. ομως οσο σκεφτομαι το θαυματακι μεσα κ βλεπω πως κουνιεται και αντιδραει στη φωνη μας.. πω πω.. δοξα τω Θεω!! αντε ν ερθει η ωρα ν τα συναντησουμε..οι πρωτομανουλές χαρειτε την απολυτη ησυχια στο σπιτι και χαλαρωστε!!! ειναι οι καλυτερες στιγμες αυτες... ειδικα με τετοιο καιρο.. να χουχουλιαζετε κ να παιζετε με τη κοιλιτσα σας.. χιχι.. χωρις κανενα μπομπιρακο γυρω... δεν εχω παραπονο αλιμονο.. απλα ειναι μια μοναδικη στιγμη ολη η πρωτη εγκυμοσυνη.. μετα το δευτερο λιγο πολυ ολα κινουνται στο ιδιο μοτιβο.. σας φιλω με αγαπη!!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες! τι κανετε πως ειστε? πηγαμε γιατρο προχθες εμεις ολα καλα.. μονο που η μικρη κοιταει προς την κοιλια μου κ ελπιζω να παρει τη καταλληλη θεση μεχρι τη γεννα γιατι απ οτι ξερω ειναι λογος για καισαρικη κ δεν το θελω.. ο γιατρος λεει θα γυρησει αλλα εγω λιγο αγχωθηκα. 

Αννουρ, δεν χω αγχος για τη διαδικασια της γεννας ισα ισα ανυπομωνω να ξαναζησω την εμπιρεια το μονο που με αγχωνει ειναι το ενδεχομενο καισαρικης επειδη το εχω ζησει κ δεν ηταν η καλυτερη μου.. αλλα εμπιστευομαι το γιατρο μου και οτι πει θα το ακολουθησω! Οσο για την εξοδο απο το μαιευτηριο θα τη βαλω σε υπνοσακο που εχω παρει κ μεσα στο καρεκλακι της πιστευω να ειναι μια χαρα! 

Εδω δεν εχει κρυωσει ακομη πολυ ο καιρος αλλα μεχρι τελος Νοεμβρη που γενναω θα εχει κρυωσει αρκετα! Αχ κοριτσια Χριστουγεννα με τα μπεμπουλια μας τι ωραιαααα.. μ αρεσει που γενναω χειμωνα γιατι ουτως η αλλως κλεινομαστε σπιτι το Χειμωνα κ μεχρι να καλοκαιριασει το μπεμπουλινι ξεπεταγεται και ειναι ετοιμο για βολτες! Με χαλανει βεβαια οι ιωσεις αλλα τι να κανουμε... 

ονειρα γλυκα αχ κ εγω εχω πολλους πονοκεφαλους κ εχω καταλαβει πως ειναι απο τον αυχενα μου. επειδη κοιμαμαι οπως να ναι αναμεσα σε μαξιλαρια , μωρα κ συζυγο ξυπναω καθε πρωι με τρομερο πονοκεφαλο... δοκιμασε καποια θερμαντικη κρεμα για αυχενα κ μασαζ απο τον αντρουλη σου να δεις αν εχει διαφορα. 

 

 


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια κ καλή εβδομάδα να έχουμε! Όνειρα γλυκά όντως ίσως να ευθύνονται οι ορμόνες για τον πονοκέφαλο. .κάνε λίγο ακόμη υπομονή κ εύχομαι να περάσουν όσο πιο σύντομα. Εσύ προσπάθησε να χαλαρώνεις όσο μπορείς με ησυχία. Λινακι κ εγώ σκέφτηκα για υπνοσακο. .ωστόσο θα πάρω μαζί κ μια κουβερτούλα κ ότι βολέψει εκείνη τη στιγμή! Με βλέπω να κουβαλάω καμιά ντουλάπα μαζί μου! Χάχα! Πάντως έχεις πολύ δίκαιο στο ότι χειμωνιαζει οπότε θα μας πέσει λιγοτερο βαρύς ο εγκλεισμός μας στο σπίτι! Κ εγώ χαίρομαι τρελά που τα Χριστούγεννα αυτά θα έχω κ τα δύο μου παιδάκια! !!! Βέβαια δε ξέρω αν θα στολίσω δέντρο φέτος γιατί ο μεγάλος μου έχει ζωηρεψει πάρα πολύ κ φοβάμαι μην έχουμε κάνα ατύχημα  (χτύπα ξύλο ) . Εγώ κορίτσια μου τις μέρες αυτές διαβάζω για το πώς θα πρέπει να διαχειριστω πλέον το μεγάλο μου παιδάκι τώρα που θα έρθει η αδερφουλα του σπίτι. Εννοώ κυρίως το ψυχικό του κομμάτι γιατί δε θα ήθελα με τπτ να νιώσει παραμελημενος. Είναι 1 1/2 έτους κ είναι κάπως δύσκολο να καταλάβει ακόμη πολλά. Αφού σκεφτειτε πως τώρα κάνει τα πάντα για να μας τραβήξει την προσοχή ! Μετά; ;; καλή δύναμη σε όλες κορίτσια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...