Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, teta2 είπε:

Δεν υπάρχει αυτό  το ολίγον έγκυος, ή είσαι ή δεν είσαι, και συ μια χαρά έγκυος μου φαίνεσαι! Καλή συνέχεια από δω και πέρα, και να ξέρεις ότι το άγχος δεν θα σταματήσει ποτέ αφού ξεκίνησες αυτό το ταξίδι...όλα καλά να πάνε!!

Ναι λοιπόν είμαι πολύ έγκυος!!! 

Υπάρχουν προοπτικές να γίνω μαμά, πεθερά, συμπεθέρα και γιαγιά!!! 

Μου δίνεται η δυνατότητα να ονειρεύομαι και θα ήθελα να μπορώ να στείλω μια αγκαλιά στη δοτρια μου για όλες αυτές τις προοπτικές. 

(όπως καταλάβατε πολύ συγκρατημένη είμαι .... Χα χα χα χα) 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Stamatia123 είπε:

Καριτσαρες ολίγον έγκυος... Αλλά πολύ ολιγον. Χοριακη 32 (Εμβρυομεταφορα βλαστοκυστεων  είχα κάνει στις 23/9)

Άλλο άγχος ξεκινάει... Χα χα χα

Έδω θα είμαστε τώρα να σας πριζω αν ανέβηκε και πόσο. Ευχαριστώ πολύ που με σκέφτεστε!!!! 

εγκυος εγκυος, μπράβο!! θελει να σε αγχωσει το ξανθουλι αλλα εσυ δεν μασας, θα πανε ολα τελεια

αααα, αν μπορεις γραψε και στο cafe ivf, τα κοριτσια θελουν να ακουσουν τα ευχαριστα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα!! Εγω λοιπόν βρίσκομαι στην 3η μου προσπάθεια,δυστυχώς έχουμε  πρόβλημα με το σπέρμα του συζύγου, κακής ποιότητας.Λοιπον στην πρώτη μου έκανα 16 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 7 και έμειναν 4 βλαστοκυστηες, βάλαμε 2 άριστης ποιότητας, τη δεύτερη βάλαμε πάλι 2 κατεψυγμένες άριστες και αυτές αλλά τζίφος. Αυτή την φορά έκανα 12 ωάρια που δυστυχώς γονιμοποιηθηκαν μόνο 4,μου έβαλαν 2 εμβρυα 3ων ημερών και μου έμεινε και μια βλαστοκυστη. Σήμερα είμαι 4η μέρα από την εμβρυομεταφορα, αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω ρε κορίτσια είναι για την αγωγή μετα την εμβρυομεταφορα, ο γιατρός μου χει δώσει μόνο αντιβίωση ceclor και κρέμα vasclor, και καθόλου utrogestan. Εχει τύχει σε καμία σας κάτι αντίστοιχο?? Ξέρω ότι η προγεστερονη βοηθάει αλλά δεν μου δίνει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy 32 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα!! Εγω λοιπόν βρίσκομαι στην 3η μου προσπάθεια,δυστυχώς έχουμε  πρόβλημα με το σπέρμα του συζύγου, κακής ποιότητας.Λοιπον στην πρώτη μου έκανα 16 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 7 και έμειναν 4 βλαστοκυστηες, βάλαμε 2 άριστης ποιότητας, τη δεύτερη βάλαμε πάλι 2 κατεψυγμένες άριστες και αυτές αλλά τζίφος. Αυτή την φορά έκανα 12 ωάρια που δυστυχώς γονιμοποιηθηκαν μόνο 4,μου έβαλαν 2 εμβρυα 3ων ημερών και μου έμεινε και μια βλαστοκυστη. Σήμερα είμαι 4η μέρα από την εμβρυομεταφορα, αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω ρε κορίτσια είναι για την αγωγή μετα την εμβρυομεταφορα, ο γιατρός μου χει δώσει μόνο αντιβίωση ceclor και κρέμα vasclor, και καθόλου utrogestan. Εχει τύχει σε καμία σας κάτι αντίστοιχο?? Ξέρω ότι η προγεστερονη βοηθάει αλλά δεν μου δίνει 

H vasclor ειναι προγεστερονη το ίδιο ακριβως με utrogestan


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι said:

H vasclor ειναι προγεστερονη το ίδιο ακριβως με utrogestan

Ναι μωρέ το ξέρω απλά στις προηγούμενες προσπάθειες έπινα 3 utrogestan και vasclor, απλά σκέφτομαι μηοως είναι λίγη??? 

Και κάτι ακόμα γενικά εσείς τις μέρες της αναμονής πως τις περνάτε??? Εγώ 4 μέρες είμαι ξάπλα, αλλά έλεγα από αύριο να κυκλοφορώ λίγο περισσότερο μέσα στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy 32 είπε:

Ναι μωρέ το ξέρω απλά στις προηγούμενες προσπάθειες έπινα 3 utrogestan και vasclor, απλά σκέφτομαι μηοως είναι λίγη??? 

Και κάτι ακόμα γενικά εσείς τις μέρες της αναμονής πως τις περνάτε??? Εγώ 4 μέρες είμαι ξάπλα, αλλά έλεγα από αύριο να κυκλοφορώ λίγο περισσότερο μέσα στο σπίτι. 

Εγω τις πέντε πρώτες μερες μετα την ετ τις περνάω καναπέ κρεβάτι. Δουλειές δεν εκανα ποτε αλλα δεν πήρα και ποτε θετικο τεστ. Να εχεις στο μυαλό σου οτι τα έμβρυα εμφυτεύονται 6 έως 8 μερα της ζωής τους. Οποτε οτι εγινε εγινε τωρα!

Την προγεστερονη θα έπρεπε να την δίνουν σε ποσοτητα ανάλογα με μέτρηση αίματος που θα έπρεπε να γινεται την μερα της ετ, αλλα δεν βλέπω να το κανουν οι γιατροι.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Εγω τις πέντε πρώτες μερες μετα την ετ τις περνάω καναπέ κρεβάτι. Δουλειές δεν εκανα ποτε αλλα δεν πήρα και ποτε θετικο τεστ. Να εχεις στο μυαλό σου οτι τα έμβρυα εμφυτεύονται 6 έως 8 μερα της ζωής τους. Οποτε οτι εγινε εγινε τωρα!

Την προγεστερονη θα έπρεπε να την δίνουν σε ποσοτητα ανάλογα με μέτρηση αίματος που θα έπρεπε να γινεται την μερα της ετ, αλλα δεν βλέπω να το κανουν οι γιατροι.

Καλά εμένα μου έκανε προγεστερονη πριν την ovitrelle και ήταν και χαμηλή. Προσπαθώ απλά να μην το σκέφτομαι και ότι γίνει! Εσύ πόσες έχεις κάνει??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy 32 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα!! Εγω λοιπόν βρίσκομαι στην 3η μου προσπάθεια,δυστυχώς έχουμε  πρόβλημα με το σπέρμα του συζύγου, κακής ποιότητας.Λοιπον στην πρώτη μου έκανα 16 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 7 και έμειναν 4 βλαστοκυστηες, βάλαμε 2 άριστης ποιότητας, τη δεύτερη βάλαμε πάλι 2 κατεψυγμένες άριστες και αυτές αλλά τζίφος. Αυτή την φορά έκανα 12 ωάρια που δυστυχώς γονιμοποιηθηκαν μόνο 4,μου έβαλαν 2 εμβρυα 3ων ημερών και μου έμεινε και μια βλαστοκυστη. Σήμερα είμαι 4η μέρα από την εμβρυομεταφορα, αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω ρε κορίτσια είναι για την αγωγή μετα την εμβρυομεταφορα, ο γιατρός μου χει δώσει μόνο αντιβίωση ceclor και κρέμα vasclor, και καθόλου utrogestan. Εχει τύχει σε καμία σας κάτι αντίστοιχο?? Ξέρω ότι η προγεστερονη βοηθάει αλλά δεν μου δίνει 

Κοριτσαρα με το καλό εύχομαι!!! 

Η κάθε περιπτωση είναι διαφορετική οπότε εφόσον εμπιστεύτηκες τον γιατρο σου μέχρι εδώ να κάνεις το ίδιο και από δω και πέρα. Εσύ ανησυχείς που δεν παίρνεις πολλά φάρμακα και γω τώρα θα πρέπει να  αρχισω να σκάω γιατί παίρνω τόσα πολλα και όλο αυτό είναι φαύλος κύκλος. 

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι στην 7η και μόλις σήμερα πήρα μια θετική χοριακη χαμηλή μεν αλλά θετική. 

Όσο για το πως να περάσεις τις μέρες της αναμονής να σου πω ότι κούραση πολύ δε θέλει αλλά μην τρελαθείς μέσα. Σεξ όχι φυσικά, βάρη μην σηκώνεις βαριές δουλειες όχι. Η ψυχολογία είναι βασικός παράγοντας και αν μαραζώσεις καλό δεν κάνεις. 

Έχουν γίνει έρευνες με γυναίκες που είχαν ένα χαλαρό καθημερινό ρυθμό ανάμεσα σε κάποιες που την βγάλανε στο κρεβάτι. Στην πρώτη κατηγορία υπήρχε κατά ένα μικρότερο ποσοστό καλύτερο αποτέλεσμα με θετικές χοριακες. 

Εύχομαι με το καλό μια πολύ καλή χοριακη και τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Εν τω μεταξύ αν επιμενεις να λάτρεις και παραπάνω έλα μοιραστούμε τα δικά μου

Πρωι: 2 utrogestan των 200 + 2 cyclacur+filicin+salospir

Μεσημερι:2 utrogestan των 200 + 2 cyclacur

Απογευμα: μια ένεση prolutex

Βραδυ:1 utrogestan των 200 + 1 utrogestan των 100 + 2 cyclacur. 

Ζητώ κάποιον να τα μοιραστώ γιατί είναι σαν να έχω πάρει ναρκωτικά.... Ο ιλλιγγους έχει γίνει γκομενο μου. Δεν λέει να ξεκουμπιστει

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stamatia123 said:

Κοριτσαρα με το καλό εύχομαι!!! 

Η κάθε περιπτωση είναι διαφορετική οπότε εφόσον εμπιστεύτηκες τον γιατρο σου μέχρι εδώ να κάνεις το ίδιο και από δω και πέρα. Εσύ ανησυχείς που δεν παίρνεις πολλά φάρμακα και γω τώρα θα πρέπει να  αρχισω να σκάω γιατί παίρνω τόσα πολλα και όλο αυτό είναι φαύλος κύκλος. 

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι στην 7η και μόλις σήμερα πήρα μια θετική χοριακη χαμηλή μεν αλλά θετική. 

Όσο για το πως να περάσεις τις μέρες της αναμονής να σου πω ότι κούραση πολύ δε θέλει αλλά μην τρελαθείς μέσα. Σεξ όχι φυσικά, βάρη μην σηκώνεις βαριές δουλειες όχι. Η ψυχολογία είναι βασικός παράγοντας και αν μαραζώσεις καλό δεν κάνεις. 

Έχουν γίνει έρευνες με γυναίκες που είχαν ένα χαλαρό καθημερινό ρυθμό ανάμεσα σε κάποιες που την βγάλανε στο κρεβάτι. Στην πρώτη κατηγορία υπήρχε κατά ένα μικρότερο ποσοστό καλύτερο αποτέλεσμα με θετικές χοριακες. 

Εύχομαι με το καλό μια πολύ καλή χοριακη και τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Εν τω μεταξύ αν επιμενεις να λάτρεις και παραπάνω έλα μοιραστούμε τα δικά μου

Πρωι: 2 utrogestan των 200 + 2 cyclacur+filicin+salospir

Μεσημερι:2 utrogestan των 200 + 2 cyclacur

Απογευμα: μια ένεση prolutex

Βραδυ:1 utrogestan των 200 + 1 utrogestan των 100 + 2 cyclacur. 

Ζητώ κάποιον να τα μοιραστώ γιατί είναι σαν να έχω πάρει ναρκωτικά.... Ο ιλλιγγους έχει γίνει γκομενο μου. Δεν λέει να ξεκουμπιστει

 

Να σου πω την αλήθεια εμένα ο άντρας μου επιμένει με την ξαπλα, αλλά από αύριο τέλος, δεν μπορώ άλλο!! Καλά είπαμε να πάρω κανένα utrogestan αλλά όχι κ έτσι, πραγματικά έχει ολόκληρο φαρμακείο μέσα σου, χαλάλι ρε κορίτσι μου αξίζει τον κόπο!!! Όλα να σου πάνε καλά σε όλες μας εύχομαι!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Christy 32 είπε:

Να σου πω την αλήθεια εμένα ο άντρας μου επιμένει με την ξαπλα, αλλά από αύριο τέλος, δεν μπορώ άλλο!! Καλά είπαμε να πάρω κανένα utrogestan αλλά όχι κ έτσι, πραγματικά έχει ολόκληρο φαρμακείο μέσα σου, χαλάλι ρε κορίτσι μου αξίζει τον κόπο!!! Όλα να σου πάνε καλά σε όλες μας εύχομαι!!! 

Με ελαφρυα πηδηματάκια μου την έκανες τώρα που σου είπα να έρθεις να τα μοιραστούμε τα φάρμακα... Χα χα χα (πολύ μαστουρα λέμε.. Αλλού πατάω αλλού βρίσκομαι αλλά χαλάλι) 

Υπομονή και εσύ και καλή δύναμη

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Christy 32 είπε:

Καλά εμένα μου έκανε προγεστερονη πριν την ovitrelle και ήταν και χαμηλή. Προσπαθώ απλά να μην το σκέφτομαι και ότι γίνει! Εσύ πόσες έχεις κάνει??? 

7


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Stamatia123 είπε:

Κοριτσαρα με το καλό εύχομαι!!! 

Η κάθε περιπτωση είναι διαφορετική οπότε εφόσον εμπιστεύτηκες τον γιατρο σου μέχρι εδώ να κάνεις το ίδιο και από δω και πέρα. Εσύ ανησυχείς που δεν παίρνεις πολλά φάρμακα και γω τώρα θα πρέπει να  αρχισω να σκάω γιατί παίρνω τόσα πολλα και όλο αυτό είναι φαύλος κύκλος. 

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι στην 7η και μόλις σήμερα πήρα μια θετική χοριακη χαμηλή μεν αλλά θετική. 

Όσο για το πως να περάσεις τις μέρες της αναμονής να σου πω ότι κούραση πολύ δε θέλει αλλά μην τρελαθείς μέσα. Σεξ όχι φυσικά, βάρη μην σηκώνεις βαριές δουλειες όχι. Η ψυχολογία είναι βασικός παράγοντας και αν μαραζώσεις καλό δεν κάνεις. 

Έχουν γίνει έρευνες με γυναίκες που είχαν ένα χαλαρό καθημερινό ρυθμό ανάμεσα σε κάποιες που την βγάλανε στο κρεβάτι. Στην πρώτη κατηγορία υπήρχε κατά ένα μικρότερο ποσοστό καλύτερο αποτέλεσμα με θετικές χοριακες. 

Εύχομαι με το καλό μια πολύ καλή χοριακη και τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Εν τω μεταξύ αν επιμενεις να λάτρεις και παραπάνω έλα μοιραστούμε τα δικά μου

Πρωι: 2 utrogestan των 200 + 2 cyclacur+filicin+salospir

Μεσημερι:2 utrogestan των 200 + 2 cyclacur

Απογευμα: μια ένεση prolutex

Βραδυ:1 utrogestan των 200 + 1 utrogestan των 100 + 2 cyclacur. 

Ζητώ κάποιον να τα μοιραστώ γιατί είναι σαν να έχω πάρει ναρκωτικά.... Ο ιλλιγγους έχει γίνει γκομενο μου. Δεν λέει να ξεκουμπιστει

 

Καλησπέρα. Πώς σου έχει αιτιολογησεί τόσο πολλή προγεστερόνη; έχεις κάποιο θέμα συγκεκριμένο; Με 1100mg utrogestan συν prolutex, λογικό να μην μπορείς να σταθείς...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα. Πώς σου έχει αιτιολογησεί τόσο πολλή προγεστερόνη; έχεις κάποιο θέμα συγκεκριμένο; Με 1100mg utrogestan συν prolutex, λογικό να μην μπορείς να σταθείς...

Μετά  δύο μέρες από την Εμβρυομεταφορα έκανα εξέταση προγεστερονης και μου ανέβασαν την δόση που έπαιρνα. 

Στις προηγούμενες προσπαθείς  μου είχαν δώσει vasclor και πρώτη φορά μου έδωσαν ενέσιμα και μου είπε ο γιατρός ότι θεωρεί για μένα καλύτερα το ενέσιμο prolutex. 

Η απόφαση μου να συνεχίσω στο ίδιο κέντρο ήταν γιατί θεωρώ ότι έχοντας το ιστορικό και ξέροντας τα αποτελέσματα που έδωσε το κάθε πρωτοκολο, θα είχαν καλύτερη κρίση για την συνέχεια. 

Κάποιο συγκεκριμένο θέμα όχι αλλά θεωρώ ότι είναι και θέμα ηλικίας. 48 γαρ... Λέει η μ@λ@κισμενη ταυτότητα. 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stamatia123 είπε:

Μετά  δύο μέρες από την Εμβρυομεταφορα έκανα εξέταση προγεστερονης και μου ανέβασαν την δόση που έπαιρνα. 

Στις προηγούμενες προσπαθείς  μου είχαν δώσει vasclor και πρώτη φορά μου έδωσαν ενέσιμα και μου είπε ο γιατρός ότι θεωρεί για μένα καλύτερα το ενέσιμο prolutex. 

Η απόφαση μου να συνεχίσω στο ίδιο κέντρο ήταν γιατί θεωρώ ότι έχοντας το ιστορικό και ξέροντας τα αποτελέσματα που έδωσε το κάθε πρωτοκολο, θα είχαν καλύτερη κρίση για την συνέχεια. 

Κάποιο συγκεκριμένο θέμα όχι αλλά θεωρώ ότι είναι και θέμα ηλικίας. 48 γαρ... Λέει η μ@λ@κισμενη ταυτότητα. 

 

 

Ναι, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο κι αυτό.

Εγώ έπαιρνα 1 προλουτέξ και ένα utrogestan και τις 2 φορές.

Όσο για το 48, να σου πω ότι πολύ φίλη μου που έχει κάνει 6 προσπάθειες 4 χρόνια τώρα με δικά της ωάρια (όλες με διέγερση σε διαφορετικά κέντρα κι αποτέλεσμα 2 με 4 έμβρυα σε κάθε διέγερση), στα 49 είναι τώρα έγκυος σε δίδυμα, ότι έκανε αυχενική κι όλα καλά. Μάλιστα θα προχωρήσει σε διακοπή κύησης του ενός, γιατί ο γιατρός της θεωρεί ότι λόγω ηλικίας η δίδυμη κύηση είναι πολύ επικίνδυνη... Αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο κι έχω τις ενστάσεις μου. Αλλά γενικά στο λέω για να δεις ότι όλα γίνονται. Η συγκεκριμένη έχει 2 μεγάλα παιδιά ήδη από τον πρώτο γάμο και 2 παλίνδρομες με φυσιολογική σύλληψη από τον τωρινό άντρα της πριν τις εξωσωματικές. 

Α!! και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...