Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλημερα σε ολους..σημερα ειμαι λιγο απογοητευμενη..πηγα στην γιατρο χτες να δει τις εξετασεις μου απο το ολοσωμο σπινθηρογράφημα που εκανα ενα χρονο μετα το ιωδιο και ειναι μεν καλες αλλα θελει να περιμενω αλλο ενα εξαμηνο για να ξεκινησω για παιδι και να κλεισω και ενα ραντεβου με εναν γιατρο που μου εδωσε να μου κανει λεει ενα υπερηχο τραχηλου λεει γιατι μπορει μεν να το εκαψε οτι υπολειμμα υπηρχε αλλα μπορει να υπαρχει κατι εκει μεσα που δεν φαινεται αλλου και επειδη δεν υπαρχουν και πολλοι που κανουν αυτους τους υπερηχους σου κλεινουν ραντεβου απο τωρα για ενα εξαμηνο μετα!!τι ειναι ολο αυτο παλι?δεν καταλαβαινω.δεν θα τελειωσει ποτε αυτο το αγχος?πανω που περναει το ενα ξεκιναει ενα αλλο?:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Efi 84,μην απαγοητευεσαι!!Ειναι σχεδον σιγουρο οτι τα εχει καψει ολα το ραδιεν.ιωδιο!!Αυτος θελει να ειναι σιγουρος, γι αυτο σου ειπε να περιμενεις!!Παντως θα δεις οτι θα ειναι ολα καλα σε ενα 6 μηνο!!Λιγο υπομονη θα πρεπει να κανεις!!

CHOCOLATE μπραβο!!

Link to comment
Share on other sites

εσεις αυτο το υπερηχογραφημα το εχετε κανει??αληθευει οτι το κανουν λιγοι στην αθηνα η μου ελεγε βλακειες για να παω στον δικο της γιατρο?

Efi_84 εγώ το έχω κάνει, αλλά και άλλα μέλη το έχουν ακουστά ή το έχουν κάνει. Είναι υπέρηχος υψηλής ευκρίνειας και όντως δείχνει και την παραμικρή λεπτομέρεια. Εμένα μου μέτρησαν μέχρι και τα χιλιοστά των λεμφαδένων που έχουν μετάσταση, για τους οποίους όμως δεν θα κάνω ακόμα κάτι γιατί δεν έχουν υποτροπιάσει. Μην ανησυχείς καλή μου, καλύτερα να τον κάνεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να ξέρεις και τι σου γίνεται. Μπροστά σε τόσα και τόσα που περάσαμε, είναι απλά μια εξέταση ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!!!Το ξέρω ότι χάθηκα αλλά πέρασα πολύ δύσκολο μήνα εξαιτίας του βαρύ υποθυροειδισμού. Μόλις την προηγούμενη βδομάδα μπήκα για λήψη ιωδίου με tsh 145!!! οπότε καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση βρισκόμουνα και σωματικά και ψυχολογικά. Πήρα 100mci και τώρα βρίσκομαι σε περίοδο απομόνωσης...Το ιώδιο με πείραξε πάρα πολύ στο στομάχι και σε συνδυασμό με τη συστηματική λήψη υγρών αισθάνομαι συνεχώς ναυτία. Αύριο θα πάω για ολόσωμο σπινθηρογράφημα.Τώρα μετράω τις μέρες που θα μπορέσω να ξαναδω και να αγκαλιάσω το βλαστάρι μου.Να ρωτήσω κάτι, εχω παρατηρήσει ότι εκτός από τα μάτια μου που είχαν πρηστεί τον τελευταίο καιρό μετά τη λήψη ιωδίου πρήστηκε πολύ όλο το πρόσωπό μου. Είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!!!Το ξέρω ότι χάθηκα αλλά πέρασα πολύ δύσκολο μήνα εξαιτίας του βαρύ υποθυροειδισμού. Μόλις την προηγούμενη βδομάδα μπήκα για λήψη ιωδίου με tsh 145!!! οπότε καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση βρισκόμουνα και σωματικά και ψυχολογικά. Πήρα 100mci και τώρα βρίσκομαι σε περίοδο απομόνωσης...Το ιώδιο με πείραξε πάρα πολύ στο στομάχι και σε συνδυασμό με τη συστηματική λήψη υγρών αισθάνομαι συνεχώς ναυτία. Αύριο θα πάω για ολόσωμο σπινθηρογράφημα.Τώρα μετράω τις μέρες που θα μπορέσω να ξαναδω και να αγκαλιάσω το βλαστάρι μου.Να ρωτήσω κάτι, εχω παρατηρήσει ότι εκτός από τα μάτια μου που είχαν πρηστεί τον τελευταίο καιρό μετά τη λήψη ιωδίου πρήστηκε πολύ όλο το πρόσωπό μου. Είναι φυσιολογικό?

Φυσιολογικότατο!

Κ εγώ έτσι είχα γίνει...από την κατακράτηση υγρών είναι...με μπόλικο νεράκι θα φύγει...άντε κουράγιο τα δύσκολα πέρασαν! Εύχομαι όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!!!Το ξέρω ότι χάθηκα αλλά πέρασα πολύ δύσκολο μήνα εξαιτίας του βαρύ υποθυροειδισμού. Μόλις την προηγούμενη βδομάδα μπήκα για λήψη ιωδίου με tsh 145!!! οπότε καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση βρισκόμουνα και σωματικά και ψυχολογικά. Πήρα 100mci και τώρα βρίσκομαι σε περίοδο απομόνωσης...Το ιώδιο με πείραξε πάρα πολύ στο στομάχι και σε συνδυασμό με τη συστηματική λήψη υγρών αισθάνομαι συνεχώς ναυτία. Αύριο θα πάω για ολόσωμο σπινθηρογράφημα.Τώρα μετράω τις μέρες που θα μπορέσω να ξαναδω και να αγκαλιάσω το βλαστάρι μου.Να ρωτήσω κάτι, εχω παρατηρήσει ότι εκτός από τα μάτια μου που είχαν πρηστεί τον τελευταίο καιρό μετά τη λήψη ιωδίου πρήστηκε πολύ όλο το πρόσωπό μου. Είναι φυσιολογικό?

avac περαστικά!!! Έχει δίκιο η Ars!, πιες νεράκι και θα φύγουν σιγά σιγά τα πρηξίματα. Έκανες το σπινθηρογράφημα? Καλά αποτελέσματα και κουράγιο, το δύσκολο κομμάτι το πέρασες!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα λόγια σας!Σήμερα το απόγευμα θα κάνω το σπινθηρογράφημα. Θα ρωτήσω και το γιατρό αλλά θα ήθελα να μου πείτε όσες περάσατε αυτή τη διαδικασία για πόσο καιρό πρέπει να πίνω πολλά υγρά και να κάνω πολλά ντους??

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα λόγια σας!Σήμερα το απόγευμα θα κάνω το σπινθηρογράφημα. Θα ρωτήσω και το γιατρό αλλά θα ήθελα να μου πείτε όσες περάσατε αυτή τη διαδικασία για πόσο καιρό πρέπει να πίνω πολλά υγρά και να κάνω πολλά ντους??

Κοίτα, στον Ευαγγελισμό εμένα μου είπαν ότι εφόσον βγω από τον θάλαμο δεν χρειάζονται τα νερά κτλ. αλλά από την εμπειρία άλλων μελών του φόρουμ καλύτερα να συνεχίσεις να τηρείς κάποια πράγματα...δλδ να μην τρως πολύ αλμυρά τρόφιμα, να πίνεις νεράκι αρκετό -όχι τόσο όσο στον θάλαμο- για κανα μήνα...γιατί η κατακράτηση υγρών δεν σταματά με το που βγεις από τον θάλαμο αυτόματα. Μπορεί να μην έχει και νόημα όλο αυτό, παρόλα αυτά δεν χάνεις τίποτα να πιεις λίγο νερό παραπάνω και να μην τρως πολύ αλάτι..καλό μπορεί να κάνει, κακό όχι. Ντους, εφόσον βγήκες από τον θάλαμο κανονικά, δεν χρειάζεται πλέον να τρελαίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω από το Σεπτέμβρη που παίρνω megacalcium και OneAlpha λόγω χαμηλών επιπέδων ασβεστίου στο αίμα. Παρά την αύξηση της δόσης και τη διατροφή συνέχιζα να έχω χαμηλή τιμή και η γιατρός μου συνέστησε να κάνω εξέταση του ασβεστίου στα ούρα 24ωρου. Η αποβολή είναι τεράστια! Έχω 723 όταν η αποβολή με διατροφή χαμηλή σε ασβέστιο είναι 5-40, με διατροφή χαμηλή με μέτρια 50-150 και με μέση δίαιτα 100-300. Έχει τύχει σε κανέναν/καμιά από εσάς; Τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους,

Έχω από το Σεπτέμβρη που παίρνω megacalcium και OneAlpha λόγω χαμηλών επιπέδων ασβεστίου στο αίμα. Παρά την αύξηση της δόσης και τη διατροφή συνέχιζα να έχω χαμηλή τιμή και η γιατρός μου συνέστησε να κάνω εξέταση του ασβεστίου στα ούρα 24ωρου. Η αποβολή είναι τεράστια! Έχω 723 όταν η αποβολή με διατροφή χαμηλή σε ασβέστιο είναι 5-40, με διατροφή χαμηλή με μέτρια 50-150 και με μέση δίαιτα 100-300. Έχει τύχει σε κανέναν/καμιά από εσάς; Τι σημαίνει;

Καλησπέρα Χρύσα.Εχει τύχει σε μένα!

Εγώ έχω χειρουργικό υποπαραθυρεοειδισμο, οπότε ακολουθώ εδώ και κάποια χρόνια θεραπεία με one alpha (2 την ημέρα) και natecal D3.Στην αρχή μέχρι να μπορέσουμε να καθορίσουμε την δόση των χαπιών έκανα και γώ τα ούρα 24ώρου και είχα πολύ μεγάλη αποβολή ασβεστίου, πόσο ακριβως ήταν δεν θυμάμαι.Ο ενδοκρινολόγος μου μου συνέστησε 1 χάπι diuren κάθε πρωί, είναι διουριτικό και με έχει βοη΄θήσει πολύ.Επανέλαβα την εξέταση παίρνοντας το diuren και είχε διαφορά η τιμή της εξετασης.

Ελπιζω να βοηθησα...

Επειδή στο θέμα "ασβεστιο" έχω κάνει διατρηβή αν εχεις καποια απορία θα χαρώ να βοηθησω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Mary78 αυτό με τον υποπαραθυρεοειδισμό μου το είχε πει κι εμένα κάποια στιγμή πρόσφατα, αλλά θυμάμαι επίσης που μου είπε ότι αν έχω μεγάλη απώλεια στα ούρα ίσως υπάρχει πρόβλημα. Και μου είπε και κάτι για νεφρά. Την πήρα τηλέφωνο, της είπα το αποτέλεσμα, δεν της άρεσε, μου είπε να πάω τη Δευτέρα το πρωί με όλες μου τις εξετάσεις πάλι παραμάσχαλα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά δεν πάω με πολύ αυτοπεποίθηση..... Φοβήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Mary78 αυτό με τον υποπαραθυρεοειδισμό μου το είχε πει κι εμένα κάποια στιγμή πρόσφατα, αλλά θυμάμαι επίσης που μου είπε ότι αν έχω μεγάλη απώλεια στα ούρα ίσως υπάρχει πρόβλημα. Και μου είπε και κάτι για νεφρά. Την πήρα τηλέφωνο, της είπα το αποτέλεσμα, δεν της άρεσε, μου είπε να πάω τη Δευτέρα το πρωί με όλες μου τις εξετάσεις πάλι παραμάσχαλα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά δεν πάω με πολύ αυτοπεποίθηση..... Φοβήθηκα.

Μην φοβάσαι.Δεν είναι τιποτα το ανησυχητικο.Εγω το ελυσα με το diuren και τωρα είμαι καλα.

Ποτε εκανες αφαιρεση?Εξεταση παραθορμονης εχεις κανει?Ειναι οκ?

Ουτε για τα νεφρα μην ανησυχεις.Εγω στο τελος της εγκυμοσύνης επαιρνα 7 one alpha και 6-7 natecal D3 κάθε μερα και φυσικα παρα πολύ γιαουρτι.Μετα την γεννα εκανα υπερηχο νεφρων και clearance νεφρων, καθως επισης και καποιες άλλες αιματολογικες για να δουμε την λειτουργια των νεφρων (μετα από τοσους τονους ασβεστιο που απεβαλλαν :tongue:).Όλα ηταν μια χαρα!Οποτε μην ανησυχεις καθολου για τα νεφρα.Προσπαθησε να πινεις πολύ νερο, βοηθαει.

Και την Δευτερα να πας με πολύ αυτοπεποιθηση!!!Γιατι να μην πας????Το κεφαλι ψηλα και το ηθικο ακμαιοτατο!!!Είναι πραγματα που ξεπερνιουνται;)

Link to comment
Share on other sites

Την αφαίρεση την έκανα πέρυσι το Δεκέμβρη, και Γενάρη έκανα το ιώδιο. Τώρα το Δεκέμβρη που έκανα τον ετήσιο έλεγχο η παραθορμόνη ήταν μια χαρά. Απλά από το Σεπτέμβρη είχα θέμα με το ασβέστιο που ήταν μονίμως κάτω απ' τα όρια παρά την αύξηση της δόσης. Μάλλον πρέπει να το ρίξω στο νερό που δεν είμαστε και πολύ φίλοι... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες. Μακάρι να ξεμπλέξω εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

το χαπακι εκανε το θαυμα του!!!!ειμαι καλα ξανα!!!αυτη τη φορα ελπιζω να κρατησει για καιρο.ουφ τελος τα συμπτωματα υποθυρεοειδισμου.μια ζαλη εμεινε αλλα με πιανει μια στο τοσο οποτε δε δινω σημασια.πηγα σημερα κυρια εγω στο φαρμακειο να παρω χαπακια γιατι αυτα που ειχα παρει απο Ελλαδα μαζι μου αρχιζουν να τελειωνουν.Τα ζηταω και φυσικα μου λεει οτι δε μπορει να μου τα δωσει χωρις συνταγη γιατρου.χαχαχα α ρε Ελλαδιτσα ωρες ωρες ποσο μου λειπεις!!!τι της εδειξα την τομη,τι την παρακαλεσα με τιποτα,αντε ξανα στο γιατρο να παρω συνταγη και ξανα στο φαρμακειο.αφηστε το αλλο...εδω το euthyrox εχει 8 euro!!οποιος ερχεται απο Ελλαδα θα μου φερνει και μια βαλιτσα χαπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...