Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 32 minutes ago, Eflenew said:

      Ακούσαμε καρδια!!!!!!! 143 παλμοί! Μου έγραψε εξετάσεις και ξανά εξεταση σε 15 μέρες!  Πιθανή ημερομηνία τοκετού Γενάρης 2025!

      Πόσο θυμώνω με το κράτος που δε βοηθάει πιο ουσιαστικά με τα φάρμακα. Εύχομαι να βρεις άμεσα. 🙏

      Η βλαστοκυστη  5ης ημέρας αξιολογείται απο το 1 εως το 6 και πίσω από το νούμερο παίρνει 2 γράμματα από Α-C. Σε βλαστοκυστη 5ης ημέρας το 6 μπροστά δείχνει ότι έχει εκκολαφθει πληρως, έχει εξέλθει από τη διαφανη ζώνη. Είναι καλό ότι προχωρησε.  Εκτός αν εννοούν βλαστοκυστη 6ης ημέρας  που δε γνωριζω για αυτό. 

      Συγκινήθηκα πολύ ! Συγχαρητήρια ! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη ! Όλα να πάνε δεξιά ! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Έχω 2 μικρές απορίες αναφορικά με το θυρεοειδή μου, όποια ξέρει ας με διαφωτίσει! Μετά από έναν έλεγχο ορμονων από το γυναικολόγο βρέθηκα με TSH 3,72 FT3 3,37 FT4 1,19 και αντισώματα θυρεοειδή (ΑΘΑ κ ΑΝΤΙ ΤΡΟ) αρνητικότατα.

Στον υπέρηχο που έκανα ο θυρεοειδής ήταν σε άψογη κατάσταση, οπότε ο υπερηχογραφιστής απεφάνθη ότι απορρυθμίστηκε η TSH από κάποια θυρεοειδίτιδα "προφανώς".

Ψάχνοντας, βρήκα αποτελέσματα check-up από το 2012 και το 2010 όπου και εκεί η τιμή της TSH ήταν σταθερά 3.76 και 3.72.

Ο γυναικολόγος σύστησε ότι πρέπει να κατέβει απο 1 - 2.5 και δεν τον απασχόλησαν οι FT3 και FT4.

Η ενδοκρινολόγος αρνήθηκε να μου δώσει αγωγή αφού κατά αυτήν είμαι εντός φυσιολογικών πλαισίων και μάλιστα με αρνητικά αντιθυρεοειδικά αντισώματα.

1. Μετά από όσα διάβασα και εδώ η TSH μου μόνο φυσιολογική δεν είναι. Άρα να στραφώ σε άλλο ενδοκρινολόγο;

2. Επειδή αυτός ο έλεγχος έγινε στο πλαίσιο διερεύνησης παλλίνδρομων κυήσεων και βρέθηκε και θρομβοφιλία, όπως καταλαβαίνετε θα προσπαθήσουμε για παιδάκι. Θα αργήσει πολύ από την εμπειρία σας να πέσει από το 3.72 στα φυσιολογικά για το γυναικολόγο επίπεδα;


tt179234.aspx

0Utkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες! Έχω 2 μικρές απορίες αναφορικά με το θυρεοειδή μου, όποια ξέρει ας με διαφωτίσει! Μετά από έναν έλεγχο ορμονων από το γυναικολόγο βρέθηκα με TSH 3,72 FT3 3,37 FT4 1,19 και αντισώματα θυρεοειδή (ΑΘΑ κ ΑΝΤΙ ΤΡΟ) αρνητικότατα.

Στον υπέρηχο που έκανα ο θυρεοειδής ήταν σε άψογη κατάσταση, οπότε ο υπερηχογραφιστής απεφάνθη ότι απορρυθμίστηκε η TSH από κάποια θυρεοειδίτιδα "προφανώς".

Ψάχνοντας, βρήκα αποτελέσματα check-up από το 2012 και το 2010 όπου και εκεί η τιμή της TSH ήταν σταθερά 3.76 και 3.72.

Ο γυναικολόγος σύστησε ότι πρέπει να κατέβει απο 1 - 2.5 και δεν τον απασχόλησαν οι FT3 και FT4.

Η ενδοκρινολόγος αρνήθηκε να μου δώσει αγωγή αφού κατά αυτήν είμαι εντός φυσιολογικών πλαισίων και μάλιστα με αρνητικά αντιθυρεοειδικά αντισώματα.

1. Μετά από όσα διάβασα και εδώ η TSH μου μόνο φυσιολογική δεν είναι. Άρα να στραφώ σε άλλο ενδοκρινολόγο;

2. Επειδή αυτός ο έλεγχος έγινε στο πλαίσιο διερεύνησης παλλίνδρομων κυήσεων και βρέθηκε και θρομβοφιλία, όπως καταλαβαίνετε θα προσπαθήσουμε για παιδάκι. Θα αργήσει πολύ από την εμπειρία σας να πέσει από το 3.72 στα φυσιολογικά για το γυναικολόγο επίπεδα;

Βικυ το 3,72 δεν ειναι και τραγικο. Σιγουρα μια τιμη περιπου απο 1-2,5 ειναι ιδανικη. Σου προτεινε χαπακι θυροξινης για να κατεβει???? Λογικα σε 2-3 μηνες -αν παρεις χαπι- θα κατεβει αλλα ο γιατρος σου ειναι ο ειδικος που θα αξιολογησει την περιπτωση σου και θα προτεινει ή οχι αγωγη.

Καλη επιτυχια στο bebe και εχε υποψη να παρακολουθεις τις τιμες ειδικα στην μετα εγκυμοσυνη περιοδο οπου οι ορμονες προσπαθουν να ρθουν στα κανονικα τους επειτα απο τρελα παρτυ.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgiamami χίλια ευχαριστώ για την απάντηση! Τίποτα δε μου πρότεινε, μιας και δε συμφωνούσε με το να πάρω αγωγή. Έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα, σε άλλη ενδοκρινολόγο και ίδωμεν...


tt179234.aspx

0Utkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια δευτερη γνωμη παντα ειναι καλη. Κι εγω πιστευω οτι δεν ειναι τρομερο το 3,72. Μην αγχωνεσαι. Αν δεν σου δωσει κι αυτος αγωγη, να θυμασαι να παρακολουθεις την τιμη σε τακτα διαστηματα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgiamami ευχαριστω!! Ειμαστε στην αρχη της προετοιμασιας για την ληψη ιωδιου, που θα γινει 12 Μαρτιου στην Αθηνα. Το ασχημο ειναι οτι ειμαστε απο επαρχια και σκεφτομαι (μεταξυ αλλων πολλων) το πως θα γυρισουμε σπιτι μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

georgiamami ευχαριστω!! Ειμαστε στην αρχη της προετοιμασιας για την ληψη ιωδιου, που θα γινει 12 Μαρτιου στην Αθηνα. Το ασχημο ειναι οτι ειμαστε απο επαρχια και σκεφτομαι (μεταξυ αλλων πολλων) το πως θα γυρισουμε σπιτι μας!

Θα σας δωσουν οδηγιες που μεταξυ των αλλων θα πρεπει να αποφευχθει η επαφη (αποσταση ορισμενων μετρων) με νεαρα ατομα κυριως εγκυες και παιδια λογω ακτινοβολιας. Υποθετω καποιο αυτοκινητο θα χρειαστει να τον μεταφερει στο σπιτι οπου θα διαμεινει στην απαιτουμενη απομονωση για το συνιστομενο χρονικο διαστημα.

Σε ποιο νοσοκομειο θα κανει το ιωδιο???

Σας ενημερωσαν τι πρεπει να εχει μαζι του???

Τι προετοιμασια κανει τωρα για τη ληψη της καψουλας???

Ρωτησε οτι θελεις για να παρεις απαντησεις και να ειστε καταλληλα προετοιμασμενοι για οτι χρειαζεται.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας! Με προβληματιζει το αν θα μπορει ο ιδιος να οδηγησει το αυτοκινητο του ή αν θα πρεπει καποιος αλλος να τον μεταφερει με το δικο του, πχ εγω. Ομως αυτος ο αλλος δεν θα χει προβλημα? Μιλαμε για αποσταση 2,5 ωρων απο Αθηνα. Οσον αφορα την απομονωση υπαρχει αλλο διαθεσιμο σπιτι για να μεινει μονος του οσο χρειαστει, οταν επιστρεψουμε. Και κατι ακομα! Γιατι σε αλλους λενε κοψε το Τ3 15 ημερες πριν και σε αλλους 20? Του παν να το κοψει 20 πριν και την 21η να μπει στον ραδιοθαλαμο. Μιλησαν για διαιτα και συγκεκριμενα μακρια απο θαλασσινα, αλατι, αμυλο, ζαχαρη κ δεν θυμαμαι και τι αλλο! Θα ψοφησει απο την πεινα ο καημενος αν σκεφτεις οτι ειναι και 2 μετρα αντρας κ 36 ετων.Τελος παντων το λιγοτερο ειναι αυτο! Επειδη μας ειδοποιησαν τηλ-κως για το ποτε θα παρει το ιωδιο μας ειπαν να τους καλεσουμε μια βδομαδα πριν για να μας πουν τι πρεπει να χει μαζι του! Το ιωδιο θα το παρει σε στρατιωτικο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας! Με προβληματιζει το αν θα μπορει ο ιδιος να οδηγησει το αυτοκινητο του ή αν θα πρεπει καποιος αλλος να τον μεταφερει με το δικο του, πχ εγω. Ομως αυτος ο αλλος δεν θα χει προβλημα? Μιλαμε για αποσταση 2,5 ωρων απο Αθηνα. Οσον αφορα την απομονωση υπαρχει αλλο διαθεσιμο σπιτι για να μεινει μονος του οσο χρειαστει, οταν επιστρεψουμε. Και κατι ακομα! Γιατι σε αλλους λενε κοψε το Τ3 15 ημερες πριν και σε αλλους 20? Του παν να το κοψει 20 πριν και την 21η να μπει στον ραδιοθαλαμο. Μιλησαν για διαιτα και συγκεκριμενα μακρια απο θαλασσινα, αλατι, αμυλο, ζαχαρη κ δεν θυμαμαι και τι αλλο! Θα ψοφησει απο την πεινα ο καημενος αν σκεφτεις οτι ειναι και 2 μετρα αντρας κ 36 ετων.Τελος παντων το λιγοτερο ειναι αυτο! Επειδη μας ειδοποιησαν τηλ-κως για το ποτε θα παρει το ιωδιο μας ειπαν να τους καλεσουμε μια βδομαδα πριν για να μας πουν τι πρεπει να χει μαζι του! Το ιωδιο θα το παρει σε στρατιωτικο νοσοκομειο.

Νάγια λογικά ο ίδιος δε θα έχει πρόβλημα να οδηγήσει. Σύμφωνα με τις οδηγίες που θα σας δώσουν, αν υπάρχει άλλο άτομο στο αμάξι θα πρέπει να καθίσει πίσω του και διαγώνια για να απορροφήσει όσο λιγότερη ραδιενέργεια γίνεται και όχι για πολύ ώρα. Αυτό έκανα κι εγώ με το μπαμπά μου που με γύρισε σπίτι μετά το ιώδιο, και μιλάμε για μια απόσταση μόνο 20 λεπτών, που ήταν μέσα στα χρονικά όρια που έδιναν οι οδηγίες. Όταν θα μιλήσετε με τον πυρηνικό γιατρό ρώτα τον αν γίνεται να κάνεις το ταξίδι με μεγάλες διακοπές, αν και νομίζω πως μπορεί απλά να οδηγήσει ο αδερφός σου κι εσύ να ακολουθείς με το δικό σου αυτοκίνητο. Δεν ξέρω να σου πω για τη διακοπή χαπιού γιατί δεν πρόλαβα να το πάρω και ποτέ, έκανα το ιώδιο ένα μήνα μετά το χειρουργείο κατευθείαν. Για τη διατροφή όμως, όπως και όλοι όσοι κάναμε ιώδιο εδώ στο φόρουμ, έκοψα και το αλάτι και τα θαλασσινά για να "πεινάσει" ο οργανισμός για ιώδιο κι όταν πάρει την κάψουλα με το ραδιενεργό να απορροφήσει όσο γίνεται περισσότερο για να καταστρέψει τον καρκίνο.Μπορείτε να βρείτε αλάτι Ιμαλαΐων, που δεν είναι θαλασσινό, και δεν περιέχει ιώδιο (είναι το "ροζ" αλάτι). Εντάξει, είναι ζόρι τα ανάλατα, αλλά υπάρχουν τρόποι να ξεγελαστείς, πχ βάζοντας παραπάνω λεμόνι κλπ. Δεν ξέρω αν υπάρχει στο ίντερνετ, αλλά υπάρχει ένα φυλλάδιο με τις ευρωπαϊκές οδηγίες για τη χρήση του ραδιενεργού ιωδίου, που μου το έδωσαν στην κλινική που το έκανα. Αν δεν το βρεις, ζήτα από το νοσοκομείο να σου το στείλουν με ένα φαξ, να διαβάσετε κάποια πράγματα και να ξέρετε πάνω κάτι τι γίνεται με το ιώδιο. Θα ψάξω κι εγώ να στο βρω.

Link to comment
Share on other sites

xrysa&& συγχαρητήρια για τα καλά αποτελέσματα!:D

σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια, εγώ αύριο θα πάρω ιώδιο...και βλέπουμε!

Ευχαριστώ fantasy!! Περιμένουμε και τα δικά σου καλά νέα!!:)

Link to comment
Share on other sites

Xrysa&& ευχαριστω! Σκεφτηκα ακριβως το ιδιο με σενα: ο ενας μπροστα κι ο αλλος πισω στο δρομο με ξεχωριστα αυτοκινητα. Δεν ξερω τι δυναμεις θα χει για να οδηγησει! Βλεπεις στην επαρχια ειμαστε τελειωμενοι απο πολλες αποψεις.

Ευχομαι σ ολους που περιμενουν απαντησεις απο εξετασεις ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι υποτιμημενος ....δυστυχως...οταν ομως στην κανει, στην κανει ασχημα!!!!!

Κοριτσια , ειμαι παρα πολυ στενοχωρημενη..το 2011 γεννησα την κορουλα μου και καθοτι ημουν ηδη 39 ετων , ξεκινησαμε σχεδον αμεσως προσπαθειες για το δευτερο.Μετα απο 2 συνεχομενες αποβολες σε εξεταση θυρεοειδους , μου ειπαν οτι εχω θυρεοειδιτιδα και ξεκινησα Τ4 των 50 που στη συνεχεια αυξηθηκε στα 75 mg.Τωρα ειμαι στην 10η εβδομαδα και μολις πηρα στα χερια μου τις εξετασεις και ειναι:Ft3 3,2 Ft4 14,6 tsh 2,42 και αντισωματα αντι-Τ 225 , αντι-Μ 215 αντι-ΤΡΟ 195 θετικοτατα! Στην ενδοκρινολογο θα παω το βραδυ , ομως μ ΄ε χει φαει το αγχος. Τι επιπτωση εχουν αυτες οι τιμες στο μωρακι μου?

Αν καποια γνωριζει , ας μου απαντησει please!!


;);)
Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου περαν του ενδοκρινολογου σου θα ρωτησεις και τον γυναικολογο σου!

Παιδια SOS!!! Ολοι εσεις που εχετε κανει ιωδιο εχετε κανει και up take υποχρεωτικα πριν την ληψη?

Μολις γυρισαμε απο ενδοκρινολογο της περιοχης μας η οποια θεωρειται απο τις καλες και μας ειπε οτι κακως (κακιστα) κανουν up take πριν το ιωδιο διοτι ετσι θα μπλοκαρουν την ληψη απο τα κυτταρα της μεγαλης ποσοτητας ιωδιου! Τι να πω? Ετσι οπως το εθεσε μπορει να χει και δικιο!!

Link to comment
Share on other sites

xrysa&& μπραβο για το καθαρο σπινθηρογραφημα!!

ναγια περαστικα στον αδελφο σου!!Εγω (ειχα πολυεστιακο θηλωδες) δεν εκανα μαγνητικη εγκεφαλου πριν το ιωδιο.Up take εκανα πριν την ληψη.

Δεν ξερω ποσες δυναμεις θα εχει μετα την θεραπεια για να οδηγησει ,γιατι λογω βαρυ υποθυρεοειδισμου δεν θα ειναι καλα.Μεσα στο αυτοκινητο ,μου ειχαν πει οι πυρηνικοι γιατροι,μπορει να καθησει στο πισω καθισμα,αλλα διαγωνια,οχι πισω απο τον οδηγο,μονο για 30 λεπτα διαδρομης.

Καποιοι πηγαινουν με το ΚΤΕΛ,ζητωντας να ειναι στα πισω καθισματα μονοι τους.

Παντως να ξερεις οτι ειναι ιασιμος και ολα θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα ορια της τρελλας! Μια βδομαδα μονο σ αυτη την ιστορια και ηδη θελω γερο ηρεμιστικο! Sonia64 μακαρι να υπαρξει ιαση κ στην δικη μας περιπτωση αλλα μ εχει πιασει απελπισια γιατι μιλαμε για ογκιδιο 3,5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ και βλεπω τους παντες με εναν προβληματισμο στο ακουσμα του μεγεθους, ισως οχι αδικως! Εσεις ολοι εδω μεσα ειχατε να κανετε με χιλιοστα! Τι να πω? Δεν ξερω τιποτα! Γνωριζει καποιος απο σας κανα καλο ενδοκρινολογο στην Αθηνα με εξειδικευση στον καρκινο του θυρεοειδους? Γιατι η δικια μας εδω μας ειπε καλυτερα να απευθυνθουμε σε καποιον πιο εξειδικευμενο στην Αθηνα! Ευχαριστω για την ανοχη σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...